7.
Kemenes örült a jövevényeknek. Igaz, csak Steamot ismerte, de őt igen jól. Barátságuk évtizedekre nyúlt vissza. A fiú egyik kanadás magyarnak volt a gyermeke, de nyugtalan természete hamar elsodorta a szüleitől, mindig nagy hévvel kezdte a dolgait intézni, aztán elszállt a lelkesedése, újabb és újabb ügyekbe kapott. Ezért is ragasztotta rá valaki nagyon találóan a nevét: Steam, vagyis gőz. Kemenes kedvelte, mert mindig nagy tisztelettel beszélt a mások szemében ferdének ítélt fiús vonzalmairól. Pedig Steam híres nőcsábász volt fiatalabb korában, és még most, a negyvenes éveiben is szívesen mosolyogtak vissza rá a lányok. Úgy tartotta: a szerelem az élet legnagyobb ajándéka. Verseket is írogatott, rosszakat ugyan, de ő elégedett volt költészetével. Azt a zsákmányt is, amit egyszer élete kockáztatásával szerzett, tűzharcba keveredett a rendőrökkel, teljes egészében versei kiadására fordította. Angolul írt, a kötet címe ez volt: Wandering, vagyis bolyongás. Tízezer példányban jelent meg, s Steam hetekig azzal foglalkozott, hogy borítékokba rakta, és elküldte szerte a világba a lapoknak, a maradékot pedig a telefonkönyvből találomra kiírt címekre. Egyetlenegy helyről kapott választ, az egyik amerikai újság megköszönte a kötetet, de véleményét röviden így összegezte: There is no place like home… Mindenütt jó, de legjobb otthon, vagyis jobb, ha nem küldözgeti sehová. Steam rántott egyet a vállán, s ezzel el is intézte az intelmet. Ahogyan múltak az évek, úgy csökkent verseinek száma is. Néha a beszélgetésekbe beleszőtt egy-két verssort, de azért a lelke mélyén dédelgette az önmagáról alkotott véleményét: nem olyan ember ő, mint mások. S ez igaz volt. Néha rácsodálkozott egy-egy szép tájra, könnyesre érzékenyült, ha megérintette a szívét a zene, a koldusoknak mindig adott pénzt, s ha sírt egy gyerek, azonnal mellélépett s vigasztalta, a madaraknak magokat vásárolt, titokban szórta szét a tereken. Ám egy pillanatig sem habozott, ha elő kellett rántania a fegyverét, s lőtt, pontosan célzott az emberek homlokára vagy a szívére. Egyszer Kemenessel gyémántokat menekítettek ki Dél-Afrikából, s az egyik kikötőben bekerítették őket annak a bandának az emberei, akiknek az orra elől elorozták a drágaköveket. S mind a ketten kerültek olyan helyzetbe, hogy a másik mentette meg az életét. Ezért aztán sokáig testvérnek is nevezték egymást, s barátságuk mindig örömteli maradt, akárhányszor találkoztak. Most nagy megnyugvást, szinte biztonságot jelentett Kemenesnek Steam jelenléte. Összeölelkeztek, lapogatták egymás hátát.
– Hello, hello…
Kemenest meglepte, hogy Steam teljesen megőszült, mióta nem látta. Mondta is.
– Meszes vödörbe dugtad a fejedet?
– Volt egy kis ügyem – legyintett Steam. – Alig tudtam kimászni belőle… Ez volt az ára…
A másik férfi az ajtóban álldogált. Szúrós szemmel vizsgálgatta Kemeneséket. Feltűnően, leplezés nélkül. Előbb Csandrát, aztán Dagadtot. Steam mutatta be.
– Ő a főnök… Becsületes nevén Pigro. Kemenes magyarul fogadta.
– Hozta Isten.
Pigro belépett a szobába, kis bőröndjét lerakta az asztal mellé.
– Nem szeretem – mondta először olaszul, aztán németül –, ha olyan nyelven beszéltek, amit nem értek. Ehhez tartsátok magatokat!
Steam vigyorogva szólalt meg, újra magyarul, de nagyon rossz, szinte érthetetlen kiejtéssel.
– Most mindenki jól beszart…
Ez a mondat így hangzott: maszt mjink joal biszárt. Dagadt és Csandra egymásra nevetett.
– Ez rejtvényeket mond majd – heherészett Dagadt. – Csak győzzük megfejteni.
Pigro értetlenül, kissé mérgesen nézte a fiúkat. Megvető, lenéző tekintete leszárította a jókedvet az arcukról. Amikor már jéggé fagyott a levegő, megkérdezte.
– Kaphatunk valamit enni? Meg inni? Rettentően éhes vagyok.
Csandra tálcára tette a hűtőszekrény teljes tartalmát. Felvágottak, rántott hús, sajt, vaj, paprika – minden, amit kapni lehetett. S sör.
– Tessék!
Pigro elégedetten szemlélte az ennivalókat.
– Nagyszerű… Tésztátok van itthon?
– Milyen tészta?
– Rendes… Amit ki lehet főzni…
– Az nincsen – rázta a fejét Csandra. – De holnap vehetek. Pigro bólogatott, s enni kezdett. Steam is csatlakozott hozzá.
A többiek csak sört ittak.
– Amíg mi eszünk, ti beszélhettek – fordult Pigro Kemeneshez. – Történt valami különös?
– Semmi – vonogatta a vállát Kemenes. – Vártunk benneteket.
– Látogató?
– Senki… Egy furcsa dolog ugyan történt, de…
– Micsoda?
– Ellopták a hullákat.
– Mit loptak el?
– A hullákat – bizonygatták a fiúk is. – Kiraktuk a rendelkezés szerint a zsákokban, aztán eltűntek.
– Mi vitettük el – válaszolt Pigro.
– Nem… A mi embereink egy cetlit írtak… Hozd ide Csandra!
Csandra feltápászkodott, a szekrény fiókjából egy újságot vett elő. A szélére valaki ezt írta: „Mi lesz a zsákokkal?”
Pigro csodálkozva forgatta kezében az újságot, többször is elolvasta a német nyelvű szöveget. Dagadt egy történetbe kezdett.
– Én hallottam, hogy egyszer Rómában, valaki ellopott egy autót, s nem vette észre, hogy hátsó ülésen letakarva a halott nagymama fekszik… Itt is azt hihette valaki, hogy valami értékes van a zsákokban, és elemelte.
Dagadt magyarul beszélt. Pigro megállította.
– Maga nem tud németül?
– De – bólintott Dagadt.
– Akkor meg… Megkértelek, nem?
– Ja, ja… – s elmondta a történetet németül is.
Pigro egy kérdéssel válaszolt, ami természetesen nem a halott nagymamára vonatkozott. és erről én miért nem tudok?
Látszott, hogy a feleletet nem a szobában tartózkodóktól várja.
– Így nem lehet dolgozni – tette még hozzá.
Eddig sem volt jókedvű, most azonban teljesen elborult, abbahagyta az evést, felállt, s járkálni kezdett. Aztán hirtelen megállt, szembe a társasággal.
– Ide figyeljetek! Valami nincsen rendben. Tudjátok meg ti is, hogy információt kaptunk, a rendőrség valahogyan befészkelődött hozzánk. Valami Hód. Már múltkori akciónál is jelentették, hogy a rádión felfogták ennek a Hódnak a rejtjeles üzeneteit… Ti tudtok erről?
– Nem – mondta halkan Kemenes. – Mi erről nem tudunk…
– Eddig erről nem szólt senki – erősítette meg Dagadt. Csandra nagyot nyelt, vörös lett, s idegességében dobolni kezdett a késsel, amivel a paprikát szeletelte Pigrónak.
– Mi – mutatott Dagadtra – csak erre az akcióra szerződtünk. És semmi esetre sem akarunk a rendőrségen kikötni. Ezt szeretném leszögezni. Már ezt többször említettük Lajosnak… Ha meg így áll a dolog, akkor legjobb, ha azonnal távozunk.
Felállt, Pigro nyomta vissza a székre.
– Mi ez a pánik? Hé! Egyelőre – magyarázta halkan – nem lehet nagyobb baj, hisz minden úgy megy, ahogyan kell… De az óvatosság nem árt! Valahol itt kering körülöttük ez a Hód. Tegnap is hallották.
és mit mondogat? – kérdezte Dagadt.
– Még nem tudjuk. Most teszik számítógépbe a szövegeit. De kevés ahhoz, hogy megfejthessük. Figyelik tovább.
– Nem szeretjük mi ezt – jegyezte meg Dagadt. S még hozzátette. – Egyébként sem a világ legjobb üzlete számunkra…
Pigro felnevetett.
– Rohadt egy alak maga!
– Miért? – csodálkozott Dagadt.
Pigro összeborzolta a fiú haját.
– Az első pillanatot megragadja – mondta mosolyogva –, hogy pénzt csikarjon ki…
Dagadt komolyan válaszolt.
– Nagyobb a veszély, nagyobb a pénz… Ez természetes, nem?
– Nem fog panaszkodni – nyugtatta meg Pigro. – Ha mindent elintézünk, megkapják a pénzt, s nem is láttuk egymást. De most már nem lehet kiszállni – fordult Csandrához. – Ez már nem megy, fiú. Sajnálom, de nem megy. Egyébként is, a hullák eltűntek. S ezentúl esetleg úgy hívják őket, hogy bizonyítékok… Ezt ne felejtse el!
Csandra nem válaszolt. A fejét csóválta, s arra gondolt, nem lett volna szabad Kemenesre hallgatni. Miért is maradtak itt? Pigro leült, de már nem evett.
– Tervem a következő – mondta halkan. – A barátom, Steam, az éjszaka a két fiúnak megcsinálja az új útlevelét. Persze, magyar útlevél lesz. Reggel pedig autóba szállunk, s itt hagyjuk ezt a házat. Van máshol, másik.
– Holnap odamegyünk? – kérdezte Kemenes.
– Nem. Délre. Valahol találkoznunk kell valakikkel, nehogy ennek a Hódnak a karjába szaladjanak. Legyen ennyi elég.
A bejelentést csend fogadta.
– Sokáig maradunk? – kérdezte később Dagadt.
– Naiv kérdés – válaszolt Pigro. – Ameddig kell. Addig maradunk, ameddig kell. – Kemeneshez fordult. – Az éjszakai őrséget megszerveztétek? Nem szeretném, ha…
– Felváltva őrködünk – nyugtatta meg Kemenes. – Kétóránként váltjuk egymást. Már egy hete.
– Jó. A fiúk tudnak autót vezetni?
– Igen.
– Akkor rendben.
Amikor Pigro lefeküdt aludni, s Dagadtról és Csandráról elkészültek az új fényképek, Kemenes és Steam egyedül maradt a társalgónak kinevezett nagyobbik szobában. Steam mindjárt ezzel kezdte.
– Vigyázni kell Pigróval. Nem ismer kegyelmet. Ez tűzzel-vassal végrehajtja, amivel megbízták… Téged meg üdvözöl az új főnök.
– Új főnök? – kérdezte csodálkozva Kemenes.
– Igen. A gróf.
– A gróf? És Grande?
Steam a két tenyerét összefogva mutatta, hogy megfojtották.
– Ki tette? – Kemenes szemében rémület csillant.
– A kolumbiaiak… Felbérelték Ervint… A gróf is csak csodával menekült meg. Pigro most a gróf jobb keze.
Hosszabb csend után kérdezte meg Kemenes.
– Te meddig csinálod még?
Steam nem válaszolt. Gyorsan dolgozott, az útlevelekbe határátkelőhelyeket pecsételgetett, hogy úgy látszódjék, évek óta használják már őket. Az egyikre vizet is fröcskölt, a másik borítójára az egyik utazási iroda emblémáját ragasztotta, mintha valamikor velük vett volna részt egy társasúton a gazdája. Ez éppen Dagadt volt.
– A fiúk? – kérdezte Steam.
– Mi van velük?
– Megbízhatóak?
– Én – kezdte vontatottan Kemenes – senkiért nem teszem tűzbe a kezemet. Értük sem. Egyet tudok. Velük menekültem a kolumbiaiaktól, itt is jól harcoltak Guibourg emberei ellen… Gyanúsat nem tapasztaltam, de ettől még lehet akár mind a kettő is rendőr… Te – hajolt egészen közel Steamhoz –, te tudod, hogy ki az a Hód?
– Nem… Senki sem tudja, barátom… Csak azt, hogy van… És mindig ott, ahol kell… A kísérőinket már megüti a guta – nevetett.
– Ezeket itt abban a koporsó-autóban?
– Igen…
– Azt nem ellenzem… Egyáltalán nem szimpatikusak…
– Pedig jó fiúk… Van közöttük egy, aki kívülről megtanult egy négysorosomat… Azt ígérte, zenét szerez hozzá. Képzeld el, ha sláger lenne belőle. Na, mit szólnál a barátodhoz?
Kemenest kevésbé érdekelte Steam világhíre. Inkább a saját sorsa foglalkoztatta.
– Clear úr haláláról mi volt a vélemény?
– Semmi – válaszolt minden hangsúly nélkül Steam. – Na, ezek már mindjárt készen lesznek… Talpán álljon az a rendőr, aki felismeri, hogy ezt nem a pesti hivatalban csinálták… – Hosszan forgatta a kezében a kék útleveleket. – Szép, mi?
Kemenes bólintott.
– Olyan, mint az igazi… – Aztán hirtelen, elég éles hangon megkérdezte. – Engem miért akartak kinyírni?
Steam először úgy tett, mintha tréfának gondolná a kérdést.
– Mert te vagy az a bizonyos Hód! Bizony te… Hód Lajoska…
– Ne hülyéskedj! Komolyan kérdeztem.
Steam megsimítgatta ősz haját, s szokás szerint megnézte a tenyerét, nem lett e piszkos. Mert ha egy kis porszem maradt rajta, akkor azonnal ugrott hajat mosni. Néha naponta háromszor-négyszer is használta a gyógysampont. Irtózott a kopaszságtól.
– Semmit nem tudok – jelentette ki, arca komorrá vált, mintha az ősz hajához öregedett volna. – Nem tudom. Hidd el, azt sem tudtam eddig, hogy ki akartak nyírni. Nem álmodsz te? Hisz, szükség van rád.
– Egy darabig még… Bár most már azt sem tudom, miért. Talán mert én ismerem ezeket a fiúkat…
– Ne foglalkozz ilyesmivel… A halált addig-addig hívja az ember, amíg kopogtat az ajtón… S akkor csodálkozik… Hagyd a fenébe!
– Könnyű ezt mondani… Nem te láttad a nevedet Clear úr noteszában.
– Viccelsz? – kérdezte szinte megrovóan Steam. – Ki az a hülye, aki beleírja a noteszába, hogy téged el kell… hogyis mondjam… eltüntetni? Ilyet nekem ne dumálj…
Kemenes keserűen mosolygott.
– Ha hiszed, ha nem, a nevem mellett egy kereszt volt. Éppen olyan, mint Guibourgé mellett… Elég ez.
– Fantáziálsz – legyintett Steam. – Ki bántana egy ilyen régi, megbízható emberünket?
Kemenes nem válaszolt. Naivnak ítélte a barátját. Sohasem tartotta lángésznek, de azért úgy gondolta, nyitott szemmel él. Hát, nem.
Steam valóban nem tudott arról, hogy Clear úrnak az akció végén le kellett volna lőnie Kemenes Lajost, mert elveszítette Grande bizalmát, s az ő bűnéül rótták fel, hogy nem tudta megvédeni az afganisztáni heroin-szállítmányt. S egyébként is az volt Grande véleménye, nem jó, ha valaki sokáig tölt be bizalmas posztot, sok mindent ismer, sok mindenről tud… Kemenes Lajos pedig ilyen volt. Természetesen, ha halála előtt Grande, vagy most a gróf rájött volna arra, hogy Kemenes kiszagolta a tervüket, újabb feladatot nem bíztak volna rá. És már régen valahol az osztrák hegyek között feküdne holtan az autója alatt… De a maffia valóban úgy tudta, hogy Clear úr és Guibourg egymást lőtte le. Elkönyvelték, Kemenesnek szerencséje volt. S mivel a magyarországi viszonyokat ő ismerte a legjobban, egyelőre elhalasztották az eltüntetését. Egyébként a gróf nem osztogatta úgy a halált, mint Grande, aki csak ezt az egy elintézési módot ismerte.
– A halottak a legmegbízhatóbb munkatársaink – mondogatta.
A gróf talán arra gondolt, hogy esetleg ő is ilyen sorsra juthat. Az volt a véleménye, van elég ellensége a csoportosulásuknak. Azokat kellene elintézni, nem a hűségüket bizonyított embereket… Ezért nem is kapott most parancsot sem Pigro, sem Steam, hogy az akció végeztével lőjék le Kemenest.
Steam tapintatosan érdeklődött, hogy a két fiú közül valamelyikkel van-e kapcsolata Kemenesnek.
Kemenes mindenkinek azt válaszolta volna, hogy semmi köze hozzá, egyedül Steam volt az, akivel erről nyíltan beszélhetett.
– Nincsen… Egyébként is ilyen tekintetben kissé megöregedtem.
– Nana…
– De így van… Mostanában már kevesebbet gondolok az ágyra. – Elgondolkozva nézte a villanykörte körül szálldosó lepkét. – Ezek a fiúk pedig… Tudod, hogy nem az ilyeneket kedvelem…
Steam bólogatott, s hogy kedveskedjen, megkérdezte.
– Emlékszel még Tifóra? Az a fiú olyan szerelmes volt beléd, amire talán a nők nem is képesek…
Kemenes gyengéd mosollyal nyugtázta Steam megállapítását. Tifo, aki a nevéhez illően úgy viselkedett, mint egy ragályos betegség, mint a tífusz, minden férfival kikezdett, amíg a sors nem hozta össze Kemenessel. Akkor megváltozott. Féltékennyé vált, egy percre sem akarta magára hagyni Kemenest. Ez lett a veszte. Autószerencsétlenség érte, tíz éve is elmúlt már. A kocsija a tengerbe zuhant a positanói sziklás kanyarban. Arról azonban Kemenes is hallgatott, hogy Tifónak nem volt autója, és vezetni sem tudott… Most azért megkockáztatott egy megjegyzést. Csak ennyit.
– Bele is halt…
Steam lelkesen közölte, hogy írt ő erről a szerelemről egy szonettet. Mormolta is az első két sorát: Tifo, ki szerette Lajost, s Lajos, ki szerette Tifót… Nem folytatta, mert Dagadt lépett be a szobába.
– Nincsen semmi – mondta, s leült a fotelba. A géppisztolyát az asztalra tette. Megnézegette az útleveleket, elismerően mondta.
– Ez igen! Nagyon jók!
Steam lassan elrakta a szerszámait.
– Örülök, hogy tetszik.
– Mint a valódi. Kemenes feltápászkodott.
– Csandra?
– Fenn a padláson. Figyeli a sötétséget. Mert mást úgysem lát.
– Akkor lefekszünk aludni – jelentette ki Steam.
– Megyek mindjárt én is, csak iszom egy sört. – Dagadt kiment a konyhába, a hűtőszekrényből kivett egy dobozos sört, feltépte, s szájához emelte. Ebben a pillanatban valaki rászólt.
– Ne igyon annyit, Hód!