16.
Sárának nem számoltak be arról, hogy mi történt Kormos házában. Csak annyit mondtak, hogy Magda rosszul lett, pihennie kell. Teát itattak vele és sok kávét.
Szabó elkérte tőle a kis Polski kulcsát.
– Minek az neked? – kérdezte halkan Magda.
– A térkép miatt. Te tetted el. Ha te nem is tudsz velem jönni, én holnap megyek. Mindenkit meg kell előznünk.
– Add ide a táskámat!
Magda belekotort a táskájába, de nem találta meg a kulcsot. Kiborította a táska egész tartalmát, de a kulcsok nem kerültek meg. Jelentőségteljesen nézett Szabóra.
– Valaki ellopta…
– Másik nincsen?
– Csak az ajtóhoz.
– És az, hol van?
– A kocsiban.
Szabó idegesen felnevetett.
– A nagy francot! Pedig kellene a térkép… De majd megoldom valahogyan…
Körbejárta a szobát, mintha a bútoroktól kérne tanácsot. Aztán megállt Magda előtt.
– Mindjárt jövök… És nehogy megint ide pofátlankodjon az a kísértet… Vágjátok belé a kést…
Sára eddig szótlanul figyelte a jelenetet. Amikor Szabó bezárta maga után az ajtót, megkérdezte Magdát.
– Ne haragudj… De ti eddig nem tegeztétek egymást…
– Na és? – kérdezte durva hangon Magda. – Most tegezzük. Sára elhúzódott Magda mellől. Megérezte, hogy Szabó és Magda között nem új a kapcsolat. Csak őt nem avatták be. Az orvosnőnek máskor is szállíthatott lányt Szabó. Még a börtön előtt. Először csak erre gondolt Sára, kicsit meg is nyugodott, később azonban újra és újra visszacsengett a fülébe a térkép, a kirándulás, meg hogy Szabó egyedül is elmegy. Remegni kezdett a gyomra az idegességtől, sőt egyre erőteljesebben árasztotta el a sértődöttség. De uralkodott magán.
– Hová mentek holnap? – kérdezte kedveskedve.
Magda lassan emelte rá a tekintetét.
– Sehová.
– És a térkép?
– Milyen térkép?
– Hát az, amiről Lajos beszélt.
– Majd elmondja ő, ha akarja.
Sára nagyon meggyőzően jelentette ki.
– Ő soha.
– Akkor meg… Hagyj nekem békét ezekkel… – Magda a fal felé fordult, ezzel jelezte, hogy a beszélgetésnek vége.
De Sára nem hagyta abba.
– Mit itt jól megvoltunk ketten – mondta lappangó indulattal a hangjában.
Magda visszafordult.
– Kis hülye! Kell is nekem a te Lajosod! – Egészen más modorban folytatta. – Nekem te kellesz, kis aranybogárka… Az üzlet, az üzlet… A szerelem egészen más… Érted, drága szívem?
Sára habozott a válasszal. Végül annyit mondott.
– Jó… Csak ne legyen belőle valami baj…
Mire Szabó visszatért, Magda már a fotelban ült, s bár elég gyakran krákogott, semmi más nem mutatta, hogy valami baja lenne.
– Szereztem egy térképet – mondta Szabó. Kiterítette az asztalon. – Gyere, próbáljunk meg rátalálni a helyre.
Magda Sárára mutatott.
– Őt is nagyon érdekli a térkép.
Szabó a lányra nézett. Aztán ellentmondást nem tűrő hangon parancsolta.
– Menj ki a konyhába! Készíts vacsorát!
Sára lassan emelkedett fel a fotelból. Arca egészen átváltozott. Megszégyenítve érezte magát, keze is ökölbe szorult. Ezt észrevette Szabó is.
– Nem kell minden szarban benne lenned! – mondta kicsit lágyabban. – Az a jó, ha az ember minél kevesebbet tud… Na, menjél szépen! – Látta, hogy a lányban oldódik a görcs. – És ki fog nekem csomagot küldeni a sittre, mi? Ha sikerül, neked éppen olyan jó lesz, mint nekünk… Valami jó kaját csinálj, mert marha éhes vagyok… – A lány még az ajtót nyitotta, amikor még hozzátette. – Így is sokkal többet tudsz, mint amennyit tudhatnál… Sára visszafordult.
– Én nem láttam, nem hallottam semmit… – Csobánkára gondolt.
Mert már akkor is megfordult a fejében, esetleg kényelmetlen lehet Szabónak, hogy ö tudja, ki ölte meg Turcsányit. Ha valóban meghalt… S annyi esze neki is van, hogy rájöjjön, leginkább az a tanú néma, amelyik nem él…
Amikor Sára kiment, Magda kérés nélkül is beszámolt a beszélgetésükről. Szabó nem tulajdonított nagy jelentőséget neki.
– Majd én elintézem… Vagy te az ágyban… Jó lány ez… Nem fog pofázni… Fontosabb ennél – mondta Szabó –, hogy megtaláljuk a helyet… És most már nagyon sürgős, hisz ha a kocsid kulcsát ellopták, keres is benne valaki valamit… És ez a valaki Kormos, és az a valami…
– A térkép.
– Így igaz.
A térkép fölé hajoltak.
– Ez itt Miskolc… – mondta lassan Szabó. – Azon a térképen is szerepelt… Ez a tó…
Magda behunyta a szemét, s úgy beszélt.
– Ne a térképet nézzük, képzeljük el… Idézzük vissza… Előbb idézzük vissza… S aztán keresgéljünk…
Amikor Sára néhány perc múltán megállt az ajtóban, eléggé érthetetlennek, sőt kissé komikusnak is találta a képet. Magda és Szabó hátradőlve a fotelban, behunyt szemmel ült, állukat előre tartva, meredten nézték a semmit.
– Valami baj van? – kérdezte halkan. Szabó ingerülten válaszolt.
– Eridj, a fenébe!
– Azért kérdezem, mert…
– Mondom, hogy kuss!
Sára visszament a konyhába. Szabó még morgott valamit, de nem nyitotta ki a szemét. Magda azonban mosolyogni kezdett.
– Azt hiszem, én jól látom a térképet… Azt hiszem…
Szabó elégedetten bólogatott.
– Akkor jó… Mert engem megzavart ez a… És megtalálod az igazi térképen is?
Újra a térkép fölé hajoltak. Magda rövid keresgélés után rábökött egy kékes-zöldes területre.
– Ez az.
– Ez?
– Igen…
– Lehetséges, lehetséges – mondogatta Szabó. – De ez mocsár…
– Az.
– És itt hogyan találjuk meg? Az eredeti rajzon pontosan jelölték, így meg átkutathatjuk az egész területet… És még akkor sem biztos a siker – csupa aggodalom szőtte át Szabónak nem csak a szövegét, hanem a hanghordozását is.
Magda vidámabb volt.
– Megtaláljuk. Ott megtaláljuk, ne félj te attól!
Szabó rosszkedvűen böngészte a térképet.
– Nem is szólva arról – mondta csendesen –, hogy nagyon sokáig tart, míg rábukkanhatunk. Feltűnő lesz…
– Ha te nem jössz – mondta határozott hangon Magda –, én akkor is megyek! – Mosolyogva tette hozzá. – Lehet, hogy neked van pénzed, de én olyan szegény vagyok, mint…
– A templom madara – folytatta Szabó.
– Egere – javította ki Magda. – Bár a madara sem lehet valami gazdag… Tehát?
– Mi tehát? Csak nem képzelted, hogy egyedül engedlek… Megyek. Ha már közös az üzlet, közös a kockáztatás is.
– Ez bölcs mondás volt – gúnyolódott Magda, aki nagyon jól ismerte Szabót. Nehezen határoz el valamit, de ha elkezdte, rendszerint végigcsinálja. Ha csak meg nem ijed. Mert bármilyen furcsa, ez a sokat kockáztató férfi gyorsan esik pánikba.
– Most enni kell, aludni, és holnap indulunk! – Most már határozottan csengett Szabó hangja is, aki megérezte, hogy azonnal át kell vennie a parancsnokságot, mert egyébként Magda a fejére nő. – És valami felszerelés is kell… Na, azt majd én azonnal elintézem… De előbb együnk, mert valóban nagyon éhes vagyok.
Magda szolgálatkészen felállt, s kiment a konyhába, hogy segítsen Sárának. Szabó néhány pillanatig várt, s amikor már hangokat hallott a konyhából, beszélgetni kezdett a két nő, magához rántotta Magda táskáját, és gyorsan átvizsgálta. Még a pénztárcáját is kinyitotta, egy belső rekeszben dollárokat talált, nem sokat, de azért elégedetten mosolygott.
A táska alján valami keménységet érzett. Gyorsan körbetapogatta. Egy rejtett rész… De hol lehet belenyúlni? Addig forgatta a táskát, amíg megtalálta az igen ügyesen elhelyezett tépőzáras nyílást. Kívülről, a táska fenekén. Feltépte, ujjával belekotort. Egy kulcsot húzott ki. Autókulcs volt. A kis Polskié. A kulccsal együtt egy százdolláros széle is kibukkant a nyíláson. A duplafenekű táskában szépen elsimítva dollárok feküdtek.
Legalább ezer… Honnan van ennek a nőnek?
Visszaegyengette a bankjegyeket, visszacsúsztatta a kulcsot is.
– Még a saját feleségében sem bízhat meg az ember – motyogta. Nagyon ügyelt arra, hogy úgy tegye vissza a fotelba a táskát, ahogyan Magda hagyta ott. Még a zárat is csak annyira húzta be, amilyen hosszúságban Magda hagyta. Mégis, amikor a nő visszajött a konyhából, első kérdése ez volt.
– Mit kerestél a táskámban?
Szabó arca pirosra vált, nagyot nyelt meglepetésében.
– A pénzedet néztem – mondta zavartan. – Tudnom kell, mennyi pénzünk van.
– Miért nem kérdezted meg? – Magda hangja éles volt, támadó.
– Mert úgy sem mondtál volna igazat – Szabó már mosolygott. Gyorsan leküzdötte a zavarát. – Márpedig pénz kell.
Magda végighúzta a zárat a táskáján.
– Van egy kis jelem – gúnyolódva oktatta Szabót –, erre gondolhattál volna… Csak ránézek a táskámra, s látom, hogy valaki belenyúlkált… Ügyesebbnek kell lenni, kisfiam…
Szabó nem reagált. Az ablakhoz állt, s ott próbálta eldönteni magában, hogy ilyen előzmény után, közös akciót csinálhat-e a feleségével. Hisz nyilvánvaló, hogy az autókulcsot nem lopta el Kormos. Tehát az igazi térkép is a kis Polskiban rejtőzik. Csak az a kérdés, hogy valóban helyesen jelölte-e meg az asszony az új térképen azt a bizonyos pontot… Világos, összegezte gondolatait, hogy Magda egyedül szeretné az üzlet hasznát lefölözni, de úgy látszik, egyedül nem tudja megszerezni, segítőtárs kell hozzá… Ez ellentmond viszont annak, hogy dugdossa a térképet, hisz előbb-utóbb úgyis nyilvánvalóvá lesz, ha rossz helyen keresgélnek. Milyen baklövést követett el akkor, amikor hagyta, hogy a térképet Magda tegye el. Micsoda elővigyázatlanság! De az éjszaka majd… A kis Polski itt áll a sarkon… A kulcs pedig… Rá kell vennie Sárát, hogy csináljon nagy programot Magdának, merüljenek ki mind a ketten, s alukáljanak… S akkor ő majd utánanéz a dolgoknak.
– Kevés a pénzünk – fordult vissza az ablaktól. – Sok minden kell. Nem tudunk békává változni… – nevetett.
– Láttad, nekem sincs! Szerezz valahonnan!
– Mit főztetek? – kérdezte Szabó. A hangja, a nézése, az egész arca megváltozott. – Sára, jöjjön már a kaja! Ilyen sokáig még a börtönben sem kellett várni – tette hozzá. – Húzták a kondért a cirkli elé, a szobagazda már ott állt a csajkákkal, s adogatta be. Néha egészen tűrhetőt főztek… Remélem, nem kóstolom meg még egyszer… Persze, másoknak csomagot is küldött a feleségük…
– De azoknak pénzt is hagyott a férjük – vágta rá Magda. Szabó a képet nézegette a falon, s egészen ellágyult hangon folytatta.
– Az egyik cellatárs, valami úrifiú, mindig kerek sajtokat kapott a csomagban… Irigyeltük érte. Pedig kínálta, de a börtönillem, mert van ilyen is, csak egy-egy falatot engedélyezett… Aztán szegény fiú hetekig kínlódott, amikor megtudta az egyik beszélőn, hogy a feleségének meg a gyereknek alig van otthon kajájuk, neki meg ilyen sajtokat küldenek… Ez az, amit nem lehet elfelejteni… – Magda enyhe krákogással fogadta az érzelmes szöveget. Szabó sóhajtott. – Ha valaki ezt értem megtenné, bizony isten, visszamennék néhány évre…
– Hülye – mondta röviden Magda.
Szabó legyintett.
– Lehet… Lehet, hogy hülye vagyok. De akkor is, az én szememben ez a nő a világ legtisztességesebb, legrendesebb asszonya… Egyikőtök sem ér fel a kisujjáig sem!
– Nem is tudtam, hogy te egy ilyen izé ember vagy… – nevetett Magda, s magyarázni akarta az izét, de nem találta meg a megfelelő szót. – Olyan vagy, mint… Puha… Inkább – derült fel az arca – inkább, öregszel… Igen, öregszel!
Szabó nagyon gonosznak érezte Magdát. Furcsa, hogy ő ítélkezik, de viszolygott a nőtől. Fel is állt, kiment a konyhába, pedig Sára már behozta az ételt.
– Valóban disszidálni kellene… Itthagyni ezt az egész büdös életet…
Leült a hokedlire. Hátát a csempézett falnak vetette. S arra gondolt, hogy soha sem jut eszébe: esetleg el is foghatnák gyilkosságért. Mert egyszer minden kiderül… De maga sem érti, ezzel miért nem számol, talán mert nem tartja bűnnek, hogy elintézte Turcsányit…
– Egy disznóval kevesebb…
Sára jött ki érte.
– Kihűl…
– Jó… Megyek… De csak egyszer, egyszer egy percre hagynátok magára az embert!
Magda már evett. Főtt kolbászt tett az asztalra Sára, tormát egy kis üvegben. Szabó első kérdése az volt.
– Mustár?
Valamikor nagyokat zabált egy-egy hentesüzletben a jó illatú főtt kolbászból, de ott mustárt tettek a papírra. Egyszer, amikor beleharapott a kolbászba, a vele szemben eszegető Turcsányi új ruhájára spriccelt a zsíros lé… Hogy káromkodott az a disznó!
Sört ittak a kolbászra, bekapcsolták a televíziót, Sára nagyokat ásított. Magda Sárát nézte. Szabó felajánlotta, lemegy sétálni, feküdjenek le. A választ nem várta meg, felállt s elindult. Kulcsra zárta maga után az ajtót. Az utcán körbejárta a kis Polskit, próbálgatta a zárat. De nem engedett.
– Majd, öregem, majd…
Leült a parkban egy padra. Onnan nézte, mikor oltják el a villanyt a lakásban. S amikor kihunyt a világosság, felállt, nagyot nyújtózkodott.
Ekkor azonban két férfi lépett elő a sötétből.