2.
A fekete autó a kórház elé siklott. Néhány másodpercig állt, aztán éles motorsikoltással hátra indult. Messzebb a bejárattól, egy nagylombú fa mögött újra megállt, mozdulatlanságba meredt, mintha már napok óta azon a helyen várakozna.
Később egy másik autó is érkezett. Sötétkék Mercedes. Egy galambszürke ruhás, magas férfi és egy testesebb nő szállt ki belőle. Felsiettek a lépcsőn, s eltűntek a bejáraton.
A fekete autó ajtaja kinyílott.
Ausztriának ezen a vidékén könnyen elviselhető a nyár. A hegyekből hűvöske szél szalad le a házak közé, lengeti, himbálja a nyitott ablakok függönyeit, a fák fakózöld leveleit, a nők bőségesen redőző szoknyáit. Nincsen hőség. Estére pedig a sötétséggel didergős hideg is ereszkedik a városra, s ilyenkor a lovakra is ráterítik a nehéz pokrócot. Mert ez olyan vidék, ahol még lovak állnak az istállókban, s ha nem is szántanak-vetnek velük, de álmos baktatással vonszolják a szekeret, vagy az idegenek hintóját. Kis városka az Alpok lábánál, egy kacskaringós völgyben, talán egyetlen hosszú utca az egész. Kórháza azonban híressé vált az egész országban. Az előkelő emberek, ha tehetik, idehozzák rokonaikat, amolyan Varázshegy-féle, szanatórium is, kórház is. Főképpen nőgyógyászaikat kedvelik, mosolygós arcú, kedves modorú orvosok, s mind legalább ötvenéves. Úgy gondolják, ez ad biztonságot a nőknek és nyugalmat a férjeiknek. A városka fölött vár őrködik, magas szürke tornya, kirívó ellentéte a mozgalmas, sokszínű tájnak. De a rege szerint, amíg a vár tornya állja a viharokat, a havas, csapkodó szelet, s rezdületlenül mered a nagy semmibe, nem érheti baj sem a vöröscserepes házak lakóit, sem a kórház betegeit. A vár rég halott úrnője, minden éjfélkor felmászik a torony tetejére, felöltözik a hold sugaraiba, kitárja karját a városka fölé, s olyan csodasugarat bocsát ki, amely oltalmazza a következő huszonnégy órára a vidéket. A toronyban nemrégiben szállodát akartak berendezni, de olyan tisztán lehetett hallani a falakból áradó sírást, nyöszörgést, hogy el kellett vetni a tervet. A város őslakói cinkosán mosolyogtak egymásra: ők tudták, hogy az úrnő nem engedi…
És még valami: az hírlik az egész országban, aki ennek a városkának kórházában születik, abból nagy ember lesz. Példákat is mondanak erre, van Nobel-díjasuk, püspökük, sőt – isten bocsássa meg – az állami ítéletvégrehajtó is itt született. Amikor az anyának először adják a kezébe az ápolónővérek a csecsemőt, nem is a nevét mondják, hanem ezt: íme, anyuka, a kis reménysugarunk… Ebben a kórházban születni rangot jelent. És azt, hogy a szülők gazdagok. Nem kelt tehát feltűnést, ha egy elegáns úr száll ki a kórház bejárata előtt a szépséges autójából. És az sem, hogy mögötte egy másik, szerényebb kocsi áll. írhatnánk azt is, így van rendjén.
A fekete autóból óvatosan kikászálódott egy férfi, fényképezőgépét maga elé tartotta, mintha azt szeretné megmenteni minden rossztól. A másik autóhoz sétált, s gyors egymásutánban felvételeket készített róla. Azt hihetné az ember, hogy fotóriporter. Amikor – talán egy óra múltán – újból megjelent az elegáns férfi a kórház ajtajában, s karját támaszul nyújtva, segített le egy óvatosan lépkedő nőt, aztán azt, amelyikkel együtt érkezett, de akinek a karjában már egy fehér, csipkés pólyába csavart csecsemő aludt. A fényképész újra kattintgatni kezdte a gépét. A férfi intett neki, hogy tűnjön el, de ez a fotóst nem zavarta. Az utolsó felvétel akkor készült, amikor a Mercedes elindult. A fényképész aztán a saját kocsijához szaladt, lehuppant az ülésre, mondott valamit a társának, s ők is indultak ki a városból, a néma hegyek közé, a sötétkék Mercedes után. Követték a kanyargós utakon, a fenyők sorfala között, az autópályáig, s onnan egészen Bécsbe. De a fővároson is keresztülhajtottak, s a Duna túlsó oldalán, egy szép villasor egyik háza előtt álltak meg. A fotós ezt mondta a társának.
– Mégis hazahozták…
– Nem olyan nagy baj – válaszolt a másik.
– Nem, csak… Nekünk jobb lett volna a nyaraló… Állj valahová félre, telefonálok a Prófétának.
– Jó – bólogatott a volán mögött ülő, keskeny bajuszú, fekete szemű férfi. – De ne felejtsd el, hogy a jó turista…
– Mit akarsz a jó turistával?
Az autó lassan elindult.
– Ismered a mondást, nem?
– Melyiket?
– Hát, hogy a jó turista a hegyet alulról, a templomot kívülről, de a kocsmát belülről nézi meg… Ezt csak azért mondom, mert éhes is vagyok, meg… Jobb, ha az italról nem is beszélünk…
A fotós nevetett.
– Jó, keress egy megfelelő helyet… Nekem is kiszáradt a torkom. És – tette hozzá – ezek egyhamar nem mozdulnak ki…
– Nagyszerű… Telefonálj… Itt egy fülke.
Az autó megállt, a fotós férfi kiszállt, fényképezőgépét azonban magával vitte. A társa nem hallotta, hogy mit beszél. Kicsit meglepődött, amikor a férfi visszaült az autóba, s komor hangon mondta.
– A villához.
– A villához? Vissza?
– Igen. Majd küldenek váltást, de addig…
Az autó vezetője káromkodásfélét sziszegett, de azonnal indított. Lassan elgördültek a villa előtt, az egyik keresztutcában megfordultak, s indultak vissza.
– Hova álljak?
Nehéz volt a helyet kiválasztani, mert a házak gondosan, rendben tartott kertjei egymást érték, s bárhol állt volna is meg az autó, a kerítések előtt, az ott lakók joggal hihették volna, hogy hozzájuk érkezett valaki.
– Feltűnés nélkül – mormogta a fotós, s közben tanácstalanul nézegette az utcát –, könnyű azt mondani, feltűnés nélkül…
– Újra megforduljak?
A fotós a fejét rázta.
– Ne… Hanem állj meg itt! Most!
– Itt? – kérdezett csodálkozva a gépkocsi vezetője. – Itt nincsen semmi! Semmi, ami takarna.
– Máshol sincs. De ebben a házban minden redőnyt leeresztették… Lehet, hogy nyaralnak…
– Valóban. Igazad van, – Az autó megállt, a motor elhallgatott. – És itt maradunk?
A fotós férfi bólintott.
– Itt.
– Így háttal?
– Így. – Aztán hozzátette, bár nem sok meggyőződéssel. – Ez a helyzet az álca… Nem a legkényelmesebb ugyan…
Úgy helyezkedett, hogy az autó hátsó üvegén kiláthasson.
– Kitörik az ember dereka meg a nyaka, de ha más nincsen…
– Nekem jó… Legalább egy kólát hoztam volna…
A fotós nem szólt, alig tenyérnyi magnetofont vett elő, belekrákogott, intett a társának, hogy hallgasson, s halkan beszélni kezdett.
– Augusztus nyolcadika… Most tizenöt óra huszonkét perc… A Stöcklgassén állunk, a negyvenkettes ház előtt… A gépkocsi vezetője Silz, és aki beszél, Rosenbach… Reggel óta követjük a kocsit. Minden a szokásos módon zajlott. A férfi vezet, mellette ült a felesége. A hátsó ülésen a dada, a gyerekkel. A fényképeket megcsináltam. A férfi ugyan tiltakozott, de hihette, hogy ez a mesterségem. Más fotós nem volt. Az úton a feleség többször is visszafordult a gyerekhez, hátranyúlva igazgatott valamit. A dada kövérkés alkat, elég jól öltözött, a karján, a nyakában is arany. Ahogyan én meg tudom ítélni, valamilyen szakmabeli, mert nagy biztonsággal fogta a pólyát, amíg az autóhoz értek, fél kézzel kétszer belenyúlt a táskájába, azt nem tudom, mit kereshetett, de a gyerek meg sem billent a karján. Az autó hátsó ajtaját is ő nyitotta ki, bár a férfi igyekezett, hogy odaérjen. A villába autóval hajtottak be, távirányítású kapu van. A garázsból be lehet jutni a házba, mert nem láttam senkit megjelenni újra az udvaron. A kerítés alacsony, át lehet lépni. Egy betonút vezet a garázshoz, ez cirka húsz méter hosszú. A gyalogosút kavicsos, a kapunál azonnal elválik az autóúttól, a füves részen át egyenesen megy a ház főbejáratáig. Az épület kétszintes, a felső ablakok az utcára nyílnak, összesen hat. Alul két hosszú ablak van, a kapu két oldalán. Mind a kettő rácsos. A kert folytatódik a ház hátánál. Az utcáról csak az látszik, hogy valami teraszféle is lehet, mert egy korlát sarka tűnik elő a hajladozó bokrok mögül. Egyelőre minden csendes. Ennyit tudtunk megállapítani. Vége.
A gépkocsi vezetője, vagyis Silz vállas, bozontos hajú, barna bőrű férfi, kényelmesen hátradőlt az ülésen.
– Ébressz fel, ha van valami… Ebben a rohadt hőségben elszáll az ember ereje… legalább a zakómat levehetném…
– Maradj nyugton…
– Én maradok – mondta lemondóan –, de ha arra gondolok, hogy a barátaink kondicionált szobában iszogatják a citromos Martinit, elhiheted, nem sok kedvem van itt megfőni…
– Én nem szeretem a Martinit.
Silz nem válaszolt. Behunyta a szemét, úgy tett, mintha aludna.
A fotós, Rosenbach eltette a magnót, a hátsó ülésre dobta a fényképezőgépet is. Nem fordult meg, nézte a villát. Rezdületlen arccal, meredten.
Silz fészkelődött az ülésen.
– Nyom ez a vacak – a zakója alá nyúlt, valamit igazgatott, hol jobbra fordult, hol balra. – Látsz valamit? – kérdezte.
– Azt, hogy piszkos az autód hátsó üvege…
– Nem volt időm mosatni, húszan is álltak a műhely előtt. Remélem, nem képzeled, hogy már ezt is én fogom csinálni? – Később száraz hangon hozzátette: – Én épp olyan munkatárs vagyok, mint te…
Rosenbach az órájára nézett. Még reggel vett a macskáinak egy csomó csirkenyakat, bedobta az autó csomagtartójába. Arra gondolt, hogy a nagy melegben már biztosan szaglanak. Jönnek majd a macskák este, körbeülik a kis udvaron levő etetőt, s nem kaphatnak semmit. Pedig ott szokta előttük egy kis bárddal darabolni a nyakakat, s külön dob mindegyik macskának. Azok már annyira jól neveltek, hogy nem nyúlnak ahhoz a húshoz, amelyik nem eléjük esik.
– Megbüdösödik – mondta hangosan.
Silz összevonta a szemöldökét.
– Mi a büdös?
– A hús!… A csomagtartóban.
– Ja. Az lehet.
Rosenbach komoran nézegette a villasort.
– Ide kellene költözni, mi?
Silz nem válaszolt. Újra behunyta a szemét, s úgy tett, mintha aludna. A fotós a fényképezőgépét piszkálgatta. A szeme elé emelte a keresőt, s azon át leste, mozdul-e valahol, valami. Hosszabb csend után Silz szólalt meg.
– És ha nem váltanak le? Már az is helytelen volt, hogy mi kísértük őket egész úton… Ha van egy kis esze a pasasnak, észrevett bennünket… Tulajdonképpen mi a bűne?
Rosenbach valamikor rendőr volt, de titokban aktfotókat készített egy pornólapnak, s amikor erre fény derült, eltanácsolták a testületből. Néhány évig magándetektíveskedett, de megélhetési gondjai keletkeztek, s akkor egyik barátja ezt az új helyet ajánlotta. Itt ugyan jó fizetést kapott, de nagyobb volt a fegyelem és a szigor, mint a rendőrségen. De a fényképezést nem tiltották, sőt többnyire olyan feladatot kapott, ahol gyakorolhatta szenvedélyét.
– Bűne? Egyáltalán bűnös? Honnan veszed, hogy bűne van?
Silz a másik oldalára fordult.
– Komédiázz az öreganyádnak – mondta csendesen. – Egyébként pedig, én tőlem lehet a római pápa is… Lassan kikészíti az embert ez a rohadt meleg…
A beszélgetés újra elakadt. Rosenbach letette a fényképezőgépét, s azzal szórakozott, hogy az ajtó automata ablakának kapcsológombját nyomogatta. Az üveg halk mordulással szaladt le, fel. Silz félszemmel nézte, de nem szólt.
Egy autó kanyarodott az utcába. Píros Jetta volt. Lassan jött, mintha minden pillanatban meg akarna állni. Egy nő vezette. Amikor a várakozó autó mellé ért, a nő az ablakhoz emelte a revolverét, célzott és lőtt. Négyszer.