4.
Szepes Gáborról, amióta féltékenységi rohamában megölte a Párna bár tulajdonosának, Sámson úrnak a testőrét, senki sem hallott. Még Lula, a felesége sem. Ha kérdezték, csak a vállát vonogatta.
– Elvitte valahová Dagadt… De ne is kerüljön a szemem elé, mert megfojtom!
Lula intézeti lány volt. Megszökött, találkozott Csandra bandájával, velük járt néhány hónapig, aztán a nála legalább harminc évvel idősebb Szepes Gáborhoz feleségül ment. A házasság csak néhány hónapig volt zavartalan, Lula nyugtalanul kereste a régi barátait, elsősorban azért, mert tőlük kapott a vékonyka injekciós tűjéhez a semmi mennyországába repítő folyadékot. Sámson úr azonban a történtek után kitiltotta a bárjából, s azt sem tűrte el, hogy valahol a környéken lesse, várja a fiúkat.
– Csak bajt hoztál ránk! Eridj a fenébe!
Lula néhányszor megpróbálkozott a visszatéréssel, felajánlkozott Sámson úrnak is, lefekszik vele, ha nem tiltja el a társaságtól. Sámson azonban gúnyos nevetéssel fogadta az ajánlatot.
– Te nagyon jól tudod, hogy a legszebb színésznőkkel is lefekhetem, ha akarok! Nem ilyen ócska kurvákkal!
Sámson úr valamikor segédszínész volt, aztán színházi büfés. Ott találkozott azzal az idős nővel, akié a Szent Kristóf bár, vagyis népszerű nevén, a Párna bár volt. Hozzáköltözött, s két év múltán már társa volt a hölgynek, aztán az egész bárt megkapta egyetlen örömteli éjszaka után. A Párna bár lassan a kábítószeresek találkozóhelye lett. Nem a fogyasztóké, a kereskedőké. S ezek főpatrónusa, ügyintézője, kapcsolatteremtője volt Sámson úr. Ám valóban csak volt. Amikor ugyanis a nagyszerűen megszervezett afganisztáni áru megérkezett Magyarországra, s a nyílt pályán, éjszaka Kemenes irányításával Csandráék átrakták egy teherautóra, ezt viszont a kolumbiaiak szolgálatába szegődött, rendőrruhába öltözött ellenlábasaik elragadták, azonnal kitiltott minden kábítószerest a bárból.
– Engem nem juttattok rendőrkézre!
Tartotta magát a tilalomhoz talán egy hétig is. Akkor azonban felkereste egy olasz úr, hosszasan beszélgettek, s Sámson hajlandónak mutatkozott a régi, jó ismerőseit újra összegyűjteni. De Lulát nem fogadta vissza. Kiküldött neki néhány ezer forintot, s megüzente, hogy megvereti, ha a környéken ólálkodik. S a verésre sor is került. Sámson úr új testőre behúzta a lányt a kapu alá, s felpofozta.
– Legközelebb összeszabdalom az arcodat! Jót mondok, kerülj el bennünket!
Lula sírva fogadta meg, hogy többet még a kerületbe sem teszi be a lábát. De azért másnap újra ott bujkált a bár körül, kócosan, sápadtan, beesett szemmel. Riadt tekintettel bámulta a járókelőket, behúzódott a szomszédos templom előcsarnokába, s onnan leste régi barátait.
– Ha Csandrával, vagy Dagadttal találkozhatnék… – De egyik fiút sem látta. – Lehet, hogy már nem is élnek…
A hűvös templomban pihengetett, beült a padba, összekuporodott, úgy csinált, mintha imádkozna, nehogy szemet szúrjon valakinek.
– Mi lesz velem? Legalább azt tudnám, hol van a férjem… Még vele is jobb, mint így.
Nem az étel hiányzott Lulának. Néha felcsípett egy-egy férfit, azok megetették, megfürdették, és pénzt is kapott tőlük. A pénzből vásárolgatott magának ételt, italt, sőt az egyik részeg, szeretkezésre vágyó, aranyfogú, szuszogós, korpáshajú férfi számolatlanul vagy húszezer forintot nyomott a markába, s ebből a pénzből a téli hónapokra szobát is bérelt egy erzsébeti földszintes házikóban. A szer hiányzott Lulának. Hogy bezárkózhasson a málló vakolatú szobájába, s végre beleszúrhasson a karjába. Felkereste már jóformán az összes olyan ismerősét, akiről tudta, hogy segíthetne a baján. Eleinte még kapott néha-néha, később azonban mindegyik elküldte. Nincsen áru. Hetek óta nem kapnak. Akadt olyan, aki áltatta, hogy jöjjön másnap, aztán harmadnap, végül felvitte a budai hegyekbe, egy nagyobb bokor alján lefektette, Lula behunyta a szemét, s arra gondolt, hogy öt perc és végre megkapja a fiolát, de a fiú nevetve öltözködött, s mutatta, hogy üres az üveg. Lula felkapott egy kődarabot, s azt vágta hozzá. Látta, hogy a halántékához kap, s lassan térdre bukik. Otthagyta. Elszaladt.
– Úgy kell a disznónak – mondogatta magában. – Kihasználni a szegény lányt…
Később felrémlett benne, talán meg is halt a fiú. De nem ment vissza megnézni. Ha meghalt, úgy sem segíthet, legfeljebb saját magát keveri bajba. Ha él, akkor pedig majd csinál valamit. Nincsen messze a busz. És járnak is arra emberek. Visszagyalogolt a templomhoz.
Ezen a májusi napon azonban történt más is.
A templomot este bezárták, csak a külső nagy ajtó maradt nyitva, az is csak azért, mert olyan nehéz volt, hogy nem lehetett megmozdítani. Lula a kis előtérben üldögélt, onnan figyelte a Párna bárt. Már sötétség borult az utcára, a gyenge fényű lámpák alig világították meg a járdát, ha egy-egy autó átsuhant a keskeny utcán, akkor váltak láthatóvá a házak. Tíz óra tájban az üzletek kirakataiban is eloltották a lámpákat, még sötétebb lett. A Párna bár neonja azonban kihívóan fénylett. Lula arra figyelt fel, hogy egyszer csak elaludt a bár fényreklámja. Néhány perc múltán egy furgon érkezett a bár ajtaja elé. Az is eloltotta a lámpáit. Csak egészen kicsike fény szüremlett ki a bár ajtaján. Később két alak valami hosszúkás csomagot gyömöszölt be az autóba. Mintha összetekert szőnyeg lett volna. De valami kiesett a csomagból. Valami fehér. A két alak becsapta a furgon hátsó ajtaját, aztán előre rohantak, beszálltak ők is, s az autó elrobogott. Éppen kikanyarodott a Körútra, amikor hirtelen újra kigyulladtak a bár reklámjai, s elárasztották fénnyel a járdát.
A járda szélén hevert a fehér, lapos tárgy. Lula úgy gondolta, hogy egy cipő. A bár ajtajához settenkedett. Valóban cipő volt. Egy ballábas fehér sportcipő. Lula visszaszaladt vele a templom bejáratához. Lekuporodott a kőpadlóra, s kezében forgatta, tapogatta, szagolgatta a cipőt. S bár elég meleg éjszaka volt, dideregni kezdett. Valakit elszállítottak a bárból. S ez annak a cipője.
– Én is megöltem valakit a hegyen – dadogta félhangosan. – S most itt is… Miért is nem megyek én haza? Veszek pálinkát és…
Kisurrant a Körútra. Szokatlanul néptelen volt a szépen kivilágított utca. Elővette a cipőt, az egyik kirakat elé állt, s a világosban is megnézegette. Aztán csak annyit nyögött.
– Istenem, istenem…
És futni kezdett. De talán csak húsz métert. Aztán lassított. S meg is állt.
– Ezt a szerencse adta a kezembe…
Az utcai narancssárga szemétgyűjtőből kiemelt egy újságpapírost, belecsomagolta a cipőt. S elindult, vissza a bár felé.
– Jenőke… Ez Jenőke cipője…
Nem tétovázott, kinyitotta a bár ajtaját, s indult le a lépcsőn a helyiségbe. Az őrködő férfi azonnal mellette termett. Megmarkolta a karját.
– Mars innen, míg szépen mondom!
Lula összeszedte a bátorságát.
– Nem! Nagyon fontos ügyben kell beszélnem Sámson úrral!
– Neked nincs beszélnivalód az úrral! – sziszegte a fiú, s egyetlen rántással hátrakulcsolta Lula karját, sőt szinte ugyanazzal a mozdulattal fel is tette a lépcső tetejére. – Tágulj innen, mert jönnek a pofonok!
Lula alig jutott lélegzethez, de azért kipréselte magából a mondatot.
– Beszélnem kell…
– Mars!
– Jenőke miatt – lihegte a lány, s érezte, hogy a szorítás azonnal enyhül. – Jenőke miatt. Fontos.
A fiú elengedte.
– Mi van Jenőkével?
– Ezt majd… Az úrnak… De nagyon fontos.
A fiú elbizonytalanodott. Megigazította fekete haját, végigmérte Lulát. Észrevette, hogy valamit szorongat a kezében.
– Az micsoda? – kérdezte.
– Majd a főnöknek – makacskodott Lula.
– Mutasd! – kapott a csomag után a fiú. Arra gondolt, hogy valami fegyver. – Mutasd, a szentségit!
Lula egy pillanatra kitakarta.
– Cipő.
Nem vették észre, hogy közben megjelent Sámson úr a pult mögött. Onnan figyelte a jelenetet. Amikor a cipőt meglátta, elindult a lépcső felé.
– Gyere! – intett Lulának. – Szaporán, mert nem érek rá!
Lula diadalmasan nézett a fiúra.
– Na, látod!
Sámson úr belökte Lulát az egyik irodába. Olyan erősen, hogy a lány az egyik íróasztalhoz csattant.
– Halljam! Mondjad! – parancsolta vészjósló hangon.
Lula remegve mondta.
– Ezt a cipőt találtam itt.
– Na és?
– Ez a cipő… Ez a Jenőkéé… Volt…
– Kié? – kérdezte élesen a bártulajdonos.
– Jenőkéé.
– És akkor mi van? Mi közöm nekem ehhez?
Lula mélyet lélegzett, Sámson zöldesszürke szemébe nézett.
– Akkor veszítette el, amikor innen… Elvitte egy furgon.
Még be sem fejezte a mondatot, már csattant az arcán a hatalmas pofon. Ráesett az íróasztalra. Amikor megpróbált kiegyenesedni, a másik oldalra is kapott. Eleredt az orra vére. Lassan felemelkedett.
Sámson a zsebébe nyúlt, s a zsebkendőjét nyújtotta.
– Törüld meg magad. Aztán tűnj el.
Lula még mindig szorította a cipőt.
– Add ide! – nyúlt érte a férfi.
A lány a fejét rázta.
– Nem… Ha megöl, akkor sem.
Sámson elnevette magát.
– Akkor vidd innen a fenébe! – Kitárta az ajtót. – Lódulj!
– Arra gondoltam – dadogta a lány, aki már minden reményét veszve látott –, arra gondoltam…
– Te ne gondolj semmire! Indulj!
Lula az ajtóhoz botorkált. Ott állította meg Sámson.
– Honnan gondolod, hogy ez Jenőke cipője? – kérdezte.
– Én adtam neki…
– Ezt a cipőt?
– Nem… A fűzőt… Ezt a rózsaszínűt… Mert konyakos lett a másik, ami benne volt… Az egyik vendég véletlenül ráöntötte.
– Ahá – bólintott Sámson úr. – Akkor add vissza Jenőkének. És ilyen hülyeségekkel máskor nálam ne próbálkozz. Érted?
Lula bólintott. Síró, szerencsétlen képpel nézett Sámsonra, szétkente az arcán a vért, az első pofontól megdagadt az arca, lassan elfedte már a bal szemét is.
– Várj! – állította meg a bártulajdonos. Belekotort a zsebébe, néhány százast húzott ki, nem számolta meg. – Fogd ezt, aztán sohasem láttuk egymást…
Lula összeszedte minden bátorságát.
– Könyörüljön rajtam – dadogta. – Kellene nekem legalább egy… Csak egyetlen egy… Legyen már szíve!
Sámson úr mosolygott.
– Látod, kis hülye… Mindig azt mondtuk, hogy a szert árusítani kell, nem pedig…
– Sámson úr – könyörgött Lula –, én már nem tudok… Akkor végzek magammal.
– Hol laksz?
Lula bemondta a címet.
– Az merre van?
– Erzsébeten.
Sámson egy széket penderített az asztal elé.
– Ülj le.
Lula engedelmeskedett.
– Én nem szeretek nőket verni. Ismerhetsz. De ha szemtelenkedsz, szétverjük a pofádat. Igen?
A lány bólintott. Mintha a beleegyezését adta volna. Ha szemtelenkedik, akkor megverhetik.
– Ott van a csap – mutatott egy kicsike porcelánmosdóra Sámson –, mosd meg az arcodat. – S mintha csak mellékes lenne, megkérdezte. – Hol találtad ez a cipőt?
– Itt… Az ajtó előtt… Most, amikor elvitték…
– Kicsodát?
– Jenőkét. Egy furgonban.
– Jenőkét?
– Igen. Őt. Láttam a templomból. – Lula a szemére locsolta a vizet. Az arcát tapogatta, s szinte elismerően mondta. – Jól megdagadt.
Sámson úr nem nyugtázta a dicséretet. Az asztalra mutatott.
– Tedd ide ezt a cipőt. Majd én átadom Jenőkének. Te pedig… Nagyon jól tudod, hogy minden szer árusítását beszüntettük… De van nálam egy kis fájdalomcsillapító. Morfium… Azt odaadom, hogy lásd, nem vagyok vadember. Egyet azonban mondhatok, ha még egyszer belépsz ide, a bárba… Érted? Ne adja azt neked az Isten!
Sámson az egyik rozoga íróasztal fiókját nyitotta ki. S onnan vett elő egy dobozkát.
– Tessék! Vigyen el az ördög!
Lula érezte a doboz fogásából, hogy nem is egy fiolát kapott. Mosolygott, de az a mosoly fájdalmassá torzult a dagadt arcán.
Sámson úr kiszólt a pulthoz.
– Feri! Kísérd ki a hölgyet! – Később hozzátette. – Kínáljátok meg egy pohár konyakkal.
Feri az a fiú volt, aki feltartóztatta a bejáratnál, s néhány nappal ezelőtt megpofozta a kapu alatt. Magas, izmos, élénk szemű, huszonegynéhány éves, gúnyos mosolyú ökölvívó. Őt alkalmazta testőrének Sámson úr, miután Lula férje, Szepes Gábor egy sörösüveggel úgy vágta fejbe az előző „gorilláját”, hogy az szörnyethalt.
Feri pontosan érzékelte, hogy valamelyest változott Lula helyzete. Nagy pohár konyakot öntött neki.
– Igyál, csajka. – Amíg Lula lassan, kortyonként ivott, megkérdezte. – A főnök adta a pofonokat? – Lula bólintott. – Nem így kell ütni – csóválta a fejét Feri. – Úgy kell, hogy ne maradjon nyoma. – Még hozzátette. – De azért fájjon!
A lány Feri kezét nézte. Hatalmas tenyér, vaskos ujjak. S a fiú combja is olyan, mint egy erős oszlop.
Sámson úr szólt ki az irodából.
– Feri! Egy pillanat! – mutatta. – Adjon még inni Lulának.
Feri töltött, aztán besietett a főnökéhez.
Lula gyorsan felhajtotta a konyakot, s azt tervezte, kivonul a WC-re, s beszúrja magának az injekciót. Ez most a legsürgősebb. Indult a WC felé.
A bár vendéghelyiségében faboxokat állítottak fel, hogy a párocskákat elválasszák egymástól. Ezt az éjfél utáni intimebb percek követelték meg. A magas falak miatt mindenki nyugodtan üldögélhetett. Vagy mást csinálhatott partnerével. A WC a helyiség végében volt, a bejáratát zöld bársonyfüggöny takarta.
Lula már majdnem az ajtóhoz ért, amikor a félhomályban, az utolsó box mellett megpillantotta Jenőkét.
Tálcát tartott a kezében, az üres üvegeket rakta rá.
Lula rémülten állt meg. Mintha kísértetet látott volna. Pedig valóban Jenőke volt. A lábán pedig fehérlett a sportcipő. S mindkettőben ott virult a rózsaszínű szalag.