6.
A jegykezelőt Kara Árpádnak hívták, Pestlőrincen lakott anyja családi házában. Hód a térkép segítségével hamar megtalálta a címet. Az utcában mind családi házak sorakoztak. Kocsijával elhajtott a kérdéses ház előtt, és a szomszéd utcában állt meg. Gyalog ment vissza. A ház piciny, régi épület volt, két vastag törzsű fenyőfa mögött bújt meg a telek közepén. Ráfért volna egy alapos tatarozás.
Borongós délelőtt volt, az előrejelzés havas esőt jósolt.
Hód megállt a kertkapu előtt, és megnyomta a csengőt. Kalap nélkül volt, bélelt ballonkabátjának gallérját felhajtotta. A szomszéd ház üveges verandáján félrehúzódott a függöny. Előbb egy idősebb férfi kémlelt ki, majd egy fejkendős néni nyomakodott mellé. Mintha csak hozzájuk csengettek volna.
A fiatalember markáns arcán mosoly futott végig. Lebbent a függöny, a két fej eltűnt az üveg mögött. Ezzel egy időben nyílt az ajtó, alacsony, sovány termetű férfi lépett ki, és kíváncsian nyújtotta nyakát a kapu irányába. Mikor észrevette a magas fiatalembert, kelletlenül mozdult, és otromba papucsával lábán a kapuhoz klaffogott.
– Jó napot – köszönt a fiatalember.
Esküdni mert volna, hogy a jegykezelővel áll szemben, de az illendőség kedvéért azt mondta:
– Kara Árpádot keresem.
Amaz egy fejbiccentéssel fogadta a köszöntést.
– Miért keresi? – kérdezte szinte csukott szájjal, mintha gombóc volna a torkában.
– Beszélni akarok magával.
A jegykezelő összeszorított szájjal állt, az arca lassan gyanakvó kifejezést öltött.
– Honnan tudja, hogy én vagyok Kara Árpád? – ejtette tompán a szavakat.
– Munkahelyén leírták a külsejét. Ott mondták, hogy jelenleg itthon találom, mert szabadnapos. Hivatalosan keresem.
Kara felélénkült.
– A baleset ügyében? – kérdezte.
A fiatalember bólintott. Megmutatta a kerítésen át igazolványát.
– Bartos nyomozó százados vagyok – mutatkozott be. – Lenne egy-két kérdésem magához ebben az ügyben. Csakhogy nem itt az utcán. Nem tudom, bemehetnénk-e magához, vagy ha akarja, kereshetnénk a környéken valami nyilvános helyet. Meghívom egy kávéra vagy konyakra.
Kara egy pillanatig tétovázott, aztán kinyitotta a kulcsra zárt kertkaput, és beinvitálta a fiatalembert. A gyanakvásnak már nyoma sem volt rajta. A konyhában foglaltak helyet az asztalnál. A sovány férfi világos üvegből házi pálinkát kínált. Lehajtottak egy kupicával.
Kara fájdalmas arcot vágott.
– Azért beszélek furán, mert tegnap kihúzták két fogam – mondta, majd az érthetőség kedvéért ujjával is mutatta. – Kettőt, hogy a fene essen belé. Már napok óta gyötört, most a helye az utolsókat rugdalja.
– Egyedül lakik?
– Anyámmal – mondta Kara. – Nyugdíjas, de még dolgozik naponta néhány órát. Visszajöttem hozzá, mivel a feleségem megkurvult. Most van folyamatban a válásunk. Ahogy a francia mondja: ez az élet!
– Ilyen.
– Mit mond?
– Azt mondom: ilyen az élet.
Kara arcán kárörvendő vigyor jelent meg.
– Magát is otthagyta a felesége? – kérdezte. A fiatalember a fejét ingatta.
– Nem vagyok nős – mondta. – Csak helyesbítettem azt a francia mondást.
Kara lemondóan legyintett.
– Az mindegy – szögezte le. – Az asszony megkurvult, és kész. Betette nekem az ajtót. Mindent a vasútnak köszönhetek. Ez a szolgálat megöli az embert. Állandóan úton lenni, távol az otthontól.
– Jól emlékszik a balesetet megelőző minden mozzanatra? – vetette közbe a fiatalember.
– Miért ne emlékeznék? – nyomta meg a szavakat.
– Biztos?
Kara Árpád mélyet sóhajtott, majd egy cifrát káromkodott.
– Maga beszélt Létaival, aki azon az estén ügyeletes tiszt volt – állapította meg.
– Nem beszéltem, csak a jelentését olvastam.
– Egy szemét. Rám akarta fogni, hogy ittas vagyok. Pedig csak egy kortyot kaptam be, miután befutottunk, mert fájt a fogam. Ha tintás lettem volna, hogyan emlékezhetnék mindenre. Ez őt nem érdekelte, a leheletemet szagolgatta. Egy szemét, ha ráadásul a jelentésébe is belevette.
A fiatalember, megkérdezte, rágyújthat-e. A sovány férfi bólintott, és hamutálcát tett az asztalra, aztán elhárította a kínálást.
– Mondjon el nekem mindent erről az útról – kérte a fiatalember.
– Mit akar tudni a százados úr?
– Mindent.
Kara megvonta a vállát. Lehajtott még egy pohár pálinkát, és lassan beszélni kezdett. Elmondott mindent, amit tapasztalt. Részletezte az utasokkal történt beszélgetését, majd hosszan taglalta az állomásfőnöki irodában lezajlott vitát. Mikor befejezte, az üveg után nyúlt, töltött magának, és lenyelte a harmadik pohárka pálinkát.
– Nagyon érdekelne a véleménye – mondta.
– Mi érdekelné?
– A véleménye.– Nemcsak a történetekről, hanem minden mozdulatról, ami a vonaton lejátszódott.
Kara csodálkozva nézett.
– Maga az első, aki kíváncsi a véleményemre – mondta.
– Mert tisztázni akarom a történteket.
– Ugye nem volt baleset? – csapott le Kara.
– Nem.
– Azt az embert kidobták a vonatból.
A fiatalember mélyet bólintott.
– Kidobták – mondta.
Kara a mennyezetnek emelte sovány arcát és hosszan nevetett, akár az eszelős. Mikor tekintete visszatért, a szeme élénken csillogott. Nem lehetett tudni, hogy az ötlete tette ezt vagy a pálinka.
– Így találnám el a főnyereményt a lottón – lelkendezett.
– Magam is rájöttem, hogy itt nem baleset történt. Nem kellett lángésznek lennem, csak gondolkozni. Gondolkodva szépen sorjába rakni a tényeket. Így aztán rádöbbentem, hogy nem lehet szó semmiféle balesetről, az öregurat kivágták a robogó vonatból.
– Sőt azt is tudom, hogy ki volt a gyilkos – folytatta Kara.
– A pótjegyet váltó utas, a későnjövő. Azt hitte, megetet a süket dumájával. Pedig hogy adta a hülyét.
– Hogy adta a hülyét?
Kara megfenyegette az ujjával a fiatalembert, aztán megszólalt:
– Mintha a százados úr arra nem jött volna már rá. A pasas ott állt a hátam mögött, mikor a nyitott ajtóhoz léptem. Talán engem is kirepített volna, ámbár megszólalt, akkor vettem észre. Hogy a hidegre ébredt fel, az mese! A szeme sem úgy festett, mint az álmosnak. Aztán, ahogy beburkolta magát azzal az átvetett sállal is. Mintha a képét féltette volna az idegen szemektől.
– A leglényegesebb, hogy nem akart emlékezni fülketársaira.
– Ahogy mondtam. Azt mesélte, hogy végig aludt. Aztán meg hazudott. Nem akart emlékezni, hogy melyik fülkében utazott. Mikor én tévedtem, legalábbis látszólag, akkor meghagyott a feltételezésemben: ahol a kabátok lógtak, ott utaztak.
A fiatalember mélyet szívott cigarettájából, hogy feszültségét leplezze, aztán elnyomta a csikket a hamutartóban.
– Nem az volt a fülkéjük, ahol a kabátok lógtak? – kérdezte.
– De nem ám!
– Ezt meg honnan tudja ilyen biztosan?
– Fogadást ajánlottam a pasasnak. Ugyanis korábban, mikor a jegyeket kezeltem, láttam, hogy a függönyön egy ötforintos nagyságú kerek lyuk van. Valahogy csikkel kiégették. Aztán véletlenül azt is láttam, hogy milyen füstszűrős cigarettát szívnak. A kettőt együttvéve következtethettem a fülkére. Ezt mondtam is a pasasnak. Abban a fülkében, ahol a nyitott ajtó becsukása után a kabátokat megtaláltam, ezek a jellegzetességek nem voltak találhatók.
– A hamutartókban nem volt füstszűrős csikk, és az elsötétítő függöny sem volt kiégetve?
Kara akkorát bólintott, hogy feje kis híján az asztal lapját érte.
– Pontosan így van – mondta. – A pasas pedig meghagyott ebben a tudatban. Inkább vesztett volna, de nem világít rá a tévedésemre.
A fiatalember elgondolkodva forgatta az asztalon a pálinkásüveget, majd gondosan félretolta a sovány férfi kezeügyéből.
– Vajon, mi okból tette ezt?
– Hogy ne jöjjek rá a cselre.
– Miféle cselre?
Kara megemelte a hangját:
– A kabátok áthelyezésére, százados úr. Elfelejti, hogy a fülkében akkor senki sem volt? Sem az idős úriember, sem a szakállas. Ez utóbbi csak később jött, és azt mondta, engem keresett. A pótjegyet váltó pasas azt akarta, nehogy rájöjjek a helyváltoztatásra.
– Maga viszont észrevette, hogy fülkét cseréltek.
– Később döbbentem rá, mikor elhagytam az állomásfőnöki irodát, hogy szántszándékkal rászedtek. A fülkecserét nyomban tudtam.
A fiatalember kis ideig gondolkozott, majd megszólalt:
– Személyleírás kellene erről a férfiról. Mint mondhat róla?
– Csak annyit, amit már eddig is elmondtam.
– Magas vállas férfi és dohányzik. Ez ideig annyit mondott róla.
– Akár egy templomtorony, és füstöl, mint a gőzmozdony. Nagyon be volt bugyolálva. Apropó! A szemöldöke sűrű volt és egyenes, szinte egybenőtt.
– Már ez is valami. Kicsivel több, mint volt.
Kara váratlanul felderült, és a térdére csapott.
– Ó, van itt egy érdekes dolog – kezdte. – Már az úton szöget ütött a fejembe a pasas hangja. Emlékeztetett valamire, de nem tudtam rájönni, mi lehet az. Aztán, amikor befutottunk, hirtelen belém villant a megoldás. Ennek a pasasnak a hangja olyan volt, mint a kerekes kút láncának a recsegése, mikor a vizet húzzák. Gyermekkoromban sokszor nyaraltam vidéken a nagyanyámnál, nekik volt kerekes kútjuk. Szerettem vizet húzni a kútból, borsódzott a hátam, ahogy a feltekeredő lánc recsegett. Ugyanezt a borzongást éreztem, amikor a pasas megszólalt, és a hangja eljutott a fülembe. Ugye milyen érdekes?
A fiatalember a fejét biccentette.
– Igen – mondta. – Ha még egyszer hallaná beszélni ezt a férfit, felismerné csupán a hangja alapján?
– Százszázalékosan.
– Tehát tudná azonosítani?
– Erre mérget vehet.
– Örülök, hogy alkalomadtán e tekintetben számíthatunk a segítségére.
Kara Árpád szívére tette a kezét, és felnézett a csupasz dróton lógó konyhai villanykörtére. A hangja ünnepélyesen csengett, amikor megszólalt:
– Ó, bárcsak sor kerülne erre. Szívemből kívánom. Legalább megtudná, hogy nem sikerült átvernie. Hallaná, amikor a pofájába vágom, hogy átláttam a szándékán, csak akkor még nem tudtam, mire megy ki a játék. De szeretném látni a megnyúlt képét, amiért hülyének nézett. Fölényes volt és pimasz. Nem szeretem a fölényes, a lekezelő módon tárgyaló embereket – s Kara hangjának már nem volt ünnepélyes színezete. Ingerült volt, a szavak kapkodva ömlöttek belőle. – Mintha egy kilométerről tárgyalt volna velem. Semmibe sem vett. Ha sor kerül arra az izére, majd megtudja, kivel állt szembe. Mi is az az izé?
– Azonosítás.
– Úgy van, azonosítás. Ha erre sor kerül, tele lesz a pasas nadrágja. Arról nem is beszélve, ha a pofájába vágom, hogy akkor nem hittem egy szavát sem. Csak úgy tettem, mint aki hisz.
A fiatalembert megdöbbentette a sugárzó gyűlölet. Most már tisztán látta, mi zajlott le köztük a vonaton. A történetek önmagukban nem válthattak ki ennyi felhalmozott indulatot. Ennek gyökerei mélyek kellettek, hogy legyenek. Meg volt arról győződve, hogy az adott helyzetben Kara Árpádnál bárki kiválthatta volna ugyanezeket az érzéseket, ha csak egy cipősarokkal is magasabb nála.
– Miután befutottak a pályaudvarra, azt a férfit többé nem látta? – kérdezte.
Kara a fejét rázta. Arcán nyoma sem volt az előbbi indulatnak.
– Mikor a cuccot megtaláltam, kinéztem a fülke ablakán, de a peron már üres volt – mondta.
– Mi célból nézett ki?
– Gondoltam, megpillantom azt az idős urat, hátha éppen siet vissza a cuccáért.
A fiatalember elővett egy doboz cigarettát. Lassan kihúzott egy szálat, és rágyújtott. Gondolatai a pótjegyet váltott ismeretlen utas körül forogtak. Egy gyanúhoz minden adat összeállt, de ez a gyanú nem volt alapos. Ehhez sok minden más kellett volna ellentmondás nélkül. Itt pedig akadt ellentmondás, elég súlyos. A személyleírás is semmitmondó volt. A kalauz egyebet sem tudott elmondani a magas termeten és a jellegzetesen recsegő hangon kívül. Persze az nem lehetett véletlen, hogy a férfi ügyesen elrejtette arcát a vastag sál mögé. Ha ezzel az volt a célja, hogy homályba maradjon, márpedig csak ez lehetett, akkor ezt elérte.
Kara hangja magához térítette.
– Százados úr, száz százalék, hogy ez a pasas a gyilkos – szögezte le.
– Lehetséges, hacsak…
Kara felcsattant:
– Nincs semmiféle kifogás. Ez a templomtorony nagyságú pasas dobta ki a vonatból az idős embert. Ki más tehette volna? Ügyesen adta előttem a hülyét, amikor megleptem a nyitott ajtónál.
– Hacsak nem voltak társai – vetette közbe a fiatalember.
Kara Árpád megkaparintotta az üveget, majd vidáman meglóbálta, és hihetetlen szerencsével színültig töltötte az előttük heverő két kis poharat. Mutatványnak is beillett volna. Megemelte a magáét, és kérdően nézett.
A fiatalember látszólag benne volt az italozásban, de a koccintás után éppen csak az ajkához emelte a poharat, aztán letette. Nem úgy Kara. A jegykezelő egy mozdulatával ledöntötte torkán az italt.
– Csak a fogam helye ne fájna úgy – sopánkodott.
Az ablak felé fordította a fejét, és a keretet nézte. Tekintetének nem volt éle.
– Hacsak nem voltak társai – ismételte.
– Úgy van.
Kara visszahozta tekintetét a kertről.
– Ez lehetetlen – mondta határozottan. A szeme élénk lett. – Mindig egyedül volt, senkivel nem láttam sutyorogni. Talán a szakállas? Nem, azzal sem váltott szót. Nemcsak társak, de a társ is kizárva. ;
A fiatalember távolabb csúsztatta maga elől poharát.
– Mi a véleménye: a szakállas és az áldozat ismerte egymást?
– Hogy azok ketten?
– Igen.
– Teljességgel lehetetlen.
Kara megélénkült, mindkét karját felkapta, mintha láthatatlan kórust vezényelne.
– Vigyázzunk, mit mondunk – figyelmeztetett. – Itt minden apróságnak jelentősége van. – Leengedte a karját. – Hogy jól elbeszélgettek, még nem jelenti okvetlen azt, hogy ismerték egymást. Én csak azt láttam, hogy kontaktusban vannak. Hogy az kontaktus milyen lehetett? Ahhoz tudni kellene, hogy mit beszélgettek. Ezt viszont csak a pasasunk tudná megmondani, aki a fülke sarkában aludt. Legalábbis úgy tett, mintha aludna. Én azonban esküdnék rá, hogy a szerencsétlen ember és a szakállas korábban nem ismerte egymást. Elég volt rájuk nézni. Ez lerítt róluk.
– Hogyan?
– Ahogy azok ketten kinéztek, százados úr. A különbségre a Makó és a Jeruzsálem közötti távolság nem kifejezés. Két világ volt az.
– Az öltözetükre gondol?
Kara bólintott, aztán alapos részletességgel leírta mindkét utas ruházatát. A fiatalember kénytelen-kelletlen, de igazat adott a jegykezelő észrevételének. A legfurább pár díját kétségkívül az áldozat és a szakállas nyerte volna. Ezzel viszont újabb gyanú született. Ez sem volt alapos, és ráadásul ugyanazzal az ellentmondással bírt, mint a pótjegyet váltó utas esetében. Mindketten igyekeztek megmaradni a kalauz emlékezetében, mintha csak számítottak volna valami későbbi tragédiára. A szakállas a részeges kellemetlenkedővel, aki az ablakokat nyitotta. A másik utas pedig pótjegy váltásával és viselkedésével. Közben vigyázott arra, hogy az arca felismerhetetlen maradjon.
Kara mélyet sóhajtott, aztán megkaparintotta a még teli poharat, és egy mozdulattal kiitta, mintha a sajátja lett volna.
– Egy biztos – kezdte –, ennek a gyilkosnak nem az volt az első esete.
– Azon a vonalon történt már ehhez hasonló bűncselekmény?
– Nem. Legalábbis nincs róla tudomásom.
A fiatalember ismét távolabb tolta a pálinkásüveget.
– Akkor honnan veszi ezt? – kérdezte.
– Ez a pasas ült már. Börtönben volt. Elárulta ezt a kemény, vagány beszéde.
– Ebből következtetett?
Kara Árpád magabiztosan kihúzta magát.
– A következtetésemnek hihet, százados úr – mondta nyomatékkal. – Manapság ezt a beszédet csak a vagányok között lehet elsajátítani. Ennek a helye pedig a börtön vagy valami fegyintézet. Tehát a környezet. A háború előtt mindehhez nem kellett rács mögé vonulni. Voltak erre megfelelő nevelőhelyek, mint például a Ceglédi út vagy az Auguszta-telep. Itt nem volt fegyőr, rács, de börtönszag áradt. A szövegről meg lehetett különböztetni, hogy ki hová való. Aki vagányul beszélt, még nem jelentette azt, hogy börtönviselt volt. Csak a legjobb úton járt, hogy az legyen. Manapság hol vannak ilyen telepek, nyomornegyedek, ahol szinte tömegben és gyermekkorban fertőződnek meg a fiatalok? A mi pasasunk jóval a háború után született. Hol tanulta meg a jellemző vagány szavakat? Csak egy helyen.
– Mindezzel nem megyünk semmire.
– Annyira azonban igen, hogy a pasas büntetve volt.
– Feltételezés szerint.
Kara Árpád dühösen legyintett.
– Tényen alapuló feltételezés – mondta. – A szövegelése erre utal, annyi szent.
– Most már csak az hiányzik, hogy kitaláljuk, miért lehetett börtönben.
Kara hosszú pillantással felmérte a pálinkásüveg távolságát.
– Gúnyolódik, százados úr? – kérdezte.
– Ne igyon többet.
– Ne féltsen, többre vagyok hitelesítve. Most szükségem van rá. Elzsibbasztja a hiányzó fog helyét, és gondolkodásra serkent. Többet tudok segíteni, ha forognak a kerekeim. Jobban emlékszem, és az ötletek is jönnek. Átvehetem a feladatát?
A fiatalember csodálkozott.
– Mit akar átvenni? – kérdezte.
Kara megkaparintotta az üveget és villámgyorsan eltüntette egy pohárka tartalmát. Nem töltött újra, de az üveget sem engedte el kezéből, sőt tenyere közé fogta, mintha melengetni akarná.
– Hát ezt a kérdezősködést, ténymegállapítást most elvégzem, jó?
A fiatalember lemondóan bólintott és lapos pillantást vetett órájára.
– Induljunk ki abból a feltételezésből – folytatta Kara –, hogy a pótjegyet váltó utas a gyilkos. Mit tudunk róla? Nem sokat! Inkább azt mondhatnánk: semmit! Két momentum azonban mégis akad. Egyik a jellegzetesen recsegő hang. A másik, hogy büntetve volt, tehát van priusza, satöbbi. Így van?
– Valahogy így lenne, ha a két momentumot tények támasztanák alá. Más tények.
– Például?
– Például újabb tanúk, akik megerősíthetnék a jellegzetesen recsegő hangot. A másiknál konkrét név, adat, amelynek alapján megtalálhatnánk a priuszát. Máskülönben gratulálok, az eszmefuttatása elsőrendű. Lefogadom, hogy kedveli a krimiket.
Karát láthatóan letörte az ellenérv, amelyet kénytelen volt elfogadni. Figyelme az üveg felé fordult. Hirtelen meggondolta magát, felpattant, és eltűnt a szobába nyíló ajtó mögött. Egy pillanat múlva máris jött, kezében papírlapot lobogtatva, arcán diadalmas vigyorral.
– Eszembe jutott egy olyan bizonyíték, amely játszi könnyedséggel eljuttatja a gyilkos kilétéhez – mondta.
A fiatalember kíváncsian nézte az asztalra terített papírt. Egy pótjegy volt az, amely a kérdéses Hajdú expresszre szólt.
– Ez a mi emberünk pótjegye volt? – kérdezte.
Kara sovány arcán olyan öröm égett, mint az újsütetű apának fia születésénél.
Úgy van – mondta ünnepélyesen. – A pasas visszaadta nekem azzal a megjegyzéssel, hogy tegyem el emlékbe. Nos, eltettem. Ez lesz a csomó a nyakára kerülő kötélen.
A pótjegyen nem volt semmi adat. Csupán az összeg, a dátum a vonatszámmal, valamint a kalauz aláírása.
– Ebből hogyan akar a pasas kilétére bukkanni? – kérdezte a fiatalember.
– Abból a következtetésből kiindulva, hogy a pasas büntetve volt.
– Most már értem.
– Na végre!
A fiatalember egyetértett a jegykezelő logikus következtetésével. Amennyiben a pótjegyet váltó összeütközésbe került a törvénnyel, akkor valóban priusza van, amelyet nyilvántartanak ujjlenyomatával együtt. A pótjegyen levő ujjnyomatokat rögzíteni lehet, majd összehasonlítani a nyilvántartásban levőkkel. Így azonosítani tudják.
– Ezt nekem adja? – mutatott a pótjegyre.
– Ezért hoztam ki.
– Köszönöm.
– Mázli, hogy az eszembe jutott. Azért került haza, mert a kabátzsebembe tettem. Ha akkor a táskába teszem, már régen eldobtam volna. Arra nem számíthattam, hogy ennek egyszer jelentősége lesz.
A fiatalember egy borítékot kért, és olyan papírt, amit a férfi alaposan összefogdosott. Hangsúlyozta, hogy lehetőleg sima papír legyen.
– Miért kell az ujjnyomatom? – kérdezte Kara.
– Összehasonlítás végett, mert maga is megfogta a pótjegyet. Honnan tudják majd, hogy melyik a magáé és a volt utasé, ha nincs az összehasonlításra ujjnyomat?
Kara eltűnt a szobában, és egy üres borítékkal tért vissza. Magával hozott egy régen lejárt lottót.
– Ezen a nyeretlen szelvényen egy csomó ujjnyomatomat megtalálják – mondta.
A fiatalember mindkettőt óvatosan a borítékba csúsztatta, aztán felállt az asztaltól, jelezve, hogy a beszélgetést befejezettnek tekinti. A sovány férfi villámgyorsan töltött magának, és ledöntötte a torkán az italt.
– Mikorra várható, hogy a pasast elkapják? – kérdezte.
– Még az sem biztos, hogy felderítjük a kilétét. Ehhez valóban priuszának kellene lennie.
– Efelől legyen nyugodt.
– Csak tudnám, honnan ez a magabiztosság.
– Megérzés, százados úr, megérzés.
A fiatalember a kezét nyújtotta, Kara a kapuig kísérte.
– Az azonosításon ott akarok lenni – hangsúlyozta a sovány férfi. – A pofájába akarom vágni, hogy ő váltott pótjegyet a kérdéses járatra. Hadd tudja meg, hogy hiába nézett hülyének, és vagyok olyan okos, mint ő.
– Megígértem, amint erre sor kerülhet, értesítést kap, de lenne nekem is egy komoly kérésem.
Kara Árpád felvette szokásos pózát: a fejét félrebillentette, mint csibéit féltő kotlós, mereven bámult.
– Igen.
A fiatalember lehalkította a hangját.
– Senkinek ne szóljon a látogatásomról – mondta. – Főként a pótjegyet ne említse. Ott a pályaudvaron most van éppen elég találgatás. Maradjon kettőnk titka ez a beszélgetés.
Kara a szívére tette kezét, és kihúzta magát, akár az újoncok az eskütételnél.
– Bennem bízhat, százados úr – mondta.
– A szomszéd ház üveges verandáján ismét megbillent a függöny. Most előbb a fejkendős nénike csodálkozott ki, aztán az idősebb férfi. Úgy látszott, előre megbeszélt terv szerint folytatták kíváncsiskodásukat.
A fiatalember megnézte óráját, és kocsiján egyenesen a Várba hajtott. A Mátyás-templom közelébe leállt, és gyalog indult tovább.
Szürke volt az égbolt, levegőben lógott az eső lába.
A Halászbástyán csupán egy férfi ténfergett, és az ólmos színbe vesző várost nézte. Hajadonfőtt volt, mintha csak dús ősz üstökével akarna kérkedni, ötvenes éveinek a derekán járhatott, de nyúlánk termetén ez nem látszott meg. Hosszú arca, kissé hegyes orra volt. Magas homlokát mély ráncok tarkították, hegyes álla makacs természetét sejtette.
A fiatalember a várakozó mellé lépett, és halkan megszólalt:
– Hód, jelentkezem.
Bana Dénes ezredes kezet rázott beosztottjával. Az arca olyan volt, mint hoppon maradt fogadóé az ügetőn. Cigarettát kínált, rágyújtottak.
– Jól megfáztunk – szögezte le az ezredes.
– Zsákutcába kerültünk.
Bana kilökte magából a füstöt. Előbb körülnézett, aztán kissé megemelte a hangját.
– Ez a maga zsákutcája, Hód – mondta.
– Való igaz, az enyém.
– Erről van szó.
A fiatalember lassan megszívta cigarettáját, közben gondolatait rendezte. Igazat adott főnökének, valóban zsákutcába jutott. Ez a zsákutca pedig az övé volt,teljes egészében, szőröstül bőröstül. Mindenben önállóan cselekedett és döntött. Ez ideig nem is volt fennakadás. A dolgok úgy haladtak, ahogyan erre számítottak. Igaz, Máté Lajost leleplezhette volna már jóval előbb. Pontosan akkor, amikor megszerezte a fontos találmányt, amelyet a golyóstollba rejtett mikrofényképezőgép rögzített. Ő azonban amellett kardoskodott, hogy gombolyítsák végig az egész szálat. Kapják el a kémszervezet összekötőjét is, aki a mérnököt beszervezte. Jóllehet, Máté leleplezésénél elárulta volna ezt a személyt, de arra semmi biztosíték nem volt, hogy ez az ügynök beszélni fog, ha nincs kellő bizonyíték bűnösségére. Csapdát kellett állítani. Ez pedig a mérnök által megszerzett találmány lett. A golyóstoll! Akinek ezt Máté átadja, az kulcsfontosságú a teljes felderítés számára. Várni kellett tehát, éber figyelemmel kísérve a mérnököt. Most viszont kudarc következett.
– Meg kell sürgősen találnom a golyóstollat – közölte felettesével.
Bana nem volt optimista e tekintetben.
– És ha már lekéstünk erről? – kérdezte.
– Lehetetlen.
– Mi a biztosítékunk arra, hogy még nem szerezték meg az orrunk előtt?
– Máté nem hozta magával Debrecenbe.
– Ezt biztos?
– Átkutattam a holmiját az első este, amikor fürdött. Nem volt nála.
Mindketten tudták, hogy ezt megelőző nap a mérnök zakójának felső zsebében virított a toll.
– Akkor valahol a lakásában kell hogy legyen – vélekedett az ezredes, és lapos pillantást vetett beosztottjára. – Ott megtalálhatjuk?
– Talán.
– Hogyhogy talán?
A fiatalember néhányszor megszívta a cigarettáját, aztán eltaposta a csikket.
– Azért mondom, hogy talán, mert tudom, hogy nem lesz könnyű – szögezte le.
– Meggyőződésem, hogy Máté nem hagyta íróasztalán a tollat, hanem megfelelő helyre dugta. Takarítónőjének kulcsa van a lakáshoz, akkor megy be, amikor akar. Továbbá ha Máté elutazik, mindig a házfelügyelőnél hagyja tartalék kulcsát, hogy ha netán valami történne, a lakásba bemehessenek. Ilyen körülmények között nem hagyhatta a tollat szem előtt még akkor sem, ha kívülállónak ez a tárgy természetes. Valahová elrejthette.
– Ha két kulcsot is másra bíz, hol őrzi az értékes bélyegeit?
– Egy téli tájkép által takart faliszekrényben.
– Páncélszekrény?
– Ugyan, még jó szándékkal sem lehet annak nevezni.
– Csak egy rejtekhely.
– Inkább lemezből készült tákolmány, de takarva a festménytől, lehet rejtekhelynek is nevezni. Egy kalapáccsal is be lehet verni az ajtaját. Ott tartja értékesebb bélyegeit, de kétlem, hogy a golyóstollat is oda rejtette volna.
Bana felszisszent, és a földre ejtette tövig égett cigarettáját.
– Ez olyan hihetetlen? – kérdezte.
– Hihetetlen, mert a rejtekhelyről sokan tudnak. Ezzel tisztában volt Máté is. Aki meg akarja a golyóstollat szerezni, elsőnek itt keresné.
– Ami az egyiknek valószínűtlen, a másiknak kézenfekvő lehet.
A fiatalember elmosolyodott.
– Nem ejtettem el végleg a szekrény átnézését – mondta határozottan.
Bana Dénes a beszélgetést Máté Lajos halálára terelte. Ismertette a boncolás eredményét, amelynek jegyzőkönyvét időközben megkapta. A törvényszéki szakértő a halál okát koponyaalapi törésben határozta meg. Természetesen nem zárta ki annak valószínűségét, hogy az áldozatot esetleg kidobták a vonatból. Konkrét idegenkezűséget, amely kétséget kizáróan a gyilkosság ténye mellett szólt volna, nem tudott meghatározni. A mérnök súlyos sérülése keletkezhetett a vonatból történő kiesése során, nem pedig azt megelőzően.
Bana újabb cigarettát dugott a szájába, és rágyújtott.
– Most pedig azt mondja meg nekem, honnan vette a gyilkosság tényét? – kezdte. – Megkérem, ha lehet mellőzze a talán, a feltehető és a hasonló elképzelésen alapuló feltevéseket. Tények győznek csak meg. Kíváncsi vagyok, mit állít szembe a boncolási jegyzőkönyvvel, a törvényszéki orvosszakértő véleményével. Nos?
– A boncolási jegyzőkönyvet állítom szembe.
Az elhárítófőnöknek leesett az álla.
– Micsodát? – hápogott, aztán gyorsan megszívta cigarettáját. – Maga viccel, Hód?
– Eszemben sincs viccelni, ezredes elvtárs.
Egy pár érkezett a Halászbástyára. Elhallgattak, és a várost nézték. Azok kisvártatva eltűntek a lejáró irányába.
– Ne forgassa nekem itt a szavakat, mint a cséphadarót – méltatlankodott az ezredes. – Beszéljen világosan. Mit állít szembe a jegyzőkönyv tényeivel?
– A jegyzőkönyv sorait. Ahol leszögezi, nem zárja ki annak valószínűségét, hogy az áldozatot kidobhatták a vonatból. A halált okozó sérülés keletkezhetett a zuhanásnál, de előfordulhatott azt megelőzően még a vonatban. Nekünk elsősorban a kiesés körülményeit kell vizsgálat tárgyává tennünk. Azt a kérdést: kieshetett-e Máté Lajos a vonatból vagy sem. Baleset, vagy gyilkosság? Másodsorban érdekes a halált okozó sérülés megállapítása.
– Nem indulhatunk ki a másodlagos tényezőkből?
– Az elsődlegesekből kell kiindulnunk! Ez pedig a kiesés ténye. Ha ebből indulunk ki, találunk tényt, amely arra mutat, hogy a mérnököt megölték. Hogy aztán élve vagy holtan dobták ki a vonatból, még nem tudni.
Bana egy kézmozdulattal elhallgattatta beosztottját.
– Nana – mondta. – Már megint itt a bukfenc. Élve került ki a vonatból vagy holtan? Ha élve, akkor baleset. Amennyiben holtan, így gyilkosság!
– Az előbbi nem zárja ki a gyilkosság tényét – vetette közbe az elhárítótiszt. – A lényeg a kidobáson vagy a kilökésen van.
– A tényt mondja.
– Leütötték és kidobták.
Bana Dénes hosszan nézte beosztottjának markáns arcát. A fiatalember állta főnöke pillantását. Bana elpöckölte a csikket, mély lélegzetet vett, aztán megszólalt:
– Ez igen, ezt szeretem magában, Hód, ha ilyen tömören és egyszerűen, minden körülírás nélkül kifejezi magát. Leütötték és kidobták. Ebben aztán minden benne van, de tény egy szál sem. Maga pedig azzal büszkélkedett, hogy tényt mutat fel. A telefonba is ezt mondta.
– Igen. Bebizonyítom, hogy Máté Lajos eszméletlen volt, amikor kidobták a vonatból.
– Úgy – mondta nyomatékkal a hangjában az ezredes. – Egyszerűen kivágták a vonatból.
– A kérdéses kocsiban, amelyben utazott, vonszolási nyomokat találtam annál az ajtónál, amelyet a kalauz nyitva talált.
Banának a homlokán összeszaladtak a ráncok.
– Honnan tudta meg a kocsit? – kérdezte.
– A kalauz jegyzőkönyvet készített a fülkében talált tárgyakról. Ebben megemlítette, hogy ennek a kocsinak az egyik ajtaját menet közben nyitva találta. Megjegyzem, hogy ezek az ajtók maguktól nem nyílhatnak ki. Műszakilag alaposan utánanéztem ennek. A véletlent elvethetjük.
– Miből gondolta, hogy azok a nyomok kétséget kizáróan vonszolás hatására keletkeztek?
A fiatalember felhajtotta kabátgallérját és zsebre dugta a kezét. Hűvös szél támadt.
– A két folyamatos vonal, éles karcolások a linóleumban – kezdte. – Méghozzá két vonal. Az egyik pontosan egy méter tizenöt centi, a másik kilencvennyolc centi hosszú. A vonalvezetés hullámos. Keletkezési helyük pontosan a mosdó elé esik, irányuk az ajtó. Természetesen az az ajtó, amelyet a kalauz nyitva talált.
– Mitől keletkezhettek?
– Cipőn levő sarokvastól. Intézkedtem, hogy Zimonyiék megkapják vizsgálatra Máté Lajos mindkét cipőjét. Sarokvas van rajtuk. A mérnök csak bőrtalpú cipőket viselt, és kivétel nélkül mindegyiket felvasaltatta. Már messziről rá lehetett ismerni lépései hangjára.
– Ezért kereshetett a délelőtt folyamán Zimonyi – vetette közbe az ezredes. – Folytassa.
– Megkaptam az eredményt. A laboratóriumi vizsgálat a sarokvasak éleinél linóleumdarabkákat talált. Szükségtelennek tartottam, hogy mintát vegyenek a vasúti kocsi linóleumából összehasonlítás végett. Ugyanis már ennyit is elegendőnek tartottam szavaim alátámasztására, állításom igazolására. Ha mindezek mégsem nyugtatják meg kellően ezredes elvtársat, az összehasonlítást bármikor elvégezhetik az illetékes szakemberek. Mindenesetre a technikusok lefényképezhetnék azokat a vonszolási nyomokat. Ezekre a tárgyi bizonyítékokra még szükségünk lehet.
– Intézkedem, hogy Zimonyiék sürgősen elvégezzék ezt a munkát. A precizitás megköveteli, hogy akkor már az összehasonlítást is elvégezzék a linóleummal kapcsolatban.
– Akadt gyanúsított is.
Bana Dénesnek a meglepetéstől kikerekedett a szeme.
– Nocsak – mondta. – Ez hogyan sikerült?
– Tisztáztam egy-két dolgot.
– Ki ez?
– Csak feltételesen neveztem gyanúsítottnak. Igaz, a kalauz esküszik rá, hogy ez az ember nyitotta ki az ajtót és nála kézenfekvő: ez lökte ki az utast a vonatból. De nagyfokú elfogultság vezérli megítélését.
– Szóba jöhet számunkra vagy sem?
A fiatalember pontosan beszámolt Kara Árpádnál tett látogatásáról. Mikor felfedezte a vonszolási nyomokat a vasúti kocsi padlózatán, megerősödött benne a gondolat, hogy a mérnök nem baleset áldozata lett, hanem szándékosan meggyilkolták. Ezért szükségesnek tartotta, hogy a nyitott ajtó kérdését, a körülményeket személyesen tisztázza a kalauzzal.
Az elhárítófőnök közbevetés nélkül hallgatta meg beosztottját. Úgy vélte, hogy ennek a pótjegyet váltó ismeretlen utas személyének a kiderítése nagyban elősegítené egy sor sürgős kérdés tisztázását.
Mindketten egyetértettek abban, hogy ez az ismeretlen utas nem lehetett az elkövető.
– Ha elfogadjuk azt a felvetést, hogy Máté Lajos gyilkosság áldozata lett, akkor az egy előre kitervelt és pontosan végrehajtott akció volt – magyarázta az ezredes. – Egy ilyen tervből szinte kilóg magatartásával ez a pótjegyet váltó utas.
– Logikusnak látszó következtetés.
– A gyilkosnak minden szándéka – folytatta az ezredes – arra kellett irányuljon, hogy ne kerüljön előtérbe. Ne tegyen semmi olyat, amivel feleslegesen magára irányíthatja a figyelmet. Főként a hivatalos figyelmet. Erre mit tesz ez az utas? Traccsolgat a kalauzzal, leáll vele vitatkozni, egy csomó olyan dolgot tesz feleslegesen, amivel magára irányítja az érdeklődést. Az igaz, hogy az arcát sállal fedte, kalapját a szemébe húzta, és így társalgott, de ez még nem támaszthat gyanút. Persze jó lenne tudni, ki volt ez a fickó.
– Erre van halvány reményünk – vetette közre az elhárítótiszt.
– Remény?
A fiatalember beszámolt a kalauz ötletéről. Átadta a borítékot, amelyben a vasúti pótjegy és a lottószelvény volt.
– Ha priusza van, nyert az ügyünk – vélekedett az elhárítótiszt.
Bana zsebébe süllyesztette a borítékot.
– Lehetséges – mondta. – Mindenesetre megpróbáljuk.
– Sürgős lenne. Még ma szeretném tudni a választ.
– Mit akar tenni, ha megtudjuk az adatait?
Mintha összebeszéltek volna, egyszerre indultak a lefele vezető lépcsők irányába.
– A címét, hogy mielőbb beszéljek vele – mondta az elhárítótiszt.
– Csak óvatosan. Nem szeretem, ha úton-útfélen felfedi magát.
– Nincs kockázat, mert közvetlenül nem tartozik az érdeklődési körünkbe.
– Azt sohasem lehet tudni, hogy ki mikor lépi át ennek a körnek a határát. Ez a fickó közvetlenül valóban nem tartozik a kémkedést tekintve az érdeklődésünkhöz. A gyilkossághoz azonban igen. még ha tanú is. A kettő viszont szoros kapcsolatban áll egymással. Nem lehet teljesen egyiket kizárni a másiktól. Tehát legyen óvatos.
A fiatalember bólintott.
– Mátéval kapcsolatban fenntartjuk a baleset látszatát? – kérdezte.
– Természetesen. Gyanút keltenénk, ha ennek az ellenkezőjét terjesztenénk. Kifelé balesetnek könyveljük el az ügyet.
– Akkor a lakás nem lesz hivatalosan lepecsételve.
– Nem.
A fiatalember tudta, ha a lakást át akarja kutatni, nincs sok vesztegetni való ideje. Minden perc késés azzal a veszéllyel járhat, hogy megelőzik. A találmányt tartalmazó golyóstoll megszerzése másoknak is érdeke. A lakás átkutatása azonban egy teljes napot kíván. Az időből kifutott, mindezt kénytelen lesz holnapra halasztani. A mérnöknél nem kutathat villanyfénynél, ugyanis a szomszédból belátni a vékony függönyön. Az ablakokat nem takarhatja el, mert akkor gyanút foghatnak a házban.
– Legkésőbben holnap reggel átfésülöm a lakást – jegyezte meg.
– Kívánom, hogy sikerrel járjon.
– Nem lesz könnyű.
Bana Dénes a lépcső aljában megállt. Mielőtt a térre lépett volna, cigarettára gyújtott és fürkészően nézett kocsija felé.
– Máténak milyen hozzátartozója van? – kérdezte.
– Egy nagynéniről tudok. Azzal elég szoros kapcsolatot tartott.
– Ki fogja megkaparintani az öröklakást?
– Ha akad, akkor valami egyenesági rokon, ha nem, akkor valaki más – mondta. – De az is lehet, hogy akad végrendelet. Ez majd kiderül.
– Micsoda jogi nyelvezetet használ. Egyenesági rokon. Valami tanfolyamon tett rá szert? Tudtommal ez ideig széles ívben elkerülte a jogi egyetemnek még a környékét is.
– A Jogi esetekben hallottam – célzott az elhárítótiszt a televízió egyik népszerű műsorára.
Bana tréfásan megfenyegette.
– Csak vigyázzon, nehogy ledoktoráljon – mondta. A kezét nyújtotta, aztán komolyra fordította a szót. – Ne felejtsen el késő délután felhívni. Hátha megtudunk valamit erről a pótjegyet váltó utasról.
– Ha büntetve volt, nyertünk.
– Azonnal értesítsen majd, ha a lakásban talál valamit.
– Ezt csak holnap, késő délután tudom megmondani. Bana egyetértően bólintott.
– Az lesz a mi emberünk, aki a lakásban egy golyóstollat fog keresni – szögezte le. – Ez lesz az első számú gyanúsítottunk.
– Bár már ott tartanánk – felelte az elhárítótiszt. Egyikük sem sejtette, hogy ettől milyen rövid idő választja el őket.