4.
Michael Trestert az egyezség megkötése után azonnal hazaszállították. Eisen még arra is ügyelt, hogy ne a villájuk előtt szálljon be a taxiba. Münchenben Trester másik orvost hívatott, az csak csóválta a fejét.
– Pech, kérem, ez valóban pech…
Nyolc nap pihenőt rendelt, dicsérte Trestert, hogy olyan ügyesen tette helyre a ficamot, amit természetesen Eisenék orvosa csinált.
– Ilyet, kérem, laikustól nem is vár az ember…
– Sokáig voltam katona, egészségügyi is…
– Feküdni, kérem, feküdni.
Alig távozott el az orvos, máris csengett a telefon. Egy férfihang minden köszönés, formaság nélkül kérdezte.
– Mi történt?
– Semmi…
– Most jött ki magától az orvos. Semmihez nem kell orvos.
– A bokám…
Nem tudta tovább folytatni, a telefon kattant, a hívó letette a kagylót.
– Dögölj meg…
Tudta, hogy ki volt. És azt is tudta, hogy néhány perc múltán valaki csengetni fog az ajtaján.
Így is történt.
Trester az ajtóhoz bicegett, kinyitotta.
Ketten álltak a folyosón. Mind a két férfin zakó volt, nagy sárga kockás kék zakó és farmernadrág. Kezüket a zakó zsebébe süllyesztették. Trester tudta, hogy a revolverüket fogják. A két fiatalember dús, hosszú haja vizesen simult a fejükre, mintha most jöttek volna a strandról. Az egyiket ismerte. A kereskedelmi vállalatuk portásfülkéjében szokott üldögélni, és mindenkinek úgy köszönt: helló! Azt beszélték róla, hogy Amerikából szökött, álnévvel éldegél. Egy nő viszont azt állította, hogy mindez nem igaz, a barátnője szeretője, és ékszerlopáson kapták Nürnbergben, de az ékszerész megkegyelmezett neki egy beismerő írás ellenében… Kreuznak hívják. Harminc körüli, csinos fiú egyébként.
– Helló!
– Jó napot! Mit akarnak?
– Beteglátogatás, Trester úr… Bemehetünk?
– Tessék…
A másik fiú is nyújtotta a kezét. De csak a keresztnevét mondta.
– Ludvig.
Kreuz Trestert nézte, hogy biceg a foteljáig.
– Kiugrott valamelyik nő ablakán?
Trester nem válaszolt. Intett, üljenek le, mutatta, hol az ital, hol a cigaretta. Ludvig levetette a zakóját, a fotel hátára terítette, és azonnal a bárszekrényhez lépett.
– Szép gyűjtemény… Mit öntsek?
Kreuz konyakot kért. Ő nem vetette le a zakóját, sőt a zsebéből sem húzta ki a kezét, csak akkor, amikor Ludvig a poharat nyújtotta neki. Amikor lehajtotta az italt, a belső zsebéből egy kis magnetofont vett elő. Trester elé tolta.
– Azt kérik a főnökök, tessék szíves lenni, belemondani, amit gondol…
– A sebesülésről?
– Meg mindenről… Valami törököt is emlegettek… Amíg szövegel, mi kimegyünk az előszobába. Ez az utasítás.
Ludvig magával vitte a konyakosüveget is.
Trester érezte a helyzet komolyságát. Amit ő most rámond a magnetofonra, azt nem lehet letagadni, megmásítani, gyorsan kiigazítani. És arra sincsen idő, hogy most kezdjen gondolkodni, hogy mit hogyan állítson be. Végül mégis jött egy mentő ötlete, biztatta magát: aki időt nyer, életet nyer… A következő szöveget diktálta a szalagra.
– A dolog igen súlyos. Csak a vezérnek mondhatom el. Ha lehet, személyesen.
Néhány percet várt, aztán kiáltott a fiúknak.
– Tessék, lehet vinni!
– Már készen van?
– Készen.
– Azt hittük, órákig tart majd – csodálkozott Kreuz.
– Ennyi – tárta szét a kezét Trester. – De maradhatnak, ha jó vicceket tudnak. Töltsenek konyakot, és meséljenek.
Kreuz leült a fotelba, ivott, elcsomagolta a magnetofont, intett Ludvignak is, üljön le és igyon.
– És mi lesz a viccekkel?
– Hát… Ez az egész egy vicc – vágta ki magát Kreuz. – Nemde? És egyébként is csupa vicc az élet.
– Ez igaz – bólintott Trester. – De azért nem ártana, ha legalább egy viccet mondanának… Ebben a szomorkás helyzetben – mutatott a lábára Trester.
– Mondj valamit – szólt Kreuz Ludvigra. – Nekem egy sem jut az eszembe.
Ludvig meglepően válaszolt. Tresterre bökött.
– Nem látod, hogy röhög rajtunk az öreg?! Nem vagyunk mi bohócok.
Kreuz felállt.
– Szórakozzon az anyjával – mondta méltatlankodva. Az ajtóból visszaszólt: – Helló!
Trester igyekezett megfogalmazni magában, hogy mit mond a főnökének. Abban biztos volt, hogy nem a nagyfőnök jelenik majd meg nála, de akárki látogatja meg, annak el kell beszélnie a történteket. Hosszas mérlegelés után úgy döntött, hogy nem árulja el Esienéknél tett látogatását. Sem a megállapodást. Csak akkor, ha már látja, minden veszve, a vállalatnál tudják, hogy hol töltötte a délutánját.
Már besötétedett, de még mindig nem jelentkezett senki Trester lakásán, ő arra gondolt, hogy majd másnap, lehet, hogy nem jutott még el az üzenete a vezérekhez. Lefeküdni készült, amikor halkan megszólalt a telefon. Csak egyet. Felvette, belehallgatott, de nem szólalt meg. Semmit sem hallott.
Újra csengettek. De most már az ajtón.
Ránézett az órájára, majdnem éjfélt mutatott. Pont a legalkalmasabb idő a vizitre.
Megkérdezte, ki az. Kreuz mondta a nevét. Kinyitotta az ajtót. A közvetlen főnöke állt előtte, Kreuz kísérte.
A főnök nem kért engedélyt a belépésre. Finoman félretolta Trestert, és köszönés nélkül a szoba közepére sétált.
– Nincs sok időm… Viccelni pedig egyáltalán nincsen. Hová ülhetek?
A főnöknek kicsiny álla volt, lapos homloka, és kiállt a pofacsontja. A szemei hihetetlenül közel ültek egymáshoz, az orra ellaposodott. Mivel igen sok barátnőt tartott, csinosakat, főképpen manökeneket, úgy beszéltek róla a vállalatnál, hogy ő az igazi férfi. A Franz-Joseph Mann nevet viselte. Ahány versenyen elindult, mindenütt nyert. Valamikor sportlövő-bajnokságban is szerepelt, de vitája támadt egy ellenfelével, és átlőtte a fülét…
Trestert barátságába fogadta, főképpen a katonamúltja miatt.
– Mi az a nagy titok? – kérdezte.
Trester Kreuzra mutatott. Mann értette. Intett a fiúnak menjen ki.
– Nos?
– Iszol valamit?
– Sört.
– A hűtőszekrényben van a konyhában… Behívom Kreuzot.
A fiú behozta a sört. Megkérdezte:
– Én is ihatok?
– Igyál – válaszolt a házigazda helyett Mann. Feltépte a doboz zárát, de kiöntötte pohárba a sört, nem ivott a dobozból. – Tehát mi a titok?
Trester előrehajolt, suttogva beszélt.
– Valaki meggyilkolta a török zenészt. A találka helyén, a hídon.
– Nem is beszéltél vele?
– Nem. Mentem a hídra, de mire odaértem, már a szakadékban feküdt. A hegedűtok is. Ott bicsaklott ki a bokám. Le akartam menni a patakhoz.
– Ezek szerint nincsen meg a tok?
– Nincsen. Gondolom, elvitte a patak. Zuhogott az eső, megduzzadt… Az is lehet, hogy a tájékoztató nem a tokban volt.
Franz-Joseph Mann nagyot fújt.
– De, ott volt. Minden cím.
– Az baj.
– Valaki kiszagolhatta a manővert. Valakinek eljárhatott a szája… Orvos volt nálad? – kérdezte, de aztán ő maga válaszolt – Persze. Heirich… Mit mond?
– Feküdnöm kell. Talán egy hétnél is tovább…
– Akkor feküdj. Ne kockáztass. A gyilkost megkeressük és informátorát is… Barátom, ez többmilliós üzlet lett volna! A vezérigazgató kiugrik az ablakon, ha megtudja… Üvöltözni fog. Nem velem, mert énvelem nem lehet, de a nőjével. A múlt héten is rajta töltötte ki a bosszúját, amikor a tőzsde nem úgy döntött, ahogyan ő várta. Szegény Helga. Valamikor az én barátnőm volt. De a vezérnek adtam.
– Tudom – helyeselt mosolyogva Trester.
– Honnan tudod?
– Ezt mindenki tudja…
Franz-Joseph Mann megitta a sörét, kézfejével megtörölte a száját, aztán mintha valami mellékeset mondana, megkérdezte.
– Ismersz te valami Eisen nevű pasast?
Trester összerázkódott. Ijedtében nagyot nyelt, a levegő rossz útra tévedt, köhögni kezdett.
– Az egy gazember – folytatta Mann. – Azt gyanítjuk, hogy az ő keze van ebben a gyilkosságban… Valaki elárulhatott bennünket. Remélem, megtaláljuk…
Trester még mindig nem válaszolt a kérdésre. Nem tudta eldönteni, hogy sejtenek-e valamit az ő új kapcsolatáról, vagy csak véletlenül említette a főnöke Eisen nevét. Máskor is szóba került egy-egy név, barát és ellenség egyaránt.
Franz-Joseph Mann nem erőszakoskodott, nem ismételte meg a kérdést. Sóhajtva jegyezte meg:
– Egyre nagyobb a konkurencia… Majd meglátod, akár a drognál, ebben a szakmában is hamarosan megszólalnak a fegyverek… – Ivott a söréből, és helyesbített. – Már nem is hamarosan… Hisz elintézték a törökünket…
Trester csak hümmögött.
– Szerencse – folytatta Mann –, hogy téged nem ismernek. Mert te is rájöhettél volna, hogy nem tudsz repülni…
– Tessék?
– Zuhanás közben – nevetett Mann –, útban a szakadékba…
– Értem…
Mann felállt, az óráját nézte.
– Mennem kell…
– Nő?
– Nőcske – bólogatott a főnök –, nőcske bizony… Nincsen fontosabb az ember életében! Hidd el nekem. Viszont – mondta komolyan – el kellene utaznod. Szabadságra. Pihenni. A hegyek közé. Majd küldetek neked prospektust… Nagyon fontos vagy nekünk. Ezt neked is tudnod kell.
Az ilyen szöveget ismerte már Trester. Elküldik egy isten háta mögötti helyre, és egy alkalmas pillanatban… De ellentmondani nem lehet. Mert az a biztos halál. Ügyeskedni kell… Talán a másik tábor megvédi. Ha megvédi. Elintézi nekik azt az üzletet, amit a török zenész megszervezett, s amit át akart játszani a Háziállatforgalmazó Vállalatnak, megkapja érte a pénzt, s akkor végleg eltűnhet, mindkét szervezet szeme elől…
Így történt, hogy alig tíz nap múltán Michael Trester becsomagolt, autóba ült, és elutazott Svájcba egy hegyi szállodába.
Az egyik reggel azonban, mintha csak kirándulni indulna, begyalogolt a közeli városkába, felszállt a kis vonatra, és beutazott Baselbe. Kibérelt egy szobát, ruhát vett, átöltözködött, és felszállt a Budapestre induló gyorsvonatra. Tudta, hogy a vonat áthalad Münchenen, de bízott a szerencséjében. Ha nem mutogatja az ablakban, honnan tudnák, hogy ő üldögél az egyik fülkébe.
München után mégis úgy érezte, hogy figyelik. Valaki követhette? Nem, ezt észrevette volna, hisz többször is végrehajtotta a szokásos próbát. Taxizás, gyors átszállás egyik járműről a másikra, nyílt terepen való sétálgatás, átjáróházak, áruházi liftezések… De semmit sem észlelt. Most mégis, alig hogy elhagyta a nagy csarnokot a vonat, olyan érzés nyomasztotta, hogy kísérik, mégiscsak figyelik.
A kísérői itt járkálnak a vagon folyosóján, talán éppen együtt ülnek a szomszéd fülkében.
Annyira nyugtalanná vált, hogy nem tudott a helyén maradni. Ő is elhúzta a fülke ajtaját, kinézett. Előbb jobbra, aztán balra, senki sem volt a folyosón. Kilépett. Az ablak elé állt. Kora reggel volt, kicsit hűvös. Nézte az állomásokat, a kis falvakat. A messzire maradó, majd újra előbukkanó hegyeket.
Végigsétált a folyosón, benézett minden fülkébe. Próbálta kitalálni, ki lehet a kísérője. Minden férfira ráfoghatta volna.
„Majd elválik – mondogatta magában. – Leszállok Salzburgban, aki utánam jön, az lesz az…”
Benyitott a WC-fülkébe, de zárva találta. Átsétált a vagon másik végébe. Ott is zárva találta az illemhelyet. Hosszabb ideig álldogált az ajtó előtt, aztán visszament a fülkéjébe. Egy idegen férfi ült az ablak mellett. Igazi úrnak látszott. Sötétszürke ruhát viselt, gondosan megkötött nyakkendőjében gyémántos tű csillogott, mellénye zsebéből, a legújabb divat szerint, arany óralánc csüngött, nadrágja világosabb szürke szövetből készült, mint a mellénye. Trester nem látta az arcát, mert mereven nézett ki az ablakon. Az egyik karja a fekete táskán nyugodott, hosszú ujjai úgy lógtak a táska szelén, mint jégcsapok az eresz alól. Fehéren, szinte átlátszóan.
Trester köszönni akart, de még idejében visszaszívta a levegőt.
Az idegen sem köszönt, de rövidke idő után Trester felé fordította az arcát. Színtelen volt az is, mintha valaki fehér színű lámpással világította volna meg. Olyan volt, mint egy kísértet, egy skót kastélyban. A szeme is tompán fénylett.
Trester az ajtó mellé ült. A jegye arra az ülésre szólt, amelyiken az idegen férfi berendezkedett az útra.
Talán tíz perc is eltelt, amikor az idegen hirtelen Trester felé fordult.
– Milyen állomás következik most?
Trester a fejét rázta.
– Nem tudom, sajnos, nem tudom…
– Voltunk már a határon?
– Nem… Még nem.
– Akkor jó. – Később hozzátette. – Nincs útlevelem…
Szaladt tovább a vonat.
– Ki ez? – kérdezte saját magától Trester. – Ki a fene lehet ez? És miért fontos azt tudnia, hogy nincs útlevele?
Később a férfi felállt. Enyhe mosollyal biccentett Tresternek, és kiment. Határozottan fordult balra, és nagy léptekkel indult valahová. Eltűnt. A táskája azonban ott maradt az ülésen.
Trester várta, hogy visszatérjen. Kinézett a folyosóra is. De nem látta sehol. Közben a vonat megállt. Hirtelen csend lett.
És Trester tisztán hallotta, hogy valahol egy óra ketyeg.
Nem szerette az órákat. A lakásából is kidobált minden olyan óraszerkezetet, amely hangosan ketyegett. Ez is háborús beidegződés. Ott időzített bombákat kellett szétszerelnie. Azoknak az órája tiktakolt előbb halkan, aztán egyre erősebben, végül úgy, hogy azt száz kilométerre is hallani lehetett. Persze csak annak, aki lassan, a csupasz ujjhegyével csavarta le a gyújtószerkezetet a robbanóanyagról. Ha erre gondolt Trester, mindig elöntötte a veríték. Most is. Hallotta, egyre jobban dübörgött az óra. Fejét a két nyitott tenyerébe hajtotta, szemét behunyta, se látni, se hallani nem akart semmit.
A vonat enyhe rántással megindult.
Hihetetlen, de a váltók kattogása térítette magához Trestert. Megrázta a fejét, és a táskára meredt.
– Ez az!
Felállt, az ablakhoz lépett. Óvatosan lefektette az álló helyzetű táskát.
– Ha kinyitom, lehet, hogy felrobban… – mormogta. De így folytatta. – És ha nem, akkor is felrobban… Az esély az adogatónál…
Ujját a zárra helyezte. Lassan megnyomta. Hallotta, hogy kattan a nyelv. Már csak fel kellett volna emelni a táska fedelét.
De valaki megszólalt az ajtóban.
– Ha kinyitja, agyonlövöm!