6.
Halász tanácstalanul álldogált a kórház lépcsőjén. Most merre? Balassa főhadnagy valóban járt a kórházban, az alsókarján érte szúrás, azt kötöztette be. Nem veszélyes a seb, állította az orvos, de semmit sem szabad elhanyagolni…
– Véletlenül nem említette a főhadnagy, hogy hová megy? Az orvos a fejét rázta.
– Nem… De nagyon mérgesnek látszott… Őszintén szólva kicsit meg is kellett intenem, úgy káromkodott, mint egy zupás őrmester.
– És azt sem mondta, hogy mi történt vele?
– Minden sérülésről jegyzőkönyvet készítünk. E nélkül nem megy.
– Láthatom a jegyzőkönyvet? – kérdezte a százados. Fellélegzett, mert arra gondolt, valamit mégis csak megtud. A jegyzőkönyv azonban részletesen leírta a sebet, a mélységet, a hosszúságot, majdnemhogy csak karcolás volt. De az esetről egy szó sem. Arról, hogy ki csinálta, hol történt, miért, semmi. – A többi? – forgatta a kezében a lapot Halász. – Ennyi?
– Ez csak kórház – nevetett az orvos. – Nem bíróság.
A százados visszaadta a jegyzőkönyvet. Engedélyt kért, hogy telefonálhasson, megkérdezte a központ ügyeletéről nem jelentkezett-e újra Balassa. Valamilyen ürüggyel felhívta Katit is. De a főhadnagyot nem találta.
– A szarházi – mormogta.
Úgy határozott végigautózik néhány közeli utcán, hisz nem juthatott messzire, aztán beugrik a kerületi rendőrkapitányságra, hátha megtud valamit.
A fehér színű Lada lassan gördül a nagy fák alatt, elértek egy térre, ott visszafordultak a belváros felé. A főhadnagyot nem látták. A kerületi kapitányságon sem tudtak róla semmit. Halász az iránt érdeklődött, hol volt verekedés vagy valamilyen balhé az éjszaka, vagy akár most délelőtt. Semmi olyat nem talált, ami arra engedett volna következtetni, hogy részt vehetett benne Balassa. Az is igaz viszont, miért csak ebben a belvárosi kerületben lehetett az a verekedés? Történhetett az bárhol. Akkor pedig fölöslegesen tölti itt az idejét.
Visszament a központba. Pintér nyugodtan hallgatta végig, aztán legyintett.
– Rossz pénz nem vész el.
Halász várta az utasításokat. Mivel azonban Pintér nem szólt, csak falatozott tovább, szokása szerint joghurtot evett savanyú uborkával, ő szólalt meg.
– Talán az lenne a legjobb, ha érdeklődnénk a Párnában.
A Párna egy bár volt, a körút egyik mellékutcájában, egy szénszagú pincében működött. Azért nevezték Párnának, mert a kis boxokban minden vendég kapott a feneke alá egy párnát. Valójában furcsa módon Szent Kristóf nevét viselte. Többen is érdeklődtek már, miért éppen Szent Kristóf, de senki sem tudott rá válaszolni. A tulajdonos egy éltes asszonyság volt, azt rebesgették, talán ennek a nőnek volt köze valamikor egy Kristófhoz. Esetleg ő lehetett az első szeretője. Az is lehet, hogy a nagyapja volt Kristóf, akitől ezt a lokált örökölte. De a bár Kristófot csak a cégtáblán és a vörösen pislogó neonreklámon vállalta, egyébként Párna volt. Mindenkinek.
Ebben a lokálban pincéreskedett Jenőke, a bajuszos angyal. Balassa kedvence. A fiú lényét tekintve lány volt, úgy is billegtette magát járás közben, selypítve beszélt, enyhén festette a száját. Ha nem csinálja ezeket a fenimin mókákat, kifejezetten férfias jelenség lett volna, hisz bivaly nyaka volt, széles kemény vonású arca, dús bajusza, sűrű szemöldöke, amit ugyan kissé borotvált, izmos karja, mély hangja. Csupa ellentmondás. De Jenőke volt a minden titkok tudója. Ha valami történt az éjszakában, akár a város másik végében is, Jenőke erről tudott. Információi rendszerint pontosak voltak, de nem csak selypítve beszélt, hanem mindig sejtelmesen is. Rébuszokban. Ilyeneket mondott.
– Valaki a füstben messzire száll, angyalokat kerget, s akit megfog ördöggé válik …
Balassa főhadnagy ezért is szerette. Sohasem kérte, hogy beszéljen világosabban, igyekezett megfejteni a szövegeket.
– Költő veszett el benned Jenőke…
A főhadnagy sohasem mondta, hogy ő rendőr. Jenőke tudta. De sohasem hivatkozott rá. És nem fogadott el semmit. Balassától sohasem. Még egy pohár italt sem. Egyszer megkérdezte a főhadnagy: miért csinálod? Más ezeken vagyonokat keresne… Azt válaszolta.
– Ha valaki kérdez, válaszolnod kell…
Igaz, Balassa azt is tudta, hogy nem csak az ő kérdéseire válaszol. Mindenkiére. Nem tesz kivételt. De mindenkinek ilyen homályosan.
– Ha van eszük, értik…
Halász nem találta a lokálban Jenőket. Csak a takarítók dolgoztak a teremben. Egyikük rá is ordított.
– Zárva! Nem látja, hogy zárva!
Halász nem húzódott vissza.
– A táblát látom, de ilyenkor ne higgyen az ember a szemének… Látja, itt vagyok, tehát…
A takarítónő a százados lába elé dobta a vizesrongyot. Halász elkeseredve nézegette a vízcseppeket a nadrágján. Ki fog kapni a feleségétől…
– Láthatja, hogy takarítunk… Nincs kiszolgálás. – A partvist nyújtotta a rongyért, és visszahúzta magához. – Enyhébb hangon kérdezte. – Keres valakit az úr?
– Senkit… Azt hittem…
S ekkor felemelkedett egy alak a leghátsó boxban. Halászra nézett. Csak egy pillanatra. Aztán újra leült. A százados megesküdött volna, hogy Balassát látta.
Eltolta maga elől az asszonyt, s lassan a boxhoz lépett.
Egy nő aludt az asztalra borulva. Mellette egy pohár víz. A férfi hátat fordított Halásznak. A bal alsó karján kötés fehérlett. A százados rászólt.
– Maguk mit csinálnak itt? Az igazolványaikat! A takarítónő már ott állt a háta mögött.
– Tudhattam volna, hogy hekus…
Mivel a férfi nem fordult vissza, Halász még keményebben szólt.
– Na, mi lesz már!? Az igazolványokat kértem!
A férfi bekötött kezével matatni kezdett a világoskék színű zakójának zsebében.
– Nem csináltak ezek semmit – méltatlankodott a takarítónő. – Ülnek itt csendben … Lakást adnának nekik!
Halász az asszonyhoz fordult.
– Nem kell tanú… – Elővette az igazolványát. – Tessék, nézze meg, valóban rendőr vagyok.
A takarítónő megrándította a vállát.
– Tőlem lehet a római pápa is.
Megfordult, s visszament az első részbe, a pult elé, onnan figyelte, mi történik.
A százados kezébe vette a férfi papírját, enyhe mosoly szaladt végig az arcán, aztán visszalökte az igazolványt.
– A hölgy?
– Alszik… – mondta halkan a férfi, s bekötött kezét a lány vállára tette. – Hadd aludjon…
A takarítónő újra megszólalt.
– Tisztességesen el kellene őket helyezni, akkor nem aludnának itt… Ne molesztálja már őket… Nem ártanak a légynek sem!
Halász nézte az asszonyt. Lassan a bejárathoz ment.
– Na jó – mondta hangosan. – De lehet, hogy keresi őket a hozzátartozójuk, és nem tudják hova lettek, s ezek meg nem szólnak. Baj is érheti őket… És akkor mi lesz, mi? – kérdezte az asszonytól. – Talán maga védi meg őket?
A takarítónő kivette a rongyot a vödörből, Halász ijedten hátrált. De az asszony csak csavargatta, aztán komótosan a partvisra tekerte.
– Nincs ezeknek senkijük – mondta csendesen. – Szegények… Olyan egyedül vannak a világban, mint a…
Halász elköszönt, kiment az utcára. Megtörölte a homlokát. S ennyit mondott.
– Ez tényleg szarházi… Bizony isten, szarházi…