20.
A Margitsziget árnyas lombjai kellemesen hűvös levegőt árasztottak. Kora ősz volt. A félreeső sétány egyik padján ketten üldögéltek. Egy vállas ősz hajú férfi és egy fiatalember. Csendesen beszélgettek, cigarettáztak.
Bana tájékoztatta beosztottját a Saturnus-ügy végső akkordjáról.
– Ezt a Johann Bittert is lefüleltük Siófokon, amikor a kémanyagért érkezett vissza a jugoszláv tengerpartról, Sugárhoz. Akár az összes résztvevő, ő is vallomást tett a bizonyítékok láttán. Kiderült, hogy a kémszervezetnél csak alkalmi megbízást teljesített. Feladata csupán az volt, hogy beutazzon, és átvegye Sugártól az összegyűjtött anyagot, majd azt egy rejtekhelyre tegye kocsijába és kint adja át megbízóinak.
– Tehát nem léptettek Huber helyébe senkit impresszáriós fedéssel – jegyezte meg a fiatalember.
– Nem. Úgy látszik, tartottak attól, hogy felfigyelünk a Győrben történt bűncselekményre, amikor a pénzt visszalopták a kocsiból. Biztosan azt hitték, a szerelő belehalt a sérülésbe.
Az elhárítótisztet szerfölött érdekelte az utolsó beszélgetés részlete a cirkuszigazgató és Amadeuszné között.
Hód tevékenysége nyomán ekkor jutottak el a Czukor-trióhoz, majd a főpincérhez, Sugárhoz, aki később titkos találkozón Bitternek adta át a kémanyagot. A katonai objektumokról szóló híreket a két ikerlány szedte össze a katonák fecsegéséből. Két éve űzték ezt a tevékenységüket. Huber akkor szervezte őket be, amikor kint voltak turnén. Ránki is akkor vállalta a kémtevékenységet. Persze, a cirkuszigazgatót Huber teljesen külön kezelte Czukoréktól. Inkább a trió ellenőrzésére használta fel. A cirkuszigazgató szinte beleesett a kettős tevékenységet folytató impresszárió csapdájába, amikor a nyugati turné során illegális üzletelésbe bonyolódott, és csempészkedett. Ezzel aztán Huber megzsarolta.
Az elhárítószerveknek sikerült megtudni egy beszélgetés részletét, melyet a nő folytatott névleges férjével, a görög származású artistával, aki átutazóban volt Pesten és Huber halála után felkereste Amadeusznét. Kiderült, hogy a görög már korábban figyelmeztette kintről a nőt levélben, hogy Huber igen veszélyes ember, és kétes foglalkozást űz, sőt Ránkitól is óvakodjon. A görögöt most Huber halála után már semmi sem kötötte, beszámolt mindenről a nőnek. Ezt követően utazott le Amadeuszné Nagykanizsára.
A Hód által elhelyezett lehallgatókészülék segítségével végighallgatták és rögzítették beszélgetésüket. Ránki kénytelen volt elismerni, hogy Czukorékkal együtt bizonyos feladatokat teljesítenek. Később azzal bújt ki a magyarázat elől, hogy baj van a villannyal, nyomban visszajön. A késdobálótól lopott késsel érkezett és a meglepett asszonyt szó nélkül mellbe döfte. Aztán sietett a transzformátorkocsihoz. Alibit akart bizonyítani. Ezért küldte előadás végén az egyik munkást a kocsihoz a többiek füle hallatára. Akkor aztán elvesztette az eszét, amikor a tetemet nem találta a kocsiban, nem tudta felfogni, mi is történt.
– És az ikrek?
– Olyan hisztériát csaptak, hogy orvost kellett hívni. Aztán megnyugodtak, cigarettát kértek, és szépen elmondták a dolgokat. Még vihogtak is, amikor levetítettük a rejtett kamerával készült filmeket, amelyeken katonákkal társalogtak… Különben Pintérnek nem volt igaza, amikor hitetlenkedett, hogy lehetetlen csupán fecsegésből olyan pontos részleteket összeállítani, mint amilyenekhez Czukorék jutottak.
– És Amadeuszné által szervezett csoportos látogatások?
Bana elmosolyodott.
– Látja, ez is Ránki ötlete volt, persze még annak idején, Huber sugalmazására – mondta. – A nő lelkesen felkereste a városok környékén levő katonai szervek illetékeseit és a csoportos cirkuszlátogatásokra jegyeket biztosított. Mindez arra volt jó, amire később mi is következtettünk, hogy a Czukor-lányok minél ismertebbek legyenek a katonák előtt. A városban aztán már könnyű volt kapcsolatot teremteniük a katonákkal… Máskülönben a szép Etelka tisztában van azzal, hogy ki mentette meg az életét.
– Honnan tudná?
– Magam közöltem vele – vágta rá az ezredes. – Mikor kihallgatható volt, beszéltem vele. Ekkor említettem a történteket. A nő sejtette, hogy maga ott a cirkusznál nem igazán gépkocsivezető. Ha a kérdéses napon, amikor Ránkihoz rontott, előbb találkozik magával, mindent kipakolt volna.
– Ezredes elvtárs utasított, hogy nézzek be az irodakocsiba. Tehát nem rajtam múlt, hogy életben maradt.
Bana dühösen legyintett.
– Ne szabadkozzon… Az életét magának köszönheti, meg annak a loboncos hajú fiúnak – mondta.
– Rendes gyerek.
– Eszes is, csak ülne bele egy fodrászszékbe.
Beszélgetésük más természetű részletekre terelődött. Később az ezredes ismét felhozta Amadeuszné ügyét.
– A vállalat hatáskörébe utaltuk, hogy vonják felelősségre anyagi természetű ajándék elfogadása miatt. Gondolom, valami fegyelmi dolog kerekedik ki belőle – vélekedett.
– Egy életre szóló tapasztalatot kapott – mondta a fiatalember. Bana az órájára pillantott. Felálltak a padról, együtt indultak vissza a Nagyszállóhoz, ahol gépkocsijukat hagyták.
– Mikor jelentkezik? – tudakolta az ezredes búcsúzásnál.
– Amikor parancsot kapok rá.
– Két hónapig ne is lássam.
Miután a fekete Mercedes elhajtott, a fiatalember beült meggypiros sportkocsijába és kihajtott a Margitszigetről. A Bazilika előtt állt meg ismét. A járdán hosszú hajú fiú ténfergett kopott farmerjában. Mikor a sportkocsit meglátta, nagyot ugrott örömében, aztán beült a vezető mellé.
– Csaó! Van egy cigid? – tudakolta.
– A kesztyűtartóban.
Amaz rágyújtott és pöffeszkedően rákönyökölt az ajtóra.
– Tudtam, hogy jó fej vagy… Csak ne lenne olyan nyesett a tollad – mondta vigyorogva.
A fiatalember egy virágüzlet előtt fékezett. Mindketten bementek. Rózsacsokrot rendeltek.
– Mikor küldik el? – kérdezte.
– Még a délután folyamán – mondta a fiatal lány, aki a rendelést felvette. – Üzenet lesz?
– Ühüm – bólintott a fiú.
A lány kis kartonlapot adott. Mialatt a fiú az írással vesződött, a fiatalember kifizette a csokrot és a továbbítás díját.
A fiú visszaadta a kartonlapot. A lány borítékot vett elő, közben átfutotta a sorokat.
– Úgy gondolja, ez érthető lesz? – kérdezte. – „Jobbulást kíván egy ügyetlen taxisofőr és egy hosszú hajú fiú a Saturnusból.”
A fiatalember elmosolyodott.
– Megérti, biztosan – mondta.
– Azt hiszem, a Saturnus egy csillag…
– Esküdni mertem volna rá, hogy érettségije van – adta a meglepettet a fiú. – Bár így ütöttem volna meg a főnyereményt a lottón.
A fiatalember átkarolta és kimentek az üzletből.