2.
Amikor Grande hulláját megtalálták az amszterdami csatornában a rendőrök, azt hitték, öngyilkosságot követett el. Erre utalt, hogy gyűrűi, lánca, tárcájában a pénze, az igazolványai sem hiányoztak, s semmi erőszakra utaló nyomot nem fedeztek fel. Legalábbis az első gyors vizsgálatnál.
– Szerelmes lehetett az öreg úr – vélte az egyik nyomozó. – Vagy valami üzleti ügy…
Grande nem volt öreg. S nem is akart meghalni.
A szokásos esti sétájára indult a sűrűn függönyözött szobájából. A küszöbről visszaintett az íróasztala fölött elhelyezett Garibaldi-képnek, az egyik testőre kinyitotta előtte a lépcsőházba vezető ajtót, még meg is köszönte, aztán valami furcsa szagot érzett, s visszahanyatlott a szobába. Azt már nem érzékelhette, hogy erős férfiak gyorsan felkapják, visszacipelik a saját kádjába, s a víz alatt tartják fejét mindaddig, amíg egy krákogó hangú, alig húszévesnek látszó, fiatal fiú nem mondja: elég.
Grande irodája mellett több férfi is feküdt kábultan. A kezüket sem kötözték meg, a ruhájukon sem látszott dulakodásnak nyoma. Csak az illatuk volt émelyítő, talán a klór szagához hasonlított leginkább. Éjszaka őket is beültették egy autóba, s elkocsiztak velük valahová a tengerpartra. Ott egy furcsa kalapú halász várta őket, combig érő gumicsizmában, fekete viharkabátban. A négy kábult férfit becipelték a csónakba, a halász elindította a motort, s néhány pillanat múltán már el is tűntek a morgó, zúgó tenger sötétjében. Az autók egy fél óránál is tovább várakoztak, amíg visszatért a csónak. Utasok nélkül. A halász elégedetten tette zsebre a pénzt, kétszer is megszámolta ugyan, de bólintott, minden rendben. Az autók elkanyarodtak a parttól, indultak vissza Amszterdamba.
A krákogó fiatalember ült Grande helyén, a nagy íróasztal mögött. A papírvágókéssel játszott, amíg hallgatta a tengeri beszámolót. Bólogatott az arcán unalom tükröződött, vagy talán álmosság.
– Rendben fiúk… Oké. Ezt meg – mutatott a fürdőszoba felé – óvatosan a csatornába… – Aztán hozzátette. – Még a gróf… Most a gróf következik.
A gróffal nem volt könnyű dolguk. Úgy tervezték, hogy a lakásán lepik meg. Becsengetnek, s ha csak kis rést is nyit az ajtón, ráfújják a gázt, a biztosítóláncot elvágják, s kész… De az információjuk nem volt pontos. A gróf ugyanis nem tartózkodott a lakásában. Hiába nyomogatták a csengőt. Toporogtak az ajtó előtt. Mivel őrt nem hagytak a ház kapujában, meglepetésükre a gróf a lépcső aljáról szólt fel rájuk.
– Kit keresnek? – De a kérdéssel egyidejűleg már rájuk is szegeződött a gróf revolvere. – Nem mozdulnak! Feltartják a kezüket!
A gróf csak két lépcsőfokot lépett feléjük, s megállt. – Kértem, hogy ne mozogjanak! Én, istenbizony, lövök. Nem játékból van ez a kezemben. Álljanak szépen sorba a fal mellé… Így, köszönöm… És most halljuk, minek köszönhetem a vizitet, s kik maguk?
Az egyik férfi zavartan mondta.
– Lehet, hogy eltévesztettük… A testvéremet keressük… Igen, azt…
– A testvérüket?
– Igen… Nem ismeri?
– Nem! És maradjon csak ott, ahol áll!
– Mi valóban – kezdte újra a férfi. A gróf azonban leintette.
– Én mindent elhiszek… Nekem is van testvérem, én is szeretem meglátogatni… Hármasban ugyan nem lepem meg, de a szokások, ugye… Van egy javaslatom, uraim – keményedett meg a hangja. -
Kinyitom az ajtót, s bent majd megbeszéljük az ügyet… Ne itt a lépcsőházban… A három férfi szeme felcsillant.
– Nem akarunk zavarni – mondták mosolyogva.
– Nem, nem zavarnak… Én szeretem a látogatókat… És ha önök meggondolnák magukat, azt sértésnek venném, és akkor…
– Bemegyünk, természetesen, uram…
A gróf egy távirányítót szögezett az ajtónak. Halk kattanások hallatszottak, s az ajtó lassan kitárult.
– Parancsoljanak. De a kezeket a magasba, mert azonnal lövök!
A gróf nem mozdult a lépcső aljáról. Amikorra férfiak bejutottak az előszobába, a távirányító újra működött. S az ajtó bezárult.
– Innen nem jöttök ki egyhamar…
Azonnal megfordult, visszaült az autójába, s indított.
így történt, hogy a krákogó fiatalember meglepetten tapasztalta: a gróf lép be Grande szobájába. A szokásos kopott farmerjét viselte, az arca is derűsen csillogott, mint a revolver, amit a kezében tartott, s amire rávetődött a szoba csillárjának fehér fénye.
– Jó estét, Ervin.
A fiatalember zavartan köszönt.
– Jó estét, gróf úr.
A gróf bezárta maga mögött az ajtót, a kulcsot zsebre vágta.
– Jöttem viszonozni a látogatást.
– Milyen látogatást?
– Ervin, Ervin… Ne nézzen engem hülyének! És ha megkérhetem, hagyja csak a kezét az asztalon.
Ervin, a krákogós fiatalember valójában angolnak született. A pontos neve Erwin Caller volt. Azt rebesgették róla, hogy a világ legrafináltabb bérgyilkosa. Az anyját is megölte volna, ha pénzt kap érte. A gróf ismerte, egyszer már tárgyalt vele, akkor gyémántüzletről volt szó, Ervinnek kellett volna elintéznie egy csempészt, aki Dél-Afrikából érkezett Amszterdamba. De valaki megelőzte. A csempészt kirabolták és megölték. A megbízás tehát csak megbízás maradt. S Ervin nem kapott egy fityinget sem.
– Nem tudom, mi baja velem? – kérdezte a fiú.
A gróf, aki az első számú bizalmasa volt Grandénak, csak legyintett. Felfedezte a víznyomokat a padlón. Amikor Grandét kihúzták a lakásból, akkor keletkezhettek. Szemével végigkísérte a foltokat egészen a fürdőszobáig.
– Látom, a régi módszert alkalmazta… Is it so? – tette hozzá angolul. – Vagy nem? Water-cure… Vízkúra… Engem is ezzel akart örökre meggyógyítani?
Caller felhúzta a vállát. .
– Nézze, gróf úr, én azt teszem…
– Tudom, amiért megfizetik. Értem mennyit kapna? És főképpen kitől? Ki rendelte meg magánál ezt a disznóságot?
A fiatalember hosszan krákogott. Mint aki már ötven cigarettát szívott el.
– Ha megöl – mondta csendesen –, akkor sem árulom el… Ezt nem tehetem.
– Jó – bólintott a gróf. – Akkor megölöm.
S hogy nagyobb nyomatékot adjon a kijelentésének, azonnal tüzelt is. Ervin feje fölül a Garibaldi-kép hangos csörrenéssel esett a padlóra.
Ervin azonban nem volt ijedős fiú, meg sem rezzent.
– Szegény tábornok – jegyezte meg.
A gróf nem akarta sokáig húzni az időt, attól félt, hogy a látogatói kitörnek, hisz egyszerűen szétlőhetik a zárat, s idejönnek, nem érdemes szaporítani az ellenfelek számát. Elég neki ez az egy is.
– Tulajdonképpen mindegy, hogy kitől kapta a megbízást, Ervin. Én úgyis tudom. De még nem óhajtok – szünetet tartott, s csak kis idő múltán fejezte be a mondatot – meghalni… Remélem, ezt nem kell indokolnom. Viszont úgy érzem, kettőnknek kicsi ez a szoba. Nem?
Ervin továbbra is úgy tartotta a kezét az íróasztalon, ahogyan az etikett előírja a terített asztalnál, még mindig mosolygott.
– Nézze, gróf úr, én el is mehetek… Ha annyira ragaszkodik ehhez a szobához…
A gróf halkan válaszolt.
– Én az életemhez ragaszkodom. S ha nem haragszik, véget vetek ennek a beszélgetésnek. – Újra Ervinre emelte a pisztolyát.
A fiatalember gyorsan mondta.
– Kössünk üzletet, jó ajánlatom van. Isten bizony, megérné önnek is, meg nekem is… Nem tagadom, nekem is.
A gróf hallotta, hogy valaki be akar nyitni az ajtón. A kilincs lassan mozdult, aztán visszaugrott a helyére.
– Ki ez?
– Az embereim – mosolygott Ervin. – Döntenie kell, gróf úr. Ezek még betörik az ajtót.
– Annyi időm mindig marad, hogy magát lelőjem. Jobb, ha távol tartja a szobától őket.
Ervin bólintott. De nem szólt ki az ajtón.
– Elküldi őket?
A gróf elhúzódott az ajtótól, oldalra, egészen a vastag függönnyel elfedett falig. Onnan nem érheti támadás, s hiába lőnek be az ajtón, legfeljebb a bejárattal szemben ülő Ervint találhatják el. Későn vette észre, hogy azon a helyen viszont a fürdőszobából támadható. Már csak akkor eszmélt erre, amikor egy görnyedt alak berúgta a fürdőszoba ajtaját, s azonnal lőtt is.
A gróf viszonozta a tüzet, s a második golyója Ervint érte. A fiatalember ugyanis felugrott Grande foteljából, s már kezében volt a revolvere, amikor a gróf lőtt. Hatalmasat ordított, s lezuhant a padlóra. Nem is mozdult többé.
A fürdőszobából még egyetlen lövés csattant, de hallani lehetett, hogy valaki nehéz csoszogással, sziszegéssel átvánszorog a kád mellett, s csapódott az ajtó is.
A gróf a hatalmas bőrfotel mögött guggolt, feszülten figyelt, aztán lassan felemelkedett. Ervinhez lépett.
A fiatalember szeme fénytelenül meredt rá. A zakóján, a szíve fölött kis lyuk feketéllett, udvart festett köréje a vér.
– Ez van – dörmögte a gróf. – Ilyen üzlet ez… Óvatosan a fürdőszobába lépdelt. Mint a macska. A puha szőnyegen nem ütött zajt. A fürdőszoba fehér csempepadlóján nagyobb tócsában állt a vér, sőt az, aki megsebesült, bele is taposott, cipőjének nyoma pirosra festette vánszorgásának útját. A gróf arra gondolt, hogy ezt az alakot a titkos folyosón, pár méterre az ajtótól találja majd, holtan. De nem így történt. Már a vérnyomok sem folytatódtak az ajtón kívül, mintha valaki feltörölte volna. A folyosón csend volt, a biztonsági lámpa világított, végig lehetett tekinteni egész hosszában. Egyetlen árnyék sem mozdult, rezzenés nélkül, némán zárta magába titkait. A gróf tudta, hisz számtalanszor használta, hogy ez a folyosó átvezet a szomszéd házba, s onnan ki a csatornához, melyen a Gold nevű motoros jacht ring, ha szükséges, menekítse azt, akit a rendőrség keres.
– Még nem – mormogta. – Hátha van valami irat Grande asztalában…
Bezárta a folyosó ajtaját, visszament az elfüggönyözött szobába. Az íróasztal fiókjai üresek voltak. Még tollat, ceruzát sem talált egyikben sem. Grande semmit sem bízott a véletlenre. Mindig mindent eltüntetett.
– Helyes… Ez így helyes…
Letérdelt Ervin mellé. Kiszedett mindent a zsebéből. De csak jelentéktelen tárgyakat talált, zsebkendőt, kettőt is, egy csomag óvszert, a tárcájában pénzt, valami igazolványt arról, hogy Hamburgban lakik. S revolvergolyókat. Szépen sorban három tárban. Visszatett mindent oda, ahonnan kivette. S újra Grande íróasztala mögé ült. Felnyitotta a mappát, belelapozott a naptárba. Semmi.
Grande hálószobáját is meg lehetett közelíteni a fürdőszobából. A gróf azt is meg akarta nézni. Tulajdonképpen attól félt, hogy valahol olyan nyomot találnak majd a rendőrök, amely őrá utal. Bár bízott Grandéban, nem követhetett el műhibát, mégis jobb, ha ő meggyőződik róla. Most úgyis el kell tűnnie néhány hónapra Amszterdamból, ne legyenek nyugtalan éjszakái amiatt, hogy nem vizsgált meg mindent.
Grande hálószobájában a bútorok nagyméretűek voltak. Az ágy, a szekrény, a tükör, a fotel, mintha kétméteres óriás használta volna őket. Pedig Grande, nevével ellentétben, alacsonyra nőtt, hiába hordott dupla talpú cipőt, alig ért mások válláig. Nem szerette a magasnövésűeket, a grófot sem, legszívesebben elküldte volna maga mellől, de a központ ragaszkodott hozzá. Igaz, joggal. Azt Grande is elismerte, ügyes, nélkülözhetetlen munkatárs. És megbízható. Ami ebben a szakmában a legfontosabb. Pedig gróf. Vagyis… Azt állítja magáról, hogy évszázadokkal ezelőtt az egyik grófnő félrelépett, s az ő ősei e titkolt szerelem áldozatai… Mert egy ideig a grófi család gondoskodott róluk, erről papírt is talált a levéltárban, később azonban minden feledésbe merült. Csakhogy ő nem hagyta annyiban. Nem kér semmit, csak a címet. Amit a környezete, a barátai előlegeznek is neki. A grófnak különleges tervei vannak: folytatni szeretné Egyiptom titkainak feltárását, kincseket remél még az ismeretlen sírokban. Arról álmodozik, ha megfelelő mennyiségű pénzt gyűjt össze a mostani üzletekből, megrendezi saját halálát, hogy elkerülje az öregedő, feleslegesnek tűnő segítőtársak sorsát, hisz ő tudja a legjobban, hogy azokat, akik már túl sok titkot tudnak, a maffia valahogyan elteszi az útból: autószerencsétlenség, tengeri baleset, gyógyszermérgezés, az „öngyilkosságnak” különféle módjai. Ő ezt nem várja meg. Meghal. Majd el is temetik. Utána vesz egy villát a Kanári-szigeteken, s onnan repül Egyiptomba. Biztos abban, hogy fekszenek még valahol fáraók, hisz alig egypárnak a sírját találták meg. De nincs együtt a pénze sem a villára, sem a kutatásokra… Folytatni kell ezt a rohadt dolgot tovább. Legalább három-négy évig.
Grande hálószobáját nem túrták fel Ervinék. Nyilván, előbb az embereket kellett elintézniük. A gróf módszeres kutatásba kezdett. A művelet kezdetén nem is gondolt arra, hogy Grande páncélszekrényét is megtalálhatja, valóban csak arról akart meggyőződni, nincs-e valami felelőtlen adat róla vagy az üzlettársakról, ügynökökről. De amikor a nagy, beépített szekrény rejtett zugában, a ruhák mögött megtalálta a páncélszekrény ajtócskáját, felcsillant előtte: hátha talál annyi pénzt, ami már szükségtelenné teszi a további küszködését. Ennél jobb alkalmat nem tudna teremteni saját halálára, az olaszok azt hihetnék: ő is gyilkosság áldozatául esett, s valahol a tenger mélyén úszkál a halakkal. A kis páncélszekrényt számkombinációs zár védte. A grófnak azonban eszébe jutott, hogy Grande egyszer említette, az a legbiztosabb, ha az ember a saját születésének dátumát táplálja be a készülékekbe, mert azt nem felejti el soha.
– Mikor született Grande?
Valamikor áprilisban pezsgőztek a születésnapján. Kedden. Igen, kedd volt, mert… S emlegették, hogy a következő hét már május. S tavaly volt Grande ötvenéves. Tehát egyszerű.
A gróf nagyot lélegzett, s lassan nyomkodni kezdte az elektromos számtábla gombjait. A csoda azonban késett. Az ajtócska nem nyílott.
– Még egyszer… Tehát…
Hiába csinálta a leggondosabban, eredményt nem ért el. Sőt a számsor végén őrült sivításba kezdett a páncélszekrény biztonsági berendezése. Vijjogott, üvöltött, mint a mentőautók szirénája.
– Hallgass!
A készülék nem reagált a parancsszóra. A gróf tehetetlen dühébe belelőtt. S ekkor megszűnt a vijjogás.
– Nahát… Azért… Nehogy újra kezd – fenyegette meg a revolverével a készüléket. Újra nyomkodta a számokat. De az ajtó nem nyílott. – Valamelyik szám nem stimmel… Az év jó, ez biztos… A hónap is… Talán a nap… De kedd, az… És ha szerda? Lehet a születésnapot előtte való este is ünnepelni…
A szerda helyesnek bizonyult. Az ajtó könnyedén kinyílott. A szekrény belseje olyan kicsi, szűk volt, hogy két kézzel nem is lehetett belenyúlni. Csekkfüzet, talán százezer gulden, hátul egy kék dobozkában egy szépen csiszolt gyémánt.
– Jobb, mint semmi…
Eltette a pénzt, a gyémántot. A csekkfüzetet rövid gondolkodás után, visszarakta a szekrénybe. Az ajtót bezárta, s a kódot is újra beütötte. Az ujjnyomokat a zsebkendőjével gondosan letörülte. De a riasztón ott maradt a lövés nyoma.
– Egyen meg a fene… – dörmögte, aztán a szekrényben lógó öltönyök zsebeit kezdte vizsgálgatni. Mindegyikbe belenyúlt. Csak a szmoking zsebében talált egy letépett újságszélt. Valaki ráírta, furcsa, görbe betűkkel: Hód, Budapest.