15. Hód visszaüt
(Hód játszmája)
1.
A portásfülkében a rádió szólt. A levegő elhasználódott. A gomolygó cigarettafüstöt a hősugárzó tartotta állandó mozgásban, akárcsak a bűzt, amely a mennyezetnek Ütköző meleggel együtt hullámokban lökődött vissza. Neon égett vakítóan. A konzervdobozból csinált hamutartó tele volt csikkekkel.
A rozoga íróasztalnál beesett arcú, keskeny vállú férfi ült töppedten, hegyes orrán vastag szemüveggel. Lerítt róla, hogy már megette a kenyere javát, és közel áll a nyugdíjhoz. Ujjai sárgállottak a nikotintól. Minden figyelme egy megviselt képeslapra irányult.
A rádió a tízórás esti híreket sorolta.
A férfi félre lökte a lapot, elzárta a készüléket, és nagyot nyújtózott. Aztán nehézkesen felállt, fejébe sildes sapkát csapott, kopott háromnegyedes viharkabátot terített magára, és kilépett a portásfülkéből. Az ajtót nyitva hagyta. Odakint néhány lépést tett, majd megállt.
A sötétet vágni lehetett. Sűrű őszi köd szitált, a levegő nedves volt és nehéz. Az erős fényű ostornyeles lámpák, amelyek a pihenő tehergépkocsikat voltak hivatva megvilágítani, most halvány, elmosódó foltoknak látszottak.
A férfi a nyitott ajtón át kivetődő fényben megnézte óráját, majd rágyújtott. Kis ideig a sötétet bámulta, aztán összefogta elöl a kabátját, és indult volna vissza a helyére, de az utcáról érkező zaj megállította.
Halk, elnyújtott fékcsikorgás volt… Aztán kocsiajtó csapódott.
A férfi fürgén ment a közeli kapuhoz. Kinyitotta a kisajtót, és kilépett a járdára. Az utcán köd hömpölygött. A telep előtt a főutat két útvonal is keresztezte. Az úttest közepén egy nagy személygépkocsi vesztegelt. Csupán a körvonala volt kivehető. Homályosan fénylő reflektora hiába próbált utat törni a levegőben.
A férfi néhányszor megszívta cigarettáját, aztán belebújt a kabátjába, mert minduntalan le akart esni keskeny válláról.
A kocsinak felbúgott a motorja, és lassan megindult. Úgy tűnt mintha lámpájának fénye oldalra tapogatódzna, de egyenesen elhaladt, és hátsó helyzetvilágítása beleveszett a sötétbe. Helyén az útkereszteződésben egy alaktalan tömeg púposodott.
A férfi a szemét meresztette. A járdáról, ahol állt, nem lehetett kivenni, hogy mi hever az úttesten. Eldobta cigarettáját, és kíváncsian ment oda.
Az alaktalan tömeg egy emberi test volt. Az oldalán feküdt görnyedten, a lábát behajlítva felhúzta gyomrához, mintha fázna. A gyér utcai világításban jól látható volt arcának minden vonása. Széles arccsontja volt, feszes bőre, kissé lapos orra. Még nem lehetett túl a harmincon.
A férfit az egyik rokonára emlékeztette.
A fiatalember szeme csukva volt, nyitott szájjal lélegzett, és minduntalan öklendezett. Tudata az eszméletlenség határán mozgott, szemhéja sűrűn megrebbent, teste összerándult. A kezével állandóan kaparászott, mintha odébb akarna mászni. Ütésnek, karcolásnak nyoma sem volt rajta. Igen jól öltözött volt, de fehér ingét hányás nyoma tarkította.
A férfi mindent megpróbált, hogy a tehetetlen emberbe lelket verjen. Szólítgatta, az arcát paskolta, majd vállon ragadta, és jó néhányszor keményen megrázta. Közben nyugtalanul kémlelt körbe. A sűrű köd miatt nem akart sok időt az úttesten tölteni. Megragadta a fiatalember hónalját, és a túloldalra, a járdára vonszolta. Ez volt közelebb. Miközben a cipekedésből felegyenesedett, egy taxi bontakozott ki a ködből, és lépésben elhúzott mellette. Egy pillanatra felvillant a sofőr kíváncsi tekintete, aztán a kocsi eltűnt.
Nem vesztegette tovább az időt, indult segítségért.
A portáról hívta a mentőket. Röviden beszámolt észleléséről, megadta a pontos címet. Jelezték, hogy máris indulnak, egyben kérték, ha már fennáll a cserbenhagyásos baleset gyanúja, értesítse a rendőrséget is. Ezt követően nyomban tárcsázta az ismert számot. Itt már nehezebb volt szót értenie. Az ügyeletest több körülmény érdekelte, mint a mentőket. Ráadásul egy csomó dologra rákérdezett.
A férfi, miután letette a kagylót, előkapart egy megviselt cigarettát és meggyújtotta. Indult az utcára. Dohogott, amiért olyan sok mindent kérdeztek tőle. Átvágott az úttesten, majd a járdán megtorpant, mintha falnak ütközött volna. Meredten bámult a lába elé.
Az aszfalt üres volt, az eszméletlen ember eltűnt…
A férfi azt hitte: az agya hirtelen kikapcsolt, csupán a szeme káprázik. De hiába pislogott szaporábban, az eredmény nem változott, a járdán senki sem volt. Tekintetét belefúrta a ködbe, és lélegzetvisszafojtva fülelt. Sehol semmi moccanás. Cigarettája a körmére égett. Eldobta a csikket, és foga közt káromkodást morzsolt szét. Körözni kezdett a járdán, akár a félszárnyú légy. Arra gondolt, a tehetetlen ember csupán elmászott, és valahol a közelben lehet kifulladva, ismét eszméletlenül. Hiába cserkészett a környéken, nem találta. Semmit sem értett. Nem akarta tudomásul venni, hogy a tehetetlen embernek végleg nyoma veszett. Még akkor is bamba volt, amikor a mentők megérkeztek.
Az útkereszteződésben kék lámpa villogott. Egy fehér köpenyes lépett a járdára. Magas termetű volt, dús bajuszt viselt.
– Hol a delikvens? – kérdezte szúrósan.
A beesett arcú férfi úgy ingatta a fejét, mintha az minden pillanatban le akarna esni a nyakáról.
– Hát ez az – motyogta.
– Hol a sérült?
– Magam is szeretném tudni – vágta rá a férfi.
A fehér köpenyes kihúzta magát.
– Ne bolondozzon! – Figyelmeztette.
– Semmi kedvem hülyéskedni.
– Itt egy sérült embernek kell lenni.
– Tudom…
– Hol az az ember?
Végszóra egy tányérsapkás mentős érkezett.
– Mi a helyzet, doktor úr? – tudakolta. – A másik oldalon senkit sem találok.
– Az a helyzet – vette át a szót a beesett arcú férfi –, hogy a sérült eltűnt, mégpedig szőrén-szálán, mert mégcsak nyoma sem maradt. Egyszerűen felszívódott.
Azoknak leesett az álluk. Az orvos félrebillentett fejjel állt, mint aki rosszul hallott. Elsőnek a mentős tért magához.
– Mit beszél? – kérdezte hitetlenkedve.
A férfi megismételte az előbbieket.
– Ez hát a nagy büdös helyzet, uraim! – tette hozzá.
Az orvos előbbre araszolt a járdán, és beleszagolt a levegőbe. A tekintete gyanakvó volt.
– Mit szimatolgat? – csattant fel a férfi, és hátrább lépett. – Egy kortyot sem ittam. Nem vagyok részeg, ha éppen erre kíváncsi. Az igazat mondtam, bármennyire is érthetetlennek tűnik.
A mentős az orvoshoz fordult.
– Keressük meg a bejelentőt – javasolta. – Ezt a helyzetet csak vele lehet tisztázni. Ez itt összevissza beszél, kár az időnket tölteni.
A férfi lassú mozdulatokkal rágyújtott, és a füstöt hosszan maga élé fújta.
– Feleslegesen egy lépést se tegyenek, uraim! – vetette oda megjegyzésként.
Azok összenéztek.
– A helyzetet csak velem tisztázhatják – folytatta a férfi. – Én tettem a bejelentést. – Karját az úttest túloldala felé lendítette. A telep utcára nyíló kiskapuja tárva volt, dacára a sűrűn gomolygó ködnek, látni lehetett a portásfülke világos ablakát. – Ott vagyok szolgálatban. Csak azért találtak itt átellenben, mert ide cipeltem az útról azt a tehetetlen embert. Ebben a cudar időben nem hagyhattam a feltalálás helyén. Világos?
Kérdésére nem kapott választ. Azok ketten csak álltak és hallgattak. Az útkereszteződésben tétlenkedő mentőkocsi időközben megfordult, és a járda mellé kanyarodott. A csendet az orvos törte meg. Utasítására a sofőr rádión újólag megkérte a központtól a helyszínt és a bejelentőt.
Kisvártatva a sofőr kihajolt a nyitott ablakon.
– Pontosan itt történt, ahol vagyunk – közölte. – Azt mondták, valami Macsai nevezetű riasztott. Legalábbis ezt a nevet diktálta. – Fejét oldalt rántotta a telep irányába. – Ottan őrféle.
– Tehát Macsai – mondta az orvos.
A beesett arcú férfi elhúzta a száját, és megbiccentette fejét.
– Szolgálatukra, Macsai – mondta. – Erről dokumentumom is van. Ellenőrizhetik, de a levegőt ne szaglásszák előttem! Ki nem állhatom a szimatolást.
Az orvos elsiklatta füle mellett a megjegyzést. Megvakarta a tarkóját, és mélyet sóhajtott, mint aki nem tudja, mit tegyen.
– Tehát csakugyan maga jelentette az esetet – állapította meg.
– Mit várt?… Azt, hogy letagadom?
Az orvos bólintott.
– Pontosan erre számítottam – mondta.
– Tévedett.
– Hittem, hogy hazudni fog.
– Ugyan miért?
Az orvos bizonytalan mozdulatot tett a kezével.
– Mert nincs semmiféle sérült, aki segélynyújtást igényelne – mondta.
– Hülye voltam, hogy telefonáltam… Hagynom kellett volna a pasast a fenébe. Legfeljebb még jobban kivasalta volna valami.
Az orvos vállat vont.
– Mindenesetre ne csodálkozzon, ha majd a kiszállás költségét a nyakába varrják – mondta.
Macsai elképedt, aztán foga fehérét mutatta.
– Tudja, kinek a nyakába varrják? – vicsorogta.
– A bejelentő fizet.
Macsai kilökte szájából a cigarettafüstöt.
– Azt ugyan leshetik – csattant fel. Cifrát káromkodott, és földhöz vágta a csikket. – Talán azt hiszik, hogy szórakozásból riasztottam magukat?
Azok kétfelé néztek.
– Hé! – folytatta Macsai. – Valóban ezt gondolják?
A mentős azt mondta:
– Mi másra tippelhetnénk?… Ugyanis itt egy súlyosan sérült embernek kellene lennie. Ezt nem mi találtuk ki, és nem az ujjunkból szoptuk. Mindezt a maga bejelentése tette. Érti, jóember? És most mi van? A nagy semmi van! Sehol a sérült, itt csak maga szobrozik. Nos, a tény alapján mire gondolhatnánk? Adhatna valami écát vagy lelkes magyarázatot. Mi nagyon szeretnénk valami elfogadhatóban hinni.
– Nm tudok magyarázattal szolgálni.
– Na látja, jóember.
Macsai beesett arca eltorzult a dühtől, öklével a levegőbe sújtott.
– Hagyja a fenébe ezt a jóemberezést – kiáltotta.
– Ahogy kívánja – mondta a mentős, és az orvoshoz fordult. – Ezzel nem vergődünk zöldágra.
– Nézze – szólalt meg Macsai sokkal enyhébb hangon, mint az előbb tette –, a látszat ellenem szól, de…
A mentős félbeszakította:
– Méghogy a látszat?
– Hát mi más? – fakadt ki ismét Macsai.
– A tény! Az szól maga ellen, nem pedig holmi látszat. Tény, hogy itt nincs semmiféle magatehetetlen, segélynyújtást igénylő. Tehát semmi olyan körülmény, amely indokolná a jelenlétünket, kivonulásunkat.
– Ki tehet arról, hogy így alakult?
– Mi a legkevésbé vagyunk ludasak.
Megkülönböztető jelzést villogtatva egy rendőrségi URH-s kocsi érkezett. A telep bejáratánál felhajtott a járdára és megállt. Az orvos a mentős kíséretében nyomban átvágott az úttesten.
Macsai lapos pillantásával kísérte őket. Látta, hogy azok nyomban közrekapták a kikászálódó rendőrt, és élesen magyaráztak.
A mentős sofőr félfordulatot tett az ülésen, és kidugta a fejét az ablakon. Az alsó ajka túlontúl vastag volt, és ez pökhendivé tette arcát.
– Lám, nem kellett volna annyit okoskodnia – mondta.
Macsai lesújtó pillantást vetett rá.
– Úgy véli? – kérdezte gúnyosan.
– Az okoskodás mindig bajt szül.
Macsai rántott egyet a vállán.
– Nem okoskodtam – mondta. – Csak az igazamat védem.
– Most is vitatkozik.
– Mert igazam van.
A sofőr nyerítve nevetett.
– Hát éppen ez az – szögezte le. – Azt próbálja védeni, ami nincs. A maga állítólagos igazát a napnál is világosabb tény cáfolja. Ennek ellenére, ha csendben maradt volna, most nincs semmiféle balhé, szívóskodás. A doki csak azért kapta fel a vizet, mert maga kötötte az ebet a karóhoz ezzel az eltűnéssel. Most meg minden kiderült.
– Ugyan mi derült ki?
– Hogy a bolondját járatta velünk.
– Még hogy én?
– Hát ki más?… Maga telefonált. Megjegyzem, nem az egyedüli, aki átver minket. Velünk lehet szórakozni, persze csak egy bizonyos határig, azután már begurulunk.
Macsai a kocsihoz lépett, és belebámult a sofőr arcába.
– Ha maga tudja, hogy itt micsoda a világos, akkor egy csodalény – sziszegte.
Amaz mélyet bólintott, és a szája fülig ért.
– A doki előtt is világos minden – vigyorgott. – Egy eszméletlen ember nem szívódhat fel percek alatt. Ekkora szemfényvesztés még a cirkuszban sincs. Ott egy csomó hókuszpókusszal előbb elterelik a figyelmet, csak aztán rántják félre a leplet, hogy volt baba, nincs baba… Itt viszont eltűnt volna egy eszméletlen ember?
– Pontosan ez történt!… Eltűnt!
– Maga szerint, igen… A mi képzeletünket azonban meghaladja ez az állítás.
– Miért olyan elképzelhetetlen?
A sofőr arcáról egy villanás alatt letörlődött a vigyor.
– Nézze, mi mindent elhiszünk, aminek egy icipici reális alapja van – kezdte, aztán így folytatta: – volt olyan fejsérültünk, aki azt bizonygatta, hogy egy alacsonyan szálló UFÓ-ról dobták fejbe. Mi ezt elhittük, elvégre soha nem lehet tudni, mi a helyzet ezekkel a titokzatos tárgyakkal. De a maga esete túl bizarr.
Macsai lemondóan legyintett, jelezve, hogy feleslegesnek tart minden további vitát, véleménycserét és magyarázkodást. Elhúzódott a kocsitól, cigarettára gyújtott, és az úttest túloldalát figyelte.
Az orvos a mentőssel változatlan hévvel gyúrta a rendőrt. Élénken magyaráztak, mutogattak.
– Csak okvetetlenkedjenek – mormogta Macsai.
A sofőrnek megnyúlt a nyaka.
– Mit mond? – kérdezte.
– Semmit…
A rendőr érkezett a túloldalról az orvossal és a mentőssel. Zömök testalkatú, pirospozsgás, élénk szemű férfi volt. Harmincas éveinek derekán járhatott. Vállán elnyűtt járőrtáska lógott kitömve, akár egy horpadt vödör. Sapkáját mélyen a szemébe húzta, a sild szinte fél orrát takarta. Csoda volt, hogy egyáltalán kilátott alóla. Köszönt és fáradtan tisztelgett.
– Ön jelentette a balesetet? – kérdezte emelt hangon.
Macsai sejtette, hogy minden szónak, elhangzott véleménynek súlya lesz, ezért intően emelte mutatóujját a magasba.
– Nem balesetet jelentettem – mondta határozottan. Tekintete az orvos pillantását kereste, de az félre nézett, mintha a mentő ködlámpájának a fénye érdekelné. – Annyit közöltem csak a mentőkkel, hogy a nagy ködben egy eszméletlen embert találtam az úttesten, miután egy személygépkocsi elhaladt a kereszteződésben – folytatta Macsai. – Ennek alapján feltételezték, hogy baleset történt, konkrétan cserbenhagyás, ezért mondták: értesítsem a nulla hetet is, ha már voltam szíves telefonálni. – Az utolsó szavakat alaposan megnyomta.
Sem az orvos, sem a mentős nem reagált. Úgy álltak moccanatlanul, mintha süketek lennének. A rendőr gyors oldalpillantást vetett rájuk, majd megszólalt:
– Mikorra megérkezett a mentő, az illetőnek híre-hamva sem volt.
– Ahogy mondja – felelte Macsai.
– Hát ez meg hogyan történhetett?
Macsai előbb mélyen megszívta cigarettáját, aztán széttárta kezét!
– Honnan tudjam? – kérdezte méltatlankodva.
– Nem vett észre semmi különöset?
– Ebben a nagy ködben lehet egyáltalán valamit látni? Mikorra visszaértem a telefonálásból, már csak a hűlt helyét találtam.
Az orvos, aki eddig sanda pillantásokat vetett, most megszólalt:
– A legegyszerűbb azt állítani, hogy eltűnt. Ez nem igényel semmiféle magyarázatot.
A mentős sem akart lemaradni.
– Ki hiszi azt el, hogy csak úgy ukmukfukk nyoma veszett egy tehetetlen embernek? – hadarta egyszuszra. – Nem igaz, biztos úr?
A rendőr rántott egyet a derékszíján. Pirospozsgás arca olyan lett, mintha erőszakkal belenyomták volna egy fogorvosi székbe. Sapkájának sildje alól kemény pillantást lövellt a mentősre.
– Bízza csak rám, hogy mit hiszek és mit nem – mondta kelletlenül.
– Kérem…
– Ezenkívül nem szeretném, ha beavatkozna a munkámba. Érthető a kívánságom?
A mentős vállát rándította, az arca olyan sértődött lett, mintha egy premier mozi pénztáránál kilökték volna a sorból.
– Ha így gondolja – nyögte.
– Így gondolom – hagyta helyben a rendőr.
Végszóra Macsai felcsattant:
– Ezeknek magyarázhat. – Beesett arca eltorzult a dühtől. – A mániájuk, hogy palira vettem őket, és a sérült ember csak a képzeletemben élt.
– Maga is csak a kérdésemre válaszoljon – vetette közbe a rendőr. – Szükségtelen vitaestet rendezni. – Kissé kivárt, aztán folytatta. – Ott tartottunk, hogy nem találta a sérültet.
Macsai bólintott, megszívta cigarettáját, és a csikket eltaposta.
– Próbálta keresni? – érdeklődött a rendőr.
– Itt a járdán körbenéztem.
A rendőr megbontotta a degeszre tömött járőrtáskát, és előcibált egy nagy zseblámpát. Felkattintotta és megpróbálta a ködöt pásztázni. Elment a járdán mindkét irányba, aztán visszajött. A többiek szótlanul bámulták. A zseblámpát nem tette a táskába, miután leoltotta, benyomta derékszíjába, akár a kézigránátot. Ismét kotorászni kezdett, és egy jegyzettömböt húzott elő. Felütötte és felírta Macsai adatait.
A mentős sem tétlenkedett, a hallottak alapján ugyanezt tette. Csak az orvos állt tétlenül, zsebre dugott kézzel, hosszú köpenyében úgy festett, mint egy nagy fehér felkiáltójel.
Macsai fejével a buzgólkodó mentős felé intett.
– Ez meg mi a nyavalyát firkál? – kérdezte a rendőrtől.
– Joga van feljegyezni a bejelentőt.
– És miért?
– Azt ő tudja.
Macsai elhúzta a száját, beesett arcán torz mosoly jelent meg.
– Szarok rá – mondta.
A mentős kiegyenesedett, mintha hátba vágták volna, és szúrósan nézett.
– A dolgoknak folytatása lesz – mondta jelentőségteljesen.
Macsai látványosan rálegyintett, és megismételte előbbi szavait. Az orvos a rendőrhöz fordult és azt mondta:
– Elhiszi ezt a mesét?
– Hogy eltűnt volna?
– Igen, ezt a kámforrá válást.
A rendőr arca olyan lett, mintha egy lottószelvény kitöltésével bíbelődne. Mikor megszólalt, a hangja szárazon csengett:
– Doktor úr…
Macsai ebből tudta, hogy nem hagyta magát befolyásolni.
– A feladatomat illetően tévedésben lehetnek – folytatta a rendőr. – Azért küldtek, hogy a történteket és az ezzel kapcsolatos tényeket rögzítsem. Tehát parancsot teljesítek. A mérlegelés nem tartozik a hatáskörömbe, nem beszélve a döntésről. Így aztán ezekkel nem foglalkozom. Természetesen jelentésemben nyoma lesz véleményüknek, álláspontjuknak, akárcsak a bejelentő szavainak. Tehát oly mellékes, hogy mit hiszek és mit nem. A parancsnokaim mérlegelnek, döntenek.
Az orvos fejét biccentette. Fegyelmezett volt, a csalódás legkisebb jelét sem lehetett rajta észrevenni. Nem úgy a mentős. Még csak leplezni sem próbálta, hogy homlokegyenest másra számított. Az arca megnyúlt, a szája széle legörbült. Mielőtt megszólalt volna, az orvos megelőzte:
– Bevonulunk! Feleslegesen ne töltsük az időnket.
Ezt követően az orvos a rendőrhöz fordult.
– Jó éjszakát! – mondta.
A mentős kelletlenül mormogott köszönömöt az orra alatt.
A rendőr viszonozta mindezt és tisztelgett. Kissé hátravetette a fejét, úgy nézte sapkája sildje alól, ahogyan azok felkászálódtak a kocsiba.
A sofőr búcsút intett és indított.
Mindketten szótlanul nézték, ahogy a mentő megindult, és eltűnt a sűrű ködben. A csendet aztán Macsai törte meg:
– Nem voltam nekik szimpatikus.
– Gondolja, hogy minden ezen múlt?
– Mi máson?
A rendőr fürkészően nézett.
– Nem szakad le az ég, ha elismeri, hogy volt alapja a kétkedésüknek – mondta.
– Hacsak egy kicsit is logikusan gondolkoznak, rájönnek, hogy szó sem lehet semmiféle átverésről vagy bolondításról, és igazat adnak nekem. Ugyanis…
A rendőr egy kézmozdulatával félbeszakította:
– Pontosan, logikusan ítélkeztek, amikor kétkedtek. Tény, hogy egy magatehetetlen ember nem köthet nyúlcipőt. Gondolja csak végig.
– Nem szabad csak egyetlen tényt kiragadni – érvelt Macsai. – Minden körülményt figyelembe kell venni.
– A mentősök nem kötelesek a körülményeket értékelni, csak a ténnyel törődnek. Nem találták a sérültet, és ez elég volt ahhoz, hogy ilyen véleményt formáljanak.
Macsai a fejét rázta.
– Nincs igaza – mondta.
A rendőr kelletlenül igazított egyet a derékszíján.
– Ha netán átvertem volna a mentősöket, miért tettem volna ugyanezt meg a rendőrséggel? – folytatta Macsai. – Én azonban értesítettem magukat is. Szó szerint ugyanazt közöltem a nulla héttel, mint a mentőkkel. Minek csináltam volna, ha tételezzük fel: fal az egész?!… Aztán arról sem feledkezzen el, hogy a helyszínen egyedül engem találtak. A bejelentőt! Holott pucolnom kellett volna, ha csak szórakozom. Ráadásul, miért mondtam meg a nevem és a telep címét, ahol megtalálnak? Nos, ha szándékomban áll a bolondítás, nem szolgáltatom ki magam… Így van?
– Ismétlem, nem feladatom a dolgok megítélése.
Macsai cifrát káromkodott.
– Hogy a fene essen bele! – hördült fel. – Valami véleménye azért csak van erről a rohadt esetről? Még akkor is, ha az nem magára tartozik.
A rendőr lassan felemelte karját, ujjával megcsippentette sapkája sildjét, és feljebb tolta a homlokán. Aztán körbe nézett, mintha tartana attól, hogy valaki meghallja a szavát.
– Sok mindent láttam és tapasztaltam – mondta csendesen. – Amin meglepődöm, annak már nagyon nagy dolognak kell lenni. A maga esetén sem csodálkozom. Eltűnt a sérült? Eltűnt! Kész! Szerintem minden elképzelhető, még a legvalószínűtlenebb is.
Ujjával megbökdöste a fejét és folytatta:
– Csak az a kérdés, hogy mennyi a sütnivaló. Mert az elképzeléshez fantázia kell. Velem esett meg, hogy egy januári éjjel villamoson utaztam a nagykörúton. Kemény tél volt. A vezető mellett álltam, így a szemtanúja voltam, amikor a kavargó hóesésben váratlanul felbukkant egy dülöngélő részeg a síneken. A villamosvezető kétségbeesetten fékezett. Mindketten jól hallottuk a koppanást, ahogy a részeg a villamosnak ütközött. A szerelvény csúszott vagy ötven métert. Rémülten ugráltunk le, és a kerekek között kezdtük keresni az áldozatot, számítva az összeroncsolt testre. Megdöbbenésünkre senkit sem találtunk a kocsik alatt. Végül az egyik utas fedezte fel. Már messze járt, lobogó kabátban futott az úttesten, aztán eltűnt az egyik mellékutcában. Senki sem hitte, hogy ilyen megtörténhet, csak aki látta. Hogy miért úszta meg a pasas ezt a találkozást a villamossal, örök rejtély maradt. Nem volt rá magyarázat. Mint ahogy a mostani esetre sincs magyarázat. Eltűnt a pasas és kész!
Macsai felvillanyozódott.
– Hát ez az! – mondta. – Magyarázatot kellene találnunk erre.
– Értse meg, hogy magyarázat az nincs! Kár a további erőfeszítésért. Persze más lett volna a helyzet, ha tételezzük fel nem egyedül talál a pasasra. Netán másodmagával! Két tanú állítása már többet nyomott volna a latba. A mentők nem kételkedtek volna.
– Ezek szerint hisz nekem…
A rendőr az állát masszírozta, mintha meg akart volna győződni borostájának erősségéről.
– Csupán lehetőségeket taglalok, és ez nem jelent semmit – szögezte le.
Macsai vállat vont. Kopott viharkabátjából megviselt cigarettásdobozt húzott elő. Megrázta, hogy a cigaretták valamelyest összeálljanak, aztán a rendőr orra alá tolta. Amaz a szemét meresztette, de a színes dobozt nem találta ismerősnek. Azt azonban tudta, hogy valami külföldi márka lehet.
– Milyen? – kérdezte tétován.
– Benson… Meg valami más.
– Mi az a más?
Macsai a doboz feliratát betűzte.
– Hedges … Benson and Hedges.
– Aha…
– Vegyen, ha dohányzik.
A köpcös rendőr óvatosan, mintha virágot szakítana, kiemelt egy cigarettát, majd lassan elhúzta az orra alatt. Mindig ezt tette, mert szerette a dohány illatát.
Macsai tüzet adott. A rendőr mélyen leszívta az első füstöt, és lassan, mintha párát lehelne, hosszan maga elé fújta.
– Ez igen – mormogta elégedetten. – Nagyon finom bagó… Köszönöm.
Macsai biccentett egyet.
– Jó magának, hogy ilyet szív – folytatta a rendőr. – Tán, nincs benne annyi mérgező anyag, mint a mienkben.
– Nekem ugyan nem telne ilyenre. Ajándékba kaptam… Máskülönben Munkást szívok. Erős dohányos vagyok, naponta két paklit is kivégzek, ha úgy alakul. Minden a hangulatomtól függ. Egy azonban biztos: unalomból soha nem gyújtok rá. Azon már túl vagyok. Szenvedélyből csinálom.
A rendőr figyelmesen megforgatta ujjai között a cigarettát.
– Marlborót már szívtam, de ilyen Hegyest még nem – mondta.
– Hedges…
Amaz felkapta a fejét.
– Mit mond? – fújta ki a füstöt.
– Hedges, gével… Benson and Hedges.
– A nyavalyát ezekbe a fránya nevekbe. Jómagam Szimfóniát füstölök. Nálunk a finom cigarettákat általában a fejesek szívják. Azoknál láttam a Marlborót is. Nekik telhet ilyenekre.
Az úttest másik oldala teljesen a sötétbe veszett. A telep nyitott kiskapuján át csak sejteni lehetett a portásfülke világos ablakát. A járdán levő URH-s kocsinak még a körvonala sem látszott.
A rendőr hangja közömbösen csengett, amikor ismét megszólalt:
– Nincs semmiféle gyanúja?
– Miféle?
– Hogyan tűnt el a pasas.
Macsai merően nézett, mintha a rendőr pirospozsgás arcáról akarná leolvasni a választ.
– Nos? – bátorította amaz.
– Fogalmam sincs.
– Nagy kár…
– Magának miért kár?
– Valamit írnom kell a jelentésembe arról, hogy mi a véleménye hopponmaradásról… Világos?
Mácsai gyors egymásutánban megszívta cigarettáját.
– Még csak ötletem sincs – mondta keserűen. – Arról nem tehetek, hogy kevés a fantáziám. Suhanc koromban a Verne-könyveket sem tudtam megemészteni. Nekem azok a kalandok mind elképzelhetetlenek voltak.
Távolban két fénypont tűnt fel. Imbolyogni látszottak, aztán mind nagyobbak lettek. A ködből egy mikrobusz bújt elő, és átgurult az úttesten.
Macsai hosszan nézte. Mikor a kocsi eltűnt a sötétben, a homlokára csapott.
– Megvan – mondta harsányan.
– Nocsak! – lepődött meg a rendőr.
– Hogy erre csak most jöttem rá…
– Lám, mégiscsak akadt ötlete.
– Nem erről van szó.
– Lényeges vagy nem?
– Hajaj! De még mennyire lényeges!
A rendőr nem mutatott különösebb érdeklődést, nagy odaadással nyomogatta puffadt járőrtáskáját, hogy valami formát adjon neki.
– Álljon elő azzal a lényegessel – mondta, de fel sem nézett.
– A taxi…
– Micsoda?
– Az a taxi, hogy a fene egye meg.
Amaz félbehagyta a táska babrálását, és felemelte a tekintetét.
– Mi van a taxival? – kérdezte.
Macsai elpöckölte a csikket.
– Mikor a pasast felvonszoltam a járdára, egy taxi mászott elő a ködből. Közvetlenül a járdaszélen jött, karnyújtásnyira hajtott el mellettünk.
– Aha – pislogott a rendőr. – Aztán?
– Mit aztán?
– Mi történt?
– Semmi sem történt – szögezte le Macsai. – A taxi elhajtott a fenébe. – Látva a másik csodálkozását, felhördült. – Hát nem érti?
– Mit értsek?… Jött egy taxi és elment.
Macsai szeme kerekre tágult. Előbb az égre nézett, aztán visszahozta tekintetét a pirospozsgás arcra.
– Az a sofőr, a taxis látott minket! – tagolta a szavakat. – Látott! Most már érti?
A rendőr valamelyest élénkebbnek látszott. Úgy tűnt, feladta teljesen a reményt, hogy rendes külsőt adjon járőrtáskájának.
– Tehát a taxis lényegében egy szemtanú volt – állapította meg.
– Lényegében az volt.
– Látja, ez nem akármilyen tény. Persze, ha a sofőr valóban látta magukat. Ebben a komisz időben azonban helyénvaló feltételezni…
Macsai kétségbeesetten felkiáltott:
– Az isten szerelmére, ne tételezgessen fel semmit sem… Higgye el, az a sofőr valóban látott engem és a pasast!
A rendőr durcásan húzta el a száját.
– Nem biztos – mondta. – Csak akkor, ha szavaival is megerősíti, hogy látta magukat.
– Nem vagyok vak… Amikor elhajtott mellettünk, egyenesen a pofámba bámult. Talán azt hitte, fuvarja akadt…
A rendőr közbeszólt:
– Akkor meg is állt volna.
– Nem intettem neki, nem állt meg.
A rendőr vadul belekotorászott a járőrtáskába. Mikor félbehagyta, a kezében volt a jegyzettömbje. Felírta a feltételezett időpontot, amikor az ismeretlen taxi áthajtott az útkereszteződésen. Azt is megjegyezte, hogy melyik irányból jött és merre távozott.
Mácsainak savanyú volt az arca, amikor megszólalt:
– Gondolom, elő tudja keríteni a taxist.
– Nem olyan egyszerű egy ilyen tanút megtalálni.
– Kiástak már maguk kisebb tűt is a szénakazalból.
A rendőr a táskába gyömöszölte jegyzettömbjét.
– Remélem azt elhiszi, hogy a sofőr előkerítése nem csak rajtunk múlik – mondta. – Elsősorban a taxis dönti majd el, hogy keresésünkre jelentkezik-e vagy sem. Lehet, hogy hajlandó lesz, de ezt nem lehet tudni.
– Mi az, hogy hajlandó lesz? Elvégre a kötelessége.
A rendőr anélkül, hogy a fejét mozdította volna, körbenézett.
– Még hogy kötelessége – mondta rezignáltan. – Hol él maga? Azt hiszi mindenki hajlandó csak úgy önként, jószántából tanúskodni. Ebben az esetben elsődleges feltétel, hogy a sofőr emlékezzen. Előfordulhat, hogy keresésünkre jelentkezik: igen, áthaladtam a jelzett helyen a kérdéses időben, tehát miről lenne szó? Kinyögjük neki, erre azt feleli: nem figyeltem a járdát, az úttestre koncentráltam. Ezzel a téma kifújt.
Macsai beesett arca még jobban megnyúlt.
– Miért ne akarna emlékezni? – kérdezte. – Mi oka lenne letagadni, hogy látott minket?
– A tanúkat a felesleges időtöltés, az esetenkénti tortúra riasztja el – vetette közbe a rendőr. – Gondolja csak el, mivel jár a tanúskodás. Várakozás a rendőrségen, kihallgatás, jegyzőkönyvezés. Ha később valami nem stimmel, mondjuk szembesítés szükséges, ismét beidézik őket. Arról már nem is beszélek, ha meg kell jelenni a tárgyaláson is.
Mélyet lélegzett, jobb tenyerét látványosan a szívére helyezte, és így folytatta:
– Manapság az idő mindenkinek pénz, kivéve minket. Bezzeg nálunk vakulásig töltheti az idejét szolgálatban. Egy petákkal sem kap többet, mint amennyi a fizetése. A taxinál viszont mennél többet hajt, annyival többet seper a bukszájába az elszámolásnál. Lassan már az a helyzet, hogy az egész ország a mellékesből él. Próbáljon rávenni egy taxist, hogy tanúnak jelentkezzen olyan ügyben, amelyhez nincs sok köze, csupán valamiféle kötelesség diktálja azt.
– Tehát nincs remény, hogy a sofőr előkerüljön, és igazolja állításomat?
– Ezt nem mondtam… Remény az mindig van.
Macsai a fejét ingatta.
– Hát ez lenyűgöző – hápogott.
– Már az is fegyvertény, hogy eszébe jutott ez a sofőr – vigasztalta a rendőr. – De tudomásul kell vegye, hogy állításának igazolása egy sor feltételen múlik, amelyeket már nagyjából említettem.
– Abból az derül ki, hogy a tanúkat kis híján lasszóval fogják.
– Sajnos ilyen is van…
– Katasztrofális!
– Ha tudná, hogy hányszor kell apellálnunk az állampolgári kötelességre.
Macsai ujjával megbökte a degeszre tömött járőrtáskát, amelyben a jegyzettömb lapult.
– Ezek szerint hiába véste fel, hogy a taxis látott minket – mondta lehangoltan.
A rendőr előre nyomta az állát, az arca durcás lett.
– Ezt honnan veszi? – kérdezte emelt hangon.
– Azok után, amit maga mondott, mi másra gondolhatnék?
– Azt nem mondtam, hogy semmit sem teszünk egy tanú felkutatására. Keressük, megpróbáljuk megtalálni és emlékeztetni a lényegesre. De most is állítom, mindez nem rajtunk múlik.
Macsai elkomorodott.
– Kezd az egészből elegem lenni – mondta és legyintett. – Különben azt csinálnak, amit akarnak. Egy azonban biztos, kurva nehezen csikorog a maguk gépezete.
– Minket előírások szabályoznak…
– Az előírások még hagyján, de tele vannak fenntartásokkal.
A köpcös rendőr a sűrűn gomolygó ködöt bámulta, és töprengeni látszott. Macsai toporgott, mert érezte, hogy a lába fázik a vékony talpú cipőben. A legszívesebben visszabújt volna a jó meleg portásfülkébe. Nem tudta elképzelni, hogy miért kell még itt lennie. Közben a rendőr elővette zseblámpáját, és a járdát pásztázta, aztán vizsgálódva lehajolt. Macsai szájtátva nézte.
A rendőr kisvártatva felegyenesedett.
– Viszonylag jól lehet látni – mormogta. – Mutassa meg pontosan, hol talált rá arra az emberre.
Macsai kelletlenül lelépett a járdáról, az úttest közepére ment, ott megállt, és lemutatott a lábához.
– Itt volt – mondta.
– Tehát pontos az a hely?
– Igen… Innen látni a járdaszegélyt mindkét oldalon. Ha viszont elmozdulunk valamerre, az egyik szegély beleveszik a ködbe. Ez bizonyítja, hogy jó helyen állok.
A rendőr az út közepén termett, és meggyőződött az elhangzottakról.
– Valóban – mondta. Mélyen lehajolt, orra szinte az utat seperte és zseblámpájának fényénél megvizsgált egy zsebkendőnyi területed – Maga csak figyeljen, nehogy letapossanak minket.
– Mit keres?
– Valami parányi nyomot.
– Nyomot? – csodálkozott Macsai.
– Például vércseppet.
– Nahiszen…
– Ez olyan lehetetlen?
– Már említettem, hogy nem láttam rajta sérülést.
A rendőr a kockaköveket pásztázta a zseblámpával.
– Soha nem lehet tudni – mondta. – Hátha nem volt látható sérülés.
– Gondolja, találhatunk valami kézzelfoghatót, mi engem igazol?
– Lehetséges.
Macsai cigarettát tett a szájába és meggyújtotta. A ködöt fürkészte, hogy időben jelt adjon, ha netán jármű közeledne. Közben sűrűn pillantott a guggoló rendőrre, aki az úttestet kutatta. Amaz váratlanul meglepetésszerű hangot hallatott, és a fényt az úttest egy pontjára szegezte.
– Ehhez mit szól? – csattant fel.
Macsai kíváncsian lépett oda. A kockakövön egy golyóstoll hevert Aranyszínben csillogott. Szépmívű kiképzése is elárulta, hogy nem holmi tömegcikk, amelyet bizonyos idő után eldobnak.
A rendőr vigyázva felvette, és a tenyerére fektetve alaposan megnézte.
– Parker! – jegyezte meg Macsai.
– Az lenne?
– Láthatja, hogy a csíptetője nyílhegy formájú.
A rendőr előbányászta jegyzetét, és kipróbálta a tollat.
– Nincs kifogyva a betétje – állapította meg. Macsaira nézett, és, most első ízben elmosolyodott. – Nos, mit szól hozzá?
– Az övé lehetett?
– Ki másé?
– Valóban.
A rendőr felmutatta a tárgyat.
– Egy ilyen tollat nem dobnak csak úgy el – mondta meggyőződéssel. – Legfeljebb elvesztik.
Macsai izgatottan megszívta cigarettáját.
– Való igaz, egy Parkert nem vágnak a szemétre – mondta. – Biztos kiesett a zsebéből.
– Ez tárgyi bizonyíték.
– De vércsepp az nincs…
A rendőr felkapta a fejét.
– Egyszerre milyen telhetetlen lett – jegyezte meg.
– Nem vércseppet keresett?
– Örüljön, hogy egyáltalán a kezünkbe akadt valami. A maga igazolására csinálom ezt.
Macsai megadóan bólintott. A legszívesebben annak örült volna, ha egy komoly vérnyomra bukkannak. Nem holmi apró cseppekre, hanem kiterjedt vértócsára. Ezután már senki sem kételkedne szavaiban.
A rendőr zubbonya zsebébe tette a tollat, a jegyzettömböt pedig visszabirkózta a járőrtáskába.
– Most szépen tovább böngészünk – mondta, mintha csak magának beszélne. Leguggolt és zseblámpájával folytatta a kutatást. – Maga csak leselkedjen, nehogy meglepjen minket valami ebben a vaksi időben.
Kisvártatva aztán felhorkant…
Macsai az első pillanatban azt hitte: görcsöt kapott a lába a guggolásban. A lámpa mozdulatlan fénye, a rendőr merev testtartása aztán ráébresztette, hogy ismét talált valamit. Eldobta cigarettáját, és a rendőr mellé kuporodott.
A földön egy kicsi, téglalap alakú tárgy hevert, akár a gyufaskatulya. A fény úgy villogott rajta, akár a csiszolt üvegdarabon.
Macsai érezte, hogy a torka összeszorul, rekedt hangon megszólalt:
– Ez meg mi?
– Valami fémdoboz – felelte a rendőr olyan halkan, mintha tartott volna, hogy hangja elriasztja a tárgyat, és ezzel megszűnik a látomás is. – Legalábbis doboznak nézem.
Macsai orra kis híján a földet érte.
– Tudja mi ez? – kérdezte és felegyenesedett.
– Dobozféle…
– Öngyújtó!
A rendőr akárcsak az előbb, óvatosan megcsippentette két ujjával tárgyat, majd egy szusszanással felállt. Rászegezte a zseblámpa fényét, és hosszan megforgatta a kezében.
– Valóban öngyújtó – mondta.
Feltűnően díszes darab volt. Csiszolt oldalaival azt a látszatot keltette, mintha megannyi piciny lemezke borítaná. Az egyik oldalának a közepén gyufafej nagyságú kő villogott, akár a briliáns. Ettől aztán az egész tárgy hirtelen vásári kinézetet öltött. Kapcsolója rejtett nyomógombbal működött.
Macsai cigarettát kínált. A rendőr a talált öngyújtót kattintotta fel.
– Jól szuperál – mondta.
– Elektromos…
Amaz jó néhányszor ismét működésbe hozta.
– Ilyen még nem volt a kezemben – magyarázta.
Két homályos fénypont tűnt fel a ködben. Felmentek a járdára, hogy ne legyenek útba. Egy tehergépkocsi bontakozott ki a sötétből. A nehéz jármű lomhán haladt át a kereszteződésen.
Macsait felvillanyozta a két talált tárgy.
– Keresgéljünk még – javasolta. – Hátha szerencsénk lesz újra.
A rendőr gondosan eltette az öngyújtót.
– Ez a két dolog nem véletlen – mormogta.
– Ráadásul mindkettő itt volt, ahol a férfit találtam.
– Merőben másra gondoltam a tárgyakkal kapcsolatban.
Macsainak elkerülte a figyelmét a rendőr megjegyzése, így aztán nem kérdezett rá. Türelmetlenül moccant, amikor megszólalt:
– Folytassuk a keresést.
Átfésülték az úttestet, de már semmit sem találtak. Fáradtan mentek a telep bejáratához, ahol az URH-s kocsi vesztegelt a járdán. Macsai külföldi cigarettáját kínálta. Rágyújtottak és a kocsinak támaszkodva beszélgettek. A rendőr azt fejtegette, hogy továbbra is rejtély maradt a férfi eltűnésének módja. Közölte, hogy jelentését megteszi, és ennek nyoma lesz a közlekedésrendészeten.
Macsai csodálkozott.
– Azt hittem a kerülettől van – mondta.
– A közlekedésiektől… Hozzánk tartoznak a cserbenhagyásos esetek. Ez is annak indult.
– Jó tudni, honnan is jött.
A rendőr gondosan megszívta cigarettáját.
– A mentőktől ne tartson – legyintett. – Értesítem őket, hogy a maga elmondását közvetett bizonyítékok támasztják alá, tehát fel sem merülhet az ugratás gyanúja.
– Ez megnyugtató…
– Maga miatt csináltam ezt az egész kutatást. Mert ügy az nem lesz. Nincs áldozat szerencsére, nincs cserbenhagyás sem!
– A taxist sem keresik meg, aki bizonyítaná állításomat?
– Minek keressük meg? Az állítását bizonyították a talált tárgyak, amelyeket itt a helyszínen fedeztünk fel. Az eset tehát cserbenhagyásos balesetnek indult, és semmi sem lett belőle. Erről nem tehet sem maga, sem más.
Macsai jó darabig kapkodta a levegőt, és csak nagy sokára szólalt meg:
– Akkor itt minden felesleges volt.
A rendőr a fejét rázta.
– Egyáltalán nem volt semmi sem felesleges – mondta határozottan. – Hiszen kiderült, hogy nincs szükség további intézkedésekre. Ez pedig nem semmi!
Macsai csak nézett, de tekintetének nem volt éle. Nem tudta felfogni, hogy ebből semmiféle akta nem lesz és ügy sem. Lassan magához tért. Eldobta cigarettáját, és kezet rázott a rendőrrel. Amaz beült kocsijába, de mielőtt indított volna, magához intette Macsait.
– Elárulna nekem úgy mellékesen valamit? – kérdezte zavartan.
– Parancsoljon…
– Miféle Verne-könyveket nem tudott megemészteni?
– Nem hallott még Vernéről?
– Gondolom, valami író volt.
Macsai megvakarta füle tövét.
– Verne Gyulának hívták, nagyon sok kalandos, fantasztikus könyvet írt, ő volt a tudományos technikai fejlődés nagy jövendölője – hadarta egy szuszra, mert megijedt, hogy valami tartalmasabb tájékoztatást igényelnek.
A rendőr szaporán pislogott.
– Aha – bólintott.
– Találhat tőle könyvet az antikváriumokban, de azért nézze meg valamelyik könyvesboltban, hátha előfordul friss kiadás.
– Kösz…
Macsai kényszeredetten mosolygott. Remélte, nem tűnt pökhendinek. A rendőr búcsút intett, és gázt adott a motornak. Az URH-s kocsi égő lámpával legördült a járdáról, és belesüllyedt a ködbe. Macsai indult vissza a helyére. A telep kapujánál azonban megtorpant, hosszan fülelt. A sötétből testes alak bukkant elő, és sietve közeledett a járdán.
Macsai ajkát nehéz sóhaj hagyta el.
– Na, végre! – mondta örömteli hangon. A gyér fényben megpróbálta leolvasni órájáról az időt, de erőlködése meddőnek bizonyult.
A testes férfi fújtató mozdonyként érkezett. Mikor lekapta kalapját: párafelhő csapott a magasba, homloka fénylett az izzadtságtól. Nem nézett ki fiatalabbnak Macsainál.
– Ne haragudj, Géza, de késett a vonat – lökte ki magából a szavakat. – Bármennyire is siettem, nem tudtam a megbeszélt időre befutni.
– Kénytelen voltam észrevenni, hogy este tíz van, és nem vagy sehol.
– Nem rajtam múlt. A temetés időben véget ért, csak hát a vonat. Igyekeznem kellett, hogy még éjfél előtt befussak. Izgultam, hogy nem tudsz később majd hazamenni.
Macsainak sikerült leolvasni az időt.
– Tessék! – szólalt meg szemrehányóan. – Fél tizenkettő múlt. Azt megnézheted, hogy még egyszer helyettesítselek. Ráadásul azzal biztattál, hogy csendesek az esték, most is olyan lesz, az éjjeliőrnek pedig csak vakaródzni kell.
A testes férfi meglepődött.
– Tán történt valami? – aggodalmaskodott.
– Ne izgulj.
– Látom rajtad, hogy valami nem stimmel.
– A telepen nyugi volt… De az utcán történteknek akaratlanul is a főszereplője lettem. Egy porcikám sem kívánta, de így alakult.
– Mit kerestél kint az utcán?
Macsai lemondóan legyintett.
– Menjünk be – javasolta. – Már átfáztam kint.
Időközben a portásfülke alaposan kihűlt. Bár a hősugárzó teljes erővel dolgozott, nem bírta a versenyt a nyitott ajtón át beáramló hűvösséggel. Macsai röviden beszámolt mindenről. A másik szájtátva hallgatta, mintha nem hitt volna a fülének.
Az eszméletlen fiatalember eltűnését a testes férfi sem tudta megérteni.
– Hová a fenébe mehetett? – kérdezte később.
– Mindenki azt firtatta: hogyan?
– Elképzelhetetlen…
Találgattak, de nem jutottak épkézláb magyarázatra. Később Macsai indulni készült. Amaz hálálkodva kísérte a telep kapujáig.
Miután Macsai eltűnt a ködben a testes férfi bezárta a kiskaput, és visszament a portára. Levette kabátját, gyengébbre kapcsolta a hősugárzót, és kényelmesen elhelyezte a széket az íróasztalnál. Elégedetten nézett körbe, úgy vélte minden előkészületet megtett egy alapos szundikáláshoz. Leült és a fejét karjára hajtotta. Éppen bóbiskolni kezdett, amikor a furcsa zajt meghallotta. Első gondolata az volt, barátja tért vissza valamiért, aztán eszébe jutott, hogy a kaput bezárta. A halk zaj kisvártatva egészen másra emlékeztette, mintha macska kaparászott volna bebocsátásért.
Felállt az íróasztaltól, és megpróbált kinézni az ablakon. A kiszüremlő fényben csak a tejfehér ködöt látta. Kíváncsian lépett az ajtóhoz és sarkig kitárta.
A küszöb üres volt…
Tétován lépett ki a sötétbe, de hiába meresztette a szemét, macskát sehol sem látott. Ekkor valami átzúgott a levegőn, a homlokát nagy erejű ütés érte. Olybá tűnt, mintha vonatnak rohant volna egy sötét alagútban. A térdére esett, és belemart a fájdalom. Semmit sem látott. Ismét hallotta az előbbi zúgást, de az ütést már nem érezte. Feneketlen kútba zuhant, ahová már a fájdalom sem tudta követni.