8.
Estére elromlott az idő. Korán sötétedett, az égbolton esőfelhők úsztak. A Csipcsup homályos fényével próbált tetszelegni a sötétbe vesző bérház tövében. Odabent szólt a zongora, néhány vendég könyökölt a kerek asztaloknál. Kintről az üvegen át látni lehetett a színpadként megvilágított italpultot. Egy borzas fejű, csontos arcú lány serénykedett a kávéfőzőgépnél. Az erős neonfényben olyan volt az arca, mint az élettelen próbabábuknak a kirakatokban.
Balassa Péter nem ment be. Elhúzott az eszpresszó előtt, majd távolabb megállt a járda szélén. Szemben egy földszintes ház nyújtózott. A pinceablakokon fény szűrődött a járdára.
Balassa átvágott az úttesten, és a lakatosműhely ajtajához lépett. Megviselt falépcső vezetett a mélybe.
A műhely sarkában levő satupadnál egy férfi serénykedett. Égnek meredő vörös haja lángolni látszott a pad felett lógó villany fényében.
Jöttére a munkásruhás férfi letette a kalapácsot.
– Jó estét – köszönt Balassa. Gyors pillantást vetett körbe. A vörös hajún kívül senki sem volt a műhelyben.
– Jó estét, uram… Miben állhatok a rendelkezésére? – kérdezte amaz.
– Takács Gábort keresem…
– Parancsoljon. – A vörös hajú megtörölte kezét egy olajos rongyba. Balassa belépett a padot megvilágító égő fényébe, és a férfi arcába nézett.
– Nekünk beszélnivalónk van egymással – mondta jelentőségteljesen. Amaz értetlenül nézett.
– Nem ismerem önt, uram.
– Ez ideig én sem ismertem önt…
A vörös hajú arcán zavar futott végig. Mindez egy szemvillanásig tartott, aztán máris közönyös lett.
– Talán onnan jött – kezdte, és bizonytalan mozdulatot tett a fejével.
– Nem a főkapitányságtól jöttem – mondta Balassa. – És nem Tompai nyomozóhadnagy küldött… Ő is más miatt járt itt.
– Nem értem.
– Majd megérti… Engem más küldött.
– Más? – csodálkozott a férfi.
Balassa közelebb lépett, hogy kartávolságnyira legyen tőle.
– Egy barát – tagolta a szavakat. – És maga mindenre választ fog adni nekem, ami vele kapcsolatos volt… Szántai József, elég ennyi?
Amaz hátraugrott egy lépést, a szeme a rémülettől kikerekedett.
– Az lehetetlen – dadogta –, hiszen ő…
– Belemotorozott a Dunába – vette át a szót Balassa. – És onnan már nem jött vissza… Sőt, mással is szolgálhatok. Ágnes úgyszintén…
A vörös hajú mozdult egyet, de Balassa megelőzte. Lecsapott, mielőtt elérhette volna a satupadon heverő nehéz kalapácsot, és megragadta a férfi kezét. Egy csavarás, amaz máris hátratekeredett karral állt lábujjhegyen a levegőben.
– Csak semmi hirtelenkedés, semmi meggondolatlanság – sziszegte a fülébe Balassa. – Éppen elég meggondolatlanságot csinált már. Minek több…
A férfi nyöszörögni kezdett a fájdalomtól, az arca verejtékben fürdött.
– Elengedem, de akkor viselkedjen okosan, és még egyszer ne közelítsen a padhoz – folytatta Balassa, majd elengedte a férfit, és ellökte a satupadtól. A vörös hajú nehezen tért magához. Fájdalmas arccal dörzsölgette a karját, és lapos pillantásokat vetett.
– Jóska közel állt hozzám, efelől nyugodt lehet – közölte Balassa. – Vértes Ági úgyszintén… Tehát nincs mitől tartania.
A vörös hajú egyáltalán nem látszott nyugodtnak. Tekintetének mélyén változatlanul ott égett a rémület.
– Ki maga? – kérdezte.
– Ez nem érdekes… Fogadja el, hogy Szántai közel állt hozzám. És én nem vagyok az a pasas, akit a horgára akart akasztani.
Annak arcáról lerítt, hogy Balassa szavai találtak.
– Pedig az előbb – kezdte, de aztán elharapta szavait.
– Azt hitte, én vagyok az az ürge, ugye? – vetette közbe Balassa. A válasz bizonytalan vállrándítás volt.
– Miről akar velem beszélgetni? – kérdezte a vörös hajú, és megnyalta ajkát.
Balassa a zsebébe nyúlt, a satupadra dobta a két pléhdobozkát. Amaz úgy nézte a tárgyakat, mintha hipnotizálnák.
– Ezekről akarok magával beszélni – mondta határozottan Balassa.
– És miért akar beszélni ezekről?
– Hogy Szántai Jóska emberéhez jussak.
A vörös hajú elvette pillantását a satupadról, és kutatóan nézett.
– Ezekről nem beszélt magával senki sem – jegyezte meg Balassa. – Még a nyomozó sem. Igaz?
Amaz gyorsat bólintott, aztán ijedten bámult, amiért elárulta magát.
– Tőle tudta meg – folytatta Balassa –, hogy mi történt Szántaival, no meg Ágnessel. Bár igaz, maga már sejthette a bajt, mivel Jóska nem jelentkezett.
A vörös hajú karjával megtörölte a homlokát.
– Sejtettem, hogy valami történhetett Jóskával, de nem gondoltam volna, hogy így jár – mormogta maga elé.
– Ágnes esetét pedig az eszpresszóból tudom – folytatta. – Az egyik lány átszaladt, és közölte a tragikus hírt.
Balassa fejével intett a satupadon heverő dobozok felé.
– Ezekről miért nem beszélt a nyomozónak? – kérdezte. Amaz bizonytalanul megvonta a vállát.
– Azért nem beszélt – hangsúlyozta –, mert tudta, hogy Jóskának ezzel szándékai voltak. És nem is akármilyen szándékai… Tudta, hogy a kulcsminta valakinek igen fontos. Tudta azt is, hogy Jóskát ezzel megbízták. Neki csak el kell készíteni a kulcsokat, és kész… Csakhogy Jóska két legyet akart ütni egy csapásra, és azt gondolta, horgára akasztja a megbízóját, és alaposan megvágja…
A vörös hajú dermedten állt, arcáról patakokban folyt a verejték. Balassa cigarettára gyújtott, de tekintetét egy pillanatra sem vette le a másikról.
– Mindent szépen elmond – nyomta meg szavait. – Remélem, szót fogad. Jobb nekem beszélni mindenről, mint hivatalosan szót érteni. Akkor mindent jegyzőkönyveznek, számot kell adnia, miért is reszelt két kulcsot. Maga tudta, hogy a két kulcs tolvajúthoz kell.
– És ha beszélek?
Balassa mélyen leszívta a füstöt.
– Akkor elfelejtkezem az egészről – mondta. – Nem is fogok emlékezni erre a két álkulcsra, sem arra, hogy maga készítette azokat… Megegyeztünk?
A vörös hajú tétován körbe nézett, mintha egérutat keresne meneküléséhez, aztán megszólalt:
– Üljünk le…
– Hová akar ülni?
– Az irodába is bemehetünk.
Balassa követte a tekintetét. Hátul a műhely sarkában ketrecszerű szűk helyiség volt. Abban még egy ember is épphogy elfért, nemhogy kettő.
– Jobb lesz itt – vélekedett.
– Itt még szék sincs.
Balassa mellett kisebb láda hevert a földön. A lábával lódított egyet rajta.
– Szék helyett ez is megteszi – mondta. – Üljön le, én majd állok.
A férfi magához húzta a ládát, ráült és hosszú kotorászás után gyűrött szimfóniát vett elő zsebéből. A keze remegett, amikor rágyújtott.
– Kérdeznék valamit – mondta.
– Nyugodtan…
– Miért érdekli magát mindez?
– Engem az érdekel, aki megbízta Jóskát ezzel a kulcsdologgal… Hogy a kulcsokat maga csinálta, azt pedig Jóskától tudom. Akkor még nem motorozott bele a Dunába.
A vörös hajú töppedten ült, és a földre bámulva szívta cigarettáját.
– Nem sokat tudok – emelte fel fejét.
– A döntést, hogy mennyit tud, bízza rám.
– Tudja maga, hogyan kezdődött az egész Jóskánál?
– A rádiókkal – vágta rá kapásból Balassa. A férfi eltátotta a száját.
– Úgy van – mondta kisvártatva. – Az a dagadt nyomozó is azonnal ezt firtatta… Abban igaza van, hogy a kulcsokról nem kérdezett.
Megeredt az eső. Jól lehetett hallani a záporozó esőcseppek koppanását a járdán. A nyitott pinceajtón át nedves levegő érkezett.
A vörös hajú térdére könyökölve kuporgott a ládán, és mohón szívta a cigarettáját.
– Jóskát már régebbről ismertem – kezdte rekedten. – De szorosabb viszonyba csak azután kerültünk, amikor kiváltotta az ipart másodállásban a jelzőkészülékek gyártására és beszerelésére a személygépkocsikhoz. Én készítettem a dobozokat, és Jóska rendesen fizetett… Előfordult, hogy itt nálam csinált egy-két dolgot a műhelyben magának. Aztán észrevettem, hogy különféle gépkocsi indítókulcsokat reszelget magának. Tudtam, hogy egyszer már ráfázott a kocsikázásra, mondtam is neki: mi van Jóska, megint kezded?… Azt mondtam neki: csinálj amit akarsz, de ide hozzám a műhelybe ne hozz semmit, mert nem akarok bajba kerülni. – Balassa földre ejtette elszívott cigarettáját és rátaposott. Szemben állt a férfival, és félszemmel jól látta a pinceajtót. – Nem is cipelt ide semmit… Azt is láttam, hogy Ágit kerülgeti a presszóban, aztán értesültem kapcsolatukról. Jóska el akarta venni, ezt tőle tudom… Néhány hónapja aztán Jóska egy este beállított nagy titokzatosan. Közölte velem, hogy felhagy a rádiódolgokkal, más van kilátásban… Én nem faggatóztam, tudtam, elmondja majd, ha akarja. Ha meg nem akarja, hiába is kérdezgetném. Nem bírt magában tartani semmit. Napokkal később elmondta, hogy kis híján rajtavesztett. Jóska könyörgött a pasasnak, hogy engedje futni. Nem hitte, hogy sikerülni fog, aztán maga csodálkozott a legjobban, amikor a pasas elengedte. Persze, elvette Jóska személyi igazolványát. Nem is adta vissza neki, azt mondta, ezt magánál tartja. Jóska másik igazolványt váltott ki… Napokkal később ez a pasas megkereste Jóskát, és pénzt ajánlott fel egy kényes munkáért. Jóska így nevezte ezt: “kényes munka”. Egy kocsit kellett kinyitnia, és az abban talált két kulcsról mintát vennie. Ennyi volt az egész. Állítólag három darab ezres ütötte a markát… Aztán jött az én dolgom. Jóska azt mondta, ha kireszelem a minta alapján a két kulcsot, egy ezrest kapok…
A férfi felemelte a tekintetét. A cigaretta parazsa már az ajkát égette. Még egyszer megszívta, aztán szétmorzsolta a csikket a műhely kövezetén.
– Gondoltam, megcsinálom – folytatta a vörös hajú férfi –, elvégre nem kell nekem tudnom, mi szükség lehet ezekre a kulcsokra a pasasnak… Persze, azzal tisztában voltam, hogy szó sem lehet becsületes dolgokról, hiszen úgy kellett lopva Jóskának mintát venni… Mindegy, megcsináltam. Jóska elvitte, és másnap már hozta is az ezrest… Napokkal később Jóska idegesen viselkedett. Láttam, erősen fontolgat valamit, és újabb dolgokon töri a fejét. Még szóltam is neki, hogy hagyja a fenébe a rádiólopásokat, mert az nem mehet a végtelenségig. Újból elkaphatják, ha nem a rendőrök, valami tulajdonos, és az nem lesz olyan pasas, mint ez a legutóbbi volt… Jóska megnyugtatott, hogy a rádiókról leállt, és nagyobb jelentőségű dolog foglalkoztatja. Aztán Ági dicsekedett nekem négyszemközt, hogy Jóska sok pénzt fog kapni a napokban.
Odakint változatlanul ömlött az eső, párás lett a levegő a pincében. A vörös hajú újabb cigarettát dugott a szájába, aztán ismét megszólalt:
– Említettem már, hogy Jóska semmit sem tudott magában tartani. Előbb-utóbb mindent kiterített. Most is ez történt… Egy este lejött ide két üveg sörrel a kezében. Még tréfásan kérdeztem, mire iszunk most. Azt felelte, az üzletre. Nocsak, adtam a hülyét. Talán használtrádió üzletet nyitsz? Erre kis híján megsértődött. Megittuk a két üveg sört, majd előállt a dologgal. Azt mondta, hogy átlátott a pasason és sejti: a kulcsok rendkívül sokat jelenthetnek. Olyannyira sokat, hogy ezt maga is jobban ki akarja használni… Akár hiszi, akár nem, de őszintén megmondom, hogy akkor nagyon megijedtem. Féltem, hogy ezekkel a kulcsokkal valami nagy bajt csinálnak. A nagy dolgok meg mindig kiderülnek, és akkor eljutnak hozzám is. Láttam, hogy az egyik kulcs valami lemezszekrényt nyithatott. Sok helyen ilyen szekrényekben tartják a pénzt… Panaszkodtam is Jóskának félelmemről, de ő megnyugtatott, hogy senki más nem tud a dologról. Állítólag még a pasasnak sem mondta el, kinél is készítette a kulcsokat… Jóska aztán rájött, mire is kellenek a kulcsok a pasasnak… Közölte velem, hogy most visszafordítja a dolgot, és kerek perec megvágja a pasast. Én mint a hülye álltam és bámultam. Nem értettem az egészet. Mit nyit ki az a két kulcs, ami olyan fontos? Esküdtem, hogy pénzt akar az illető megkaparintani. Nagy pénzt… Mert Jóska ezt nem mondta el. Csak annyit, hogy megvágja a pasast, és az fizetni fog neki a hallgatásért… Két nap múltán Jóska kipirulva jött le a műhelybe. Azt mondta, beszélt a pasassal, kiterítette előtte a kártyáit, és a hallgatásért negyven darab ezrest kért… Esküszöm magának, visszamenőleg elolvastam egy csomó újságot, megnéztem a Kék Fényt, hogy honnan loptak el nagy dohányt, de nem találtam semmit. Jóska meg erről egy szót sem ejtett… Másnap reggel ismét jött. Csodálkoztam, mert ilyenkor dolgozni szokott. Közölte velem, hogy kilépett. El akar tűnni egy kicsit szem elől. Ágneshez költözik, és más helyet keres. Azt sem akarja, hogy a pasas később megtalálja. Részéről be akarja a dolgokat fejezni. Zsebre vágja a negyven darab ezrest, és kész. Érdekelt a dolog, hogy mikor kapja meg a dohányt. Megvallom, számítottam arra, hogy csúsztat nekem egy pár darab ezrest, hiszen a segítségemmel jutott a pénzhez. Ha nem készítem el neki akkor a kulcsokat, nincs lehetősége ekkora pénzhez jutni… Jóska azt mondta, hogy kora este találkozik a pasassal, és az hozza a dohányt. Abban maradtunk, hogy másnap reggel lejön a műhelybe… Ekkor láttam őt utoljára, és nem gondoltam, hogy ez az utolsó találkozásunk lesz… Következő reggel nem jött. Azt hittem alszik otthon vagy Ágnessel van, és csak délután jön be. Délután is hiába vártam, helyette Ágnes jelent meg. Beugrott, mielőtt munkába állt volna… Kérdem tőle: hol a Jóska? Azt mondta, emiatt jött ő is. Ők úgy beszélték meg, hogy Jóska még az este hozzá megy, miután a dohányt átvette a pasastól. De nem ment oda sem. Azzal nyugtattam, hogy biztos már nagyon későre járt az idő, és hazament az élettársához. Ágnes megkért, ugorjak el este Angyalföldre Jóska lakására, és nézzem meg, otthon van-e. Ha igen, akkor mondjam meg, hogy jöjjön a Csipcsupba, mert várja… Késő délután bezártam, és átbuszoztam Pestre. Az élettársa ismert, tudta, hogy üzleti kapcsolatban állunk. Egyedül volt otthon. Hogy hol a Jóska? Adtam a hülyét: ezért jöttem én is, beszédünk lenne egymással. Pár percet voltam csak ott, mert a nő faggatni kezdett, hogy Jóskának ki lehet az új nője. Mert azt ő is észrevette, hogy Jóska megváltozott. A vállamat vonogattam, aztán eljöttem. Azt az üzenetet hagytam, ha Jóska hazamenne, küldje át hozzám, mert valamit meg kell beszélnünk… Kész… Ennyi az egész, amit tudok.
Balassa mozdult egyet, aztán pár lépést tett a satupadig és vissza. A vörös hajú továbbra is töppedten ült a ládán, és maga elé bámult.
– Semmi egyebet nem tud Jóska emberéről? – kérdezte. Amaz a fejét ingatta.
– Nem.
– Jóska nem beszélt arról, hogy milyen kocsiban lepte őt meg ez a férfi?
– Egy szót sem szólt a kérdéses kocsiról.
– Márkája, színe?
– Nem emlékszem.
– Valamit csak említhetett, ami jellemzője lehet ennek az ismeretlen férfinak.
A vörös hajú felemelte tekintetét a földről. Pillantása olyan volt, mint a leterített ökölvívóké, akikre éppen rászámolnak. Lassú mozdulatokkal rágyújtott egy szimfóniára.
– Talán Ágnes – jegyezte meg. – Igen, ő… Neki talán többet árult el erről a férfiról. Ha élne, most meg tudná kérdezni.
– Ő sem tudott többet… A férfi szeme kikerekedett.
– Beszélt erről Ágnessel? – kérdezte. Balassa bólintott.
– Ki ölte őt meg? – tudakolta rekedt hangján a férfi.
– Ezt nem tudom.
– Ha nem a főkapról jött, akkor mi köze mindezekhez? – kérdezte.
– Jóskától tudom, hogy maga készítette a kulcsokat, így jöttem ide… Engem az a pasas érdekel, azt akarom megtalálni. A többi nem érdekes a maga számára.
– Tehát Jóska magának is elkotyogta a dolgokat.
– A leglényegesebbet nem…
– Miért nem beszélt magának ezekről? Ha a barátja lenne neki, ismertem volna magát is.
Balassa a fejét rázta.
– Nem vagyok a barátja, nem is voltam, de megkért, hogy segítsek rajta, mert bajban van… Segíteni akartam, de elkéstünk mindennel – mondta.
– Jóskán mi segített volna?
– Ha nem fedi fel kártyáit annak a pasasnak. Ezt akartam tanácsolni neki, de már nem találkoztunk.
– Gondolja, hogy ez a pasas – kezdte a férfi, aztán elharapta szavait, és döbbenten nézett.
Balassa megvonta a vállát.
– Ez a rendőrség dolga – mondta.
– De Ágnest miért?
– Talán azért, mert egy hajóban evezett Jóskával. A vörös hajú felélénkült.
– Így igaz – vágta rá. – Nem lehet a véletlen műve, ami kettőjükkel történt… Erről a rendőrségnek sem szabad elfeledkezni.
– Sem másnak…
A férfi mozdulatlan lett.
– Mit ért ezalatt, hogy másnak sem? – kérdezte. – Miről nem szabad elfeledkezni másnak sem?
– Hogy egy hajóban eveztek Jóskával… Amaz mélyet bólintott.
– Hát persze, Ágnes – mondta.
– Neki már mindegy… Én mást értettem.
– Kit?
– Magát…
A vörös hajú kirúgta maga alól a ládát, és felpattant. Balassa a nyomaték kedvéért meglóbálta a levegőben a satupadról felkapott nagy kalapácsot.
– Üljön vissza – kiáltotta. – És ne pattogjon itt… Nem vagyok az a pasas, akit Jóska meg akart vágni. Értsen már a szóból.
Amaz lassan visszaereszkedett a ládára, és munkáskabátjával megtörülte verejtékben úszó arcát.
– A szentségit – káromkodott. – Rám ijesztett azzal a kalapáccsal. Balassa a satupadra dobta a szerszámot.
– Nem attól ijedt meg – mondta. – Hanem, mert tudja, hogy ebben a dologban maga is benne volt. Maga is egy hajóban evezett Szántaival és Ágnessel… Engem a pasas érdekel, Ehhez kell a segítsége.
A vörös hajú tehetetlenül legyintett.
– Nem tudok róla semmi közelebbit – mondta könyörögve. – Őszinte voltam, és mindent elmondtam, amit csak tudtam.
Balassa töprengve járatta körbe szemét a műhelyben.
– Pedig valaminek lenni kell, ami támpontot ad… Gondolkozzon.
– Azt csinálom… Az agyam majd beszakad, de semmi sem jut az eszembe. Balassa újból cigarettára gyújtott.
– Tételezzünk fel valamit – mondta. A férfi gyűrött arccal bámult.
– Mit akar még rólam feltételezni? – kérdezte.
– Nem magáról, hanem erről a pasasról… Mit tenne, ha az a férfi tartozna magának két darab ezressel? Amaz csak nézett.
– Nos, mit tenne? – serkentette Balassa.
– Siratnám a dohányt…
– Meg sem kísérelné felkutatni?
– Nem tudok róla semmit… Sem a nevét, sem a címét, hogy hol találom. Sőt azt sem, hogyan fest, barna, szőke? Ez a helyzet.
Balassa mélyen hallgatott, majd kisvártatva megszólalt:
– A kocsiról mit tud?
– A pasas kocsijáról, amelyben Jóskát elkapta?
– Arról.
– Már említettem, sem a színét, sem a márkát nem tudom. Jóska nem beszélt erről.
– Nem konkrét színre és márkára gondoltam. De talán Jóska kotyogott valamit, hogy nagy vagy kicsi a kocsi, új, netán használt… Például egy lényeges dolgot már tudunk róla.
A vörös hajú felemelte a fejét és kíváncsian nézett.
– Mit?
– Azt, hogy rádió volt a kocsiban…
– Holland Philips – mondta a férfi rekedten. – Ráadásul négysávos, ami komoly teljesítmény.
– Ugye, hogy azért akad valami támpont… Amaz bólintott.
– Ha ez magának támpont… Jóska beszélt a rádióról, amikor kiszemelte a kocsit. Azért tudom mindezt.
– Az a kocsi most is azzal a rádióval jár.
– Hajaj, de mennyi kocsi szaladgál pontosan ilyen rádióval. Így ez semmit sem jelent.
Balassa töprengett. A férfi cigarettáját bámulta, aztán gyors egymásutánban megszívta a magáét, és eldobta a csikket.
– Beszéljen Jóska módszeréről – szólalt meg.
– Konkrétan mire kíváncsi? Hogyan szerelte ki a rádiókat? Balassa a fejét rázta.
– Hát akkor? – Folytatta a férfi. – Jóskának egy csomó kulcsa volt és tudta milyen típushoz milyen kulcs való. Ha netán úgy vélte, nincs kulcsa a kiszemelt kocsihoz, a márka alapján egy annak megfelelő kulcsot kissé megreszelt. Aztán próbálkozott, ha nem sikerült újólag megpróbálta egy alkalmas időpontban. Bátor volt és vakmerő, de egyben óvatos is. Én nem tudtam volna megcsinálni azt, amit ő. Engem az idegesség leterített volna…
Hirtelen elhallgatott, mint akinek az eszébe jutott valami.
– Mondja csak tovább – serkentette Balassa.
– Valami belém villant…
– Micsoda?
A vörös hajú mélyet lélegzett, a tekintete megélénkült.
– Jóska, amikor megbukott, egy kertbe mászott be – mondta. – Most már határozottan emlékszem, hogy kertről beszélt. Azért nem is tudott meglépni, amikor a pasas meglepte a kocsiban, mert zárt helyen volt… Igaz, a kocsi a szabadban állt a ház mellett egy sötét helyen, de nem volt ott garázs. A pasas csak a kertbe tudott beállni a kocsijával… De arról ne faggasson, hogy hol lehet ez a ház, mert azt már nem tudom.
Balassa Péter halvány mosolyt vetett.
– Azért csak– csak haladunk – mondta.
– Ha ez magának haladás…
– Két konkrét dolgot tudunk. Egyik a kocsirádió márkája. A másik, hogy ez a pasas olyan kertes házban lakik, ahol nincs garázs, csupán a kapun belül parkolja le gépkocsiját.
A vörös hajú a pince boltívére emelte szemét.
– Hogy mennyi családi ház van Budán, Pestről nem is beszélve – mondta. – Ez a két dolog semmi, csupán egy csepp a tengerben… De maga tudja.
– Mi lenne, ha felfüggesztenénk az ellenségeskedést – javasolta Balassa.
Amaz megvonta a vállát.
– Maga jött ide érdeklődni, nem én mentem magához – mondta.
– Ne gondoljon arra a kalapácsra többet – intett Balassa fejével a szerszámra –, és akkor nyugodtabban beszélhetünk.
– Ijedtség volt az egész.
Balassa magához húzott egy másik ládát és leült szemben a férfival.
– Még fenntartom, hogy ez a pasas tartozik magának és maga nem mondott le a pénzéről – mondta.
A férfi úgy nézett körül a műhelyben, mintha valamelyik rejtett zugból várna választ. A tehetetlenség az arcára volt írva. Balassa keresztbe tette a lábát és kezével átkulcsolta a térdét.
– Beszéljen tovább Jóska módszeréről – serkentette a vörös hajút.
– Már mindent elmondtam.
– Hátha még eszébe jut valami. Amaz homlokát ráncolta.
– Inkább kérdezzen valamit – mondta kisvártatva. – Úgy könnyebb nekem.
– Jóska éjjel szokta kiszemelni a gépkocsikat?
– Nem… Mindig nappal nézte ki a megfelelőt. Nappal elég volt egy pillantást vetni a gépkocsiba és máris tudta, érdemes-e az abban levő rádiót ellopni. Éjjel ez nem lett volna ilyen könnyű.
– Tehát délutánonként járkált vizslaszemmel. A vörös hajú a fejét rázta.
– Délután nem – mondta.
– Éjjel sem… Hát akkor mikor?
– Nappal…
– Reggeltől késő délutánig dolgozott. Mikor ért volna rá, hogy ténferegjen az utcán a parkoló kocsik körül.
– Elfeledkezik arról, hogy Jóska szinte állandóan úton volt, a büféárut szállította hol ide, hol oda… Sok helyen megfordult. Ilyenkor aztán nyitott szemmel járt.
– Tehát azt mondja, hogy munka közben szemelte ki magának a megfelelő gépkocsit?
– Azt mondom. – Arra nem vesztegetett külön időt, hogy keresgéljen. Ha kiszemelt egy kocsit, a délutánt arra szánta, hogy visszament motorjával a kocsihoz és követte.
– Tehát a nyomába szegődött.
– Nagyon precízen és körültekintően készített elő mindent. Mindig biztosra vette a sikert. Csodálkoztam is, amikor elmesélte, hogyan járt. Nem hittem, hogy megbukik. Később abban látta ennek okát, hogy bemászott a kertbe a magas kerítésen. Ha az utcán lepik meg, elfut, de zárt kertben erre nem sok esélye volt. Hogy mégis miért kockáztatott?… Csábította a négysávos Philips, és fájt a foga rá. Hirtelen elharapta szavait, a szeme kikerekedett.
– Hogy magának milyen igaza van – csattant fel. – Most, ahogy beszélgetünk ezekről, ismét az eszembe jutott valami. Nem sok, de talán nem is kevés… Annak a pasasnak kombi típusú a kocsija.
– Tehát hátul is ajtaja van…
– Igen.
– Biztos ez?
– Olyan biztos, mint ahogy itt vagyok… Jóska említette még a balhé előtt, amikor kiszemelte magának. Azt mondta, hogy a hátsó ajtót fogja felnyitni és ott mászik be a kocsiba, mert a ház és a kerítés között nagyon keskeny hely van, épp hogy befér oda a kocsi. Körülményesnek találta, hogy az oldalajtó valamelyikénél próbálkozzon. Talán azért nem tudott gyorsan kiugrani a kocsiból, amikor az a pasas megjelent és fülön csípte. Balassa egyetértően bólintott.
– Most már tudom, miképpen kezdenék a pasas felkutatásához, ha tartozna két darab ezressel – folytatta felélénkülve a férfi. – Tudja mit tennék?
– Mondja el.
A vörös hajú néhányszor idegesen megszívta cigarettáját, aztán mélyet lélegzett.
– Mindenhová elmennék, ahol napközben Jóska megfordult és árut szállított – mondta jelentőségteljesen. – Jól kinyitnám a szemem és azokat a gépkocsikat lesném, amelyek kombi típusúak… Ért engem?
Balassa közönyösen húzta el a száját.
– Tudja mennyi kocsit találna út közben, amelynek hátsó ajtaja van? – kérdezte.
– Most miért adja a hülyét? – emelte meg hangját a vörös hajú.
– Úgy gondolja?
– Hát persze… Jóskának út közben nem lehetett ideje arra, hogy a kocsikat bámulja. Hát akkor hol lehetett erre ideje? Ahol árut rakott ki, ahol időt töltött e l… A büfék különféle intézményekben voltak és az intézmények előtt, annak környékén személygépkocsik parkolnak… Ezt a kombit ilyen helyen lehetne valahol megtalálni.
Balassa érdeklődve húzta fel szemöldökét.
– Valóban igaza van – mondta és igyekezett leplezni izgatottságát.
– Ha az a pasas valahol ott parkolt a kocsijával, amerre Jóska járt, akkor most is ott lehet a kocsija. Márpedig Jóska csak munkaidő alatt figyelhetett fel. Mondom, hogy ez volt a módszere.
– És az a kombi érdekes csak, amelyben négysávos Philips rádió van. A vörös hajú élénken bólogatott.
– Ha pedig a kombi egy kertes háznál fékez és vezetőjének belül nincs más lehetősége, csak a ház falához parkolni, előállhatok a két darab ezresemért – mondta.
Balassa Péter felállt a ládáról, elvette a satupadról a két kis pléhdobozt, amelyben a kulcsminták voltak. A vörös hajú némán figyelte, azzal sem törődött, hogy cigarettája a körmére égett. Balassa tárcájából négy darab ötszázast vett elő és a férfi ölébe ejtette.
– Megtalálta a pasasát, itt a dohánya – mondta és indult a lépcsőnek. Pár lépés után megtorpant és visszafordult. – Felejtse el a beszélgetést és én is elfeledkezem mindenről – mutatta fel a két kis dobozt.
– Hát persze, persze – bólogatott tágra nyílt szemmel a vörös hajú férfi. – De a pénz az csak merő kitalálás volt, és nem más…
– Ennyivel tartoztak magának és én megadtam. Amaz egy mozdulattal zsebre vágta a pénzt.
– Maga nem a főkaptól jött ugye? – kérdezte.
– Akkor csak idézést kapott volna és egy sor bajt a kulcsok miatt. A vörös hajú felemelte a kezét és tenyerét mutatta.
– Mindent elfelejtettem – mondta határozottan.
Kint tiszta, hűvös volt a levegő. Az eső már elállt, nedvesen csillogott az aszfalt az utcai lámpák fényében. Balassa Péter egy közeli kapualjba húzódott és várakozott.
Nagy sokára felbukkant a pincéből a lakatos. Ballonkabátban volt, a fején sapka. Bezárta a műhelyt és cigarettázva a közeli villamosmegállóhoz ballagott. Megvárta a legközelebbit és felszállt rá.
Balassa elindult a kocsijához.