15.
Zántai Ferenc taxival érkezett az Inter-Continentalhoz. Belépett a hallba és egyenesen nekiindult a lépcsőknek. Az egyik portás utánalépett, és udvariasan feltartóztatta.
– Kihez tetszik menni?
– Kurt Haller úrhoz – nyomta meg a szavakat Zántai. – Megbeszéltük.
– Elnézést – mondta a portás.
Zántai keresgélés nélkül megtalálta a jelzett szobát, és lenyomta a kilincset. A kereskedelmi tanácsos éppen valami könyvet olvasott a fotelban. Amikor meglátta az érkezőt, úgy nézett, mint aki rémeket lát.
– Mit keresel itt? – ámult el. Aztán tekintetét Zántaira szegezte, és megértette, hogy valami rendkívüli történt. Fürgén felpattant a fotelból. – Egy szót sem – sziszegte.
Elkésett…
– Te szemét – tört ki Zántai. – Miért tetted?
Kurt Haller akaratlanul is felkapott egy keze ügyében levő Szivart, rágyújtott, majd a földhöz vágta, mert rádöbbent, hogy mit sem ér az egész. Zántaihoz lépett, és tenyerét rátapasztotta a férfi szájára.
– Egy szót sem, te marha – súgta a fülébe, majd a tehetetlen férfit kivonszolta az erkélyre, de tenyerével továbbra is befogta száját. – Minek jöttél ide?… És miről beszélsz? – sziszegte.
– Zsókáról – préselte ki magából a szavakat Zántai. – Meghal, biztos meghal… Megmérgezted azzal az átkozott whiskyddel.
Kurt Haller értetlenül nézett.
– Ígérd meg, hogy suttogni fogsz – mondta fojtott hangon. – Ígérd meg, máskülönben torkunkra teszik a kést…
Zántai megadóan intett a szemével. A kereskedelmi tanácsos leejtette karját, és a fülére mutatott. Zántai, ha összefüggéstelenül is, de körvonalazta a történteket.
Kurt Haller a fogát csikorgatta. Villámgyorsan felmérte a lehetőségeket. Tudta, immár Labányi Zoltánnal kapcsolatban nem sikerült félrevezetnie az illetékeseket, sőt a puska fordítva sült el. Tisztában volt viszont azzal is, hogy Horváth Zsókának kutya baja, ezt az egész mesét az elhárítás találta ki és etette meg Zántai doktorral, majd kíváncsian lestek, hová is fut. Most már átkozódott magában, miért is nem sikerült a baleset, akkor ezt a csapdát elkerülhették volna.
– Te marha – lihegte alig hallhatóan. – Te ezt elhitted? Egy időzített akna volt az egész, és most várják, hogy robbanjon… Azonnal cselekednünk kell.
Zántainak könnybe lábadt a szeme.
– Meg akartad ölni Zsókát már előbb is… És most sikerült – mormogta.
– Mondom, hogy nem…
– De igen, igen, igen – ismételte monoton hangon, aztán mind erősebben Zántai. – Igen… igen… ig…
Kurt Haller ismét rátapasztotta, tenyerét a férfi szájára.
– Fogd be a pofád, te marha, mert megjárod – suttogta.
– Tehetsz, amit akarsz – nyögte ki a szavakat Zántai. – A célod nem érted el… Hiszed csak, de nem kaparintottad meg az új hormont.
– Mit beszélsz? – lepődött meg a német, és karjának izma egy pillanatra elernyedt.
Zántai egy fejrándítással szabaddá tette a száját.
– Csak egy részkísérlet eredményét szerezted meg, csak az volt a páncélszekrényben… A végső leírás azon az éjjelen Labányi íróasztalában maradt – mondta elszántan.
– Hazudsz!
– Nem szerezted meg…
– Hazudsz, mert akkor nem merted volna átvenni a részed, a száz darab ezrest.
– Odakint majd ellenőriztesd, hiába volt minden.
Kurt Haller arca megnyúlt, tekintete vadul villogott.
– Te részeg vagy, Franz – mondta hangosan, miközben fejében villámgyorsan száguldottak a gondolatok. Felmérte a lehetőségeit és az esélyeket. Minden jel arra mutatott, hogy lehallgatták a beszélgetést. Kipróbált hírszerző volt, és mindennel számolt. Tudta, itt már csak legfeljebb időt nyerhet, időt a meneküléshez, időt, amely életet jelent, és mindezt függetlenül attól, hogy Zántai igazat mondott-e vagy sem.
A kereskedelmi tanácsos vidám hangot erőltetve megszólalt:
– Tudod mit, Franz?… Megvacsorázunk, és elbeszélgetünk mindenről, majd felrendelem a vacsorát a szobába…
Az egész egy villámgyors mozdulat volt. Kurt Haller közel lépett, és tenyerének élével váratlanul erős ütést mért Zántai torkára. A férfi mukkanás nélkül, üres zsákként omlott a földre. A német letérdelt, és a tehetetlen ember arcába nézett. A félig csukott szemhéjak piciny rángatózása elárulta az ütés következményét. Ezt követően megragadta az elernyedt testet, és a mosdóhelyiségbe húzta.
A kereskedelmi tanácsos pillanatok alatt felöltözött. Magához vette iratait, pénzét, és felöltőjébe bújt. A kalapját mélyen szemére húzta. Órájára nézett. Kilenc múlt pár perccel. Ha két órát nyer, túl lesz a határon, bottal üthetik a nyomát. Felemelte szobájában a telefont, a porta nyomban jelentkezett.
– Két személyre vacsorát rendelek a szobámba, és valami itókát is – szólt a kagylóba.
A rendelést felvevőnek olyan menüt állított össze, amelyről tudta, hogy annak elkészítése hosszú időt vesz igénybe.
– Remélem, még éjfél előtt megkapjuk – próbált kedélyeskedni, aztán letette a kagylót.
Mielőtt a szobáját elhagyta volna, bekapcsolta a rádiót, aztán kilesett az ajtón. A folyosó üres volt. Fürgén lement a lépcsőn az első emeletre. Tudta, a főbejáraton elhagyni a szállót kész életveszély. Ott azonnal a nyomába akaszkodnak. Nem maradt más választása, mint a folyosó végén levő személyzeti lépcsőház, amely a raktárakba vezetett. Az ajtót azonban zárva találta. Töprengésre nem volt idő, a szobákból minden pillanatban kiléphetett valaki, nem beszélve a személyzetről. Vállával az ajtónak feszült, a folyosó csendjét roppanás zaja törte meg: a zár kifordult helyéből.
Kurt Haller belépett a lépcsőházba, és amennyire lehetett, visszahajtotta az ajtót. A résen szorongva lesett vissza az emeleti folyosóra, de ott egy lélek sem moccant a zajra. A sötét személyzeti lépcsőn leosont a raktárba. Sejtette, hogy itt több kijárat is vezet az utcára. Remélte, egyiken kijuthat. Hosszú alagsori folyosón át a konyha raktárába jutott. Váratlanul hangok ütötték meg a fülét. Megtorpant és a falhoz lapult.
Többen beszéltek, ládák csapódtak a földhöz. Közelében szekrénysor húzódott. A nyitott ajtók mögött köpenyek lógtak. Nem tétovázott sokat. Kibújt felöltőjéből, kabátját, kalapját a szekrény mélyére dobta. Köpenyt vett fel, ellenzős sapkát nyomott a fejébe, mint amilyent a szállodai munkások viseltek. Kisvártatva óvatosan kilesett a folyosó sötétjéből. Pár lépésre munkások, rakodtak, a nagy vasajtó nyitva volt, az utcán teherautó várakozott. Percekkel később az autó elindult, a raktár előtere üres lett.
Kurt Haller egy könnyű gyümölcsösládát vett a vállára, és kilépett rejtekhelyéről. Senkibe sem ütközött, a nyitott ajtón át kisétált az utcára. Határozottan haladt, minden segítség nélkül, mint aki a dolgát végzi.
A mellékutcában sápadt fényű lámpák égtek, alig volt járókelő…
Kurt Haller, anélkül hogy lassította volna lépteit, a válla fölött hátratekintett. Senki sem volt a nyomában. A legközelebbi sarkon befordult és egy kapu alá hajította a gyümölcsösládát, az ellenzős sapkát pedig a zsebébe gyűrte. A fényesen kivilágított Váci utcát elkerülte, igyekezett a mellékutcákban maradni. Már jó távol volt az Inter-Continentaltól, amikor megnézte az óráját. Észrevétlen távozása óta húsz perc telt el. Ez megnyugtatta. A vacsora elkészítése, bármennyire is igyekeztek, igénybe vesz két órát. Csak akkor fedezik majd fel hűlt helyét. Ezt követően már telefonálhatnak a határátkelőhelyre, túl lesz azon.
Egy nyilvános telefonfülkéből tárcsázott. Várnia kellett, míg a kempingben előkerítették a német nyelvet beszélő alkalmazottat, és az értesítette a hívott felet.
Kurt Haller megkönnyebbülten sóhajtott, amikor a vonal túlsó végén ráismert Josef Schütz hangjára.
– Ne kérdezz semmit, azonnal indulnunk kell – mondta. – A lakókocsit hagyd ott, mintha csak a városba jönnél. A portásnak mondd meg, hogy látogatót vársz, ha megérkezne, várjon rád, mert egy óra múlva visszatérsz… A szokott helyre gyere, és várakozz, míg odaérek…
– Rendben.
A kereskedelmi tanácsos helyére tette a kagylót, kijött a fülkéből, és sietősre fogta lépteit…
Az elhárítófőnök szobájában csillárok ontották a fényt, a levegőben cigarettafüst terjengett. Bana Dénes izgatottan járt fel s alá. Állandóan érkeztek a jelentések az akciócsoportoktól. Pintér Béla alezredest hívták ki a szobából. Az osztályvezető kisvártatva visszatért.
– Történt valami? – kérdezte az ezredes.
– Jelentem, a kempingben levő vendégünk az előbb kapott telefonhívást, és elhagyni készül a helyét… Csak időlegesen, mert nem csomagolt.
Bana megállt a szoba közepén, és gondterhelten töprengett.
– Vajon ki hívta fel?… Beleznay ék nem jelentettek hívást? – kérdezte.
– Nem… Figyelésben vannak. A csoport követi ezt a Josef Schützöt, és folyamatosan jelentést tesznek.
– Kapcsold őket a szobámba – mondta az ezredes. Az íróasztalhoz lépett és tárcsázott. A vonal végén Beleznay jelentkezett. – Mi a helyzet a szállóban?
A felderítők vezetője röviden beszámolt a rögzített beszélgetésről. Az elhárítófőnök arcvonásai kisimultak. Végre sikerült bizonyosságot szereznie Kurt Haller kétes hírű tevékenységéről.
– Jelenleg a szobában szól a rádió, beszélgetés viszont nincs… A német kétszemélyes vacsorát rendelt – mondta Beleznay.
– Kurt Haller nem telefonált?
– Senkinek sem…
– Érthetetlen – dünnyögte az ezredes. Éberségre intette az őrnagyot, és letette a kagylót. A kapott jelentést közölte Pintérrel.
– Fura a csend – jegyezte meg az alezredes.
– Több, mint fura… Egyszerűen érthetetlen. Bombarobbanás, aztán hirtelen süket csend. Bár vacsorát rendeltek, de mindez valahogy nem tetszik nekem – mondta fejcsóválva az elhárítófőnök, és a faliórára pillantott.
Háromnegyed tíz volt…
Az íróasztalon felbúgott egy készülék. A Josef Schützöt figyelő csoport vezetője jelentette, hogy a testes német Opeljával Budán, a Lukács Gyógyfürdő előtt parkol. Bent ül a kocsijában, és vár valakire.
Bana Dénes cigarettára gyújtott, és értetlenül tárta szét a kezét.
– Ehhez mit szólsz, Béla? – kérdezte.
– A választ rövidesen megtudjuk, amint az illető megérkezik.
– Az mind rendben van, de ki lehet ez az illető?… Kurt Haller és Zántai az Inter-Continentalban… Horváth Zsóka itt bent várakozik, és azt sem tudja, miért faggatjuk kora este óta. Labányi Zoltánnal mi van?
– Jelenleg színházban ül a családjával… Ezt jelentették embereink.
Az ezredes gyorsakat szippantott cigarettájából.
– Hát akkor kire vár az a Schütz ott a sötétben? – problémázott. – Lehet, hogy új személlyel bővül a körünk?
– Előfordulhat…
Bana Dénes ismételten felhívta a szállónál lesben álló Beleznayt.
– Jelentem, még sehol semmi – közölte az őrnagy. – Az embereim a helyükön vannak.
– Tehát nem mozdul Kurt Haller…
– Mintha el sem akarna menni.
Az ezredes csalódott volt. Nem értette: miért nincs mozgolódás. Kurt Hallernak tisztában kellene lennie, hogy a játszmát elvesztette, hiszen tudja, a whisky nem tartalmazott semmiféle mérget, és Zántai pánikja lényegében egy csapda következménye. Ennek ellenére az emberektől nincs jelzés. Bana hajlott arra, befejezi az akciót, és azonnal utasítást ad, hogy fogják el és tartóztassák le mind Kurt Hallert, mind Zántai Ferencet, és természetesen Josef Schützöt.
Az elhárítómunka íratlan szabályai azonban nem ismerték a türelmetlenséget. Itt minden lépés óvatos megfontolás tárgya volt. Bizonyos mértékig hagyni kellett az eseményeket kibontakozni, még akkor is, ha az különös veszélyt rejtett magában. A kapcsolatokat, az ellenség egymásba fonódását nem volt elég sejteni, sőt tudni, hanem végső soron bizonyítani kellett. És ebben türelmetlenségnek, kapkodásnak nem volt helye.
– Valami módon okosan tudjátok meg, mit is csinálnak most azok ketten a szobában – utasította az őrnagyot. – Előbb valami ürüggyel telefonáljatok fel, mondjátok azt, hogy nincs mártás a vacsorához, vagy bármit, de tisztábban kell látnunk a dolgokat…
És még egy! Nehogy valaki felmenjen, ha a telefonban választ kaptok… Nyomban jelentsétek.
Alig tette le a kagylót az elhárítófőnök, máris felbúgott az íróasztalon levő készülék…
A Lukács-fürdőtől érkezett jelentés. A nagy Opelba egy férfi szállt be. Jelen pillanatban a kocsiban beszélgetnek. Az ezredes az ismeretlen férfi személyleírását tudakolta. A figyelők távolról látták az esetet, csak nagy vonalakban tudták jellemezni az érkező férfit. Bana akaratlanul is Zántai doktort vélte felfedezni az ismeretlenben. Nem szakította meg a beszélgetést, türelmet kért a figyelőcsoport vezetőjétől, és intett Pintér alezredesnek, hogy hívja Beleznay őrnagyot.
– Kérdezd meg, mi ott a helyzet – mondta. – Es hogyan juthatott ki észrevétlenül Zántai a szállóból, ha ők ott a szemüket meresztik…
– Halló! – búgott fel ismét a készülék.
– Igén – mondta az ezredes.
– Az Opel nagy sebességgel megindult a Mártírok útja felé… A nyomukban vagyunk távolról… Most fordultak be a Margit utcába…
– A Rózsadombra mennek – kiáltott fel az ezredes. – És Hód egyedül van Zántai lakásában.
Pintér alezredes, kezében a telefonkagylóval, dermedten állt az Íróasztalnál, mint akinek gyökeret eresztett a lába. Az arca falfehér volt.
– Mit mond Beleznay? – vetette felé Bóna.
– A szoba üres – tagolta a szavakat az osztályvezető –, és Zántai holtan fekszik a mosdó kövezetén…
Az elhárítófőnök az elmúlt évtized során már nem egy megdöbbentő eseménynek volt a részese, de ez a váratlan helyzet villámcsapásként érte. Egy pillanatig értetlenül meredt maga elé, aztán megrázta a fejét.
– Az ismeretlen utas az Opelban Kurt Haller – csattant fel. – Zántai lakásához tartanak. Ügy látszik, valamit magukhoz akarnak venni… Azonnal odamegyünk – döntött. Az Opelt követő figyelőknek azt az utasítást adta, hogy maradjanak a gépkocsi nyomában. Ha azok távozni akarnak a Rózsadombról, tartóztassák fel őket. Intette az embereket: vigyázzanak, azoknál fegyver lehet, és feltehetően ellenállást fejtenek majd ki. Ezt követően átvette a telefont Pintértől. – Két ember maradjon a szállóban, kutassa át a szobát… Te pedig siess a többiekkel együtt Zántai lakásához… Ott találkozunk.
– Értettem – érkezett Beleznay válasza nem éppen örömteli hangon.
Pintérnek támadt egy ötlete. Hívjuk fel Zántai lakását – mondta.
– Csak fecsérelnénk vele az időt, Hód nem veszi fel a kagylót… Siessünk!
Eközben Hód a rózsadombi lakásban tétlenkedett. Az ajtót Horváth Zsóka kulcsával nyitotta ki. Mindez az elhárítófőnök utasítása szerint történt. Az elhárítótisztre az a feladat hárult, ha netán Zántai doktor visszatér a lakásába, akadályozza meg, hogy esetleg iratokat vagy bármilyen más tárgyat megsemmisítsen. Most már nem kellett titkolóznia, kilétét felfedheti, ha erre sor kerül.
A fiatalember zárt ajtók mögött, a sötét lakásban ült, és gondolataival volt elfoglalva. Tehette, hiszen a kulcscsörgés amúgy is figyelmezteti az érkezőre. Később felállt a fotelból, és az üvegezett erkélyajtóhoz lépett. A kert sötétjét fürkészte, de kint semmi sem mozdult.
Messze lent a város fényei villództak…
Hód tudta az akció minden részletét. Sejtette, hogy az Inter-Continentalban Kurt Haller most igen nagy pácban van. A dráma ott zajlik vagy a római-parti kempingben, Josef Schütz elfogásának pillanatában.
A szobában nehéz volt a levegő…
Az elhárítótiszt óvatosan kinyitotta egy tenyérnyi szélességben az üvegezett erkélyajtót. A résen friss levegő áramlott be. Éppen azt taglalta magában, hogy az akció jelenleg milyen stádiumban lehet, amikor neszt hallott, óvatosan kilesett, de semmit sem látott, Lélegzetét visszafojtva hallgatózott. Kisvártatva a nesz megismétlődött.
Hód most már sejtette, honnan a zaj. A szuterénhelyiségben motoszkált valaki, ahol a garázsok voltak. Félrehajtotta az ajtót, és kilépett a sötét erkélyre. Innen jól látta mindegyik garázsnak a szellőzőablakát.
Homályos fény villant az egyik ablak mögött.
A fiatalember tudta, hogy ez Zántai garázsa, ahol a Volkswagen áll. Első pillanatban azt hitte, a férfi érkezett valami módon haza, és most kocsijával akar csendben távozni, de aztán eszébe jutott, hogy ez lehetetlen. Zántait maga vitte le kocsival. Ha ő lenne, akkor előbb a lakásba jött volna az indítókulcsért.
Töprengésre nem volt idő, cselekedni kellett.
Kibújt az erkélyrácson, és leugrott a kertbe. A puha talaj elnyelte a huppanás zaját. A falhoz lapulva a garázsablak alá osont. Semmi kétsége nem támadt afelől, hogy odabent valaki serényen kutat. A szomszéd kert felől megkerülte az épületet, majd elsurrant a ház bejárati ajtaja előtt, és máris a garázsoknál volt.
A kertben egy lélek sem moccant…
Az utca felé pillantott. A kertkapu, mint mindig, sarkig nyitva volt, egyetlen járókelőt sem látott. Zántai garázsa csukva volt. Az ajtóhoz lépett, és lehajolt, hogy fülét a deszkához tapasztva meggyőződjön a zajról…
Ez a mozdulat mentette meg az életét.
Irtózatos ütés zúgott el a feje mellett, a vállát súrolva nehéz tárgy koppant az ajtó lapján. Kibillent egyensúlyából, de nyomban felegyenesedett. Egy hatalmas árnyék magasodott előtte… Oldalt vetette magát, így kikerülte a második ütést is.
A garázsajtó kipattant, egy másik alak ugrott elő, szisszentett, és futni kezdett a kertkapu felé.
Az elhárítótiszt látta, hogy támadójának ismét meglendül a keze. A rövid, de súlyos ólmosbot lecsapni készül. Feldobta testét a levegőbe, és lábának egy villámgyors mozdulatával erős karaterúgást helyezett el a másik gyomrának tájékán. A hatalmas test megtorpant, mintha falnak rohant volna, az ólmosbotot tartó kéz lehanyatlott.
Hód habozás nélkül a férfinak rontott és megragadta, hogy ledöntse. Akár egy elefántnak ugrott volna. Markolászó ujjai mindenütt kemény húsba ütköztek egyetlen puha helyet sem talált. Gondolkozásra nem volt idő, mert amaz máris fújtatni kezdett, husángnak beillő karja cséphadaróként kezdett dolgozni.
A fiatalember ismételten egy karaterúgást alkalmazott. Most a hústorony sípcsontját célozta meg. Mintha betonba rúgott volna, de ennek már eredménye lett. Roppanás hallatszott, és a testes férfi fájdalmas kiáltással a földre omlott. Hód mozdult volna, hogy rávesse magát, de mindez már szükségtelen volt.
Az utcán gyors egymásutánban gépkocsik fékeztek, a kertkapun emberek özönlöttek be. A fiatalembert is megragadták.
– Őt hagyják! – csattant fel egy parancsoló hang. Bana Dénes bukkant fel a sötétből. – Inkább bilincseljék meg a másikat.
Kint az utcán, a lámpák fénykörében, sápadtan állt Kurt Haller, csuklóján bilinccsel. Még mindig ugyanaz a köpeny volt rajta, amelyben sikerült a szállóból észrevétlenül egérutat nyernie.
Az elhárítófőnök félrevonta a fiatalembert.
– Nem történt baja, Hód? – kérdezte aggodalmasan.
– Semmi… Csak egy kicsit kifulladtam.
– Annak a debellának eltörte a sípcsontját – intett szemével a fél lábon álló Josef Schützre, akit többen támogattak.
– Kis híján szétverte a kobakomat az ólmosbotjával.
– Volt kulcsuk a lakáshoz? Hód a fejét rázta.
– Nem a lakásba jöttek – mondta. – A garázsban kutatott Kurt Haller. A másik kint maradt, és nem vettem észre, csak amikor nekem rontott.
Az ezredes pár szóval ecsetelte az Inter-Continentalban történteket.
– Ha még nem tudtuk volna ennek a Josef Schütznek a kilétét, most bottal üthetnénk Kurt Haller nyomát. Schütz figyeltetése vezetett minket ahhoz a felismeréshez, hogy Kurt Haller megugrott a szállóból. Ellenkező esetben Beleznayék még most is ott állnának – mondta.
Később az elhárítófőnök utasítást adott Zántai garázsának az átkutatásához. Egy olajosdobozban megtalálták azt a százezer forintot, amelyet Zántai a kereskedelmi tanácsostól kapott. Kurt Haller ezt a pénzt akarta visszakaparintani, hogy mentse a menthetőt, ha már nem sikerült az új hormonkészítményt megszereznie.
Időközben a Belügyminisztérium technikai laboratóriumának szakemberei a római-parti autóskempingben átvizsgálták Josef Schütz visszahagyott lakókocsiját. Megtalálták a kisméretű palackokat is. Az egyikben gáz helyett oxigén volt. Az eredményről még az éjszaka beszámolt Zimonyi alezredes.
– Nagyon jó – helyeselt az elhárítófőnök. – A bizonyíték hűen dokumentálja a Gyógyszerkutatóban elkövetett súlyos bűncselekményt.
Zimonyinak még más is volt a tarsolyában.
– A palackokon végzett vizsgálat során megtaláltuk annak a jellegzetes kötött kesztyűnek a nyomát, amelyet Göde Imre viselt – mondta.
Az akcióban részt vett elhárítótisztek elégedettek voltak. Tudták, hogy egy igen bonyolult és veszélyes kémtevékenység végére tettek pontot. Egyedül Beleznay Gábor őrnagynak, a felderítők osztályvezetőjének volt borús a tekintete. Nagyon bántotta, hogy Kurt Hallernak sikerült megszöknie a szállóból, amikor lesben állva vártak rá. Órákkal később enyhült az elhárítófőnök szigorúsága is. Miután Bana Dénes megtudta Kurt Hallertól az észrevétlen távozás körülményeit, belátta, különösebben nincs oka hibáztatnia embereit. Való igaz, a fondorlatos távozásnak ezzel a lehetőségével nem számoltak. Mindez azonban kevés volt Beleznay megvigasztalásához. A lelkiismeretes elhárítótisztet igen bántotta, hogy kijátszották.
A kihallgatások még azon az éjjelen elkezdődtek, de így is több napba telt, míg teljes mértékig kirajzolódott bizonyíthatóan a vétkesek bűnössége.
Kiderült, hogy Kurt Haller, a Gyógyszerkonszern kereskedelmi tanácsosa már évtizedek óta egyik dél-amerikai gyógyszercég bizalmas informátora, ügynöke volt, és ipari kémtevékenységet folytatott, több esetben kijátszotta a konszernt is.
Kurt Haller már évekkel ezelőtt beszervezte informátorának Zántai Ferenc doktort, a Gyógyszergyár ügyintézőjét. Zántai tudta, mit vállalt, és ennek érdekében maximálisan Kurt Haller kezére játszott. Nem egy alkalommal gyártási titkokat, szigorúan bizalmas gazdasági információkat szolgáltatott ki, amelyeket aztán a kereskedelmi tanácsos továbbított megbízóinak.
Kurt Haller mindenáron meg akarta szerezni az új hormonkészítményt, erre felhatalmazást kapott megbízóitól is. Az volt a tervük, hogy feltörik a páncélszekrényt, és úgy lopják el az új hormonkészítmény gyártási titkát. Itt lépett be a társaságba Kálóz Mihály volt lakatos. Zántai megtudta, hogy Kálóz az ellenforradalmi események alatt a Corvin közi társaságban tartózkodott, onnan nem egy ismerőse később Nyugatra szökött. Ezek között volt Szűcs József is, aki már fiatal korában hétpróbás gazembernek számított. A német kereskedelmi tanácsos a beszerzett cím alapján felkutatta Hamburgban Szűcs Józsefet, aki ott, Josef Schützként, kétes hírű tevékenységet folytatott a kikötői negyedben. Érdeklődött Schütz után, és nem volt nehéz megállapítania, hogy a testes férfi jó pénzért mindenre kapható, sőt gyilkosság gyanújával egy ízben vád alá is helyezték, de bizonyítékok hiányában kénytelenek voltak felmenteni.
Kurt Haller két kézzel kapott az elszánt Schütz után, és beavatta tervébe. Amint a kereskedelmi tanácsos megkapta a hírt Zántaitól, hogy már csak napok kérdése, és a kísérlet eredményesen befejeződik, akcióba lépett.
Ezt megelőzően az utasítás értelmében Josef Schütz mint turista beutazott az országba, és a fővárosban felkereste régi ismerősét, Kálóz Mihályt, aki lakatosként dolgozott akkor még a Gyógyszerkutatóban.
A zsák megtalálta a foltját. Kálóz késznek mutatkozott mindenre, csak pénzt kapjon. Az ő feladata volt megfelelő embert találni, aki megbirkózik a páncélszekrény felnyitásával. Schütz vállalta az oxigén-gázpalack szállítását kocsijával, amely nem volt feltűnő, hiszen abban fűtésre, főzésre rendszeresített kis méretű palackok voltak. Csupán az egyik helyett kellett oxigént hoznia.
A kegyetlen tervben csupán az idős éjjeliőr meggyilkolása nem szerepelt. Ezt számításon kívül hagyták, nem is gondoltak semmi rendkívüli meglepetésre. Pedig meglepetés történt A megbeszéltek alapján Göde Imre felnyitotta a páncélszekrényt az adott időpontban, és csalódottan távozott. Ekkor lépett színre a lesben álló Schütz. A betörő útján pár perc elteltével bent volt az épületben, és megkezdte az irodahelyiségben a D-4-kísérlet aktáinak mikrofényképezését. Nem számított azonban arra, hogy Göde bármilyen gondosan is takarta be az ablakot, a lángvágó pisztoly fényét egy tanú észlelte, és később szólt a portásnak.
Schütz éppen végzett a fényképezéssel, amikor meghallotta, hogy valaki jön. Az éjjeliőr éppen leakasztotta a poroltót, és belépni készült a helyiségbe, amikor Schütz egy ütéssel leterítette, majd a nyöszörgő ember fejére súlyos csapásokat mért a poroltó készülékkel.
Ezt követően Schütz a megbeszélt szeméttartályból kiemelte a Göde által elrejtett táskát, és kocsiján távozott. Azt persze nem sejtette, hogy a betörő akaratlanul is szemtanúja lesz ennek.
Másnap kora este Schütz a megbeszélés értelmében felkereste Gyálon Kálóz Mihályt. Megtudta, hogy a lakatos nem ment ki Újpestre Göde Imréhez, így a mérgezett konyakból nem ittak. Kálóz félt Gödétől, amiért azt beugratta, semmi kedve sem volt a találkozáshoz. Vita támadt kettőjük között, és Schütz úgy vélte, cselekednie kell. Kálóz veszélyes lehet, mivel személyesen ismerte őt. Megölte a volt lakatost, és távozott Gyálról.