7.
Fordítva ültek a padon, a háttámlára könyökölve. Előttük a Duna csillogott a délutáni napsütésben. Távolban a budai hegyek koszorúja felett valószínűtlenül kék volt az ég.
A Margitsziget budai oldalán húzódó sétányon csak nagyritkán haladt el járókelő.
Balassa Péter éppen befejezte hosszú és részletes beszámolóját. Bana Dénes mozdulatlanul ült, és a vizet bámulta. Megdöbbenését az eseményeken mi sem mutatta jobban, mint az, hogy közbeszólás nélkül hallgatta végig beosztottját.
– Egyetértek a véleményével. Ez a Szántai József valamiképpen a mi ügyünkben volt érdekelt. Ezt bizonyítja, hogy két olyan kulcslenyomat volt a birtokában, amely a Vegyipari Kutatóba vezetett el… Ott pedig olyan munka folyik, amely rendkívül érdekli az ellenséget. Szántai kapcsolata pedig Vértes Ágnes volt, aki úgyszintén gyilkosság áldozatául esett…
Balassa felkapta fejét.
– Úgyszintén? – ismételte.
Bana bólintott, majd néhányszor megszívta cigarettáját.
– Ezt szántam a magam bombájának mára – mondta. – Gondoltam, hogy alapos meglepetést okozok vele… Ugyanis Szántait megtalálták, illetve csak a tetemét. Paksnál vetette ki a víz, teljesen meztelen volt, a feje felismerhetetlenségig szétverve. Egy tetoválásról és a fogpótlásokról sikerült a bűnügyieknek azonosítani. Kétség nem fér hozzá, hogy vele is végeztek, csak sokkal korábban, mint szeretőjével… A főkapitányság tegnap óta figyelteti az élettársát. Gondolják, ő is veszélynek van kitéve, persze fogalmuk sincs, mi okból végeztek Szántaival és Vértes Ágnessel… Valamit azért sejtenek, mert tudnak érdeklődésünkről.
– Szántait megbízhatta valaki kisebb részfeladatok elvégzésére, amelyek természetesen törvénybe ütközők voltak – vetette közbe Balassa.
– Erre nem volt nehéz Szántait rávenni, mert pénzért mindenre képes volt – folytatta. – Autórádiókra specializálta magát, kinyitotta a kiszemelt kocsikat, és kiszerelte a rádiót. Persze csak az értékes készülékek érdekelték. Ez kitűnik a Vértes Ágnesnél elhelyezett rádiókból is. Kivétel nélkül drága külföldi készülékek… Szántai tehát mostanában lemondott a kocsikázásról, de nem mondott le a rádiók lopásáról. Egy rakásnyi kocsikulcs volt a műhelyében.
– De nem a lopások miatt végeztek vele, sem a szeretőjével – jegyezte meg az ezredes.
Balassa a fejét rázta.
– Szántai elvégezte azt a részfeladatot, amelyet vállalt megbízójától – mondta. – Közben azonban rájött, hogy itt másról lehet szó. Gondolta, több pénz üti majd a markát, ha felfedi titkát, és közli megbízójával, hogy belelátott a kártyáiba.
Bana mélyet bólintott.
– Zsarolás. Ebben egyetértek… Szántai erre alaposan ráfizetett. A pasas, akit meg akart vágni, ahogy maga mondta, a gyilkos volt. És ezt a nő is tudta.
– De nem ismerte ezt az illetőt, semmit sem tudott róla. Ha igen, akkor nekem elárulta volna azon az éjszakán.
Az elhárítófőnök fura pillantást vetett beosztottjára. Balassa arcán zavar tükröződött.
– Higgye el, ezredes elvtárs, nekem megmondta volna, ha tudja, ki ez az illető – mondta határozottan.
Bana megvonta vállát, és eltaposta a cigarettáját.
– Akkor miért kellett meghalnia? Csak a borítékért? Csak azért az ismeretlen rendszámért?
– Igen, azért a borítékért.
Bana Dénes mélyen hallgatott, az arca kétkedést tükrözött.
– Mit tudhatott ez a nő a gyilkosról? – kérdezte kisvártatva. – Valami volt a birtokában, az kétségtelen, amitől a gyilkos tartott és félt.
– Csak egy dologtól félhetett a gyilkos.
– Éspedig?
– A borítéktól… Bana csodálkozott.
– Csak a boríték tartalma izgatta? – kérdezte.
– Igen. Félt, hogy a rendszám az illetékesek kezéhez jut. Ezt pedig nem akarta. Ugyanis jól sejtette, hogy Szántai József eltűnése előbb vagy utóbb foglalkoztatja majd a rendőrséget…
– És eljutnak Szántai szeretőjéhez – vette át a következtetés láncolatát az ezredes. – De honnan tudta a gyilkos, hogy a nőnél van a boríték?
– Csakis Szántaitól. Biztos kiszedte belőle, mielőtt végzett vele. Színes melegítőkben sportolók közeledtek futva a sétányon, Bana megvárta, míg elhaladnak, aztán megszólalt:
– Nagyon fontos lehetett ez a rendszám.
– Talán elvezethetett volna Szántai megbízójának kilétéhez.
– Valami színt is említett.
Balassa eldobta tövig szívott cigarettáját.
– Ági emlékezete szerint a szín a cédula másik oldalára volt feljegyezve – mondta.
– Tehát nem a rendszámmal együtt szerepelt…
– Nem… így aztán lehet az is, hogy nem a jelzett rendszámú gépkocsi ismertetője.
Bana ujjával megmasszírozta a homlokát.
– Konkrétan milyen színről van szó? – kérdezte.
– Metálkék…
– Van a tarsolyában ilyen színű kocsi? Balassa bizonytalanul bólintott.
– Kinek van metálkék kocsija? – tudakolta felvillanyozódva az ezredes.
– Palástinak…
Pillanatnyi csend támadt. Az elhárítófőnök merően nézte a fiatalember arcát. Éles berregéssel egy sportrepülőgép húzott el felettük. Balassa Péter a repülőt nézte, amely leírt egy kört, aztán eltűnt a Hármashatárhegy gerince mögött.
Bana a fejét rázva megszólalt:
– Palásti szóba sem jöhet.
– Ezt magam sem állítom…
– A véletlen műve… A metálkék egy másik gépkocsira vonatkozik. Balassa kelletlenül elhúzta a száját. Mindez nem kerülte el az elhárítófőnök figyelmét.
– Palásti egy stabil pont – folytatta Bana. – És ne felejtse, sok metálkék gépkocsi szaladgál Pesten.
– Csak nem a Vegyipar körül és nem annak a parkolójában – vetette közbe Balassa. – Ezredes elvtárs figyelmen kívül hagyja, hogy Szántai József naponta megfordult ezen a parkolóhelyen, amikor árut hozott a büfének… És ez is kapcsolódik ehhez, hogy Szántai műhelyében megtaláltam azt a két kulcsmintát. Ez a két kulcs aztán egyenesen éppen Palástihoz vezet. Most meg itt van a metálkék szín… Összefüggő esetekről van szó, és ez nem a véletlen műve, hogy Palásti személye tisztán áll előttünk. De ezek a tények is igazak… Ezek azt mutatják, amire korábban is joggal gondoltunk: az események Palásti mérnök személye körül és munkájához kapcsolódva bonyolódnak. Ez természetes, ha a Palásti által kikísérletezett eredményeket akarják megtudni… Hiszem azt, hogy most már választ adhatunk egy igen fontos kérdésre a kulcsmintákkal kapcsolatban…
– Hogy Palásti kulcsairól készítettek mintát – szakította félbe az ezredes.
– Igen…
– Tudjuk, hogy Palásti irodájának és páncélszekrényének egyik kulcsát mindig magával viszi… A másik példány a hivatalban marad.
Balassa Péter lelkes magyarázatba kezdett.
– Emlékezzék, ezredes elvtárs, hogy mennyit töprengtünk, amikor jelentettem a kulcsmintákat, hogy ki szerezhette meg azokat. Főként az okozott gondot, hogy miképpen szerezték meg. No, erre most kellő választ kaptunk, legalábbis alapos következtetésünk nyomán csak arra gondolhatunk, hogy a Palásti birtokában lévő kulcsokról készíthették a lenyomatot… Ugyanis a kulcscsomót a kocsijában hagyhatta, nem mindig vágta zsebre, amikor kiszállt. Főként akkor nem, ha pillanatnyilag nem volt szüksége a kulcsokra.
– Otthon lezárt garázsa van – vetette közbe az ezredes. Látszott rajta, hogy elfogadja beosztottjának magyarázatát, de töprengő arckifejezése egy sor bizonytalanságot is tükrözött.
– De figyelembe kell vennünk azt is, hogy Palásti olykor nemcsak munkahelyére járt kocsijával – érvelt Balassa.
– Hanem kirándulásokat tett – folytatta –, színházba járt, és sorolhatnám tovább… Palásti olyan ember volt, aki állandóan nyúzta a kocsiját, és most is mindenhova azzal jár. Ezt tudják róla.
Bana cigarettát kínált. Rágyújtottak.
– Folytassa csak – biztatta beosztottját az ezredes.
Balassa gyors egymásutánban megszívta cigarettáját, mintha a szünet végét jelző csengetést hallaná a moziban, aztán megszólalt:
– Napokkal előbb az volt a nagy kérdésünk, hogy Szántai maga tett szert a kulcsmintákra, illetőleg saját maga készített mintát az eredeti kulcsokról, vagy pedig csak átadták neki ezeket a mintákat… Azért, hogy készítsen másolati kulcsokat… A metálkék jelzés Palásti kocsijára vonatkozik. Akkor pedig arra a megállapításra kell jutnunk, hogy Szántai megbízást kapott, alkalmas pillanatban nyissa fel a mérnök kocsiját, és ha abban talál egy recés fémkarikát két kulccsal, készítsen lenyomatot a kulcsokról… Lehet, hogy ez nem sikerült egy alkalommal. Előfordulhatott nagyon könnyen, hogy Palásti a zsebében felejtette a nehéz kulcsokat, és nem hagyta a kocsijában… Más alkalomra kellett tehát várni. Lefogadom, hogy Szántai többször is átkutatta a mérnök kocsiját, míg végül sikerült olyan pillanatot kifognia, hogy a kulcsok a kocsiban voltak… Később Szántai gondolkodni kezdett. Nem vitás, pénzt kapott az akcióért, de ő megsejtette, hogy több pénzre is szert tehet. Zsaroláshoz kezdett, és erre ráfizetett. Sejthette, hogy ez veszéllyel jár, mert Vértes Ágnesre bízta nemcsak az általa lopott autórádiókat, hanem azt a rendszámot, amely megbízójának kilétéhez vezet el. S hogy ezt a megbízót névről ismerte volna Szántai, azt kétlem. Ezért volt csupán rendszám a cédulán. Máskülönben név is szerepelt volna vagy lakcím… Szántai nem ismerte pontosan megbízóját. És ez egy csomó talányt jelent most a részünkre… Bana aprókat bólintott fejével.
– Hogyan találhattak egymásra? – nézett merően maga elé. – Hol találkozhattak? Mi volt köztük a megbeszélt jel, hogy egymást értesíthetik?… Egy kapcsolatnál maga a kontaktus fenntartása a legfontosabb. Főleg ilyen kapcsolatnál… Egyáltalán ki hozta őket össze?
– Ezek a legégetőbb kérdések a részünkre, ha előbbre akarunk lépni… De az a véleményem, hogy ezeket tegyük félre, és várjunk, milyen adatok érkeznek majd és azok közül melyek illeszkednek valamelyik kérdéshez – vélekedett Balassa.
Bana egyetértett ezzel.
– A főkapitányság illetékeseire is számíthatunk – mondta. – Szántai és a szeretője meggyilkolása megmozgatta a bűnügyieket. Biztos vagyok abban, hogy egy sor olyan adatot is beszereznek, amelyek a minket érdeklő kérdésekhez illeszkednek… Vonatkozik ez leginkább Szántai volt kapcsolataira, de ennek a Vértes Ágnesnek a kapcsolatai is érdekesek lehetnek a részünkre… Hátha éppen tőle indult ki az ismeretlen megbízó és Szántai találkozása.
Balassa határozottan megrázta a fejét.
– Ezt lehetetlennek tartom – mondta.
– Ugyan miért?
– Ágnes tudta, hogy Szántai meg akar vágni valakit, akitől pénzt remélt… Ha tudta volna, ki az illető, tudta volna azt is, mi Szántai zsarolásának a lényege. De ezt a lényeget nem tudta, így nem ismerte a megbízót sem, pontosabban a zsarolásra kiszemeltet sem.
– Titkolta – vágta rá Bana. – Különben miért mondta volna meg? Balassa elnézett a folyó víztükre felett a túlsó partra. Odaát gyerekek viháncoltak, néhányan lapos köveket dobáltak a víz felületére.
– Nem volt titkolódzó, hiszen elmondta a boríték tartalmát is – mondta csendesen Balassa. – Pedig ezért a borítékért kellett meghalnia.
Bana legyintett.
– Akkor még nem tudta, hogy Szántai halott – mondta. – A szeretője volt. Miért szolgáltatta volna ki magának teljesen a szeretőjét? Reménykedett, hogy beállít a pénzzel. Vágta volna el azt a fonalat, amely a pénzt hozza? Ugyan…
– Az a nő őszinte volt velem.
– Mert lefeküdt magával… Balassa a fejét ingatta.
– A lefekvésnek nem az őszinteség volt az indítéka – jegyezte meg csendesen. – Ezzel kapcsolatban ezredes elvtársnak rossz a mércéje… Azért volt velem őszinte, mert egy olyan pillanatban voltam vele, amikor éppen befejezte magában Szántaival kapcsolatos érzéseit… A salakot akarta kilapátolni magából, hogy minél kevesebb emlékeztesse arra, amit el akart felejteni. Kész. Ebben voltam szerencsés. Kapóra jöttem, és ő beszélt nekem mindenről, ami benne volt… Jóllehet, ha azon az estén mással akad össze a hangulatával, pillanatnyi érzésével, akkor annak beszélt volna. Feltéve, ha az érdeklődést tanúsít ez irányban… Én érdeklődést tanúsítottam, ennyi volt az egész.
Bana mélyet szívott cigarettájából, aztán akár egy fékezésre kényszerülő gőzmozdony, hirtelen kilökte magából a füstöt.
– Maga tudja – mondta kisvártatva. – Ha úgy ítéli meg, hogy őszinte volt, akkor kénytelen vagyok ezt elfogadni… Érzékenyen érintette ez magát, megértem.
Balassa elkapta tekintetét a folyóról.
– Sajnálom őt – mondta halkan. – Senki sem született arra, hogy erőszakos halált haljon. Ha reggelig maradok, vagy egy órával előbb megyek, talán megakadályozom a történteket.
– A nyomozót is leütötték…
– Későn érkezett. A gyilkos már bent volt.
– Ugyanez előfordulhatott volna magával is. Balassa felkapta a fejét.
– Én nem sétáltam volna be olyan sebbel– lobbal, mint ahogyan azt feltételezem, a pufók nyomozó tette. Különben, hogy ezredes elvtársat még jobban meggyőzzem, be kell vallanom: hibát követtem e l… Ugyanis Ágnes említette nekem, hogy egy ismeretlen férfi többször a nyomába szegődött ezen a héten… Sőt, az előző éjjel, amikor hazafelé tartott, majdnem a házig kísérte. Ő annak tulajdonította, hogy az ismeretlen ki akar kezdeni vele, mint már nem egyszer előfordult. Egy csinos nő életében ezek a mozzanatok valóban jelentéktelennek tűnnek. Magam is beleestem ebbe a hibába, és annak tulajdonítottam az egészet, mint aminek Ágnes vette. Egyszerű érdeklődésnek. Ez bizony hiba volt… Pedig akkor már tudtam, hogy Szántai motorját a Dunából halászták ki.
– A gyilkos lett volna?
– Azt hiszem.
Bana Dénes eltaposta cigarettáját, és mély sóhajjal beletúrt ősz hajába.
– Ha mindent előre sejtenénk, mennyivel könnyebb dolgunk lenne – mondta. – Ezen most már ne problémázzon. Mindenesetre az intő jel, hogy veszedelmes ellenséggel van dolgunk, aki semmitől sem riad vissza, hogy célját elérje… Talán, ha valamivel előbb tudjuk meg, hogy konkrétan mi is történt Szántaival, nagyobb figyelmet tanúsítunk Vértes Ágnes iránt. Bevallom, eleinte azt is nehezményeztem, hogy egy idegen Szántai irányában tanúsít érdeklődést. Az események magát igazolták… Mi volt a benyomása a Palástinál lezajló buliról.
Balassa Péter részletesen beszámolt tapasztalatairól. Főként Kollman Artúrral foglalkozott. Mindez nem nyerte meg különösebben az elhárítófőnök tetszését.
– Kollman Artúr többszörösen kitüntetett vegyészkutató – kezdte az ezredes. – Mit tudunk róla? Elsősorban azt, hogy kiváló szakember volt, nagy tudású, és szerény… Soha a legcsekélyebb gyanú árnyéka sem vetődött rá. Pedig számtalan olyan munkát végzett el, amely iránt igen nagy érdeklődés volt külföldön. Semmi sem szivárgott ki a keze alól… Azért lenne gyanús, mert kint volt Venezuelában? Valami női unokatestvért látogatott meg, aki kint él már vagy ötven éve. Visszajött, és kész. Miért éppen Kollmanék körül forog a feje?
– Érzés dolga…
Bana felnevetett, és kezével a pad támlájára csapott.
– Sejtettem, hogy megint érzés inspirálja!
– Azért okokat is felsorolhatok…
– Kíváncsian várom.
– Kezdeném ott, hogy Kollman Artúr bizonyos tekintetben megváltozott. És ez a változás pontosan aztán következett be, hogy visszatért rokoni látogatásából.
Bana mosolyogva bólintott:
– A vén szivar megnősült.
Balassa mutatóujját a magasba emelte.
– Ez az egyik – mondta.
– A másik?
– Elhanyagolta a hobbyját… Például szenvedélyesen gyűjtötte az ingaórákat. Mindig maga húzta fel őket, senkit sem engedett hozzányúlni. Még a házvezetőnőjének sem… Mióta visszajött, nincs hobbi, nincs házvezetőnő, aki régi bútordarab volt a házban. Nem törődik az ingaórákkal, nem vásárol újakat, tehát megváltozott.
– Na hallja – vetette közbe az ezredes. – Minek a házvezetőnő, ha jött a feleség? Minek a hobby, ha az asszony fiatal?
– A kort vegye alapul, ezredes elvtárs…
– Éppen Kollman életkorát veszem alapul.
Balassa kelletlenül húzta el a száját.
– Hogy lehet az, hogy valaki csak úgy lemond beidegződött és megcsontosodott szokásairól? Máról holnapra kicserélődik, félreteszi a negyven, ötven év szinte már természetessé vált, megszokott dolgait… Nagyapám minden hajnalon kiment az udvarra és megnézte az eget, a jószágot. Kíváncsi volt az időre, hogy mehet-e a földekre. Ez az életeleme lett. Amikor a tanyáról beköltözött a faluba, és már nem ment sehová, akkor is minden hajnalom felkelt, kiment az udvarra levegőzni. Miért? Megszokásból… És semmi sem tudta volna az ágyban tartani, még egy harminc évvel fiatalabb feleség sem… A munkatársak hol egyiknél, hol másiknál összejönnek, közben óhatatlanul beszélgetnek a munkájukról, ismertetik eredményeiket. Mindennek fültanúja Kollman Artúr, no meg az asszony.
– Tegye hozzá az asszony öccsét is…
– Hozzátettem, szerepel ő is a számításomban.
Bana hosszan bámult maga elé.
– Nem ígérek semmit – mondta később.
– Csak nehogy az események megelőzzenek minket.
– Nekem ne fesse a falra az ördögöt – kapta fel fejét az ezredes.
– Kollmanéknál valami bűzt érzek, és ez a lényeg.
Bana Dénes bosszúsan kifakadt:
– Érzés. Mindig csak az érzés… Legalább valami tény lenne a kezünkben.
– Ígérem, azon leszek, hogy rövidesen azok is legyenek – bólintott Balassa. – Azért igyekszem meggyőzni ezredes elvtársat érzésemről, nehogy később hátrányba kerüljünk éppen emiatt… A döntő pillanatban lépéselőnyünk meghatározója a sikernek. És ezt a lépéselőnyt csak a Kollmanék körüli élet tisztázása után nyerhetjük meg. Vagy kizárjuk őket a további munkánkból, vagy szoros ellenőrzést alkalmazunk velük szemben.
Bana ismét mély hallgatásba burkolózott. Tépelődése elárulta, hogy ingadozik a javaslaton. Csak nagysokára szólalt meg.
– Hát jó – sóhajtott. – Intézkedem, hogy körülszimatoljuk Kollman Artúrt és szűk környezetét.
– Megnyugtatásom miatt engedjen a kérésemnek ezredes elvtárs… Kutassák fel Kollman Artúr múltját, visszamenően egészen az iskolás koráig. Barátai, ismerősei is számba vehetők.
Bana Dénes hunyorogva nézett a délutáni napsütésben.
– Minek ez magának?
– Mert Kollman körül forog minden – válaszolta Balassa, és beszámolt munkahelyén tett megfigyeléseiről. Az elhárítófőnök nagy érdeklődéssel hallgatta. Később, amikor beosztottja az ezekkel kapcsolatos véleményét fejtegette, kelletlenül mocorogni kezdett.
– Azt akarja mondani, hogy az ismeretlen kémet nem a belső személyek körében kell keresnünk? – húzta fel szemöldökét.
– A dolgok arra mutatnak, hogy külső személy, de nagyon tájékozott a belső dolgokról… Persze, lehet segítőtársa a vállalatnál.
Bana Dénesről lerítt az elégedetlenség.
– Maga romba dönti minden tervünket – mondta.
– Ha egyszer nem jó a terv, dőljön romba minél előbb. Ez annál jobb a részünkre.
– Amikor meghatároztuk a felderítés irányát, belső személy mellett törtünk lándzsát. A tények erre mutattak. Bevallom, átfutott rajtam, hogy ennek az ellenkezője is fennállhat. Erre az inspirált, hogy megtalálta a kulcsok lenyomatát Szántainál.
– Ha a kém a vállalaton belül van, akkor megszerezhette volna maga is a kulcsmintákat… így aztán Szántaira sem lett volna szükség. Hogy őt bevonták, az azt mutatja, hogy a kulcsmintát Palásti kulcsáról kellett megszerezniük, amit a mérnök mindig magával vitt.
Bana figyelmeztetően intett ujjával.
– Ez teljes mértékig még nem bizonyosodott be – mondta.
– Csak logikus következtetés alapján több tény utal ennek alapján külső személyre, mint ahogy eredeti tervünkben szerepelt.
Bana ültében nyújtózott egyet.
– Kíváncsian várom majd a legközelebbi ütőkártyáját – mondta élcelődve.
– Elárulhatom, hogy egy ütőkártyám még maradt. Nem játszottam ki, mert azt akarom, hogy erős érv szóljon mellette. De ma este elválik, mit üthetek ezzel a lappal.