2.
Landsmant már várták odabent.
Az ízlésesen berendezett hallban hangulatlámpák szórták a fényt. A padlót süppedő szőnyeg borította, míg a falakon márkás festmények sorakoztak. Mindenütt mély fotelok terpeszkedtek.
Két férfi ült ernyedten egy fiatal lány társaságában. Italoztak. A férfiakon szmoking feszült, a lányon derékig hasított, ezüstös estélyi ruha. A két férfi közel járt az ötvenhez, mégis éles ellentétei voltak egymásnak. Az egyik magas, egyenes tartású, sovány arcélű, energikus állú volt, sűrű hajában ősz szálak csavarodtak. A másik alacsony, kerek arcú teljesen kopasz, gömbölyded termete mérhetetlen falánkságra utalt.
Landsman maga volt a testet öltött alázat, amikor zsíros kalapjával a kezében belépett.
– Megjöttem, főnök… Sikerült nyélbe ütni az üzletet – mondta. Az ősz hajú férfi moccant egyet:
– Minden szavatokat hallottuk. Igaz, Micky?
– Tökéletesen – bólintott a kopasz.
A csinos lány megigazította hosszú fekete haját és mérges tekintetett vetett az idős emberre.
– Lőttek a Maximnak – mondta halkan.
– Késtél, Landsman…
– De főnök…
Az ősz hajú egy mozdulattal leintette.
– Késtél – mondta.
– A szokott útvonalon jöttem, ezenkívül betartottam az ellenőrzést. Ez mind idővel jár.
– Nem az ellenőrzésedről van szó – vetette közbe a kopasz. – Te sem erre gondoltál, Hermann.
Az egyenes tartású férfi a fejét rázta.
– Sokat fecsegsz a tárgyalásoknál, Landsman – mondta csendesen. – Egyszer baj támad ebből.
– Nem hagyhattam alkudni.
– Nem az üzlettel kapcsolatos dologról van szó. Ne add a hülyét.
– De főnök…
– Azt a rohadt íróasztalodat egyszer kivágom az irodából. Érted? Kivágom!
A lány hosszat kortyolt italából.
– Lőttek a Maximnak – nézett maga elé.
– Még elmehetünk – mondta a kopasz, és tétován a lány kezéhez nyúlt.
– A műsort már lekéstük.
– Hát aztán? A reggel még messze van.
– Hagyd abba a nyivákolást, Marianne fordult a lányhoz az ősz hajú férfi. – Inkább tölts Landsmannak pezsgőt. Elvégre közrejátszott az üzletben… Te meg ülj le, és halljam a véleményed.
Landsman megkönnyebbülten vette le felöltőjét, és lerogyott a legközelebbi fotelba. Közben a lány kelletlenül végigvonult a hallon, és a bárszekrényben levő nyitott üvegből töltött egy pohár italt. A poharat nem vitte oda az idős embernek, hanem letette a dohányzóasztal szélére. Landsman érte ment, és egy hajtásra kiürítette.
– Beszélj már – gyújtott cigarettára türelmetlenül a magas férfi. Landsman hosszan fejtegette mondanivalóját. Az volt a véleménye, hogy a világhírű vegyiművek azért adott megbízatást a kiszöktetésre és egyben vállalta a nagy összegű kiadást, mert tisztában volt, milyen komoly haszon származhat ebből. Ez a haszon nyilvánvalóan nem az illető személyében rejlik, hanem abban, amit onnan magával hoz. Ez a bizonyos dolog érdekli elsősorban a vegyiműveket.
– A fejemet rá – összegezte Landsman –, hogy ez az üzlet több millió márkás hasznot ígér a cégnek.
– Az illető egyszerű ipari kém, csak hát a megszerzett anyagot összekapcsolja a személyével, így mindkettőt ki kell juttatni – mondta az ősz hajú férfi.
– Van egy tippem, és ezzel kapcsolatban egy gondolat is motoszkál bennem.
– Éspedig?
Landsman körbehordozta tekintetét a jelenlevőkön:
– Azt hiszem, alkalmunk volna a megbízatás alatt behatóbban utánanézni annak a bizonyos dolognak… Elvégre az illető azt magával hozza. Őt meg mi hozzuk.
– Megőrültél?
– Ugyan, főnök, hiszen azt játszi könnyedséggel megtudhatjuk majd. Nem járnánk rosszul, ha tudnánk, miből is lesz a vegyiművek milliós haszna… Érti, mire gondolok?
– Én értem – élénkült fel a kopasz. Még mondani akart valamit, de a másik pillantása belefojtotta a szót.
A magas férfinak megkeményedett az arcvonása.
– Landsman! – csattant fel.
– Pedig megszerezhetnénk, főnök…
– Fogd be a pofád!
– De…
– Semmit se magyarázz meg nekem – mondta ingerülten amaz. – Ezt a gondolatot vesd ki a fejedből. Megtiltok mindenféle szimatolást. – Intően emelte fel ujját. – Figyelmeztettelek! Azon járjon az eszed, hogy minél pontosabban tartsd be az utasításokat és csak a megbízatásunkkal törődj.
Az idős embernek hamuszürke volt az arca.
– Ő jót akar, Gerhard – ingatta a fejét a kopasz.
– Hallgass, Micky – torkolta le a társa –, te ehhez nem értesz! A testes férfinak durcás vonás jelent meg. a szája szélén. Hátradűlt a fotelban, és poharával kezdett foglalatoskodni. A fekete hajú lány elnyúltan hevert a pamlagon. öt látszólag semmi sem érdekelte a beszélgetésből.
– őrültség lenne bármit is kockáztatni megbízónkkal szemben – folytatta. – Figyelj rám, Micky, és megértesz… A vegyiművek behálózza az egész világot. Hatalmas cég! Minden konkurenciaharcból győztesen kerül ki, egyedül uralja a fél piacot… Nagyok! Nemcsak gazdaságilag, hanem politikailag is. Rettenetes erejük van, a gyengéket úgy söprik féke, ahogy akarják… És ez a hülye Landsman abban a hitben ringatja magát, hogy átverheti őket. Ezeket átverni? Hát én meg sem próbálom. Olyan lenne ez, mintha fejjel mennék a falnak. Ha ezek elhatározzák, hogy eltaposnak valakit, akkor teszik meg, amikor akarják… A piszkos munkában is van tisztesség! És ezt a játékszabályt be kell tartsuk. Te, Micky, azt hiszed, ezek megbíztak volna minket valami munkával, ha netán itt nálunk kellene ellopni valamit vagy valakit? Hát nem! Ezeknek egy falka emberük van erre. Ki tudják lopni az ember agyából a gondolatot. De odaát, a vasfüggönyön túl, tehetetlenek… Azt a munkát csak mi tudjuk elvégezni. És ezt ők nagyon is jól tudják, ezért fizetnek meg minket… Micky! Te ujjat húznál a céggel?
– Nem, Gerhard – rázta fejét a kopasz, és csillogó szemmel nézett – nem dobnék kesztyűt nekik. Istenemre, hogy nem!… Különben csodálatos vagy. Érvelni azt úgy tudsz, mint régen. Már akkor csodáltam szónoklásaidat.
– Hagyd a múltat…
A testes férfi az idős emberhez fordult.
– Te tényleg hülye vagy – mondta.
Landsman mozdulatlanul ült, mint aki légnyomást kapott, és a semmibe bámult. Még mukkanni sem mert. Tudta, hogy melléfogott és ez szinte megbénította. A lány felült a pamlagon, és nyűgösködőn megszólalt:
– Nem megyünk a Maximba?
A kérdés válasz nélkül maradt, mert abban a pillanatban hirtelen kivágódott az ajtó, és egy ingujjas férfi esett be.
– Baj van, főnök! – kiáltotta izgatottan.
– Mi történt?
– Az imént Artúr jelentkezett. Azt mondta, hogy a tárgyalást valakik lehallgatták.
Mintha bomba robbant volna. Az ősz hajú férfi felugrott helyéről. Landsman úgyszintén. Csupán a kopasz maradt ülve a meglepetéstől.
– Artúr mire alapozza ezt?
– Talált egy „gombot”.
– Hol?
– Kint a falon, az iroda ablakpárkánya mellé lőtték. Mindnyájan tisztában voltak, hogy a tárgy, amely alig nagyobb egy inggombnál, miniatűr rádióadó. Ezt rendszerint messziről a kiszemelt helyiség külső falára lövik. Az érzékeny műszer a falon át kiszűri a legcsekélyebb zörejt is, csak a hangot továbbítja. Az adás csupán néhány száz méteres körzetben vehető.
– Mielőtt eljöttem, utasítottam Artúrt, hogy nézzen körül – vetette közbe Landsman. – Nem hiszem, hogy sikerült ennek ellenére bárkinek is lehallgatnia Richterrel történő beszélgetésemet. Már jó előre bekapcsoltuk a zavart keltő műszert, és ez állandóan működött.
Az ősz hajú férfit mindez nem nyugtatta meg. Idegesen gyújtott rá újabb cigarettára.
– Lehet, hogy mégis sikerült a lehallgatás – mondta. Landsman a fejét rázta:
– Teljességgel lehetetlen… A zavart keltő műszerünk rendkívül hatékony.
– Artúr szerint a talált „gomb” teljesen új rendszerű, még nem is látott ilyent – jegyezte meg az ingujjas.
Az idős ember kapkodó szavakkal hosszú magyarázatba kezdett. Azt fejtegette, hogy az ilyen jellegű rádióadók, legyenek bármilyen rendszerűek, alkalmatlanok arra, hogy kiküszöböljék a zavarkeltést. Azt jóval nagyobb, inkább vezetékes rendszerű rádióadók képesek Csak hatástalanítani.
Mikor Landsman kifogyott a szóból, az ősz hajú férfi legyintett.
– Ez csak a feltételezésed, így egyáltalán nem biztos, hogy azok a valakik hallották-e a beszélgetésedet Richterrel vagy nem… A tény az, hogy a „gombot” Artúr megtalálta – mondta.
Az ingujjas bólintott:
– Így igaz, főnök!
– Hívd fel Artúrt, hogy hozza ide azt a vackot. Azonnal! Amaz máris távozott.
A csendet később Landsman káromkodása törte meg. Richtert szidta, amiért az nem tartotta be megállapodásukat. Az ősz hajú férfi kis ideig hallgatta, aztán durván letorkolta az idős embert.
– Honnan veszed, hogy Richter tudott erről? – szegezte neki a kérdést.
– Hát ki lehetett más? Csak a cég!
– Más variációd nincs?
Landsman értetlen arcot vágott.
– Ők lehettek – bökte ki.
– Te elképzeled, hogy a cég titokban rögzíti azt a beszélgetést, amelynek témája kompromittáló a részére? Gyűjtik önmaguk ellen a bizonyítékot? Te hülye vagy, Landsman! Érted? ők inkább fáradoznának az ilyen bizonyítékok megsemmisítésén, nem pedig a fordítottján… Te Richterről feltételezted, hogy magnetofont rejt magánál, holott ő a legszívesebben ennek ellenkezőjét cselekedte volna. Zavarókészüléket vitt inkább magával, hogy te ne tudd felvenni a beszélgetést.
– Tehát egy harmadikra gondolsz, Gerhard? – szólalt meg a kopasz.
– Ügy van! Egy harmadikra… Akit szintén érdekel a dolog, ami annál a személynél van a vasfüggönyön túl.
– De hogyan juthattak a nyomunkba?
– Csak a vegyiműveken keresztül.
A testes férfi végigsimította kopasz fejét.
– Tehát tudtak Richter útjáról – mondta.
– Feltételezem… Richter bizonyosan megtárgyalta a megbízatást az igazgatósági tanáccsal. Gondolom, részléteiben is. A kíváncsi harmadikok viszont nem tudták azt, hogy konkrétan Richter miért keresi fel a Landsman-irodát. Tehát az igazgatósági ülésről-nem szivároghatott ki konkrét értesülés, csak sejtés. Ezt a sejtést csak úgy ellenőrizhették, hogy Richter nyomába szegődtek ezen az estén. Tudták, hova megy, csak azt nem, hogy miért.
– Vajon kik lehetnek ezek? Az ősz hajú férfi vállat vont:
– Valamelyik cég! Mint ahogy a vegyiműveknek is vannak embereik más helyeken, akik értesülések szerzésén fáradoznak, náluk is tevékenykednek az ellenfelek.
Ültek a fotelban és a várható fejleményeket latolgatták. Landsman hallgatott, láthatóan rosszul érintette amiért letorkolták. A csinos lány változatlanul unatkozott a pamlagon. A testes férfit aggodalommal töltötte el, hogy a beszélgetést esetleg sikerült másoknak lehallgatni. Az volt a véleménye, hogy álljanak el a megbízatás teljesítésétől.
– Ugyan, Micky – csóválta a fejét a másik. – Azt a luxust néni engedhetjük meg magunknak, hogy hagyunk kicsúszni a kezünkből százezer dollárt… Erre a pénzre irtózatos szükségünk, van. Az egyik lokálunk teljesen döglődik, hogy feldobjuk a forgalmat, pénz kell, sürgősen. Ezt te is nagyon jól tudod… Tavaly az a két üzlet nagyon jól bevágott, az idén semmi. Jövőre kell ez a dohány, ez megment minket.
A kopasz mélyet sóhajtott:
– Hogy mennyire kell a dohány, azt én tudom a legjobban. Tehát folytatjuk?
– Igen, mintha mi sem történt volna, csak sokkal óvatosabbak leszünk, felkészülünk minden eshetőségre… Ezt a tényt mindenesetre közölni fogjuk Richterrel. Érted, Landsman?
– Igen, főnök – éledt fel az idős ember. – Hozzákezdhetek az akció előkészítéséhez?
– Nyomban, ahogy megkaptad a kért dolgokat Richtertől – mondta, és a lányhoz fordult: – Marianne! Te add fel a szokott hirdetést. Minél több lapban, egy hónapon át. Hadd szelektáljunk… Különben most ismét te fogsz utazni, akárcsak a lengyel esetében.
A lány tapsolt örömében:
– Gerhard, ugye, elvihetem a sportmercit?…– Azzal akarok utazni.
– Ha Mickynek nincs kifogása ellene.
A testes férfi széttárta a kezét.
– Tőlem viheted – mondta.
– A nyár még messze van – mormogta maga elé Landsman.