9.
Bana Dénes irodájával szemben, a Duna túlsó oldalán reflektorok fénycsóvájában éjszakázott a budai vár. A Várhegy sötét lombú fáit a sétányok gázlámpáinak világító gömbfüzére kötötte össze. Hosszú szünetekkel, a Duna-parti kettes villamos csilingelése törte meg az éjszaka csendjét. Bana az ablakból nézte az éjszakai panorámát. Néha körbejárta ív alakú nagy íróasztalát, majd visszament az ablakhoz. Vacsora után még lett volna ideje három-négy órát otthon pihenni, de nem hagyták nyugodni a jelentésekből megfejtésre váró kérdések. Jobbnak látta bent eltölteni az időt a találkozásig.
Hód ugyanis rendkívüli találkozót kért. A főhadnagytól szokatlan volt, hogy feladatának megoldása közben kihallgatást kérjen. Az ilyen találkozók alkalmával a részeredménynek számító adatok alapján kitűntek a kezdeti következtetések hibái, s esetleg változtatni kellett az eredetileg meghatározott stratégián. Ezek következtében Bana a felderítésben részt vevők feladatain is módosított.
Alig éjfél után felberregett a telefonkészülék. Kényelmesen a készülékhez ment, lenyomta a villogó gombot:
– Hallom.
– Jelentem, a főhadnagy elvtárs megérkezett.
– Várom.
Eddig csak az asztali lámpa tompított fénye adott világosságot a szobában. Bana most a csillárt gyújtotta meg. Az ajtón máris kopogtatás hallatszott.
– Tessék.
– Ezredes elvtárs, jelentem…
Bana megszakította az előírásos formulát.
– Üljön le – mutatott a fotelra. Vizsgálódva a fiatalemberre nézett. – Nagyon karikásak a szemei. Kívánhatom egészségére a fárasztó művésznői izgalmat?
A főhadnagy valóban fáradt volt. Majdnem 150 kilométert vezetett másfél óra alatt. Szolgálati engedélyének birtokában messze túllépte a megengedett sebességhatárt. Fásultan reagált főnöke humorára.
– Valóban fáradt vagyok, ezredes elvtárs. Négy órára szeretnék visszaérni. Kérek engedélyt, hogy rágyújthassak.
Az ezredes is szivarra gyújtott. Amióta hivatalába érkezett, jóformán abba sem hagyta a pöfékelést. Most is vastag füstfelhőt fújt a nyitott ablak felé, ahonnan hűs, csípős, jellegzetes illatú párás levegő jött a Dunáról.
– Gyújtson rá – mondta, és az asztalon elhelyezett díszdobozra mutatott, amelyben a reprezentációs szívnivaló volt.
– Köszönöm. Inkább a magamét.
Az elhárító tiszt kényelmesen elhelyezkedett. Acélkék öltönyt viselt, amely ügyes kezű szabó munkáját dicsérte.
Az ezredes, hogy lazítson a hivatalos kötöttségeken, kis álmélkodással mondta.
– Fehér ing… nyakkendő… Csinos. Egyenesen a bárból jön?
– Majdnem, ezredes elvtárs.
– És a művésznő?
– Remek formája van. S az az illat, amit maga körül áraszt… Nem kozmetika, nem illatszer…, valami csodálatosan finom, üde, női ápoltság illata.
Hód elfogultan ecsetelte volna a művésznő varázslatát, de az idő nem engedte tovább az élménybeszámolót. így mondókája közepébe vágott.
– Ezredes elvtárs, jelentem, az a technika, amit kaptam, selejtes vásári bóvli.
Szavai hangsúlyából ingerültség érződött, amit az ezredes soha senkitől sem tűrt el.
– Ezt ne mondja! – intette le a főhadnagyot. – Zimonyi elvtárs a saját készülékét adta magának kölcsön.
Az ezredes nem akarta bántani lelkes beosztottját, akinek fegyelmezettsége és tisztelettudása mindig példás volt. Hangsúlyozásával hatott az ingerültségre hajlamos fiatalemberre. Kis szünetet tartott, majd jelezte, hogy nincs több mondanivalója.
– Folytassa, főhadnagy elvtárs.
A fiatalember bosszúságát fékezve, megfontoltan szólt:
– Sajnos, a hangszalag majdnem használhatatlan. Felvétel közben én is alig értettem a beszélgetést.
Az ezredest meglepte a tájékoztatás. A sikertelenség okán morfondírozott.
– Mi lehet a hiba?
– Jelentem, a készülék szaggatottan vette a beszélgetést. A rögzített szövegből a hangerőváltozások miatt csak találgatni lehetett, hogy kik a szereplők.
Bana most már nem tűnődött…
– Szóval azt mondja, hogy szaggatott a vétel?
– Igen.
– Véleményem szerint akkor Zimonyi készüléke jó. Ha ritmikusan halkult le a beszéd, az azt jelenti, hogy egy másik, zavaró készülék is működött. Éppen az bizonyítja a készülék jóságát, hogy maga a zavaró hangot kiszűrve is hallhatott beszélgetést.
A főhadnagy elgondolkozott. Alapos műszaki ismeret híján, logikával próbálta megérteni főnöke tájékoztatását.
– Ha valóban egy másik készülék az ok – mondta elgondolkozva –, akkor… akkor Kolbe és Pálinkás között nem egyszerű vadászkapcsolat vagy üzleti, mondhatnám tiltott üzleti, hanem egyéb kapcsolat is lehet. Pedig csak most ismerték meg egymást… Különben minek egy Volkswagenbe zavaró technika?
Csend lett, mindketten töprengtek, majd Bana szólt:
– Ki ez a Pálinkás? Erről az emberről eddig még nem hallottam. Milyen egyéb kapcsolatra gondol és milyen tiltott üzletre? Igaz is – szakította félbe saját mondókáját az ezredes –, próbáljak szerezni magának egy jó erős kávét?
– Azt hiszem, segítene – mondta a főhadnagy.
Szünetet tartottak, mintha máris a feketét várnák. A szünetben Bana felállt. Az ablakhoz ment, kifújta a szivarfüstöt. A főhadnagy elmorzsolta cigarettája parazsát. Az ezredes a portaszolgálattól kérte, hogy szerezzenek valahonnan feketét. Amíg hozták a kávét, a főhadnagy a kérdésekre összpontosítva rendszerezte gondolatait.
– Pálinkás Bálint – mondta a főhadnagy –, az Országos Vadgazdálkodási Hivatal nemesítő telepeinek gazdasági vezetője, főosztályvezetői rangban. Most Egerben tartózkodik, illetve a bükki vadrezervátum vendége. Korlátlan ura az idegenforgalom növelése érdekében kísérleti telepek fejlesztésére engedélyezett milliók elköltésének. Egy idő óta rendszeresen járja a telepek megyei igazgatóságait. Szenvedélyes horgász hírében áll, de ez csak álarc. Horgászszenvedélyének ellent mond, hogy csak horgásztársaságokban érzi jól magát és nem a vízparton. A háta mögött ötcentes Bálintnak hívják ott is, ahol érdekbarátai lelkendezve fogadják.
– ötcentes? – vidult Bana. – Van valami köze a vadászmezők dollár-centes vendégeihez?
– Azt sem tartom kizártnak. De ezt a becenevét a féldeciről kapta, mert neki a féldeci az öt cent, és azt egy lendülettel leönti a torkán.
– Nem ez a lényeg – mondta Bana –, de ezt a becenevet a figyelmébe ajánlom. Mit tud még Pálinkásról?
– Jelenleg semmi többet.
– Na jó – mondta Bana -. Járjon jobban a sarkában. A másik. Miből gondolja, hogy Kolbe és Pálinkás kapcsolata nem tiszta? Talán már meg is állapította?
– Ezredes elvtárs, az, hogy én szemmel tartom őket, hogy technikát használok, kettőnkön kívül senki sem tudja, igaz? Ennek ellenére Kolbe. kocsijában zavarókészülék van. Vagyis előre biztosítják magukat.
– Ez még semmit sem jelent. Lehet, hogy így vehette. Vagy nem szereti, ha üzletfelei, esetleg üzleti ellenlábasai odahaza kihallgatják a kocsijában folytatott tárgyalásait. Nem biztos, hogy éppen magyarországi látogatása előtt építette be.
Hód minderről nem volt meggyőződve, hát tovább érvelt.
– És akkor az mit jelent, ezredes elvtárs, amit nagy nehezen ki tudtam hámozni a beszélgetésükből, hogy Kolbénak olyan aranyművesre van szüksége, akit, ha szükséges, márkában vagy dollárban fizet?
Banának erre is volt magyarázata:
– A művésznőnek csináltatja. Hogy szép itteni emlékei legyenek. Kopogtattak. Hozták a kávét. A főhadnagy a forró kávétól némileg frissükén folytatta:
– Volt viszont egy mondat, amely azt hiszem, félreérthetetlen. Kolbe azt mondta: egyelőre szüneteltetni kell, mert a vonallal baj van. Amint megjavul, szabad lesz az út.
Az ezredes érdekesnek vélte a hallottakat, de ilyen megfoghatatlanul sok mindenre érthető.
– Vagy nemez a véleménye?
– Nem egészen, ezredes elvtárs.
– Hallgatom.
Bana hagyta, hogy a főhadnagy mérlegelje és összeszedje azokat az eseményéket, következtetéseket, amelyekre jutott.
Hód azzal kezdte, hogy Kolbe, az amszterdami lokáltulajdonos egyszer csak barátnőjével megjelenik Magyarországon, s egy. nappal azután, hogy Viktor Mosert, a hongkongi kábítószer-kereskedelem ügynökét vagy megbízottját elteszik láb alól, a szállodában Moser után érdeklődik. Ez azt bizonyítja, hogy: Kolbe és Moser ismerték egymást. Lehetséges, hogy egy bandához tartoznak, de az is feltehető, hogy Kolbe a szingapúriak embere.
A másik, folytatta Hód, hogy egyik napról a másikra megismerkedik ezzel a Pálinkás Bálinttal, vele arannyal akar üzletelni, és közli, hogy egyelőre előttünk ismeretlen valamit szüneteltetni kell, mert baj van, és amint az elmúlik, mehet tovább minden. Honnan datálódik ez az ismeretség? Miért éppen Pálinkás az, aki érdekli Kolbét? Pálinkás szabadon mozoghat az országban, Szegedtől Miskolcig, nem veti meg a szórakozást, a pénzt, tehát kiválóan alkalmas lehet egy összekötő szerepkörre. Mi a garancia arra, kérdezte monológja közben szinte magától a főhadnagy, hogy Pálinkás nem éppen Moser embere, akiről Kolbe tudott, és így jöttek össze s az egésznek fedőkapcsolatként a vadászatot tüntetik fel. Amennyiben Pálinkás tényleg kapcsolatban állt Moserrel, akkor Kolbe minden bizonnyal a hongkongiakhoz tartozik, máskülönben honnan tudna Pálinkás létéről.
Az is lehetséges azonban, hogy a lokáltulajdonos szingapúri érdekeltségű, aki tudott Pálinkásról, s most, hogy Mosernek vége, meg akarja maguknak szerezni.
Bana roppant figyelemmel kísérte a főhadnagy minden szavát. Következtetéseit logikusnak vélte, s biztató mosollyal intett, hogy folytassa.
– Megfordult a fejemben az is – lendült tovább Hód –, hogy Kolbe tettes vagy áldozatjelölt. Tettes, legalábbis közvetlen tettes nem lehet, mert a Moser-gyilkosság estéjét és éjszakáját a művésznővel együtt a Mátrafüredi szállodában töltötte. Marad tehát Kolbe, mint áldozatjelölt.
– És ezt mire alapítja?
– Engedelmével nem alapítom, feltételezem. Mert Kolbét rajtam kívül más is követi.
A kezdődő éjszakai fáradtság eltűnt Bana arcáról.
– Tudja, hogy ki?
– Egy bizonyos Jean Bonne nevezetű, francia útlevéllel érkezett bulldogképű pasas. Igen sokat van Kolbe közelében, nem tudom milyen minőségben. Bonne Kolbe előtt egy nappal érkezett Magyarországra. Első éjszakáját nem töltötte a szállodában, amikor Mosert túlvilágra vitte a szívgörcs, egy másik egri hotelben tartózkodott. Én kinézem ebből a bulldogból a gyilkosságot, de nagyjából alibije van, a pincérek szerint fél éjszaka a bárban ült és ivott.
– Nagyon érdekes, fiam – Bana teljesen felélénkült. – Segítőt küldök magának.
– Az bizony jó lesz más okból is, ezredes elvtárs. Jelentettem, hogy Moser szobájában egy spray-s dobozt találtam, amelynek kértem a vizsgálatát.
Az ezredes gyorsan közbeszólt:
– Sajnos, nem mentek vele semmire. A folyadékfolt eltűnt, elpárolgott; a vizsgálat nem tudott kimutatni semmit.
– Nem baj, ezredes elvtárs, lesz másik alkalom. Bonne úrnál körülnéztem szállodai szobájában. És mit találtam? A dobozba való spray-t. Nem állítom, hogy ez valami gyilkos folyadék, de segítséget szeretnék kérni. Egy szakmabeli kollégát Zimonyi alezredes elvtárs osztályáról, aki segítségemmel titokban megvizsgálhatná, mivel nem akartam elhozni, nehogy nyoma legyen illegális látogatásomnak.
– Bravó, fiam, remekül dolgozott.
Az ezredes valóban örült kedvenc felderítője jelentésének.
– Most már értem, miért rohant ide éjnek idején, ahelyett, hogy a művésznő varázslatos illatát élvezné.
Hód félig-meddig lemondóan legyintett.
– A művésznő illatát jelenleg más élvezi – mondta. – A mellett más nem rúghat labdába. Még talán Kolbe sem.
– Nofene! – lepődött meg az ezredes. – Csődöt vallott a nagy csábító tudománya? Az acélkék öltöny és elegancia?
– Ilyen az élet, ezredes elvtárs.
– És ki az illető?
– A vadgazdálkodás alkalmazottja, amatőr szakács, egyedülélő, 53 éves, Temesi Pálnak hívják, és úgy látom, mélységesen belegabalyodott a művésznőbe. S a nagy korkülönbség dacára a művésznő is lángol, észrevehetően lángol, ezredes elvtárs.
Banának kérdőre szaladt a szemöldöke:
– És mit szól mindehhez a főnök, Fritz Kolbe? Hód kis kárörvendéssel válaszolt:
– Eszi a penész. Persze idehozza, virít vele, pénzeli, szálloda, pezsgők, aztán egyszer csak jön egy Temesi. Kolbe szemében egy senki, és a művésznő beleszerelmesedik… Ha szabad egy megjegyzést, ezredes elvtárs, ez a szerelem előbb-utóbb természetszerűleg bonyodalmakhoz vezethet…
– Hát ott van maga, fiam – mondta Bana –, terjessze ki védő szárnyait a művésznőre vagy a szerelmesekre… Meg persze a Kolbe-Pálinkás duó további tevékenysége is érdekes. Bonne úrral együtt… Segítő kollégák mennek. És maga is induljon, ha négyre vissza akar érni Egerbe. De ne rohanjon. A művésznő kegyeiről már úgy is lekésett…