2.
Az éjjeli helyszínelésről készített jelentést Szeretneki rendőr őrnagy túlságosan semmitmondónak találta. Öngyilkosságra utaló körülmények nincsenek, erőszakos cselekményre sem, a véletlen baleset is kizárt. A pasast holtan találták a fürdőkádban, amelyben víz már nem volt, a leeresztőbe lazán behelyezett dugó mellett lefolyt. A halott Viktor Moser, NSZK állampolgár.
Az éjszakai portás és a szálloda igazgatóhelyettese a takarítónő kulcsával ment be hozzá, miután sem többszöri telefoncsengetésre, sem az ajtó erőteljes kopogtatására nem kaptak feleletet, holott tudták, hogy Moser a szobájában van. A bejutásnak szerencsére nem volt akadálya, mert az ajtó kulcsa belülről nem volt a zárban. A halál okát csak az orvosszakértői boncolás útján állapíthatják meg. A helyszínt a további intézkedésig lezárták.
Egyszerű ügynek tűnt. Szeretneki a helyszín felszabadítása érdekében magával vitte az orvosszakértőt és a kutatást végző nyomozóhadnagyot is.
– Hadnagy elvtárs – mondta a szőke, nagydarab fiatalembernek –, nézzen körül: így hagyták-e el a helyszínt?
– Jelentem, a helyszínen semmi sem változott. Az őrnagy ekkor az orvosszakértőhöz fordult:
– Dokikám, vizslass egy kicsit a fürdőszobában. Állapítsd meg, hogy a fürdőkádból láthatott-e olyasvalamit a pasas, ami megriasztotta és szívgörcsöt kapott.
– A praxisomban még nem fordult elő – válaszolt a doktor –, hogy félelemből kapott szívgörcsöt állapítsak meg. Egyébként egyértelmű, hogy szívgörcs okozta a halált.
– Tudod, doki… – mondta élcelődve az őrnagy –, szerintem ez a pasas tudta, hogy szívgörcsöt fog kapni.
– Ha nem ismernélek, komolytalannak találnálak. Miből gondolod, hogy előre…
– Onnan – vágott közbe Szeretneki –, hogy a szoba be volt zárva ugye, a portás és az igazgatóhelyettes a takarítónő kulcsával jutott be, és hol találták meg az eredeti szobakulcsot? Az ágyon. A delikvens ugye, miután bezárta maga után az ajtót, számított arra, hogy szívgörcsöt kap, ezért, hogy ne kelljen rátörni az ajtót, a kulcsot egyszerűen az ágyra hajította. Előrelátó, mi?
A doktor sok éve dolgozott már együtt az őrnaggyal, követni tudta az észjárást.
– Öregem, neked a véredben van, hogy minden tetem mellé gyilkost keress. Nem beszéllek le, magadnak csinálod a munkát. Keresd a gyilkost, ha kedved leled benne. Amit leírtam, annál többet később sem tudok megállapítani. Vagyis, hogy szívgörcs… Egyébként szükséged van még rám? Nem akarok itt téblábolni órákig.
– Elmehetsz, dokikám, de én még valóban maradok. Hátha találok valamit, amiből majd kifejtem a tanulmányomban, hogy a szívgörcs járhat-e lábon… Ja, még csak annyit: mikor állt be a halál?
– Este kilenc és tíz között.
Az őrnagy átnézte az éjszakai vendégek névsorát. Portásváltás tizenegy órakor volt, ez megkönnyíteni látszott a dolgát.
– A külföldi vendégek közül kik tartózkodtak a szobákban kilenc óra után? – kérdezte az este szolgálatos portástól. – A recepcióból mindenkit lehet látni, aki a szobába megy?
A portás láthatóan nagyon igyekezett, hogy pontos és szakszerű válaszokat adjon.
– Ez úgy van… – mondta kissé körülményesen –, hogy ha a vendégekkel foglalkozunk vagy adminisztrálunk, kiesik a látószögünkből, hogy kik mennek fel. A szállóvendégek általában látogatókat is fogadnak, azokat pedig nem ismerhetjük okvetlenül.
Az előjegyzések sorában Fritz Kolbe és Elizabeth Blume neve törölve volt.
– Ezek?
– Telefonon lemondták a szobát.
– A nap folyamán kereste valaki Moser urat?
– Egy női hang. Kétszer is. Bizonyára az a hölgy volt, akiről a vendég úr a megérkezte után jelezte, hogy keresni fogja. Diszkrécióra kért, és közölte, hogy senki mással nem akar az este találkozni.
– Úgy volt érthető, hogy személyesen fogja a hölgy keresni?
– Igen.
– Gondolja, kérem, hogy a telefonon érdeklődő azonos azzal az illetővel, akit Viktor Moser várt?
– Fogadni mernék – válaszolt magabiztosan a portás. S mint aki az ilyen dolgokban járatos, rögvest indokolta is: – Amikor a nő másodszor telefonált, arra kért beszéljek Moser úrral, hogy még az éjszaka folyamán valamikor hívni fogja, és okvetlenül legyen telefonközelben.
– Helyi hívás volt?
– Vidéki.
– Nem kérdezte a nevét?
– Ezt mi sohasem tesszük.
– A hölgy egyébként milyen volt? Nyugodt, türelmetlen, izgatott?
– Nyugtalan és nagyon rövid.
Szeretneki őrnagy elgondolkodott. Aztán tűnődve mondta:
– A halált szívgörcs okozta… Mit gondol, lehetséges, hogy a hívó nemcsak azért volt nyugtalan, mert Moser út sokat késett a találkozóról, hanem azért is, mert tudta, hogy Moser beteg ember és aggódik érte?
– A telefonból csak annyit érezhettem, hogy a hölgy beszélni akar vele.
Az őrnagy fordított egyet a témán.
– Maga ott volt, amikor a kulcsot megtalálták az ágyon?
– Igen.
– Bezárhatta azt az ajtót más is?
– Szerintem csak a vendég. A másik kulcs a takarítónál van. A takarítók szobájában éjszakai ügyeletet is tartanak, s a szobák kulcsai, ámbár nincsenek elzárva, de szem előtt sincsenek.
– Mégis – próbálkozott tovább Szeretneki –, hogyan tud hozzájutni valaki a vendégen és a takarítónőn kívül, meg természetesen a szállodai alkalmazottakon kívül egy kulcshoz? Kérem, gondolkozzék.
A portás szót fogadott, összeráncolt homlokkal nézett valahová a semmibe, aztán egyszer csak felderült az arca:
– Hát délelőtt! Mikor a szobákat takarítják. Ilyenkor a szobaajtókon kívül van a takarítók kulcsa. Ha valaki nagyon akarja, és érti a csíziót, mintát vehet róla. Aztán már gyermekjáték a kulcskészítés.
Az őrnagynak tetszett a válasz. Mondta is:
– Ha nem tudnám, hogy maga sokkal többet keres, elcsábítanám nyomozónak.
A portás csaknem dagadt a büszkeségtől.
– Igazán megtisztelő… De kötelességünk a segítés.
A nyomozótiszt már indult volna Moser egykori szobájába a hadnagyhoz, akit otthagyott, hogy alaposan nézzen még egyszer körül, amikor hirtelen eszébe jutott valami.
– Még egyet. Milyen állampolgár is volt az elhunyt?
– Nyugatnémet.
– És melyik városból jött?
A portás fellapozta a nyilvántartó könyvet, és készségesen válaszolta:
– Düsseldorfból.
Szeretneki őrnagy csaknem felderült a városnév hallatán.
– Köszönöm. Még egyszer köszönöm…
Visszament az első emelet 118-ba. Ott azt mondta a hadnagynak:
– A helyszínt továbbra is biztosítani kell. A halálesetet egyelőre nem hozzuk nyilvánosságra. Az érdeklődőkkel, ha megfelelően tudják igazolni érdekeltségüket, közölhetjük, hogy Viktor Moserrel szívgörcs végzett, de hogy milyen körülmények között, erről egyelőre semmit. Kerülve a feltűnést, kérem, hogy intézkedjék, hogy jöjjön egy lakatos, hozzon egy biztonsági zárat, és cserélje ki a mostanit, de úgy, hogy a szoba lezárásának ne legyenek külső nyomai. Az igazgatóval majd közlöm, hogy további intézkedésig a szobába senki se lépjen be.
Aztán a kapitányságra ment. A szobájában tüstént keresni kezdett egy dossziét. Mikor megtalálta, türelmetlenül lapozni kezdett benne, aztán egy oldalnál megállt.
– Ez az… – mondta szinte hangosan és elmosolyodott.
Arra gondolt, milyen képet vág majd Bana Dénes, volt évfolyamtársa, az elhárítok jelenlegi főnöke, ha közli vele, hogy véleménye szerint Viktor Moser, volt nyugatnémet állampolgár titokzatos szívgörcse a legtesthezállóbb feladat, amit az elhárítás az utóbbi esztendőkben kapott.
Papírt vett elő, s a vékony filctollal gyorsan írni kezdett…