10.
A Szerencs utca közel esett a város széléhez. Csendes helyen volt, távol a forgalmas főútvonalaktól. Simára egyengetett földútját akácfasor szegélyezte, csupán a járdát borította aszfalt. Elszórtan épült családi házak, gyümölcsösök, víkendházak követték egymást.
Az elhárítótiszt jó előre tájékozódott; térképen követte a Sashalomra vezető autóbuszjárat vonalát. A Szerencs utcához közel eső megállónál leállította kocsiját. Feltételezése alapján Pula Ildikó ugyanerre járhatott. Mintegy tízperces kényelmes séta után elérte a Szerencs utcát. A számozás innen kezdődött. Csupán a véletlen szerencsében bízott, hogy sikerül megtalálnia a lány által bérelt víkendházat. Kevés nyom állt rendelkezésére. Annyit tudott, hogy a víkendház közművesített. Mivel az utcában csatornahálózat nem volt, csak derítőmedencés építésre gondolhatott. Elsősorban ezeket kutatta a kertek mélyén, és az oszlopokhoz csatlakozó vezetékeket, amelyek elárulták, hogy melyik víkendházban van villany.
A legjobb segítségnek azonban a jeligét tartotta. Bízott a “Tulipán” megjelölésben. Abból indult ki, hogy az emberek a jelige kiválasztásánál sokszor jellemző dologhoz ragaszkodnak. A keresett víkendház jellemzője ezek szerint nem lehetett más, mint a tulipán, éber szemmel kutatta a kertek virágágyásait.
Sietnie kellett: esteledett.
A távolban már látszott az utca vége, amikor egy zöldre festett kerítésnél megtorpant. A két gyümölcsös között újonnan épült kis víkendház terpeszkedett. Lapos tető, piciny terasz. Az ablakokat behúzott zsalugáter takarta. A ház bejáratához vezető út mindkét oldalán elnyílt tulipánok hervadoztak. Hátul a kertben látni lehetett a derítő szellőzőjét, amely kiállt a földből. Az utcai villanyoszlopról vezeték húzódott a házhoz.
A bezárt zsaluk arról tanúskodtak, hogy odabent senki sem tartózkodik.
Érezte minden porcikájában az izgalom vibrálását. Elsétált a víkendháztól, hogy rendezze gondolatait. Egyetlen tárgy kínálkozott arra, hogy meggyőződjön a szerencséjéről: az az ismeretlen kulcs, amely Pula Ildikó kulcskarikáján lógott. Zimonyi alezredesék nemcsak a két lakáskulcsról készítettek pontos másolatot, hanem erről az ismeretlen kulcsról is. Tudta, ha ez illik a kertkapu zárjába és nyitja, nyert ügye van. Megtalálta a meggyilkolt lány búvóhelyét. Sejtette, hogy ebben az esetben ugyanennek a kulcsnak kell nyitnia a víkendházat is.
Egy darabig tétlenkedett. Elszívott egy cigarettát a járdaszélen, közben szétnézett a környéken. Egy távolabb eső kertben kapáltak, szemben, két telekkel odább a kertet locsolta egy középkorú nő. Egyikük sem figyelte az utcát, ahol jóformán senki sem tartózkodott.
Cselekvésre szánta el magát. Fürgén a kertkapunál termett. Egy pillanat alatt belepróbálta a kulcsot a zárba. Tökéletesen illeszkedett, sőt nyitotta is. Visszacsukta a zárnyelvet, és megkönnyebbülten sétált el a kaputól. Most már tudta, hogy nyert.
Lassan végigballagott az aszfaltozott járdán az utca végéig. Nem fordult vissza, egy másik utcát választott, hogy a főútvonalon levő autóbuszmegállóhoz érjen, ahol kocsiját hagyta. Már kigyúltak az utcai lámpák. A legszívesebben azonnal bement volna a víkendházba, hogy ott alaposan körülnézzen. Tudta viszont, hogy az időpont erre most nem alkalmas. Éjszaka hiába van odabent, semmit sem tehet; villanyt ugyanis nem gyújthat, lámpát sem használhat. Csak nappal láthat munkához. Annak semmi értelmét sem találta, hogy az egész éjszakát tétlenül töltse a házban.
Hazament és megvacsorázott. Egy pillanatig tétovázott, felhívja-e főnökét, hogy a jó hírt közölje. Aztán úgy döntött, majd később értesíti. Akkor talán újabb eredményt is közölhet vele.
Hajnal előtt indult vissza Sashalomra. Azt tervezte, hogy még a sötétben megy be a házba. Ugyanott állította le Zasztaváját, ahol előző délután. Mikorra a víkendházhoz ért, már pirkadt. Bezárta maga mögött a kertkaput, aztán a víkendház ajtaját nyitotta ki. A kulcs itt is meghozta a kívánt eredményt. Kicsiny előszobába jutott. A ház ajtaját belülről bezárta. A sötétben egy kertiszék került a keze ügyébe. Maga alá húzta és belerogyott. Szívének dobbanását a torkában érezte. Zsebkendőjével megtörölte nyirkos homlokát, és cigarettára gyújtott, hogy feloldódjon szorongó feszültsége.
Fülledt, dohos szag érződött, mintha már nagyon régen nem szellőztettek volna.
Sokára nyugodott csak meg. Csendben ült, várta a reggelt.
Kint már világos volt, amikor cselekvésre szánta el magát. Előbb alaposan körülnézett a házban. Elég tágasnak találta. Megvolt benne minden, ami kellett, sőt túlontúl is, ami egy víkendházra jellemző lehet. A közepes nagyságú szobához kis hálófülke csatlakozott. A berendezés szerény volt. Két sarokfekvőhely, dohányzóasztal három könnyű fotellal, egy könyvespolc, valamint a modern szekrény. Az egyik sarokban hordozható televízió, a másikban henger alakú ernyővel ellátott hangulatlámpa. A víkendháznak külön mosdója konyhája és tágas fürdőszobája volt.
Kinyitotta a szobaablakot; és kissé feljebb emelte a zsalut. Azonnal fény öntötte el az addig homályos szobát.
Módszeresen kutatott. Előbb a szobát nézte át. A szekrényekben néhány ruhát talált, és két divatos magas sarkú cipőt. Aztán a fiókok következtek, amelyek tele voltak női fehérneművel. Látszott, hogy a lány állandó tartózkodási helynek szemelte ki a víkendházat, és kényelmesen berendezkedett. Két női táskára is rábukkant. A tartalmukat kiborította a dohányzóasztalra, azzal, hogy később vesződik majd e tárgyak tüzetesebb átvizsgálásával.
Semmi sem kerülte el a figyelmét. A talált könyveket is átlapozta, majd a heverők következtek. Rejtekhely után szimatolt. Végigkopogtatta a bútorokat, elhúzta helyükről a heverőket, a szekrényt. Még a kétkaros csillár üvegburájába is belenézett.
Déltájt járhatott az idő, amikor végzett a szobával. Egyetlen gyanús dolgot sem talált. Előbb a mosdót nézte át, majd a fürdőszoba következett. A falon levő pipereszekrény zsúfolva volt különféle szépítőszerekkel, kenőcsökkel. Szétválogatta, és egyenként sorban megvizsgálta őket. Lecsavarta a tégelyek fedelét, és meggyőződött tartalmukról. Néhány kölnisüveg hevert ott, alig hiányzott belőlük. Végigszaglászta azokat is. Az utolsónál nem érzett illatot. Az üvegben másfél deci világossárga folyadék volt. A folyadékkal megnedvesítette ujját, és nyelvéhez érintette. Azonnal tudta, mi van az üvegben: filmelőhívó folyadék.
Most már meg volt győződve arról, hogy a víkendházban még sok más dolog is található. Az előhívó csak egy része lehet ennek, Serényen folytatta tovább a kutatást. Ahol végzett, gondosan visszarakott mindent a helyére. A fürdőszobában viszont más lényeges dolgot nem talált. Egy hirtelen jött ötlettől vezérelve megnézte a szellőzőablak tokját. A fakeret két szélén apró lyukak sötétlettek; rajzszegek helye. Mindez tanúsította, hogy a lány időnként elsötétítette az ablakot. És ezt nem a nyugodt fürdés céljából tette, hanem azért, hogy filmet hívjon elő.
A konyhában levő kis szekrényből éppen az egyik lisztes zacskót emelte ki, mikor gyanús keménységet érzett a papíron át. Benyúlt a zacskóba, és a lisztből egy kicsiny, kerek dobozt húzott ki. Filmelőhívó kazetta volt. Nagysága alapján mikrofilmek előhívására szolgált.
A legtöbb rejtekhely a konyhában volt. Itt bukkant rá a gyufásdoboz nagyságú fényképezőgépre, amely gondosan be volt csomagolva és a cukros zacskó alján hevert. Néhányat csavart a kis masina felhúzóján, s meggyőződött, hogy üres.
Megszállottként kutatott tovább. Érezte, hogy az előhívott filmnek is valahol itt kell lennie. A lány nem vállalhatta azt a kockázatot, még ha olyan parányi is a film, hogy azt magánál hordja. Ismételten átkutatott minden lehetséges rejtekhelyet, de hiába; a film nem került elő.
Odakint már késő délutánba hajlott az idő.
Sietnie kellett, mert erősen csökkent a helyiségben a természetes fény ereje. Homályban már semmit sem tehet. A lány ruhaneműit nézte át, még a ráncokat, a bevarrásokat is megtapogatta. Áramtalanította a televíziót, lecsavarta hátlapján a fedőlemezt, és átvizsgálta a belsejét. A konyhában újólag végignézett mindent, majd a fürdőszobában is. Itt sikerült újabb tárgyat találnia. Egy fogpasztás tubusban rejtőzött a mikrofényképezőgép egy piciny kazettája. Üres volt.
Már alig látott valamit, de fogcsikorgatva keresett tovább. A negatívra szeretett volna rátalálni, amely az új komputer összes tervét tartalmazta.
Később kénytelen volt feladnia a küzdelmet. Visszatért a szobába, és lerogyott a fotelba. Fáradt volt mind idegileg, mind fizikailag. A kézitáskákból kiborított tárgyak ott hevertek az orra előtt az asztalon. Aprólékosan megnézte a szépítőszereket és a többi tárgyat. Egy kis noteszt, amelyben telefonszámok és címek voltak, zsebre vágott. Mindent a táskákba rakott, majd azokat eredeti helyükre, a szekrénybe tette.
Cigarettára gyújtott, és hátradőlt a fotelban. Gondolatban végigpergette a lehetőségeket, hogy hol találhatna rá a negatívra. Felidézte magában az egész kutatást, minden tárgy átvizsgálását.
Elhatározta, hogy csak késő este hagyja el a víkendházat. Ekkor legkevesebb annak a valószínűsége, hogy valaki észreveszi. Letörten hevert a fotelban. A szerencse elpártolt tőle. Igaz, ez a szerencse fokozatosan hagyta el, hiszen egy sor dolgot megtalált, amely kellően alátámasztotta Pula Ildikó korábbi kémtevékenységét és választ adott több tisztázatlan kérdésre. Hitte, hogy a negatív is itt van valahol elrejtve a víkendházban. Ezért a negatívért folyik a versenyfutás az elhárítás és az ismeretlen ellenség között. De hol keresse a negatívot? Minden elképzelhetőnek vélt helyet átkutatott. Igaz, azt a piciny tekercset nagyon sok helyen el lehetett rejteni, hiszen nem lehetett nagyobb a cigaretta filternél. Erre a megtalált fényképezőgép nagyságából meg az üres kazettából következtetett. Pula Ildikó ezt a filmtekercset akarta kivinni vagy kijuttatni Velinger Tibor segítségével az országból. A vőlegény által írt levelek tartalma arról tanúskodott, hogy az nem tud a lány szándékáról, sem arról: vajon az mire céloz akkor, amikor komoly anyagiakat remél odakint. Tudta, hogy a kis filmtekercs egy olyan semmitmondó tárgyba lehet elrejtve, amelyet minden különösebb gyanú nélkül magával cipelhet az ember. Még talán külföldre is.
Odakint váratlanul zaj támadt…
Felpattant a fotelból, és nesztelenül az előszobába lopakodott.
Lélegzetét visszafojtva hallgatódzott. A víkendházhoz vezető kerti úton léptek csikorogtak.
Ez vajon ki lehet? – vágott belé a kérdés. Mit kereshet itt hívatlan látogató? Talán mások is rábukkantak Pula Ildikó búvóhelyére?
Egyre-másra tolakodtak az agyába az újabb kérdések. Azt tudta, hogy az érkező titokban jött, ugyanaz a cél vezette, ami őt: átkutatni a víkendházat. Egy pillanatra felmerült benne a menekülés gondolata, de nyomban rádöbbent: itt nincs kiút. Titokban nem távozhat, el nem menekülhet az újonnan érkező elől. Találkoznia kell vele. Talán jobb a sötét előszobában. Ekkor meglepheti, mert itt bent a másik lesz hátrányos helyzetben.
Az ajtó mögé húzódott, meggörnyedve, minden eshetőségre felkészülve.
Odakintről vízcsobogást hallott. Kilesett az előszoba ablakát borító zsaluk résén. Már majdnem teljesen sötét volt. Egy alak mozgott a kerti csapnál; kannába vizet eresztve a virágágyást locsolta.
Megkönnyebbülten lélegzett fel. A teste nyirkos volt, érezte a hátán lefutó verejtékcseppeket. Tehát nem idegen látogató érkezett. Valószínűleg valamelyik szomszéd vagy maga a víkendház tulajdonosa locsol, aki itt a közelben lakhat. Annyit ugyanis kivett a sötétben, hogy a locsoló férfi rövidnadrágot visel. Messziről nem jöhetett egy kannával a kezében. Most már csak azért szorított, hogy amaz csupán a kerttel bíbelődjön. Nehogy véletlenül eszébe jusson, már puszta kíváncsiságból is, kinyitni az ajtót és benézni a házba.
A locsolás percei hosszú örökkévalóságnak tűntek. Végre a férfi befejezte az öntözést. Elzárta a kerti csapot, és kezében a kannával távozott. A kertkaput gondosan bezárta maga után.
Öreg este volt már, amikor elhagyta a víkendházat. A gyéren világított utcán egy lélek sem volt. Gyors léptekkel indult vissza kocsijához.