10.
Kurt Lochot valami kényszer hajtotta, hogy mihamarabb fent legyen a negyedik emeleten. Biztos volt abban, hogy jelenléte majd egy sor kérdést tisztáz. Mindez persze attól is függött, hogy a kíváncsiskodó fiatalember vajon kihez tartozik. Még az is megfordult a fejében, hogy az ügynök érdekében és megbízásából megpróbál informálódni.
A második emelettől már kettesével vette a lépcsőket. Gumitalpú cipőjében nesztelenül mozgott. Gyors volt, de óvatos is. Ez, utóbbiról soha nem feledkezett meg. A tapasztalat megtanította, hogy a késés és a hátrány sokszor behozható, de az óvatosság vagy körültekintés elmulasztását soha nem lehet pótolni. Fent a negyediken mély csend fogadta.
A bejárati ajtó résnyire nyitva volt.
Loch dermedten állt, még a lélegzetét is visszafojtotta. Egy halk szó, köhintés vagy valami más zaj, semmi sem szűrődött ki a lakásból. Elképzelhetetlennek tartotta, hogy bent három ember csendben farkasszemet nézzen egymással. Főként, ha mindhárom a másiktól vár magyarázatot. Az ajtóhoz lopakodott, és ekkor meghallotta azt a fura neszezést.
Olyan volt, mint amikor valakinek a gyomrát gyömöszölnék és az összeszorított szájjal tűrné.
Loch tenyerének az élét mutatva felemelte a karját és minden eshetőségre készen belökte az ajtót. Éppen idejében érkezett. A markáns arcú fiatalember az előszobafalhoz szorítva térdelt vérző fejjel. Egy széles vállú férfi magasodott föléje, és azon szorgoskodott, hogy megfojtsa.
A zajra a férfi hátranézett. A fejére húzott női harisnyán át szinte világítani látszott a szeme fehérje. Felismerte, honnan fenyegeti veszély. Ellökte magától a térdelő fiatalembert és máris támadott.
Loch a tenyerének élével a támadó orrnyergét célozta meg. Már elindította az ütést, amikor valamire rálépett a padlón és a lába megbicsaklott. Ez csökkentette ütésének erejét és célt tévesztett, mert a magas férfit a vállán találta el, így is megtorpant és a szűk előszoba falának tántorodott.
Loch egy szemvillanás alatt visszanyerte egyensúlyát és készen állt a támadásra. Amaz megérezte az ütésből, hogy emberére akadt, mert gondolt egyet, és hirtelen kiviharzott az ajtón. Lépései dübörögtek a lépcsőn, majd teljesen elhaltak.
Loch megkereste a villanykapcsolót és felkattintotta. A fiatalember valamelyest magához tért, hátát a falnak vetve állt és a levegőt kapkodta. Fején, a halánték felett, hatalmas zúzódás látszott, fél arca csupa vér volt.
Valamit mondott, de nem lehetett érteni.
Loch megkereste, amin, kis híján elesett. Egy darabka vascső volt. Éppen akkora, hogy elférjen egy kabátujjban, és kupán lehessen vágni vele valakit.
– Beszél németül? – érdeklődött Loch.
Amaz a nyakát tapogatta, mintha a menetet keresné csavaron járó fejéhez, majd megtörölte keze fejével véres ajkát. Csak ezután bólintott. Loch ismét kíváncsiskodott.
– Mondott valamit az előbb? – tagolta a szavakat.
– Szép volt – nyögte a fiatalember.
– Mi volt szép?
– Az ütés – mondta amaz és a szeme elismerően villant. – Biztos sok órát vehetett, míg ennyire kicsiszolódott a mozdulat.
Kurt Loch most már sejtette, hogy nem véletlen ez az éleslátás. Itt komolyabb alapokról van szó, nem holmi amatőrösködésről vagy valamiféle magánmegbízatásról.
– Nem ment könnyen a begyakorlása – jegyezte meg.
– Ha ott találja el, ahova szánta, most itt feküdne kiterítve. Loch félrerúgta a csődarabot.
– Ez volt a vétkes – mondta. – Ráléptem. Gondolom, magát is ezzel dolgozta meg. Amaz bólintott, úgy tűnt hirtelen leesik a feje, de aztán felemelte.
– Amint beléptem egy villanás volt az egész. Szerencsére félrekaptam kissé a fejem, és oldalt ért, így is azt hittem, hogy a mennyezet szakadt rám.
– Maga becsengetett, mint a jó házból való úrifiúk – vette át a szót s Loch. – Az pedig ajtót nyitott, és maga besétált. A sötét előszobában még az arcát sem látta, azt hitte biztosan, hogy Bertalan az. A fiatalember fájdalmas arccal nézett.
– Ha máskor ilyen cserkészúton lesz, ne adja fel az óvatosságát a jólneveltség érdekében – folytatta Loch. – Jobb szemtelen élőnek lenni, mint udvarias halottnak.
Nyitva volt a főzőfülke ajtaja. A fiatalember benyúlt, és megengedte a vízcsapot a mosogatóban. Aztán benedvesítette zsebkendőjét és a zúzódásra szorította.
– Ha nem tévedek, Kurt Loch úrhoz van szerencsém! – mondta határozottan.
– Nem téved.
– Békési Gábor vagyok. Loch a fejét biccentette.
– Örvendek – mondta. – Már hallottam magáról.
– Úgy intéztem a dolgokat.
– Pontosan erre gondoltam.
– Biztos vagyok abban, hogy nem véletlenül került ide.
– Ördöge van, hogy mindent kitalál. Maga mellé csak két gépírónő kellene felváltva, hogy állandóan rögzítsék a szavait.
Amaz nehézkesen a zsebébe nyúlt, és rá akart gyújtani. Loch a magáéból meggyújtott kettőt, és az egyiket átadta. A fiatalember gyors egymásutánban mohón megszívta.
– Köszönöm – mondta. – Nem veszi sértésnek, ha megkérdezem: mi okból jött Bertalan lakására? Kurt Loch azon töprengett, hol a másik két ember.
– Hogy miért jöttem? – eszmélt fel. – Nos, egy hihető és egy abszurd dolog miatt.
– Mi az egyik és mi a másik?
– A hihető – folytatta Loch –, hogy láttam, mi történt idefent.
Ugyanis a japán karórám lényegében egy mini televízió, a villanykörte az előszobában a kamera. Segíteni akartam, mert az üzengetése alapján szimpatikus volt nekem. Kár lett volna elvesztenem egy ilyen törődő embert. Az abszurd dolog, hogy láttam bejönni az épületbe. Sejtettem, hová igyekszik. Arra gondoltam, nyugodtan eltársaloghatunk a problémánkról minden üzengetés nélkül így négyesben. Békési csodálkozott.
– Hogy érti azt, hogy négyesben? – kérdezte.
A szobaajtó nyitva volt. Látni lehetett a hatalmas rézágy felét. Loch tudta, hogy itt már minden sietség felesleges. Egy szikra reménye még akadt. Lehet, hogy mindkettőt csak leütötte a támadó, máskülönben miért húzott volna a fejére nejlonharisnyát? Nem akarta, hogy később felismerjék.
– Bertalannak és Mérey Juditnak itt kell lenniük – mondta. Békési leejtette mindkét kezét, és a fejét rázta.
– Az lehetetlen – dadogta. – Hiszen rajtunk kívül nincs senki.
– Körülnézett már?
– Hogy néztem volna körül, mikor itt, az előszobában várt rám a fickó a vascsővel. De nagy szerencsém volt, hogy nem telibe kaptam az ütést.
– Az utcán Mérey Juditot vártam, aki idejött – mondta. – Ért engem?
Bement a szobába, és felgyújtotta a villanyt.
A helység úgy nézett ki, mintha forgószél száguldott volna rajta keresztül. A szekrények nyitva, a fiókok kihuzigálva, tartalmuk a földön szétdobálva hevert.
– Biztos a filmeket kereste – szólalt meg a háta mögött a fiatalember.
– Milyen filmeket?
Békési válasz nélkül hagyta a kérdést, és a fülét hegyezte. Most már Loch is meghallotta a zajt. A fürdőszobából jött. Jelentéktelennek tűnő zaj volt, halkan gurgulázó mintha hasas demizsonból gondos lassúsággal folyadékot öntenének ki.
Elsőnek Loch mozdult. Feltépte az ajtót és benézett. A következő pillanatban a rémülettől kikerekedett a szeme. Sok mindennek szemtanúja volt már, de amit most látott, az felülmúlta mindet. A fürdőszoba merő vér volt. Mérey Judit hasmánt feküdt a kövön, félig átvágott torokkal. Még hörgött, és aprókat rángott, mintha mászni akarna, de a vér már csak szivárgott belőle. Egy pillanat múlva mozdulatlan maradt, csend lett. Békési kíváncsian betekintett.
– Ez rettenetes – tántorodott hátra. – Szólni kell a mentőknek, orvost ide!
Loch becsukta az ajtót.
– Kár mindenért! – szögezte le. – Már nem lehet rajta segíteni.
– És Bertalan? Az is odabent van? Loch fejét rázta.
– Ő vajon hol lehet? – kérdezte a fiatalember.
– Nézzen szét és egyet találhat. Amaz körbe nézett, majd azt mondta:
– Csak a felfordulás…
Loch már régebben látta, hogy a fényképész számára csak egyetlen egy hely kínálkozik a lakásban.
– Nézzen be az ágy alá – mondta. Elővette a cigarettáját és kettőt ismét meggyújtott. Oda sem nézett, mikor a fiatalember kihúzta Bertalant a széles ágy alól. A fején lyuk tátongott. Már nem volt benne élet. Loch a cigarettát nyújtotta.
Békési fáradtan felegyenesedett.
– Mindkettővel végzett! – állapította meg. Előbb Bertalannal, majd amikor a lány jött, vele is. Vajon miért mészárolta le őket? A filmért, amelyet Bertalan megszerzett?
Loch hallgatott. Ami Bertalant illette, a fényképért ölték meg. A lány már ennek a következménye volt, de neki főképpen az szerepelt a számláján, hogy a kereskedelmi irodában felismerte azt a férfit, aki azon a gulyáspartin Franz Baum társa volt.
– Loch úr! – fordult hozzá a fiatalember. – Magának kellettek azok a filmek vagy talán a fényképek?
Loch a fejét rázta.
– Nem volt szükségem semmilyen képre és semmiféle filmre – mondta határozottan.
– Pedig esküdni mertem volna rá.
– Téved. Nagyon jól ismertem egy embert, aki itt volt önöknél és…
– Meghalt! – vette át a szót a fiatalember. A szobatükör előtt állt, és a vért törölte zsebkendőjével az arcáról. Viszonylag elég hamar rendbe jött. – Tudom, hogy érdeklődött utána, például nála is – intett fejével a fürdőszoba ajtajára.
Kurt Loch megszívta cigarettáját, és a csikket elnyomta a cipőtalpán, majd a zsebébe süllyesztette. Békési mindezt figyelemmel kísérte a tükörből.
– Lám milyen előrelátó! – jegyezte meg. Loch elmosolyodott.
– Na, hallja – mondta. – Bár az is igaz, hogy lehet a bizonyítékot másként is produkálni. De itt a kettős gyilkosság helyszínén miért adjak fel talányt a rendőröknek egy külföldi csikkel. A mosogatóból is ki kell majd szednem az előbbit. Egyet áruljon el nekem, ha már ilyen szépen összejöttünk.
Békési eltette zsebkendőjét. Úgy-ahogy megemberült, és főként nem volt véres a fél arca.
– Mire kíváncsi? – kérdezte.
– Maga mindig önállóan dönt?
– Olykor. Loch bólintott.
– A lényeges kérdésekben pedig nem – fejezte be a mondatot. Most már tudta, honnan fuj a szél. A kémelhárítás! Széttette a karját.
– Hacsak nem produkálnak, nálam semmi bizonyítékot nem találnak. Igaz, ismertem Franz Baumot, ennyi az egész. Csak ennyi, érti? Aztán…
Békési feszülten figyelt.
– Nos, miért nem folytatja? – kérdezte.
Kurt Loch egy pillanat alatt összevetett magában mindent. Azt, amit a kövér Hermantól elvállalt, teljesítette. Részéről az ügy befejeződött. Az már most más kérdés, ha a maga módján valahogy odacsap Baumért! Senki sem vethet a szemére semmit, még akkor sem, ha tisztában volnának a helyzettel. De itt ki ismeri a tényleges helyzetet? A kémelhárítás is csak sejti. Itt ő az erőnyerő! Az ő kezében futnak össze a szálak. Döntött!
– Nézze! – kezdte. Az a helyzet, hogy Baumot meggyilkolták, ha… úgy tetszik, megmérgezték. Ez természetesen az ő baja volt végső soron. Gondoltam, megtudom az okát, és láthatja, mibe keveredtem.
– A boncolás mást állapított meg. Sima szívszélhűdést rögzítettek.
– Fütyülök a diagnózisra! Szívszélhűdés? Ilyet elő lehet idézni. Kérdezzen csak meg egy orvost. Ráadásul van, amelyiket nem lehet utólag kimutatni, mert a szer felszívódik. Nem marad nyom.
Békési csak nézett, aztán ugyanazt tette az elszívott cigarettájával, mint az előbb a másik.
– Mondjon egy ilyen szert, és meggyőzött – mondta. Loch a falat bámulta. Egy pillanatig sem akarta magát: valamiféle áruló bőrében érezni. Azok a dolgok, amelyek történtek, már nem tartoztak rá.
Kisvártatva visszahozta tekintetét a szoba faláról, és megszólalt:
– Felismerte a fejbe verős delikvensét? Dacára, hogy azt a női harisnyát a fejére húzta?
Békési habozás nélkül bólintott.
– Akarja, hogy megnevezzem? – kérdezte. Loch a fejét rázta.
– Hiszek magának – mondta. – Tehát úgy veszem: mindent tud! Mi most csak elbeszélgetünk ezekről. Tehát azt akarja, hogy mondjak egy szert, ami szívszélhűdést okozhat?
Békési a halott fényképész tetemét nézte, mintha attól várna választ.
– Mondjon – kérte.
– Kettőt mondok… Vegye a másodikat ráadásnak. Itt van például a Kloralhidrát.
– Kloralhidrát!
– Az bizony, egy pillanat alatt felszívódik, és a boncolóorvos csak a fejét vakarhatja. Megáll a szívműködés. A másik a Strofantin, amely kristályos alakban is létezik, oldható és nem szükséges egyenesen a vénába juttatni, gyomorból ugyancsak felszívódhat. Elégedett?
– Érdekes.
Loch csak bámult.
– Ez nem érdekes, hanem tény – mondta. Békési a fejét rázta.
– Nem a szerekre mondtam, hogy érdekes – magyarázta. – Hanem az, hogy miért ölték volna meg Franz Baumot?
Kurt Loch felnevetett.
– Nahát! – mondta elképedten.
– Most mit csodálkozik?
– Képzelje csak el, ha az utcán maga mellett lefékez egy autóbusz, és a sofőr azt kérdezi, hogyan kell sebességet váltani? Ember! Ugyanazon az ösvényen találkozunk a dzsungelban, és elvárja tőlem annak a magyarázatát, hogy maga mit keres ott.
Békési halványan elmosolyodott.
– Rendben van – mondta békítően. – Mit nyertek, ha megölték Baumot, és ki nyert ezzel?
Loch egy pillanatig fürkészve nézett, mintha attól tartott volna, hogy a másik mindenáron bolondot akar csinálni belőle, aztán megszólalt:
– Kérdezzen meg egy gyilkos férjet, hogy miért szabadult meg a feleségétől, ha ott a szép szerető.
– Hogy elvegye a másikat.
– Vagy pedig a nő helyzetéből ítélve, ha elteszi láb alól a férjet?
– Hozzámenjen ahhoz a másikhoz. Loch elővette cigarettáját. Rágyújtottak.
– Na, látja – mondta, – Ilyen egyszerű a magyarázat.
Békési szétnézett a feldúlt szobában. Azt találgatta, hogy a gyilkos vajon megszerezte a filmet, esetleg a fényképeket vagy sem. Lochnak az volt a véleménye, hogy sikerült neki. Elhatározták, és közösen átnézték a szétszórt holmikat. Kisvártatva Loch egy fényképet emelt fel a sublót alól, amely véletlenül csúszhatott oda.
– Csupán ez maradt – lobogtatta meg. – Tehát a többit elvitte. A képen két férfi volt látható, amint egymás mellett ültek egy asztalnál. Egyiknek teljesen látszódott az arca, míg a másik annyira elfordult, szinte kitekeredett a nyaka.
– Ez az én Baum barátom – mutatott rá Loch a jól látható férfira. – Ez a másik a fejbe kólintós delikvense, csak itt nincs harisnya a fején, viszont az arca sem látható.
– Ráismerek.
– Honnan?
Békési a képre bökött. Annak a férfinak az ujján, amelyik elfordította a fejét, cirádás pecsétgyűrű volt látható.
– Erről megismerem – mondta. Loch őszinte meglepetést mutatott.
– Nahát! – mondta. – Nagyon ügyes. Ha nem sétált volna ide be kiscserkész módjára, még a kalapomat is megemelném maga előtt, de beláthatja, hogy nem tehetem. – Lenézett Bertalanra. Valamit mondani akart, de elharapta szavait. – Nézze csak a nadrágját. Békési semmit sem látott a nadrágon.
– Ott nézze az övénél – folytatta Loch. – Nos, mi hiányozhat onnan?
Bertalan nadrágjának egyik övtartója elöl leszakadt. Mintha erőszakkal cibálták volna le a szövetdarabkát.
– Valami lóghatott ott – vélekedett a fiatalember.
– Például egy slusszkulcs!
– Trabantja tényleg van.
– Ha itt slusszkulcs volt, ez a harisnyás fejű vitte el. Okkal tette! Csak találjuk ki, miért? Erre egyetlen magyarázat kínálkozik. Nem találta meg, amit keresett. Vagy csak részben vitte el, amit akart. Például a képeket, de a filmet már nem találta. Gondolom, mert máshol lehetnek.
– A kocsiban – vette át a szót a fiatalember.
Kurt Loch körbenézett, aztán felfedezte a nő táskáját a földön kiszórt holmik alatt. Gyorsan belenézett, és diadalmasan emelte ki á tartalék indítókulcsot.
– Tessék – nyújtotta át a fiatalembernek. – Most felkattinthatja a megoldás zárát, de ha vár egy kicsit, mint a jó vadász, a zsákmány a csapdájába sétál.
Békési eltette a kulcsot és a talált képet.
– Itt a szomszéd utcában áll a Trabantja – mondta. – Azt nem hiszem, hogy most kora este megkockáztatta volna az átkutatását.
Egyetértek abban, hogy erre alkalmasabb az éjszaka. Bár a gyilkos tudja, hogy felfedezték cselekményét, hiszen a fiatalemberrel nem sikerült végeznie, kénytelen lesz megkockáztatni a Trabant átkutatását, hátha megtalálja ott a hiányzó filmeket. Mert ezek ugyanolyan veszélyt jelentettek a számára, akár a fényképek.
Békési rendbe szedte ruházatát.
– Indulni kell, hogy telefonáljak valahonnan a rendőrségre, ideje értesítenem őket – mondta.
Loch megsimogatta az állát.
– Lenne egy óhajom – mondta.
– Mondja el.
– Szeretném magam tetten érni a delikvensünket. Talán csodálkozik, de nekem ez egy elégtétel lenne.
Ha úgy gondolja, magával együtt részese lennék ennek, előre kitervelt akcióm van. Látja, még ezen sem kell törni a fejünket. A szállodában leszek, ott várom a válaszát. Ne felejtse, csak a ma éjszaka jó, nehogy elszalajtsuk.
Együtt-jöttek le a lépcsőn, és a ház előtt elváltak.
Békést Gábor megkereste a Trabantot és kinyitotta a kocsit. Rövid kutatás után három filmtekercset talált. Magához vette őket, és a kocsit lezárta.
oOo
Alig egy órával később Bana Dénes lakásán csengett a telefon. Az ügyelet jelentette a rendkívüli eseményt és Hód jelentkezését. Az ezredes azonnal berendelte az elhárítás vezérkarát egy akciócsoporttal együtt. Beosztottjával a Vigadó téri hajóállomásnál találkozott.
Az alsó rakpart üres volt, késő este csak néhány, a kutyáját sétáltató járókelővel találkoztak. Mikor az elhárítófőnök a jelzett helyre ért, a hajóállomás épületétől egy sötét alak vált el.
– Jelentkezem, ezredes elvtárs – mondta a fiatalember.
– Jó estét, Hód – köszönt Bana, aztán tátva maradt a szája. A fény a fiatalember arcára esett, bár a zúzódáson kötés volt, látni lehetett az ütés helyét. – Maga meg hogy néz ki?
Békési Gábor részletesen beszámolt az estéről, a történtek minden mozzanatáról. Az ezredes Kurt Lochhal kapcsolatban nem volt meglepve, de az ajánlata meghökkentette.
– Vajon mi célból akarja ezt? – kérdezte.
– Törleszteni akar a gyilkosnak Franz Baum miatt – jegyezte meg a fiatalember.
Bana töprengeni látszott, és cigarettát kínált beosztottjának. Alaposan megdöbbentette a kettős gyilkosság. Közölte, hogy a helyszínen már tevékenykedik a rendőri bizottság: kutatják és rögzítik a nyomokat. Aztán beszélgetésük visszakanyarodott a németre.
– Mindenesetre menjen bele az ajánlatába – mondta az ezredes. – Hadd tegye rá a kezét erre az ügynökre.
Békési tájékoztatta főnőkét Franz Baum halálának feltételezéséről. Az ezredes ezt fenntartással fogadta. A fiatalember viszont lándzsát tört amellett, hogy a németnek igaza van. Bana lezárta ezt a kérdést.
– Ezzel kapcsolatban majd konzultálunk, ha a vizsgálat megköveteli – mondta. – Most az a lényeg, hogy bizonyítsunk. A gyilkosságokkal kapcsolatban nem hiszem, hogy gondunk lenne, de azt nem tudom, hogyan állunk majd a gyújtogatással és a betöréssel. Elsősorban az a fontos a számunkra, hogy a gyilkosságot követően magát a kémkedést, a bűnös tevékenységet bizonyítsuk, mégpedig folyamatában, a gazdasági titkok átadását a Chemial Industralnak.
– Jelentem, Loch szavaiból azt vettem ki, hogy már nem a Chemial Industral a gazda.
– Nocsak!
– Egy újabb konszern lehet.
– Az ügynök mérgezte volna meg a kapcsolat tartóját, Franz Baumot, mert szabadulni akart? Ezt Loch feltételezi vagy biztosan állítja?
– Állítja! Azt hiszem, ebben a kérdésben is hihetünk neki. Jól látta, miért kellett Baumnak eltűnnie az útból.
Bana elszívta cigarettáját.
– Majd megtudjuk, ki a konkurens a Chemial Industral mellett.
Megbeszélték, hogy az akció ideje alatt természetesen a csapda környékén lesznek. Persze óvatosan, nehogy feltűnést keltsenek. Azt sem akarták, hogy Loch észrevegye.
Banában egy terv bontakozott ki.
– Majd mondja meg ennek a Lochnak, hogy a kövér Hermant üdvözöljük – és az orra alatt elmosolyodott.
– Loch ismeri ezt a férfit?
– Ha stuttgarti, akkor ismernie kell.
– Ki ez a kövér Herman? Bana Dénes legyintett.
– Egy menedzser – mondta. – Az üzenet arra is jó, nehogy ez a Loch teljesen hülyének nézzen minket.
Békésit érdekelte, hogy mit tudtak meg a fotóművészről.
– Semmi bizonyítékot nem találtunk arra vonatkozóan, hogy érdemes lenne vele foglalkozni. Egy biztos! Sötét alak.
– Lehet bármilyen sötét, ha nem jön, odaveszek – mormogta a fiatalember.
Bana a fejét csóválta.
– Mint magánember megköszönöm, és bizonyos mértékig hálás is vagyok neki – szögezte le. – De azt hivatalosan nem várhatja, hogy elintézzek a számára Életmentő Emlékérmet a Fővárosi Tanács elnökétől. Legfeljebb szervezünk a számára egy művészi fényképkiállítást. Magával meg külön számadásom lesz, amiért minden biztosítás nélkül felment Bertalan lakására.
– Ki számított arra, hogy ott ez történhet?
– Látja, ez a Kurt Loch számított valamire. Ezért ment fel, és ezért nem esett ott csapdába. De erről majd később. Most készüljünk fel az akcióra a Trabantnál.