12.
Farkas a bejáratnál tétlenkedett. Kívül állt a cirkusz kapuját megvilágító lámpa fénykörén, és a sötétben cigarettáját szívta. Az egyenruhás portás a pénztárfülkénél strázsált, amelyet már lezártak.
A szünetnek vége volt, a nézők visszaözönlöttek a sátorba és elfoglalták helyüket. A zenekar indulót játszott.
A fiatalember az óráját nézte. Még bőven volt ideje, de azért elindult. Gyalog vágott neki a városnak. A gyéren kivilágított mellékutcákon haladt. A házat, ahol várták, már napközben többször alaposan megnézte. Jutott ideje erre, amikor a várost járták a hangszórós kocsival. A jelzett hely a cirkusszal átellenben éppen a város másik részén volt. Gyalogosan egy félórai járásnak ígérkezett az út.
Útközben akaratlanul is Theodor Amadeuszné járt a fejében. Érkezésén nem csodálkozott, hiszen egy csomó hivatalos ügy merült fel a cirkusszal kapcsolatban. Annál inkább izgatta, vajon azok ketten mit tárgyalhattak olyan sokáig visszahúzódva az irodakocsiban? Mi lehetett az a fontos dolog, hogy Ránki csak az előadás kezdete után bújt elő, holott mindig ő irányította a művészek felvonulását a nyitószámnál. Ezt most a műsorvezetőre bízta, akinek csupán ügyelői feladatai voltak.
Sejtette, fontos dolgot tárgyaltak. Nem véletlen, hogy Ránki arca szinte égett az izgalomtól, amikor a nővel kilépett a kocsiból. Fojtott hangon, egymás szavába vágva tárgyaltak egészen a kapuig.
Arra eszmélt, hogy már a harmadik cigarettára gyújt rá gyors egymásutánban. Idegesítette, hogy a cirkuszigazgató és Amadeuszné kapcsolatáról a hivatalos dolgokon túl semmi sincs a tarsolyában. Még csak gyanús dologra sem bukkant a Saturnusnál. Semmi sem történt. Néhány halvány sejtés ugyan motoszkált benne, de ez mind édeskevés volt.
A megjelölt ház közelében óvatossá vált. Több alkalommal megállt, tétlenkedett, miközben ellenőrizte, nincs-e valaki a nyomában. Túlhaladt a kertes ház előtt, majd amikor látta, hogy az utca teljesen üres, visszalépett, és lenyomta a kertkapu kilincsét.
Átvágott a kerten, a bejárati ajtóhoz ment és kétszer kopogtatott. Máris nyílt az ajtó, a küszöbön Bana állt.
– Jelentkezem, ezredes elvtárs – mormogta és belépett a sötét előszobába.
Miután kezet ráztak, az ezredes gondosan becsukta az ajtót, és felgyújtotta a villanyt. Egy jól berendezett szobában foglaltak helyet. Az ablakokat vastag függönyök fedték, egy parányi fény sem hatolt ki az utcára.
– Nos, Hód, mi a helyzet a cirkusznál? – tudakolta az elhárítófőnök. Konyakot töltött. A fiatalember a koccintást követően egy-hajtásra kiitta poharát. A szomszéd szobából mocorgás hallatszott. – Néhány emberünk itt van… Ebben a házban ütöttük fel főhadiszállásunkat. Jó hely, nem feltűnő.
Farkas nem tudta, hogyan is kezdje a beszélgetést. Egyáltalán mit mondjon, hiszen alig tudott valami érdemlegeset. Mindenesetre elmondta mindazt, amiről sejtette, hogy érdekelni fogja a főnökét. Így megemlítette Czukorékat is, akik az impresszárió halála ellenére, természetesen Amadeuszné közreműködésével nem estek el a külföldi turnétól, ők voltak az egyedüliek, akiknek nem esett kútba a szerződésük. Hosszan taglalta Amadeuszné látogatását Ránkinál, tárgyalásuk figyelemre méltó körülményeit.
Bana csendesen meghallgatta a beszámolót. Egyetlen megjegyzéssel sem szakította félbe az elhárítótiszt szavait. Miután a fiatalember kifogyott a szóból, az ezredes ismét megtöltötte a poharakat.
– Egészségére – koccintott.
– Viszont kívánom…
Az elhárítófőnök cigarettát kínált, rágyújtottak.
Farkast mindez meglepetéssel töltötte el. Ismerte főnökét. Tudta, hogy olykor nagyon is türelmetlen, fokozott izgalommal várja a beszámolót. Most viszont ennek éppen az ellenkezőjét látta. Mintha valami közömbös témáról váltanának szót, az ezredesen nyoma sem volt az izgalomnak.
– Nem csodálkozott a vasárnap délutáni előadás közönségén? Mármint a közönség nagyobbik részén? – tudakolta az elhárítófőnök.
A fiatalember jól emlékezett azokra a katonákra, akik zárt egységben érkeztek az előadásra.
– Gondolom, szervezés kérdése volt… Ilyen gyakran előfordul, és látszólag nincs benne semmi különös. Feltételezem viszont, hogy ahonnan a katonák érkeztek, az az objektum szerepel a mi térképünkön is – mondta.
Bana szája szegletében mosoly bujkált.
– Igen, szerepel – bólintott. – Egy kis piros karika jelzi.
– Amadeuszné…
– Úgy van. A szép Etelka szervezése mindez. A legszorosabb figyelés alatt – tartjuk. Nos, a nő felkereste a kérdéses laktanyák illetékesét, mint a Cirkusz Vállalat megbízottja és kedvezményes jegyeket biztosított a katonáknak. Megállapítottuk, hogy tavaly is ezt tette.
– Zárt egységben jöttek és mentek – jegyezte meg a fiatalember.
– Hát igen… Teherautóval. Farkas töprengve nézett.
– Hol itt a lehetőség, amely minket érdekel? – kérdezte kisvártatva.
Bana kiitta poharát, majd mélyet szívott a cigarettájából. Élénk tekintete bizonytalanságról árulkodott.
– Ezt még nem tudjuk – mondta. Pillanatig gondolkozott, aztán folytatta: – A lényeg, hogy a nő mozgásán, a hivatalos szervező útjának más jelentősége is van, mint a műsor propagálása. Voltunk a laktanya parancsnokánál. Kíváncsiskodtunk, vajon Etelkának milyen kapcsolata van ott. Nos, semmilyen. Senkit sem ismer, csak néhány tisztet a parancsnokságon, akikhez tavaly is fordult. Kivétel nélkül megbízhatók, ott nincs keresnivalónk… Mi a nyitja annak, hogy a délutáni műsort zömében katonák nézik? Mert valami lehet, hiszen nem véletlenül szerepel nálunk ennek a laktanyának a helye. Innen is hírek szivárogtak ki.
Az elhárítófőnök nem tagadta, hogy Theodor Amadeuszné személye elsőrendű helyen áll az elhárításnál. Nem győzte hangsúlyozni, hogy mennyire helyes volt, amikor figyeltetni kezdték a nőt. Így tudták meg azt is, hogy Amadeuszné elsőnek Ránkit kereste meg, amikor megtudta Huber halálhírét.
A fiatalembert érdekelte a másik vonal is: érkezett-e jelzés, lépett-e valaki Huber nyomdokába?
– Teljes a pangás – állapította meg az ezredes. – Egyelőre senki sem bukkant fel. Pedig előbb vagy utóbb pótolni fogják.
– Az a pénz itt valakinek borzasztóan hiányzik. Ezzel odakint is tisztában lehetnek – jegyezte meg az elhárítótiszt.
– Lehet, magának lesz igaza, más formát választanak, hogy a pénzt annak a valakinek elküldjék.
– De a pénzhozónak át kell majd venni az összegyűjtött híreket is.
Bana bólintott.
– Ez igaz, de a cirkusznál sincs újabb gyanú, konkrét körülmény. Csupán ezek a délutáni előadások vasárnaponként, amelyen a katonák is részt vesznek.
– Persze, ezt az egész szervezést meg lehetne akadályozni – vetette közbe a fiatalember. – De nem sokat nyernénk vele.
– Inkább vesztenénk. Felkeltenénk a gyanújukat. Joggal következtethetnének arra, hogy valamit megszagoltunk. Törekedjünk felderíteni beépített embereiket ezekben a városokban.
Farkas megemlítette Amadeuszné érdeklődését személye iránt. Bana felhúzta a szemöldökét.
– Azt tanácsolom, ha a nő kesztyűt dob magának, vegye fel – mondta.
– Lehet, csak szimpátiáról van szó.
– Ki tudhatja? Egy nő kiismerhetetlen. Majd elválik, hogy Amadeuszné fokozott érdeklődésének mi a nyitja.
Az elhárítótiszt elmosolyodott.
– Magam is még külön munkát adjak az embereknek, akik a nőt figyelik? – kérdezte.
– Ez a legkevesebb gond. Nem ismerik magát, legfeljebb jelentik nekem, hogy a gépkocsivezető csapja a szelet – mondta az ezredes, majd figyelmeztető mozdulatot tett a kezével. – Arra törekedjen, Hód, hogy a cirkusz területén ne tévessze szem elől a nőt, ha ott van. Tudja meg, kikkel tárgyal és érintkezik.
– Van egy alkalmi segítőtársam.
– Nocsak…
. A fiatalember néhány szóval ismertette Kulcsár Béni szorgalmas pletykálkodását és a vele való kapcsolatát.
Az elhárítófőnök később arról beszélt, hogy mindenképpen hasznos lenne, ha esetenként tudomást szerezhetnének Ránki és a nő között lefolyt beszélgetésről. Nyomban konkrét tervvel állt elő. Ennek az volt a lényege, hogy egy lehallgatásra alkalmas rejtett technikai berendezést helyezzenek el a cirkuszigazgató irodai célra használt kocsijában.
– Természetesen a „poloskára” gondolok – szögezte le az ezredes. – Nem hiszem, hogy elhelyezése valami különösebb akadályba ütközne… A „poloska” adását ebben a házban tudnánk rádión venni, rögzíthetnénk beszélgetésük minden részletét… Nos, egyetért ezzel?
– Nincs akadálya. Könnyen elhelyezhetem a legmegfelelőbb helyen – mondta a fiatalember.
– Helyes…
– Most megkapom a készüléket?
– Igen – bólintott az ezredes. Elhagyta a szobát, kisvártatva egy kis tárggyal tért vissza.
A „poloska” nem volt más, mint egy borsószem nagyságú miniatűr adóállomás. Ez a készülék zárt helyiségben képes volt kiszűrni a zajokból a leghalkabb beszélgetést is.
Farkas gondosan eltette a tárgyat. Egy problémája maradt csupán. A rendkívüli esetek jelentése. Várható volt, hogy a közeljövőben ilyenek is előfordulnak. Arra azonban nem volt megoldás, hogy telefonon értesítést adjon.
Bana hosszan töprengett a megoldáson. Több lehetőséget megvitattak, de mindegyiket elvetették.
– Nincs más hátra, mint a rádiókapcsolat – állapította meg az ezredes.
A fiatalember a fejét ingatta.
– Teljességgel lehetetlen. Nem kockáztathatom, hogy bárki is észrevegye. Állandóan emberek között vagyok, még a lakókocsiban is. Legfeljebb éjjel adódna erre lehetőség, viszont nem tudom a készüléket biztonságos helyen tartani.
– A „Munt”-tal nem lenne különösebb problémája. Állandóan magánál lehetne.
A „Munt” rádiókészülék alig volt nagyobb egy gyufásdoboznál. Csupán adóval volt felszerelve, vételre nem lehetett használni. Mintegy tíz kilométeres körzetben működhetett.
– Hogy utasítást kapjak, arra nem jó, tehát csak félmegoldás – vélekedett az elhárítótiszt. – Ez ideig még nem dolgoztam ezzel a készülékkel. Azonban ha nincs mód másra, maradjunk ennél.
– Ez az egyetlen mód. Még mindig jobb a félmegoldás, mintha semmi sem lenne.
– Rendben…
Bana ismét töltött magának, majd miután kiitták poharukat, kiment a szobából. A fiatalember gondolatban ismét Amadeusznénál időzött. Vajon mit csinál most az asszony a szállóban? Jelen pillanatban ezt csak Beleznay emberei tudhatták, akik a nyomában voltak és egy pillanatra sem tévesztették szem elől.
Az elhárítófőnök jó negyedóra elteltével érkezett vissza. Kezében ott volt a parányi adókészülék. A „Munt”-nak pici, alig tíz centis kihúzható antennája volt, szinte az egész doboz mikrofonból állt. Egy gombnyomással lehetett üzembe helyezni.
– Amint látja, két kis lámpája van – magyarázta az ezredes. – A piros csak akkor gyullad ki és ég folyamatosan, ha az adást befejezte és a szöveget megértették… A gombot tartsa benyomva, amíg beszél. Amennyiben a piros fény szaggatottá válik, ez azt jelenti, hogy ismételje meg mondanivalóját. A másik lámpa zöld fénye állandóan világít, ez mutatja, hogy veszik a közlendőket. Tehát csak akkor kezdjen beszélni, ha a gomb benyomása után a zöld fény kigyullad.
Miután próbát tettek, az elhárítófőnök arra kérte, hogy füleljen, majd átment a másik szobába. Kisvártatva a fiatalember egy magnetofonon a visszajátszott saját hangjára ismert.
– Így jó lesz – tért vissza az ezredes.
– Remélem…
– Biztos lesz annyi ideje, hogy egy pillanatra félrevonuljon. Megjegyzem, a „Munt” képes a suttogását is továbbítani. Nem szükséges a hangos beszéd.
Megegyeztek, ha netán más mód is kínálkozna, a fiatalember napközben felkeresheti a házat. A külső kapu állandóan nyitva áll. Hármat csengessen, mert csak akkor nyitnak ajtót. Viszont a bedobott levelet azonnal elolvassák.
– Pintér állandóan itt van – folytatta az ezredes. – Értesít engem, és ha úgy látom, azonnal indulhatok Pestről. Egy óra alatt leérek.
– Erről én hogyan szerzek tudomást?
– Miután jelezte, hogy velem akar találkozni, egy óra elteltével jöjjön ide. Ha megérkeztem, az utcai ablak rolóját felhúzom.
Megállapodtak, ha netán az elhárítófőnöknek lenne közölnivalója, úgy egy beosztott megkeresi a fiatalembert megfelelő mesével, vagy üzenetet hagy részére.
– Legjobb, ha azt mondja, hogy a nagybátyám, vagy ha nem vagyok ott, azt az üzenetet hagyja: menjek el hozzá – jegyezte meg a fiatalember.
– Még jó, hogy nem nagypapát kíván – fejezte be a beszélgetést Bana.
Kint az utcán Farkas az órájára pillantott. Késő volt már, az előadás a cirkuszban véget ért, ilyenkor a művészek a lakókocsijaiknál trécselnek.
A városközpontban levő szálloda előtt személygépkocsik hosszú sora állt. Sok volt a külföldi, aki a Balatonhoz igyekezett, vagy éppen onnan jött.
Hirtelen ötlettől vezérelve belépett a szállóba. Elsőnek az étterembe pillantott be. A vacsoraidőnek vége volt, de így is sokan tartózkodtak a helyiségben. Az eszpresszó viszont zsúfolt volt, főként a terasz. Szerencsére a közelében megüresedett egy asztal. Nyomban helyet foglalt, és fagylaltot rendelt kávéval. Maga sem tudta, miért jött ide. Talán arra számított, hogy találkozni fog Amadeusznéval? Elgondolkozva kanalazta fagylaltját, amikor ráköszöntek.
– Szép jó estét – mondta az érkező.
A diák nem a szokásos farmerben volt, hanem könnyű, divatos öltönyt viselt színes inggel, hatalmas kékpöttyös nyakkendővel.
– Szevasz – köszöntötte a fiút.
– Így nyertem volna meg a főnyereményt – rogyott le a fiú a szabad székre. – Esküdni mertem volna, hogy itt talállak. Találkoztál vele?
Farkas közömbös arcot vágott.
– Miért találkoztam volna vele? – kérdezte.
– Most adod a hülyét…
– Nem adom… De miért találkoztam volna vele? Mert érdeklődött utánam? Lehet, ez csupán udvariasság volt a részéről. Miért kellene ezt félreértenem?
A fiú tekintetével végigpásztázta a teraszt.
– A csaj bír téged, ez ténykérdés – mondta határozottan. – Nem is láttad őt?
– Mondtam már, hogy nem… Nem láttam, nem találkoztam vele. Nem is akarok.
– Akkor miért szobrozol?
– Mondj jobb helyet.
– Az ebben a városban nincs – szögezte le a fiú, és a nyakát nyújtogatta.
– Nincs itt, hiába keresed.
Béni a fejét rázta.
– Kit érdekel a te sexbombád? – méltatlankodott. – Az ikreket lesem. Csak azt nem tudom, hová tűntek. Előadás után gyorsan rendbeszedték magukat, kocsiba ültek és az öregjüket ott hagyták.
A Czukor-lányoknak egy kis piros Fiatjuk volt. Rendszerint azzal jártak. Apjuknak hatalmas, ötszemélyes Mercedesébe nem ültek bele, mintha ez csak lakókocsijuk vontatását szolgálta volna.
– Te meg ide rohantál, hátha beléjük ütközöl. Látom, lecsutakoltad magad. Sose bánd, legalább megmosakodtál. Az öltönyödnek sem árt, ha néhanapján kiszellőzteted – mondta Farkas.
– Amint látom, megfáztam nálad is a ma estével – mondta a fiú. Bánatosan egy nagy adag fagylaltot rendelt. – Csak tudnám, hová laflingált el ez a két csaj.