11.
Hetekbe telt, mire a vallomásokból kirajzolódott a kémhálózat egész tevékenysége. Egy reggel az ezredes ismertette beosztottai előtt a tényeket, a bizonyítékokat.
– A háttérben a hírhedt amerikai kémszervezet, a CIA állt – kezdte az ezredes. – Somos Pál volt az egyik legelszántabb ügynökük. Megbízói a „tiszteletdíjat” dollárban folyósították, s egy nyugati bankban helyezték el. Somos azt tervezte, hogy később külföldre távozik, és ezzel a tőkével saját áruházat nyit. Mind Somost, mind a hálózat többi tagját Zingel Pál volt nyilas ügyvéd szervezte be külföldi útjuk alkalmával. Zingel a CIA-val a Casablancai Martinez impresszáriónál dolgozó Pierre nevű férfi révén tartotta a kapcsolatot.
A kémhálózat igen óvatosan dolgozott. Ravasz megoldás volt, hogy az üzeneteket, utasításokat közömbös személyek címére küldött képeslapokon rejtették el. A címzettek rendszerint idős, nyugdíjas emberek, akik jó pénzért hajlandók voltak a lapot egy gyűjtőnek eladni. Fogler Béla volt a gyűjtő. Sem Patakiné, sem a lánya nem sejtette, hogy a képeslapokat előbb Pierre titkár úr kissé kezelésbe veszi, mikropontos üzenetet vezet rá. Ugyanilyen furfangos módszer volt, ahogyan gépkocsit biztosítottak a kémhálózat részére. Maklár gépkocsiját Somos használta, ő volt a Géza nevű kisiparos.
A kémhálózat vezetőjét, Somost csak Fogler Béla ismerte. A portás tartotta a kapcsolatot az ügynökökkel. A könyvárus a postaláda szerepét töltötte be. A jelszóval érkezőknek átadta a könyvekbe rejtett utasításokat, és átvette tőlük a kémjelentéseket.
Bana ezredes ismertette Somos Pál vallomását is. A volt igazgatóhelyettes mindent beismert, mert a bizonyítékok meggyőzték arról, hogy tagadásának nincs semmi értelme. Ő volt az, aki megkísérelte a trafikból visszaszerezni a képeslapot, majd lelőtte a szolgálatos rendőrt. Somos végzett az idős Patakinéval is, akit Fogler Béla hívott este telefonon az áruház személyzeti bejáratához. A holttestet a portás segítségével az áruház kazánjában elégette. Fogler vesztét az okozta, hogy amikor a csontokra felfigyeltek, pánikba esett, és közölte Somossal, hogy nem csinálja tovább, megszökik. A kémhálózat vezetője azon az estén nem ment el az áruházból. Elrejtőzött, megleste a portást, hátulról a földre rántotta, és a fejét a lépcsőhöz csapta. A gyilkosság után kinyitotta a személyzeti bejárat ajtaját, és meglapult az irodájában. Reggel a felfedezés zűrzavarában észrevétlenül leosont, és úgy tett, mintha éppen akkor érkezett volna.
Az ezredes elmondta, hogy kezdetben Somos Pálra egyáltalán nem gyanakodtak. Az irányította rá a gyanút, hogy Hód egyik reggel észrevette, hogy Fogler Béla visszacsempészte a táblára Somos szobájának a kulcsát. Ekkor már tudták, hogy a portás az összekötő a még ismeretlen főnök és a könyvárus között. A gyanút megerősítette, hogy Fogler az áruház kazánházában lejátszódott jelenet után csak olyan személlyel közölhette a történteket, aki ugyancsak az áruházban dolgozott, mivel aznap senkivel sem találkozott. A legdöntőbb bizonyíték azonban az volt, hogy Hód megtalálta Maklár János Volkswagenjában Somos Pál jellegzetes öngyújtóját.
Romhányi Józsefet, a gondnokot is kihallgatták, de neki semmi köze nem volt a dolgokhoz. A trafikban való érdeklődése is véletlen volt, a közelben lakott, tudott a betörésről. Ugyancsak szabadlábra helyezték az erdészt, Kiss Pált, aki azzal, hogy önként jelentkezett, nagymértékben segítette a felderítést.
A beszámoló dél tájban ért véget. Bana Dénes ezredes egy óra múlva a Váci utcán sétált. Az egyik utcasarkon széles vállú fiatalemberrel találkozott.
– Nos, kedves főhadnagy elvtárs, vége az akciónak. Véget ért Hód küldetése – mosolygott az ezredes.
– Éppen ideje volt… Már kezdtem rászokni a pálinkázásra. Minden reggel felhajtottam egy decit.
– Ki mondta magának, hogy igyon?
– Senki – nevetett a fiatalember –, de konspirációnak jó volt.
Az ezredes nevetett, majd megkérdezte:
– Mikor megy szabadságra?
– Jövő héttől – felelte a fiatalember.
– Pihenje ki magát. Elintézem, hogy kap egy beutalót valahová a hegyekbe. Három hétig el sem mozdul onnan.
– Köszönöm, hogy gondoskodik rólam, de szeretnék itthon maradni.
Bana ezredes megpróbálta rábeszélni, hogy utazzon el, jót tenne a teljes kikapcsolódás. A fiatalember azonban zavartan szabadkozott.
– Majd kijárok a Palatínusra fürödni. A hegyeket így nyár elején nem szeretem, csak télen.
– Gyanús ez nekem – fenyegette meg az ezredes. – Szerfölött gyanús! Ennek biztosan alapos oka van.
A fiatal tiszt szeme huncutul csillogott.
– Szakmai betegség, ezredes elvtárs! Már azt is gyanúsnak találja, hogy Pesten maradok.
– Ide figyeljen, barátom… Engem ne próbáljon megtéveszteni. Nekem jó orrom van, és érzem, hogy itt valami bűzlik.
Az ezredes hirtelen megállt egy üzlet előtt. Elnézést kért beosztottjától és bement. Kisvártatva egy csomaggal lépett ki az üzletből.
– Ez a magáé – nyomta a meglepett fiatalember kezébe.
– Az enyém?
– Igen. Elfelejtette, hogy fogadtunk? Szerencsés ember, megnyerte. Valóban Somos Pál volt a főnök… Nem is örül neki?
A fiatalember zavarában egyik lábáról a másikra állt.
– Fogadja csak el nyugodtan – biztatta az ezredes.
– Örömmel… De ha megkérhetném, ezredes elvtárs, hogy csak holnap adja át… Most ugyanis igen kellemetlen, mert ha magammal viszem a randevúra – azt fogja hinni, hogy ez a Török Feri valóban egy szeszkazán. Megígértem neki, hogy nem iszom többet, és még mielőtt minden tisztázódna, ez az üveg elronthatja a dolgot.
Bana mosolyogva nézett a fiatalemberre.
– És még azt mondja, hogy nincs jó orrom… Sejtettem, hogy az áruházban a maszek ügyét is tető alá hozza… Ezért marad hát Pesten! No, ehhez is kívánok sok szerencsét. Azért ne feledkezzen meg a whiskyről!