18.
Jól látta a nyugtalanságot, amely a nő csinos arcán vibrált. Amaz előrehajolva ült, karját a fotel támlájára helyezve, mintha valami jelre várna, hogy azonnal felpattanhasson, és olykor lapos pillantásokat vetett piciny karórájára.
– Megyünk? – kérdezte közömbösen.
Szegedi Marika valamelyest lazított merev tartásán.
– Szívjunk el egy cigarettát – mondta.
Kinyitotta kézitáskáját.
– Most az enyémből kínálom… Eleget szívtam a magáét.
Szótlanul zsebébe süllyesztette cigarettás dobozát.
A nő egy felbontatlan Marlborót vett elő. Hosszú körmével felnyitotta a dobozt és átnyújtotta az asztal felett.
– Parancsoljon…
– Mióta szívja ugyanazt a cigarettát, amit én? – kérdezte.
– Rászoktatott… Vettem egy dobozzal, elvégre nálunk is lehet kapni, csak győzze megfizetni, ha rászokott.
Kiemelt a dobozból egy cigarettát, és ajka közé dugta. Miközben öngyújtójával tüzet adott, nyelvével megízlelte a cigaretta filterét, de nem érzett semmi különöset.
Szegedi Marika saját öngyújtóját vette elő.
– Csak gyújtson rá – mondta. – Majd magam végzem a szertartást. – Többször kattintotta öngyújtóját, de a kis láng mindig elaludt.
Meggyújtotta a sajátját, és szeme sarkából a nő arcát figyelte. Későn vette észre az annak szeméből áradó leplezetlen kíváncsiságot, és megszívta cigarettáját. A füstöt mélyen leszívta… Az első pillanat olybá tűnt előtte, mintha agyára valami nehéz súlyt ejtettek volna. Fájdalmat nem érzett, de tompa bénultság kerítette a hatalmába, tagjai nyomban elnehezedtek, mázsás súly telepedett szemhéjára. Hiába próbált mozdulni, izmai nem engedelmeskedtek akaratának. Félig csukott szemmel csak annyit látott, hogy a nő föléje hajol, aztán érezte, zakójának belső-zsebében matat. Rózsaszín ködfelhő gomolygott előtte, távozó léptek zaja érkezett tudatába.
Hatalmas erőfeszítéssel felemelkedett a fotelból. A száját tátotta; szólni akart. Artikulátlan kiáltás szakadt fel a torkából:
– Hagyják menni… Hagyják…
A ködfelhőt elsöpörték a szeme elől. Mindent tisztán és világosan látott. A nyitott ajtón át az utca egy részét a zöldre festett kerítéssel. A szobát a bútorokkal. Azt is látta, hogy a tárgyak hirtelen oldalra mozdulnak, és az egész ház felborul. Hallotta saját ütődését is, amikor eldűlt, de fájdalmat nem érzett.
Elvesztette időérzékét. Nyitott szemmel feküdt a földön, a fejét oldalt tartva. Látta, hogy a kitárt ajtón át többen érkeznek a szobába, aztán ráismert az elhárítófőnök hangjára:
– Szóljanak az orvosnak…
Felemelték és az ágyra fektették. Mikorra a készenlétben levő rendőrorvos megérkezett, már sokkal jobban volt, óvatosan tudta mozgatni tagjait.
– Szívműködés rendben, de a reflexei tompák. Idegbénító vegyületre gyanakszom – közölte az orvos a többiekkel.
– A cigaretta volt – mondta később.
Bana Dénes intézkedett, hogy a megtalált cigarettát azonnal vigyék a technikai laboratóriumba, és Zimonyi alezredes vizsgálja meg. Aggódott, hátha komoly utóhatása lehet a méregnek. A rendőrorvos megszagolta a cigarettát.
– Igen… Most már lehet a szagát érezni, mert meggyújtották – mondta.
– Jobban lesz majd? – kérdezte az ezredes.
– Már most sokkal jobban van… Érez valamit? – fordult hozzá az orvos.
Felült, megtapogatta végtagjait.
– Nincs fájdalmam, de olyan érzés bujkál bennem, mintha alaposan megkergettek volna.
– Szédülés?
– Nem érzek.
Ennek ellenére, mielőtt az orvos elpakolta volna műszereit, egy injekciót adott.
– Ettől majd hamarabb talpra áll – mondta.
– Hagyták a nőt elmenni? – kérdezte főnökétől.
Az ezredes bólintott.
– Jelenleg éppen úton vannak a Belváros felé – mondta.
– Pontosan tíz perc… Akkor futott ki a nő a házból.
Lekászálódott az ágyról és megropogtatta izmait. Csupán gyengeséget érzett. Szinte hihetetlennek tűnt, hogy ily rövid idő telt volna csak el.
– Tud járni? – kérdezte Bana.
– Igen…
– Akkor menjünk.
Az utca csendes volt. A környező házak lakói és a járókelők semmit sem vettek észre abból, ami lezajlott a víkendházban. Az elhárítófőnök intézkedett, hogy a házat lezárják; majd gyalog indultak a szomszéd utcában veszteglő Barkas mikrobuszhoz. Az ezredes elmondta, hogy a hallottakból arra következtetett, cigarettára gyújtanak. Azután csend lett. Váratlanul jelentkeztek a figyelők, hogy Villányiné sietősen elhagyta a víkendházat.
– Már éppen intézkedni akartam, hogy vegyék őrizetbe, amikor meghallottam a kiáltását – mondta.
– Még jó, hogy erőm volt ehhez.
– Igen, mert így eredeti tervünkhöz igazodott minden. Követjük őket, és lehallgatjuk a beszélgetésüket. Úgy vélem, Mikónak és a nőnek van mondanivalója.
Bana tájékoztatta az eseményekről Hódot. Főként az lepte meg, amikor megtudta, hogy Mikó előbb felkereste pasaréti szálláshelyét és onnan jött ki ide.
– Vajon mit akarhatott? A nő már előzetesen átkutatta a szobában a holmijaimat – mondta.
– Ez majd kiderül… Most az a teendő, hogy megtudjuk, hová is mennek ezek. Feltételezem, Gerlayhoz, hogy átadják a megszerzett mikrofilmet. Akkor lecsapunk rájuk.
– És ha nem oda mennek? Nem adják ma át senkinek sem a töltőtollat?
– Azt az utasítást adtam, ha elválni készülnek egymástól, azonnal vegyék őrizetbe őket – mondta határozottan az ezredes. – Nincs értelme kockáztatni, hogy felsüljünk, amikor a bizonyíték és minden más együtt van.
– Csak a fej hiányzik – vetette közbe. – Gerlay Albert úr.
– Bizonyítás szempontjából elegendő adat áll rendelkezésünkre.
A fiatalember más véleményen volt. Szerinte csupán Villányi Józsefné és Gerlay kapcsolatára van közvetve bizonyíték. Ezt követően a nő és Mikó Ferenc kapcsolatára.
– Mire akar kilyukadni? – húzta össze szemét az ezredes.
– Arra, hogy Gerlay és Mikó kapcsolatára közvetlenül nincs bizonyítékunk.
– Közvetlen nincs ugyan – csattant fel Bana –, de közvetett van Villányiné útján.
Már látszott a mikrobusz, amikor kinyílt hátsó ajtaja, és Pintér Béla lépett ki a kocsiból. Sietős léptekkel indult elébük.
– Máris történt valami – jegyezte meg az ezredes.
Pintér izgatottan jelentette, hogy a Mikó által vezetett Zsiguli a Vérmezőnél megállt. Azok ketten elbúcsúztak egymástól. Az utasítás alapján a figyelőcsoport emberei elfogták őket. A motozás során Mikónál megtalálták a kérdéses töltőtollat és az abban rejtőző mikrofilmet.
– Sikerült rögzíteni korábbi beszélgetésüket? – érdeklődött Bana.
– Igen…
– A magnetofontekercset azonnal hozzák be.
– Már intézkedtem.
– Kíváncsi vagyok, miről beszélgettek – mondta az ezredes.
Nyomban felvázolta a sürgős intézkedéseket. Beleznay őrnagy vezetésével azonnal házkutatást kell tartani mind Villányiné, mind Mikó Ferenc lakásán. Ezenkívül a Pula Ildikó által bérelt víkendházban. Tájékoztatta az alezredest, hogy a víkendházban hol vannak elrejtve a kémfeladat elvégzéséhez szükséges tárgyak.
– Gerlayt nem tartóztatjuk le? – kérdezte amaz.
– Estig várhatunk vele… Mielőbb meg akarom hallgatni a felvett beszélgetést. Mi a helyzet a Gerlayt figyelő csoporttal?
Pintér a fejét rázta.
– Semmi mozgás, teljes a csend – mondta.
– Tehát kuksol a lakásában – bólintott az ezredes.
Pintér a fiatalemberre mosolygott.
– Melege lehetett, Hód – jegyezte meg.
– Már lehűltem…
Miután az alezredes visszabújt a mikrobuszba, hogy rádión továbbítsa az utasításokat, az elhárítófőnök aggodalmas pillantást vetett Hódra.
– Rendbe jött már annyira, hogy egyedül vezessen?… Vagy adjak egy embert, aki beviszi magát? – kérdezte.
– Nincs különösebb bajom… Boldogulok magam is.
– Hol a kocsija?
– A szép Rover itt parkol a második utcában… Szerfölött izgat, hogy ez a Mikó mit is akarhatott Pasaréten.
– Tudja meg, és este találkozunk – bólintott az ezredes. – Mi is bevonulunk, felszedjük a sátorfánkat. Ott akarok lenni az első kihallgatásnál.
Nem esett nehezére a vezetés. Csupán fáradtságot érzett, semmi egyéb utóhatása nem volt a beszippantott méregnek. Ennek ellenére óvatosan hajtott, hátha javulása csak múló pillanat. Majd háromnegyed óráig tartott az út Pasarétre. Leállította a Rovert, és felment a lakásba. A szobájában minden érintetlenül hevert. Azt hitte, nincs otthon az idős asszony, de kisvártatva megkocogtatták ajtaját.
– Szabad – mondta.
Az idős nő lépett be, tekintete szigorú volt, mozdulatai kimértek.
– Velinger úr, sajnálatos tényt kell közölnöm önnel – kezdte savanyú arccal.
– Parancsoljon, asszonyom…
– A rendőrségtől keresték… Azt az üzenetet hagyták, hogy holnap délután okvetlen tartózkodjon itt, mert igen komoly ügyben szót kívánnak önnel váltani.
Csak bámult.
– A rendőrségtől? – kérdezte, mint aki rosszul hallott.
– Igen – billent meg a konty az asszony feje búbján. – Egy nyomozó volt itt, az mondta.
Mikó Ferenc garázsmester mint nyomozó. Elképzelte, mit szólt volna a helyében mindehhez Bana Dénes. Akaratlanul is elmosolyodott.
Az idős nő arcvonásai még jobban megkeményedtek.
– Ez egyáltalán nem mulatságos dolog – csattant fel. – Előrebocsátom, hogy ez ideig vendégeim közül senkinek sem akadt dolga a rendőrséggel… Egyedül Velinger úr az, aki szakított ezzel a szép hagyománnyal.
Cigarettára gyújtott, és leroskadt a heverőre.
– Asszonyom – fordította komolyra a szót –, látta ön annak az úrnak az igazolványát?
– Felmutatta…
– Látta abban, hogy az illető detektív?
– Miért kételkedtem volna egy hatósági ember szavában? – bizonytalanodott el az asszony.
– Tehát nem látta… Lefogadom, hogy nem jön ide a rendőrség holnap délután, sem azután. Egyáltalán nem jönnek ide.
Az idős asszony kis ideig tétovázott. Ezek után nem tudta, mit is higgyen. Azt látta, hogy vendége egyáltalán nem ideges, sőt túlontúl vidám.
– Akkor biztos valami ismerőse lehetett, és maga tudott erről a tréfáról – mondta korholóan. – Szép dolog így tréfálkozni egy idős nővel. – Sarkon perdült és sértődötten kivonult a szobából.
A fiatalember megfürdött, rendbeszedte magát. A heverőn tétlenkedett, mert még korai volt az idő, hogy a megbeszélt találkozóra induljon. Gondolatai az események körül forogtak. Végigpergette magában a történteket attól kezdve, amikor megkapta ezt a titkos feladatát. Elképzelte, mi lehet most odabent a központban. Az elhárítás, akár a felbolydult méhkas, szorgoskodik: sorrendbe rakja a bizonyítékokat, a kijelölt vizsgálótisztek pedig Villányi Józsefnét és Mikó Ferencet faggatják. Kíváncsi volt, vajon miképpen illeszkedik bele Velinger Tibor személye az események menetébe? Szerette volna látni annak a meglepetésnek a pillanatát, amikor a két bűnös rádöbben vele kapcsolatban az igazságra. Valószínű, megbénulnának, ha megtudnák: Velinger Tibor a Belügyminisztérium Hód fedő néven rejtőző elhárítótisztje volt. Az igazi Velinger, Pula Ildikó vőlegénye pedig csak most készülhet hazalátogatni Budapestre.
Csengett a telefon, őt keresték. A vonal végén Bana Dénes volt.
– Jöjjön most nyomban a megbeszélt helyre – mondta.
– Fél órán belül ott vagyok.
– Siessen…
Főnökének hangjában türelmetlenség csengett. Mi történhetett, amiért előbbre hozta találkozásuk időpontját? Valami közbejött. Sejtette, ezek szerint még nem ért véget tevékenysége.
A fekete Mercedes már ott állt a Normafa parkolójában. Az elhárítófőnökön nyoma sem volt nyugtalanságnak. Közölte, Zimonyi alezredes megvizsgálta a kérdéses cigarettát, de csak kis mennyiségben talált benne idegbénító mérget. Egy közepes szippantás a cigarettából csak percekig tartó kábulatot okozhatott.
Most nem indultak sétára az erdőbe, a Mercedesben foglaltak helyet.
– Kevés időnk van – jegyezte meg az ezredes.
– Gerlayt letartóztatták már?
Az elhárítófőnök a fejét rázta.
– Éppen erről van szó. Úgy döntöttünk, hogy tetten érjük, és ezen kívül is alapos meglepetésben részesítjük. Minderre azért van szükség, hogy eleve a minimálisra csökkentsük esetleges mellébeszélésének a lehetőségét. Ha akkor csapunk le Gerlayra, amikor átvenni készül a mikrofilmet, nem hivatkozhat másra, csupán az őszinte beismerő vallomást választhatja – mondta.
– És ebben kell közrejátszanom?
– Igen… Átveszi erre a pillanatra Mikó Ferenc garázsmester szerepét.
– Nem hálás szerep – mosolyodott el. – Kétszeres gyilkos.
Bana cigarettát kínált. Rágyújtottak.
– De ez a célravezető szerep – fújta ki a füstöt.
Kisvártatva az elhárítófőnök ismertette a jelenlegi helyzetet… Villányi Józsefné, illetve Szegedi Marika és Mikó Ferenc első kihallgatása bár nem teljes, de megfelelő eredménnyel zárult. A csinos titkárnő már a letartóztatást követően összeroppant. Elmondta, hogy évek óta kapcsolatban áll Gerlay Alberttel, aki még annak idején beszervezte. Feladata abból állt, hogy információkat adott gazdasági titkokról, a szövetkezet által készített gyártmányokról. Ő jelezte azt is, hogy kísérletet kezdenek a licenc alapján megvásárolt számítógép tökéletesítésére. Ezt követően azt a megbízást kapta, hogy az újonnan felvett levelezőt, Pula Ildikót figyelemmel kísérje. Állandóan tájékoztatta Gerlayt a lány viselkedéséről, mozgásáról. Eleinte nem tudta, hogy azonos célból tevékenykednek. Később maga is meglepődött, amikor rádöbbent, hogy Pula Ildikó ugyanott lakik, ahol Gerlay. Mikor a lány váratlanul kilépett a szövetkezettől, Gerlay egy találkozásuk alkalmával nagyon dühös volt. Megbízta, próbáljon a lány nyomára bukkanni. Nem értette az eseményeket, csak akkor kezdte sejteni, mi is történt, amikor értesült Pula Ildikó öngyilkosságáról. Villányiné vette át azt az üzenetet a szövetkezetnél, amelyet Bálint Géza hagyott a nála maradt kulcsról. Úgyszintén Gerlay utasítására utazott a Balatonra, majd a megszerzett kulcsot este az üdülőben átadta a betért Mikó Ferencnek, aki egy pillanat alatt mintát vett a kulcsról.
Velinger Tibor érkezése után arra utasította Gerlay, hogy próbáljon a vőlegény bizalmába férkőzni. A nő ekkor már tudta, hogy Pula Ildikó megszerezte a gyártási terveket, de azokat valahová eldugta. Tudták, hogy Velinger ugyancsak az elrejtett terveket kutatja. Előbb azt hitték, a leveleiben találnak erre utaló nyomot, később azonban gyanakodni kezdtek, hogy a vőlegény ki akarja játszani őket. Az utolsó pillanatban Villányiné jelzésére Gerlay is rádöbbent, hogy az elrejtett tervek minden valószínűség szerint a bőrdíszműves által készített tokban levő töltőtollban lehetnek. A mérgezett cigarettát Gerlay adta át a nőnek, hogy pontban hat órakor mindenképpen vegye rá Velingert: gyújtson rá a kínált cigarettára. A titkárnő tudta, hogy Mikó odakint várakozik ebben az időpontban a kocsival. Miután a cigaretta trükk sikerült, megszerezte a töltőtollat, kirohant a víkendházból és beült a várakozó kocsiba. A töltőtollat útközben átadta a férfinak, mivel erre utasította őt Gerlay.
Villányi Józsefné ez ideig csupán egy alkalommal találkozott Mikóval, ott lent, a Balatonon: Nem tudta azt sem, hogy a férfinak milyen szerepe van az események sorozatában. A titkárnővel ellentétben Mikó Ferenc mindent tagadott. Arra hivatkozott, hogy csupán egy szívességet teljesített, amikor kiment Sashalomra. Egy látásból ismert férfi kérte meg erre, aki korábban több alkalommal bérelt személygépkocsit. Innen az ismeretségük is. A szívesség abból állt volna, hogy a nőt felveszi a Szerencs utcában; attól átvesz egy töltőtollat, amiért majd az ismerős jelentkezik a garázsban.
– Képzelheti, hogy meglepődött, amikor bekapcsoltuk a magnetofont és meghallotta a saját hangját – mondta később az ezredes, és elnyomta cigarettáját a Mercedes hamutartójában. – A lehallgatott beszélgetésből az derül ki – folytatta –, hogy a töltőtollat ma este tíz órakor kellett átadnia megbízójának. Miután ezt az orra alá dörgöltük, igencsak meglepődött. Módosította vallomását, de csak az átadásra vonatkozóan. Kemény, ravasz fickó… Persze semmi egyébről nem faggattuk. Megelégedtünk egyelőre ennyivel. Majd később beszélnie kell a két gyilkosságról is, no meg a betörésről Bálint Géza lakásába. A legfőbb bizonyítékot erre megtaláltuk a gépkocsiban: a kopott bőrkesztyűt. A kesztyű jellegzetes kopásainak mikronyomai azonosak a bűncselekmények helyszínén talált és rögzített nyomokkal. Ez épp elegendő lesz arra, hogy a feje felett összecsapjanak a hullámok.
– Ezek szerint Mikó helyett nekem kell elmennem a ma esti találkozóra – jegyezte meg.
Az ezredes bólintott.
– Igen… Ezáltal a főnök Gerlay tudomására hozzuk egyben azt is, hogy ki is volt lényegében Velinger Tibor. Ez a dinamit összerombolja majd minden mellébeszélését.
Elmondta főnökének a szállásadónőtől hallottakat.
– Ez része volt a tervüknek – mondta Bana Dénes. – Villányinétól tudjuk, hogy Gerlay nem törődött különösebben azzal, hogy miképpen reagál majd Velinger Tibor, ha magához tér a víkendházban, és észreveszi a hiányzó töltőtollat… Hivatalos panaszt nem tehet. Mit is mondhatna? Talán azt, hogy a kémanyagot, amelyet Pula Ildikó megszerzett, ellopták tőle? Azt hitték, nem tesz semmit, ha van esze, minél hamarabb kereket old üres kézzel is… Ezt azzal kívánták elősegíteni, hogy Mikó megjelent a maga szálláshelyén, és nyomozónak adta ki magát. Mintha a rendőrség érdeklődne Velinger után. Gondolták, ezzel lökést adnak a vőlegénynek, hogy mihamarabb szedje a sátorfáját és tűnjön el.
– Pontosan hol kerül sor a töltőtoll átadására? – kérdezte Hód.
– Fent a Gellért-hegyen, pontban tízkor, a Búsuló Juhász Étterem parkolójában. Ott kell várakoznia az XX-es rendszámú Zsigulival. Titokban ott leszünk a közelben. Amint Gerlay kilép a házból, követjük, míg a jelzett helyre nem ér és be nem száll a kocsiba… A maga feladata, hogy addig sakkban tartsa. A parkolóhelyen sötét van. Gerlay nem látja meg azonnal, hogy a kormánynál nem Mikó Ferenc ül, így nem kell tartani semmi meglepetéstől.
Megbeszélték azt is, hogy hol veszi át Mikó kocsiját, majd néhány részletkérdést tisztáztak. Az elhárító főnök ezt követően indult.
– Aztán legyen ügyes, Hód – intette. – Használja ki Gerlay meglepődését, nehogy az valami galibát csináljon önmagával.
– Bízhat bennem, ezredes elvtárs… Különben is Gerlay nem olyan kemény fickó, hiszen elájult Pula Ildikó lakásában, pedig tudta, hogy a lány halott.
– Csak vigyázzon, lehet, megjátszotta magát.