9.
A szürke Volga sehol sem vesztegelt huzamosabb ideig. A külső szemlélőnek nem tűnhetett fel sem ez a helyváltoztatás, sem az, hogy a hátsó ülésen látszólag tétlenkedő két utas éberen figyeli a közeli mellékutca torkolatát.
Rozs százados időnként elfordította az első ülés támlájába rejtett rádió gombját, majd az óráját nézte. A mutatók közeledtek ahhoz az időponthoz, amikor Fogler Béla hazaindul az áruházból.
– Mindenképpen ezen a mellékutcán kell kijönnie – fordult a százados a nála jóval fiatalabb társához.
Kovács hadnagy a cigarettájával bíbelődött, de a szemét nem vette le a mellékutcáról.
– Csak megkapjuk a jelzést az öregről.
– Amint az utcára lép, értesítenek!
A készülék hívást jelzett. A központból Beleznay Gábor őrnagy érdeklődött. A százados jelentette, hogy felkészülten várják Foglert, de ez ideig nem kaptak értesítést a személyzeti bejáratot szemmel tartó nyomozóktól. Az osztályvezető türelemre intette őket, és figyelmeztette a századost, hogy a portás elfogása után ne felejtkezzenek el értesíteni a Maklárra várakozókat.
– Azt is begyűjtik? – érdeklődött a hadnagy, amikor a százados befejezte a beszélgetést.
– Igen, de csak Fogler után.
Múltak a percek, a rádió néma volt. A jelzés egyre késett. A sofőr jobb helyet keresett a mellékutca figyelésére.
Pontban fél kilenckor jelentkeztek a figyelők. Az áruháznál váratlan körülményt észleltek. Néhány perccel nyolc után egy világos Volkswagen érkezett a személyzeti bejárathoz, és egy férfi szállt ki belőle. Besietett az ajtón, majd kisvártatva két alkalmazott követte… Pillanatok múlva az egyik férfi kilépett az ajtón, az utcán idegesen körülnézett, aztán visszament. Tíz perc sem telt bele, mentőkocsi kanyarodott a bejárathoz, és jelenleg is ott áll…
Rozs százados nyomban hívta a központot, és továbbította a hírt Beleznay őrnagynak.
– Azonnal utasítsa a figyelőket, hogy tudják meg, mi történt az áruházban! De csak óvatosan… Utána nyomban jelentést kérek. Sürgősen cselekednünk kell – hangzott Beleznay válasza.
Rozs százados végrehajtotta az utasítást, és idegesen várta a figyelők jelentését.
Közben az elhárítóknál izgatott lótás-futás kezdődött. Az osztályvezetők az ezredes szobájába siettek. Mivel még nem kaptak jelentést a mentők megjelenésének okáról, csak találgattak.
– Biztos vagyok benne, hogy Foglerral történhetett valami – jegyezte meg Bana ezredes.
– Bár az is lehetséges, hogy valamelyik alkalmazott rosszul lett – vélekedett Beleznay őrnagy.
– Kicsoda? Melyik alkalmazott? Ott nem volt más, csak Fogler – legyintett az ezredes. – Éreztem, hogy valami közbejön! Túl simán mentek a dolgok. Az áruházban éjszakára csak Fogler maradt. Ezt jelentették a figyelők is. A Volkswagennal Romhányi érkezett. Ő volt az első, aki belépett az ajtón, aztán két másik alkalmazott…
– És ha nem Romhányi érkezett a Volkswagennal? – vetette közbe Pintér alezredes.
– Béla, Béla – csóválta a fejét az ezredes. – Most még te is bonyolítod a dolgokat? Maklár el sem mozdult kocsijával a ház elől. Most is ott áll a Volkswagenja, figyelik az emberek.
– Bocsánat, erről elfelejtkeztem – restelkedett Pintér.
Az ajtón a nyakigláb Beck őrnagy esett be.
– Ezredes elvtárs! Rádión jelentették, hogy a mentőkocsi üresen elment… A portáson már nem segíthettek. Fogler meghalt! Értesítették a rendőrséget.
– Hogy történt? – kérdezte döbbenten az ezredes.
– Jelentem, a figyelők a többi kíváncsi járókelővel együtt a személyzeti bejárathoz mentek… Azt hallották, hogy a portást baleset érte, elcsúszott a lépcsőn, beütötte a fejét, és meghalt… Az eset még éjszaka történhetett.
Bana ezredes az íróasztalra csapott.
– A fenét érte szerencsétlenség – kiáltotta. – Méghogy Fogler elcsúszott a lépcsőn, és beütötte a fejét! Éppen ő! Véletlenül! Egyszerűen eltették láb alól!
– Képtelenség elhinni, hogy baleset történt – szólt közbe Pintér alezredes.
– Hát persze, hogy képtelenség – folytatta az ezredes. – Ki ismerte a kémhálózat vezetőjét? Ki tudott volna róla bizonyítékot szolgáltatni? Fogler Béla! Kinek állt érdekében Fogler halála? Csak a kémhálózat vezetőjének… Ő volt a tettes. Hogy elkerülje a leleplezést, sürgősen végzett vele.
Pintér alezredes és Beleznay őrnagy azt javasolta, hogy állítsák le az akciót, vagy legalábbis halasszák el a gyanúsítottak őrizetbevételét. Mindketten azzal érveltek, hogy a siker érdekében az intézkedéseket alaposabban át kell gondolni. Ehhez idő kell.
Az ezredes azonban másképp döntött.
– Semmi esetre sem várhatunk. Könnyen előfordulhat, hogy ez a mindenre elszánt fickó kiirtja az egész hálózatot, vagy legalábbis azokat a tagjait, akik ismerik őt. Fogler halálát is ez okozta. Mi az akciót azért hoztuk ennyire előre, hogy elkerüljük az ilyen meglepetéseket. A kémhálózat vezetője azonban sokkal gyorsabban cselekedett, mint hittük volna… De elárulom nektek, hogy nyomon vagyunk, sejtjük, ki a főnök… A többiek meglepve néztek össze.
– Igen – folytatta az ezredes –, nyomon vagyunk, de még nincs bizonyítékunk. Most az a feladatunk, hogy kiugrassuk a nyulat a bokorból, hogy a kémhálózat vezetője saját magát leplezze le. Ezért folytatjuk a kitervelt akciót.
– És mikor kerül sor a kiugratásra? – tudakolta reménykedően Beleznay őrnagy.
– Valószínűleg még ma.
– És ki fogja az akciót végrehajtani?
– Mindnyájan ott leszünk… Legalábbis szeretném. De nem a mienk lesz a főszerep.
– Hódé? – kérdezte Beleznay őrnagy. Bana ezredes mosolyogva bólintott.
– Úgy van!
Csengett a telefon… A Maklár Jánost figyelő nyomozók jelentkeztek. Közölték, hogy a tisztviselő kijött a házból, és a személygépkocsiján matat. Valószínűleg munkába szándékszik indulni. Utasítást kértek.
– Vegyék őrizetbe, és állítsák elő! – rendelkezett az ezredes. Úgy döntött, hogy Maklárt személyesen hallgatja ki.
Ugyanebben az időben őrizetbe vették a falusi kocsmárost is.
Maklár János, negyvennégy éves tisztviselő, magas, hajlott hátú férfi volt. Vastag üvegű, fekete keretes szemüveget viselt, ritkás haja különös gonddal volt elválasztva. Arcán inkább meglepetés, mint félelem látszott.
Bana ezredes hellyel kínálta, majd maga is leült az íróasztal mögött. Előbb a személyi adatait vette fel, aztán az életkörülményei felől érdeklődött.
Maklár nyugodtan válaszolgatott, bár nemegyszer visszakérdezett, hogy miért is hozták őt be, de erre nem kapott feleletet.
– Mondja csak, ez a Volkswagen az öné? – kérdezte hirtelen az ezredes.
– Igen! A saját tulajdonom.
– Ez biztos?
– Természetesen… Tessék, itt a forgalmi engedély.
Pintér és Beleznay szótlanul figyelte a kihallgatást.
– A felesége tud vezetni?
– Nem.
– Esetleg valamelyik rokona?
– Egy öcsém van, de neki nincs jogosítványa. A kocsimat csak én vezetem.
Az ezredes azt feszegette, hogy Maklár hogyan jutott hozzá. A tisztviselő elmondta, hogy két évvel ezelőtt meglátogatta Brüsszelben élő nővérét, tőle kapta a kocsit ajándékba.
– Mi a nővére foglalkozása?
A hajlott hátú férfi feszengeni kezdett a székén.
– A nővérem foglalkozása? – ismételte.
– Igen, jól hallotta.
– Hát kérem… Takarítónő.
– Úgy!
– Takarítónő, de igen jól keres. Egy irodaházban dolgozik. Ezenkívül szabad idejében lakásokat takarít, és ezt nagyon jól megfizetik. Kint kevés a takarítónő… Nővérem egyedül él, nincs kire költse a pénzét.
– Hány éves?
– Hatvankettő, kérem… Hatvankettő, de nagyon fiatalos.
– Brüsszelben vette a kocsit?
– Nem, kérem, Münchenben. Tetszik tudni, ott sokkal olcsóbb. A frankot, amit a nővéremtől kaptam, átváltottam dollárra – nyögte Maklár.
Az ezredes minden bevezető nélkül egy dátumot említett.
– Mit csinált ezen az estén? – kérdezte a tisztviselőtől.
Pintér és Beleznay kérdően néztek egymásra.
– Egy pillanat, előveszem a naptáram. – Hosszan lapozgatott benne, aztán tehetetlenül ejtette le a kezét. – Nem tudom, kérem, hisz nagyon régen volt. Egy hónapja… De miért érdekes ez most?
– Ne azt kérdezze, hogy miért érdekes, hanem válaszoljon… Mit csinált ebben az időpontban?
Az ismeretlen tettes azon a napon tört be a trafikba.
– Otthon voltam – vágta rá a tisztviselő.
– Otthon? Ezt honnan tudja? Az előbb még nem emlékezett, hogy mit csinált azon az estén.
– Éjfél után mindig otthon tartózkodom. Kérdezzék meg a feleségemet, éjnek idején ki sem mozdulok a házból.
Az ezredes felállt, egészen közel ment Maklárhoz.
– Maga hajtott keresztül azon a részeg emberen!
– Én? Elütöttem egy részeget az utcán? – kérdezte Maklár elfulladva. – Tessék megnézni a kocsimat, egyetlen karcolás sincs rajta. Még hogy elütöttem valakit? Ez a szörnyűség, nem igaz, ez tévedés!
– Nem azt mondtam, hogy elütötte. Azt mondtam, hogy éjféltájt keresztülhajtott egy fekvő részeg emberen… Átment rajta. Megvan a pontos hely, cím, időpont, felírták kocsijának a rendszámát. Az előbb vizsgáltuk meg a gumikat… A futófelület réseiben ruhafoszlányokat találtunk. Ezek minden kétséget kizáróan az áldozat ruhájából származnak… Az előbb megkérdeztem magát, hogy más is szokta vezetni a kocsit. Azt válaszolta, hogy nem! Hát akkor ki a bűnös?
Maklár kétségbeesetten védekezett, kérte, hogy hallgassák ki a feleségét, a szomszédokat és a házfelügyelőt. Valamennyien bizonyíthatják, hogy kapuzárás után soha nem szokott kimaradni.
– Akkor ez hogy történhetett? – kérdezte az ezredes.
– Nem tudom, kérem, itt valami félreértés van.
– Félreértésről szó sem lehet, a gázoló személygépkocsi az öné…
– Esetleg… – kezdte Maklár, majd hirtelen elhallgatott.
– Folytassa! – hajolt előre az ezredes. – Mit akart mondani?
A tisztviselő hallgatott.
– Ha ki akar mászni ebből a pácból, legyen őszinte. Magán csak az őszinteség segíthet… Komoly dologról van szó.
Az ezredes cigarettával kínálta Maklárt.
– Köszönöm, nem élek vele – rázta meg a fejét a tisztviselő.
– A családban senki sem dohányzik?
– Senki.
Bana ezredes elégedetten dőlt hátra. Hód helyes nyomon jár! Maklár pedig beszélni fog, mert nincs más választása. Sejtette, mi lehet a titok, de a sejtés nem elég. Maklártól akarta hallani, hogy felhasználhassa bizonyítékként a kémhálózat vezetője ellen.
– Nos, nem folytatja?
Maklár János összerezzent, és úgy nézett fel, mint aki álomból ébred.
– Valamit el kell mondanom – kezdte halkan. – Semmi közöm a részeg elgázolásához. Ezt be is fogom bizonyítani. A gépkocsi ugyanis az enyém, de nemcsak én használom.
– Nemcsak ön? – játszotta az ezredes a meglepetést.
– Nem, kérem… Ennek története van. Remélem, hisznek nekem. Úgy érzem, nem követtem el bűnt, csak szabálytalanságot… Bár ki tudja, döntsenek önök.
– Beszéljen, hallgatjuk.
Maklár János elmondta, hogy régóta vágyott gépkocsira. Éveken át célozgatott leveleiben Brüsszelben lakó nővérének, aki csak takarítónő, de volt egy kis pénze a bankban. Ebből a pénzből legfeljebb egy használt kocsira futotta. Maklár ezt is boldogan fogadta. Izgatottan készült az útra. Széltében-hosszában mesélte, hogy rokonától kocsit kap ajándékba. Többektől érdeklődött, hogy milyet vegyen. Azt a tanácsot kapta, hogy Volkswagent. Ekkortájt Magyarországon turnézott egy külföldi zenekar. Maklár szervezte a zenekar előadásait, és igen jó kapcsolatba került a tagokkal. A zenekar vezetője felajánlotta, hogy Münchenig elviszik a saját buszukon. Maklár örömmel elfogadta az ajánlatot.
Az együtteshez Bécsben csatlakozott egy francia, aki már sok esetben kiközvetítette a zenekart. Az úton Maklár János megbarátkozott vele. A francia eldicsekedett, hogy Münchenben van egy magyar származású barátja, s azt javasolta, hogy látogassák meg.
A francia barátja, Kollár tökéletesen beszélt magyarul, és örömmel fogadta Maklárt. A beszélgetés kellemes meglepetéssel ért véget. Kollár felajánlotta Maklárnak, hogy a saját kocsiján elviszi Brüsszelbe, mert éppen oda készül. Útközben Maklár elmondta, hogy mi az utazása fő célja, és Kollár is azt tanácsolta, hogy Volkswagent vegyen, de azt is hozzátette, hogy jobban jár, ha Nyugat-Németországban vásárolja, mert ott olcsóbban juthat hozzá. Azt is felajánlotta, hogy segít lebonyolítani a vételt.
Maklár János meg is fogadta a tanácsot. Visszaútban, megtakarított pénzével és az ajándékozó-papírral, amelyre csak a vásárolt gépkocsi adatait kellett beírni, felkereste Kollárt, aki készséges segítőnek bizonyult. Fáradhatatlanul járta Maklárral a használt gépkocsi telepeket, alaposan szemügyre vette a kocsikat, de egyiket sem találta megfelelőnek. A harmadik napon megjegyezte, hogy érdemesebb lenne új kocsit venni, mert azzal évekig nincs semmi baj. Igen ám, de honnan vegyen Maklár annyi pénzt. Kollár igen kecsegtető megoldást ajánlott. Közölte, hogy egy jó ismerősének a testvére Budapesten kisiparos, akinek szüksége volna időnként kocsira, de különböző okok miatt nem akar saját kocsit tartani. Nos, ennek a kisiparosnak a testvére hajlandó lenne pótolni az új kocsihoz hiányzó összeget, ha Maklár beleegyezik, hogy időnként a kisiparos is használja. A gépkocsi természetesen Maklár nevén futna.
Maklárnak nem nagyon tetszett az ötlet, mert az ilyen közösködés állandó problémákat okoz. Kollár és az ismerőse megnyugtatta, hogy a társtulajdonos csak nagyon ritkán használná a kocsit, és a közösködés csak öt évig tartana, utána kizárólag Makláré a kocsi. A megállapodás szóbeli, semmiféle szerződést nem kötnek, megbíznak benne. Maklár sokáig töprengett, végül elfogadta az ajánlatot.
Bana Dénes ezredes elővette a tollát, papírt húzott maga elé.
– Ki a társtulajdonos? – kérdezte. – Mondja meg a nevét és a címét!
– Nem tudom.
– Hogyhogy nem tudja?!
– Nem tudom. Fogalmam sincs róla.
Az ezredes felállt, odament az összetört férfihoz.
– Maga csak félig őszinte. Miért nem mondja meg az illető nevét? Hogy higgyünk magának? Valakivel társtulajdonos, közösen használják a kocsit, és azt állítja, hogy nem is ismeri. Egyáltalán hogyan érintkezett vele?
– Egy évig sehogy.
– Egy évig?
– Igen. Egy évig senki sem jelentkezett. Már azt hittem, nem is fog. Aztán egyszer késő este csengett a telefon, ő volt az! A kisiparos!
– Nevet mondjon! Hogyan mutatkozott be?
– Csak annyit mondott, hogy Géza. Kollárra meg a testvérére hivatkozott. Közölte, a kocsit elviszi két napra, de egyébként ritkán fogja használni…
– Mást nem mondott? – kérdezte az ezredes.
– Csak annyit, hogy ha valami baja történne a kocsinak, a javításra szánt összeget az irattartóban hagyja, ott megtalálom… Megkérdeztem, mikor és hol adjam át neki az indítókulcsot, de azt felelte, hogy nincs rá szüksége, mert nála is van kulcs… Valóban, Kollártól, amikor a kocsit megvettük, csak egy kulcsot kaptam, holott kettőt szoktak adni hozzá.
– Mondja el, milyen volt ez a szolgálatkész ismerős, ez a Kollár?
Maklár a mennyezetre szegezte a pillantását.
– Hát, amolyan ötven év körüli, teljesen ősz, de az arca fiatalos. Igen jól öltözködik. Tökéletesen beszél németül, franciául és természetesen magyarul…
Az elhárítók rögtön tudták, kiről van szó igazában. Kiss Pál, az erdész éppen így írta le Hidvégi Pál újságírót.
– Gyerünk tovább. Most írja le annak a franciának a külsejét.
A leírás ráillett arra a Pierre nevű férfira, aki jelen volt, amikor az esseni szállodában Hidvégi Pál beszervezte az erdészt.
– Olyan kreol bőrű volt – toldotta meg az ezredes Maklár szavait.
– Igen. Azt mondta, Afrikában járt, ott barnult le. Említette az országot is, csak már nem emlékszem rá.
– Marokkó… Casablanca.
A tisztviselő felélénkült.
– Igen, igen… Marokkó, ezt mondta… Talán tetszik ismerni őt?
Bana ezredes benyúlt az íróasztalfiókba, és két kinagyított képet tartott fel. Egyiken Zingel Pál volt, a másikon a Pierre nevű férfi, akiről az erdész személyleírása alapján mozaikképet készítettek.
– Ismeri ezeket az embereket? – kérdezte az ezredes.
Maklár János meglepetten hőkölt hátra.
– Igen, az Kollár – bökött az egyikre. – A másik… Nicsak, hiszen ez a francia!
Bana ezredest most már az érdekelte, hogy azon a bizonyos éjszakán, amikor a „gázolás” történt, a társtulajdonos elkérte-e a gépkocsit. Maklár nem emlékezett rá.
– A kocsin nem fedezett fel semmit sem? – szegezte neki a kérdést az ezredes.
– Nem.
– A kocsiban bent nem talált semmit?
– Nem… De mit kellett volna egyáltalán találnom?
– Esetleg olyan tárgyat, ami nem a magáé. Amit ez a kisiparos felejtett ott.
Maklár összevonta a szemöldökét, törte a fejét.
– Csak szemetet találtam – nyögte.
– De milyen szemetet? Sorolja fel! A kocsit általában maga takarította?
– Igen.
– Akkor szedje össze magát… Milyen szemetet takarított ki?
– Hát a port a gumiszőnyegről… Olykor csikkeket a hamutartóból. Más lényegesre nem emlékszem, a csikkek voltak a leggyakoribbak… Igaz, egyszer elromlott a jobb oldali ablaklehúzó. Akadozott. Az egyik szerelő azt mondta, hogy a fogaskerék bepiszkolódott és beragadt. Száz forintot kért, amiért leszereli a belső borítólemezt, hogy hozzáférhessen a fogaskerékhez. Megcsináltam magam. Csak egy papírdarabka ragadt a fogak közé. Az ezredes a homlokát ráncolta.
– Milyen papírdarab volt?
Maklár felemelte a kezét, és fél hüvelykujját mutatta.
– Ekkora lehetett, valami telefonszám volt rajta.
– Telefonszám?
– Igen.
– Honnan gondolja, hogy telefonszám volt?
– Három szám volt egymás mellé írva, a többi hiányzott – felelte a tisztviselő.
– Ez hogyan kerülhetett oda? – színlelt közömbösséget az ezredes.
– Nem tudom. Elképzelhető, hogy a szél kívülről az üvegnek csapta és utána a tokba csúszott, de az sem lehetetlen, hogy amikor az ablak teljesen le van húzva, és menet közben a nyitott ablakon kidobnak egy csomó összetépett papírfecnit, a légáramlat visszadob néhány darabot a kocsiba vagy besodorja az ablaküveg melletti résbe.
Bana ezredes felállt, közölte Maklárral, hogy a kihallgatást befejezte, de amíg nem tisztáznak néhány körülményt, nem engedhetik el. Maklár most rémült meg igazán, amikor megtudta, hogy a kémelhárítókkal akadt dolga.
Maklár János elvezetése után az ezredes a két osztályvezetőhöz fordult.
– Biztos vagyok benne, hogy őszintén beszélt.
– Mire használhatjuk még fel azon kívül, hogy a vallomását jegyzőkönyvezzük? A hálózat munkájában nem vett részt, azt sem tudta, kikkel állt szemben. Mint kémet nem állíthatjuk bíróság elé – vélekedett Pintér alezredes.
– Ebben igazad van. De remélem, ő lesz az egyik koronatanú, amikor bizonyítani kell a kémhálózat vezetőjének a kilétét.
– De hiszen soha nem látta ezt az ismeretlen kisiparost!
– Ettől még lehet koronatanú, mert ha nem is látta, a hangját hallotta, sőt nem is egyszer, amikor a kocsiról telefonon tárgyaltak.
– Tehát hangpróba alapján végzünk majd felismertetést.
– Igen, amint lelepleztük az ismeretlen főnököt – válaszolta az ezredes.
Beck őrnagy lépett be. Jelentette, hogy vidékről befutott a kettes brigád az őrizetbe vett Kovács Zoltán kocsmárossal.
– Találtak valamit nála? – kérdezte az ezredes.
– Igen… A legújabb kémjelentést, valamint a legutóbbi utasítást, amelyet Pestről hozott magával. Különben, ez a Kovács ravasz, veszedelmes figura. A nyomozóknak ugyan felajánlotta a segítségét, aztán két ízben ki akart ugrani a gépkocsiból…
Bana ezredes elégedetten dörzsölte össze a tenyerét.
– Miközben a házkutatás folyt – folytatta Beck őrnagy –, a postás egy képeslapot hozott. A Balatonról érkezett. Néhány üdvözlő sor… Aláírás: Géza! Kovács még nem tud erről.
– Ez a megbeszélt jel arra az esetre, ha valami közbejön vagy baj van – morfondírozott az ezredes.
– Megneszeltek volna valamit? – szólt közbe Beleznay, aki eddig csendben ült.
– Lehetséges – felelte az ezredes. – Talán a főnök megneszelt valamit. Bár nincs kizárva, hogy csak „üzemzavar” keletkezett. Fogler meghalt. Jelenleg nincs összekötő a főnök és a tagokkal kapcsolatot tartó könyvárus között. Foglert nem tudják máról holnapra pótolni. Lehet, hogy a főnök csak emiatt függesztette fel a hálózat munkáját. Kovácsot alaposan hallgassátok ki, főleg a repülőtéren levő informátoráról faggassátok. Az akciót folytatjuk. Délután visszajövök, és megtárgyaljuk a további teendőket.
– Elkapjuk a kémhálózat vezetőjét? – kérdezte Pintér alezredes felcsillanó szemmel.
– Remélem, hogy még este lefüleljük. Előbb azonban tájékozódnom kell Hódtól… Jelenleg ő tud erről a legtöbbet!