26. Hód és a sátáni vigyor
1.
Kemenes Lajos repülőn érkezett Amszterdamba. Tárcájában lapult annak a szállodának a neve, címe, amelyben szobát foglaltak számára. Osztrák útlevelét csak felmutatta az ellenőrzésnél, intettek, mehet tovább. Megkönnyebbülten állt rá a mozgójárdára, hogy a csomagjáért, egyetlen, erősen összeszíjazott bőröndjéért menjen. Évek óta járja már a határokat, de még mindig szorongva adja át az okmányait a határőröknek. Sokszor gondol arra, lehetséges egy lista, melyen az ő neve is szerepelhet, s egyszer majd intenek, tessék oldalt állni jönnek a rendőrök és kattan majd a bilincs. Nemrégiben volt is egy hasonló esete, alig tudott megszabadulni a fogságból… Ennek már lassan fél éve. De még most is kiveri a verejték, ha rágondol.
A bőröndje már a repülőtér csomagszalagján körözött, mire odaért. Leemelte. Az első pillantása a titkos, biztonsági bélyegre tapadt, anélkül, hogy azt megsértenék, nem lehet kinyitni a bőröndöt. A zár mellé ragasztott papír azonban sértetlen volt.
– Helyes – mormogta. – Nagyon helyes.
Taxiba szállt, bemondta a szálloda nevét és címét is.
– Damrak – ismételgette. – A Damrak elején.
– Ismerem – bólintott a taxis. – A főpályaudvar előtt.
Amszterdamban a taxisok beszédes emberek. És nagyon jó a fülük. Kemenes németül szólalt meg, a taxisofőr, egy vékony arcú, csillogó szemű, középkorú férfi, mégis megkérdezte.
– Finn az úr?
– Én?
– Igen.
Kemenes meglepődött, s zavartan mondta.
– Nem… Nem vagyok finn…
– Merthogy – kezdte volna magyarázni a taxis, de aztán látta, hogy Kemenes nem szívesen társalog, abbahagyta. Később azonban szinte bocsánatkérően újra megszólalt. – A finnek beszélnek így németül… Csak ezért gondoltam.
Kemenes nem válaszolt. Bosszankodva vette tudomásul, hogy hiába lakik már évek óta Mariazellben, a kiejtéséről még mindig megállapítható, hogy magyar… Vagy finn…
A taxis mondott még néhány szót a csatornákról, rá-rápillantott Kemenesre, látszott rajta, hogy izgatja a válasz nélkül maradt kérdése. Már előtűnt a főpályaudvar impozáns épülete, amikor megjegyezte.
– Valóban azt hittem, hogy az úr finn… – Várakozóan nézett Kemenesre.
– Nem finn – rázta a fejét Kemenes. Aztán hozzátette. – Magyar.
A taxis erre nem volt felkészülve, úgy méregette utasát, mintha az űrből érkezett volna. Kemenes maga sem tudta miért, nem fukarkodott a borravalóval, sőt a kezét is nyújtotta a különös tekintetű férfinak.
– Viszontlátásra – köszönt el magyarul.
A taxis mosolyogva, elégedetten hajlongott. Megvárta, amíg Kemenes Lajos eltűnik a szálloda üvegajtaja mögött, aztán beült a kocsijába, s valamit matatni kezdett a műszerfal alatt.
Kemenest rosszul érintette a taxissal folytatott beszélgetés.
Többen álltak a recepció pultja előtt, egy turistacsoport érkezett, visszasétált az üvegajtóhoz. A taxi akkor indult el, lassan, mintha nem tudta volna, merre menjen. Kemenes bámulta még egy rövid ideig az autókat, a csatornán veszteglő hajócskákat, aztán a pulthoz lépdelt. Nem volt türelme kivárni a sorát, a fejek fölött szólt át a csoport ügyeivel foglalkozó kisasszonynak.
– Hofer vagyok! Andreas Hofer! Szeretném a szobámat!
– Egy perc, uram!
Kemenes mérgesen csapott a levegőbe. S magyarul káromkodott. Sziszegő hangon emlegette az istent. Megfordult, levágta magát az egyik fotelba, s gyors mozdulatokkal simítgatni kezdte kopaszodó fejét, mintha a felháborodását akarta volna kivarázsolni a koponyájából. Pár perc múltán egy idősebb, sötétruhás férfi lépett hozzá.
– Hofer úr?
– Ja.
– Tessék talán a pulthoz fáradni, mindjárt átadom a kártyát.
Kemenes felállt.
– Nekem a szobám kulcsa kell, uram. A kártyával nem megyek semmire. Szeretnék már a szobámba kerülni.
Az idős férfi bólogatott, a pult mögé sietett, egy listát vett elő, megjelölte a Hofer nevet, s valóban egy kártyát nyújtott át.
– Tessék, a kulcs…
Kemenes forgatta a kezében a mágneses lapot, s ő is mosolygott. Persze, itt ez a kulcs… Megnézte a szoba számát:
– Köszönöm…
A kártyán nyíl mutatta, hol kell bedugni a zárba, de Kemenes nem tudta kinyitni az ajtót. Hiába vibrált zölden a jelzőgomb, mire a kilincsre tette a kezét, már pirosra váltott. Fújtatott mérgében, szidta az anyját annak, aki ezt a modern dolgot kitalálta, hiába próbálkozott, az ajtó zárva maradt. Egy fehér egyenruhás boy lépett hangtalanul a háta mögé, meghajolva köszönt, bedugta a kártyát a zárba, s amikor zöldet mutatott a jelző, azonnal kihúzta, s egyetlen gyenge mozdulattal kinyitotta az ajtót.
Kemenes zavartan nevetgélt, pénzt kotort elő, s a fiú markába nyomta. Megvárta, amíg a boy kimegy a szobából. Levágta a bőröndjét a földre, a kabátját le sem vetette, az ágyra dőlt.
– Rohadt szálloda! – mondogatta. – Pont ebben tudtak szobát foglalni!
Később megnyugodott. Kabátját beakasztotta a szekrénybe, a bőröndjéből kipakolt. Az ablakból a csatornát lehetett látni, balra a Szt. Miklós templom két tornyát és hatalmas kupoláját jobbra a tőzsdepalota épületének sárgás-szürke falát. Kinyitotta az ablakot, kihajolt. A Damrak forgalma hömpölygött előtte. Autók és autók. A pályaudvarnál villamosok. Emberek áradata. Kemenes elégedett volt a látvánnyal, szerette a nagy városokat, de csak két-három napig tűrte. Aztán már állandóan a fülében dobolt a zaj, ingerültté vált, ha embereket kellett kerülgetnie. S akkor már menekült volna, de rendszerint nem tehette. Vagy azért, mert a feladata maradásra bírta, vagy pedig a fiúk miatt. Olyan fiúk miatt, mint ez a boy is. Vékonyka, lányos alkatú, fiatal. S ilyeneket a csendes vidéki helyekre csak vinni lehet. De ha a fiúk nem akarnak vele menni, Kemenesnek kell maradnia…
Becsukta az ablakot, bekapcsolta a televíziót, a minibárhoz lépett, gondolta, iszik valamit. A kis hűtőszekrény ajtaja azonban zárva volt.
– Hol a kulcsod?
Hiába kereste, nem találta.
– Rohadt szálloda! Mi a fenének a bár, ha be van zárva!?
A szeme a telefonra tévedt. Felhívta a recepciót. Jöjjenek, nyissák ki a hűtőszekrényt.
A fehér egyenruhás fiú hozta fel a kulcsot. Elnézést kért, s közölte, hogy csak kívánságra adják át a kulcsot. Kemenes mosolyogva hallgatta. Mutatta a fiúnak, nyissa ki a minibár ajtaját. A boy engedelmesen, gyors mozdulattal végezte a dolgát. Meghajolt, s el akart menni. Kemenes nem engedte.
– Várj!
A hűtőszekrényhez lépett, megnézegette az italokat. Kiválasztott két kis üveg whiskyt.
– Pohár? – A boy a tálcára mutatott. Ott sorakoztak a poharak. – Nyisd ki ezeket – nyomta az üvegeket a fiú kezébe. – Nyisd ki és tölts. Magadnak is.
A fiú nem ellenkezett. Beleöntötte a poharakba az italt. Kemenes hümmögött valamit. Koccintás nélkül felhajtotta a whiskyt. Krákogott.
– Igyál te is – mondta.
A boy kiitta a poharát, elvette Kemenestől is, s a fürdőszobában kiöblítette mind a kettőt. Aztán meghajolt, s az ajtó felé hátrált. Kemenes megkérdezte.
– Itt vagy egész éjszaka? – A fiú igent intett. – Majd este – mosolygott Kemenes –, majd este még iszunk valamit… Isten áldjon!
A boy elment, Kemenes pedig úgy érezte, kisütött a nap, s nem is olyan rohadt ez a szálloda…
Kemenes Lajos, amikor az elmúlt év nyarán nagy nehezen kivergődött Magyarországról, megfogadta, hogy szakít minden üzleteléssel, ésszerűen beosztja az eddig szerzett pénzét, s nyugodtan, gond nélkül éldegél majd a mariazelli házában, naponta elsétál a nagytemplom melletti tér szállodájának kávézójába, elolvassa az újságokat, nézegeti az esetleg fel-feltűnő fiatal fiúkat, de már nem szólítja le őket, inkább otthon újra és újra megnézi azokat a videofilmeket, amiket súlyos összegekért szerzett be a bécsi Apolló-klubban. Nem való már neki az örökös izgalom, az állandó készenlét, és az a szerencsétlenség, aminél nem talál nagyobbat az emberek életében: a félelem. A központ a nyár végi elfuserált afganisztáni üzlet után békén hagyta. A kihallgatásán lehordták, lehülyézték, nyuszinak nevezték, s kikergették a főnök megbízottja szobájából.
– Többet ne lássunk! S hallgass, mert követ görgetünk a hulládra!
Örült, hogy megszabadult, olyan sebesen szaladt le a főnökség lépcsőjén, hogy majd kitörte a nyakát. Kifordult a bokája, alig tudott az utcasarokig elbicegni, hogy egy taxit fogjon, s elvitesse magát a pályaudvarra. Még a vonaton is remegett, megkereste a legzsúfoltabb fülkét, s abban szívta a büdös levegőt egészen a határig, ahol Itáliából átsurran a szerelvény Ausztriába. Tudta ő akkor is, hogy a maffia nem viccel. S ha megállapítják, hogy ő a bűnös a több millió dollár értékű szállítmány elveszítéséért, akkor… De lehet, hogy egyszerűen azért is átküldik a másvilágra, mert tudott az akcióról… Egész úton az dobolt benne, hogy megölik… De baj nélkül megérkezett Mariazellbe, s a lakásán sem várta senki. Még hetekig felriadt minden szokatlan zajra, aztán lassan-lassan kezdett megszabadulni félelmeitől. Azt azonban elhatározta, hogy eladja a házát, vesz magának valahol, a világ más táján egy másikat. De hirtelen beállt a tél, nagy fagyok szorították a városkát, s a fűtött szobában Kemenes Lajos úgy döntött, majd tavasszal foglalkozik az eladással. Vigasztalta is magát: jobb így, mert nem gondolhatják az olaszok, hogy tőlük menekül… Szinte egész napra bezárkózott, vendégeket sem fogadott, a fiukról is lemondott azzal, hogy majd kárpótolja magát, eljön az az idő is, most csak nyugalom!
– Senkinek sem vagyok itt – mondogatta. – Meghaltam, elköltöztem, felszívódtam…
Egyik tavaszi napon azonban, amikor a kávéházból sétált haza, az utcasarkon hirtelen megtorpant. A kis kertes házának vastag kő kerítése előtt egy ismerős férfi álldogált. Dagadt. Vagyis az a fiatalember, akinek tulajdonképpen köszönheti, hogy megmenekült az afganisztáni szállítmányt elrablók karmai közül. Ez a Dagadt becenevű fiú, hirtelen elhatározással, elszedte a fegyvert az őröktől, s lövöldözött össze-vissza, amíg el nem tűnhettek a hegyi erdőben. Szaladtak dombon, hegyen, völgyön, vízfolyásban, erdőben, szántón, mezőn, s amikor már meggyőződtek arról, hogy nem követik őket, elváltak egymástól. Hárman szöktek meg. Dagadt s egy másik fiatalember, Csandra és ő. Három felé indultak. Kemenes már másnap visszatért Ausztriába. A többiekről nem tudott semmit. De nem is érdeklődhetett, mert már harmadnap megállt az olasz cég autója a háza előtt, s vitte a főnökségre. A kocsi hátsó ülésén ketten is közrefogták, s revolvert nyomtak az oldalába. Így autóztak legalább hatszáz kilométert… Akkor azt hitte, sohasem látja többet a házát… De megsegítette a jó csillagzata. Elengedték. Dagadttal sem akart találkozni. Visszafordult. Álldogáljon ott a fiú, ameddig akar. Ő beutazott Bécsbe, s három napot töltött egy szállodában. Ennyi idő alatt biztosan megunja Dagadt a várakozást…
A szállodai szobájában gondolt arra, hogy vajon ugyanígy feküdne-e itt az ágyán, ha ez a Dagadt nem lenne ilyen férfias alkat, hanem kicsit törékenyebb és persze fiatalabb… De, szerencsére, olyan erős, mint egy bika. Nem vonzotta Kemenest… Három nap után is kissé félve közelítette meg a házát Mariazellben. De a fiú, természetesen már nem állt ott. S azóta sem kereste. Ő nem. Más, igen. A főtéri szálloda kávéházában üldögélt, amikor egy szakállas férfi egyszerűen, minden engedélykérés nélkül leült az asztalához. Csak annyit mondott:
– Itt hagyok önnek egy újságot. Vigye magával, s lehetőleg ne ejtsen ki belőle semmit…
Aztán kávét rendelt a pincértől, megitta, fizetett, s elment. Nézegette még a kegyárusok boltjait, vásárolt valamit, s felsétált a templomhoz. Már az ajtó előtt levette a kalapját, s keresztet vetett, mint ahogyan a zarándokok szokták. Kemenes ezen a napon nem is látta többé. Az újságot gondosan összefogta, égette a tenyerét, mert tudta, hogy újból kezdődik minden. Valóban így volt. A széthajtogatott, vastag napilapban borítékot talált. A borítékban útlevelet, az ő fényképével, Andreas Hofer névre. Ötezer Guldent tettek egy másik borítékba, s egy cédulát, amire a szálloda nevét írták, s a dátumot. A csomagban talált Kemenes egy repülőjegyet is. Amszterdamba. De csak oda. Kemenes meredten nézte a csomagot. Sírni szeretett volna. S magában elátkozta a telet…
– El kellett volna költöznöm. Én vagyok a marha…
Gondolt arra is, hogy azonnal bemegy Bécsbe, felül egy repülőre, s elszáll valahová… De hová? Hol nem találják meg őt, ha nyomára akarnak bukkanni? Ha még a télen elköltözött volna, ezt másképpen lehetne értékelni, de most, a parancs után? Szökés lenne. Ami egyenlő a halállal.
– Utazom Amszterdamba… Önként, megint önként a vérpadra…
Járni akart, szaladni, hogy levezesse idegességét. Az iratokat gondosan elzárta, s kiment az utcára, a főtérre, körbesiette a templomot, aztán a fő utcán lerohant a városba. Amikor már nem bírta a tempót, megállt, egy kirakatnak támaszkodott. Mélyeket lélegzett, hagyta, hogy megnyugodjon, lassuljon a szívverése. Egy könyvesbolt kirakatának dőlt. S mintha csak az ördög incselkedett volna vele, az első könyv, amit megpillantott a kirakatban azt a címet viselte: „Az észak Velencéje: Amszterdam”. Gyorsan elfordult, s indult vissza, sebesen, a háza felé. De alig ment néhány száz métert, amikor előbb lelassította lépteit, aztán meg is állt.
– Kell nekem az a könyv… Lehet, hogy az istenek tették oda… Vissza kell mennem, megvenni… Biztosan nem véletlenül vezérelt a sors a bolthoz…
Megfordult, s lassan, kimérten indult vissza. A könyvesbolt kirakatát hosszan nézegette, mintha még valami jelre várna, hogy belépjen s megvegye a könyvet.
Járt már Amszterdamban. Húsz éve? Vagy több? Gyémántokat utaztatott a zsebében. Lopott gyémántokat. Egy sánta, púpos, rosszul öltözött férfinak kellett átadnia, aki hatszor is visszautasította a csomagot, mondván, hogy neki ehhez semmi köze. Egy kis hajó kabinjában ültek, legalább két órát huzakodtak. Aztán megjelent egy soványka, háziruhás, sima hajú, fehér arcú nő, aki valamit súgott a púposnak, s biztatóan mosolygott őrá is. A sánta férfi bólintott, a vaskazettából kivette a pénzt, ami a szállításért járt, s szó nélkül átadta. A nő pedig elvitte a gyémántokat, meg sem vizsgálta, kinyitotta a kabin barnára mázolt ajtaját, s kitessékelte a partra. Nagyot fújtatott, amikor kilépett az utcára a billegő hajóból, vissza sem nézett, hatalmas léptekkel igyekezett a csatorna partján a belváros felé. Három napig maradt még Amszterdamban. Ezt feltételül szabták a megbízói. Természetesen azért, ha valamit manipulált volna a gyémántokkal, akkor megtalálják. Azt is előírták neki, hogy melyik kávéházban üldögéljen, szinte reggeltől estig. Így aztán nem sokat látott a városból, s nagyon örült, amikor újra a repülőtéren kezeltethette a jegyét, s búcsút inthetett Észak Velencéjének.
Kemenest már elég sokan ismerték Mariazellben. Ezért aztán amikor belépett a boltba, nem kérte azonnal az Amszterdamról szóló könyvet. Elárulná az úticélját. Több könyvet is vásárolt, ügyelt arra, hogy a világ más-más városairól szóljanak. Utoljára húzta ki a polcról az amszterdamit. Sőt a pénztártól még vissza is fordult, s ezt az egy könyvet kitette a kosarából. Újra kezdett válogatni, s újból végigjárta a polcok közötti kis utcácskákat. Még három könyvet vásárolt, természetesen az Észak Velencéjét is. Nehéz csomagot cipelt végig, fel a dombra, a házába. A nejlonszatyrokból kiborította a könyveket a szoba padlójára, a lábával túrta szét a csomót, mintha el akarná őket taposni. Az amszterdamit az egyik fotelhoz rugdosta, le akart ülni. Az jutott az eszébe, hogy néhány napja vett egy csomag Finlandia vodkás cukrot, s még meg sem kóstolta. Előkereste az ezüstszínű dobozt, maga mellé tette, kinyitotta s lehántotta a papírt a cukorról. Gyorsan megevett három szemet, érzékelte az ízét, csámcsogott hozzá, sohasem hitte volna, hogy a vodkát csokoládé bevonattal is lehet élvezni. Kinyitotta a könyvet, belelapozott, rábámult a térképekre, s újra bontogatni kezdte a cukorkákat.
Ennek az lett az eredménye, hogy elaludt. Ezüst szobát álmodott, amiben kék rénszarvasok rontottak egymásnak. Ő meg nézte a párviadalukat, felhúzott lábbal a fotelból. És tapsolt egy-egy jól sikerült támadás láttán. Csak akkor lepődött meg, amikor azon kapta magát, hogy ő az egyik szarvas, s rémült szemekkel bámul a feléje rohanó, fejét előreszegező bikára. Ki akart térni előle, hirtelen mozdult, s leesett a padlóra. Onnan meredt értetlenül a szerte heverő könyvekre, az asztalra, a fotelekre. A vállán és a fején ütötte meg magát.
– Még ez is – sziszegte.
A könyvet, amit vásárolt, a lakásán felejtette. A repülőgépen hiába kereste a kézitáskájában.
– Pedig milyen fontos volt – mormogta. – Öregszem… Ilyen még egy évvel ezelőtt sem fordulhatott volna velem elő.
Amikor a szállodai szobában elhatározta, hogy sétál a városban, akkor gondolt újra a könyvre. A térkép miatt. Dühösen legyintett. Aztán végigtúrta a szálloda reklámajánlatait, amit a szobában az éjjeliszekrényére helyeztek, hátha talál közöttük egy térképet. Nem volt.
– Csak annyit megyek, hogy biztonsággal visszataláljak.
Amszterdamban délután már megjelennek az utcán a kéregető zenészek, a járdafestők, a bábosok, a különféle artistamutatványosok és a mozgóárusok. A főpályaudvar előtti tér csupa csődület. S a Damrak is. Nagy dobokat verő, fehér inges buddhisták vonulnak végig az utcán, furcsára nyírt hajú lányok vihognak utánuk, a szex-múzeum előtt kamaszok csoportja nézelődik, mintha ez lenne egyedüli elfoglaltságuk.
Kemenes is bámészkodott. Nézegette a kirakatokat, megállt egy olasz vendéglő előtt, nagyokat nyelt a szépen pirított, paradicsomos pizzák láttán, bekukkantott egy üvegfal mögé, gyorsan határozott, s leült az étteremben. Fekete hajú pincér szolgálta ki. Kemenes hosszan bámulta, mert a szeme arra a fiúra emlékeztette, akivel először bújhatott ágyba. S ez valóban Olaszországban történt. Rómában. Egy vacak, piszkos, foltos szőnyegű szobában. Az utolsó líráját is elvette tőle a fiú, legalább ezer dollár értékben. Természetes mozdulattal szedte ki a zakójából a tárcát, s gyűrte a saját zsebébe a pénzt. Az aprót pedig a tenyerébe öntötte. S Kemenes nem tiltakozott. Félig csukott szemmel, enyhén mosolyogva nézte. Sőt még mondogatta is: bene, bene, jól van, jól van… A hitelkártyáján volt még csekélyke összeg, az segítette ki… S ha visszagondol, nem érez csalódottságot vagy mérget. Ennek ez volt az ára. Közhely, hogy mindennek megvan az ára. De igaz. Fizetett ezért másképpen is. Azóta semmibe nézi a nőket. Hányszor, de hányszor kérdezgették tőle: miért nem nősülsz meg?! Ő meg csak vigyorgott. Talán hat évvel ezelőtt az egyik fiú ajánlott neki egy furcsa megoldást. Vegyenek el mind a ketten egy-egy leszbikus lányt. Költözzenek össze, a Kemenes villájában jól elférnének, s a világnak sem szúrnának szemet.
– Ősi megoldás ez – biztatgatta a fiú.
Majd ő szerez ilyen lányokat. Be is mutatott két fiatalt. Egyik sem volt még tizennyolc éves. Két hétig vendégeskedtek Kemenesnél, ez alatt tökéletesen kifosztották. Aztán meglógtak mind a hárman. Tudták, hogy Kemenes nem jelenti fel őket. Nem is tette. Néha ez a két hét is eszébe jut.
– Szép volt… Jó volt…
Mosolyogva, révedezve nézte a pizzáját. Egyetlen egy falatot vágott le belőle. Csak csócsálta a szájában. Mint, akinek ez már nem is kell. Jó ízű volt, az illata is ingerlő, mégis eltolta maga elől a tányért.
– Nem vagyok éhes.
De üldögélt tovább. S valami együgyű szomorúság lepte meg. Már többször gondolt arra, hogy mennyi hülyeséget csinál ő az életében. Mint most is, ez a pizza. Akár egy gyerek.
– Nem vagyok én normális – ingatta a fejét. – S az a baj, hogy így is bánnak velem…
Már nem a fiúk jártak a fejében. A kábítószeres cég. Az onnan kapott parancsok. Aminek ő vakon engedelmeskedett. Először a pénz miatt. Most már azért, mert nem tud szabadulni.
– Még az a csoda, hogy nem kóstoltam bele a szerbe… Bár néha nagyon jó lenne… Elfelejteni mindent…
Kemenesnek nem volt polgári mestersége. Utálta az iskolát, tanulás helyett csavargott, lődörgött az utcán, a szülei sem törődtek vele: fiú, mi baja lehet?! Ha hazament nagyokat zabált, tiszta ruhát kapott, néha még meg is szidták, de az apja csak legyintett: fiatal, majd megjön az esze… Később, hogy némi pénzt szerezzen beállt csaposnak, árusított újságot, jelentkezett trolibusz-vezetőnek is, de meglépett a bérelőleggel, nyáron a Balaton mellett csövezett, ha nagyon rákényszerült mosogatott az üdülőkben. A katonaság elől szökött meg, Jugoszlávián keresztüljutott Olaszországba. Meglógott a táborból, a vonatok WC-jében utazott állomástól állomásig. Az egyik pályaudvaron ellopott egy csomagot, s szerencséje volt, iratokat is talált benne. Osztrák igazolványt, útlevelet. S pénzt. Beült egy fodrászhoz, ruhát vásárolt. Az egyik éjszakai lokálban megismerkedett egy félrészeg asszonnyal, aki felvitte a lakásába, s bár ehhez Kemenesnek semmi kedve sem volt, mégis a szeretőjévé tette. Mint később kiderült, az asszony lányokat árusított. Bevonta az üzletbe Kemenest is, aki igen tanulékonynak mutatkozott. Az asszony azonban alig egy év múltán részegen ült az autójába, s az egyik kanyarban nagy sebességgel egy fának rohant. Meghalt. Kemenes majdnem Te Deumot mondatott örömében, de azért tisztességesen eltemettette. Az örökösök azonban kitúrták a házból, a vagyonból. Csak annyi maradt meg neki, amennyit el tudott dugni. A pénz és az arany. És az üzleti kapcsolatok. A lánykereskedőkkel, a gyémántcsempészekkel, a kábítószeresekkel. Kemenes kis üzleteket csinált, mégis ráfizetett.
Franciaországban belekeveredett egy botrányba, a lányok rávallottak, s bár ügyesen védekezett, mégis néhány hónapra börtönbe került. A kis vagyonkáját azonban jól elrejtette, még a gazdasági nyomozó, a sörhasú Monsieur Guibourg sem találta meg. Annál is inkább nem, mert Guibourg felfedte magát Kemenes előtt, s üzleteket ajánlott. Kiszimatolta ugyanis, hogy Kemenes inkább szereti a fiúkat, mint a lányokat. S a kopasz Guibourg is ebben a cipőben járt. Csak nem volt hozzá elég pénze. Amikor Kemenes kikerült a börtönből, a nyomozóval együtt szerezték a fiúkat, adták nekik a kábítószereket, míg egyszer a maffia rajtuk nem ütött, s aláírattak velük olyan kompromittáló iratokat, melyek szinte foglyokká tették őket.
– Sohasem szabadulunk a markukból – csóválta a fejét Guibourg.
Nem is szabadultak. Feladatokat hajtottak végre, Guibourg tájékoztatta őket a rendőrség tevékenységéről, lassan mind a ketten bizalmi emberré váltak, már évek óta nem mellékes figuraként szerepeltek a veszélyes akciók végrehajtásában, irányították, vezették a szállítmányok beszerzését, szétosztását. A nagyon kalandos élet azonban lassan kikezdte Kemenes idegeit. Itallal és fiúkkal vigasztalta magát. De, amikor őszintén magába nézett, azt állapította meg: most már nem érzi jól magát ebben a világban… És azt is tudta, nem is fogja. Minél idősebb lesz, annál inkább nem. Intett a pincérnek. Sört kért a pizzához.
– Sör? – nézett rá hitetlenkedve a pincér.
– Nincsen?
– Van, csak… Azonnal hozom.
Kemenes tudta, hogy szentségtörés pizzához sört inni, hisz ahhoz kizárólag bor dukál. Vörösbor. De ő nem is evett most pizzát, az illatához pedig mindegy, hogy mit iszik. A pincér úgy hozta a sört, mintha bűnt követne el, a vendégek felé fordulva, kétszer-háromszor nyakába húzva a vállát, ezzel jelezte, nem tehet az esetről. Kemenes nem vette le a szájáról a poharat, kiitta a sörét, fizetett, s elindult a lányok utcája felé. Csak nézelődni. Mert ilyen látványosság alig van több a világon. Átlépdelt a csatornát átívelő hídon, szűk, villogó reklámokkal világított utcán ért ahhoz a széles csatornához, melynek a két oldalán a kirakatban ültek a lányok. Talán száz métert sétált a régi templom felé, s intett bágyadt mosollyal vissza a lenge öltözetű lányoknak, amikor a szállóbeli boy jutott az eszébe. Megállt, hirtelen izzadni kezdett, kigombolta a nyakán az ingét, megfordult, s mint akinek az élete függ tőle, sietett vissza a szállodába.
– Biztosan vár már a fiú – dörmögte.
Nem várta. A szobája üres volt, az utcáról bevilágító reklámok játszottak a sötétséggel. Nem kapcsolta be a villanyt. Újabb üveg sört vett elő a hűtőszekrényből, az ablakhoz húzta a fotelt, s onnan nézte a sejtelmes fényű hajókat a csatornán. Igyekezett leküzdeni a vágyát. De a mariazelli remetesége után erre kevés reménye maradt. S ezt ő is tudta. Mondta is: hiába. Csak az időt húzza.
A telefon után nyúlt. Tárcsázott.
– Küldjenek fel nekem néhány üveg sört – mondta.
Benyitott a fürdőszobába, megigazította a haját, levetette a zakóját, gyors mozdulatokkal selyemsálat kötött a nyakába, a tárcájából egy gyémántfejű aranytűt vett elő, megforgatta a tenyerén, s összetűzte vele a sálját.
– A fiúnak adom a tűt… Szép ajándék lesz…
A boy hozta a sört. Kis kosárkában, öt üveggel. Mosolyogva kérdezte, hogy betegye-e a hűtőszekrénybe. Kemenes bólintott. Közben elővett egy ötven guldenost, s letette az asztalra. Úgy, hogy a fiú is lássa. Ötven guldenbe kerülnek a lányok a csatorna partján…
A boy mosolyogva állt az asztal mellé.
– Parancsol még valamit?
Kemenes nem szólt, csak intett, hogy üljön le. A fiú széket húzott maga alá, jobb kezével, szinte lányos mozdulattal megigazította füle fölött a haját.
– Mesélj valamit – mondta Kemenes.
Hangja rekedt volt, az izgalom összeszorította a torkát.
– Mit? – kérdezte a fiú.
– Amit akarsz. Szép hangod van – tette hozzá később.
A boy felnevetett.
– Ugyan… Olyan, mint a többieké…
– Mi a neved?
A fiú úgy tett, mintha nem hallotta volna a kérdést.
– Mennem kell… Kereshetnek…
Kemenes az ötven guldenos után nyúlt. Felemelte, s visszatette az asztalra. A fiú a szemével kísérte a mozdulatait. Amikor a pénz újra a terítőre került, alig észrevehetően nemet intett. Kemenes lassú mozdulattal a gyémántfejű tűhöz nyúlt. Kihúzta a sáljából, az ablak felé tartotta, s rátette a pénzre. A boy felállt. Meghajolt.
– Azonnal visszajövök – suttogta –, szólnom kell, hogy… – Kisurrant az ajtón, de rövidke idő múltán visszatért. Egy lányt tolt maga előtt. – Tessék, uram – mondta. – Ezért a lányért felelek… Nem beteg, s minden kívánságát… Rendben?
Kemenes meghökkenve nézte a lányt. A szobalány lehetett. Fekete ruhában, kis fehér kötény előtte. Fiatal, bodros hajú. Ki hívta ezt?
A fiú felemelte az asztalról a pénzt és a gyémántot, meghajolt, s az ajtóhoz hátrált.
– Maradhat reggelig – suttogta. – Majd én helyettesítem…
A lány nem sokat tanakodott, az ágyhoz ment, gyorsan leszedte a takarót, összehajtotta, az egyik fotelra dobta. Megpaskolta a párnákat, közben vissza-visszamosolygott Kemenesre, hajlongott előtte, ingerlő mozdulatokat tett. Kötényét leoldotta, ujját a szájához emelve dobott csókot a lassan magához térő Kemenesnek. Bement a fürdőszobába, megengedte a vizet, fürdeni készült.
Kemenes rányitotta az ajtót. Megmarkolta a karját, s egyetlen rántással kipenderítette a szoba közepére. Felkapta az ágyról a köténykét, kinyitotta a szoba ajtaját, s kilökte a lányt. A kötényt utána dobta. Mindezt némán, egyetlen szó nélkül. Aztán visszaült az ablakhoz. Kinyitott egy sörösüveget, lassan, vigyázva teletöltötte a poharát. Nézte a lassan fogyó habot.
Egyetlen egyszer játszott ruletten. Tízezer dollárt veszített. Akkor érezte magát így.