11.
Beleznay Gábor őrnagy többször végigolvasta felderítőinek jelentéseit. Csalódottan vette tudomásul, hogy egy lépést sem tettek előre. Magának sem sikerült egyetlenegy érdemleges tényt vagy jelzést kibányásznia az adatok halmazából.
Kellő titoktartással eljártak az illetékeseknél, hogy megállapítsák, vajon kik béreltek személygépkocsit azon a napon, amikor a Balatonnál figyelést folytattak, és a szövetkezet titkárnője megjelent a kulcsért Bálint Gézánál. Egy csomó adat érkezett. Különféle márkájú gépkocsikat adtak bérbe, de még véletlenül sem találtak olyan kék Zsigulira, amely érdekelte őket. Azon a napon csupán két Zsigulit kölcsönöztek. Egyik kocsi sem volt kék színű.
Gondoltak arra, hátha a bérbe vevő másnak adta át a kocsit. A feltételezést ellenőrizték, de itt sem jutottak előbbre. A két Zsiguli aznapi útját teljes mértékig sikerült rekonstruálniuk. Szóba sem jöhetett, hogy bármelyik is közrejátszott volna, annak ellenére, hogy színük más volt.
Az őrnagynak mindez érthetetlennek tűnt. Mert tény, hogy világoskék Zsiguli tévesztette meg embereit, és ez XX-es rendszámot viselt. Viszont az illetékesek által vezetett, pontosan elkönyvelt adminisztráció ellentétes állítását nem tudták megdönteni. A kérdéses napon tehát nem béreltek világoskék színű Zsigulit.
A Volvo kérdésében ugyancsak kudarcra jutottak. Azon a napon, amikor Bálint Géza felhozta gépkocsijával Pula Ildikót a Balatonról, egyetlenegy Volvót sem kölcsönöztek. A vállalatnak csupán két ilyen kocsija volt, az ellenőrzés alapján mindkettőt a garázsban vesztegelt.
Pintér alezredes lépett az őrnagy szobájába.
– Tudod, hogy tizenegykor kezdődik a megbeszélés – célzott az elhárítófőnöknél tartandó tanácskozásra.
Beleznay bólintott. Az arca olyan volt, mint akinek a fogát húzzák. Keserű szavakkal tájékoztatta az alezredest a jelentések tartalmáról.
– Az öreg prüszkölni fog – jegyezte meg –, de varázsló nem vagyok… Ez van, ezt állapítottuk meg.
– Valahol tévedés lehet – vélekedett Pintér.
Beleznay legyintett.
– Nemhogy tévedés, hanem tévedések sorozata… Vagy hamis volt az XX-es rendszám mindkét esetben, vagy a vállalati adminisztráció vacak.
– Lehet…
Beleznay hosszan fejtegette véleményét erről. A tűzbe tette volna a kezét, hogy emberei jól láttak és a felforrt vizű gépkocsi Zsiguli volt, mégpedig világoskék, és XX-es forgalmi rendszámot viselt.
– Akkor miként lehetséges ez? – tette fel a kérdést.
– Adminisztrációs hiba… Hamis rendszám – sorolta Pintér.
– Úgy van…
– És a másik vonalon mi a helyzet?
Beleznay tudta, mire céloz Pintér. Már napok óta figyelték a szövetkezet titkárnőjének, Villányi Józsefnénak minden lépését. A csinos asszony munkahelyén kívül senkivel sem érintkezett. A figyelést végző felderítők a nő lakása és munkahelye között ingáztak. Sehova sem ment, szinte ki sem mozdult a lakásából. Látogató sem kereste fel.
– Teljes pangás… Még csak a házfelügyelővel sem vált szót – mondta az őrnagy.
– Egyáltalán ki ez a nő? Van családja?
– Család nincs… Jóformán férje sem.
– Hogyhogy?… Elvált?
Beleznay a fejét ingatta.
– A férje tüdőbeteg, nemegyszer állt már hosszú kezelés alatt. Jelenleg hónapok óta szanatóriumban van a Mátrában. Tudomásunk szerint vagy fél évig még ott marad – mondta.
– A nőnek nincs senkije?
– Hát meg lehet ezt állapítani? – csattant fel az őrnagy, – Egyszerűen begubózott. Nem megy sehova.
Pintérnek ez a mozdulatlanság nem tetszett. A nő hirtelen megváltozott viselkedése arra utalt, hogy vagy számít a nyomon követésére, vagy pedig óvatosságból viselkedik ily visszahúzódóan. Az őrnagy inkább hajlott az utóbbira. A figyelők nem jelentették, hogy a nő az utcán menet közben valamiféle önellenőrzést végezne: meggyőződjön, követik-e vagy nem. Márpedig a tapasztalat azt mutatta, hogy gyanú eseténél éppen ennek az ellenkezője történne. Ebben az esetben Villányiné kutatná a nyomában haladókat.
– Várni kell – vélekedett Pintér. – Türelem kérdése… Egyszer majd csak kimozdul.
– Mikor?
– Majd ha megpiszkáljuk ezt a társaságot, lesz szaladgálás.
Beleznay legyintett.
– Bárcsak ott tartanánk már!
Az alezredes órájára nézett. Pár perc hiányzott a megbeszélt időponthoz. Beleznay elrakta az iratait, és hóna alá kapta vaskos dossziéját, jelezve, kész az indulásra.
Bana Dénes minden mozdulata élénk volt. Semmi jel nem utalt arra, hogy rossz hangulatban lenne. Sőt, miközben a mindig utolsónak érkező Zimonyi alezredest várták, közömbös dolgokról csevegett. Később figyelmesen hallgatta Beleznay beszámolóját a bérelt személygépkocsi felkutatására és a vezető kilétének a megállapítására tett intézkedésekről. Csendben volt akkor is, amikor az őrnagy részletesen taglalta az eredménytelen nyomozást. Pedig, szokásához híven, ilyen esetekben mindig közbeszúrt néhány csípős megjegyzést, de most nem.
Beleznayt Zimonyi követte. A technikai osztály vezetője az elmaradhatatlan mappából újabb fényképfelvételeket vett elő. Röviden ismertette, hogy a Bálint Géza pesti lakásában történt betörés során a bűnügyi technikusok a tettes által megfogott tárgyakon nyomokat rögzítettek. Ezek a nyomok arról tanúskodtak, hogy az ismeretlen betörő kesztyűben tevékenykedett. A talált kesztyűnyomokat lefényképezték, összehasonlították a Pula Ildikó és Sóskúti Arnold lakásában talált nyomokkal.
Az ezredes most első ízben szólt közbe.
– Mindhárom mikronyom azonos – mondta.
– Igen, kétséget kizáróan azonos – lobogtatta meg a kinagyított fényképeket Zimonyi. – Ugyanaz az ember, aki átkutatta Pula Ildikó lakását, megölte Sóskútit, most betört a jogtanácsos lakásába.
– Hiányzik valamije? – kérdezte az ezredes.
Pintér Béla vette át a szót Zimonyitól. Ő volt a legjobban tájékoztatva a rendőri bizottság munkájáról.
– Bálint azonnal felutazott Pestre… Átnézte a lakását, de semmi sem hiányzik.
– Gondolom, volt abban a lakásban épp elég értékes tárgy is.
– Több jeligés betétkönyv, amelyekben komoly összegek voltak elhelyezve. A tettes egyetlen könyvet sem vitt el. Nem beszélve az értékes ruhákról, különféle tárgyakról. Nemcsak a rendőrök, de még maga Bálint is csodálkozott ezen. Nem tudták elképzelni, milyen betörő lehetett… Azt hiszik, hogy valami megzavarta és gyorsan kereket oldott.
– Ez feltehető – vélekedett az ezredes.
– Egyáltalán nem, mert mindent átkutatott, tehát mindenre bőven volt ideje.
– Talán nem bukkant rá a betétkönyvekre…
Pintér a fejét rázta.
– Azt a fiókot, ahol a betétkönyvek hevertek, feldúlta. Látnia kellett a könyveket. Ezenkívül az egyik kesztyűnyomot éppen az ékszeres kazettán találtuk meg. Abban legalább hetvenezer forint értékű tárgyak hevertek. Egyetlen darab sem hiányzik.
– Ezek szerint minden jel arra utal, hogy Bálint lakásába nem közvetlenül anyagi haszonszerzés miatt hatolt be ez a betörő – jegyezte meg az ezredes.
– Semmiképpen sem.
Bana cigarettára gyújtott, és a többieket is megkínálta.
– Így hát csak a mi ellenfeleinkre kell gondolnunk – szögezte le. – Arra számítottak, hogy mivel ez a Bálint, még ha alkalmilag is, de kapcsolatba került Pula Ildikóval, valamit talán átvehetett megőrzésre a lánytól… Nos, ezt kereshették.
Később az elhárító főnök összefoglalta a tényeket. Ezek arra utaltak, hogy Pula Ildikó, az Általános Mechanikai Szövetkezet angol-német nyelvű levelezője, kémtevékenységet folytatott. Ennek során megszerezte az új komputer terveit, műszaki leírását. Ekkor azonban elhatározta, hogy mindezt nem továbbítja megbízóinak, hanem a saját hasznára fordítja. Tudta, hogy az új komputer komoly érdeklődésre tart számot a világpiacon tevékenykedő cégeknél. Sejtette azt is, hogy bármelyik cég a kész tervekért, jelentős anyagiakra képes.
Minderre Pula Ildikót az indíthatta, hogy az elmúlt nyáron ismeretséget kötött egy Velinger Tibor nevezetű magyar származású fiatalemberrel, aki Belgiumból látogatott Budapestre. A férfival feltehetően megtárgyalta, hogy egy ilyen új komputer terveiért vajon mennyit lehetne odakint bezsebelni. A lány érzelmileg is közeli kapcsolatba került Velingerrel, és a házasságkötés gondolata is felmerült. Pula Ildikó arra számított, hogy házasságát odakint a megszerzett tervekért kapott anyagiakkal alapozza meg. Ehhez azonban el kellett titkolnia megbízói elől azt, hogy a terveket az utasításnak megfelelően megszerezte.
Feltehetően a lány húzta-halasztotta az időt, ezzel a tervek átadását is. Ez később már nem sikerült, mert a szövetkezet nyilvánosságra hozta, hogy befejezte a prototípus gyártását. Ezután Pula Ildikó úgy akarta megakadályozni a tervek átadását, hogy formálisan illegalitásba vonult, bujkálni kezdett megbízói elől. Bérelt egy víkendházat, és ott lakott. A szövetkezetnél felbontotta munkaviszonyát. Hogy titokban maradjon férjhez menési szándéka, Velinger Tibor leveleit az általa bérelt postafiókba irányíttatta, ahol levélszekrényt bérelt.
A megbízók azonban sejtették, hogy a lány valamilyen okból kifolyólag félrevezette őket. A nyomát kutatták. Így jutottak el a Balatonhoz, a szövetkezet üdülőjébe.
– Itt kezdődött a drámai eseménysorozat – emelte fel hangját az ezredes. – Pula Ildikó észrevette az érkezőt, és tudta, hogy a nyomára akadtak – folytatta. – Megszökött, és Bálint Pestre hozta. Másnap fondorlatos módon meggyilkolták. Aztán követte Sóskúti Arnold esete. A férfit azért tették el láb alól, mert attól tartottak: szemtanúja volt a gyilkosságnak, hiszen másnap értesítette a rendőrséget… Hogy állunk jelenleg az ügyben? Tudjuk azt, hogy egy jól szervezett kémhálózattal állunk szemben, amely már korábban azt a célt tűzte maga elé: megszerzi az új komputer terveit. Ügynökük, Pula Ildikó azonban megkísérelte kijátszani őket, erre likvidálták, de a lány által megszerzett tervek nincsenek meg. Ezt keresik most lázasan. Mi úgyszintén arra törekszünk, azzal a különbséggel, hogy felderítsük és leleplezzük a kémhálózatot is… Mit tudunk a résztvevőkről? Elsősorban azt, hogy Villányi Józsefnénak köze van az ügyhöz. Bizonyítja ezt a kulcs átvétele, átjátszása a másolatkészítéshez. Aztán itt van az a valaki, aki Pula Ildikó lakhelyéről tájékoztatást vagy jelentést ad ennek a kémhálózatnak. Erre utal Sóskúti meggyilkolása, leselkedése miatt. Ez már két személy. Aztán itt van a harmadik: maga a gyilkos. Annyit tudunk róla, hogy erős testalkatú, balkezes és bűntényeinek elkövetésénél kopott bőrkesztyűt visel. Mindig ugyanazt a bőrkesztyűt… Ez ideig lépéshátrányban voltunk ellenfeleinkkel szemben, azonban most sikerült végre megelőznünk őket. Hód megtalálta a lány búvóhelyét. Egy víkendházat bérelt Sashalmon. Szerencsére ott érintetlen volt minden. Rábukkant az elrejtett mikrofényképezőgépre, amelyet a lány használt a tervek megszerzéséhez, és több más tárgyra is. Annak a filmnek a negatívja azonban nem került elő, amely a terveket tartalmazza. Feltételezhető, hogy azt a lány máshol rejtette el. A legsürgősebben arra kell törekednünk, hogy megtaláljuk ezt a rejtekhelyet, ezzel együtt a terveket. Ha ez nem sikerül, a kémhálózat megkaparinthatja. Ennek súlyos következményeit gazdasági érdekeinkre nem kell részleteznem… Másrészt, ha megelőznek minket, akkor a kémhálózat beszünteti minden tevékenységét, és nem lesz több lehetőségünk a felderítésre.
Az elhárítófőnök beszámolóját követően Beleznay és Pintér kifejtették véleményüket a további intézkedésekről. Egyetértettek azzal, hogy Villányiné szoros figyelése, ellenőrzése kulcsfontosságú az elhárítás számára. Elsősorban itt várható annak a valószínűsége, hogy sikerül valamilyen kapcsolatára rátalálni és a megtalált szálat továbbgombolyítani. A nő mozdulatlanságát, hogy nem megy sehová, annak tulajdonították, csupán biztonsági okokból korlátózza mozgását. Ez arra utalt, hogy a nő gyanút fogott. Tehát türelmesen várni kell, míg amaz újból felbátorodik.
A beszélgetést a telefon csengése szakította meg. Bana felvette a kagylót, majd tekintete Pintérre esett.
– Sürgős jelentést kaptál – közölte. – Vedd át, és gyere vissza.
Az alezredes kisietett a szobából. Kisvártatva már jött is vissza.
– Mi a helyzet? – kíváncsiskodott az ezredes. – Valami új esemény történt?
– Jelentem, Pula Ildikó számára levél érkezett Brüsszelből. Velinger Tibor ebben közli, hogy Budapestre érkezik házasságkötés céljából. Kéri a lányt, hogy szerezze be az ehhez szükséges iratokat.
A hír felvillanyozta az elhárító főnököt.
– Mikor érkezik? – kérdezte.
– Két hét múlva.
– Tizennégy nap.
Pintér bólintott. Maga is tudta, akár a többiek, hogy ez felbolygatja majd munkájukat. Velinger szerepét nem látták tisztán, csak homályos tapogatódzásokra voltak utalva. A következtetések arra utaltak, hogy a férfi nem tud Pula Ildikó kémtevékenységéről, sőt azt sem sejti, hogy a lány mit akart “nászajándékként” kicsempészni magával. De mi van akkor, ha mindez nem áll fenn és Velinger igenis tud arról, hogy a lány mit akar magával vinni. Lehet az is, hogy felajánlotta ehhez a segítségét, és a terveket maga fogja eladni. Bizonyosságot ebben a kérdésben nem tudtak. Azt viszont tudták, hogy Velinger Tibor Budapesten történő megjelenése az események zuhatagát indíthatja el, és ezzel megnehezíti az elhárítás munkáját. Könnyen előfordulhat az is, hogy az eddig megtett intézkedések mind felborulnak.
Bana Dénes hosszan fejtegette a várható következményeket.
– Nem szabad figyelmen kívül hagyni azt, hogy a kémhálózat előtt immár nem titok a lány kapcsolata Velinger Tiborral – mondta később. – Sőt az sem, hogy Pula Ildikó férjhez akart menni. Ugyanis megszerezték a leveleket. Ezekből ugyanarra a következtetésre jutottak, mint mi… Most már azt is tudják, hogy a lány miért nem akarta átadni az utasításukra megszerzett terveket… Érthető?
Beleznay Gábornak az volt a véleménye, hogy ennek ellenére helyzeti előnyben vannak, mert az ellenfél nem tudja Velinger Tibor szándékát. A postán szoros figyelés alatt tartják a százhuszonnégyes szekrényt.
Az ezredes legyintett.
– Majd akkor megtudják, amikor Velinger Budapestre érkezik és kutatni kezd a lány után – mondta. – Hiszen a férfi még nem tudja, hogy meghalt…
– Akkor valóban bonyodalmaknak nézünk elébe.
– Ezeket a bonyodalmakat jó lenne a magunk javára fordítani. Talán lehetséges irányítanunk is ezeket a bonyodalmakat… Kihasználni a meglepetés erejét, amikor ez a Velinger betoppan – mondta az ezredes, és hosszan nézett maga elé. Kisvártatva folytatta: – A legnagyobb valószínűség amellett szól, hogy a kémhálózat Velinger nyomába akaszkodik… Mert abból a következtetésből kell kiindulniuk: hátha a vőlegény tisztában van mindennel, egyben ismeri a negatív rejtekhelyét. Jogosan gondolhatják, hogy a vőlegény elvezeti őket a rejtekhelyhez, és aztán megkaparinthatják maguknak a terveket.
– Mi meg Velingert figyeljük, és két legyet üthetünk egy csapásra – vetette közbe Pintér.
Beleznay nem volt ilyen magabiztos. Tudta, milyen gondot jelent és milyen kockázattal jár a kétoldalú figyelés. Az érdeklődésüket nemcsak Velinger Tibor előtt kell titkolni, hanem olyan ismeretlenek előtt is, akik úgyszintén figyelemmel kísérik a férfi tevékenységét. Ráadásul: azt felderíteni, hogy rajtuk kívül ki figyelheti Velingert, igen nehéz feladatnak tűnt.
– Egyetértek Gábor aggodalmával – jelentette ki az ezredes, miután az őrnagy befejezte. – Egyszerűbb utat kell találnunk, hogy jelen legyünk, amikor a róka kiugrik a bokorból.
Pintér felkapta fejét.
– Lemondunk arról, hogy Velingert szemmel tartsuk? – kérdezte.
Bana Dénesnek egy váratlan gondolat tolakodott az agyába. Annyira bizarrnak tűnt ez az ötlet, hogy többször is megforgatta magában. Csak nagy sokára szólalt meg:
– Van egy lehetőségünk… A tét nagy. Sokat veszthetünk, de egyben mindent megnyerhetünk.