15.
Már akkor lógott az eső lába, amikor a rendőrautók elindultak a Tolnai utcából. Amikor bekanyarodtak a Villa Bella elé, már zuhogott. Valóságos nyári zivatart kavart a szél, nem is szállt ki senki az autóból.
– Agyonra ázunk… Maradjatok a kocsiban – adta ki rádión az utasítást a csoport parancsnoka, Szegvári százados.
Tatár a sorban második kocsiban ült. Kezén bilincs volt. Nyomozótisztje cigarettát vett elő, s megkérdezte.
– Rágyújt?
Tatár nemet intett. Dohányzott, de most nem kívánta a cigarettát.
Az eső tovább zuhogott, olyanokat koppant az autó tetején, mintha jég is lett volna a cseppek között.
– Ezt jól kiválasztottuk… Az isten verje meg… A fiam tanévzárójára kellett volna mennem…
Csak a nyomozótiszt beszélt. Maga elé mondta a szövegét, nem nézett senkire. A csoport parancsnoka megunhatta a tétlenséget, mert közölte rádióján, hogy nézze meg mindenki az óráját, s pontosan tíz perc múltán elkezdik a műveletet. Úgy hangzott, mintha hadgyakorlaton lennének. Tatár mosolygott is, s kezdett megnyugodni. Olyan természete volt, hogy a cselekvés, és csakis a cselekvés nyugtatta meg. A tétlenséget nem bírta. A fogdában is ez idegesítette legjobban. Hiába sétált egyik faltól a másikig vagy tornászott, egyre rosszabb idegállapotba került.
– A rosseb! Itt kell rostokolnom!
De tíz perc, az már semmi! Attól félt, hogy az eső megakadályozza a bizonyítási kísérletet, s várhat megint holnapig vagy ki tudja, meddig… De így már oké! Kezdődhet a komédia…
Egyszerre nyíltak ki az autók ajtói, civil– és egyenruhás rendőrök szálltak ki, s nagyokat ugrálva szaladtak a villa bejáratához. Az öreg Tóni már ott állt. Fogta az ajtót, amíg rendőrök a hallba érkeztek. Tatárék szálltak ki utoljára. Amikor kibújt az autóból, gyorsan, de alaposan körülnézett. A Bella villa hegyre néző oldala felől autólámpa villant. Kétszer is.
Tatár lassan sétált a kapuhoz. Kísérői nógatták, de nem tehettek mást, vele áztak. A hallban őt állították középre. Csurgott a víz a hajából. Az ügyész adta a kezébe a zsebkendőjét.
– Törülje meg magát…
– Jöjjön be mindenki, aki idetartozik! – adta ki az utasítást a nyomozótiszt. – Mindenki, aki itt volt akkor… A vendégek is.
Az öreg Tóni azt hajtogatta :
– Igenis, kérem, igenis…
– Három perc alatt itt legyen mindenki!
Tatár meglepetten látta, hogy heten-nyolcan is jönnek be a hallba. Néhányat ismert már. A vékony, fehér arcú férfi kezében most is ott volt a gallyból készített kereszt. Szája szögletében gúnyos mosoly, őt nézte Tatár, elsősorban őt, mert úgy gondolta, ő lehet az igazi gyilkos. De a nyomozótiszt szinte kidobolta.
– Itt van újra az őrizetes, aki meggyilkolta a ház tulajdonosát. Tagad még ugyan, de ennek nincs sok értelme… Mi tudjuk, hogy ő tette… Most rekonstruáljuk a történteket. Mindenki segítségére számítunk. Lemegyünk majd a pincébe, és… – Tatár kezére nézett. Ott fénylett a bilincs. – És ez a fiatalember eljátssza, amit tett. Szakaszvezető elvtárs, vegye le a bilincset!
A fényképész sűrűn villogott a vakujával. Leginkább a háziak csoportját fényképezte. Az adataikat is felírták.
– Menjen előre á pincébe – parancsolta a tiszt Tatárnak. -S jöjjön mindenki utánunk!
Tatár kilépett az ajtón, s hirtelen bevágta maga mögött. Még egy ajtót látott, a kicsike, előszobáét, innen lehetett az udvarra jutni. Amikor azt kilökte, már nyílt mögötte a hall ajtaja is, és kiáltoztak.
– Álljon meg! Álljon meg, mert lövünk!
Kiugrott a kertbe. Az ajtó zárjába a kulcsot kívülről dugták be. Egy mozdulattal elfordította, s szaladt a bokrokon, virágon át a hegy felőli kerítés felé. Éppen a kőkerítés tetejére kapaszkodott, amikor elhangzott az első lövés. Már leugrott a túloldalra, az utcára, amikor sűrűn dörögni kezdtek a revolverek.
Egy fekete Mercedes állt alig pár méternyire a saroktól. Mire Tatár odaért, már nyitva találta a hátsó ülés ajtaját.
– Lehúzódni! – hallatszott a parancs.
S a Mercedes bőgve-durrogva lódult a sáros hegyi útnak. Az eső már elmosta az autó nyomát is, mire a rendőrök az utcának erre a felére értek. Ráadásul Szegvári százados a város felé mutatva üvöltötte.
– Ott szalad! Utána!
Egy másik, higgadtabb hangú parancs is elhangzott.
– Fegyverhasználat tilos! Értették?!
A háziak a villa kapujának fedett előterében álltak. Szájtátva figyelték a történteket.
– Meglógott… Fogadjunk, hogy meglógott – mondta izgatottan Nemes.
– Majd elfogják…
– Ezt nem…
Egy szürke Mazda állt meg a sarkon. Csak egy pillanatra. Aztán szép lassan áthajtott az utca torkolatán, mintha bizonytalankodott volna a vezetője, merre induljon.
A Villa Bella penzió kapujában hirtelen felhangzott az ének.
– Az idvözültek, az idvözültek járják körbe a hegyet! A fényképész még ott téblábolt.
– Frászt kap az ember – mondta ijedten. – Ki ez? – fordult az öreghez.
Nemes nem válaszolt. Karon ragadta a sápadt arcú férfit, és betuszkolta a hallba.
Néhány rendőr tért vissza. Sapkájukról, hajukból csurgott a víz.
– Megfogták? – kérdezték többen is.
– Elszelelt – mondta az egyik civil ruhás, és a fejét csóválta. – Az isten tudja, hová lett… Egy darabig még láttuk a hátát, aztán mintha a föld nyelte volna el.
– Felmehetünk már a szobánkba? – kérdezte egy sötét ruhás férfi, áradt róla a kölni.
– Természetesen – mondta a civil ruhás. – Sajnos, nincs tovább szükségünk önökre. Köszönjük a szívességüket.
A sötét ruhás férfi indult el elsőnek a lépcsők felé. Egy pillanatig mindenki őt nézte. Erősen bicegett a bal lábára.
A rendőrautók is elszirénáztak. Egyetlen egy maradt csak a ház előtt. Hárman ültek benne, figyelték az utcát, a környéket. Pár óra múltán, akkor már elállt az eső, elindult ez is a város felé.
A felhős égbolt miatt hamar sötétedett. Máskor ebben az órában még világos volt, most már bekapcsolták az utcai világítást is. A penzióban sorra gyúltak ki a lámpák, az egyik szobában a televízió kékesszürke fénye vibrált. Nemesné már harmadik napja volt halott. A férje mindenkinek mondogatta.
– Nagyon jó asszony volt… szegény… De az élet nem állhat meg… Dolgoznunk kell… A penzió, az penzió…
Azt is mondta:
– Úgy éltünk, mint a galambok… A mienk szerelmi házasság volt, kérem… Teljesen odavagyok… De a vendégek jönnek… Dolgoznunk kell, ahogyan ő tette… Pótolhatatlan, szegény…
Máskor:
– Az ékszereit akarta elrabolni a bitang… Ami a nyakán volt, azt is letépte… Eldugta… Meg a briliánsgyűrűt is… De a rendőr elvtársak megtalálták… Fel fogják akasztani! De meg is érdemli!
A gyilkosság estéjén már lerészegedett. Vendége jött, egy fiatal szőke nő, együtt ittak. De a nő nem maradt ott éjszakára, tíz óra is elmúlt már, amikor kisurrant a kapun. Az öreg másnap is ivott. Amikor a rendőrségre kellett bemennie, akkor is részeg volt. Beültették egy autóba és hazaküldték. A szőke nő is eljött újra. Nem tudni, mit csinált az öreggel, de estére már kijózanodott, s nem nyúlt sem aznap, sem azóta a pohár után. A nyomozótiszt megkérdezte tőle.
– Nos, Nemes úr, mikor beszélgethetünk?
– Hát… Amikor tetszik parancsolni…
– De józanul, igaz?
– Hát – mosolygott szelíden az öreg. – Tetszik tudni, nagyon elkeseredtem… Mert mi maradt most már nekem vénségemre? Ha nincs az ember mellett a társa… Nem ér ez már egy fabatkát sem…
Este, amikor már az utolsó rendőrautó is elment a ház elől, az öreg kinyitott egy üveg pálinkát. Poharat vett elő, a palackból ivott néhány kortyot. Aztán ledőlt a rekamiéra, nyúlt a cipője után, hogy levegye, de meggondolta magát.
– A francot… Nem él már az a dög! Nem ordíthat velem, hogy ne tedd a patádat a bútorra! Mégiscsak rendes fiú ez a Feri…
Hanyatt feküdt, ujjait összekulcsolta a feje alatt. A plafont nézte. S újra ivott.
– Eh, ez jólesett…
A mennyezeti tapéta apró vonalkái mozogni kezdtek. Az öreg tágra nyílt szemmel bámulta. Megdörzsölte a szemét, a vonalak megdermedtek, mozdulatlanná váltak. De az újabb kortyolgatás után már valóságos táncot jártak. S egyszerre csak hirtelen összerendeződtek. Egy mérges arcot formáltak magukból, egy nő arcát, még a pattanások is a helyükre kerültek. Az öreg óvatosan felült, nem vette le a tekintetét a képről, s lassan lehúzta mind a két cipőjét.
– Hát… Csak véletlenül… Lehúztam volna, csak…
Visszafeküdt, s nagyokat szusszantva, kicsit összegörnyedve, összekuporodva figyelte a mennyezetet. De már nem látszott semmi különös, csak a kissé töredezett tapéta. Újra nyúlt az üvegért, inni azonban már nem volt ideje, mert kopogtattak az ajtón.
– Ki az? – kérdezte rekedt hangon.
A válaszra nem volt szükség, mert Tatár állt a küszöbön. Vizesen, csapzottan. Óvatosan behúzta maga mögött az ajtót. A szájához tette a mutatóujját, úgy intette csendre Nemest.
– Ne féljen – suttogta. – Csak én vagyok…
– Elég az – mondta ijedten az öreg. – Mit akar?
Tatár kulcsra zárta az ajtót. Ledobta magáról a zakóját, az abrosszal megtörülte a fejét.
– Elnézést… Csuromvíz vagyok…
Nemes még összébb húzta magát, s riadtan figyelte a fiatalembert, aki, amikor meglátta a pálinkásüveget, pillanatnyi habozás után felkapta és jól meghúzta.
– Most ez orvosság… Nem szeretnék megfázni – mondta, s leült az egyik fotelba. – Csak nem fél tőlem, öreg?
– Hát…
– Hát, hát… – mondta könnyed hangon Tatár. – Én is azt mondom, mint a felesége, ne hatoljon…
Hallani lehetett, hogy újra elered az eső. Az ablaküveget verte, mintha a vízcseppek menekülni szerettek volna a szél, elől, be a szobába.
– Látja, öreg, itt vagyok… – Tatár érezte, hogy magyarázkodnia kell. – Nem fogtak el… Nem tudtam hová menni, idejöttem, magához… Utóvégre maga nagyon jól tudja, hogy nem én öltem meg a feleségét.
Nemes a fejét rázta.
– Én semmit sem tudok… – Gyorsan hozzátette. – Azt sem, hogy maga ölte meg… Meg azt sem, hogy… Elhallgatott. Nézte Tatárt, hogyan helyezi magát kényelembe. A cigarettásdoboz után nyúlt, rágyújtott. Félénk mozdulattal kínálta a hívatlan vendéget is.
– Köszönöm, elfogadom – mondta Tatár. – A börtönben nem engedtek… Képzelje, harmadik napja, hogy nem gyújthattam rá… – Élvezettel fújta a füstöt. Három-négy szippantás után felállt, s az öreg rémületére, mellé ült a rekamiéra. – Figyeljen, Nemes úr, vagy ha újra megengedi, Tóni bácsi… Én nem öltem meg a nagysasszonyt… Viszont olyan helyzetbe kerültem, hogy rám akarják kenni… Tehát menekülnöm kellett… Eddig sikerült… Magának kell segítenie, hogy valami jó helyre bújhassak… Addig itt maradok… És nagyon kérem, ne majrézzon tőlem… Eddig sem bántottam magát, ezentúl sem fogom… Megértette?
Az öreg bólintott.
– Hát…, engem nincs is miért bántani…
– Akkor adjon valami kaját, s beszéljük meg, mit lehet tenni… Eszébe se jusson a rendőrségre telefonálni, mert akkor nagyon megharagszom! Önvédelemből mindenre képes vagyok. Remélem, ezt is megértette.
– Meg… Eszembe sem jutott ilyesmi… Akkor lemegyek a konyhába… Hozok valamit.
Tatár intett, hogy maradjon. Egy doboz kekszet fedezett fel a sublóton, az öreg eszegette a gyomorsava miatt.
– Várjon még… A kekszből kérek, egyelőre… Majd később együtt lemegyünk a konyhába. Amikor már lefeküdtek a vendégek…
Az öreg kínosan mosolygott.
– Itt már hónapok óta egy vendég sincs…
Tatár úgy tett, mintha nem is hallotta volna, amit az öreg mondott. Még egyszer megerősítette.
– Majd ha lefekszenek a vendégek.
Kinyitotta a kekszesdobozt, három-négy kekszet a markába fogott, s egymás után dobálta be a szájába.
– Albert – olvasta el az egyik feliratát. – Szerette maga a focit, öreg?
– Puskást… Meg Kocsist… És a kis Vargát…
– Kicsodát?
– Hát… Vargát… A Zolit…
– Ja – legyintett Tatár –, aki disszidált…
– Puskás is… Zoli volt a kedvencem – folytatta Nemes, aki örült, hogy valami témát találtak, húzhatja az időt, hátha valami csoda folytán kikerülhet ebből a rémes helyzetből. – Kár azért a gyerekért… Nem lett belőle semmi…
Tatár evett még a kekszből, aztán eltolta maga elől a dobozt.
– Ebből elég… – Ivott egy korty pálinkát, megtörülte a száját és hátradőlt a fotelban. – Na, öreg úr… Most beszéljünk komolyan… Tud nekem segíteni?
– Hát – tárta szét a karját Nemes.
– Nézzük tárgyilagosan az ügyet – folytatta Tatár, s újra cigarettára gyújtott. – Azt szeretném bebizonyítani, hogy miért áll magának érdekében, hogy engem elbujtasson, hogy nekem segítsen… Figyeljen! Én pontosan tudom, hogy nem én öltem meg a feleségét. Viszont valaki megtette. Nem mondom azt, hogy maga, pedig érdekében állt volna! De valaki… Itt a házból… Esetleg az, aki olyan észrevétlenül tudott közlekedni a pincében… Emlékszik, ugye? És ez az ember ugyanaz volt, aki rám zárta az ajtót… Vagyis, aki megölte a nagysasszonyt, ugyanaz zárta rám az ajtót… Már ne haragudjon, de a nagysasszony halála, hát jó, sajnálom, mert mindenkit sajnálnék, de nekem nyolc… Érti, ugye? Ne nézzen úgy rám, mintha nem értené…
– Nem nézek én, dehogy nézek – mondta gyorsan Nemes. – És értem is…
– Helyes… Vagyis, ha engem elfog a rendőrség, előbb-utóbb bebizonyosodik, hogy nem én vagyok a gyilkos, és akkor elkezdődik a kutatás: ha nem én, akkor kicsoda? Viszont, ha engem nem tudnak elfogni, akkor Tatár marad a gyilkos… Tetszik érteni, hogy miért kell engem segíteniük?
Az öreg hallgatott. Később halkan megkérdezte.
– Mennyi pénzre gondol?
– Pénz is kell… Nem is kevés… De elsősorban búvóhely.
Nemes a vállát vonogatta.
– Hirtelen nem tudok… Tényleg nem tudok… Semmit sem tudok…
Tatár alig észrevehetően elmosolyodott.
– Tudja mit, öreg? Tanácskozza meg, akivel akarja. De itt maguknál nem hetelhetek, ez érthető. – Felállt, az ablakhoz lépett, s kinézett az utcára. – Mit tudom én, mikor jönnek megint a rendőrök! – Visszaült a helyére. – Most, amikor kergettek, átvetettem magam itt a szomszéd kőkerítésén, s felmásztam egy fára. Jóformán alattam szaladtak el, de nem lehet mindig ilyen szerencsém. Nekem válasz kell. Minél hamarabb. Egy óra, két óra… Éjfél, mondjuk, éjfél…
Az öreg lemászott a rekamiéról. A fejét vakargatta, és sóhajtozott.
– Hát… megpróbálhatom, de ehhez több idő kell…
– Mennyi?
– Lehet, hogy… Nem tudom.
– Én csak azt mondhatom, öreg, igyekezzen! Mert aztán tudok én másképpen is beszélni… És vigyázzanak, ha egy rendőrautó megáll a ház előtt, az első, aki meghal, maga lesz… Isten bizony!
Nemes Antal felhúzta a cipőjét. Az ajtónál járt, amikor Tatár utánaszólt.
– Arra gondoltam, ha lenne esetleg valahol egy nyaralójuk vagy ilyesmi… Az is jó lenne pár napig… Világos?
Az öreg nem szólt. Kilépett az ajtón. Tatár hallotta, hogy szinte ugrálva szalad le a lépcsőn.
– Kitöri a nyakát az igyekezettől – nevetett, s nagyot nyújtózott. Pillantása a rekamiéra esett, felállt, megigazította a díszpárnát s lefeküdt. A sáros cipőjére nézett, aztán mormogva felült.
– Bocsánat, bocsánat…
Lehúzta a cipőjét, szépen egymás mellé állította, s visszadőlt a párnára. Arra gondolt, milyen jó lenne, ha elaludhatna. Nem, azt nem szabad… Erőt vett magán, újra felkelt, s visszaült a fotelba. Belenyúlt a dobozba, s egy kekszet emelt a szájához. Beleharapott, rágcsálni kezdte. Közben szinte centiről centire végignézte a szobát. A függönyt, a képet a falon, a szekrényt, a sublótot, a kis íróasztalt. Látta, hogy az egyik fiókja nyitva van. Felállt, az ajtóhoz ment, s kifülelt. Aztán az íróasztalhoz lépett. Még jobban kihúzta a fiókot.
S ebben a pillanatban az egész házban elaludt a villany.