10.
Bán Géza hóna alatt a barna papírba burkolt csomaggal már kora reggel a piacfelügyelőségen volt. Megtudta, hogy Kovács Péter telefonált; nem jön be, mert halaszthatatlan magánügye akadt. Zinglerné alig győzte a munkát. Bán a csomaggal a kezében a szikár asszonyhoz fordult.
– Elzárná nekem ezt a pakkot valami jó helyre? – kérdezte.
– Bankóért nem vállalok felelősséget.
– Méreg van benne.
Zinglerné a levegőt kapkodta.
– Hát az minek magának? – kérdezte. – Talán felcsapott Borgiának?
– Permetezőszer, ha úgy tetszik… Valakinek megígértem és félek olyan helyen tartani, ahol hozzáférhetnek. Az ilyennel jó vigyázni, mert látszólag nem különbözik a liszttől.
Zinglerné a kopott iratszekrényre mutatott.
– Tegye az aljába – mondta. – Van ott már néhány apróság. Az egyetlen szekrény itt, amit zárni lehet.
A piacon nem volt különösen nagy a forgalom. A büfénél azonban, mint minden reggel, most is sorban álltak kávéért, italért. Jobbára rakodók és néhány kereskedő. Többen ráköszöntek Bánra. Az első naptól kezdve mindenki szívélyes volt vele, de egyben rendkívül tartózkodó is. Nem tudták, hogy tulajdonképpen mi is a munkája, miért jött a felügyelőségre. Csak annyit tudtak, hogy felsőbb helyről küldték, ellenőrizni. Ezt is Kovács terjesztette.
Bán váratlanul Botos Ilonába ütközött. A lányon fehér köpeny feszült. A csinos arc igen megviselt volt, a szeme alatt mély árnyék húzódott, mintha végiglumpolta volna az egész éjszakát.
Bán illedelmesen köszöntötte, amit a lány viszonzott.
– Nem látta apát? – kérdezte és ágaskodva kémlelt a büfé felé. – Őt keresem, de nem találom.
– A büfénél biztos nincs, arról jövök.
– Árut hoztak és probléma van vele. Nem akarom átvenni, mert nem néz ki frissnek.
Bán a lány mögött zajló forgalmat nézte. Tudta, hogy annak minden lépését reggeltől már árgus szemek lesték. A vásárlók forgatagában azonban senkit sem fedezett fel, akiről feltételezte volna, hogy Beleznay felderítője. Azt azonban tudta, hogy valahol most elkattan egy rejtett fényképezőgép és a felvétel késő délután már ott lesz a jelentéssel együtt az elhárítófőnök íróasztalán. Mert a figyelés döntő célja a kapcsolatok felderítése és megállapítása. Azzal, hogy a lánnyal trécselt, ő is bekerült a fényképezendők kategóriájába.
Bán elhatározta, hogy kihasználja ezt az alkalmat, hogy összefutottak.
– Tanácsot szeretnék kérni – szólalt meg.
– Tőlem? – csodálkozott a lány.
– Egy női dologban.
– Mi légyen az.
Bán a tenyerére fektetve megmutatta az aranyláncot a medállal.
– Ezzel kapcsolatos – mondta.
Botos Ilona gyors pillantást vetett az ékszerre. Az arcán a meglepődés legparányibb jele sem látszott. A hangja is természetesen csengett, amikor megszólalt:
– Szép, de miért mutatja nekem?
– Mondja, való ez nőnek?
– Gondolom arany.
Bán nagyot bólintott.
– Tizennyolc karátos – mondta. – Csak bizonytalan vagyok, hogy nem nőnek, inkább férfinak való, mivel túl vastag a lánc és nagy a medál.
– Finomabb kidolgozás jobban illik egy nőnek. Bár ki tudja, ízlés dolga. Szerintem viselheti nő is, de férfin is jól mutat. Attól függ minden, hogy szereti-e az ékszert.
– Köszönöm a véleményét – mondta Bán különösebb lelkesedés nélkül. – Mindenesetre nagyon sokat segített nekem.
– Feltételezem, a hölgy örülni fog neki.
– Ebben reménykedem én is.
Botos Ilona halványan elmosolyodott.
– Mikor jön mifelénk? – kérdezte.
– Nem fogja elhinni, most pont oda igyekeztem.
– Valóban nem hiszem.
Bán eltette az ékszert.
– Higgyen nekem – mondta. – A tanácsát akartam kikérni az előbbi dologban.
– Ettől függetlenül, ha felénk jár, meglátogathat.
– Ígérem.
– Most mennem kell, megkeresem a papát.
Bán elköszönt és addig nézett utána, míg el nem tűnt. Ezt követően a tojásos Irmát akarta megkeresni. A stand ugyan nyitva volt, de a termetes asszonyt sehol sem látta. A szomszéd árustól érdeklődött. A töppedt öreg férfi elmondta, hogy az asszony egy úriemberfélét kísért el, akivel előzőén hosszan beszélgetett és azt mondta, hogy nemsokára visszajön.
– Úgy látszik, komoly udvarló akadt – jegyezte meg Bán.
A töppedt férfi lemondóan legyintett.
– Irmának még csak ez hiányozna – mondta.
– Ugyan miért?
– Nem elég, hogy eltemetett két férjet, vegyen most a nyakába egy esetleges harmadikat?
Bán nevetett.
– Lehet, hogy ez túléli – mondta.
– Irmát? Lehetetlen. Mellette mindenki feldobja a papucsot. Olyan természete van, hogy a vas megrozsdáll mellette. Ráadásul ez a fess férfi nem úgy nézett ki, mintha Irmához való lenne.
Bánban felébredt a gyanú.
– Egy olyan lapos orrú férfi volt? – kérdezte.
– Az az, olyan magas.
– Bőrkabátot viselt.
– Ismeri talán?
Bán a fejét rázta.
– Személyesen nem – mondta. – Csak úgy látásból ismerem. Gyakran kint van a piacon, de nem tudom, kicsoda.
– Én most láttam először.
Bán elköszönt a töppedt embertől és indult vissza a felügyelőségre. Elhatározta, hogy később visszajön, hátha addigra előkerül az asszony. Mindenképpen beszélni akart vele. Nem halogathatta tovább a dolgot és amire kíváncsi volt, azt csak tőle tudhatta meg. Menet közben cigarettára gyújtott. Mikor ismét felemelte a tekintetét, a tojásos Irmán akadt meg a szeme, aki csámpázva igyekezett a standjához. Pár lépés után elébe került és ráköszönt.
– Már kerestem magát – közölte. – A szomszéd azt mondta, hogy udvarlója akadt, azt kísérgette.
A termetes asszonynak megrázkódott a tokája, aztán harsogva felnevetett.
– Nahát! – csapott lapáttenyerével combjára. – Az udvarlás azért túlzás. Nem mondom, szép szál férfi volt, csak egy kicsit már kiégett. Ráadásul nem az esetem, túl taknyos hozzám. De a leglényegesebb ok, hogy varga.
Bán adta az értetlent.
– Legalább bemutatkozott – jegyezte meg.
– Nem Vargának hívják – csattant fel a termetes asszony. – A foglalkozását tekintve varga. Zsaru, ha úgy tetszik.
Bán bólintott és megőrizte komolyságát.
– Most már értem – mondta. – Tehát rendőr az illető.
– Magának az, de nekem továbbra is csak egy varga. Szimatolgat és faggatódzik, hogy mit tudok az öregről, ki volt a haragosa és még egy csomó dolog érdekli.
– Ezek a fontosak – vetette közbe Bán.
– Mik?
– Az a csomó többi…
A termetes asszony lehalkította hangját.
– Szerfelett érdekelte, hogy mivel seftelt az öreg – mondta. – Persze tudtam a nyakában lógó zacskóról, amelyben néhány csillogó vacak zörgött. Ezt csereberélte aranyért, természetesen fazonaranyért. Ehhez aztán volt esze. A zacskót a vargáék megtalálták a nyakában. Ezt a vargát most meg az érdekelte, hogy hol a többi cucc? Mármint különféle aranytárgyak, amelyek az öregé voltak.
– Ilyen gazdag lett volna?
– Dehogyis…
– Hát ha aranytárgyakat keresnek nála, akkor volt mit a tejbe aprítania, vagy nem?
– De igen.
– Nem zörög a haraszt, ha nem fúj a szél – mondta Bán. – Ha aranyat keresnek, akkor biztosan volt is. Mennyi érték lehetett az öreg birtokában?
– Inkább készpénzre esküdnék. Nem gyűjtögette halomba az aranytárgyakat. Igyekezett hamar túladni rajtuk. De elképzelhető, hogy jókora tartaléka is volt.
– Na látja, a vargáék is erre gondolnak. Azokat sem ejtették fejre.
– Nem azért vágtak lyukat az öregbe, hogy kieresszék belőle a levegőt – vélekedett az asszony. – Valakinek jó oka lehetett arra, hogy elfújja az öreg gyertyáját. Ki tudja, mi lehetett ez az ok. Majd a vargáék kiderítik… Apropó! Miért keresett?
Bán eltaposta cigarettáját és igyekezett zavartnak látszani.
– Szeretnék informálódni – kezdte.
– Nocsak, talán magát is ennek a szerencsétlen öregnek a vagyona érdekli, akárcsak a vargát? – szakította félbe az asszony.
– Erről szó sincs. Az én dolgom egy lányt érint.
– Csak nem Ámor lőtte szíven?
Bán kelletlenül vállat vont.
– Szerelemről szó sincs – vágta rá. – Csak szimpatikus nekem. Gondoltam, megpróbálok közeledni hozzá, de nem szeretnék zavarni, ha netán volna már választottja, és…
– Iluskáról van szó – vetette közbe az asszony. – Nem csodálkozom magán, mert igen szép lány, bár az apja egy undok disznó, de a lány az más, az szép. Mit akar tudni? Hogy tetszik-e neki? Ezt tőle kérdezze meg. Én ezt honnan tudnám? Arra pedig ne számítson, hogy háztűznézőbe megyek a maga kedvéért, kipuhatolni, hányadán is áll a lány magával. Különben is hallotta múltkor, hogy leteremtett Botos – folytatta az asszony. – Pletykásnak nevezett, maga most mégis hozzám fordul. Pletykát akar tudni a lányról? Ezzel nem lesz jó nála.
Bán a fejét ingatta.
– Nem pletykát akarok tudni – szögezte le –, hanem információt. Jár-e komolyan valakivel vagy sem? Ha nincs udvarlója, talán megpróbálkoznék, hátha kölcsönös a szimpátia.
– Miért nem kérdezi meg tőle?
– Megkérdezem, ha van esélyem. Éppen ezt akarom most megtudni magától.
– Gondolja, hogy mindent tudok Ilusról?
– Csak annyit, hogy elkötelezte-e magát valakinek vagy sem. A múltkor említette, hogy látta egy úriemberrel. Akkor lett olyan mérges Botos. Gondolom, nem szimpatizál azzal a férfival.
Az asszony egy pillanatig értetlenül nézett, aztán a homlokára csapott és felnevetett.
– Ja igen, a Frici – nevetett fel az asszony. – Maszek epedás itt a közelben. Botos szerette volna, ha Iluska komolyan veszi Frici közeledését. Csakhogy Iluska kirúgta a Fricit pénzestől, eleganciástól. Ezt dörgöltem Botos orra alá. Amint észrevette, begurult, amiért nem úgy alakult a dolog, ahogyan ő szerette volna. A Frici kész lett, a Frici-ügy befejeződött.
Bán szélesen vigyorgott.
– Én meg azt hittem, hogy a maga által emlegetett úriember valami gazdag külföldi pasas – jegyezte meg.
– Egy fenét. A Frici volt az.
– Igaz, hogy is kerülhetne a piacra egy külföldi.
– Ilyet ne mondjon, mert akad olyan, aki rendszeresen itt vásárol a hét végén. Majd nyissa ki a szemét, hányan megfordulnak itt.
Bán mentegetőzött:
– Én udvarlási szándékról nyilatkoztam.
– Ilyen is akadt már, sőt nem is lehetett olyan szimpla ügy. Igaz, diszkréten csinálták, mert a pofa nem feltűnősködött. Csinosnak sem volt nevezhető, igaz, egy férfinál elég, ha egy fokkal szebb csak az ördögnél.
– Kinek udvarolt?
A termetes asszonyság hirtelen a szájára csapott.
– Már megint pletykálkodok – méltatlankodott. – Mert be nem áll a szám, mindig csak jár. Egyszer tényleg ráfizetek a locsogásra. Nem is csodálkoznék, ha átharapott torokkal találnának rám a tojásos rekeszeim között.
Bán nevetett.
– Ugyan – legyintett. – A beszélgetés még nem pletyka. Csak akkor az, ha továbbadják. Bennem meg elsüllyed, mint a feneketlen kútban. Különben fogadjunk, hogy eltalálom, kiről van szó!
Az asszony úgy pislogott, mintha kavargó porfelhő venné körül.
– Honnan tudná? – kérdezte.
– Onnan, hogy nagyon csinos nőnek kellett lennie az illetőnek.
– Eddig nyert!
– Fürediné volt az.
Irma eltátotta a száját, az arcán mérhetetlen meglepetés ült.
– Hát ezt honnan tudta? – kérdezte.
– Kitaláltam.
– Az lehetetlen. Ezt nem lehetett kitalálni.
Bán a fejével biccentett.
– Pedig így van – mondta. – Abból indultam ki, hogy csinosnak kellett lennie. Nos, azt a tájékoztatást kaptam, hogy a szép Iluskán kívül még egy feltűnő jó nő volt itt a piacon, Fürediné.
– Evelyn – vágta rá az asszony.
– Kicsoda ez az Evelyn?
– Hát Fürediné az. Így hívják, de a férje csak Évinek becézte.
– Igaz, hogy már nincs itt a piacon, de akkor még itt volt. Tehát őt kerülgette ez a külföldi.
Az asszony lehalkította a hangját.
– Gondolom, lehetett köztük valami, mert a pasas soha nem jött ide a piacra, hanem három utcával odább állította le a meseautóját, a szép kék kocsit – hadarta egy szuszra. – Csakhogy én ott ebédelek az egyik házban és arra járok mindig déltájt. Evelyn olykor csak úgy köpenyben beszállt a pofához és eliramodtak, hogy a piactól messzebb váltsanak néhány szót. Pár perc múlva már hozta is vissza. Gondolom, megbeszélték a későbbieket, mert az biztos, hogy aztán szarvakat készítettek Füredinek… De ez már régebben volt – folytatta. – Aztán mi történt? Evelyn lelépett ezzel a Gyertyán Palival és zöldségüzletet nyitottak, persze az üzlet csak névleg van a férfi nevén. A dohányt az asszony vitte, meg aztán azt beszélték, meghalt valami rokona és attól örökölt egy házat, ahol most laknak. Ez a szájtáti keszeg manusz pedig azt reméli, hogy majd még visszajön hozzá a felesége.
– Miért reméli?
– Hülye lenne visszajönni, de Füredi ezt hiszi. Az asszony ugyanis nem adta be a válópert, a férj sem. Mindketten lapítanak és várnak. Csak azt tudnám, hogy a nő mire vár. Igaz, bomba csinos, de csak múlnak az évek. A biztos rév a házasság. Mármint egy nő szempontjából. Fix magasles!
Bán kíváncsian mosolygott.
– Mi az, hogy fix magasles egy nő szempontjából? – kérdezte.
– Biztos helyről lehet a vadakat elejteni. A házasság révében nemcsak evezni kell tudni, hanem élni az adott lehetőségekkel.
– Füredi nem próbálkozott másutt?
Az asszony karját lendítette a baromfisok standja felé.
– Nem látta, kivel van? – kérdezte.
– Azt mondják, valami rokona.
– Pontosan így is van. Ezért hülye! Nemhogy odavett volna egy valamirevaló nőt, mert az nem vitás, hogy kapott volna, rokonnal kezdett. Az a gyanúm, hogy nem is akar vigasztalódni. Szinte azzal tüntet, hogy neki nem kell senki. Az biztos, hogy olyan asszonyt nem kap még egyet, mint Evelyn volt. Még akkor sem, ha kétszer születik erre a földre. Már az is rejtély volt, hogy miért ment annak idején hozzá a nő. Mint ahogy azt sem tudják, hogy ezt a Gyertyánt miért választotta.
– Ha egyszer a szeretője lett…
Az asszony előbb égnek emelte tekintetét, aztán visszahozta.
– Hát ez a nagy rejtély – bökte ki huncut vigyorral. – Senki sem tudott erről és mikor a fülekbe jutott, mindenkit úgy ért, mint a villámcsapás. Hogy miért? Nos, ezt is megmondom. Mert nem volt a dolognak előzménye. Tudja, mit értek ezen? Nem volt egy kis szerelem, amelyre mások is felfigyeltek volna. Mert ha lett volna, azt mások is észreveszik. Itt a piacon mindenkinek száz szeme van és ezer füle, az csak megjátszás, hogy egyesek azt hangoztatják, semmit sem tudnak, mással nem foglalkoznak. Itt, ha valamit véletlenül kiejt, olyan gyorsan terjed, mint a gyújtózsinóron a láng, aztán máris robban. Evelyn és Gyertyán kapcsolatának semmi előzménye nem volt – folytatta az asszony. – Senki sem látta őket bizalmasan szót váltani. Mondjak valamit? Még csak beszélgetni is alig látták őket. Most derült ki, hogy állítólag az öreg Pongrácz volt a küldönc és a hírvivő, rajta keresztül tartották a kapcsolatot. De kérdem én, milyen kapcsolat lehetett az? Maga is tudja, hogy csak úgy vakon, a látszólagos nagy semmiért senki sem hagy ott biztos nyugalmat. Én csak tudom. Ha egy asszony megindul, azt előbb be kell oltani, mert addig csak mocorgásra hajlandó. A lendületet csak az oltástól kaphatja. Érti, mire gondolok, ugye? Nos, ez a Gyertyán Pali hol és mikor oltogatta volna Evelynt?
– Lám, az asszony mégis megindult – vetette közbe Bán.
– Ez a nagy rejtély: hogy miért indult meg? Csak úgy vaktában? A feltételezett jobbért?
– Szerencséje volt és betalált.
A termetes asszony figyelmeztetően intett ujjával.
– Erről szó sem lehet – mondta határozottan. – Egy okos asszony, Evelyn pedig az volt tetőtől talpig, nem köti össze mással a sorsát, ha nem biztos a dolgában.
– Pedig minden jel arra mutat, hogy megtette.
– Lehet, hogy ezek a jelek látszaton alapulnak.
– Akkor miért csinálta?
– Tőle kell megkérdezni.
Egy ismerős kereskedő lépett hozzájuk és közölte, hogy Bánt várják a felügyelőségen.
– Majd még szeretnék mondani magának valamit – búcsúzott az asszonytól.
– A helyemen megtalál, ha csak az a varga le nem cibál valamiért.
Az irodában Benedek százados ült keresztbe vetett lábbal és éppen a körmével bíbelődött. Mikor észrevette, felállt és szívélyesen kezet nyújtott.
– Már kerestem egyszer – közölte. – Hol császkált?
– Ott, ahol az előbb abbahagyta.
Zinglerné szólt közbe, hogy kimenne a piacra valamit intézni. Bán bólintott, jelezve, hogy hajlandó a frontot tartani egy darabig. Levette felöltőjét és a százados bőrkabátja mellé akasztotta a fogasra, majd egy széket húzott maga alá.
– Maga is a tojásos nővel beszélgetett – jegyezte meg a százados.
– Én javasoltam.
– Tudom. No, meg Füredit is. Beszéltem vele is.
– Megtudott valamit?
Benedek a fejét rázta.
– Igaz, azt nem tagadta, hogy ki nem állhatta Pongráczot – mondta. – Mindenesetre, még utoljára megpróbálom előkeríteni Pongrácz vagyonát, vagy legalábbis megállapítani annak a sorsát, mert lehet, hogy megkaparintotta a gyilkosa. A gyilkossági szakcsoport nyomozói átnézték a bejelentett lakását, s ott olyan nyomokat találtak, amelyekből arra lehetett következtetni, hogy a lakást illetéktelen átkutatta.
– Miért mondja azt, hogy utoljára tesz valamit ebben az ügyben?
– Mert a továbbiak a gyilkossági nyomozókra tartoznak. Ők az illetékesek.
– Mi van az eltűnt sofőrjével, akinek a képét mutogatta?
Benedek legyintett.
– Arra is rátették a kezüket – mondta. Aztán így folytatta: – Egy időben akadt egy gyanúsítottjuk. Egy cigánygyerek. Részegen hőzöngött a Baross pincében, hogy ő verte szét a fejét a Duna-parton talált áldozatnak. A gyilkosságiak gyorsan begyűjtötték és minden más ügyet stornóztak. Ekkor került hozzám az eltűnés ügye. Mikor aztán kiderült, hogy a cigánygyerekkel lényegében árnyékra vetődtek és hazugság az egész, gyorsan kapkodni kezdtek. Közben a kerületben kiderítettük, hogy az áldozat azonos az eltűnt török sofőrrel. Erre most gyorsan visszavették az ügyet. Engem is kikértek, hogy dolgozzam velük, de nem vállaltam.
– Megértem, hogy nem érintette kellemesen.
– Félreért. Egyáltalán nem esett rosszul. Nálunk ez természetes, nézze, a sikernek mindig van gazdája, a kudarcnak soha. Az olyan, mint egy labda; ide-oda rugdalják, míg valakinek kiköt a hálójában. Nos, a kerület hálójába a legkönnyebb beletalálni. De én nem emiatt utasítottam vissza a közös melót, hanem mert kisebbségi érzésem van velük szemben és ezt nem tudom levetkőzni. Pedig jó néhányszor megpróbáltam már.
– Képzelem…
– Mit?
– Ezt a kisebbségi érzést.
– Higgye el, nem jó dolog.
Bán elmosolyodott.
– Honnan gondolja, hogy Pongrácznak vagyona lett volna? – kérdezte.
– Abból következtetek, hogy régóta üzletel aranytárgyakkal, ehhez pedig tőke kellett.
– A lakása fel volt forgatva?
Benedek elhúzta a száját és megcserélte keresztbe tett lábát.
– A gyilkosságot követő reggel már ott volt a szakcsoport, – mondta. – Az volt a véleményük, hogy valaki megelőzte őket, bár különösebb rendetlenséget nem tapasztaltak. Ha ez igaz, az illető csak egyvalaki lehetett.
– A gyilkos.
– Úgy van. Lehet, hogy megtalálta a vagyonkát és elvitte.
Bán elővette a cigarettáját. Benedeket is kínálta, de az elhárította. Kíváncsi volt, mit akarhat tőle a nyomozó, de nem akart kezdeményezni, várta, hogy a másik majd kiböki jövetele célját. Körülményesen megpuhította a cigarettát és rágyújtott. Alig hogy kifújta a füstöt, mintegy jeladásra Benedek megszólalt:
– Szeretném, ha segítene nekem.
– Éspedig?
– Ha valami konkrétumot megtud Pongrácz anyagi helyzetéről, lekötelezne, ha közölné velem. Talán sikerülne előbbre jutni ebben az ügyben. Tudnom kell, hogy a tettesnek sikerült-e megszereznie az idős ember pénzét, ékszerét vagy sem. Ez a nagy helyzet.
– Kitől tudnám ezt meg?
Benedek a fejét ingatta.
– Soha nem lehet tudni, hogy kinek jár el a szája itt a piacon – jegyezte meg. – Maga helyben van és talán felfigyel olyan jelentéktelennek látszó dologra, amelyre más nem. Szóljon, ha valami lényeges a fülébe jutna és úgy véli, kezdhetek vele valamit. Csak ennyi a kérésem, gondolom, nem sok és nem lehetetlen.
– Ha meggyőződése, hogy az öregnek tőkéje volt, legyen az pénz vagy különféle aranytárgyak, alaposabban szét kellene néznie a lakásán – jegyezte meg Bán. – Elvégre lehetett ott valami rejtekhelye. Ha nekem lenne egy szép kis summám, amit nem akarok a bankba tenni, fabrikáltam volna a lakásomba valami alkalmi rejtekhelyet. Olvastam egy krimiben, hogy a pasas a függönytartó tetejére dugta el pisztolyát. Később, amikor ebbe a szobába zárták, jó hasznát vette előrelátásának és lepuffogtatta vetélytársait.
– Manapság érdekes dolgokat lehet olvasni…
– De csak jó krimikben.
Zinglerné érkezett vissza. Tétován pislogott rájuk, mert nem akart zavarni. Benedek azonban felállt, ezzel is jelezve, hogy a részéről befejezettnek tekinti a beszélgetést. Bán kikísérte a nyomozót. Az ajtó előtt kezet ráztak.
– Még nem reggelizett meg egyszer sem az új igazolványain? – mosolygott a százados és széles orra még laposabbnak tűnt.
Bán nevetett.
– Sok szerencsét – mondta.
Botos Ilona jött feléjük sietősen. Mintha a piacfelügyelőséghez tartott volna. Mikor észrevette őket, felvágta a fejét és hirtelen elfordult, aztán a hátát mutatva eltűnt a vásárlók között.
– Lám, lám – mormogta a százados –, úgy látszik, rontom a maga esélyeit.
– Magától ijedt meg?
– Ijedtségről szó sincs, csak menekül a kellemetlenkedők elől. Látja, tőle is megtudhat valamit, bár ezek után, hogy velem látta, kétlem.
– Tudja, hogy maga kicsoda?
Benedek szélesen vigyorgott és arrafelé nézett, amerre a lány eltűnt.
– Kénytelen volt megtudni, mivel kérdezgettem erről-arról, mert kiderült, hogy nagyon is jól ismerte az eltűnt török sofőrt, akit ugyebár meggyilkoltak és még ennél is jobban ismerte Pongráczot, akit szintén eltettek láb alól – mondta egy szuszra. – Kicsit sok ez a veszteség ilyen rövid idő alatt. Két embert ismert, akik gyorsan egymás után költöztek el az árnyékvilágból, mégpedig másvalaki segítségével.
Bán meglepődött.
– Azonos lenne a gyilkosuk? – kérdezte.
– Ezt nem mondtam…
– Egyes számban beszélt.
Benedek a fejét rázta.
– Véletlen volt. Bár az is igaz, hogy előre semmit sem lehet tudni. Induljon ki abból, hogy a török és az öreg nagyon is jól ismerte egymást. A rejtvény adott, csak törje rajta a fejét. Ez ügyben kellemetlenkedtem a Botos lánynak. De mától kerülöm, mert egyelőre nincs kérdésem hozzá. Tegnap este véletlenül összefutottam vele. Mit gondol, hol? – Bán vállat vont és kérdően nézett. – Abban az utcában, ahol Pongrácz lakott – folytatta a százados. – Késő este volt már, azért mentem arra, mert beszélni akartam a háziakkal az öregről. Nagyon ideges lett, amikor megtudta, ki vagyok, mi vagyok. Azt mondta, véletlenül járt arra, nem is tudta, hogy az öreg a harmadik házban lakott. Gondoltam, megragadom az alkalmat és elbeszélgetek vele egy kicsit Mehemet Ali barátunkról is. Ez a török pasas neve. Bekísértem a kapitányságra, kihallgattam, s jegyzőkönyvet vettem fel. Nem tagadta, hogy ismerte ezt az Alit. Mit gondol, hol ismerte meg?
– Itt a piacon, az öreg Pongrácz által.
Benedek felnevetett.
– Ez lenne a logikus, sőt mi több: az igaz – mondta. – De a lány merőben mást mondott. Éspedig azt, hogy a Gellért eszpresszóban ismerkedtek meg. Egy kávéra tért be egy este és a török leszólította. Leszólította! Érti ezt?
– Előfordulhatott.
Benedek indulatosan legyintett egyet.
– Egy nagy túróst fordult ez elő! – csattant fel. – A lány egy bomba nő és ráadásul van esze, nem egy buta liba. Figyelje csak meg, hogy minden rezzenése, mozdulata arról árulkodik, hogy tud viselkedni, fegyelmezni magát. Ezzel szemben a török tudja, hogy nézett ki? Mint a kutya ülve! Egy kerti törpe volt a lány mellett. Nos, elképzelhető, hogy ez a törpe leszólít egy ilyen fess nőt, aki nem külföldiekre vadászik? Erről szó sem lehetett. Maradt tehát, amit maga is mondott. A török Pongrácz útján ismerkedett meg a lánnyal, megértették egymást, mert mindketten tudtak németül. A közös, ami összehozta őket, az üzlet lehetett. Feltételezem, hogy az egész Botos család vásárolt kisebb-nagyobb aranytárgyakat a töröktől. Azt nem mondom, hogy a kerti törpének ne tetszett volna a lány. Az, hogy randevúztak, még nem jelenti azt, hogy udvarolt volna neki a török. Éppen ennek az ellenkezője lehet igaz, csak hát kénytelen vagyok azt elfogadni, amit a Botos lány mondott. Másra nincs bizonyíték.
– Ha a török seftelt, akkor feltételezhető, hogy rablógyilkosság áldozata lett – vetette közbe Bán.
– Kétlem, hogy ez lett volna az egyetlen indok.
– És miért?
Benedek hangja határozottan csengett, amikor megszólalt:
– Mert meztelenre vetkőztették és a felismerhetetlenségig szétverték a fejét hogy ne lehessen ráismerni. Mindezzel az volt a céljuk, hogy a nyomozás útjába akadályokat gördítsenek, hogy ne csak a gyilkos kilétét kelljen kutatni, hanem az áldozat személyét is. Egyszerű rablógyilkosság esetén betörik a fejét vagy leszúrják és elviszik a motyóját. A tettes időt akar nyerni, hogy ne legyen nyomunk, amely segíthetne a nyomozásban.
– Tehát mindent szándékosan kitervelt a legapróbb részletekig.
– Pontosan. Gondolja csak el, ha egy nappal előbb jutok el ide a piacra! Ha egy nappal előbb tudom meg, hogy Pongrácz csencsel a kamionosokkal. Mi történik? Még életben találom Pongráczot és ki tudja, mit tudhatok meg tőle, ha elmondom, hogyan is járt az ő kedves ismerőse: a török sofőr. Lehet, hogy a gyilkos nevét is tudta. De az öreget hazavágták, éppen az orrom előtt. Ha ott, a helyszínen megtudjuk, hogy ki az áldozat, akkor ez talán nem következik be és az öreg most is él, a gyilkos pedig régen rács mögött van. Ezt tudta a tettes is… Aztán itt van a török viselkedése – folytatta a nyomozó százados. – Évek óta folyamatosan és sokszor megfordult nálunk mint kamionvezető. Ez évben is már kétszer átutazott Budapesten. De most nem kamionnal jött. Repülővel érkezett, az útlevélben egy sor érvényes nyugati vízummal. Megfeneklik nálunk a fővárosban és randevúzik a Botos lánnyal a Gellért presszóban, aztán eltűnik, hogy kisvártatva meztelenül, szétvert fejjel heverjen a Duna-parton. Az a bizonyos valaki pedig a török lakáskulcsával éjszaka ellátogat az IBUSZ lakásba, s közben elkövet egy szarvashibát. Elfelejti magához venni a török útlevelét. Ha ezt elvitte volna, én most nem vagyok itt magánál a piacon.
– Honnan tudta ezt?
– A főbérlőtől. Egy éjjel ugyanis mocorgást hallott a szobából, mintha a vendég jött volna. Akkor még ott lakott. A főbérlő az éjszakai mocorgásának nem tulajdonított jelentőséget. Nos, az igazság az, hogy ebben az időpontban Mehmet Ali már Allah színe előtt volt, ha figyelembe vesszük a boncolóorvos véleményét. Az illetéktelen behatoló valamit keresett a lakásban. Talán ugyanazt, amit később Pongrácz lakásában vélt megtalálni.
Néhány közömbös témáról váltottak még szót, aztán ismét kezet ráztak és a nyomozó százados elsietett.
Bán nem ment az irodába. Megnézte az óráját és úgy vélte, még bőviben van az időnek, hogy elinduljon kora délutáni útjára. Elhatározta, hogy a tojásos asszonytól fog majd szívességet kérni. Útközben Kovács Péteren járt az esze. Vajon miért nem jött ma dolgozni? Mi lehet az a fontos magánügy, amely halaszthatatlan? Azon is hiába töprengett, hogy milyen kapcsolat lehet a piacfelügyelőség vezetője és Botosék között. Megannyi kérdés foglalkoztatta, amikor menet közben váratlanul ráköszöntek. Botos volt az.
Bánnak jó ötlete támadt. Úgy vélte, itt az alkalom, hogy ellensúlyozza Ilonka szemében a nyomozó századossal történt beszélgetést. Megállt és szívélyesen üdvözölte a testes férfit, aki köpenye zsebéből azonnal előkapta Marlboróját. Bán most elfogadta a cigarettát.
– Mondhatok önnek bizalmasan valamit? – kérdezte.
Botos öngyújtóját kattintottá.
– Megtisztel – mondta.
– Persze, kényes ügy, ha kitudódna…
A férfi félbeszakította:
– Biztosíthatom, hogy ilyen nem fordulhat elő. A mi családunk nem ismeri a szószátyárkodást, a pletykát.
Bán visszafogott hangon elmondta a nyomozó százados látogatását a felügyelőségen. Nem tagadta, hogy az Pongrácz kapcsolatai után érdeklődött és néhány szóban kitért Botos Ilonára is. Bán vigyázott, nehogy olyan dolgokat említsen, amelyeket a lány esetleg nem tudhat. Csak olyanokat mondott, amelyek nyilvánvalóak lehettek mindkettőjük előtt.
Botos kövérkés arcán nem tükröződött meglepetés. Úgy látszott, a rendőrségi kihallgatást követően otthon mindenről részletesen beszámolt a lánya.
– Mindenesetre köszönöm, hogy megtisztel a bizalmával – hálálkodott később Botos. – Persze, most mindenkit faggatnak, aki kapcsolatban állt Pongráczcal. Megértem a rendőröket is, nincsenek könnyű helyzetben, amikor a gyilkos után vadásznak. A kislányom, persze, nemcsak köszönőviszonyban volt az öreggel, hanem olykor támogatta is. Nem szóltam bele a dolgába, elvégre rá tartozott. Most ennek issza a levét, mert nyaggatják, hogy mit tudott az öregről, no meg a kapcsolatáról.
– Nagy az érdeklődés a kamionvezetők után is.
Botoson most első ízben futott át zavar.
– Ez is csak a gyilkossággal lehet kapcsolatos – jegyezte meg.
– Olcsó fazonaranyat emlegetnek.
Botos szaporán pislogott és a vállát vonogatta.
– Ugyan – legyintett. – Találgatnak mindenfélét, ráadásul összevissza beszélnek.
– Mindenesetre nem tudtam mit mondani.
– Azt beszélik, maga fedezte fel az öreget a ládák között.
– Tévedés, mert az a nyomozó bóklászott ott – mondta. – A hátam mögött állt. Az egészből annyi igaz, hogy kerestem az öreget, mert a tojásos Irmának megígérte, hogy segít, az meg várta. Engem kért meg, nézzem meg a kamionoknál, pontosabban a telep elé kirakott ládák közelében. Engem nem is igen kérdezgetnek, mert tudják, hogy pár napja voltam csak itt, amikor az eset megtörtént – folytatta. – Tőlem a nyomozás egy lépést sem jut előbbre, mert nem tudok semmit sem elmondani, főként Pongrácz kapcsolatára vonatkozót. Még arra kérem, ha elmondaná a lányának, figyelmeztesse, nehogy valaki előtt elkottyantsa, amit mondtam.
Botos a szívére tette a kezét.
– Még a lányomnak sem mondom el, ebben biztos lehet – mondta.
Bán ebben volt a legkevésbé biztos, tudta, hogy elérte a célját. Ha úgy adódna, Botos Ilonának nem lenne semmi előítélete vele szemben csak azért, mert meglátta a nyomozó századossal beszélgetni.
A termetes asszony ott strázsált rekeszei között. Mikor meglátta Bánt, azt mondta:
– Már azt hittem, nem jön ma.
– Mondtam, hogy visszanézek.
– Igen, csakhogy nekem a nap délig tart. Ma nem vagyok nyitva délután.
Bán eldobta a baromfikereskedőtől kapott Marlborót és azon volt, hogy minél titokzatosabb és határozatlanabb legyen. Tudta, csak akkor van nyert ügye, ha sikerül felkeltenie az asszony kíváncsiságát. Kockáztatnia is kellett. Mindehhez az adta a bátorságot, hogy sejtette, a most eldobott kő nem a vakvilágba repül, hanem határozott cél felé tart.
– Megmondom őszintén, csak magához van bizodalmam, mert tudom, közel állt magához az öreg és sokat segítette – kezdte bizonytalanul, mintha nagy kétkedések kínoznák.
Az asszony elnézett és restelkedve ingatta fejét.
– Hát nem mondom, előfordult, hogy pátyolgattam – mormogta.
– Tudja, hol található meg Fürediné?
– Evelyn?
– Igen.
Az asszony meglepetten bámult.
– Na, tessék! – mondta. – Az előbb még szép Iluska után érdeklődött, hogy mennyire szimpatikus magának, most meg Evelyn kerül sorra… Mindenki tudja, hol található Pali üzlete a városban, Ott van a kikapós asszony is. De mi köze mindehhez a pátyolgatásnak, amiben Pongráczot részesítettem?
Egy öregasszony érkezett üres dobozokkal. Két tucat tojást vásárolt. Bán megvárta, míg elcsoszogott a közelükből, aztán megszólalt:
– Remélem köztünk marad, amit mondok és amire megkérném.
– Hű, de nekikészül…
– Muszáj óvatosnak lennem, mert könnyen megüthetem a bokámat.
Az asszony elkomorult.
– Nocsak – mondta. – Ennyire komoly lenne a dolog?
Bán elővett egy kis fekete dobozt és kinyitotta. Amaz kikerekedett szemmel nézte a szép mívű aranyláncot a téglalap alakú medállal.
– Nahát! – mondta elragadtatva – Pont olyan lett!
– Tehát ismeri?
A termetes asszony hirtelen felkapta a fejét, a szeme rémületet sugárzott és hátrált egy lépést.
– Hogy került magához? – dadogta. – Csak nem maga…
Bán eltette a dobozt.
– Csak nem feltételezi? – kérdezte. – Nem erőszakkal került hozzám. Az öreg adta oda azzal a megjegyzéssel, hogy ha valami történne vele, juttassam el ahhoz, akit illet, de személyesen adjam át. Aznap délután adta, amikor az a szörnyűség történt vele.
– Tudok róla – motyogta az asszony. Látszott rajta, hogy megnyugodott. – De milyen régen, már három hónapja is van, hogy Evelyn járt az öreg nyakára, hogy valamelyik kamionostól rendelje meg ezt a láncot medállal. Még képet is adott mintának, egy nyugatnémet lapból vágta ki. Ragaszkodott hozzá, hogy tizennyolc karátos legyen a lánc. Ezek szerint az öreg meghozatta.
– Én arról nem tudok, hogy hozatta volna bárkivel is. Azt mondta, a dobozt adjam oda, nem mondta mi van benne. Ráadásul Evelynt sem ismerem. Nem akartam vállalni, de az öreg könyörgött. Ma reggel néztem meg, mi van a dobozban, s látom, hogy egy aranylánc és medál. Megüthetem könnyen a bokámat, főként most, hogy a nyomozók rohangálnak itt. Aranyat nem szabad magányszemélynek sem venni, sem eladni. Az öreg emlékének most már tartozom azzal, hogy ígéretemet betartom.
– Tehát azt akarja, hogy értesítsem Evelynt.
Bán bólintott.
– Nem akarom magam felkeresni, mert nem ismerem azt a férfit, esetleg félreértené és az kellemetlen lenne – mondta. – Arra gondoltam, hogy ha megkérném, értesítené Evelynt, hogy van nálam valami a részére, amit Pongrácz küldött. Ne mondja, hogy a láncról van szó, mert akkor megtudja, hogy felbontottam a dobozt és ezt nem akarom.
– Akkor mit üzen neki?
– Az öreg küld neki egy dobozt, ami nálam van és átadom, ha személyesen veszi át.
– És hol?
Bán egy pillanatig gondolkozott.
– Este nyolc és kilenc között a Belvárosban leszek az Annában, ott megtalál – mondta. – Írja le neki, hogyan nézek ki. Sötétkék blézer lesz rajtam, piros ing és fekete nyakkendő. Várni fogom.
A termetes asszony végigseperte tekintetével.
– Nagyon jól fog kinézni – mondta. – Egy standionban megtalálnám, ha rólam lenne szó.
– Egyedül leszek és egy üveg sör áll majd az asztalomon. Ennyi ismertető éppen elég. Ezenkívül magam is ráismerek.
– Talán már látta?
– Hol láttam volna? Csak úgy elmondás alapján. Tudom, hogy bomba nő.
– Tehát fegyverszakértő… Akárcsak Iluska esetében.
Bán nevetett.
– Ne túlozza el a dolgokat – mondta. – Semmi hátsó szándék nincs bennem, még ha a világ legjobb nője lenne is. Változatlanul Ilonkának szavazok bizalmat.
– A szája bal sarkánál apró anyajegy van, erről ráismer.
– Köszönöm, de írjon le neki.
Az asszony megköszörülte a torkát és azt mondta:
– És ha nem megy el, mást üzen?… Talán azt, hogy vigye el maga azt a dobozt. Akkor sem akarja, hogy megmondjam, mi van benne? .
Bán a fejét rázta.
– Semmiképpen ne mondja meg, hogy mi van benne – mondta. – Különben is el fog jönni. Ő nagyon is jól tudja, hogy mi lehet a dobozban. Kicsit csodálkozni fog, hogy megkapja, mert titokban már lemondott róla, amikor értesült a történtekről.
– Palinak egy szót se szóljon, ugye?
– Miért ne?
Az asszony csodálkozott.
– Esetleg nem engedi el – mondta. – Ez könnyen elképzelhető.
– Bízzon mindent a nőre! Felőlem jöhet, ha akar, ezzel a Palival is, elvégre nem udvarolni akarok, csupán átadni azt, amit vállaltam.
– Ha így gondolja…
Bán nevetett. Egy pillanatnyi kétsége sem volt afelől, hogy az asszony nem rak lakatot a szájára. Az üzenet átadása után első dolga lesz, hogy megsúgja, mit is tartalmaz a doboz. Ez viszont nem aggasztotta, mert a lényeget nem érintette és nem befolyásolta.
– Ugye, az öreg jó viszonyban volt az irodán Zinglernével? – szegezte a kérdést Irmának.
– Hát persze – felelte a nő. – Mindig az öreggel küldték a kereskedők kedvességeiket, egy kis primőrt, ezt-azt. Így Zinglernének is kényelmesebb volt, mint kosarával minden hét végén körbeszaladni a piacot. Nem mondom, ezért hálás volt az öregnek és segítette ott, ahol tudta. A lényeg: az öreg jó viszonyban volt Zinglernével, akárcsak velem.
Bán töprengő képet vágott.
– Gondoltam – mondta jelentőségteljesen.
Az asszony rögtön lecsapott.
– Miből gondolta? – kérdezte.
– Semmi, semmi… Csak úgy az eszembe jutott valami. Akkor megteszi nekem azt a szívességet, hogy üzenetet, visz Füredinének?
– Számíthat rám.
Bán üdvözlésképpen intett kezével.
– Ne felejtse el, hogy este az Annában várom – mondta.
Remélte, hogy addigra némely dologban tisztán lát majd. Arra gondolni sem mert, hogy még jobban összekuszálódik minden.
– Azt nem ígérhetem, hogy Evelyn ott lesz. Lehet, hogy csak üzenetet küld és akkor hiába várja.
– Úgy nyerjem meg a főnyereményt a lottón!
– Ejnye, de biztos a dolgában!
– Igen, mert az asszonyoknál az ékszer a legerősebb vonzerő és ez alól Fürediné sem kivétel.