14.
A kora reggel igazi nyári napot sejtetett. Az égboltot, mintha tisztára seperték volna, egyetlen felhő sem tarkította. Meleg volt, vakítóan sütött a nap.
A parti villasoron a Sas-társasház előtt indulásra készen állt a hófehér Mercedes. A vezető melletti ülésen sovány, beesett arcú férfi foglalt helyet. A hosszú, fekete hajú német lányt a gondnok kísérte a kocsihoz.
– Jó utat kívánok, kisasszony… Legyen máskor is szerencsém – mondta.
A lány beült a kocsiba:
– Viszontlátásra…
A Mercedes lassan végiggördült a parti úton, és elkanyarodott a főút irányába.
Sas Imre összedörzsölte tenyerét, és visszasietett a házba. Bent a lakásban Schulze várta.
– Délben, Bécsben lesznek – mondta az idős ember. A rádió a reggeli híreket sugározta.
– És Artúr úgyszintén túl lesz addigra a határon – jegyezte meg a gondnok. Nem tagadta, mekkora teher esett le a válláról. – ön mikor indul? – kérdezte.
Schulze apró szeme ravaszul villant.
– Csak majd holnap – mondta. – Szükségtelen egy csapásra eltűnnünk. Különben is van még dolgom magánál.
– Az elszámolásunk.
– Az is, no meg ez – intett a bekapcsolt rádió felé. – Ezt nem hagyom itt.
– Helyes.
– Ha netán ismét jövök, akkor jó előre megint elküldöm valakivel.
– Az a legjobb, ha nem marad benne az a vacak, mit tudom én, mi történhet a rádióval és akkor észrevehetik.
Schulze kinyitotta aktatáskáját, és több köteg pénzt dobott az asztalra. A gondnok mohón felkapta és betette az egyik szekrényfiókba.
– Negyvenezer forint… Meg sem számolja? Sas a fejét rázta.
– Tudom, hogy pontosan annyi – mondta. – Elvégre bízhatunk egymásban.
Ebben a perben nyílt az ajtó, és rikító ingében, fülig érő mosollyal ajkán a svájci fiatalember lépett a szobába. Egyenesen a rádióhoz ment, és egy mozdulattal kikapcsolta a készüléket.
– Guten Tag! – vigyorgott. Azoknak összevillant a szemük.
Elsőnek a gondnok tért magához. Vörösre vált arccal felugrott helyéről és a rádióhoz lépett, hogy azt ismét bekapcsolja. Váratlanul akkora ökölcsapás érte az arcát, hogy két széket elsöpörve a falnak tántorodott.
Schulze elsápadt, keze a táskája felé mozdult.
A robajra kipattant az ajtó, a küszöbön egy vörös hajú nő állt, kezében revolverrel.
– Ne mozduljon, uram – csattant fel németül.
Az idős ember, mintha darázsfészekbe nyúlt volna, visszarántotta táskájától a kezét. A gondnok bambán nézett. Nemegyszer látta már a nőt, amint az a svájcival felment a szobába.
A fiatal férfi magyarul megszólalt:
– Köszönöm, elvtársnő… őrködjön tovább.
A nő visszalépett a folyosóra, de egy résnyire nyitva hagyta az ajtót. A fiatalember kivette Schulze táskájából az ott lapuló fegyvert. Kilencmilliméteres Colt volt.
– Szép mordály – fordult a fotelban lapuló idős emberhez.
– Ki maga? – kérdezte Schulze nyekergő hangon.
– Majd megtudja.
A fal mellett Sas Imre mozdult.
– Adok magának pénzt – hadarta. – Nagyon sok pénzt. Idenézzen! – Kirántotta a fiókot, és remegő kezével felmarkolta a pénzkötegeket. – Ezt mind magának adom. Magának, csak menjen el.
Ismét nyílt az ajtó, többedmagával magas, ősz hajú férfi lépett be. Egy pillantásával felmérte a helyzetet, és a fotelban kuporgóhoz fordult.
– Hogy érzi magát, Schulze úr? – kérdezte németül.
Az idős ember felemelte a fejét, arcán millió ránc futott össze. Apró szemében már nyoma sem volt a korábbi csillogásnak. Töppedten ült, mint akinek elszállt minden ereje.
– Ügy érzem magam, mint a vesztesek, uram – mondta csöndesen. – Azt hiszem, önök most ünnepet ülnek, és ez helyénvaló.
Aki ilyen játékba fog, annak számítania kell arra is, hogy veszíthet. Vesztettem, és a rendelkezésükre állok. Remélem, egy szivarra rágyújthatok.
– Majd én – lépett közel Bana Dénes ezredes és maga nyúlt az idős ember zsebébe a szivarért, aztán tüzet is adott.
– Köszönöm – mondta Schulze rezzenéstelen arccal. Sas Imre kiabálni kezdett:
– De én nem vesztettem… Ez itt mind az enyém. Ezt nem veszthetem el. Mindent úgy kapartam össze. Mindent. Nem vehetik el tőlem… Nem.
Az ezredes intett az embereknek.
– Vigyék el őket – mondta.
A szobában csak ketten maradtak. Az elhárítótiszt az öklét tapogatta.
– Talán megtámadta magát? – kérdezte Bana.
– Csak a rádióhoz ugrott, hogy ismét bekapcsolja, és a zavaró működésbe lépjen.
Az elhárítófönök arca örömet sugárzott.
– Vége a vakációnak, Hód – mondta.
– Kíváncsi vagyok, ki az, aki Hart Beccel helyébe lépett. Egy kis meglepetésben lesz része a határnál. Kora reggel úgy surrant ki a szobából, mint a nyúl, és gyorsan beült a kocsiba.
– Demeter Gézának hívják. Hód meghökkent:
– Ezredes elvtárs már tudja?
– Igen. Vegyészmérnök, részt vett a kísérletekben, amelyek annyira érdekelték a müncheni céget. Nála van jelenleg az egész anyag, azt hiszi, kijut vele. Az árban benne foglaltatik a kiszöktetése is, ez volt az alapvető követelménye – mondta, majd látva a fiatalember kétkedő arcát, folytatta. – A legegyszerűbben tudtuk meg a nevét. Utánanéztünk tegnap a vállalatnál, hogy azok közül, akik a kísérletekhez hozzáférhettek, vajon kik vettek ki szabadságot. Egy tisztviselőnőt és Demetert jelölték meg. A nő számításon kívül esett, Demeter Géza bent maradt. Különben a személyleírása hajszálpontosan megegyezik Hart Bercelével.
– És Artúr Zucker?
– Jelenleg izzad mint a kutya, és valószínűleg azon töpreng, hogy mivel is védekezzen majd. Hanem azt a görög bérgyilkost alaposan helybenhagyta, azonnal kórházba kellett szállítanunk.
A fiatalember széttárta a kezét.
– Kés volt nála – mondta. Bana nevetett:
– Jöjjön, menjünk fel az akcióközpontba, minden pillanatban befuthat a rádióhívás a határtól, és ez azt jelenti, hogy lefújhatjuk az egész akciót.
Marianne Gieselt – és- útitársát, az ál Hart Beccelt a hegyeshalmi határátkelőhelyen tartóztatták fel. Azok ketten nem is sejtették, hogy várják őket. Igencsak méltatlankodtak, amikor közölték velük, hogy a határt nem léphetik át, és kísérettel vissza kell térniük Budapestre. A sovány férfi azonban mind nyugtalanabbul szemlélte á körülötte zajló eseményeket. Egy alkalommal a mosdóba kéredzkedett és el akart dobni magától egy kis papírtömböt, amelyen számok sorakoztak, de terve nem sikerült.
Marianne ,Gieselt a kihallgatás közben erős megrázkódtatás érte. Szembesítették az igazi Hart Beccellel. A lány nem akart hinni a szemének, és idegösszeroppanást kapott.
A hosszú, bonyolult vizsgálatnak csak a nyárutón lett vége. Bana Dénes ezredes, az elhárítás vezetője, magához kérette Hód fedőnevű elhárítótisztjét. A fiatalembert Pintér Béla alezredes társaságában fogadta. A beszélgetés főként azon események és mozzanatok körül forgott, amelyek a korábbi időben megmagyarázhatatlanok voltak.
– Nem volt igazam – ismerte el az ezredes –, amikor azt hittem, hogy Ruth Evely és Frank Bialon, valamint a két olasz egy társaságot alkot… A lány kilógott ebből. Frank Bialon megbízói, egy nyugati vegyi konszern ipari kémei kihallgattak egy beszélgetést egy másik cég és a Landsman-ügynökség között lefolytatott tárgyalásról. Megtudták, hogy valakit ki akarnak szöktetni tőlünk. Sejtették azt is, hogy e személyen keresztül igen fontos találmányhoz juthatnak… Schulze nyomban tudta, honnan fuj a szél. Hiszen a zavaró készüléket is azért telepítette Sas Imre rádiójába, nehogy az ellenük szervezkedő társaság kihallgassa beszélgetésüket… Nos, Schulze nyomban intézkedett, miután átlátott Frank Bialon tervén. A többi már ismert.
– És ki ez a Landsman? – kérdezte a fiatalember.
– Maga Schulze… Landsman néven lakás- és irodaberendezési ügynöksége van Münchenben. Ez persze csak fedőnév, és Schulze a játékban csak fogaskerék. Az, aki mozgatja a szálakat, a Gerhard Müller nevű úriember, aktív katonatiszt volt a Canaris vezette hírszerzésnél a második világháborúban. Ezt követően több bár tulajdonosa lett. Schulze régen az ügynöke volt, innen a kapcsolatuk. Feltételezem, hogy ez a Gerhard Müller több titkot kiemelt annak idején a német hírszerzés adatai közül, amelyeket felhasznált pénzszerzésre… így alakította ki ezt az egérutat is, és kapcsolatát Schulzén keresztül a nyugdíjas Sas Imrével. Ö aztán külön szám ebben.
Pintér Béla alezredes bólintott.
– Beszervezték – mondta.
– Sas Imre a második világháborúban a keleti fronton egy munkaszolgálatos századnak volt a parancsnoka. Az ő parancsára keretlegényei likvidálták az egész századot. Schulze tudta és elmondta főnökének, aki ezt kihasználva, beszervezte Sast. Persze nem kellett nagyon erőlködniük, Sas Imre jó pénzért mindenre hajlandó volt… Fondorlatos módon társasházat építtetett. Egyetlenegy társtulajdonosnak sem volt pénze, a nevük csak papíron futott, így valóban az övé lett az egész társasház… Almukban sem hitték, hogy felkeltették az elhárítás gyanúját. Schulze óvatosságból azonban nem vette fel a kapcsolatot Demeter Gézával, hanem a szokott módot választotta. Levelet írt a címre, és az adott reggelre Balatonalmádiba hívta, így jártak el korábban Tajty Mária esetében, valamint a lengyel férfinál, és az ezt megelőző drezdai nőnél. A megbízók beszéltek meg mindent a kiszemeltekkel, Schulze aztán villámgyorsan lebonyolította a dolgokat a már ismert módon. A határátlépésnél nem kelthettek gyanút, hiszen a kiszöktetendő ember eredeti fényképe volt az útlevélbe, ezzel kérték meg odakint az utazáshoz szükséges okmányokat. Igyekeztek teljesen egyedülállókat találni, mert kevés volt a valószínűsége, hogy azokat valaki majd keresni fogja, ha végleg nyomuk vész.
– Egyetlenegy ember hagyta el az országot közülük T- folytatta az ezredes. – Ez pedig a kiszemelt áldozat, Hart Beccel volt… Azt hiszem, odakint lesz mit mesélnie a riportereknek.
Később Bana Dénes ezredes becsukta az ügyirat dossziéját, a páncélszekrénybe tette és a fiatalemberhez fordult, majd azt mondta:
– Egész idő alatt az járt a fejemben, hogy ma miért olyan furcsa nekem… Most döbbentem rá, hogy másként van öltözve. Megszoktam már magán a csiricsáré színű ingeket, a porcelánra hasonlító farmernadrággal.
– Elég izgalmas nyaralás volt.
– Ez igaz, éppen ezért Balatonalmádiba hosszú ideig nem megyek. Ha úgy alakul, hogy át kell utaznom ott, még a szememet is behunyom. Ne is lássam azt a szőlőhegyet, lefogytam ott egy pár kilót.
Az elhárítótiszt elmosolyodott.
– Pedig én most készülök szabadságra. Azt mondják, szép lesz az ősz eleje – mondta.
– Hová megy?
– Fogyni akarok még egy keveset.