16.
A nyárias zápor utáni délután kellemesnek és szépnek ígérkezett. Kati dudorászva, nevetgélve készülődött. Kicsit gondosabban csinosította magát, mint máskor. Az ilyet nem lehet nem észrevenni egy asszony szemének, különösen, ha kíváncsi is a készülődés láttán.
– Igazán csak kirakatokat fogsz nézegetni? – firtatta Bótáné. Nem nagyon mert kérdezősködni, és Kati kitérő válaszaiba sem tudott belekötni.
– Olyan hihetetlen ez, Teri néni?
– Igen, mert nagyon csinosítod magad.
– Azt akarom, hogy megforduljanak utánam. Ezt szeretem, és jól szórakoztat.
Bótáné szívesen anyáskodott Kati felett, most is kedve lett volna tanácsokat adni, de a lány ezt ritkán fogadta el. Mióta együtt vannak, szóváltás nem volt közöttük, egy rossz mozdulatot sem tettek egymásnak. Ezért is óvatoskodott Bótáné, nehogy megromoljon a kapcsolatuk. Kati határozott egyéniség volt, minden megnyilatkozásában látszott, tudja, mit és miért tesz. Az elhatározásaiban sem lehetett megingatni. De azt soha nem tapasztalta Bótáné, hogy ne lehetett volna benne megbízni.
– Kár, hogy nincs itthon Simonka – mondta. – Ha így látna téged! Nagyon szép vagy, Katikám. Csinos ez az új ruhád is. Neked éppen azok a színek állnak jól, amik szegény Editkémnek is.
Bótáné közel volt ahhoz, hogy elérzékenyüljön. Ez egyáltalán nem lett volna kedvére Katinak. Nem hiányzott, hogy Bótánét vigasztalnia kelljen, ami az ő hangulatát is megrontotta volna. Megölelte az öregasszonyt.
– Hát nem tetszett észrevenni? Direkt azt akarom, hogy minél jobban hasonlítsak Editkére. Hogy éppen olyan szép legyek, mint ő, hogy engem is éppúgy tessék szeretni, mint őt.
Bótánénak jólesett a kedveskedés, felderült a képe, mosolygott, de bátortalanul örült, mert le kellett küzdenie az emlékekbe visszafurakodó gondolatait. Legszívesebben magához vonta volna a lányt, de tartózkodott, hogy meggátolja a készülődésben és ne gyűrje össze a ruháját.
– Olyan vagy, Katikám. Talán még szebb is. Edit nem volt ilyen határozott, ilyen felnőttes viselkedésű. Csak emiatt nem féltelek. Bátrabb vagy, mint egy férfi. És izmosabb is… Legény legyen, aki téged a lábadról levesz.
Bótáné azon törte a fejét, hogyan tudna a szeretetért viszonzásul Kati kedvébe járni. Eszébe jutott az ékszer. Odament a szekrényhez, amelyben Edit megtartott ruhái függtek és azok az emléktárgyak, amelyektől nem akart megválni. Edit kézitáskájában, ahol a személyes iratai, iskolai bizonyítványok, fényképek és csecsebecsék voltak, ott tartotta arany karikafülbevalóit is. Kivette, megforgatta a tenyerében, nézegette, látszott, hogy elgondolkodik. Észrevette, hogy Kati meglátta. Mint a csínytevésen kapott gyerek, pirulva mondta:
– Ezt neked adom. Vedd fel, hogy még inkább olyan légy, mint Editkém.
– Nem, Teri néni, nem fogadhatom el.
– El kell fogadnod, kislányom… Ilyet én nem hordhatok, eladni semmi pénzért nem adnám el. Rajtad tetszeni fog, és az nekem többet ér.
Kati tudta, hogy nem szabad ellenkeznie, úgy lesz leghamarabb túl ezeken a perceken.
– Jaj, de szép! Nagyon köszönöm, de csak ha viszonozhatom majd valamivel.
– Jól van, Katikám. Te tudod, mit csinálsz.
Katit tényleg szépítette a fülbevaló. Nézegette magát a tükörben, gyerekes örömmel mutogatta Bótánénak is, akinek szemében fénylett a boldogság, de sarkaiban ott csillogott az emlékezés könnycseppje is. Odament megint a szekrényhez, a táskából kivette a fülbevalóhoz tartozó nyakláncot, az égetett zománc medáliával.
– Vedd fel ezt is. A fülbevalóhoz kapta Edit.
Kati tiltakozni akart. Bótáné szeretetre méltó naivitással mentegetőzött.
– Ne tiltakozz, ezt nem adom neked… de a nyaklánc és a fülbevaló együtt, meg ez a takaros kis ruha! Nem lesz nálad szebb Pesten. Ha szőke lennél és egy kicsit alacsonyabb, le sem tudnám tagadni, hogy a lányom vagy.
Kati ismét magához ölelte a sovány öregasszonyt, akinek a szíve, a jóindulata, a szeretete, úgy látszik, nagyobb volt, mint ő maga.
– Köszönöm, Teri néni. A láncot visszaadom, és legközelebb csak akkor tessék kölcsönözni, ha…
– Ha olyannak akarlak látni, mint a lányomat. Ugye, ezt akartad mondani?
– Igen. – Kati örült, hogy Bótáné a maga módján fogalmazta meg, amit ő félt kimondani.
Katinak találkája volt, de erről nem akart beszélni. Tulajdonképpen azért is készülődött különös gonddal.
– Mikorra jössz haza?
– Sötétedésre itthon vagyok.
Blumenstock már várt rá. Bent ült a Tangó bár szalonjában, ahol néhány, fotelekkel övezett asztalon kívül csak játék automaták voltak. A tompított, szinte sötét hangulatú fény banálisan hatott. A fényűzőséget utánzó kárpitokkal együtt harmadosztályú cukrászdának sem tűrték volna meg Ausztriában. Blumenstock nem szívesen választotta ezt a helyet, de félt, hogy Kati, akit Román Márton falusinak mutatott be, nem tud majd viselkedni, és feszélyezve érzi magát.
Annál nagyobb volt a meglepetése, amikor a lány megjelent. Öltözködésében, viselkedésében túltett a Váci utcai csinibabákon. Finomságával, egyszerűségével, festék nélküli természetes szépségével és formájával a külföldi szalonokban is versenyképes lett volna.
Blumenstock azonnal belátta, hogy nem lesz könnyű dolga Katival. Amit partnere rendelt, ő is azt kérte: konyakot és kávét. A pincér kérdezetlenül is tudta, hogy milyen konyakot vigyen, mennyire lehet az úr pénztárcáját kinyittatni.
Blumenstock jól fésült, modern őszes frizurája, vékony aranykeretes szemüvege, sportos alakjára szabott elegáns galambszürke nyári öltönye, ápoltsága nem illett az olcsó dekorációs környezetbe. Katiból ki is kívánkozott:
– Gazdag ember, szegény helyen…
– Nem volt jobb ötletem, de ha nem érzi jól magát… Kati szabadkozott.
– Maradjunk. Úgyis az az elképzelésem, hogy nem fog ártani nekünk egy kis séta, közben nézegetjük a kirakatokat. Kimehetünk a Dunakorzóra is.
Blumenstocknak nem tetszett az ötlet. Túl volt már a diákos sétáló korszakon. Ha szórakozásról van szó, inkább ül vagy fekszik, esetleg táncol, ha nagyon muszáj. De még nem mondott ellent.
– Sejti, miért kértem ezt a találkozót?
– Nem gondolkodtam rajta. De ha kérdezi, azonnal is megválaszolhatom.
– Nos?
– Udvarolni és szórakozni akar.
– Miből gondolja?
– Csupán a korkülönbségből, az eleganciájából és a körülményekből.
Kati merészsége tetszett az elegáns úrnak. Jól tudta, hogy a korkülönbséget az ilyen természetű találkáknál nem kell figyelembe venni. De diplomatikus volt.
– Ha kedve van szórakozni, részemről a szerencse. De egészen másról is szeretnék beszélgetni.
Katit meglepte a válasz.
– Akkor tehát tévedtem. Másodszor nem akarok. Tessék, magáé a szó…
– Először is szeretném megköszönni, hogy Mártont meglátogatta. A gyógyulásában ennek nagy szerepe lesz. Maga is láthatta, mennyire örült szegényke.
A lekicsinylő megjegyzés nem tetszett Katinak.
– Ha így beszél, nem lesz magáról jó véleményem. Egyáltalán, miből gondolja, hogy Márton szánalomra méltó?
– Nem a maga szánalmáról van szó. Ne értsen félre. Az enyémről pedig egyáltalán. Ismeri maga őt?
Kati meggyőződéssel mondta.
– Amennyire embert meg lehet ismerni, igen. Kevesen dicsekedhetnek annyi emberi értékkel, mint ő.
– Köszönöm, ez jólesett. Ezek után könnyű lesz a dolgom. Ha elmondtam, annak is nagyon fogok örülni, ha vacsorára a vendégem lesz.
– Csakhogy én nagyon korán vacsorázom.
– Keresünk olyan helyet.
– Akkor rendben.
A pincér nagy sokára hozta a konyakot és a kávét. A kiszolgálás gyorsaságát, udvariasságát legszívesebben kifogásolták volna, ha lett volna értelme. Mindketten összenéztek, megmosolyogták a pincért, egy volt a gondolatuk és a véleményük is.
– Majd én is ilyen gyors leszek a fizetésnél – mondta Blumenstock. Koccintottak, a férfi megitta a konyakot, és elkészítette a kávéját a tejszínnel és cukorral.
– Nekem nagyon kedves testvérem Márton – mondta közben. – Sajnos, keveset vagyunk együtt, pedig sokszor a segítségére lehetnék, és kellene is, hogy legyek.
– Miért?
– Idegileg nincs rendben.
– Azt mondja?
– Ne értsen félre, nem tartom sem bolondnak, sem őrültnek. Az idegei finomak, ebből következően betegesen érzékeny. Sajnos a körülményei sem rendezettek, aminek egyedül ő az oka.
– Ezt hogy értsem?
– Benne kísértetiesen élnek emlékek, amiktől, vagy amikből nem tud, de nem is akar szabadulni.
– Emlékek? Milyen emlékei lehetnek? Soha senkivel nem találkozik.
– Ne abból induljon ki, hogy most ilyen. Az édesanyjával kapcsolatos emlékei mellett nyomasztóak a szerelmi kudarcai.
– Szerelmi kudarcok?
– Igen. Elárulom ezeket a legbensőbb titkait, mert szeretném, ha a segítségére lenne.
– Kezdem nem érteni.
– Márton alaptermészete pesszimista. Az ilyen ember a legkisebb kudarcot is tragédiának tekinti. A világ legtermészetesebb dolga, hogy egyszer befejezzük az életünket. Igaz, az édesanyja a korától még élhetett volna, de az élet terheitől megroppanva viszonylag korán meghalt. Ezt mindenki természetesnek tudná felfogni, ő nem. Úgy jár az édesanyja sírjához, mintha élőt látogatna. Soha nem voltak barátai. Amikor ideje lett volna, hogy élettársat keressen magának, ennek érdekében sem sokat tett. Ő az az ember, akit el lehet venni férjül. És jól járnának vele. Szerencsésnek mondható kapcsolatai voltak az utolsó években, tavaly, tavalyelőtt és az idén is. Szinte sorozatszerűen. És sorozatosan érték csalódások is.
– Hogyhogy?
– Neki a szőke a zsánere. Ebben nagyon közös az ízlésünk. Volt egy lány: Gitta. Korban is illettek egymáshoz. Fekete szemű, szőke szépség volt, ízig-vérig boszorkány. Ő maga sem vette észre, hogy a Mártonnal kapcsolatos flörtből szerelem lett. A testvérem már a házasság gondolatával foglalkozott, amikor a lány két évvel ezelőtt egy külföldi útja végén, Nyugaton maradt. Most Hamburgban egy klubban dolgozik, de akkor fogalmazok jobban, ha azt mondom, hogy abban a klubban a szépségét és boszorkányos tudományát kamatoztatja. Nem is kis pénzért. De még mindig szereti Mártont. Nemrégen találkoztam vele, nekem mondta, hogy még most is férjhez menne hozzá. Tulajdonképpen Gitta volt Márton egyetlen nagy szerelme, akinek majdnem a helyébe lépett a Bóta lány. Tudja, aki olyan szerencsétlenül járt.
Kati úgy látszott: be akarja fejezni a témát.
– Remélem, Márton hamarosan felgyógyul. És megtalálja az igazit Gittán kívül is.
– Én kedvezőnek tartanám, ha Gittával.
– Egy konzumnővel?
Blumenstock nem akart vitázni.
– Eltértünk a témától – mondta –, még semmit sem szóltam arról, amit szeretnék, és semmit nem tudtam meg arról, hogy lehetünk-e partnerek Márton dolgában.
– Mindenben lehetünk. – A mondat határozottnak és kacérnak hangzott.
Blumenstock azonban elengedte a füle mellett.
– Marci érzelmeit átitatja egy nem természetes életfelfogás. Nem jó ez neki, mégsem tesz ellene. Amivel beéri, és amit elfogad, voltaképpen egy magánkúra, amihez a gyógyszert én rendszeresen elküldöm.
Katit nagyon érdekelte a kúra.
– Maga? És Ausztriából? Blumenstock folytatta.
– Ez a gyógyszer csak arra jó, hogy stagnáltassa a beteg állapotát. Esetenként, amikor öngyilkosságra is képes lenne, letargikus állapotában ezzel a medicinával kábítja el magát. De ez nem megoldás. Be kellene őt dobni a nagy vízbe. Az életbe. Biztos, hogy nem fulladna meg. Ha szükséges, tud a létéért küzdeni. Ebben kérném a segítségét.
– És mit tehetnék én?
– Nagyon keveset kellene. És a legtöbbet érhetnénk el vele. Látta mennyire örült magának? Menjen be hozzá máskor is. Elintézem, hogy minél hamarabb kijöhessen a kórházból, ha maga megígéri, hogy patrónusa lesz, ha gondját viseli, viszonzásul…
Kati megszakította.
– Amit kér, nagyon szívesen. De nem tartok igényt a viszonzásra. Kissé sértő volt a befejezetlen megjegyzése.
– Nem lett volna sértő, ha végighallgat.
– Bocsánat.
– Viszonzásul meghívom magát. Jöjjön el. Akár egyedül, akár gardedámmal hozzám, Ausztriába két-három hétre, akár egy hónapra is, de hozza magával Marcit. Ha szükséges: hitegesse. Kint lesz módunk a többit megoldani.
– Gondolja, hogy Mártonnak szüksége van a hitegetésemre? Kati gondolatai tükröződtek az arcán. Blumenstock ezt félreértette.
Kétkedést, hitetlenséget vélt. Taktikusan bátorította hát.
– A maga személye, a közelsége, egészséges életfelfogása alkalmas volna arra, hogy Mártonnak megmutassa a helyes életmódot. Közben maga is jól érezné magát, ezt garantálom. Üdülhetne, pihenhetne, végső soron szórakozhatnánk is, nem kellene mindig csak Mártonnal lennie…
Katinak – ezt regisztrálta a férfi – nem volt ellenére az ajánlat.
– De még soha nem voltam külföldön. Útlevelem sincs. Nem tudom, megkapnám-e.
Blumenstock fölényesen mosolygott:
– Ha csak ez az akadály, ebben segítségére lehetek.
– Ezt még megbeszéljük. Az elhamarkodott döntés sose jó…
– Rendben – egyezett bele vidáman a professzor. – Akkor jöhet a vacsora? Van valami konkrét javaslata? Örülnék, ha valami nagyszerű helyet választana. Szeretnék egy kicsit udvarolni. Kíváncsi lennék, milyen eredménnyel tudok még csábítani.
A lány gondolkodni látszott.
– Mit szólna például a Várhoz? A professzor lelkesedett.
– Nagyszerű! Fizetek!
Blumenstock az utcán leállította a legelső taxit.
– A Halászbástyára. A Szent István szoborhoz.
Az étterem, az elegáns és remek vacsora, majd a bár már egészen más hangulatot keltett. Blumenstock otthonosabban, Kati felszabadultabban érezte magát. A Scotch whisky is megtette a hatását. A férfi a lány kezéért nyúlt:
– Van partnere?
Kati pillanatnyi szünet után válaszolt:
– Most nincs.
– És mit szólna egy öreg úr szórakoztatásához?
A lány felkacagott. Humorosnak tűnt, hogy az ötven éven aluli férfi, aki az ápoltság és finomság hatására alig mutatott többnek negyvennél, öregúrnak titulálta magát.
– Maga öreg? Ne nevettessen. Maga? Aki bizonyára falja a nőket, akit, kinézem magából, imádnak a fiatal lányok, és ha lehetne, elvétetnék magukat. Az ilyen jó svádájú férfi, mint maga, férjnek sem rossz. Kár, hogy már bölcs ahhoz, hogy a szabadságát odaadja egy fiatal feleségnek. Maga öreg?!
A férfinak jólesett a bók.
– Tehát nem kell udvarolnom? Nem kell mondanom, hogy tetszik, hogy csinos, hogy s a többi?
– Pedig jólesik, ha mondják. – Hirtelen Blumenstockhoz fordult. – És ha nagyon tanulatlan vagyok még?
– Csak nem azt akarja mondani, hogy…
Kati a fejét rázta:
– Azt nem mondom. De a meggondolatlan és titokban lopott alkalmak, úgy érzem, még nem voltak az igaziak.
– Tehát voltak? Voltak ilyen alkalmak?
– Huszonegynéhány éves vagyok…
– És tőlem mit vár?
A lány somolygott, és csillogva nézett a professzorra.
– Maga egy nemzetközi kujon. Gondolom sok tapasztalattal, és mindegyik tapasztalatból elsajátított valamit.
– Nem gondolja, hogy kitüntet a véleményével?
– Ha magának ez kitüntetés?
– Igaza van, ez még nem igazán az. Csak magán múlik, hogy elismerésként is halljam.
Kati lesütötte a szemét.
– Nem is tudom – mondta. – Túl gyors ez nekem… Lehet, hogy maga a villámháborúhoz szokott, de nekem az eszem is meg kell győznöm, nemcsak a kíváncsiságom.
Blumenstock úgy búgott, mint egy exkluzív gerle:
– És meggyőzhető az az ész, darling? Szünet.
– Az érveken múlik, professzor úr…
Blumenstock nevetése győzelemfélét szimbolizált, Kati pedig végét akarta vetni az estének.
– Ne haragudjék, de… mindjárt kilenc… Teri néni egyedül van. A férfi néhány szóval marasztalni próbálta – sikertelenül.
– Akkor, beleszakad a szívem, de hazaviszem.
Kati ezt sem fogadta el.
– Jót tesz egy kis séta. Szellőztetem a fejem legalább. És a busz van annyira gyors, mint a taxi.
Az autóbusz már feltűnt a kanyarban, amikor Blumenstock megkérdezte.
– És mikor látom?
– Hívjon fel. Éppen úgy, mint ma… És köszönöm a szép estét…
Blumenstock elegáns mozdulattal intett a tovatűnő lány után, majd az órájára nézett, és lassan, komótosan lesétált a Széna térre. Ott fogott egy taxit, és a szállodához hajtatott. A parkolóban ott állt a kocsija. Beszállt, indított, és mintha csak az esti Budapestre lenne kíváncsi, kényelmesen gurult az utcákon, látszólag minden cél és útirány nélkül, akárha a kivilágításban gyönyörködnék. Egy-egy háztömböt, utcanégyszöget többször is megkerült, majd átgördült az Árpád-hídon, és rákanyarodott a Szentendrei útra. S ott hirtelen sietőssé vált a dolga, beletaposott a gázba, és felgyorsította a kocsit.
Szentendrén a divatos étterem előtt stoppolt le. És besietett.
Nem sokkal később Román Márton szobatársáért betegszállító kocsit tolt be egy behemót, fehér köpenyes férfi. Alányúlt a sérültnek, óvatosan a kocsira rakta, és indult vele kifelé.
Román még nem aludt.
– Hová viszik ilyenkor? – reagált csodálkozva a látványra.
– A műtőbe. Sürgősen operálni kell…
A folyosón a kocsi leállt. A betegszállító a sérülthöz hajolt:
– A professzor Szentendrén e pillanatban fontos személlyel randevúzik.
– És ki az? – nyögte a beteg.
– Dr. Herédy Ákos, a Hegyaljai Egyesülés vegyészmérnöke. Hód meglepődésében csaknem leesett a kocsiról.
Reggel Román Mártonnal, némi részvéttel a hangjában, a következőket közölte a soros nővér:
– Egyedül maradt, uram. Sajnálom, de a szobatársa az éjszaka műtét közben váratlanul meghalt. Isten nyugosztalja…