27.
A meleg nem enyhült. S a börtöncellákra sem lehetett azt mondani, hogy hűvösben ül az, aki ott tölti napjait. Benito is örült, hogy sétára engedik, bár a sétaudvarkák műanyag tetője is akadályozta a légjárást. De még így is adott valami enyhülést.
Amikor Benito a folyosóról az udvarra lépett, mintha Karl Goldmannt látta volna. Intett is neki, de a német nem viszonozta. Az is lehet, hogy csak egy tünemény volt, a forró agy tévelygése.
Karl Goldmann pedig beszállt az emeletre induló liftbe. Nem volt vidám hangulatban. Már az éjszaka annyi fejmosást kapott, hogy nem tudhatta, nem lesz-e ennek valami komolyabb következménye.
– Mindent úgy csináltam, ahogyan a helyzet megkövetelte – dohogott magában. Megtörölte izzadt homlokát. – Jó lenne egy sör…
A liftből egy széles folyosóra lépett, de az ablakokon itt is rács volt. Szép, kovácsoltvas. Határozottan lépkedett a minta nélküli szőnyegen. Az egyik ajtó előtt megállt. Valamit igazított a ruháján, kopogott, s kinyitotta az ajtót.
A titkárnő csak a fejével intett. Menjen be.
Mély lélegzetet vett, újra kopogott, de választ nem várt, belépett. Megállt az ajtóban.
– Ezredes elvtárs! – kezdte a jelentkezést. Bana Dénes intett.
– Üljön le, Hód, vagyis Balassa főhadnagy elvtárs. Lassan már meg kell változtatni a fedőnevét, mert jobban ismerik, mint azt, amit a szüleitől örökölt…
– Nehéz lenne megválni tőle.
– Melyiktől? – kérdezte nevetve az ezredes.
– Jelentem, mind a kettőtől.
– Csak a Hód forog veszélyben… De erről még tárgyalunk. Üljön le, főhadnagy elvtárs.
– Köszönöm. – A tárgyalóasztal végéhez ült. Az ezredes az íróasztalánál maradt, a homlokát simítgatta. Szeretett volna eltörülni néhány aggódó gondolatot: pár perce kapott hírt a kórházból, hogy megkezdték az operációt, amputálják az anyósa lábát…
– Először is – kezdte az ezredes – jó munkát végzett… Köszönöm… De azért majd néhány vonatkozására visszatérünk. Egy-két mozzanata nekem nem tetszett. De nem akarok ünneprontó lenni.
Bana Dénes az órájára nézett, felállt és a főhadnagy mellé ült. Biztatóan mosolygott Hódra.
– Na, aranyember… Vagyis Goldmann… Van magának neve, amennyit akar. Milyen volt németnek lenni?
– Ilyen jó előkészítés után, csupa élvezet, ezredes elvtárs.
– Jászai-díjat kellene adni magának… Lassan már jobb színész lesz, mint elhárító.
Hód szemében huncut fény csillant.
– Ezredes elvtárs, ha megengedi – mondta kicsit szemtelen hangon –, én mind a két praxisban csak a Kossuth-díjjal elégednék meg. -S még azt is hozzátette. – Kezdetnek.
Az ezredes kedvtelve nézte a főhadnagyot.
– Én mindig szeretnélek dicsérni – tudatosan váltott a tegezésbe, mintha a fia lett volna a főhadnagy. – Sokszor bosszantol. Bár mindig kivágod magad, amíg aztán egyszer… – Nem folytatta.
– Az ezredes elvtárs vág ki… – fejezte be a mondatot Hód.
– Te mondtad, nem én! Gyújts rá!
Cigarettára gyújtottak. Nagyokat szívtak a füstből, aztán a plafon felé fújták.
– Erről is le kellene szokni – jegyezte meg az ezredes. – Azt mondják, tüdőrákot meg érszűkületet okoz… Az anyósom soha nem cigarettázott, mégis…
Hód hallott már az esetről. Ő is ismerte az idős asszonyt, a véletlen úgy hozta, hogy egyszer ő találta meg a kutyáját, hálából majd fél liter pálinkát itatott meg vele, hiába tiltakozott. Most nem szólt, mert ismerte a főnökét, semmit sem utál jobban, mint ha valaki sajnálja.
– Néhány dolgot közvetlenül szeretnék hallani tőled – hessegette el a csípős füstöt a szeme elől az ezredes. – Te beszéltél először Martossal. Most meséld el szépen.
– Értettem… Ezredes elvtárs, ott kezdeném, hogy amikor Somodi leütötte…
– Várj! Hogyan kerültél te oda?
– A menyasszonyomnak azt mondanám, hogy megérzés… De… Az ezredes felemelte az ujját. Ezzel jelezte, hogy Hód ne lépje át a határokat.
– Elnézést, ezredes elvtárs.
– Folytasd.
– Akkor már olyan sok egybevágó ismeretem volt, hogy könnyen megállapíthattam, az összes Mohamed… Elnézést kérek… Vagyis hogy mind a hegyhez megy. De meg kell mondanom őszintén, én egy nappal későbbre vártam őket. Csakhogy Somodi olyan nagy gyorsasággal pakolt és indult, hogy…
– Jó, jó… Tehát mit mondott Martos?
– Amikor benyomtam az üveget, Somodi rám lőtt. De ez szerencsés lövés volt, mert eltalálta és kettészelte az egyik ablakrámát, így könnyebben jutottam be. Martos akkor már a földön feküdt, ütést is kapott és egy lövést is. Ez a medencecsontját roncsolta szét. Az első pillanatban azonban azt hittem, meghalt, szaladtam volna Somodi után, de ránk zárta az ajtót. Éppen az udvarra akartam ugrani, amikor Martos feljajdult. Ahogyan tudtam, elsősegélyben részesítettem. Aztán hallottam, hogy a teherautó felbúg, kicsit meg is mosolyogtam, mert előzőleg már beleültettem szegény Kasso Gyurit, hadd legyen egy kis meglepetése Somodinak.
– Voltál már a kórházban a főhadnagy elvtársnál?
– Igen… Nagyon sajnálom, mert… Csupa fásli…
– Ez a szerencsétlenség jó adagban a te lelkeden szárad!
– Sajnálom, ezredes elvtárs. Valóban sajnálom, de nem tehettem mást.
– Erre még szintén visszatérünk, amikor az egész ügyet értékeljük. Most folytasd.
– Fehér őrmester elvtárs szabadított ki bennünket, ő is kapott egy ütést Somoditól, de rövid idő múltán magához tért. A portás meg valóban telefonált a rendőrségre és a mentőknek is. A mentőket bekísértem a kórházba. Ott Martos magához tért, és akkor…
Bana elnyomta a cigarettáját.
– Pontosan próbáld visszaadni a szavait.
– Először azt kérdezte, hol van… Ilyen részletesen mondjam?
– Igen.
– Mondtuk, hogy a kórházban. Kérdezte, mi történt? Aztán intett, hogy emlékszik. Tud beszélni?, kérdeztem. Mondta, igen. Az orvos is engedélyezte, gyorsan feltettem neki néhány kérdést. Mit akart a pasas? A biocsippel kapcsolatos kutatási eredményeket. Hol van a lánya? Erre kicsit megdöbbent, nagyot nyelt és halkan elmondta, hogy nem tudja. Nem halt meg? Nem. Miért kellett a kirakati bábut eltemetni? A lányom helyett. Miért? Erre hosszabban elmagyarázta, hogy akkoriban kapott volna kinevezést erre az igazgatói posztra. A gyár akkor félkatonai üzem volt. Viszont a lánya disszidált, s írt neki egy levelet, hogy tekintse őt úgy, hogy meghalt. Ez adta az ötletet, egy orvos barátjával aláíratta a halotti bizonyítványt, és kész… Ezért volt Gizinek sírja Egerben.
Bana Dénes rosszallóan csóválta a fejét.
– Ez a Martos, ez a Martos… A karrierje miatt… Ezek szerint nem tudta, hogy a lánya hazajött?
– Nem tudta. Ez biztos. Mi sem mondtuk neki.
– Ez helyes. Ráérünk. Más?
– Elmondta, hogy egy olasz egyetemi tanár is fel akarta keresni. Ez Benito volt. A telefonbeszélgetést én is hallottam.
– Remélem, nem mutatkoztál itt az olaszok előtt?
– Nem, ezredes elvtárs.
– Helyes. Ez is helyes. És még valami. Ezt már a többieknek is mondtam. Nem verjük nagydobra, hogy Somodit elfogtuk. Sem azt, hogy Tal halott.
– Értettem. Ez a nagy politika? – kérdezte Hód mosolyogva, mert az ezredes eligazításokon többször is emlegette, hogy az elhárítás nagy politikája ez és az…
– Az… Taktika… Próbáljuk megmenteni a már általunk ellenőrzött vonalat. Bár ki tudja, sikerül-e… A törpe meg a Helder-féle műintézet… Majd meglátjuk.
– Ezredes elvtárs, kérdezhetek valamit? – Ez ugyan nem a legszabályosabb engedélykérés volt, de Bana bólintott.
– Tessék.
– Össze lehetett állítani a puskát? Mert úgy gondolom, az alkatrészek ehhez nem voltak elegendőek…
Az ezredes mosolygott.
– Csak a főrészeket küldték. Infratávcsövet, hogy éjszaka is pontosan lehessen célozni, gázdugattyút, hogy az ismétlés gyors legyen. A gyújtólövedékeket.
– Tehát akkor nincsen puska?
– Van, Danilo barátunk szakmai zseni, nem ártana nekünk sem egy ilyen fegyvermester. Menekülés közben behajította az általa összeállított puskát egy kukoricásba. Majd nézd meg! Nagyon tanulságos. Ha ez a mohó Somodi nem húzza keresztül az olaszok számítását, akkor lehet, hogy égett volna a csipgyártó…
Hód mosolyogva rázta a fejét.
– Nem hiszem.
– Miért?
– Ezredes elvtárs… Ne tessék nagyon letolni, de volt még egy kis partizánmunkám.
Bana éppen újból rá akart gyújtani. A cigarettát tette volna a szájába, de a mozdulata félbemaradt.
– Na! Mit csináltál?
– Jelentem, biztos, ami biztos, még Kőszegen kiszedtem a lelket a lövedékekből… Azokat már tehette volna a legjobb fegyvermester is a puskába…
– Te egy valódi csibész vagy – csóválta a fejét Bana Dénes, az elhárítás parancsnoka.
– Igyekszem, ezredes elvtárs.