8.
Másnap, a kora reggeli órákban, Újpest külterületének egyik mellékutcájában, egy földszintes ház előtt kis Nysa tehergépkocsi vesztegelt. Állásának okát sejtette a sofőrfülkében levő felhajtott motorháztető. Nyitott ajtók mellett két munkásruhás férfi szorgoskodott a fülkében. Látszólag minden tevékenységük arra irányult, hogy a hiba forrását megtalálják. Olykor azonban a földszintes ház nyitott kapujára pislogtak, aztán ismét a motorral bajlódtak.
Az erőtlen napfényben fürdő utca még csendes volt. Csak nagy ritkán bukkant fel egy-egy munkába siető járókelő.
Pontban hatkor a földszintes ház kapuján egy feltűnően magas, sovány termetű férfi lépett ki sötét ballonkabátban, a fején kalappal. Kezében aktatáska volt. A férfi érdektelen pillantást vetett az elromlott gépkocsira, majd határozott léptekkel megindult az utca vége felé, a közeli villamosmegálló irányába.
A motorral bajlódóknak összevillant a tekintetük.
Egyikük azonnal félbehagyta a munkát, kinyitotta hátul a rakodótér ajtaját, és bebújt, mintha valami szerszámért ment volna. A kocsi belsejében rádiókészülék volt. A munkásruhás fülére helyezte a hallgatót, és bekapcsolta a készüléket.
– Itt Medve!… Itt Medve!… Vétel! – mondta izgatottan. A válasz máris érkezett:
– Itt Fecske!… Itt Fecske! Jelentkezem, vétel!
– A madár kirepült fészkéből!… A madár kirepült fészkéből!
– Itt Fecske… Értettem! A madár kirepült fészkéből… Értettem!… Medve bújjon barlangjába… Ismétlem! Medve bújjon barlangjába.
– Medve értette… Medve értette… Vége – mondta a munkásruhás.
A másik lecsapta a motorháztetőt.
– Mi a helyzet? – kérdezte.
– Bevonulunk…
A Nysa motorja beindult, és a kocsi elhajtott a villamosmegállóval ellentétes irányban.
Több utcával távolabb, két várakozó Volga gépkocsiból egyszerre szálltak ki a bent lévők. Kettesével szétszéledtek, és mint a munkába igyekvők, sietősen haladtak a megadott irányba.
A közeli utcasarkon beesett arcú, nagy orrú férfi bukkant elő. Aktatáskáját lóbálva haladt. A várakozó gépkocsik közül az elöl álló megindult, és lassan gurulni kezdett az aktatáskás felé. A férfit váratlanul négyen közrefogták.
– Rendőrség! – közölte az egyikük.
A ballonkabátosnak tágra nyílt a szeme, lába földbe gyökerezett. Csak azt látta, hogy egy Volga kanyarodik a járda széléhez, megragadják, betuszkolják. Mikorra feleszmélt, bent ült a kocsiban két nyomozó között.
Mindez pillanatok alatt játszódott le, és annyira feltűnés nélkül, hogy egyetlen járókelő sem fordította fejét a gyorsan távolodó gépkocsi után.
– De hát miért? – dadogta a meglepett férfi.
– Göde Imre? – fordult hozzá az a nyomozó, aki a gépkocsivezető mellett ült.
– Igen…
Akkor rendben van.
A két nyomozó azon nyomban megmotozta a közrekapott férfit. Elvették tárcáját, aktatáskáját és használati tárgyait. A cigarettacsomagot is kiemelték a zsebéből.
Göde kisvártatva magához tért meglepetéséből és kérdezősködni kezdett, hogy miért is állítják elő. Érdeklődésére nem kapott választ, erre dühbe gurult. Méltatlankodására sem figyeltek fel és ez teljesen kiborította. Kiabálni kezdett, erre megbilincselték.
Később rá akart gyújtani.
– Adjanak egy cigarettát – csattant fel.
– Majd odabent rágyújthat – közölte az egyik nyomozó. – Persze, ha engedélyt kap rá.
– Az én cigarettámat kérem…
– Nincs…
– Hát jó – csikorgatta a fogát Göde –, akkor e perctől fogva megnémulok… Egyetlen szót sem vagyok hajlandó a számon kiejteni. Egyetlen szót sem. Arra várhatnak – dőlt hátra az ülésen.
A kocsi a főkapitányság előtt fékezett. Göde Imre némán szállt ki, és mukkanás nélkül hagyta, hogy bevezessék az épületbe. Arcán egy izom sem rándult, csak villámló tekintete árulta el belső forrongását.
Azonnal megkezdték a kihallgatását. A magas férfit egy szobába vezették, ahol többen voltak. Leültették, és levették a bilincset kezéről. A jelenlevők egyike fellapozta a személyi igazolványát.
– Pomázi százados vagyok – mondta. – Maga pedig Göde Imre… Hol született?
Göde, akár egy földbe szúrt karó, mozdulatlanul ült a széken és kifelé bámult az ablakon. Hosszú percek múltak el, a rendőrtiszt többször is megismételte a kérdést.
– Hát így is jó – mondta a százados, anélkül hogy hangsúlya változott volna. – Álljon fel.
Göde az első pillanatban arra gondolt, hogy ülve marad, aztán mégiscsak felegyenesedett. Ügy vélte, elég, ha továbbra is mély hallgatásba burkolódzik. Meggyőződése volt, hogy amúgy sem mennek vele semmire.
A nyomozócsoport-vezető közben intézkedett. Még többen jöttek a tágas szobába, és vonalban az előállított mellé álltak. Kisvártatva ismét nyílt az ajtó, hatalmas farkaskutyát vezettek be, aztán megint egy nyomozó érkezett nagy papírzacskóval. A zacskóból egy viseltes, sötét kalap került elő. A kutya vezetője megszagoltatta a kalapot a farkaskutyával, és indította az állatot. A kutya végigszagolta a sorban állókat, aztán leült az előállított előtt, és vakkantott néhányat.
Göde arcán megfeszültek az izmok, tágra nyílt szemmel nézte a kutyát…
Pomázi százados csendesen megszólalt:
– Göde Imre, letartóztatom magát gyilkosság alapos gyanúja miatt… A bizonyítékok arra mutatnak, hogy maga…
– Nem én öltem meg Kálózt! – kiáltotta el magát kétségbeesetten a volt betörő. – Nem és nem… Nekem semmi közöm a halálához. Értsék meg, nem én tettem…
– Ki beszél itt Kálózról? – kérdezte a százados csodálkozást mímelve. – Itt nem beszéltünk semmiféle névről eddig, sem arról, hogy kinek a meggyilkolásával vádoljuk magát… Honnan vette ezt a Kálóz nevet?
Göde hosszú karjával hadonászott, keverte a levegőt maga előtt, és úgy ömlöttek belőle a szavak, akár a nyitva felejtett csapból a víz:
– Engem nem kevernek bele semmibe… Értik? Semmibe se. Tudom, honnan fúj a szél De egy gyilkossághoz nem elég egy kalap. Nem ám! Oda sok minden egyéb kell. Én beismerem! Valóban a saját kalapom, de többet ne várjanak tőlem.
Pomázi hagyta, hadd beszéljen, aztán mikor az kifulladt a szóból, megismételte a kérdést:
– Ki beszélt itt Kálózról?
– Hogyhogy ki? – bámult a férfi.
– Mi nem…
A többiek szótlanok maradtak.
– Rendben van – ütött meg engedékenyebb hangot a volt betörő. – Vegyék úgy, én szóltam el magam, bár ez nem nevezhető elszólásnak, mert minek is tagadnám: a kalap valóban az enyém. Azt is tudom, hol hagytam és mikor… Sőt, azt is tudtam, hogy Kálózt megölték. Láttam, szét volt verve a feje. A gyilkost is láttam, éppen akkor zsebelte ki…
Göde mélyet sóhajtott.
– Én azon az estén Kálózhoz látogatóba indultam – folytatta. – Gondoltam, elbeszélgetünk egy keveset. Miért ne beszélgettünk volna? Láttam, ég a villany nála. Már messziről láttam! A kertkapu is nyitva volt, egyenesen nekimentem az ajtónak… A küszöbön aztán úgy maradtam. Nem akartam hinni a szememnek. Kálóz hanyatt feküdt a földön, égnek meredő arccal, már ami az arcából megmaradt, mert véres csomó volt az egész. A gyilkos pedig mellette térdelt és a zsebekben kutatott…
Pintér Béla alezredes a bajuszához nyúlt, és lapos pillantást vetett oldalra. Pomázi viszonozta tekintetét.
– Hát így volt – sóhajtott ismét mélyet a sovány férfi. – Amaz pedig hátrafordult és észrevett… Ugrott volna nekem, de én sem voltam rest, nyomban letapostam. Elvégre, nekem is csak egy életem van. Sikerült a kertek alján elsöpörnöm… Arról viszont szó sem lehet, hogy engem ebbe a dologba belerántsanak.
– Magát semmiféle más dologba nem akarjuk belerántani.
– Veszem észre – bólogatott sebesen a sovány férfi. – Hát akkor miért akarják rám verni ezt a balhét? Ezt, amihez semmi közöm… Ugyan miért öltem volna meg Kálózt? Miért? Ezt mondják meg, ha tudják.
Hosszú hallgatás következett.
A csendet a nyomozócsoport vezetője törte meg.
– A gyilkosság gyanújához bizonyítékaink vannak, alapos bizonyítékaink – mondta. Szemével intett az embereknek.
A nyomozók elhagyták a szobát, a kutyavezető is távozott. Csak Pomázi, Pintér Béla alezredes, egy markos nyomozó meg a jegyzőkönyvet vezető gépírónő maradt a helyiségben, aki a magnetofont kezelte.
– Arra semmi bizonyítékuk, hogy Kálózt megöltem.
– Itt most nem a Kálóz Mihály ellen elkövetett emberölés bűntettével gyanúsítjuk.
– Neeem?
– Nem.
Göde Imre félrebillentve tartotta a fejét, mint aki rosszul hallott és azt várja, megismételjék az elhangzottakat. A feszültség felengedett arcán, szeme élénken kezdett csillogni.
– Hát akkor kinek a meggyilkolásával vádolnak? – kérdezte leplezetlen megkönnyebbüléssel a hangjában.
– A Gyógyszerkutatóban elkövetett bűncselekmény-sorozattal, a betöréses lopással, amely kasszanyitással párosult és az éjjeliőr meggyilkolásával gyanúsítjuk – mondta rezignáltan a százados.
Mintha bomba robbant volna a helyiségben. A volt betörő felpattant, mint akit rugók löknek a magasba, és artikulátlan hangon ordítozni kezdett. A markos nyomozó közbelépett, és visszanyomta a férfit a székre.
Göde nagy sokára nyugodott meg. Arca fehér volt, mélyen ülő szemében rémület tükröződött.
Pomázi százados fényképfelvételeket markolt fel az íróasztalról, amelyeket a megölt éjjeliőr holttestéről készítettek. Kijött az íróasztal mögül, a férfihoz lépett, és az orra alá dugta a fényképeket.
– Ez volt az éjjeliőr – mondta. – A betörőt meglepte és annak nem maradt más választása, mint hogy leüsse az öreget. Csak azt nem értem, miért kellett megölni?… Miért – hajolt közelebb a roskadtan ülő férfihoz.
Göde bizonytalanul felemelte karját, és kört írt le a levegőbe.
– Nem ültetnek hintába – nyögte. – Nem bizony!… Ebbe a hintába nem ültetnek bele.
– Ez nem hinta. Ez valóság. Göde eszelősen rázta a fejét.
– Ez hinta… Blöffölnek… Erre nem vesznek rá. Inkább megdöglök. Én nem öltem meg senkit.
Ismét hosszú percek múltak el, míg a férfi megnyugodott annyira, hogy a hozzá intézett kérdések értelmét felfogta. Makacsul hajtogatta, hogy semmi köze az egészhez, azt sem tudja, hol a kérdéses Gyógyszerkutató. Tagadta az egész bűncselekmény-sorozat elkövetését.
Egy idő után csengett a telefon. Pomázi kapott értesítést. A százados Pintér Bélával együtt kijött a szobából, és egy másik helyiségbe mentek. Több nyomozó társaságában egy fehér köpenyes férfi is ott volt: a bűnügyi technikus.
Azt Göde nem tudta, hogy miközben előállították, lakásán házkutatást tartottak. A nyomozók mindent átvizsgáltak, minden elképzelhető helyet felbolygattak. Semmit sem találtak, sem szerszámokat, amelyek a kasszanyitás tényére utaltak volna, vagy a lángvágáshoz szükséges palackokat. Pedig még rejtekhelyek után is kutattak. Egy fontos bizonyítékot azonban beszereztek. És ez nem volt más, mint egy viseltes kötött kesztyű. Ezt beérkezésük után nyomban átadták azonosításra a technikai laboratóriumnak, a nyomszakértőnek. A nyomszakértő mintát vett a kötött kesztyű lenyomatáról, és összehasonlította a helyszínen, a páncélszekrény lemezén talált kesztyűnyomokkal, amelyeket a bűncselekmény elkövetése után rögzítettek. A hasonlóság nyilvánvaló volt.
– Ez igen – mondta Pintér Béla alezredes, miután megszemlélte a fotókópiákat. – A nyomok tökéletesen megegyeznek… Ez döntő bizonyíték lesz.
Pomázi megdicsérte a nyomozókat és a bűnügyi technikust, majd visszatértek a kihallgatószobába a fotókópiákkal együtt. Göde szaporán pislogva leste érkezésüket.
– Szükségtelennek tartom, hogy köntörfalazzak – közölte Pomázi. – Annyit azonban elmondok, hogy közben házkutatást tartottunk a lakásán.
– Nyugodtan – legyintett a sovány férfi. – Ha szóltak volna, magam is készségesen részt veszek.
– Viszont találtunk valamit…
– Ugyan mit? – húzta el a száját a volt betörő. – Nálam semmit sem találhattak, hacsak oda nem dugtak valamit, amit most rám akarnak verni.
Pomázi felsorolta a tényeket. Elmondta, hogy a szövetkezet mikor és milyen munkálatokat végzett a Gyógyszerkutatóban. Azt a páncélszekrényt is felújították, amelyet a tettes kinyitott.
– Azt is megállapítottuk, hogy maga mint betanított munkás azokkal dolgozott, akik a páncél és lemezszekrényeket javították… Maga is ott dolgozott, ezt tanúkkal bizonyítjuk. Azt is megállapítottuk, hogy a kérdéses éjszaka nem tartózkodott a lakásán, hétfő reggel egyenesen a munkahelyére ment, majd csak délután tért haza – mondta.
– Annyi helyen dolgoztunk, honnan tudtam, melyik a Gyógyszerkutató? – vetette közbe a férfi. – Egyik épület olyan, mint a másik… Nem volt ott semmiféle lombik meg tégely, mindenütt csak irodák.
– És Kálózt honnan ismerte?
Göde szemhéja úgy rángatózott, mint a távírógép karja.
– Hogyhogy honnan? Hiszen kinyomozták, tudják azt maguk jól – mondta.
– Ugyanis Kálóz Mihály mint lakatos, a Gyógyszerkutatóban dolgozott hosszú évekig.
– Az lehet… Valóban, mintha említette volna nekem egyszer.
– Tudja azt maga nagyon jól.
– Nem tudtam! – hördült fel a volt betörő.
– Amikor maga ott dolgozott, nem találkozott Kálózzal? Több mint négy napig tartott a munkájuk a Gyógyszerkutatóban, és ezalatt nem találkozott itt bent a lakatossal? Ezt ki hiszi el magának?
– tette fel a kérdést a százados.
– Értsék meg, hogy Kálózt nem a Gyógyszerkutatóból ismerem!… Régen együtt ültünk Baracskán. Akkor még első bűntényes voltam. Kálóz a cellatársam volt. Ennyi az egész, innen az ismeretség. Ezt a legkönnyebben ellenőrizhetik.
– Mikor volt ez?
– Van ennek már vagy tizennyolc éve – mondta a sovány férfi.
– De nem tudtam, hol és milyen beosztásban dolgozott. Soha nem is kérdeztem tőle… Másfél évvel ezelőtt véletlenül összefutottunk a városban, elbeszélgettünk, és azóta nagy ritkán találkozgattunk. Vagy én mentem ki hozzá Gyálra, vagy ő jött Újpestre Sőt az is előfordult, nálam aludt.
Pomázi százados ismét a tényeket sorolta, a bűncselekményt a Gyógyszerkutatóban.
– A súlyos bűncselekmény-sorozatot maga követte el – fejezte be. – Erre megvan a bizonyítékunk.
– Milyen bizonyítékaik lehetnek egy olyan dologgal kapcsolatban, amelyet nem is én követtem el?
A százados ismét két fotókópiát dugott a volt betörő orra alá. Amaz a szemét meresztette. A képeken nem látott mást, mint elmosódott foltokat, barázdált fehér csíkokat.
– Mit gondol, mi ez? – kérdezte.
Göde nyelvével megnedvesítette cserepes ajkát.
– Gondolom, a százados úr jobban tudja – mondta. – De magamat nem látom ezeken a fotókon… Mi közöm mindehhez?
A nyomozócsoport vezetője az íróasztalhoz lépett és a zacskóból egy pár kötött kesztyűt vett elő, majd meglengette.
– Ez a maga kesztyűje, Göde Imre – tagolta a szavakat. – A házkutatáson foglaltuk le, és hogy a magáé, azt nem tagadhatja le sem előttünk, sem a bíróság előtt… Az előbb látott képeken személy szerint magát nem láthatja, hanem ennek a kesztyűnek a nyomát… Azt a nyomot, amelyet megtaláltunk és rögzítettünk a Gyógyszerkutatóban elkövetett betöréses lopás, kasszanyitás során, ahol ráadásul meggyilkolta az éjjeliőrt…
Göde Imre leesett állal ült, eszelős rémülettel a szemében a kesztyűt bámulta. Arca nedvesen fénylett a verejtéktől.
– Erről az apróságról elfeledkezett – emelte kissé magasabbra a kezében tartott kesztyűt a százados. – Mert ugyebár mint dörzsölt betörő, tisztában volt a bizonyíték fogalmával, és módja volt eltüntetni az elkövetés eszközeit… Ezt megtette, de a kesztyűjéről elfeledkezett… A maga kesztyűjének lenyomata pontosan megegyezik a bűncselekmény helyszínén talált nyommal, amelyet az ismeretlen tettes, a gyilkos használt… Nos, erre mit tud mondani?
Gödéről ömlött a verejték. A magas férfi összeroskadt a széken, karjai tehetetlenül lógtak.
– Gondolkozzon! – folytatta a százados/ – Itt nem holmi betörésről van szó, magának a kasszanyitásnak a ténye is másodrendű, hiszen egy megveszekedett vas sem volt a páncélszekrényben, csak iratok… Itt emberölésről van szó! Gyilkosságról! Tudja, mit jelent ez? Kötelet!
Göde a fejét rázta, mintha áram keringene testében:
– Nem, én nem öltem meg senkit. Senkit! Én nem tudom, ki ölte meg az éjjeliőrt… Én nem.
– Bizonyítsa be, hogy nem maga ölte meg!
– Nem öltem meg…
Pomázi vállat vont és szorított egyet a „csavaron”.
– A betörést, a kasszanyitást maga követte el, ez bizonyított. Mint ahogy az is ténykérdés, hogy az éjjeliőrt megölték – mondta.
– Bebizonyítom, hogy nem én tettem – kiáltott fel a volt betörő. – Vallomást teszek.
A százados intett a szemével, hogy a magnetofont kapcsolják be…
„Abban az évben, amikor a Gyógyszerkutatóban javítottuk a páncélszekrényeket, egy nap Kálóz Mihályba ütköztem. Első pillantásra nem tudtam, hová is tegyem. Az arca nagyon ismerős volt. ő emlékezett rám, mert megmondta, hogy Baracskán voltunk együtt. Természetesen a tíz-egynéhány év alaposan megváltoztatta őt is. Ahogy visszaemlékeztem rá, akkoriban siheder gyerek volt, alig valamivel túl a fiatalkoron. Rossz társaságba keveredett, és azok magukkal vitték valami balhéra.
Azon a délutánon együtt jöttünk ki a kapun, és elbeszélgettünk. Kálóz elmondta, hogy lakatosként dolgozik a Gyógyszerkutatóban, elégedett a hellyel és a fizetéssel. Azóta nem volt semmi balhéja, sőt, értesítést kapott, hogy amnesztiával törölték a priuszát, mert rendes életet élt. Elvált ember, és van egy kis háza Gyálon. Nem luxuspalota, még csak családi háznak sem mondható, de mégiscsak ház. Hívott, hogy menjek egyszer ki hozzá, és nézzem meg a vityillóját. Van egy kis bora is, a kertjében termett.
Hónapokkal később kimentem hozzá, aztán valahogyan tartani kezdtük a kapcsolatot. Gyakran előfordult, hogy Kálóz bejött a városba, és felkerestünk egy-két szórakozóhelyet. Mindig csak módjával italoztunk. Kálózt Később hívtam el a lakásomra, hogy viszonozzam meghívását.
Találkozásaink alkalmával sokat beszélgettünk különféle dolgokról. Kicseréltük véleményünket, és olykor, ha nem értettünk egyet valamiben, próbáltuk egymást meggyőzni. Azt már nem tudom, mikor és milyen formában vetődött fel konkrétan a pénzszerzési lehetőség mint téma, de az tény, hogy felvetődött.
Kálóz nemegyszer szóba hozta, hogy jó lenne szert tenni valami külön pénzre. Nem hiszem, hogy akkor még bűncselekmény elkövetésére gondolt. Tény, hogy együtt lottóztunk, hátha nyerünk valamit. A lóversennyel nem kísérleteztünk, kár lett volna, mert ott csak leégni lehet. Kálóz tudta, hogy milyen munkát végzek. Igaz, magam is dicsekedtem, hogy egy-két fortélyát ellestem a páncélszekrények kinyitásának. Erre módom és lehetőségem volt legálisan, hiszen rengeteg „mackót” javítottunk. Fajtájuk szerint tisztában voltam a különféle zárak mechanizmusával is. Találkozásainkkor gyakran esett szó arról, hogy miképpen lehet kinyitni egy-egy „mackót”, visszahúzni a zárnyelveket az után, hogy szabad az út a zárhoz. Mint lakatos, ilyenkor ő is közbeszólt.
A közelmúltban egy este Kálóz felkeresett lakásomon. A beszélgetés során ismét felvetette a pénzszerzés kérdését.
– Kamatoztatni kellene valahogyan a munkámat – mondta. Miféle kamatoztatásról lehet szó?
Kasszanyitásra gondolt. „Értesz hozzá, neked gyerekjáték lenne megcsinálni egy kasszát. Persze, amelyik ki van bélelve jó kövéren.”
Azt hittem, tréfál, de amikor láttam, hogy mindezt komolyan gondolta, tiltakoztam. Nem akartam balhét csinálni! Semmiféle balhét, nemhogy kasszanyitást. Munkahelyemen megbecsültek, jó dolgom volt, ha kemény munkával is, de megkerestem a kenyerem, amennyire nekem szükségem volt. Ráadásul meg féltem a börtöntől. Féltem, hogy kiderül, bármilyen furfangos módon csinálnám a kasszanyitást.
Kálóz nem értett meg. Lehülyézett. „Mit gondolsz a börtönre nyomban? Azt hiszed, ha ésszel csinálod, kitudódik? Soha nem tudnák meg, hogy te voltál, ha egy kis eszed van.” – „Megint mehetnék a sittre, mert hogy kiderülne és elkapnának, az szentség.” Erre ő vállat vont és elhallgatott. Később másról kezdtünk beszélni.
Azon a hétvégén Kálóz ismét meglátogatott. Váratlanul jött, egy üveg borral a hóna alatt. Néztük a televíziót, aztán vacsorával kínáltam. Ettünk. Az italozásnál ismét előhozakodott a kasszanyitás lehetőségével. „Figyelj rám, és gondolkozz! Nem erőszak a disznótor! Azt hiszed, a zsernyákok számításba vesznek téged egy esetleges balhénál! Ugyan, menj már a víz alá. Rád a kutya sem gyanakodna, hacsak nem szórnád a dohányt azonnal szét. De ha ráülnél, és csak lassan tollasodnál, még félned sem kellene.”
Kálóz megmagyarázta, hogy miért lenne nyert ügyem. Szerinte azért állnék figyelmen kívül, azért nem gondolna rám senki, mert nem szerepelek a nyilvántartott mackósok között. Ez ideig nem csináltam kasszanyitást, nem buktam le ilyen módszeren. „Ha okos vagy, egyáltalán nem plankolnak fel. Ezért van hatalmas lehetőséged, hogy jelentős summához jussál, csak egy kis elhatározás kell.”
Nem tudtam, mit értett az okosság alatt az elmondottakon kívül. Mindenesetre nem tiltakoztam az ilyen jellegű beszélgetések ellen. Hittem, a beszélgetés csak beszéd marad. Akkor még a legmerészebb álmomban sem gondoltam, hogy beszélgetésünket egyszer megállapodás követi. Feltételezem, Kálóz észrevette rajtam a változást, és mind nagyobb hévvel ütötte a vasat. Való igaz, akkor már kacérkodtam magamban a gondolattal, elképzeltem, miként kezdenék meg egy kasszanyitást. Végigpergettem magamban a különféle zárak nyitásának a lehetőségét. Aztán már beszéltem is róla Kálóznak, ő meg elégedett arccal bólogatott.
Annyira belém ültette a kasszanyitás gondolatát, hogy éjszakánként már ezen spekuláltam. Vajon rájönnének-e, hogy én csináltam, ha valóban okosan csinálnám? Kálóz Mihály is tapasztalhatta találkozásunkkor, hogy az általa elültetett mag lassan meggyökeresedett bennem, nem hiábavalóan győzködött. Azt is kigondoltam, hogy mit kezdenék a pénzzel, persze attól függően, hogy mennyire sikerülne szert tenni. Úgy kalkuláltam, hogy innen mindenképpen megpucolnék, valahová vidékre. Ott aztán egy-két évig meghúznám magam, és utána vennék egy kis házat, megnősülnék.
Egy következő találkozásnál ismét ütni kezdte a vasat. Kíváncsi lehetett, vajon mire jutottam magamban. „Nem megy, öregem.” Dühös lett, de mennyire, még az arcát is felfújta, úgy sziszegte: „Egy beszari manusz vagy. Csak én tudnám bezzeg, amit te, egy percig sem gondolkoznék a dolgon. Nem érdemes veled foglalkozni, azt hittem, értelmes vagy.”
Kálóz olyan mérges volt, hogy csak csodálkoztam. Tudtam, megharagudott rám. Próbáltam engesztelni, de hiába tettem. „Egy gyáva szar vagy, kár rád vesztegetni a szót.”
Bármilyen furán hangzik, de nem akartam emiatt elveszteni a barátságát. Kálóz Mihályt már a barátomnak éreztem minden tekintetben. Úgy véltem, ő is ragaszkodik hozzám. Nekem, mióta az eszemet tudom, soha nem volt még barátom. Ez igen furcsa, de így van. Engem valahogy mindig elkerültek a barátok. Azt éreztem, hogy nem kellek senkinek, még beszélgetőpartnernek sem. Ha ilyen alkalmi társaságokba olykor látszólag befogadtak, az is csak pillanatokig tartott és azért történt, hogy viccet űzzenek belőlem. Mindenki csak „cserpáknak” hívott a nagy orrom miatt. A munkatársak is húzódtak attól, hogy a munkahelyen kívül társaságukba fogadjanak. Egyszer egyikük meghívott a lakására engem is, amikor brigád-összejövetelt tartottak. A család is ott volt. Kisgyerekük elmenekült előlem a csúnyaságom miatt, az ágy alatt akarta tölteni az estét, még cukorral is nehezen tudták előcsalni. Nos, Kálóznál nem tapasztaltam ezt. ö másként viselkedett, és örültem, hogy barátilag elfogad, hajlandó találkozni velem, keresi a társaságomat, meglátogat a lakásomon, rám nyitja az ajtót, amit eddig soha senki nem tett meg a házfelügyelőn kívül, aki persze a lakbérért kopogtatott.
Megmagyaráztam Kálóznak, hogy miért nem akarok ilyen dologba belemenni. Tudtam, hogy nemcsak a kassza nyitásán múlik a siker, hogy azzal sikerült-e elbánni vagy sem. Abban biztos voltam, hogy megfelelő szerszámmal ki tudom nyitni a kasszát. Csakhogy! Hogy jól járjak, ahhoz tipp is kell. Tipp, hogy hová és mikor érdemes bemenni, egyáltalán mikor lehet a kasszanyitást elkövetni. Csak úgy vaktában nem érdemes próbálkozni, mert mi a biztosíték, hogy csak úgy betalál az ember? Semmi. Ráadásul manapság nem tartanak komoly pénzösszegeket sehol sem éjszakánként a páncélszekrényben. Hozzák a bankból, máris osztják, ha fizetésről van szó.
Kálóz csendesen meghallgatta okfejtésemet, és azt mondta: „Látod, mennyire hülye vagy? Hát azt hiszed, én csak a számat akarom tátani? Nem, barátom! Én adok neked komoly tippet, ami ráadásul nem is okoz nehézséget, mert ismered a páncélszekrényt, hiszen ti javítottátok.” A Gyógyszerkutatóra gondolt. Most értettem meg csak, hogy miért szorgalmazta a dolgot ennyire, miért igyekezett rábeszélni. De már mindegy volt. Gondolatban beleegyeztem.
Kálóz elmondta, hogy a napokban amúgy is megválik munkahelyétől. Mindezt azért teszi, hogy később majd ne legyen gyanús. Tájékoztatott arról, hogy a prémiumot mindig előző nap hozzák ki a bankból és éjszakára a páncélszekrénybe zárják. A behatolás elősegítéséről ő maga gondoskodik, megkapom az épület hátsó bejárati ajtajához a kulcsot meg az irodahelyiséghez is. Ezenkívül pontosan közli, melyik emeleten, melyik irodában van a kérdéses páncélszekrény. A prémium a közeli napokban lesz esedékes.
„Ilyen hamar nem megy, öregem. Nekem szerszámokról is gondoskodnom kell, amikkel kibontom a szekrény falát, hogy a zárhoz hozzáférjek. Ez sok idő. Odabent tudom csak megcsinálni a szerszámokat, és titokban, mert ha valaki észreveszi, kész a balhé. Nyomban tudnák, hogy betörőszerszám.” „És ha vágóval csinálnád, lángvágóval?” Na, igen! Hát ez lenne a legcélszerűbb. De honnan az apparát, a palackok? A palackokat nem tudjuk csak ketten mozgatni. Szerszámokkal kell tevékenykednem, és ezeket el kell készíteni.
Kálóz minderre csak legyintett, és arról biztosított, hogy ő megszerzi a lángvágó apparátot és a palackokat. És nem akármilyen palackokat, hanem kisméretűeket, amelyek elférnek egy nagyobb aktatáskában is. Elmagyarázta, hogy ilyen palackokkal akarták egy időben felszerelni a mentőautókat, amelyek a balesetek helyszínére száguldoztak. A kisméretű palackokra, vágópisztolyra azért volt szükség, ha netán a deformálódott gépkocsiból nem tudták kiemelni az embereket, ott a helyszínen szétvágták a karosszéria lemezét. Bizonygatta, ő tud ilyet szerezni, és abban elegendő nafta van, hogy a zárig megnyissam a páncélszekrényt. „Nincs semmi probléma. Tudod, mennyi pénz az a prémium? Kétszáz darab ezres.”
A nagy összeg is elkábított, és főként az, hogy minden különösebb nehézség nélkül, Kálóz segítségével, sima úton hozzá lehet jutni. „Tőlem megkaptad az eszközöket, a két kulcsot. Az épületben ismered a járást, a páncélszekrényt is. Éjfélkor fogsz bemenni a kerítésen át. A portás ekkor már vígan durmol. Kockázat nincs.”
Mindent a legapróbb részletekig megbeszéltünk. Egy késő este elsétáltunk Kálózzal a Gyógyszerkutatóhoz, és körbejártuk a magas kerítéssel szegélyezett területet. Megvitattuk, hogy hol alkalmas a hely a behatolásra. Ez egy kis mellékutca volt, gyér világítású, ráadásul fasorral, amely még külön árnyékolta is a kerítést.
Akkor már engem nagyon izgatott a dolog. Kálóz figyelmeztetett, hogy éjféltől három és fél óra áll rendelkezésemre. Legkésőbb három óra negyvenöt perckor el kell hagynom az épületet. Mindenre kioktatott, azt is megmondta, pontos rajzzal illusztrálta, hogy hol találom az irodahelyiség ajtótokja mellett húzódó riasztócsengő-vezetéket, amelyet a vakolat alá rejtettek. A lelkemre kötötte, hogy azt vágjam el, mielőtt a helyiségbe belépnék.
Biztos voltam abban, ha a vágóapparát megfelelően működik, a rendelkezésre álló idő alatt kinyitom a páncélszekrényt. Érdeklődtem, honnan szerzi a vágóapparátot. Azt felelte, egy barátjától. Ez aztán megijesztett. Ugyanis nem véletlenül tartja magát az a közmondás: amit két ember tud, az már nem titok többé! Nos, itt már nem ketten voltunk ezek szerint, hanem hárman. És ez már veszélyes dolog. Nagyobb az esélye, hogy minden napvilágra kerül. Aggodalmamat közöltem is vele.
„Ne majrézz… Ez egy abszolút megbízható barát. Különben sem tudja, hogy miért kell a vágóapparát.” De ez engem nem nyugtatott meg. A pasas sem lehetett hülye, és gondolkozhat. Vajon minek kell kölcsönbe egy ilyen kis méretű vágóapparát? Hát minek? Kétszer megfordul a fejében, máris helyes végkövetkeztetésre jut. Arról nem is beszélve, ha a Kék Fény bevirítja csúcsidőben a nézőknek a kilyukasztott páncélszekrényt és a pasas éppen ott ül a készülék előtt. Nicsak! – látja a megcsapolt páncélszekrényt, rajta a lyuk, és Kálóznál volt a vágóapparát. Kész, lehúzhatjuk a rolót.
Vártam, mit mond erre Kálóz. Jogos volt az aggodalmam, ahhoz kétség nem fért. Arra sem hivatkozhat Kálóz, hogy a pasas süket, nem hallhatja sehonnan a történteket, vak, nem láthatja a Kék Fény adását a televízióban. Kálóz nem effajta dolgot mondott. Kálóz szó szerint ezeket mondta:
„A pasas haver, ez az egyik… A másik: tudja, hogy balhéra kell… A harmadik: ő sem jár rosszul. A negyedik: neki is érdeke, hogy ne fázzunk rá.”
Na de mi a biztosíték, hogy a pasas tartani fogja a pofáját? Mi a biztosíték, hogy okos lesz, mint mi? Mi a biztosíték, hogy ugyanúgy ráül a dohányra, és nem költekezik, mint mi?
Hát erre semmi biztosíték nincs. Nem is volt. Nem is lesz. Kálóz Mihály makacsul hajtogatta a magáét, végül is meggyőzött. „A dohány miatt ne aggódj, neked alaposan meglesz a részed. A fele teljesen a tiéd. Száz darab ezres. Rendben? A dohány másik felén mi osztozkodunk a haverral, ötven az övé, ötven az enyém.”
Kitört belőlem a kapzsiság. Mi a fészkes fenének ötven darab ezres egy vacak kis apparát kölcsönzéséért, még akkor is, ha tudják: balhéra kell. Mit kockáztat a pasas? Nem sokat. És ha megzuhanunk? Mondhatni azt is, hogy kertkaput akartunk fusizni, ebben a hiszemben volt, azért adta kölcsön. Itt a kockázat nekünk áll. Nekem és Kálóz Mihálynak. Minek ezért elfelezni neki a száz darab ezrest? Ha ennyiért jutna csak betörőszerszám, manapság mindenki ennek kölcsönzésével foglalkozna, nem uzsorakamattal. „Hidd, hogy az enyémből adom, és kész. Akkor velem feleznél. Ne törődj azzal, hogy én mit csinálok. Így tartom jónak.”
Elérkezett a kérdéses nap. Pont vasárnapra esett. A Moszkva téren találkoztunk Kálózzal. Nála volt a vágóapparát egy nagy táskában. Átadta a két álkulcsot is. Ismételten megbeszéltük a dolgot, aztán búcsút vettünk egymástól. Este tizenegy óra tájt értem a Gyógyszerkutatóhoz. Már jó előre leszálltam a villamosról, és gyalog közelítettem meg. A túloldalról láttam, hogy ég a villany a portásfülkében. Kálóz mondta, hogy ott egész éjszaka ég a villany, de az öreg az asztalra borul éjféltájt. Átellenben az épülettel meghúzódtam a fák árnyékában. Szemerkélt az eső, a pocsék idő nekem kedvezett, mert az utcán egy lélek sem járt.
Éjfélkor elindultam. Bementem a mellékutcába, amely párhuzamosan a kerítéssel, egészen addig mentem, míg a már kiszemelt helyhez nem értem. Egy pillanat alatt átvetettem magam a kerítésen, és bent voltam a kertben. Az épület hátsó kapuját simán kinyitottam. Irány a második emelet. Itt balra fordultam és megszámoltam az irodaajtókat. Az ötödik volt az. Kellő magasságban megkapartam a vakolatot az ajtótoknál, rábukkantam a riasztócsengő vezetékére. Egy mozdulattal elvágtam, aztán kinyitottam a zárat a második álkulccsal.
Nos, először itt estem pofára. Egy biztonsági zár is volt az ajtón. Erről nem beszélt Kálóz. Gondoltam, nem is tudhatta, hiszen már két hete kilépett.– Vésőt vettem elő, és az ajtót könnyűszerrel befeszítettem.
A „mackó” ott sötétlett a falnál. Egyik azok közül, amelyeket annak idején feljavítottunk. Úgy ismertem a zár belsejét, akár a tenyeremet. Az ablakot fekete viaszosvászonnal beborítottam, rajzszögekkel az ablakhoz erősítettem, nehogy a vakító fény majd gyanút keltsen odakint. A villanylámpa fényénél összeszereltem az apparátot. Előbb levettem a zárfedő lemezt, és működésbe hoztam a készüléket.
Tenyérnyi nagyságban égettem lyukat rajta. Azt nem tudtam megakadályozni, hogy füst legyen. A büdös, égett festékszag majd megfojtott. Miután a zárhoz fértem, tűvel benyúltam, kiakasztottam a lemezek rugóját. Ezt követően visszahúztam a zárnyelvek tolórúdjait, és máris nyitva volt az ajtó.
Ekkor másodszor estem pofára. Egy huncut vasat sem találtam a szekrény mélyén, hiába forgattam fel minden zugát. Iratok voltak abban egymás hegyén-hátán. Mindenféle irat, pénzt tartalmazó borítékok sehol. Hittem, hogy rosszul látok. Kijöttem a folyosóra, ismét végigszámoltam az ajtókat, hátha eltévesztettem. De hiába, kétség sem fért hozzá, hogy a Kálóz Mihály által megadott irodahelyiségbe mentem be.
Az időből már kifutottam. Nem volt mit tennem, üres kézzel odébbálltam. Három óra negyvenöt perc volt. A behatolás útvonalán távoztam, anélkül, hogy bárkibe is ütköztem volna. A kudarc megbénította minden gondolatomat. Azt sem tudtam, fiú vagyok-e vagy lány. Még az utcán sem tértem magamhoz.
Ügy volt megbeszélve, hogy a balhé után a fekete táskában levő apparátot és szerszámokat a közelben egy ház kapuja előtti kukatartályba süllyesztem. Kálóz a tartályt is megmutatta. Azt mondta, hogy a haverja innen elviszi majd, én csak menjek egyenesen haza a dohánnyal. Dohány az nem volt, de a táskát a jelzett helyen levő kukába tettem. A táska mélyén volt az a két kulcs is, amelyeket Kálóztól kaptam. Távolból gépkocsi közeledett. Még üres kézzel sem volt kedvem rendőr járőrbe ütközni, feleslegesen igazoltatásnak kitenni magamat. A Gyógyszerkutató még igen közel volt, csak pár utcával odébb. Kaptam magam és behúzódtam egy kőkerítés beszögellésébe, a sötétbe. Tévedtem, mert a kocsi taxi volt. A közelemben álltak meg, egy pár szállt ki, kis ideig vitatkoztak a járda szélén, aztán bementek az egyik villa kapuján. A taxi is elsöpört.
Nem tudom, miért volt, de rögvest nem moccantam. Csak lapultam tovább a sötétben. Pedig egy lélek sem volt az utcán, én mégis vártam. Hogy mire? Vannak dolgok, amiket előre meg érez az ember, mintha valami azt súgta volna: maradjak. Álltam a sötétben és vártam. Később arra gondoltam, hátha Kálóz haverja nem jön el a táskáért, és a szemetesek kora reggel rábukkannak. Elhatároztam, várok még kis ideig, ha a virradat erősödik, elviszem a táskát. Magamban szidtam Kálózt, mint a bokrot, a sikertelen balhéért, az üres páncélszekrényért. Lényegében linkre tettem mindent, és semmiért kockáztattam. Azért is Kálózt hibáztattam, amiért a táskát a kukába rejtette velem. Mindez igen közel volt a Gyógyszerkutatóhoz.
Virradni kezdett.
Már éppen azon voltam, hogy kilépjek rejtekhelyemről és induljak a tartályhoz a táskáért, amikor sietős léptekkel egy férfi bukkant elő a sötétből. A Gyógyszerkutató mellékutcájából érkezett, ahonnan magam is. Akkor ez még nem tűnt fel nekem. Csak egy pillanat múlva, amikor a férfi a tartályhoz lépett, és kesztyűs kezével kiemelte az általam oda rejtett táskát. Ez hát a haver – gondoltam. Akaratlanul is az ötven darab ezres jutott az eszembe, amely az ő markát ütötte volna. Így aztán ő is pofára esett. Elmosolyodtam magamban, mert fura érzés volt azt előre tudni, amit a haver még csak nem is sejtett.
De mit keresett ugyanabban a mellékutcában, amely a Gyógyszerkutató mellett volt? Miért onnan jött? Talán engem lesett valahonnan? Hiszen Kálóz tudta, hol ugrom át a kerítésen, hol jövök ki. Elmondhatta ezt is éppúgy a barátjának, mint az egész balhét. De miért lesett volna a haver? Hogy tanúja legyen érkezésemnek és távozásomnak, nehogy átverjük őt azzal: a balhét meg sem csináltuk? Így akart bizonyságot szerezni? Erre nem tudtam választ adni magamnak. Lestem tovább a férfit. Nos, a haver óvatosan körbelesett, aztán igencsak sietős léptekkel távozott.
Csendesen lopakodva utánarugaszkodtam. A kerítésekhez lapulva követtem, ha hátra is fordul, nehogy észrevegyen. Két sarokkal távolabb befordult az egyik utcába. A sarokig futottam, és belestem az utcába. Éppen akkor csapódott be a gépkocsi ajtaja.
Értetlenül bámultam a kocsi után, amely lassan megindult, és eltűnt az utca végénél. Megráztam a fejem, mert azt hittem, rosszul láttam. A férfi, akit követtem, nem lehetett az, aki a kocsival elhajtott. Biztos valamelyik közeli házban tűnt el. Lehet, aki a kocsival volt, látta is, de én nem, bár másodpercek múltán a saroknál voltam. A személygépkocsi ugyanis külföldi volt, láttam a rendszámtáblájáról, de a számokat nem jegyeztem meg. Hatalmas nagy dög volt, akkora hátsó ablakkal, mint egy szalon üvege.
Nagy kerülővel, gyalog jutottam el a Moszkva térre. Már világos volt, kezdett minden benépesülni munkába siető emberekkel. Szirénázásra figyeltem fel. Több rendőrségi gépkocsi húzott el előttem. Sejtettem, hová tartanak. Arra nem volt időm, hogy már hazamenjek, így aztán egyenesen a munkahelyemre mentem.
Alig vártam, hogy vége legyen a melónak. Fáradt voltam, ideges és rosszkedvű. Ha Kálóz Mihályra gondoltam, elöntötte az agyamat a vér. Hogy ez mennyit dumált erről a balhéról, döngette a mellét a biztos tippje miatt. És tessék! Linkre csináltam meg. Amint vége volt a munkaidőnek, siettem haza. Ugyanis Kálózzal abban állapodtunk meg, eljön hozzám és a pénzt elosztjuk. Hát osztozásról aztán szó sem lehetett, de erről nem tudott Kálóz. Majd megtudja, csak jöjjön.
Hamar hazaértem. Kálóz még nem volt ott. Leültem a lakásban és vártam. A fejem olyan üres volt, mintha mindent kiszívtak volna belőle. Az asztalon ott állt szemem előtt a felbontatlan konyakosüveg. Kálóz hozta még annak előtte, hogy áldomást igyunk majd a jól sikerült balhéra. Hogy, dühömet elűzzem, elhatároztam, felnyitom az üveget és benyakalok, amennyit csak bírok. Már kezemben volt a dugóhúzó, de meggondoltam magam. Mit szól majd Kálóz, ha részegen talál, és közlöm vele: tippje üres luftballon volt, a páncélszekrényt linkre nyittatta ki velem, mert abban egy huncut vas sem volt? Könnyen azt hihette volna, hogy át akarom verni, hogy a dohányt egyedül lenyeljem. Bevágtam az üveget a szekrénybe, hogy ne is lássam, és tovább vártam.
Már sötétedett, de Kálóz Mihálynak híre-hamva sem volt. Rettenetes mérges lettem. Nem értettem, miért nem jön. A megbeszélésünk alapján nálam most kétszáz darab ezresnek kellene lennie. Nemhogy értelme lenne Kálóz megjelenésének, de olyan gyorsan kellene jönnie, mint egy megveszekedettnek. Miért nem jön? Talán tudja, hogy pofára estünk? De honnan tudná? A haverja sem tudja, aki elcipelte a táskát. Hogy a páncélszekrényben egy vasat sem találtam, azt ebben a pillanatban csak a Gyógyszerkutatóban tudják, no meg a rendőrök, akik a meglékelt kasszát bámulhatták. Kálóz már nem dolgozik ott, ő nem tudhatja.
Emígy töprengtem magamban, az idő meg múlt.
Nem tétováztam tovább. Döntöttem: kimegyek Gyálra Kálózhoz. Majd meglátjuk, miért nem tolta hozzám a pofáját, és egyáltalán, mit büfög, ha megtudja, hogy velem együtt pofára esett. A városon taxival nyargaltam át, és csak Lőrincen szálltam autóbuszra. Így is késő este lett, mire Gyálon leszálltam a buszról. Tudtam, a falu végén lakik Kálóz, hiszen nem egy alkalommal voltam már nála. Láttam, ég a villany, irtózatos mérges lettem. No lám – gondoltam magamban. Ez itt üldögél, vakaródzik, én meg otthon ülnék és nyelném a dühöt. Nem óvatoskodtam, egyenesen nekimentem az ajtónak. Kicsit nyitva volt, az ujjammal alig értem hozzá, máris kitárult…
A gyilkos észrevett, jött volna nekem, de én már magamhoz tértem. Sikerült a kertek alján elmenekülnöm előle. Csak Kispesten szálltam a villamosra, odáig gyalog mentem. A fejemben minden összekavarodott. Nem tudtam elhinni, hogy minek voltam a szemtanúja. Akár egy rossz álom, kísértett az a kép, amelyet a küszöbről láttam. Később kénytelen voltam a szememnek hinni. A futásban még a kalapom is elhagytam.
Amikor beértem a városba, bennem motoszkált a gondolat, hogy jelentkezem a rendőrségen és elmondom, minek voltam szemtanúja Gyálon. Később rájöttem, hogy ezzel a saját fejemet dugom a hurokba. Mert mi történik? A szemtanú a legfontosabb. Azt nyúzza a rendőrség, azt nyúzza majd a bíróság. Ez még hagyján, de itt volt a balhé a Gyógyszerkutatóban. A zsernyákok sem hülyék, könnyen párhuzamot találnak Kálóz és köztem, aztán máris adva van a kasszanyitás. Elkezdtek volna faggatni, honnan ismerem Kálózt, miért mentem akkor este hozzá? Mit akartam tőle?
A későbbi kérdések már rám irányulnak. Aha, Göde Imre. Nézzük csak, ki ez a Göde Imre. Régebben két betörés, de most rendesen dolgozik. Nicsak, hol dolgozik? Szóval páncélszekrényeket javítanak ott, mifene? Kálóz Mihály a Gyógyszerkutató volt lakatosa és a barát Göde!
Soroljam tovább?… Felesleges.
Gyilkosság ide vagy oda, Kálózon már nem segíthettem. A rendőrök meg majd kinyomozzák, ki volt a tettes. Ez más tészta, mint ahogy más tészta az én balhém is. Nekem most már csak az volt fontos, hogy a nyomomra ne bukkanjanak, bizonyítékot ne találjanak. Annyit azonban megtettem, hogy telefonon, nyilvános utcai fülkéből felhívtam az újpesti kapitányság ügyeletét és megadtam Kálóz Mihály gyáli címét azzal, hogy ott gyilkosság történt. Igaz, akivel beszéltem, a nevemet kérte, de én csak annyit mondtam: egy jó barát.
Hát ennyi az egész, uraim!
Ennyit követtem el. Én az éjjeliőrhöz a Gyógyszerkutatóban nem nyúltam, nem is találkoztam vele, az ott kuksolt kint a fülkéjében. Nehogy azt gondolják, elhiszem, hogy megölték. Ez talán blöff volt maguktól. Kálózhoz semmi közöm. Aki tette, feleljen érte. Én a kasszanyitásért felelek, azt követtem el…”
A langyos tavaszi levegő és a napsütés délután benépesítette a Duna-part pesti oldalát. A rakparton párok sétáltak, mások napfürdőztek.
A Vígadó téri hajóállomásnál egy középtermetű, ötven év körüli, választékosan öltözött férfi tétlenkedett. Hajadonfőtt volt, magas homlokát mély ráncok barázdálták, gyérülő ősz haját hátrafésülte. A férfi a vizet nézte és az átellenben levő partot, a kitáruló budai tájat. Csak nagy ritkán pillantott körbe, mintha csupán szemlélődne. Egyáltalán nem úgy viselkedett, mint aki várna valakit. Ráérősen pöfékelt vékony szivarjából.
A férfitól kissé távolabb fiatal pár ült a rakpart szélén. Mindkettőn farmernadrág feszült. A lábukat lógatták a mélységbe, és egymást átkarolva bámultak maguk elé, mintha tudomást sem vennének a világról.
Fent a parton is többen ácsorogtak a korlátnál, arcukat tartották a napfénynek.
Kisvártatva szikár termetű, szarukeretes szemüveget viselő fiatal férfi érkezett sietve a hajóállomáshoz, és habozás nélkül a várakozóhoz lépett.
– Elnézést a késésért, de a forgalom… – mentegetődzött zavartan, törve a német nyelvet.
– Üdvözlöm, Labányi doktor – nyújtotta kezét a másik –, észre sem vettem az idő múlását… Örülök, hogy időt szakított találkozásunkra, elvégre én akartam önnel beszélni. Nem tudom, helyesen tettem-e, hogy itt, és nem a szállóban – tekintett az Inter-Continental impozáns épületére. – De ez a jó idő nem hagyta nyugton a csontjaimat…
– Nekem egyenesen használ a friss levegő. Egész nap zárt helyen vagyok.
Kurt Haller, a konszern tanácsosa kegyes mosollyal bólintott. A fiatal férfiba karolt, és lassan megindultak a rakparton.
– Ne értse félre a szándékomat, de okom volt, hogy ne a munkahelyén és hivatalosan beszéljek önnel – mondta. Elvette a kezét Labányi karjáról és szivarjával bíbelődött. – Nem akarok megelőzni egy hivatalos eseményt, de felhatalmazásom van arra, hogy önt tájékoztassam róla.
Labányi Zoltán doktor, a Gyógyszerkutató laboratóriumának vezetője kíváncsian várta, vajon miért is hívta meg beszélgetésre Kurt Haller. Jól ismerte a kereskedelmi tanácsost, már nem egy alkalommal találkoztak hivatalos tárgyalásokon. A konszern megfelelő kapcsolatban állt Kurt Haller útján a Gyógyszerkutatóval is. Az intézet a nyugati cég kérésére nem egy alkalommal végzett különféle kísérleteket, ellenőrzéseket. Labányi tudta, hogy a cég korrekt kereskedelmi és üzleti kapcsolatokat szorgalmazott mindig, ezért, ha meglepetten is, de tiszta szándékkal vette tudomásul a délutáni telefonhívást, melynek során Kurt Hallerral megállapodott az időpontban.
– A következőkről lenne szó – kezdte csendesen a német. – A Gyógyszerkonszern ösztöndíjas alapítványt hozott tető alá a minap. Ennek lényege a következő: fél évtől egy évig terjedő időre ösztöndíjat ajánl fel kutatómunkával foglalkozó tudósoknak a gyógyszeripar területén, nemre, fajra, és nemzetiségre való tekintet nélkül. Ezt azoknak ajánlja fel, akiket cégünk tudományos tanácsa erre érdemesnek talál… Ebben a kérdésben mi nem teszünk különbséget társadalmi rendszerek között – folytatta. – Ha érdemesnek tartjuk az ösztöndíjunkra, meghívunk szocialista országokból is kutatómunkával foglalkozó tudósokat, főként fiatalokat… Hónapokkal ezelőtt egy lengyel kollégát hívtunk meg, aztán egy örmény professzort… A meghívottaknak rendelkezésükre bocsátjuk a világ egyik legtökéletesebb laboratóriumát, annak asszisztensgárdáját. Olyan feltételeket biztosítunk munkájukhoz, továbbképzésükhöz, amilyeneket sehol sem kapnának. Fejlődésük ugrásszerűen emelkedik, és mikor visszatérnek hazájukba, magukkal viszik azokat a gazdag tapasztalatokat, amelyekre nálunk szert tettek. Nos, a közeljövőben esedékesek a javaslattételek tudományos tanácsunknál, hogy konkrétan kiknek ajánljuk fel ösztöndíjunkat…
Kurt Haller szippantott egy utolsót a szivarjából, a végét a folyóba dobta. Aztán a fiatal férfira tekintett és elmosolyodott.
– Maga nagyon szerény ember, Labányi doktor úr – jegyezte meg, majd látván a szemüveges férfi tekintetét, megszólalt: Nem tartja furcsának, hogy mindezt most elmondtam magának?
– Tudomásom van ösztöndíjrendszerükről. Olvastam a szaklapokban róla…
– De arról nincs tudomása, hogy miért függ ez össze a beszélgetésünkkel.
A Lánchídnál voltak már, megfordították lépteiket vissza, a Vigadó tér irányába.
– Nincs tudomásom, hogy ezzel összefüggne jelenlegi találkozásunk – mondta Labányi.
Kurt Haller ismét szivarra gyújtott.
– Nos, nem árulok el különösebb titkot önnek, amikor megmondom, hogy az ön neve fekszik a javasoltak névsorában a tudományos tanács előtt – mondta csendesen.
Labányi doktor felkapta a fejét:
– Az enyém?…
Kurt Haller bólintott, és pöffentett néhányat a szivarból. Arca elégedettséget tükrözött.
– Az lehetetlen – rázta fejét á fiatal kutató orvos –, hiszen csak most készítettem el kandidátusi disszertációmat… Tudomásom szerint ez a mércéje a külföldi ösztöndíjaknak.
– Rosszul tudja…
Labányi Zoltán doktor meglepetése hosszú ideig tartott. Csak nagy sokára értette meg a hallottakat, miután a kereskedelmi tanácsos több részletkérdést is feltárt, amelyek az ösztöndíjjal függtek össze.
– Ez nagyon meglep – mondta később Labányi, az arca örömet sugárzott.
– Engem nem lep meg. Tudom, oroszlánrésze van az intézet munkájában, és a laboratórium vezetése is komoly munkát, felkészültséget követel. Az ön nevét, tevékenységét nagyon is jól ismerik nálunk. Nem véletlen, hogy a választás magára esett ebben a kérdésben.
Labányit érdekelte, hogy mikor lenne aktuális az ösztöndíj felajánlása. A kereskedelmi tanácsosnak az volt a véleménye, hogy fél év is betelik, mikorra a dolgok rendes kerékvágásba kerülnek. A fiatal férfi gondolatban összevetette jelenlegi munkáját. A D-4 hormonkészítmény teljesen elkészült, tehát olyan munka, amely akadályozná az ösztöndíj elfogadását, nem lesz.
Kurt Haller lassabbra fogta lépteit, mert már közel voltak a Vigadó téri hajóállomáshoz.
– Az én feladatom az volt, hogy elvileg kérdezzem meg, beleegyezik-e – mondta. – Tehát nincs semmi akadálya annak, hogy elfogadja a majd felajánlásra kerülő ösztöndíjat?
– Nincs… Nagy örömmel veszem.
– Mindezt azért kell tisztáznom magánbeszélgetés útján, hogy referálni tudjak az ön álláspontjáról… Remélem, igenlő válaszára akkor számíthatunk.
Labányi doktor bólintott.
– A legteljesebb mértékig – mondta.
– Csak arra kérem, hogy beszélgetésünk egy ideig maradjon köztünk. Bár nincs semmi titok abban, amit mondtam önnek, jobb még hallgatni róla. Kutassi professzornak se szóljon, esetleg kellemetlenül érintené, hogy nem őt tájékoztattam előbb a dolgokról, és nem akarom, hogy esetleg emiatt nehezteljen rám… Különben az egész ösztöndíj felajánlás hivatalos formában történik majd. A Gyógyszerkonszern tudományos tanácsa, az illetékes minisztériumon át, az ösztöndíj elfogadásának engedélyezését kéri mind a felsőbb szervektől, mind személyesen Kutassi professzortól… Tehát minderről hivatalos tájékoztatást majd Kutassi professzortól kap. Azt hiszem, megérti, miért kérek diszkréciót.
– Természetesen…
Kurt Haller közömbös dolgokra fordította a szót. Felsétáltak a rakpartról. Labányi doktor egészen a szálló bejáratáig kísérte el a kereskedelmi tanácsost.
A német kezet nyújtott.
– Egyben engedje meg azt is, hogy így, hallgatólagosan, elsőként gratuláljak magának ehhez a kitüntető megbecsüléshez, amelyet volt szerencsém közölni – mondta elégedett arccal.
– Köszönöm, Haller úr – biccentett a fiatal férfi. Megvárta, míg Kurt Haller eltűnt a forgóajtó mögött, aztán a Vörösmarty térre sietett kocsijához.
Nem vette észre, hogy figyelik minden lépését, és azt sem, hogy felváltva hol egy Ford Escort, hol pedig egy Fiat szegődik utána, és egészen a lakásáig kíséri.
Pontban ekkor egy kis budai cukrászdában beszélgetett Horváth Zsóka a barátjával, Zántai Ferenc doktorral. A férfinak fáradt, megviselt volt az arca, kedvetlenül kavargatta kávéját.
– Pihenned kellene, Feri, szükséged van rá – mondta a lány. – Ez így nem mehet tovább. Már annyira ideges vagy, hogy lassan szólni sem lehet hozzád… Vegyünk ki szabadságot, és menjünk el bárhová.
– Pont most?
– Miért? Mi van most?
Zántai kelletlenül elhúzta a száját.
– Mintha nem tudnád – mondta. – Most nem mehetek szabadságra. Itt kell lennem… Soha nem lehet előre tudni, mi történhet.
A lány hangjában idegesség vibrált, amikor megszólalt:
– Miért kell itt lenned Pesten? Miért? És mi az, ami történhet?… Talányokban beszélsz. Máskor meg magadba fojtasz mindent. Elsősorban neked kellene magadra gondolnod. Tény, hogy ki vagy borulva. Hát akkor miért nem azzal törődsz, hogy rendben legyél, elfelejtsd az egész szennyes dolgot?
– Mit tudom én, mi történhet – csattant fel a férfi. – Egyszerűen tudatták velem, hogy legyek kéznél, ha szükségük lenne rám… Ezzel világosan megmondták mindent… Nem mozdulhatok Pestről az engedélyük nélkül. Hogy aztán miért van szükségük rám, mi a tervük velem? Egyáltalán mi történhet? Ezt nem tudom. Nem vagyok jövőbe látó. – Egy mozdulattal felhajtotta feketéjét.
Cigarettára gyújtottak, és csendesebbre fogták hangjukat. A cukrászda kezdett benépesülni. Zántai az órájára pillantott.
– Ma Piroskához mész? – kérdezte.
– Megígértem, hogy felugróm hozzá… Indulunk?
Zántai körbenézett a teremben.
– Még maradhatunk – mondta.
Zsóka az óráját nézte:
– Megígértem Piroskának, hogy fél hétre nála vagyok… Negyed elmúlt már.
– Legfeljebb vár rád egy kicsit – legyintett a férfi. – Elviszlek hozzá… Meddig akarsz nála maradni? Gondolom, nem maradsz soká.
– Legfeljebb egy órát…
Zántai bólintott.
– Nyolcra érted megyek – mondta.
Horváth Zsóka egy mozdulattal hátravetette hosszú haját, a férfihoz bújt.
– Felmegyek hozzád – súgta. – Jó?
– Jó – Utánozta hangjának tónusát a férfi. – Gyere.
– És te mit csinálsz nyolcig?
– Csinálok valamit…
– De mit? – komolyodott el a lány.
Zántai elnyomta cigarettáját, aztán a lányét is, amely ott füstölgött szívatlanul a hamutartóban.
– Akadt egy kis dolgom, azt elintézem – mondta. – Persze, ha nem készültél volna Piroskához, akkor úgy intézem, hogy én is ráérjek.
– Hogyhogy én készültem Piroskához?… Hiszen azért megyek fel hozzá, mert te nem érsz rá. Nem emlékszel, hogy tegnap mit mondtál? Te mondtad, hogy csak később tudunk összefutni nálad, mert valami dolgod van… És tessék! Most rám akarod tolni az egészet – méltatlankodott a lány, de hangjában nyoma sem volt a haragnak.
Zántai végigsimította homlokát. Igaza volt Zsókának, valóban hivatkozott tegnap a mai elfoglaltságára. Maga is érezte már több mint egy hete, hogy az idegei nincsenek teljesen rendben.
– Akkor indulunk? – kérdezte a lány.
– Mindjárt…
Végszóra csengett a telefon a cukrászdában. A férfi felkapta fejét. Az egyik felszolgálónő vette fel a kagylót, beleszólt, aztán tétován körbenézett a teremben ülő vendégeken.
– Zántai urat keresik – mondta hangosan.
– Téged? – csodálkozott a lány.
Zántai válasz nélkül hagyta, és a telefonhoz ment. Miközben beszélt, magán érezte Zsóka tekintetét. Mikor visszament az asztalhoz, megelőzte a további érdeklődést.
– Az keresett, akivel dolgom lesz – mondta. – Tudta, hogy itt vagyok.
– És változott valami?
Zántai a fej ét rázta.
– Nem, a dolog aktuális, éppen ezért telefonált – mondta, és szedelődzködni kezdett. – Induljunk, téged elviszlek Piroskához.
A lányra segítette a világos őzbőr kabátot.
A kocsiban, útban a Tartsay Vilmos utcához, a férfi azon töprengett hangosan, hogy vajon miképpen alakul a dolga. Váratlan ötlettel arra kérte a lányt, hogy a Krisztina eszpresszóban találkozzanak, amely közel volt Zákondi Piroska lakásához.
– Az illetővel amúgy is beülök valahová – érvelt. – Ügy irányítom a dolgot, hogy a Krisztina presszó legyen az… Te meg gyere oda. Így nyugodtabb leszek, és nem idegeskedem késés esetén, hogy a kapu előtt ácsorogsz az utcán.
A lány vállat vont.
– Nekem, mindegy – mondta. – Ha így jobb, legyen a Krisztina.
– Pontosan nyolckor indulj el Piroskától.
– Jó – bólintott a lány. – Közel van, öt perc alatt ott leszek. Zántai Ferenc, hogy közömbös dolgokra terelje a beszélgetést míg a célhoz érnek, az után érdeklődött, mi is most a helyzet a Gyógyszerkutatóban. Miről beszélnek az emberek? Mit tudnak a gyilkos kézrekerítésére irányuló nyomozás eredményéről? Horváth Zsóka lelkesen magyarázott:
– Azt tudod, hogy akadtak olyanok, akik amellett kardoskodtak, hogy a betörő tulajdonképpen nem is pénzt akart elvinni, hanem az új hormonkészítmény teljes kísérletének leírását.
Zántai ismerte a kezdeti véleményeket, hiszen ahányszor csak megfordult a Gyógyszerkutatóban az eset után, mindig belecsöppent az ilyen dolgokat latolgató vitákba. De azt is tudta, hogy később bebizonyosodott: a tettes pénzszerzésre törekedett, csak a véletlen intézkedés, no meg tévedése akadályozta meg abban, hogy a prémiumot meg ne szerezze.
– Igen ám, csak azóta megtudtam egy s mást – folytatta a lány. – Piroska tegnap megsúgta, hogy az esetet követően nagy volt a riadalom a fejeseknél, később aztán csillapodtak a kedélyek…
– Mert nyilvánvalóvá vált, hogy a gyilkost csak a pénz érdekelte – vetette közbe Zántai, és a forgalmat figyelte.
A lány a fejét csóválta.
– Hát nem éppen – mondta.
– Hogyhogy?
– Mert akár pénzt keresett, akár a kísérlet teljes leírását, mindenképpen hoppon maradt.
Zántai oldalra kapta a fejét, és meredten nézte a lányt.
– Vigyázz, beleszaladunk! – kiáltott fel Horváth Zsóka. Fékcsikorgás.
Zántai Ferenc káromkodott egyet, arcából kiszaladt a szín. Kis híja volt, hogy neki nem hajtott az előtte fékező tehergépkocsinak.
– Mit mondtál? – kérdezte később, amikor ritkult a forgalom.
– Piroska súgta meg, hogy a páncélszekrényben csak a kísérlet részeredményei voltak. A teljes eredmény leírása azon az éjszakán Labányi Zoltán íróasztalfiókjában lapult… Tudod, Labányi reggel mindjárt nekiáll a munkának, és előfordult már, hogy magánál tartotta az anyagokat. Képzeld, egy sima záras, vacak kis fiókba zárta. Azt mondja Piroska, hogy Kutassi nem tudta, örüljön-e vagy haragudjon, amiért Labányi megszegte a szigorú utasítást, és nem záratta páncélszekrénybe a teljes anyagot azon a szombat délutánon… Valami bajod van, Feri? – fordult a férfihoz.
Zántai sápadtan, merev kézzel fogta a kormányt, a gázpedálon levő lábfeje annyira remegett, hogy a motor csak akadozva dolgozott.
– Az a nyomorult kocsi – célzott az előbbi tehergépkocsira – csak úgy beletaposott a fékbe… Most jön ki rajtam az idegesség. – Csökkentette a Volkswagen sebességét.
Zsóka közelebb fészkelte magát az ülésen, és a férfi vállára hajtotta fejét.
– Látod, drágám, hogy rád férne egy kis pihenés – mondta csendesen.
Zántai Ferenc még akkor is falfehér arccal bámult, amikor megérkeztek a Tartsay Vilmos utcába, Zákondi Piroska lakása elé. A férfi átnyúlt és kinyitotta az ajtót.
– Ne feledd – figyelmeztette a lányt –, nyolckor indulj, addigra befejezem a beszélgetésemet.