6.
Ruth Evely éjfél előtt pár perccel érkezett a határátkelőhelyre. Fülében még ott csengett a bécsi operaelőadás fináléjának dallama. Leállította gépkocsijának motorját és a hozzá siető egyenruhás határőrnek az ablakon kinyújtotta útlevelét. Semmi kedve sem volt kiszállni a kocsiból. Nedves, ködös idő volt. Később azonban csak rákényszerült, mert a vámtiszt tökéletes németséggel, udvariasan érdeklődött csomagtartójának tartama felől. A két bőröndöt is kinyittatták vele. Ekkor érezte, igaz, csak egy pillanatra, szívét a torkában dobogni. Vajon mit szólnak, ha észreveszik a férfiöltönyt? Mit kereshet egy csinos, fiatal nő holmija között egy férfiruhanemű? Főként, ha a hölgy egyedül utazik?
A vámtiszt azonban nem nyúlt a bőröndbe, csak belenézett. Ruth Evely érezte, hogy szíve visszavándorol a helyére. Mosolyt vetett a vámtisztre, és lecsukta a csomagtartó tetejét.
A vámtiszt ránézett a sárral borított BMW-re, és azt kérdezte:
– Budapestre?
– Ö, igen…
– Vigyázzon, kisasszony, mert nagy a köd… Szerencsés utat!
Ruth kivillantotta hófehér fogsorát, aztán cigarettát dugott a szájába, és a felhajtott kabátgallér fedezékében rágyújtott. Türelmetlenül várta, mikor hozzák már az útlevelét. Előtte senki sem volt, ellenben hátul egy lapos, nyújtott orrú, széles kocsi állt, lökhárítóján mint karácsonyfadíszek, lámpák sorakoztak. Ruth elmosolyodott magában és toporogni kezdett. Biztos valami playboy a vezetője.
Végre megkapta az útlevelét és indulhatott. Elfoglalta helyét a kormány mögött, és gázt adott. A nagy kocsi megugrott. Richter jutott az eszébe, hogy mennyi mindent a lelkére kötött elutazása előtt. De az operaelőadáshoz ragaszkodott. Átutazni Bécsen és kihagyni az operát, több mint vétek. Végül is Richter igazgató meghajolt titkárnője akarata előtt és tudomásul vette a makacs szándékot.
Pár kilométer után kénytelen volt csökkenteni a sebességet. A kocsi szögesgumijainak zizegése elhalkult. Alig lehetett az utat látni, áthatolhatatlan köd volt. Ruth arra eszmélt, hogy rángat a motor, szinte lépésben haladt már. Visszakapcsolt és a szemét meresztette. Az út szélét csak éppen hogy kivette, pedig előrebukó haja már a szélvédő üveget érte. Lekapcsolta a reflektort, de ez sem segített. Igaz, a tejfehér köd kissé elszürkült a lámpák fényében, de így is csak pár métert látott előre.
Egy falu következett. Valamelyest ritkult a köd, de amint elmaradtak az utolsó házak, a nyílt országúton összecsomósodott minden. Ismét vissza kellett kapcsolnia a kocsit. Tudta, ha így hajt, reggelre sem ér Budapestre. Hátul váratlanul erős, sárga fény villant, a sok lámpa a visszapillantó tükörben a szemét vakította. A playboy kocsija húzott el mellette.
Ruth örült mindennek, és kissé gyorsította a sebességet. Az előtte haladó piros helyzetlámpája mutatta az utat. Csak a nyomában maradni – ösztökélte magát, így nem jelent nagy erőfeszítést a vezetés. Egy nagyváros következett. Ruth nem szakadt le a vezető kocsiról, ott volt a sarkában.
Már vagy két órája haladtak így párban, amikor hirtelen megállt az elöl haladó. Ruth is fékezett, és kíváncsian tekintett ki. Mi törhetett? Valami útakadály? Vagy amaz talán elfáradt, és most azt akarja, hogy ő mutassa az utat. Látta, hogy valaki kiszáll, és matatni kezd a kocsi körül. Éppen azon töprengett, hogy indít és megelőzi az álló kocsit, amikor egy magas férfi alakja bontakozott ki a ködből, és megkocogtatta az ablakot.
Ruth egy tenyérnyire letekerte az üveget.
– Bitte – mondta.
– Guten Abend, meine dame.
Az ismeretlen férfi idegen akcentussal beszélte a német nyelvet.
– Megkérhetném egy szívességre? – kérdezte.
– Parancsoljon.
– Ez ideig húztam magát ebben a nyavalyás ködben, de most kaptam egy defektet. Megkérném, tartsa nekem a lámpát, akkor pillanat alatt elkészülök a szereléssel. Utána folytathatjuk az utat.
– Budapestre tart?
– Ó, igen.
– Nagyszerű…
Ruth zsebre vágta az indítókulcsot, és kikászálódott a kocsiból. Amaz hosszan dicsérte, amiért gyakorlott módon nyomába tapadt útközben.
– Régóta vezet? – kérdezte.
– Jó néhány éve – mondta Ruth, és elmosolyodott azon a gondolatán, hátha a férfi ezzel igyekszik megtudni éveinek számát. Akaratlanul is megigazította haját.
A sport Volvónak az egyik hátsó kereke teljesen lapos volt. A férfi kesztyűt húzott, és a földre terítette szerszámait. Miközben Ruth az erős fényű zseblámpát tartotta, alaposan szemügyre vette az idegent. Magas, jóvágású férfi, nem volt több harmincévesnél. Dús, hullámos, sötét haja a homlokába lógott, amint az emelővel bíbelődött. Egészen megnyerő külseje van – állapította meg Ruth, és igen jól öltözött. Vizsgálódásából a férfi hangja riasztotta fel:
– Megkérném, hogy a kerékre világítson. Ruth igazított a lámpán:
– így már jó?
– Köszönöm.
A szerelőkulcs minduntalan lecsúszott a kerékcsavarokról. A férfinak hármat sikerült leszednie, de kettő makacsul ellenállt.
– Erősen kopott ez a kulcs – egyenesedett fel. – Kölcsön vehetnem a maga szerszámát?
Ruth vállat vont.
– Ha megtaláljuk – mondta. – Azt sem tudom, milyen kulcsok vannak a tasakban. Még nem volt rájuk szükségem.
– Ami késik, nem múlik – nevetett a férfi. – Most legalább maga is megismeri őket.
Ruth felnyitotta csomagtartóját. A férfi félretette az útjában levő bőröndöket és széthajtotta a szerszámtasakot. Hosszan válogatta a kulcsokat.
– Maga dohányzik? – kérdezte.
– Persze…
– Kínáljon meg egy cigarettával – kérte a férfi. – Az enyém elfogyott, a többit meg alaposan elcsomagoltam.
Ruth megkerülte a kocsit, és benyúlt a kesztyűtartóba a cigarettásdobozért, így nem látta, hogy az idegen férfi gyors mozdulattal egy gyufásdoboz nagyságú .mágneses tapadású korongot helyez el a csomagtartó mélyén, közvetlenül a hátsó üléstámla és a karosszéria közötti résbe.
Rágyújtottak.
Ruth kocsijának szerszámkulcsa simán elforgatta a kerékcsavart. A férfi most már pillanat alatt beszerelte a pótkereket, és elpakolta Ruth szerszámait is.
– Mehetünk, hölgyem – mosolygott a lányra.
– De maga megy elöl…
– Én… De árulja el, járt már Budapesten?
– Két esetben. A főnökömmel voltam, akinek a titkárnője vagyok – mondta, és hallgatott arról, hogy csupán a harmadik titkárnő!
– Akkor valamennyire ismeri ezt a várost. Ruth eldobta cigarettáját.
– Hát csak úgy valamennyire – mondta.
– Ajánljon nekem egy jó szállodát…
– Van több is.
– Maga melyikben száll meg?
– A Gellért nevű szállodában. Közvetlen a Duna-parton van, egy lépés a belvárostól. Ezt jól ismerem.
– Akkor én is ott horgonyozok le – mondta a férfi.
Beszálltak a kocsijukba és folytatták útjukat. A férfi haladt elöl, és Ruthnak nem okozott különösebb erőfeszítést a követés. Időközben a köd is felengedett valamennyire. Ruthnak volt ideje töprengeni megbízatásán. Csupán két napot kellett Budapesten eltöltenie. Ez alatt elintézhetett mindent. Richter figyelmeztető szavai jutottak az eszébe. Az igazgató óvta őt minden flörttől a magyar fővárosban. Ruth egyetértett az intelmekkel, és esze ágában sem volt bármiféle ismeretséget kötni e rövid idő alatt. Az idegen fiatalember azonban nem hagyta nyugton. Feltehetően már a határátkelőhelyen felfigyelt rá és alaposan megnézte. Igaz, kedves volt, amikor megelőzte őt a ködben és csökkentette a sebességét, hogy a nyomában tudjon maradni, szinte révkalauz módjára kutatta neki az utat.
Ruth Evely huszonhat éves volt, és számtalanszor meggyőződhetett már róla, hogy nem átlagos külsővel ajándékozta meg a természet. Mindenütt figyelmét keltett megjelenése, bár nem öltözött soha feltűnően. Jól szabott ruhákat viselt, amelyek kiemelték formás alakját és vonzották a férfiszemet.
Szabályos arca és pisze orra bájossá tették és bizalmat ébresztett másokban.
Az előtte haladó kocsi rendszámáról látta, hogy portugál. Az idegen tehát nem német állampolgár. Ezt különben is sejtette, amikor az megszólalt. Igaz, jól beszél németül. Vajon mi célból száll meg ő is a Gellértben? Lehet, mindez véletlen? Csupán ösztönös ragaszkodás idegen földön ahhoz, akivel szót érthet az ember? Vagy talán valami flörtre gondol az idegen? Gondolatába ismét Richter igazgató intelme tolakodott. De ez az idegen nem idevalósi, nem magyar, nem német. Nem az, akitől esetleg valamilyen formában tartania kellene. Vajon mi dolga lehet Budapesten? Biztosan üzletember. A Volvo kiváló márka az autópiacon, főként sportváltozatban, drága kocsi, csak gazdag különcök engedhetik meg maguknak ezt a luxust. Mert egy Volvo sportkocsival száguldozni Európában mindenképpen luxus…
Hajnalban, zuhogó esőben érkeztek meg Budapestre a Gellért szállóhoz. Ruth már az elővárosban megelőzte a Volvót, és intett a férfinak, hogy kövesse. A portás készségesen ugrott a kocsihoz. Ruth csak az egyik bőröndjét vette ki.
A férfinak csupán aktatáska volt a kezében.
– Gratulálok, hölgyem, a vezetéshez – mondta mosolyogva. – Eletemben először egy csinos nő szaladt utánam.
– A célhoz mégis másodiknak érkezett be – nevetett Ruth.
– Most már engedje meg, hogy bemutatkozzam… Frank Bialon vagyok – nyújtotta a kezét.
Ruth megmondta a nevét, és bementek a szállóba. A portán percek alatt elintézték a szokásos formaságokat, és amikor kézhez kapták a szobák kulcsát, a férfi kérdő tekintettel fordult a lányhoz:
– Mikor láthatnám?
Ruth pillanatig zavarban volt. Igaz, számított arra, hogy a portugál férfi valamilyen formában közeledni fog hozzá és viszont is kívánja látni, de nem gondolta, hogy mindez megérkezésük percében történik. Halálosan fáradtnak érezte magát, mintha minden csepp erő kiszaladt volna belőle.
– Ma?
– Természetesen, hiszen olyan hosszú a nap.
– De egész éjjel jöttünk…
A férfinak meleg barna szeme volt.
– A rómaiak azt mondták: minden alvással elvesztegeti perc az életet rövidíti meg – mondta.
Ruth elnevette magát.
– Csak ők akkoriban nem vezettek autót egy egész éjszakán át, hanem szekereztek, és azon lehetett bóbiskolni – vágott vissza, és eszébe villant a rábízott feladat. – Délután különben sem érek rá… Este pedig…
– Vacsorázni kell – vetette közbe amaz.
– Ez is igaz…
– Tehát a szálló éttermében. Nyolckor. Azt hiszem, ez megfelelő időpont.
– Már nincs korán és még nincs késő – mondta Ruth.
– Igen, igen… Akkor reménykedem.
– Majd meglátom.
Ruth, szobájába érve, még a kipakolással sem vesződött, elővette pizsamáját és ledobálta magáról a ruhát. Arra sem telt ereje, hogy lefürödjön, épp csak megmosdott és máris ágyba bújt. Pillanatok alatt elnyomta az álom.
Kora délután ébredt csak fel. Forró fürdőt vett, és kikészítette magát. Még arra is jutott ideje, hogy valamit egyen az étteremben. Frank Bialont nem látta. Mikor felállt az asztaltól, már négy óra elmúlt. A portástól telefonérmét vett, és beült a kocsijába. Richter figyelmeztette, nehogy a szállódból telefonáljon, a leghelyesebb, ha nyilvános utcai fülkéből hívja fel a kérdéses számot.
Ruth a belvárosban állította le a kocsiját. Rövid sétát tett a Váci utcában, megnézte a kirakatokat, és pontosan öt órakor nyilvános fülkéből feltárcsázta a számot.
Egy férfihang szólt bele a kagylóba. Ruth németül kérdezett, mire a vonal túlsó végén is németre fordították a szót.
– Hol találkozhatnánk? – kérdezte Ruth.
– Kocsival van?
– Igen…
A férfi azt a múzeumot mondta be, amelyet Ruth már ismert és tudta, merre van.
– Mennyi idő múlva lesz ott? Ruth az órájára nézett.
– Húsz percen belül ott vagyok – mondta.
– Az épület előtt várom magát…
Szemerkélni kezdett az eső. Ruth a kocsijához sietett. A bőröndöt kivette a csomagtartóból és a hátsó ülésre helyezte. Nem vette észre, hogy egy taxi, amely eddig távolabb vesztegelt, á nyomába szegődik.
Ruth ismerte azt a férfit, akivel beszélt. Akkor találkoztak, amikor Richterrel Budapesten járt. Amaz már ott volt a múzeum előtt, fel s alá sétált a járdaszélen.
– Üdvözlöm, kisasszony – szállt be a férfi a kocsiba. Ruth indítani akart, de amaz egy mozdulattal leintette.
– Ne menjünk máshova – mondta. – Nem érek rá, csupán perceim vannak. Richter úr nem jött el?
– Engem küldött.
– És mi a helyzet?
– Azt üzeni, sikerülni fog.
– Ez biztos?
Ruth cigarettára gyújtott.
– Richter úr mindent előkészít, de csak a nyáron lesz aktuális – mondta.
Amaz legyintett:
– Nem baj, csak sikerüljön… Nyugtassa meg, kérem, Richtert, hogy megkapja az őt érdeklő dolgot. Magammal viszem, és majd kint átadom, ha a pénzt is megkapom… Megért engem?
– Konkrétan nem tudom, miről van szó, de Richter úr bizonyára mindennel tisztában van.
– Nagyon is tisztában van a jelentőségével.
– Átadom az üzenetét, mérnök úr.
A férfi közel járt már az ötvenhez. Sovány, beesett arca volt, vékony nyakából dárdaként meredt ki ádámcsutkája. Ruth hátranyúlt és a férfi ölébe tette a bőröndöt.
– Talál benne egy csíkos férfiöltönyt, a maga méretére készült. Vegye fel és csináltasson négy darab háromszor négycentis igazolványképet… Ne lepődjön meg, ha felnyitja. A női ruhaneműek az enyémek, azokat hozza vissza, és az öltönyt tegye el, mert az kell később. Holnap ilyentájt meg kell kapnom a fényképeket, mind a négy darabot – mondta.
– Hol találkozunk?
– Tud ennél jobbat?
– Nem – ingatta fejét a férfi.
– Akkor itt, ebben az időben.
Amaz kiszállt a kocsiból és megindult, kezében a bőrönddel. A távolabb várakozó taxinak kinyílt az ajtaja. Magas, hullámos hajú férfi lépett ki a kocsiból, és tisztes távolból követni kezdte.
Ruth Evely visszahajtott a szállóhoz. A drinkbárban megivott egy száraz Martinit és felment a szobájába. Hanyatt fekve heverészett az ágyon, és elégedett volt. Fele részben teljesítette megbízását. Holnap átveszi a képeket a mérnöktől, aztán máris indul. Mégha köd lesz is országúton, estére Bécsben lesz. Inkább ott éjszakázik.
Csengett a telefon…
Értetlen arccal emelte füléhez a kagylót. Frank Bialon volt, a hallból telefonált:
– Kedves hölgyem! Bocsásson meg a zavarásért, csak figyelmeztetni akartam, hogy már fél nyolc van.
Ruthnak teljesen kiment a fejéből a férfi óhaja.
– Teljesen elfelejtkeztem magáról – mondta.
– Szép…
– Olyan baj, hogy elfelejtettem?
– Csupán kissé korai, hiszen még nem is ismert meg. Ruthban megmozdult az ördög.
– És mennyire óhajtja, hogy megismerjem? – kérdezte.
– Egy vacsora erejéig.
– Abban benne vagyok… Cigarettát vigyek?
– Köszönöm, előbányásztam a magamét. Tehát várom az étteremben.
– Várjon.
Frank Bialon elegánsan feszített az egyik asztalnál. Sötét öltönye frissen volt vasalva. Hófehér inget, piros csíkos nyakkendőt viselt. Veszedelmes férfi – állapította meg az ajtóból Ruth. A férfi a lány jöttére felpattant és kezet csókolt.
– Nicsak! – tréfálkozott Ruth. – Maga egy pillanat alatt bevásárolt.
– Bevásároltam?
– Igen.
Amaz csak nézett.
– Látom, kiöltözött, vett egy ruhát – nevetett Ruth.
– Ezt nem itt vettem.
– Ugyan… Reggel csak egy aktatáskát lóbált a kezében.
– A poggyászom a kocsiban volt, csak nem bajlódtam vele megérkezésünknél, mert akkor nem tudtam volna lépést tartani magával.
– Ezek szerint hosszabb időre rendezkedett be.
Frank Bialon a fejét rázta. Elmondta, hogy csupán egy szerződés aláírása védett utazott Budapestre. Impresszáriós irodája van Lisszabonban, de csak énekesek közvetítésével, turnék lebonyolításával foglalkozik. Emiatt szinte állandóan úton van Európában, olykor pedig a tengerentúlra is elutazik. Nemrég járt a Bahama-szigeteken, egy egzotikus énekes csoportot szerződtetett. Sokat mesélt az ott eltöltött idejéről, az élményekről.
Közben elfogyasztották a feltálalt vacsorát.
Ruth Evely jól érezte magát. A férfi kellemes benyomást tett rá. Kitűnő társalgónak bizonyult és lekötötte a figyelmét. Később a férfi felajánlotta, hogy látogassák mag a bárt egy pohár italra. Ruth nem tett ellenvetést, csak akkor lepődött meg, amikor egy üveg Martini került az asztalra. Ráadásul a száraz fajtából. Ez volt a gyengéje. Egy pillanatra átfutott rajta, hogy mindez nem véletlen. De honnan tudhatná ezt Frank Bialon? Eddig még nem ittak együtt, a vacsorához is szódavizet kért, és elhárította magától a különleges borokat. Szóvá is tette.
A férfi hosszan mosolygott.
– Láttam magát délután, igaz csak egy pillanatig – mondta. Ruth érezte, hogy sebesebben kezd verni a szíve. A múzeum előtti találka jutott az eszébe. Alig ismert a hangjára, amikor megszólalt:
– Ugyan hol?
– Találja el…
– Nem tudom, hol láthatott.
– Előttem ment ki a drinkbárból, a pohara még ott volt a pulton. Jó orrom van, beleszagoltam… Mondom: ez száraz Martini, és a mixernőhöz fordulok. Erre az mélyet bólint. Hát így-került ide most ez az üveg.
Ruth felszabadultan nevetett, mintha jó viccet hallott volna. Egy csapásra visszatért a kedve.
– Ó, maga huncut – mondta.
– Csak figyelmes… Ruth felemelte az ujját:
– Különben is csak egy pohár italról volt szó és nem üvegről. Amaz csodálkozást színlelt.
– Hölgyem, kissé önző – mondta.
– Ezt meg honnan veszi?
– Mert engem kihagy a számításból. Én is szeretem ezt az italt.
– Maga, úgy látom, számításba akar jönni nálam, kedves uram.
– Ki tudhatja ezt – tárta szét mosolyogva kezét a férfi. – A sors kifürkészhetetlen.
– De maga igen, akárcsak egy kirakatüveg – vágta rá Ruth.
– Marad vigaszul, hogy nincs titkom.
Ruth Evely később csillogó szemmel hallgatta újsütetű ismerősét, aki híres énekesek viselkedését, hobbyját és jellemvonásait taglalta, akikkel a szerződéseket, tekintve állandó kapcsolatban állt. Az ilyen kulisszatitkok, a magánélet pikantériája mindig is érdekelte Ruthot.
A férfi felemelte poharát. Ittak. Később táncoltak. Sokat táncoltak.
Idő múltával Ruth emlékezett rá, hogy a férfi eleinte milyen tartózkodó volt tánc közben, épphogy csak érintette a derekát. Most meg egymáshoz simultak. Az. üveg tartalmát sem tudta szemmel tartam. Rémlett, mintha újabb üveg érkezett volna az asztalra.
Az a lényeg, hogy jól érzem magam – nyugtatta Ruth mindjobban tompuló gondolatát. Még világosan emlékezett, hogy a parketton pillanatnyi szünet közben a férfi nyakába csimpaszkodott. Valamin hosszan nevettek. Aztán beintett a zenekarnak egy újabb számot. A többi kiesett az emlékezetéből, mintha megállt volna az idő. Semmit sem látott, csak nagy, barna szemet, amelyből melegség sugárzott.
Az ágyban tért magához. Az ablakon világosság szűrődött be. Hirtelen nem tudta, hol van, aztán felismerte a bútorokról a szobáját. Ébrenléte gondolatokra serkentette. Mi történhetett? Felvillanó mozaikokból rakta össze a bárban eltöltött időt, a férfi viselkedését. Megdöbbenve tapasztalta, hogy csupán pizsamakabátja van rajta.
Ruth Evelynek kerekre tágult a szeme, és hirtelen mozdulattal felült az ágyban. Első pillanatban megnyugodott. Egyedül volt, mindenütt csend. Aztán megütötte fülét a fürdőszobában meginduló vízcsobogás. Reményt vesztve dűlt vissza a párnára. Megtörtént hát, amit nem akart. Most mit tegyen? Ismerte magát. Tudta, hogy a legváratlanabb esetekben is higgadtan, tiszta fejjel gondolkodott, megfelelően mérlegelte a tényeket, a bekövetkezett eseményeket. Habár soha nem kedvelte a rövid lejáratú kalandokat és igyekezett tartóztatni magát a röpke pillanatok örömétől, nem esett kétségbe, ha a dolgok így alakultak. Tapasztalatból tudta: a legjobb közömbösnek maradni, minél hamarabb elfelejteni a véletlen kalandot, a pillanatra fellángolt érzéseket. Túl volt már azon, hogy különösebben kétségbeessen.
Frank Bialon, arcán a győztesekre jellemző mosollyal, félig öltözötten bújt elő a fürdőszobából. Ruthnak módjában állt ismét megállapítani, hogy minden férfi egyforma. Játékszerként örülnek annak, amit megkaptak.
– Remélem, már rendben vagy – ült az ágy szélére a férfi. Ruth nyakig betakarózott.
– Talán nem voltam rendben? – kérdezte.
– Hát…
– Mikor jöttünk fel?
– Hajnal felé járhatott, de hogy Jöttünk” volna, az túlzás. Ruth pislogott.
– Ügy hoztalak, drágám – folytatta a férfi. – A karomban. Egyáltalán nem akartál jönni, csináltál egy sasszét a parketton, és a karomba dőltél. Kész lettél…
Akárcsak most, most is kész vagyok, gondolta Ruth, és a férfira függesztette tekintetét.
Frank Bialonnak nagy barna szeme volt.
Miért kellett észrevennem? sóhajtotta magában Ruth, és mozdult volna, hogy a fürdőszobába menjen, de a férfi csak ült tovább.
– Kiengednél? – könyökölt fel Ruth.
– Persze – mondta az, és áttelepedett a fotelba.
– Hálás lennék, ha legalább elfordulnál.
Frank Bialon az ablakhoz lépett és lenézett az utcára. Mikorra Ruth kikecmergett a fürdőszobából, már ő is teljesen rendbeszedte magát.
– Mi dolgod van ma? – kérdezte a férfi.
– És neked?
– Jóformán semmi… Pár műsorfüzetet várok még, aztán végeztem. Velem ebédelsz?
Ruth a fejét rázta. Nem akart Frank Bialonnal ebédelni, sem még egyszer vacsorázni. A képeket kellett átvennie a mérnöktől, aztán irány: Bécs.
– Tehát dolgod van – állapította meg a férfi. – Akkor majd este találkozunk.
– Nem…
– Most mit vacakolsz?
Ha tudná, hogy nem vacakolok – gondolta Ruth –, mert késő este már Bécsben leszek. Elhatározta, hogy amint most lemegy, nyomban kifizeti a számláját, ne kelljen időt vesztegetnie. Frank Bialon azonban akaratlanul is áthúzta számítását, mert egészen a kapuig kísérte.
– Siess vissza este – búcsúzott.
Ruth Evely összevissza csatangolt kocsijával a városban. Valahogy el kellett ütnie az időt. Szokásához híven késő délután megebédelt az Astoria-szállóban. Miután végzett, hosszú sétát tett a belvárosban, nézegette a kirakatokat; Ellenállhatatlan kényszert érzett, hogy ,minél előbb túl legyen az egész megbízatáson, és átlépje a határt.
A mérnök már ott toporgott a múzeum előtt, kezében a bőrönddel.
– Kisztihand – beült a kocsiba. – Hová tegyem a koffert?
– Dobja csak hátra.
A sovány férfinak fel s alá ugrált az ádámcsutkája, remegő ujjal szedte elő tárcájából az elkészült igazolványképeket.
– Tessék – nyújtotta. – Pontosan négy darab.
Ruth kézitáskájában már előre kialakított rejtekhelyre csúsztatta a képeket.
– Rendben is vagyunk – mondta.
– Richter úr akkor intézkedik?
– Igen, ahogy megbeszélték.
– Nagyon várom már az időpontot.
– Legyen csak nyugodt, minden simán fog menni – mondta.
– Kisztihand, kisasszony, és mindent köszönök.
A sovány férfinak nyirkos volt a tenyere. Miután kiszállt; Ruth megtörölte a kezét zsebkendőjével és indított. A szálló előtt nem látta a Volvo sportkocsit. Frank Bialon valószínűleg az említett műsorfüzetekért szaladgál. Ez megnyugtatta, így legalább elkerülik egymást. Menet közben szólt a portásnak, hogy állítsa össze a számláját, és felment a szobájába. Alaposan lefürdött, aztán magára kapta kombinéjét, és csomagoláshoz látott. Éppen bőröndjét tette az ágyra, amikor nyílt az ajtó és Frank Bialon lépett a szobába.
Ruth Evely meglepetten fordult hátra. Úgy érezte, a lába gyökeret vert.
– Hová ilyen nagy sietséggel, drágám? – kérdezte a férfi.
– Utaznom kell…
– Hová?
– Estére Bécsben kell lennem… Az igazgatóm táviratozott. A férfi hozzá lépett és átölelte.
– Majd holnap reggel – mondta.
– De nekem ma kell indulnom.
– Majd azt hazudod, hogy elromlott a kocsi.
Ruth megremegett, érezte a kellemes bizsergést a bőrén, amelyet a férfi szorítása okozott, de még volt ereje, hogy lefojtsa ébredező vágyát.
– Nem lehet – nyöszörögte, és karját a nekifeszülő testnek támasztotta.
– De igen… Kell.
– Hagyjál…
Ruth csak a nagy barna szemet látta. Perzselő szájat érzett az ajkán. Vergődni kezdett, és összeszorította a fogát, hogy féken tartsa vágyát. Mintha bilincsbe verték volna, ahonnan nincs szabadulás. Felforrósodott vére a fejébe tódult, enyhe szédülés kerítette hatalmába. Teste elernyedt, ajka engedelmesen szétnyílt. Érezte később, hogy felemelik és az ágyra helyezik.
– A számlát már kifizettem. Menjünk innen… Menjünk – suttogta erőtlenül.
A férfi hangja távolról érkezett:
– Nyugodj meg, drágám. Egy nappal meghosszabbítottam a te szobádat is.
Reggel együtt indultak. Frank Bialon hátul maradt. Ruth gyakran felejtette szemét a visszapillantó tükrön. A Volvo ott volt a nyomában. Útközben Győrben megálltak és forró feketét ittak, aztán folytatták az utat. Ruth a férfi szavaira gondolt. Igaz, sokszor megfordult Münchenben is, miért ne hinne neki? Biztos volt benne, hogy találkoznak majd. Ruth minden porcikájában érezte az elmúlt éjszakát, a vad, forró öleléseket. Már nem bánta, hogy mindez egy üveg Martinival kezdődött. Akkor volt buta liba, amikor meg akart szökni a férfi elől. Maga sem tudta, miért akart menekülni. Arra döbbent, hogy akaratlanul is előrepergeti az időt, és már most, az elválásuk előtt az jár a fejében, mikorra is ígérte Frank Bialon müncheni látogatását. Alig várta, hogy Bécsbe érjenek. Itt még eltöltenek egy napot és egy éjszakát. Igaz, egy ruhát még vásárolni akart magának, de most lemondott erről. Bezárkóznak a szobába és ki sem mozdulnak másnapig. Még a vacsorát is felkérik.
A Volvónak megszólalt a kürtje. Ruth elmosolyodott és hátrafordulva intett a férfinak.
A határátkelőhelyen ismét beszélgettek egy keveset, miközben a formaságokat intézték.
Dél volt, amikor Bécsbe értek. Az Ambassador-szállóban vettek ki szobát. Minden úgy történt, ahogy Ruth kívánta. Az indulás pillanatáig ki sem mozdultak szobájukból. Frank Bialonnak még volt egypár elintéznivaló dolga az osztrák fővárosban, Ruth viszont nem tudott tovább maradni, mert Richter már várta őt.
– Májusban felkereslek – mondta a férfi.
– Nem veszted el a címem?
– A tárcámban van…
– Majd eljössz hozzám és meglátod, milyen szép kis lakásom van – mosolygott Ruth, és csókra nyújtotta ajkát. – Münchenben nem kell szállóba menned.
Ruth Evely, amint Münchenbe érkezett, első dolga volt értesíteni Richtert. Felhívta a lakását. Az igazgató vette fel a kagylót. Ruth közölte, hogy megérkezett. Richter félbeszakította beszámolóját azzal, hogy ez személyes tárgyalást kíván. Kérte, hogy most, azonnal beszéljenek meg egy helyet, ahol találkozhatnának. Ruthnak semmi kedve sem volt felöltözni és elmenni otthonról. Egy félnapos autóút volt mögötte, fáradtnak érezte magát. Richter megértette ezt, és azzal tette, le -a kagylót, hogy indul a lakására. Ruth valamennyire rendbeszedte magát, könnyű pulóvert, testhez simuló nadrágot vett fel, amolyan otthoni öltözéket.
Kisvártatva megérkezett Richter. Az igazgató, mint mindig, most is elegánsan volt öltözve, mintha skatulyából húzták volna elő. Zavartan mosolygott, amikor belépett a lakásba.
– Egyedül van, kisasszony? – kérdezte.
– Általában mindig egyedül vagyok.
Richter szeme elégedetten siklott körbe a piciny, de modern bútorokkal berendezett szobában, különösen a rejtett bárszekrény és a széles, bordó színű franciaágy nyerte el tetszését. Ruth elkérte a felöltőjét, és kivitte az előszobába. Richter helyet foglalt az egyik fotelban.
– Már feltettem egy jó kávét – mondta Ruth, és az után érdeklődött, milyen itallal kínálhatná meg. Felsorolta az egész italkészletét.
– Ön nagyon udvarias, kisasszony.
– Elvégre a vendégem, nem?
– Most igen – nevetett a férfi. – Akkor legyen hát whisky, jég nélkül, csak szódával.
Miközben Ruth a bárszekrénynél matatott, a tükörből látta, hogy Richter rajtafelejti szemét és figyeli minden mozdulatát. Ez már több egyszerű érdeklődésnél, állapította meg, aztán vállat vont. Odabent a cégnél suttogtak egyet s mást az igazgatóról, de mind ez ideig ő nem tapasztalt semmi különös megkülönböztetést. Elvégezte a rábízott munkát és kész, a többi nem érdekelte. Harmadtitkárnő volt csupán, a másik kettő előtte állt a ranglétrán, fizetésben is, tehát ők közelebb voltak minden irányú figyelemhez.
Ruth felszolgálta a kért italt és a forró kávét is, aztán helyet foglalt a Richterrel szemben levő kereveten. Várta kérdéseit a budapesti útjáról. Az igazgató azonban ráérősnek mutatkozott. Egy sor kérdést tett fel a céget érintő dolgokról, aztán Ruth konkrét munkája után érdeklődött.
Ruth még nem tudta, mi a célja mindezzel főnökének, de készséges választ adott. Többször észrevette, hogy a férfi gyakran rajtafelejti szemét, és tekintete kutatóan siklik végig az alakján. Richter később a lényegre tért.
Ruth beszámolt utazásáról és feladatának elvégzéséről, aztán átadta a magával hozott igazolványképeket a sovány mérnökről. Richter arca elégedettséget sugárzott, majd tárcájába süllyesztette a képeket.
– Remélem, óvatosan járt el, kisasszony – mondta.
– Úgy vélem…
– Nem történt semmi különös dolog?
Ruth a fejét rázta. Minek itt Frank Bialont említeni, gondolta. Magánügy és kész. Ehhez aztán semmi köze az igazgató óvatoskodásának.
Richter később más irányból tette fel a kérdést:
– Nem próbált senki sem kikezdeni magával, hogy a bizalmába férkőzzön?
Ruth állta az igazgató pillantását.
– Nem – mondta határozottan.
– Megvallom őszintén – sóhajtott az igazgató –, hogy aggódtam. Ezt nem mertem magának. az indulás előtt elmondani, féltem, hogy megijed. De most már elmondhatom… Informáltak, hogy esetleg mások is tudomást szereztek a maga útjáról és a későbbi tervekről. Persze csak általánosságban, minden konkrétum nélkül. Féltem, hogy útja során esetleg valaki vagy valakik megkísérelnek valamilyen formában konkrétumhoz jutni a feladatával kapcsolatban.
Ruth végigpergette magában a Frank Bialonnal való ismeretségségének minden mozzanatát, beszélgetésük témáját. A portugál férfi törekvésének célja nem volt más, mint ami történt kettőjük között. Egy szóval sem kísérelte meg kiszedni belőle budapesti útjának konkrét célját. Alig kérdezősködött, inkább magáról beszélt.
– Kik szerezhettek még tudomást az utamról? – kérdezte.
– Bizonyosat én sem tudok.
– Miről informálták?
– Csak gyanú utalt arra, hogy másokat is érdekelheti az útja. Ruth Evely csak annyit tudott, hogy valami piszkos munkának egy parányi részfeladatát hajtotta végre, de mindez nem érdekelte. A cég megbízta őt, és mint alkalmazott elvégezte a munkát. A találgatás ezzel kapcsolatban már nem az ő feladata.
– Mennyi költsége merült fel? – érdeklődött Richter.
– Még pontosan nem tudom, előbb összeszámolom… Hozzávetőlegesen hatszáz márkát költöttem.
Az igazgató elővette tárcáját, és tizenöt darab százmárkást leszámolt az asztalra. Ruth némán bámult a pénzre.
– Tegye csak el, kisasszony – mosolygott Richter. – Ami megmarad, az a magáé. Fogjuk rá: jutalék.
– Rendes fizetést kapok…
– Ez a fizetésen felüli. Mióta van maga nálunk?
– Öt éve. – Richter bólintott.
– És nem gondolt még arra, kisasszony, hogy előbbre kellene lépnie? – kérdezte.
Vajon hová akar kilyukadni, töprengett Ruth, miközben szeme összevillant a férfi tekintetével. Miért ilyen bőkezű a felmerült költségek rendezésénél? Szó sem volt jutalékról. Fizetik a költségét, ezzel vége. Mint a cég alkalmazottja utazott.
– Mindenki gondol ilyenre – legyintett. – De én csak egy idegen nyelvet beszélek, az angolt. Tudomásom szerint a másodtitkárnőnek két idegen nyelvet kell beszélnie, az elsőnek pedig hármat. Perfektül! Ehhez tanulnom kellene még.
– És ha módja lenne rá?
– Hogy érti ezt az igazgató úr? Richter cigarettát kínált. Rágyújtottak.
– Mit szólna hozzá, ha egy bizonyos idő után kihelyezném magát a párizsi képviseletünkhöz ezért a fizetéséért? Ott módja nyílna tökéletesen elsajátítani a francia nyelvet, és aztán visszatérne – mondta.
Ruth Evelyt felvillanyozta a lehetőség. Tisztában volt azzal, hogy ez mit jelenthet neki. Egy dolog azonban még homályos volt előtte. Miért pont ő? Miért a harmadtitkárnőt éri ez a lehetőség kellemes meglepetésként?
– Hálás lennék, ha ez így történne – mondta.
– Ehhez azonban ki kell érdemelje a bizalmamat… Már ne vegye sértésnek,, de szeretem a kerek és érthető szavakat.
Ruth Evelyben igen frissek voltak még a Frank Bialonnal töltött idő emlékei. A mérleg másik serpenyőjébe viszont belekerült a nem mindennapi lehetőség. Fontolgatásra nem volt idő, most kellett döntenie. Richter a szeretőjévé akarja tenni. A férfi szemébe nézett, és azt mondta:
– Mondja meg, mit tegyek… A bizalmáért.
– Egyelőre most nyáron, mint a személyes megbízottam, ismét Budapestre fog utazni. Egy fontos feladatot bízok magára, utána állom a szavam, kisasszony – mondta az igazgató, és máris, búcsúzott.
Ruth Evely, miután a férfi távozott, lerogyott a fotelba, és hosszan bámult maga élé.