9. Hód és az elárult ügynök
1.
A szálloda halljában metszett üvegcsillárok ontották a fényt. A portától néhány lépésre, az egyik öblös fotelban hullámos hajú, széles vállú férfi üldögélt. Jól szabott, mélybarna alpakka öltönye, amely hófehér inggel és csíkozott, világos nyakkendővel egészült ki, éles ellentétben állt durva arcvonásával. Széles, csontos arca és lapos, húsos orra volt a kiérdemesült bokszolónak. Szürke átmeneti kabátja a keze ügyében hevert a fotel karfáján. Egy színes reklámfüzetet lapozgatott, amelyekkel tele voltak a dohányzóasztalok. Időnként felemelte a fejét, és körbehordozta fürkésző tekintetét. Szúrós, fekete gombszeme volt.
Egyszerre csak a porta közelében tétlenkedő férfinak minden porcikája feszült izgalmat árult el. Felsőteste előredőlt, tekintetével végigpásztázta a leérkező vendégeket, akik eltűntek az étterembe vezető lengőajtó mögött.
A liftből középtermetű, egyenes tartású férfi lépett ki. Alig lehetett túl a negyvenen. Gondosan hátrafésült barna haja erősen őszült a halántékán. Elegáns, sötét tweed-öltönyt viselt, fekete lakkcipővel. Kabát nélkül volt, ami arra vallott, hogy nem készül elhagyni a szállodát közvetlenül a reggeli után. Egyenesen a portához lépett.
A hosszú pult mögött két egyenruhás alkalmazott serénykedett. Az idősebbik észrevette, máris ott termett, és német nyelven jó reggelt kívánt.
– Nem érkezett levelem?
– Pillanat türelmet kérek; Hauser úr.
A kopasz főportás egy csomag levelet emelt fel, és átpergette ujjai között. A várakozó férfi közben gyors oldalpillantást vetett a reklámfüzetet lapozgató emberre.
– Sajnos, nem érkezett levele – mondta a főportás.
Otto Hauser csalódott arcot vágott. Köszönésképpen biccentett egyet, aztán sarkon fordult. Az étterem felé indult, de hirtelen megtorpant, megtapintotta zakójának külső zsebét, és a portával szemben levő elárusítópulthoz ment.
A pult üveglapja alatt emléktárgyak, külföldi cigaretták sorakoztak. Csinos, Sasson frizurás lány állt ott sötétkék kosztümkabátban, hajtókáján fehér műszegfűvel.
– Parancsol, uram? – kérdezte búgó hangon.
– Igen, cigarettát…
– Tessék választani.
Az elárusítópult mögött, egészen a földig, hatalmas tükör uralta a falat. Látni lehetett a miniszoknyás lány formás ülepét, lábikráját, telt combjainak egy részét: Otto Hauser a fejét lehajtva, laposan nézett a tükörbe. Jól látta a porta közelében tétlenkedő hullámos hajú férfit. Amaz merően figyelte őt, még arról is elfelejtkezett, hogy a színes reklámfüzetben olykor továbblapozzon.
– Talán segíthetnék, ha megmondaná, milyet óhajt – jegyezte meg a lány.
Otto Hauser figyelmét nem kerülte el, hogy a búgó hangba recsegés vegyült. Tudta, miért.
– Nem látom a szokott cigarettámat – mentegetődzött.
– Láthatja, uram, rengeteg márkánk van.
– Cityt szívok – mondta sebesen Otto Hauser, és a lányra mosolygott.
– Ilyen márkát nem ismerek.
– Pedig van.
A lány felvette hűvös mosolyát. Úgy nézett, mint medika a professzorára, aki a gólyaáldásról akarja meggyőzni. Otto Hauser a zsebébe nyúlt, és előhúzta kemény fedelű, üres cigarettásdobozát. A pult üveglapjára tette, és megpörgette az ujjával. A lány egész lénye egy pillanat alatt megváltozott. A hűvös mosoly szívélyessé vált, tekintetének éle lágy lett. Megcsodálta a még nem látott cigarettásdobozt.
– Talán valami más márkát ajánlhatnék?
Otto Hauser a pult üvege fölé hajolt, miközben a tükörbe pillantott. A hullámos hajú e pillanatban nem őt figyelte, oldalt bámult.
Otto Hauser kiegyenesedett. A szeme sarkából látta, hogy az étterembe vezető ajtónál egy hórihorgas, sovány férfi áll, majd visszahúzódva eltűnik az ajtó mögött.
– Maga mit szív? – nézett merően a lányra Otto Hauser.
A lány elkapta tekintetét, zavartan kihúzta a vitrin fiókját.
– Nem vagyok profi – mondta csendesen. Hangja természetesen csengett, nyoma sem volt a mesterkélt búgásnak. – Nagy ritkán gyújtok rá, de a füstöt akkor sem szívom le, csak pöfékelek. Talán a Marlborót kedvelem – bizonytalankodott.
Otto Hauser arca szigorú lett, de hangja vidáman csengett, amikor megszólalt:
– Legyen határozott. Micsoda dolog az, ha egy csinos nő ennyire határozatlan.
A lány bájos mosolyt vetett, és egy doboz Marlborót tett a pult üveglapjára.
Otto Hauser fizetett, és udvariasan elköszönt; az étteremben az ablaknál foglalt helyet, innen a parkolóhelyre látott. A hórihorgas ott kint matatott egy homokszínű személygépkocsin, amely bérautó volt, a jellegzetes XX-es rendszámmal. Szélcibálta, hosszú esőkabátjában a magas férfi úgy festett, mint viharban a rúdjára tekeredett zászló.
Idős, sovány pincér érkezett.
– Parancsoljon, uram – mondta tökéletes német kiejtéssel.
– Sült sonkát tojással, és egy pohár sört.
Odakint a hórihorgas lezárta a kocsi ajtaját, és eltűnt a szálló eszpresszójának ajtaja mögött.
Megérkezett a reggeli. A sovány pincér kínos precízséggel tálalta fel, még a szalvétát is gondosan eligazította. Otto Hauser nagyon lassan evett, olykor belekortyolt italába. Mikor végzett, magához intette a pincért.
– Akar öt márkát keresni? – kérdezte.
Az idős ember rezzenéstelen arccal nézett.
– Ki az, aki nem akar öt márkát keresni, uram?
– Csupán szívességet kérek magától.
– Állok rendelkezésére.
Otto Hauser elégedetten bólintott. Zakójának belső zsebéből egy doboz Cityt húzott elő. Felbontotta, kiemelt egy cigarettát, és a dobozt visszasüllyesztette a helyére. Máris kattant a pincér öngyújtója. Otto Hauser mélyen leszívta a füstöt, és feje a hall irányába rándult.
– Ott bent ücsörög egyhullámos hajú férfi – mondta. – Pontosan a porta mellett. Olyan az arca, mintha falnak rohant volna. Nagyon ismerős. Úgy rémlik, már találkoztunk. Hogy hol találkoztunk és mikor, azt nem tudom.
Az idős pincér maga volt a megtestesült figyelem.
– A nevét is elfelejtettem – folytatta Hauser. – Most mindez nagyon kellemetlen, mert meglátott. Sőt, úgy vettem észre: rám ismert. Azt hiszem, itt lakik a szállodában, talán nem is egyedül. Különben minden lehetséges. Még az is lehet, hogy tévedek, és sehol sem találkoztunk… Tudni akarom a nevét. Hátha ez mond valamit, és felidézi emlékezetemet.
– Értem, uram – bólintott a pincér.
Otto Hauser egy pillanatig maga elé bámult, és néhányszor megszívta cigarettáját.
– Arra kérem, a legnagyobb körültekintéssel járjon el – mondta figyelmeztetően. – Nem akarom, hogy érdeklődésem az illető tudomására jusson.
– Bízza rám, uram. Pontos választ kap, a legteljesebb diszkrécióval – mondta a pincér, és nesztelen léptekkel távozott.
Jó húsz perc múltán tért vissza. Egy szót sem szólt, mintha azért érkezne, hogy az asztalt rendbe tegye. Miközben matatott, apró cédulát ejtett az abroszra. Otto Hauser nyomban rátette a kezét, és magához húzta a cédulát. A tenyerében levő öt márkát az idős ember kezébe csúsztatta. A pincér eltette a pénzt és az asztalra kikészített összeget.
– Remélem, uram, elégedett a reggelivel – mondta.
– Nagyon finom volt.
– Egészségére, uram!
Otto Hauser gondolt egyet, és elővette az előbb vásárolt Marlborót.
– Tegye el, a magáé – nyújtotta.
A pincér azonnal eltüntette a doboz cigarettát.
– Köszönöm a személyzet nevében, uram – mondta.
Otto Hauser körbenézett. Az étteremben már kevesen voltak. Ölébe ejtette a kezét, és szétsimította a pincértől kapott cédulát.
„Luigi Combo, Milano. Passeport: Lh 00034789. Hotel: 208.” olvasta. Tárcájába helyezte a cédulát és felállt az asztaltól.
A hallban többen üldögéltek, kisebb csoportokba verődve beszélgettek az emberek. A porta mellett azonban üresen tátongott a fotel. A hullámos hajú férfi a bejárati üvegajtónál ácsorgott.
Otto Hauser a harmadik emeleten szállt ki a liftből. Kinyitotta a szobáját, és miután belépett, gondosan bezárta az ajtót. A kulcsot belülről a zárban hagyta. Cigarettára gyújtott, és az ablakhoz lépett. Töprengő arccal bámult az utcára.
Odakint változatlanul szemerkélt az eső. Piszkosszürkén hömpölygött a Duna. A túlsó part homályba veszett. A folyó közepén kis hajó vánszorgott az árral szemben, pereméig merült súlyos uszályokat vontatva. A folyót átívelő csipkézett tornyú, szürke vashídon sárga villamos haladt Pestnek, aztán beleolvadt a szürkeségbe. A gépkocsik égő reflektorokkal; csigalassúsággal gurultak.
Otto Hauser ellépett az ablaktól. A szekrény polcáról fekete, négyszögletes aktatáskát emelt le, és a dohányzóasztalhoz telepedett. A táskából kicsiny jegyzettömb, golyóstoll és átlátszó ragasztós celluloid szalag került elő. Felgyújtotta az asztali lámpát, kinyitotta a jegyzettömböt, és ujjának körmével kipattintotta a kemény fedél szélét. A fedél alól egy lapot húzott ki, amelyen különböző számsorok voltak. Ezt maga elé tette, és sebesen írni kezdett jegyzettömbjébe.
A kitépett lapokat egymásra helyezte, eligazította a széleket, hogy azok fedjék egymást, aztán annyira összehajtogatta az egészet, hogy pár milliméter vastag, piciny, négyzet alakú lap lett belőle.
Az aktatáskából vadonatúj zsebrádiót vett elő. Lepattintotta a hátsó borítófedelet. Belső oldalára szegletes papír volt ragasztva, amelyen műszaki adatok, áramköri csatlakozások voltak feltüntetve.
Vigyázva leszedte a papírt, és egy tűvel apró számokat karcolt sorba szedve a fedélre. Miután végzett, a rejtjelkulcs alapján ellenőrizte a számokat. A műszaki adatokat tartalmazó papírlapot aztán ráragasztotta a számokra, és a borítófedelet visszatette a helyére.
Otto Hauser elégedetten dőlt hátra a fotelben. Percekig maga elé bámult, aztán felállt és az ablakhoz ment. Mélyen lehajolva benézett a párkány alá. A párkány hosszában, a deszka és a fal között, vékony rés húzódott. Térdre ereszkedett, az összehajtott papírdarabkát a résbe helyezte, majd egy celluloidszalag-darabbal a rést leragasztotta.
Ismét a fotelba rogyott, és levetett zakóját térdére fektette. A zakó belső zsebéből cigarettadoboz alakú, lapos tárgyat emelt ki, amely vékony drótszálon csatlakozott a hajtóka mögé beakasztott inggomb nagyságú mikrofonhoz. A kiszerelt készüléket az asztalra helyezte, majd szétszedte. A parányi szalagot fémtokba tette, és több darabot letépett a celluloid szalagból.
A fürdőszobába ment, s a fémtokot a mosdó aljának hátsó pereméhez erősítette a celluloid szalagokkal. Mint aki jól végezte dolgát, megkönnyebbülten sóhajtott fel. Mindent visszapakolt az aktatáskájába. A táskát lezárta és a szekrénybe tette. Felvette zakóját, belebújt kockás átmeneti kabátjába. A miniatűr magnetofont a mikrofonnal és a vékony dróttal együtt a kabát zsebébe süllyesztette, és kezében a kalapjával kilépett a folyosóra. Az ajtót gondosan bezárta.
Gyalog indult lefelé. A folyosó végén beleütközött a sötétkék kosztümös, fekete hajú lányba, aki éppen lefelé igyekezett.
– Bocsánat – mentegetődzött.
A lány zavartan megigazította a haját.
– Nem történt semmi, uram – mosolygott.
– Kérem, ne értsen félre, de ön nagyon csinos. Beszélni szeretnék magával. Őszintén megvallva, egy szívességet kérnék. Nem nagy dolog, de segítene rajtam.
– Nekünk nem szabad foglalkoznunk a vendégekkel, csak hivatalosan, ami a munkaköri feladatunk.
– Pedig csak maga segíthet rajtam. És én teljes mértékig megbízom magában. Ismétlem, kérem, ne értsen félre.
– Esetleg délután négykor – bizonytalankodott a lány. – Persze, nem itt – mondta, és zavart lett.
– Talán egy közeli presszóban vagy valami nyilvános helyen.
Otto Hauser sajnálkozva ingatta a fejét.
– Nem hagyhatom el a szállodát.
A lány értetlenül nézett.
– Egy sürgős üzenetet várok – magyarázta Otto Hauser. – Éppen ezzel függ össze, amit magától akarok.
– Pedig itt bent lehetetlen beszélgetnünk. Megláthatnak, joggal hihetik, hogy magánbeszélgetést folytatunk.
– Már mióta itt állunk, és senki sem jött.
– Tovább már nem állhatok itt. Egyáltalán, mennyi idő kell ahhoz, hogy elmondja, mit is kíván tőlem?
– Tíz perc.
A lány csinos arca kétkedést tükrözött.
– Tíz perc, az sok – mondta. – Addig nem állhatok itt. Talán csak egy megoldás akadhat. A presszóban beszélhetnénk egy keveset. Oda minden feltűnés nélkül átmehetek. De csak a bárpulthoz. Asztalhoz nem ülhetek. És csak egy kávéra.
– A vendégem…
– A vendége nem leszek, mert nem is lehetek. Magam fizetem a kávét.
– Lehetséges lenne ez egy fél órán belül?
A lány bólintott.
– Legyen lent az eszpresszó bárpultjánál – mondta. – A végébe üljön, ott ilyenkor egy sor szék szabad. – Mosolyt vetett, és indult volna, de Otto Hauser megszólalt:
– Várjon még egy pillanatig. Valamit most kell odaadnom magának, mert ott mindenki észreveheti, hogy tőlem kapja, és még ajándéknak gondolhatják.
– Mit akar nekem adni?
– Ami hozzátartozik a beszélgetésünkhöz.
A lánynak felszaladt a szemöldöke.
– Legyen nyugodt, semmi szabálytalanság – folytatta Otto Hauser. Éppen arra akarom kérni, hogy azt a bizonyos csekélységet átadja valakinek, akivel képtelen vagyok összefutni időtorlódás miatt. Rögvest hozom.
– Kérem, siessen…
Otto Hauser gyorsan visszament a szobájába. Az aktatáskából kivette a zsebrádiót. Villanásnyi ideig tétovázott, aztán zsebéből előhúzta arany öngyújtóját. Mindkettőt papírba csomagolta, és máris indult. A kék kosztümös lány ott toporgott a lépcsőfeljárónál.
– Tessék – nyújtotta át a csomagot.
– Ez az a bizonyos dolog? – kérdezte a lány.
– Igen. Egy zsebrádió és öngyújtó – mondta Otto Hauser.
Kivette a tárcáját, és egy papírt nyújtott a lánynak.
– Hogy mennyire legális, itt van a zsebrádió vámcédulája. Ajándék. A többit majd szóban az eszpresszóban. A csomagot pedig tegye el valahová.
– Pontosan fél óra múlva. Ha lehet, legyen jóval előbb ott javasolta a lány.
Elvette a csomagot és a vámcédulát, majd lesietett a lépcsőn.
Otto Hauser előbb cigarettára gyújtott, majd kényelmesen lement a hallba. A portán leadta a szobakulcsát, és fejébe csapta kalapját.
– Ha telefonon keresnének, kimentem a kocsimhoz – mondta.
A kopaszfőportás mélyet bólintott.
– Igen, uram, a parkolóhelyen található.
– Később az eszpresszóban.
– Az eszpresszóban. Értem, Hauser úr.
A hall közepe táján, az egyik élénk kék plüssfotelban, a hórihorgas férfi tétlenkedett.
Otto Hauser cinkos pillantást váltott az elárusítópult mögött matató lánnyal, aztán végigment a bordó kókuszszőnyegen. Kilépett az üvegajtón, és megállt a szemerkélő esőben. Miközben feltűrte kabátja gallérját, a válla felett hátratekintett. A hórihorgas éppen akkor állt fel a fotelból.
A meggypiros BMW a parkoló közepén állt. Otto Hauser egyenesen a kocsihoz ment. Nem kellett a fejét forgatnia ahhoz, hogy felfedezze a homokszínű gépkocsit. Ott állt a parkoló szélén, ahol régebben volt, amikor az étterem ablakán át alaposan megnézte magának. A hullámos hajú férfi is felbukkant. Az eszpresszóból lépett ki, és a homokszínű kocsihoz ment. Otto Hauser kinyitotta a BMW ajtaját, de, nem szállt be. Mélyen behajolt a kocsiba, mintha keresne valamit. Kisvártatva felegyenesedett, és kulcsra zárta az ajtót. Gyalog indult a folyón átívelő hídhoz. Átvágott az úttesten, és rákanyarodott a hídra. Ráérősen lépkedett, mintha csak sétálni támadt volna kedve. A híd közepe táján járt, amikor észrevette a hullámos hajút. Az éppen akkor lépett a hídra.
Otto Hauser a kabátzsebbe süllyesztette kezét, és megmarkolta a miniatűr magnetofont. Egy csoport kisiskolás jött szembe. A gyerekek vidáman zsibongtak, egymást lökdösték. Otto Hauser szorosan a hídkorlátnál haladt, hogy utat engedjen a gyerekeknek. Visszafogta lépteit, és amikor azok elhaladtak mellette, utánuk fordult. A gyerekcsoport pillanatra eltakarta előle a nyomát követő férfit.
Otto Hauser kirántotta kezét kabátzsebéből, és anélkül hogy lenézett volna a korlát rése között, a vízbe dobta a piciny magnetofont.
Mindez röpke pillanat volt csupán. Továbbra is andalogva haladt, majd csak később nyújtotta meg lépteit. A híd végénél visszafordult.
A hullámos hajú férfi a korlátra könyökölt, és úgy tett, mintha a rakparton dübörgő forgalmat bámulná.
Otto Hauser visszament a szállodához, és belépett az eszpresszóba.
A helyiség elég zsúfolt volt, de a bárpultnál bőven akadt hely. A legszélső székre kuporodott fel, és kávét rendelt. Már jött is a fekete hajú lány. Elfoglalta az Otto Hauser melletti széket, rámosolygott, aztán egy blokkot adott a pult mögött levő nőnek.
– Erős legyen a kávé, Magdikám – mondta.
Otto Hauser a térdére tette kalapját, és rákönyökölt a pultra.
– Nem vették észre magánál a csomagot? – kérdezte halkan.
A lány a vállát rándította.
– Ugyan kinek tűnt volna fel? Nyomban a táskámba tettem. De most már mondja el, mi a célja ezzel? Egyáltalán, milyen szívességet kér tőlem? Remélem, hinni fogok – mondta jelentőségteljesen.
Otto Hauser félfordulatot tett a lány felé, és olyan arcot vágott, mintha az időjárásról beszélgetnének.
– Ezt úgy mondta, mintha már most sem hinne. Miért csak reméli?
– Hááát – mondta a lány, és égnek emelte a szemét.
– Azt sem tudja, mit akarok, és már kételkedik.
– Majd megmagyarázom kétkedésem okát. Elsősorban a cigarettavásárlás, másodsorban a távozása. Két esetben nem volt őszinte. Miért lenne az most, a harmadik esetnél? – kérdezte a lány.
Vidám volt az arca, tekintetének nem volt éle.
– Nem értem, kedves hölgyem…
– Nos, bővebb magyarázat. Az előbb az egyik pincér felajánlott nekem egy doboz Marlborót, hogy vegyem vissza jutányos áron. Húsz forintért. Nálam ugyanez harminckét forint. Azt mondta, egy vendég kedveskedett vele neki. Láttam a dobozon, hogy a készletemből való. Ez ideig a mai napon csak egy ilyen doboz cigarettát adtam el vendégnek. Magának, uram. Mindebből mi következik?
Otto Hauser elmosolyodott. Most már tudta, mire célzott ezzel a lány.
– Mi következik? – kérdezte.
– Az következik, hogy ön, uram, nem mondott igazat, amikor azt állította: kifogyott a cigarettája.
– Megbocsáthatatlan bűn – bólintott Otto Hauser.
A kiszolgálónő két kávét tett eléjük. A lány fejét – biccentette a nő felé, aztán Otto Hauser arcába nézett.
– Egyelőre megbocsáthatatlan – mondta.
– Tehát időleges. Akkor van reményem.
– Attól függ, hogyan döntök.
– És mikor dönt?
– Majd amikor megtudom, milyen szívességet kíván tőlem – mondta a lány.
Anélkül, hogy cukrot tett volna a kávéjába, belekortyolt, majd letette a csészét és várakozóan nézett.
Otto Hauser két cukrot tett a kávéjába, megkavarta, és egy hajtásra kiitta.
– Ezek szerint a másik falrengető hazugságom, hogy kijöttem a szállodából. Mert ugyebár azt mondtam: nem hagyhatom el.
A lány Otto Hauser arcát fürkészte.
– Igen – mondta.
– A kocsimhoz kellett mennem. Valamit benne hagytam, és szükségem van rá. Különben a portás még azt is tudja, hogy most itt vagyok. Valóban fontos telefont várok. A cigarettavásárlásba betalált. Ürügy volt. Már akkor az járt a fejemben, hogy magától kérek szívességet.
A lány keresztbe vetett lábbal ült a bárszéken, formás combja mélyen kivillant a piciny szoknyából. Aprókat kortyolt a kávéjából. Az arcán nem volt festék, csupán telt ajkát rúzsozta ki halványpirosra. Otto Hauser úgy emlékezett, hogy amikor kijött a szállodából, a lány ajkán semmi sem volt.
– És mi a teendőm azzal a rádióval meg az öngyújtóval?
– Akinek hoztam; az majd jelentkezik magánál. Átadja, és ezzel eleget tett a kérésemnek – mondta Otto Hauser.
Éles pillantást vetett a pult mögé. A falat kockás tükörlapok borították. Látta, amint a hórihorgas férfi belép az ajtón, körülnéz, és helyet foglal az egyik asztalnál.
– Miért nem maga adja át? – tudakolta a lány.
Letette csészéjét, és szembefordult Otto Hauserral.
– Mellesleg, most már igazán megkínálhatna szokott cigarettájával, azzal a Cityvel. Legalább megtudom, milyen. Talán jobban fog ízleni, mint a Marlboro.
Otto Hauser eleget tett a kérésnek. Tüzet adott, és maga is rágyújtott. A lány igyekezett rutinos dohányosként viselkedni, de mozdulatai elárulták gyakorlatlanságát.
– Magam azért nem adhatom át ezt az ajándékot, mert el kell utaznom – magyarázta Otto Hauser.
– Cégemnél problémák adódtak, ezért sürgősen visszatérek Münchenbe. Egy jó barátom kért meg, hogy hozzam el a rádiót ajándékba egyik rokonának, aki itt él, Budapesten. Nos, a rokon jelenleg vidéken van, csak a jövő hét elején érkezik Budapestre. Úgy volt, hogy magam is addig maradok. Ezért kellett közvetítőt találnom, akinél a rádiót hagyhatom. Előrebocsátom, legális dologról van szó, csak a magam megnyugtatásaképpen választottam olyan valakit, akiben, úgy érzem, megbízhatok.
– És ez a megbízható személy én vagyok.
– Igen, kedves hölgy. Ráadásul csinos, barátságos.
A lány arcán zavar futott végig. Néhányat pöffentett cigarettájából.
– És az öngyújtó? Az kié? Eddig csak a rádióról volt szó, az öngyújtóról nem beszélt – mondta.
– Az öngyújtó a közvetítő tiszteletdíja.
A lány hitetlenkedve nézett. A szeme kerekre tágult, telt ajka szétnyílt. Látni lehetett hófehér fogsorának szélét. Hirtelen magához tért, egy mozdulattal elnyomta cigarettáját a pulton levő hamutartóban, és megrázta a fejét.
– Nem lehet. Ez egy arany öngyújtó – mondta.
Kidugta a nyelvét, és sebesen megnyalta néhányszor telt ajkát.
– Ezért szabálytalan. Aranyat ugyanis nem szabad csak úgy ajándékozni. Titokban lehet, ha senki nem tud róla. Mivel magában megbízok, tudom, nem teszi ezt szóvá senkinek sem. Ezért nyugodtan elfogadhatja. Szívességéhez és csinosságához méltó tiszteletdíjról gondoskodtam.
– Ezt én nem fogadhatom el.
Otto Hauser mélyen megszívta cigarettáját, aztán a hamutartóban elnyomta.
– Figyeljen rám, kedves hölgyem – mondta határozottan.
A hangja inkább kemény volt, mint szívélyes.
– Nálunk azt a szót: ingyen, nem ismerik – folytatta csendesen.
– Mindent mércével mérünk, még a szívességet is. Mi, ha kérünk, fizetünk. Csupán a szép szemért odakint nálunk egy kézmozdulatot sem tesznek, hacsak nem saját magáért teszi az ember. Nekem is megvan a magam mércéje, és módomban áll ezt a mércét magasabbra helyezni még akkor is, ha csupán jelentéktelen szívességről van szó. Nem akarom semmire sem rábeszélni. Azt tesz, amit akar. De ne felejtkezzen el arról, hogy számtalan embert találok itt a szállodában, aki kész örömmel megteszi nekem a kért legális szívességet ezért az arany öngyújtóért. Természetesen figyelmeztetem, hogy hallgatnia kell mindarról, amire kértem magát. Azért, mert aranytárgyat nem szabad ide behozni és elfogadni külfölditől, amely elkerülte a vámot. Majd legközelebb, ha Budapestre érkezem, lehet, olyan szándékkal közeledem magához, amiből arra következtet, hogy udvarolni próbálok. Ha netán akkor akarok magának ilyen ajándékot adni, joggal elutasíthatja.
A lány mélyet bólintott, és nem vette le a szemét Otto Hauser arcáról. Ajkának szegletében mosoly bujkált.
– Kinek kell konkrétan átadnom a rádiót? – kérdezte halkan.
– Nem tudom.
– Nem tudja? – ámuldozott a lány.
– Nem. Csak annyit tudok, hogy a barátom közeli rokona. Mindenesetre engem fog keresni.
– Akkor hogyan fog hozzám eljutni?
– Egyszerű az egész. Táviratozok a barátomnak, az pedig nyomban sürgönyöz ide Budapestre a rokonának, hogy ne engem keressen, hanem magát. Bízza rám, ezt megszervezem. Ha szabadna megtudnom a becses nevét?
– Sas Mária.
Otto Hauser is bemutatkozott, aztán széles mosolyra húzta a száját.
– Érdekes – mondta elgondolkozva.
A lány zavart mozdulattal simította le a haját.
– Mi érdekes? – kérdezte.
– Budapesten már néhányszor bemutattak hölgyeknek. Mirjam, Miette, Loreley, és mit tudom én micsoda nevekkel találkoztam már. Maga az egyetlen Mária, és ez mutatja: jól választottam.
A lány mélyen elpirult.
– Mondhattam volna valami más nevet is – vélekedett dacosan.
– Igen, de nekem tetszett, hogy nem mondott más nevet. Ha legközelebb Budapestre jövök, ismét itt szállok meg. Akkor már jó ismerősként üdvözölhetem, és nem veszi majd tolakodásnak, ha meghívom egy vacsorára a Maximba. Egy üveg Mumm pezsgőre. Vagy, ha úgy tetszik, kettőre.
– Mikor jön legközelebb? – bukkant ki a kérdés a lányból.
Otto Hauser tekintetével végigtapogatta a lány szabályos arcának minden pontját, és halkan megszólalt:
– Tavasz végén visszatérek. Talán a szabadságomat is itt töltöm a Balatonnál. Nemcsak rajtam múlik.
– Nagyon szép a Balaton. Látta már?
– Csak futólag. Pár napot töltöttem Siófokon.
– Mennem kell – mondta a lány, és arca őszinte sajnálkozást fejezett ki. – Kereshetnek, és nem akarom, hogy bárkinek is feltűnjön távolmaradásom. Igaz; szóltam a portásnak, hogy átjövök egy feketére, de mit lehet tudni.
Otto Hauser megadóan bólintott. Ismét a tükörlapokba pillantott.
A hórihorgas férfi magába roskadtan ült az asztalnál, és fapofával szívta cigarettáját.
– Tehát, kedves Sas Mária – szólalt meg Otto Hauser –, az illető, aki a rádióért jön, magát fogja név szerint keresni. Lehet, nem is tudakozódik, hanem egyenesen magához lép. Csak a nevemet fogja mondani, tehát rám hivatkozik. Adja át neki a zsebrádiót. ezzel teljesítette a kívánságomat. Az öngyújtót pedig használja, amilyen ritkán gyújt rá, soha nem fogy ki abból a gáz. Kérem, ne felejtse el a nevemet.
– Otto Hauser – mondta lágyan a lány. Nyúlánk teste megfeszült, és lecsúszott a magas bárszékről. Otto Hauser merész pillantást vetett a lány mellén feszülő kosztümre.
– Holnap utazom csak el. Délután. Ha nem találkoznánk, akkor a tavasz végén számíthat meghívásomra a Maximba – mondta.
– Akkor a mielőbbi viszontlátásra.
Otto Hauser nem nézett a lány után. Visszakönyökölt a bárpultra. majd amikor a felszolgálónő odaérkezett, kifizette a kávéját. A hórihorgas úgy ült a székén, mint aki kardot nyelt, és szúrós pillantásokat vetett feléje.
Otto Hauser átvonult az étterembe. Felakasztotta kabátját a fogasra, és ugyanahhoz az asztalhoz ült, ahol reggelizett. Ugyanaz a sovány, idős pincér szolgálta ki. Könnyű ebédet rendelt, és miután elfogyasztotta, nyomban fizetett. A tetemes borravaló láttán a pincér meghajolt, majd készségesen ugrott a fogashoz, hogy felsegítse a kabátot. Otto Hauser egy kézmozdulattal elhárította a pincér szándékát; és átvetette karján a kabátot.
– Miért nem mondta reggel, hogy nem dohányzik? – kérdezte, de hangjában nem volt szemrehányás.
Az idős ember zavart lett.
– Honnan tudja, hogy nem dohányzom, uram?
– Látom az ujjairól, nyoma sincs rajtuk a nikotinnak. Vagy talán tévedek?
– Tökéletes a szeme, uram. Valóban nem dohányzom, és illetlenségnek tartottam volna ezt reggel közölni. Ugyanúgy örültem a Marlborónak, mintha dohányoznék.
Otto Hauser elhúzta a száját.
– Egyáltalán nem lett volna illetlenség. Maga szívességet tett nekem – szögezte le.
– Jelentéktelen szívesség volt, uram.
– Magának talán igen, nekem nem. Nem veszi tolakodásnak, ha megkérdem: hol tanult meg ilyen jól a nyelvünkön?
Az idős pincér úgy állt, akár a kérdőjel.
– Németországban, uram.
– Meddig élt nálunk?
– Nem volt hosszú idő, uram. Hadifogságban voltam.
Otto Hauser elégedetten bólintott.
– Dicséretes dolog volt – mondta keményen, majd így folytatta:
– Dicséretes dolog volt, hogy ily tökéletesen megtanulta a nyelvünket… Jó estét.
– Viszontlátásra, uram – rebegte halkan a pincér.
Otto Hauser a szálloda halljába ment. Alig akart hinni a szemének; sem a bokszolóra hasonlító húllámoshajút, sem a hórihorgast nem látta. Határozottan lépett a porta pultjához. A főportás máris rendelkezésére állt.
– Egy táviratot akarok feladni – közölte Otto Hauser.
A kopasz férfi nyomban üres lapot tett eléje.
– Parancsoljon ezt kitölteni, Hauser úr.
– Sürgős lenne.
– Azonnal továbbítjuk a postának telefonon.
Otto Hauser elővette a tollát, és nyomtatott betűkkel teleírta a lapot. A főportás bevitte a táviratot a porta mögött levő telefonközpontba.
– Máris adja tovább a kisasszony – közölte, amikor visszatért.
– A számlát márkában fizetem.
– Egy pillanat türelmet kérek, Hauser úr. A posta visszaigazolja az összeget is – mondta a főportás.
Otto Hauser cigarettára gyújtott, elfordult a pulttól és a sasson frizurás lányt nézte. Az elárusítópultnál néhány holland fiatalember próbált szót érteni a csinos lánnyal. A Lány észrevette Otto Hausert, a nevetgélő fiatalemberekre pillantott, és elhúzta a száját.
A szálloda üvegajtaja kicsapódott. A hórihorgas férfi jelent meg bő tavaszikabátjában. Végigvonult a leterített kókuszszőnyegen, és megállt a porta mellett. Kibújt a kabátjából, és letelepedett az egyik fotelba. A kabátot kis ideig ölében tartotta, aztán ledobta a mellette levő fotelba, és cigarettára gyújtott.
Otto Hauser gyors pillantást vetett a férfira. Néhányszor megszívta cigarettáját, és a liftnél levő hamutartóhoz lépett, ahol elnyomta.
A falon színes reklámkép függött. Néhány emeletes, modern kivitelezésű hegyvidéki szálloda díszelgett az üvegezett keretben. A hegyoldalba épült, az élénkzöld fák sűrűjébe. Az épület felső homlokzata a valószínűtlenül kék égbe veszett, amelyet néhány felhőgomolyag tarkított. A hegyoldal alján nagy, fehér, nyomatott betűkkel tüntették fel a szálloda nevét: HOTEL SILVANUS. Ez alatt homályosabb betűkkel pedig: VÁRJA ÖNT. A reklámkép bal sarkában tenyérnyi, kocka alakú térkép volt elkerítve az autósok számára, akik netán gépkocsijukkal kívánják felkeresni a hotelt.
Otto Hauser visszament a portához. A főportás bement a telefonközpontba, aztán kijött, és egy újabb papírt tett a pultra.
– Parancsoljon, Hauser úr – mondta. – A számla kerek hét márka. Ujjával a papír sarkára bökött. – Szíveskedjen itt aláírni.
– Ezek szerint továbbították már?
– Igen, Hauser úr. A főposta igazolta az átvételt. Nyomban továbbítják.
Otto Hauser elégedetten bólintott. Elővette tollát, és alákanyarította a nevét. Tárcájából egy tízmárkást vett elő, és a kopasz férfi kezébe nyomta.
– A többi a magáé – mondta.
Amaz egy szemvillanás alatt eltüntette a pénzt.
– Nagyon köszönöm, Hauser úr, nagyon köszönöm.
A hórihorgas férfi úgy tartotta arcánál a cigarettát, mintha látcső lett volna. Még hunyorított is hozzá az egyik szemével.
Otto Hauser megemelte hangját, amikor megszólalt:
– Lenne még egy kívánságom.
– Igenis…
– Rendeljen ma estére egy kétágyas szobát a Hotel Silvanusban.
A kopasz főportás ceruzát ragadott.
– Kétágyas szoba, Silvanus – írta. – Milyen néven rendeljem, Hauser úr?
– A részemre kell.
Amaz értetlenül nézett.
– Csupán egy éjszakáról van szó – magyarázta Otto Hauser. – A szobámat fenntartom itt, hiszen előre kifizettem tíz napra.
A főportás kapcsolt.
– Ó, értem, Hauser úr. értem – bólogatott, mintha fejét ütögetnék.
– Csak este indulok. Ha később üzenet érkezne a részemre, vagy netán keresnének személyesen, ne mondja, hol vagyok. Közölje: reggel megtalálható leszek.
– Hauser úr reggel megtalálható – mondta a főportás, és ceruzájával külön egy papírra véste a kívánságot.
Otto Hauser szeme sarkából a fotelban üldögélő férfira nézett. A hórihorgas elnyomta cigarettáját, lustán felszedelőzködött, és indult kifelé.
– Úgy tudom, ez a Silvanus itt van a Duna-kanyarban – vélekedett Otto Hauser.
– Igen, Visegrádon. Régen arra jártak Bécsnek, de mióta megépült Győr felé a műút, sokan elkerülik. Pedig nagyon szép a Dunakanyar, és különösen jó szálloda a Silvanus.
A főportás összehajtott nyomtatványt nyújtott át.
– Parancsoljon, Hauser úr – folytatta. – A térkép pontosan feltünteti, hol kell majd Visegrádon lekanyarodnia az országútról.
Otto Hauser zsebébe csúsztatta a színes reklámfüzetet, majd belebújt a kabátjába, és elhagyta a szállodát. Meggypiros BMW-jén áthajtott Pestre. A visszapillantó tükörből látta, hogy a homokszínű gépkocsi ott van a nyomában. A Belvárosban kötött ki, és egy parkolóházban állította le a kocsiját. Még ki sem szállt, máris ott volt a homokszínű bérautó a hullámos hajú férfival és társával. Otto Hauser nem vett tudomást róluk. Gyalog folytatta útját, olykor megállt a kirakatok előtt és nézelődött. Azok ketten mögötte andalogtak kellő távolságban.
Kisvártatva Otto Hauser megállt egy ház előtt. Kivette a tárcáját, és úgy tett, mintha egy címet ellenőrizne. Aztán begombolkozott, és határozottan belépett a kapun. A sötét kapualjban halványan égett a villany. Otto Hauser befordult az oldalt nyíló lépcsőház előterébe, aztán megállt és visszalesett.
A kapu előtt a két férfi lelassította lépéseit. Bebámultak. A hórihorgas megtorpant egy pillanatra, de a másik rántott egyet a karján, és továbbhaladtak.
Otto Hauser elvigyorodott, majd a lépcsőházból egy másik ajtón kilépett a ház udvarára. Átvágott az udvaron, és egy kapualjon át szűk mellékutcába ért. Sietősen folytatta útját a legközelebbi utcasarok felé. Senki sem követte. A sarkon egy üres taxi akadt az útjába. Leállította, és a szállodához vitette magát.
Csak a fiatal másodportás volt a helyén. A kopaszt sehol sem látta.
– Kérem a kulcsomat – mondta határozottan Otto Hauser.
– Kétszáznyolcas.
Amaz futó pillantást vetett, és leakasztotta a kulcsot.
– Parancsoljon, uram – nyújtotta.
Otto Hauser nem nézte meg a kulcsot. Elkerülte a liftet, és felsietett a lépcsőkön a második emeletre. A folyosón egy lélek sem volt.
Otto Hauser habozás nélkül a kétszáznyolcas ajtóhoz ment, kinyitotta és besurrant. Bentről elfordította a kulcsot a zárban.
Ugyanolyan elrendezésű szobában találta magát, mint amilyen az övé volt. Talán csak a bútorok tűntek, sötétebb árnyalatúaknak. Két ágy hevert szorosan egymás mellett. Látszott, csak az ablak felé esőt használják.
Otto Hauser késedelem nélkül cselekedett. Gyakorlott mozdulatokkal nekikezdett a szoba átkutatásának. Vigyázott arra, hogy mindent a helyére rakjon. Gyorsan dolgozott és nesztelenül. Sehol sem talált semmit. Utolsónak a szekrényt nyitotta ki. Csupasz fogasok lógtak, a polcok üresek voltak. Csupán egy közepes, szövetborítású, pepita bőrönd hevert ott. Kíváncsian nyitotta fel, aztán csalódottan bámult. A bőrönd alján néhány férfifehérnemű, használati tárgy és egy villanyborotva volt. Szakszerűen végigtapogatta a bőrönd oldalait, de nem hallott gyanús hangot, amely rejtekhelyre utalt volna. A bőröndzsebben viszont egy barna mappát talált. A mappa belső oldalán, a celluloid lap alatt fehér névkártya virított:
Gigli and Calun corporation. Milano.
A mappa három fényképet rejtegetett. Mindhárom amatőrkép volt, és Otto Hausert ábrázolta. Az egyik mellkép levelezőlap nagyságúra volt kinagyítva.
Otto Hauser mindent a helyére tett, és elhagyta a szobát. A főportást már a helyén találta.
– Más kulcsot kaptam, és csak fent vettem észre a malőrt – mondta rosszallóan, és a pultra tette a kétszáznyolcas szobakulcsot.
– Elnézését kérem, Hauser úr.
– Nem történt semmi.
A kopasz férfi gyilkos pillantást lövellt fiatalabb társára. Amaz értetlenül nézett hol a kopaszra, hol Otto Hauserra. A főportás helyére tette a kulcsot, majd leakasztotta Otto Hauser szobájáét.
– Ismételten elnézését kérjük – mentegetődzött.
A hall olyan volt, mintha kisöpörték volna. Az élénk kék plüssfotelok üresen ásítoztak.
Otto Hauser cigarettára gyújtott, és a porta pultjára tette kocsijának indítókulcsát.
– Kérem, gondoskodjon, hogy a kocsimat elhozzák – mondta. – Úgy adódott, hogy egy ismerősömmel tértem vissza. A Belvárosban hagytam, a parkolóházban.
– Egy órán belül itt a kocsija, Hauser úr.
Otto Hauser elővette tárcáját, és száz forintot tett a pultra.
– Gondolom, ennyi elég.
– Teljes mértékig, uram – mondta a főportás. – A Silvanus Szálloda visszaigazolta a telefonomat. A szoba éjszakára várja önt.
Otto Hauser jókedvűen bólintott.
– Az is előfordulhatott, hogy én tévedtem, amikor a kulcsot kértem a kollégájától – mondta tépelődve. – Ugyanis tavaly a másodikon kaptam szobát. Lehet, az járt a fejemben az előbb.
A főportás olyan hévvel mozgatta a fejét, mintha vizet akarna kirázni a füléből.
– Nem, nem, Hauser úr. Ez a mi hibánk volt. Ezt nekünk tudnunk kell. A vendég nem köteles megjegyezni a szobaszámát.
– Pedig magam tévedhettem.
– Csakhogy mi nem korrigáltuk, és itt a hibánk.
Otto Hauser a fal mellett levő elárusítópulthoz ment. A csinos lány a kézitáskáját pakolta. Odaérkezésére félbehagyta a rámolást, és felnézett. A szeme csillogott.
– Remélem, uram, nem fogyott el a szokott cigarettája – mondta csipkelődve.
– Arról szó sincs, kedves kisasszony.
– Lassan készülődöm, mindjárt itt a kolléganőm.
– Ilyen csúnya időben útra kel?
– Itt nem maradhatok, még akkor sem, ha letelt a munkaidőm. Tud jobbat?
– De még mennyire – mondta hamiskásan Otto Hauser.
A következő pillanatban azonban letörlődött arcáról a mosoly.
– Csakhogy ez ma lehetetlen. Holnap pedig…
Elhallgatott, és lemondóan legyintett.
– Viszont két hónap múlva kipótolhatjuk – folytatta, és derűs mosolya máris visszatért. – Feltéve, ha akkor is akarja ezt a jobbat.
A lány eltökélten bólintott.
– Ebben biztos lehet. Engem itt talál – mondta.
Csinos arcának minden rezzenése elárulta, hogy szívesen veszi Otto Hauser közeledését.
A bejárati üvegajtó meglendült. A hullámos hajú férfi érkezett vissza társával. Sebbel-lobbal léptek a hallba, és hirtelen megtorpantak, mintha falnak rohantak volna. Otto Hauser a szeme sarkából látta megnyúlt arcukat, dühösen villogó tekintetüket. Rövid ideig tanakodtak, majd helyet foglaltak a fotelokban.
Otto Hauser szemével a lány kosztümkabátján levő műszegfűre intett.
– A helyében én ezt levenném, Nem illik magához. Esetleg friss, élő szegfű, de talán valami ékszer. Igen, valami strassz, piros rubinokkal. Sokkal jobban mutatna.
A lány arcán halvány pír futott át. Zavartan megigazította a feltűzött művirágot.
– Állandóan friss virág is mutatna, de ilyenkor még nagyon drága az üvegházi virág, főként a szegfű – rebegte.
– Ékszer illik oda – mondta magabiztosan Otto Hauser.
– Ó, ékszerek…
– Igen.
– De ez olyan lehetetlen – sóhajtott a lány.
– Semmi sem lehetetlen. Ha nagyon akarja, sok minden teljesülhet. Például az ékszer is. Csak idő kell hozzá, mint mindenhez. Lehet, ez az idő tavasz lesz vagy talán nyár… Most pedig adjon nekem egy doboz Marlborót.
A lány nevetett és a pult alól elővett egy doboz cigarettát.
– Ezt kinek szánja? – kérdezte.
– Még nem tudom.
– Merthogy nincs rá szüksége; az biztos.
Otto Hauser egy ötvenforintost tett a pultra, és intett a kezével, hogy nem kívánja a visszajáró pénzt. Aztán kabátzsebébe süllyesztette a cigarettát.
– Még nem tudom, kinek adom, de csak-csak megkapja tőlem valaki.
A lány ajkán hűvös mosoly villant.
– Ezt csak azért vette, hogy nekem tizennyolc forint borravalót tudjon adni? – kérdezte.
Otto Hauser meghökkenve nézett.
– Egyáltalán nem azért vettem – mondta.
– Pedig azt hittem.
– Legközelebb elárulom, miért vettem most ezt a cigarettát. Hogy reggel miért vásároltam, azt már tudja. De ez most merőben más célzatú. Mondok magának valamit, de arra kérem, ne nyomban nézzen a bejárat felé… Kíváncsi vagyok, ismeri-e azt a két férfit ott.
A lánynak megvolt a természetes esze ahhoz, hogy feltűnés nélkül megnézzen magának valamit. Főként ha férfiakról volt szó. Elfordult Otto Hausertól, és miközben elővett egy apró, festett tányért, gyors pillantást vetett a megadott irányba.
– A lapos orrú itt lakik a szállodában – mutatta a tányért. – De azt az égimeszelőt nem ismerem. Az nem lakik itt.
– Nem vásároltak magánál semmit?
– Nem – rázta meg a fejét a lány. – De miért érdekes ez?
Otto Hauser szeméhez emelte a tányért, alaposan megnézte a kézi festésű mintákat.
– Ha eddig nem vásároltak semmit, ezután fognak – mondta csendesen. – Sőt, megpróbálnak kikezdeni magával, és randevút kérnek. Hogy melyikük, azt nem tudom, de biztosan így lesz.
A lány komoly lett.
– Ezt honnan tudja ilyen biztosan? És miért érdekes, hogy vásároltak nálam vagy sem?
– Hallottam a beszélgetésüket. Véletlenül mellettem reggeliztek. Magáról folytattak hosszú csevegést. Egyszerűen tetszik nekik, és kész. Ott az asztalnál sorsot húztak, melyikük kérjen magától randevút.
– Kisorsoltak mint egy malacot újévkor.
Otto Hauser letette kezéből a tányért, és elmosolyodott.
– Azt nem mondtam: malacot. De tény, hogy sorsot húztak. Persze, mindez nem tartozik rám.
– De rám igen.
Otto Hauser még néhány közömbös szót váltott a lánnyal, aztán szívélyesen elbúcsúzott, és felment a szobájába. Amint becsukta maga mögött az ajtót és ledobta a kabátját, fáradtan rogyott a fotelba. Arca feszült izgalmat tükrözött. Gyors egymásutánban két cigarettát is elszívott, aztán órájára nézett, és készülődni kezdett.
Odakint változatlanul szemerkélt az eső. Lassan sötétedett. Otto Hauser felgyújtotta a villanyt, és az ablak elé húzta a vastag függönyt. A szekrényből kivette szögletes aktatáskáját, és kinyitva a dohányzóasztalra helyezte. Betette a borotváját, a fogkeféjét a tubussal együtt, majd egy vasalt inget. Benézett a szekrénybe, ahol három öltönye lógott, majd hatalmas bőröndjébe. Töprengő arccal elszívott még egy cigarettát, aztán becsukta az aktatáskát.
Váratlanul csengett a telefon.
– Otto Hauser – szólt a kagylóba.
– Megérkezett a kocsija, uram – mondta a főportás. – A kulcs nálam van, ha óhajtja, felküldetem.
– Köszönöm, mindjárt lent leszek. Milyen messze van ez a Visegrád?
– Pontosan nem tudom, Hauser úr, de kocsival háromnegyed óra alatt kényelmesen elérhető.
Mielőtt távozott, az ajtóból alaposan körülnézett a szobában. Amire szüksége volt, az aktatáskájában lapult. A szobakulcsot leadta a portán. Az elárusítópult mögött, ahol előbb a sasson frizurás lány volt, egy molett, pufók arcú nő terpeszkedett. Az egyik plüssfotelban ott ült a hórihorgas férfi. Olyan nyugalommal pihent, mintha a hall berendezéséhez tartozna.
Kint már égtek az utcai lámpák.
Otto Hauser a kocsijához ment. Beült a kormányhoz, és az aktatáskát a hátsó ülésre dobta. A kocsi aljában, a gumiszőnyegen valami fehér villant. Kis cédula volt, amelyet valaki becsúsztatott a szellőzés végett nyitva hagyott ablakrésen. Otto Hauser kíváncsian emelte fel. Nyomtatott gyöngybetűkkel volt írva: „Hallottam, amikor a portás szobát rendelt a Silvanusban. Érezze magát jól.” Aláírás nem volt a papíron, de Otto Hauser tudta, kitől való az üzenet. Elmosolyodott és indított.
A benzinóra mutatója középen állapodott meg. A szálloda tőszomszédságában levő Shell-kútnál megtöltötte a tankot, és csak aztán indult a Duna-kanyarnak. Végighajtott a városon, és az útjelző táblák irányát követve, húsz perc múltán elérte a műutat.
Reflektorfénnyel haladt, és vigyázott arra, hogy ne hajtson sebesen. Az országúton alig volt forgalom, de a visszapillantó tükörben változatlanul ott volt az a két fényes pont, amely a mögötte haladó gépkocsi lámpáját jelentette. Olykor megnagyobbodott, aztán összeszűkült, de nem tűnt el.
Később zuhogni kezdett az eső. Hauser csökkentette a kocsi sebességét, és a leggyorsabb ütemre állította a széles ablaktörlő lapátokat.
Visegrádon szembetűnő jelzőtábla mutatta az utat a Silvanushoz. Kanyargós szerpentin vezetett a hegytetőre, meredek hegyoldalakban vitt az út. Kisvártatva kibukkant a sötétből a szálloda.
Odabent kellemes meleg volt, a porta pultja mögött unatkozó fiatalemberen kívül egy lélek sem tartózkodott a hallban. Mindent faburkolat borított, az emeletekre vezető lépcső mellett hosszú folyosó vezetett az épület végébe. Valahonnan halk cigányzene áradt, mintha egy hatalmas bura alatt játszana a zenekar.
Az unatkozó portás egy mozdulattal elnyomta cigarettáját, és érdeklődő pillantást vetett a belépőre.
– Jó estét kívánok, uram – köszönt magyarul.
– Foglaltattam szobát – lépett a pulthoz Otto Hauser. Levette a kalapját, és lerázta róla a vízcseppeket.
A fiatalember nyomban németül válaszolt:
– Otto Hauser úr, nemdebár?
– Igen, az vagyok.
– Rendelkezésére áll a szoba, uram.
Otto Hauser olyan arcot vágott, mintha a fogát készülnének kihúzni.
– A közelben volt dolgom az este, gondoltam, megszállok itt magyarázta. – Sok jót hallottam a Silvanusról. Csakhogy váratlan dolog adódott, és azonnal vissza kell térnem Pestre. Így hát lemondom a foglalást.
A portás nem vette zokon a történteket.
– Nem történt semmi, uram, de csak ezért felfáradni a hegyre szükségtelen volt – mondta. – Egy telefon is megtette volna ugyanezt Budapestről.
Otto Hauser elővett egy ötvenforintost. Letette a pultra, és a fiatalember elé csúsztatta.
– Ez a magáé – mondta. – Különben nemcsak azért jöttem fel, hogy lemondjam a szobát.
A portás mély fejbólintás kíséretében eltüntette a pénzt.
– Nagyon jó a konyhánk, uram – jegyezte meg.
– Köszönöm, túl vagyok a vacsorán. Csupán táviratot szeretnék feladni a cégemnek. Nagyon sürgős lenne.
Amaz máris adta a nyomtatványt. Otto Hauser kitöltötte a papírt, és nyomtatott betűkkel értesítette a címzettet, hogy az alábbi sorozatszámú részkötvényeket azonnal értékesítse. Ezt követően már csak számokat irt gyors egymásutánban. A számok megtöltötték az egész nyomtatványt.
– Arra kérem, hogy pontosan mondja majd a telefonba a számokat mondta Otto Hauser. – Kellemetlen lenne, ha véletlenül megváltozna valamelyik szám… Megvárom a számlát.
A portás megvakarta a fejét.
– Ez legalább háromnegyed óra, Hauser úr. Egyedül vagyok. Nekem kell telefonon a postának továbbítani. Amíg a posta visszaigazolja és újólag felsorolja a bediktált számokat, bizony az időbe kerül.
Otto Hauser kelletlenül húzta el a száját.
– Esetleg továbbíthatom a számlát Budapestre, a Gellértnek – folytatta a portás. – Így nem kell Hauser úrnak várakoznia.
– Most már nem számít, legfeljebb eszem valamit.
– A folyosó végében van az éttermünk – mutatta az utat a portás. Vadászterem, a cigányzene kitűnő. Merem ajánlani még időtöltésnek is.
– Kérem, szóljon, ha végzett a táviratommal.
– Természetesen, Hauser úr.
Az étteremben alig voltak néhányan. Otto Hauser jobb híján könnyű vacsorát rendelt és egy üveg kólát. A pihenő zenekar félbehagyta a sziesztát, lejátszott két számot, de amikor a pincér az asztalra állította az üveg kólát, a zenészek is letették szerszámaikat, és csalódottan a semmittevésbe süllyedtek.
Otto Hauser mindhiába forgatta körbe a fejét, sehol sem látta kísérőit. A hullámos hajút és a másikat mintha a föld nyelte volna el. Ez nem hatott rá megnyugtatóan. A vacsora után ideges mozdulattal gyújtott rá. Egy óra telt el, mikorra a portás megjelent a távirat számlájával. Otto Hauser kifizette a táviratot, majd a vacsorát, és máris indult.
A homokszínű gépkocsi ott lapult a parkoló szélén. A két férfi bent ült, és láthatóan tanakodtak valamin. Otto Hauser, szokásához híven figyelemre sem méltatta őket. Beült BMW-jébe, felkapcsolta a reflektort, és késedelem nélkül indult. A visszapillantó tükörből látta: azok ugyanezt teszik.
Otto Hauser kocsijával percek alatt lejött a hegyről, és elérte a műutat. Visszakapcsolta a sebességet, hogy minél hamarabb gyorsuljon majd fel a kocsi, aztán hirtelen gázt adott, és rákanyarodott a műútra. Nem Budapestnek fordult, hanem az ellenkező irányba, amerre a jelzőtábla Esztergomot mutatta. Az egyenesben a kocsi megugrott, a sebességmérő mutatója a száz kilométeres jelzésen állapodott meg.
Otto Hauser fogcsikorgatva vette tudomásul, hogy ennél gyorsabban nem mehet. Ismeretlen volt az út előtte, ráadásul igen keskeny, kanyarokkal teletűzdelve. Hiába égtek a vakító reflektorok, nem tudtak utat vágni a sötétben; a zuhogó esőcseppek milliárdjai csillogva verték vissza a fényt. A törlőlapátok alig győzték lecsapni a vizet az üvegről.
Egyszer csak két piciny, fényes pont jelent meg a visszapillantó tükörben. Éles kanyar következett, aztán egy másik. A fényes pontok eltűntek. Az út egyenes lett.
Otto Hauser gázt adott, és a legközelebbi kanyarig száguldott. Menet közben kinyitotta a kesztyűtartót, és egy franciakulcsot emelt ki. A kanyar után fékezett. A BMW kis híján az árokban kötött ki, de aztán hosszú csúszás után az országút közepén megállt. Otto Hauser mint a félőrült ugrott ki a kocsiból, kezében a nehéz szerszámmal. Egy-egy ütést mért a hátsó világítótestekre, majd a rendszámtábla világítására. Az égők összetörtek, a kocsi háta sötét lett. Eldobta a franciakulcsot, visszapattant az ülésre, és a kocsi máris megugrott.
Épp ideje volt. A visszapillantó tükörben teljes fényár csillogott. Azok beérték. Otto Hauser gázt adott; a fényár a tükörben zsugorodni kezdett, majd piciny ponttá változott, szinte alig pislákolt már. Megkönnyebbülten lélegzett fel, aztán lekapcsolta a reflektort, csupán az országúti világítást hagyta meg. Cigarettáért nyúlt, hogy rágyújtson, amikor arca megmerevedett. Enyhe rángást érzett a kormányon. Tudta, mit jelent ez, nemegyszer kapott már defektet útközben. A rángás mindjobban fokozódott. Két kézzel szorította a kormányt, de az táncot járt a kezében, a kocsi ingadozni kezdett.
Otto Hauser rálépett a fékre. Miután a kocsi megállt, kiugrott az ülésről. A jobb első kerék gumija teljesen lapos volt.
A távoli kanyarban két égő reflektor bukkant elő. Otto Hauser arcára kiült a rémület. Az országúton egy lélek sem volt, csak a záporozó esőcseppek koppantak az aszfalton. A nyitott ajtó belső borításán elfordította a kapaszkodókart, és a rejtekhelyről egy tömzsi, rövid csövű revolvert vett elő. Futni kezdett a sötétben előre az úton, hogy elkerülje a mindjobban közeledő veszedelmes fényt. De hiába futott. A fény befogta. Otto Hauser látta, amint az úton megjelenik előtte saját árnyéka. A fény erősödött mögötte, árnyéka megnyúlt, szinte elérhetetlenül előrevetődött.
Otto Hauser feladta a reménytelen küzdelmet. Szembefordult a fénnyel, és kezében előrelendült a revolver. A vakító fényből piciny, tűzpiros láng csapódott feléje. Ezt látta utoljára. Szétcsapta a kezét, és mint akit letaglóztak, hanyattvágta magát a vizes betonon. A tömzsi revolver messzire repült a kezéből.