2.
A Vegyipari Kutatóban a büfé a földszinten volt, közvetlenül a tanácsterem mellett. Ezt a helyet a tervezők eredetileg ruhatárnak szánták. Később azonban az épület gazdái rájöttek, hogy ruhatárra semmi szükség, átalakították és berendezték büfének. Ennek hasznossága főként a reggeli és a kora délelőtti órákban mutatkozott meg. Ebédidőben is fellendült a forgalom, de ezt követően alaposan megcsappant. A délutáni zárásig aztán már csak ritkán érkezett vendég.
Azon a napon Balassa Péter ilyen ritka vendég volt. Senkit sem talált a büfénél. Az ismerős lány a pult mögött ült és egy füzet fölé hajolva elmélyülten számolt. Látszott, ez nem az erős oldala. Rövid fehér köpenye alig fedte tomporát. A combja vastag volt, a lába formátlan, a térde akár a cipó.
Balassa pontot tett bámulására és a pultra könyökölt.
– Jó napot, Gizike!
A lány összerezzent, mintha hátba vágták volna és felkapta a fejét. Még jóindulattal sem lehetett csinosnak nevezni. Az arca akár a nyúlé. Vastag felső ajka képtelen volt eltakarni két hatalmas szemfogát, amely előreállt, mint a rohamra induló markológép kanalának villája.
– Jaj, de megijesztett a mérnök úr – mondta a lány.
Balassa már jó néhányszor szóvá tette, hogy nem vegyészmérnök, csupán laboráns, de mindez hiábavalónak bizonyult. A lány minden fehérköpenyest mérnöknek titulált, válogatás nélkül.
– Egy kávéért jöttem – közölte Balassa.
– Szerencséje van, pont most akartam leereszteni a gőzt.
– Ne gőzölje fel… Csak simán kérem.
Gizi felállt és a géphez billegett. Nem volt benne semmi természetesség, minden mozdulata, rezzenése mesterkéltség látszatát keltette. Még a fiatalságra jellemző báj is, mintha kiszorult volna belőle. Miközben a géppel bíbelődött, Balassa megszólalt:
– Mi van az amorózójával?
A lány félrefordítva fejét megmerevedve nézett, mintha nyakon vágták volna.
– Kivel mi van? – dadogta. Balassa észbe kapott.
– Hát azzal a barkós… Illetve pajeszos fiúval, aki az árut hordja – mondta.
A lány erősen megrántotta a kávéfőző gép karját. Annak tetején összekoccantak a poharak.
– Nem komoly ember ez a Józsi – mondta.
– Azt maga tudja…
– Szeret bolondozni, ennyi az egész. Különben is van neki olyan nő, akit bolondíthat. Engem aztán nem vett lapátra – és a kifolyt kávét két pohárba töltötte. Egyiket a pultra tette. – Parancsoljon…
Balassa cukrot tett a kávéba és elkavarta.
– Azt ma már nem tudja eladni – intett szemével a másik pohár kávéra. – Legyen a vendégem.
– Köszönöm – mondta a lány. Egy csomó cukrot rakott a poharába, pillantásuk találkozott.
– Én csak egy cukorral iszom.
– Én sokkal – vihogott a lány. – Nagyon édesszájú vagyok, de nem tehetek róla.
– Ha jól emlékszem – évődött Balassa –, az a Józsi is sok cukorral itta a kávét.
– Jóska nem az esetem – tért ki a lány. – Tudja kivel él együtt?
– Ugyan honnan tudnám?
– Egy banyával!
– Banyával – hitetlenkedett. A lány a vállát mozdította.
– Különben is, nincs már nálunk – mondta.
– Biztos jobb helyet talált…
– Ezt csak az Ági tudná megmondani.
– Ez az a banya? – kérdezte.
A lány kidugta nyelve hegyét és megnedvesítette előreugró szemfogát.
– Tudja mérnök úr hol van a Csipcsup eszpresszó? – kérdezte. Balassa a fejét ingatta.
– Budán a Duna-parton, a hídnál – folytatta a lány. – Néhány lépcsőt le kell menni. Őszintén szólva vacak kis hely. Igaz, zongora is van, de csak délután kalimpál rajta egy öreg, kopasz férfi. Ági ott dolgozik. Kávét főz vagy esetleg pultos, mert ott az a divat, hogy váltják egymást. Jóska ott érdekelt. Ági az esete. Láttam már őket sustorogni. De ha Jóska élettársa, a banya megszimatolja egyszer, helybenhagyja az Ágit, az szentség. Ha kíváncsi a mérnök úr Ágira, ott megláthatja. Az a cafka minden nadrágra mereszti a szemét. A haját is azért növesztette a derekáig, hogy minél jobban feltűnjön és harapjanak rá…
Balassa kelletlen arcot vágott.
– Nem vagyok én kíváncsi erre az Ágira, semmi közöm az egészhez – mondta közömbösen és elővette pénztárcáját.
– Csak elmondtam ezeket… Hat nyolcvan. Balassa egy tizest tett a pultra.
– A többi a magáé – mondta.
A lány szeme hálásan rebbent, beseperte a pénzt és a két üres poharat a mögötte lévő mosogatóba ejtette.
– Az viszont igaz, hogy jó szeme van a mérnök úrnak – mondta a lány.
– Akaratlanul történt mindez. Azt is láttam, hogy délutánonként néhányszor Jóska itt lebzselt az épület körül. Várta a zárást.
A lány úgy nézett a férfira, mintha most látná először.
– Jóska? – kérdezte nagysokára.
– Igen… Azt hiszem, akkor éppen leltároztak maguk.
– Ezen csodálkozom – rázta fejét a lány. – Én soha nem találkoztam itt az épület előtt Jóskával. Miután bezárom a büfét, máris húzom a csíkot… Biztos, hogy Jóska volt az?
Balassa kelletlenül bólintott.
– Úgy vélem, két hete lehetett. Esett az eső. Megismertem őt, hiszen már nemegyszer láttam itt. Azt hittem, magát várja.
– Engem ugyan nem várt soha.
Balassa Péter órájára nézett. Éppen kettő volt. Elbúcsúzott a lánytól és visszament a laboratóriumba. Négy órakor végzett. Szeszélyes áprilisi szél fújt, szemerkélt az eső.
Balassa az épület mellett lévő parkolóhelyre ment. Egy régi Zastavája volt. A kocsi eredetileg fehér volt, de az idő vasfoga és a felcsapódott sár szürkére varázsolta. Látszott rajta, hogy gazdája nem sok időt szentel karbantartására. Ellentétben a külsővel, belül a kocsi ragyogott a tisztaságtól, egyetlen porszem sem volt található a műszerfalon.
Balassa Pestre tartott. Lépésben áthajtott a délutáni csúcsforgalomban a zsúfolt Margit-hídon és később a Váci útra kanyarodott. Egy félóra múltával Angyalföld egyik mellékutcájában fékezett. A kocsit lezárta és két utcasarkot gyalogolt, majd befordult egy szűk utcába. Lelassította lépteit és szinte andalogni látszott, mint akinek semmi sürgős dolga.
Balassa egy italboltnál állt meg. A nyitott ajtón át zsibongás szűrődött ki. A járda mellett üres szeneskocsi vesztegelt, a lovak türelmesen áztak az esőben.
Az áporodott szagú helyiségben vágni lehetett a füstöt, az emberek kis csoportokba verődtek, poharukat szorongatták. A pult előtt állandó pozícióharc folyt. A vékony dongájú csapos, egy beesett arcú fiatalember fáradhatatlanul szorgoskodott.
Balassa egy pohár sört kért. Miután italáért megvívta a pult előtti harcát, félrehúzódott az útból. Úgy helyezkedett, hogy az utcára nyíló ablakhoz kerüljön. Az üvegen át látni lehetett a szemben lévő kétemeletes házat. Régi, kopott épület volt, még a század elején épülhetett. Lerítt, hogy a házkezelőség egy huncut vasat sem költött rá. Az esőcsatornát foghíjasra marta a rozsda, mindenütt mállott a vakolat. Úgy tűnt, hogy a ház bármelyik pillanatban összedűlhet.
– Kilátás a villanegyedre – szólalt meg valaki. A hangja olyan volt, mintha rozsdás láncú kútból egy vödör vizet húztak volna fel.
Balassa kíváncsian oldalt nézett. Egy ráncos arcú kisöreget látott, aki a hóna alatt elfért. Olyan volt, mint a nagy családnál a legkisebb gyerek, akinek már az sem jutott, hogy megnőjön. Rövid, ősz haja kócosan tapadt zsíros homlokához. Kezében egy korsót billegetett, amelyben leülepedett sör lötyögött.
– Nem akar lakást cserélni velem? – recsegte vidáman a kisöreg. – Ott lakom szemben, a vizes falért és a poloskákért semmit sem kérek.
Balassa nevetett.
– Jól néznék ki – mondta. Amaz kihúzta magát.
– Ahogy én nézek ki… Csak azért bátorkodtam ajánlatot tenni, mert láttam, hogy mustrálgatja. Gondoltam, hátha valami csereajánlaton töpreng… Van egy cigarettája az úrnak?
Balassa elővette dobozát és lenyújtotta a kisöregnek.
– Kösz – mondta az idős ember. Két ujjával kicsippentett egy cigarettát, majd elhúzta az orra alatt. – Szimfónia – lehelte áhítattal.
– Rá van írva…
– Csakhogy én nem látom ezeket az apró betűket – mondta amaz. Nyelvének hegyén végighúzta a cigarettát és hagyta, hogy tűzzel is megkínálják.
Balassa is rágyújtott és ivott.
– Elég löttyedt, mi? – húzta el a száját a kisöreg.
– Az a baj, hogy nem hideg.
– Azt hiszi az úr, hogy van ideje a sörnek itt lehűlni? Arra itt nincs idő, annyi a szomjas torok, hogy hűtésre kár az időt vesztegetni. Nem mondom, máshol, finomabb környéken ráér a sör még megposhadni is a hosszú állásban, de itt bizony nem.
– Régóta lakik itt? – intett szemével Balassa a szemközti házra.
– Hajaj, uram, Ferenc József még szakaszvezető volt, amikor én betoltam egy kétkerekű kocsin a batyumat abba a házba. Talán keres valakit az úr?
Balassa mélyet szívott cigarettájából és bólintott egyet.
– Várok valakit.
Az idős ember pislogott néhányat, aztán felnézett.
– Az én házamban lakik? – reccsentette.
– Igen, csak lesem, mikor ér haza, mert nem akarom otthon zavarni.
– Játsszunk… Balassa értetlenül nézett.
– Mit csináljunk? – kérdezte.
– Játsszunk – ismételte amaz. – Mint a televízióban… Rákérdezhetek? Ballassa mosolyogva bólintott.
– Előbb álljon meg a menet – lökte magasba mutatóujját a kisöreg. – Ha már játszunk, friss söröcske is lehetne ebben a korsóban – emelte meg a poharat és egy hajtásra kiitta.
– Én még egyszer sorba nem állok – mondta Balassa. Elővett a zsebéből egy húszast. – De ha maga érte megy, nem bánom. Tessék a pénz.
Az alacsony ember mint a csík eltűnt a tömegben. Egy pillanat, máris a pénztárnál volt, aztán felbukkant a pultnál. Akár az ismerős vadász a dzsungelban, tudta az ösvényeket és röpke idő alatt megjárta az utat. Még csak nem is lihegett, amikor visszatért. A kezében lévő korsóban frissen habzott a sör. Az aprót azonban elfelejtette visszaadni. Egy huncut kacsintást vetett, meghúzta a korsót és keze fejével letörölte ajkáról a habot.
– Ez aztán jólesett – áradozott. – Tehát rákérdezhetek… A Jóskát várja.
– Igen…
– Akkor maga is készülékes… Balassa ivott a söréből és bólintott.
– Olyasmi.
– Nem maga az első, aki Szántai Józsival akar beszélni. Egypáran már keresték őt a készülék miatt, amit felvállalt, hogy beszerel a kocsiba. Ott virít a cégtáblája a kapunál. Amikor kitette, sejtettem, hogy ebből csak probléma lesz… Magának is elvállalta, hogy beszerel riasztókészüléket a kocsiba?
– Igen, már két hete ennek.
Az idős ember néhányszor megszívta tövig égett cigarettáját, majd a földre dobta a csikket.
– Azt ugyan várhatja – mondta. – Ha arra a készülékre vár, akkor az életben nem fog megszólalni.
– Ugyan miért?
– Mert Jóska megpattant.
– Megpattant? – nézett érthetetlenül Balassa.
– Mondhatnám úgy is, hogy eltűnt, mint szamár a ködben.
– Tehát nincs itthon.
– Úgy legyek én Panyec András… Beláthatóan nem is lesz itthon.
Nem azért pattant meg, hogy mihamarabb hazaérjen. Ha kíváncsi a véleményemre elmondhatom, hogy ehhez a nőhöz, akivel élt, az életben még egyszer nem tér vissza. Már amikor összeálltak, csodálkoztam. Jóska egy stramm kiállású srác, a nő meg amolyan kóró, akiben kevés az élet. Kuporgató, az igaz, de bivaly típus. Tudja, mit akarok ezzel mondani. Az ilyen elhúzza a hátán a Gellérthegyet. De minek, uram? Inkább ne bírjon húzni, de legyen kiállása, mint a jegenyének… Na de mindegy, ez már nem Panyec Andrásra tartozik. Még szerencse, hogy Jóskának csupán az élettársa, összeálltak, akár a cigányok. Legalább megspórolták a válást… Mennyi előleggel úszik a Jóska magának? Balassa tétova arcot vágott.
– Adott neki előre dohányt a készülékért? – tudakolta a kisöreg.
– Hát persze…
– Három darab százast adott, mint a többiek – állapította meg amaz.
– Hát igen…
Az idős ember szájához emelte a poharat és annak fenekére nézett.
– Várjon – mondta és nagy sietve eltűnt. Kisvártatva már jött is vissza, tele pohárral. – Ami az apróból megmaradt – mentegetődzött. – Nincs kedve megmutatni a cigarettáját?
Balassa mosolyogva ismét megkínálta.
– Vasalja be a dohányt – folytatta. – Most mindjárt, késedelem nélkül.
– Vasaljam be?
– Kérje most melegében az előleget a nőtől. Földszint négy, egyet csengetni – magyarázta, majd ujját a mennyezetnek bökte figyelmeztetően.
– Nehogy kettőt csengessen, csak egyet…
– És miért ne kettőt csengessek, ha már csengetek – élcelődött Balassa. Amaz eltátotta a száját és nyerítve nevetett.
– De csúnyán röhögsz, Bandi – szólt át többek feje felett egy szikár férfi. A szemén látszott, hogy már többet nyakalt be, mint amennyire hitelesítve volt. – A Pejkóm nyerített valaha így… Milyen jó szódásló volt pedig.
A kisöreg egy szemvillanás alatt dühbe gurult. Néhányszor felágaskodott, hogy meggyőződjön a szesztársáról, aztán recsegni kezdett:
– Fogd be a pofád, mert belemászok. Te kutyapecér… Szar sintér – magyarázta Balassának. – Mindig túlissza magát… Hol is tartottunk, uram? – nézett maga elé mereven.
– Nehogy kettőt csengessek…
– Ne bizony, mert a Jóska mindig kettőt csengetett. A nő még azt hiszi, Jóska jött vissza, és egyenest a maga nyakába ugrik vagy kést vág a hasába. Az ilyeneknél nem lehet tudni. Ezek a nagyon ragaszkodó nők kiszámíthatatlanok.
Balassa gondolkozni látszott.
– Ne töprengjen, ha akarja látni a dohányát – folytatta makacsul a kisöreg. – Kérje vissza. Akik eddig jöttek, mind a pénzüket követelték.
– És visszakapták?
Amaz elhúzta száját.
– Ezt már nem tudom, de gondolom, visszakapták, mert elmentek – mondta.
Balassa kinézett az ablakon a házra és a lehetőségeit mérlegelte.
– És ez a Jóska miért pattant meg? – hozakodott elő a régóta bujkáló kérdésével Balassa.
– Uram – emelte a füstös mennyezetre tekintetét az idős ember. – Képzeljen el egy tenyészbikát a karámban és egy sovány, keszeg, mondhatnám savanyú tejű tehenet. A karámon kívül pedig ott ténfereg egy csomó formás, nagy tőgyű tehén. Riszálják a hátsó felüket, mélán bőgnek és szemüket meresztik a fiatal bikára. Az egy darabig ugye csak bámul, bámul, majd utolsó pillantást vet a horpadt oldalú tehenére, aztán megindul. Megindul? Az nem kifejezés. Nekilódul, áttör karámot, falat, mindent, ami az útjába áll, és utána mi van?
– A motorkerékpárját is elvitte?
– Naná, azt majd itt hagyja, nem? Azon a reggelen is motorral ment el. Ha az idő engedte, mindig motorral járt. Nem lehetett arról levakarni.
A ház kapualja erős penészszagot árasztott. Hátul széles udvar terült el, körben lakások voltak. A jelzett lakás előtt a kövön nagy összevisszaságban olajfoltok tarkállottak. Ez elárulta a motorkerékpár korábbi pihenőhelyét.
A csengetésre máris nyílt az ajtó, fáradt tekintetű, sápadt nő állt a küszöbön.
– Elnézést a zavarásért, Szántai urat keresem – mondta halkan Balassa. A nő riadtan körülnézett és félreállt.
– Jöjjön be kérem…
Az egyszerűen berendezett konyhában tisztaság uralkodott. Balassa mélyet sóhajtott.
– Asszonyom! Jelenleg nem az előleg érdekel. Azt majd tisztázom később Szántai úrral személyesen. Engem más érdekel. Mivel Szántai úr nem készítette el részemre a megrendelt készüléket, és arra nagy szükségem van, kénytelen voltam egy másik szakembert keríteni. Találtam is egyet és az vállalja. Azonban szükségem van arra a kis műszerre, amit Szántai úrnak adtam, hogy építse be a készülékbe. Ezt a műszert, ami a tulajdonom, szeretném most megkapni, hogy annak a másik szakembernek átadjam. Gondolom, nincs semmi akadálya… A műszerre sürgősen szükségem lenne.
A nő bizonytalan lett.
– Nincs akadálya, de én nem ismerem a műszaki dolgokat. Ha segítene nekem, talán megtalálhatnánk a műhelyben.
– Persze, hogy segítek.
A nő a konyha végében levő barnára festett ajtóhoz ment.
– Ez itt az alkalmi műhely – mondta. Kinyitotta az ajtót és felkattintotta a villanyt. – Eredetileg spejz volt.
A kis helyiségben egy használt asztal hevert a fal mellett, rajta két satu. Körben a falon mindenütt polcok húzódtak különféle szerszámokkal, alkatrészekkel. A nő felgyújtotta az asztalon levő lámpát is, hogy világosabb legyen.
– Tessék, fáradjon be és nézzen szét – invitálta a férfit. Balassa belépett a szűk helyiségbe.
– Valahol itt kell lennie – mondta határozottan a nő az ajtóból. – Jóska mindent itt tartott a lakásban, máshol nincs semmi ilyen dolog.
– Nem tudom, kotorászhatok-e itt? Persze, csak vigyázva. Nem akarok összeforgatni semmit.
– Nyugodtan nézze át a polcokat.
A nő egy darabig szótlanul bámulta, aztán megszólalt:
– Ne haragudjon, de készülődnöm kell, mert éjszakai műszakban vagyok.
– Pedig szeretném, ha nézné kutatásomat. Nem akarom, hogy valami félreértés legyen később.
A nő már a konyhában matatott, onnan szólt vissza:
– Nincs ott semmi értékes dolog, csak keresse nyugodtan azt az alkatrészt.
Balassa Péter ezt követően megtáltosodott. Előbb kikészített egy újdonat kondenzátort az asztal sarkára, aztán gyors mozdulatokkal, de rendszerezve átnézte a polcokon levő műszerek, alkatrészek sokaságát. Kisvártatva észrevette, hogy az asztalnak fiókja is van. Kihúzta a fiókot és beletúrt annak tartalmába. Két darab gyufásdoboz nagyságú pléhdoboz akadt a kezébe. Kinyitotta az egyiket, aztán a másikat. A szeme kerekre tágult. Felegyenesedve alaposan megnézte a dobozokat és hirtelen ötlettől vezérelve a zsebébe süllyesztette.
A fiók mélyén azonban más meglepetés is várta. Három karikára fűzött kulcscsomót talált. Kivétel nélkül különböző márkájú személygépkocsik indítókulcsait tartotta kezében. Mindhármat óvatosan visszatette a fiók mélyére.
Ezt követően ismét a polcokra fordította figyelmét. Hallotta, hogy a nő kint a konyhában tesz-vesz, aztán bemegy a szobába, majd ismét kijön.
– Nem tud ajánlani nekem egy lakatost? – szólt ki a konyhába Balassa.
– Lakatost? – kérdezte vissza a nő.
– Gondolom a férjének volt ilyen ismerősei. Vagy a riasztókészülék dobozait is a férje csinálta?
A nő kíváncsi szemmel megjelent az ajtóban.
– A dobozokat nem ő csinálta, hanem egy Gábor nevű ember – mondta.
– Szükségem lenne egy lakatosra… Talán a munkatársa ez a Gábor?
– Nem tudom…
– Majd kerítek magamnak egy lakatost.
– Lehet, hogy ez a Gábor a Büfé Vállalatnál dolgozik. Nagy darab, vörös hajú férfi. Egyszer volt itt, akkor láttam. Valahol Budán lakik, mert Jóska odajárt a dobozokért esténként.
Éles hangon megszólalt a csengő. A nő máris ment ajtót nyitni. Balassa hallotta, hogy valaki nevén szólítja a nőt, majd belép a konyhába.
– Rendőr-főkapitányság… Tompai nyomozóhadnagy – mondta az érkezett. Olyan hangja volt, mint amikor fűrészt húznak végig egy lábason.
Balassa megmerevedett és kezébe vette a kikészített kondenzátort.
– A bejelentés ügyében jöttem, néhány felvilágosításra lenne szükségem.
– Igen – lehelte a nő.
– Élettársának volt rokona vagy ismerőse a Dunakanyarban, Tahi környékén?
– Tudomásom szerint Jóskának nincs ismerőse abban a községben.
– És a környéken? A Duna-kanyarban – tagolta a férfi.
– Tudomásom szerint a környékén sincs ismerőse.
– Rokona?
– Az meg pláne nincs… Semmilyen rokona nincs a szülein kívül. Ezt már a jegyzőkönyvbe is bediktáltam.
– Olvastam – jött a rezignált válasz.
– Akkor miért kérdezi, ha olvasta?
A falon át hallani lehetett, hogy a szomszédban evőeszközök csörömpölnek.
– Mert újabb körülmények merültek fel asszonyom – mondta érdesen a férfi. Lehetett érezni, hogy olyan erővel fékezi hangját, mintha nehéz kamiont akarna megállítani a meredek lejtőn.
– Ugyanis megtaláltuk élettársának a motorkerékpárját – folytatta –, és ez merőben más körülményt jelent, mint amivel számolni lehetett bejelentésének időpontjában.
A nő meglepett hangokat hallatott.
– Akkor Jóskát is megtalálták…
– A motorkerékpárt a Dunában találták meg… Gyerekek vették észre, mert a víz leapadt és a partról látni lehetett a hátsó kereket. Tahi község alatt történt ez.
– És Jóska? – remegett a nő hangja. A férfi ismét krákogott néhányat.
– Őt egyelőre nem találtuk meg – mondta.
– Belefulladt a Dunába, biztos belefulladt – mondta a nő elcsukló hangon, aztán sírni kezdett. – Ott motorozott és megcsúszhatott.
– Ott nem lehet motorozni, asszonyom. Az egy bokros partszakasz még csak ösvény sincs ott.
Balassa Péter kezdte kellemetlenül érezni magát. Egyik lábáról a másikra állt és hirtelen nem tudta, mit is tegyen. Aztán elszánta magát és kilépett a konyhába.
– Megtaláltam – mondta és felemelte a kezében tartott kondenzátort – A nyomozóhadnagy, egy kövér férfi, a meglepetéstől szólni sem bírt.
Dermedten állt, mintha lába földbe gyökeredzett volna, a tekintete üveges volt. Egy szemvillanás alatt azonban már magához tért.
– Maga kicsoda? – reccsentette. – És mit keres itt?
Mielőtt Balassa válaszolhatott volna, mérgesen ráripakodott a könnyeit törülgető nőre:
– Miért nem mondta, hogy más is van itt? Bizalmas dolgokat tárok fel maga előtt és egy szót sem szól, hogy nincs egyedül a lakásban.
– Nem kérdezte – nyögte a nő.
A kövér nyomozó Balassához fordult.
– Kicsoda maga? – kérdezte.
– És ön kicsoda, ha szabad kérdeznem?
A kövér férfi eltátotta a. száját, akár a partra vetett hal, kapkodta a levegőt.
– Mintha nem hallotta volna, hogy bemutatkoztam, mikor beléptem – harsogta.
– Szófoszlányokat hallottam, de nem figyeltem a beszélgetésükre. Az érdekelt, hogy megtaláljam ezt a kondenzátort.
A férfi, kövérségét meghazudtoló fürgeséggel, a zsebébe nyúlt, széthajtott igazolványt vett elő.
– Tompai nyomozóhadnagy, főkapitányság – mondta. Egy mozdulattal összecsukta az igazolványt és zsebre vágta.
Balassa bemutatkozott.
– Óhajtja, hogy igazoljam magam?
A kövér nyomozó csak nézett, akár a gyári rendész a kapun kilépőre. Kisvártatva megszólalt:
– Nem szükséges… Távozhat.
Az udvar sötét volt, sápadt villanykörte égett a kapualjban. Kint az utcán egy alacsony árnyék vált el a faltól. Az ajkánál cigaretta parázslott. A kisöreg volt az, akivel Balassa szót váltott az italboltban.
– A pufók varga ott érte magát – nyekeregte és elpöccintette a csikket. A piros pont egy félkört írt le a levegőben és kihunyt. Balassa Péter a kocsijához irányította lépteit.