27. Hód és az elfuserált magánélet
1.
Kemenes menekült. Tudta, hogy a fiúk sem hiszik el azt, amit zavartan dadogott: visszajön, másnap biztosan visszatér. Nem egyenesen az osztrák határ felé tartott, hosszúnak találta odáig az utat, s szerette volna minél hamarabb elhagyni az országot. Autója lámpájának fényénél kikereste a térképen a legközelebbi határátkelőt Jugoszláviába, s arra tartott. Többször is ellenőrizte, követik-e, de csak egyetlenegyszer állapította meg, rémületében kiverte a veríték, hogy egy piros Lada gyanúsan bukkan fel mögötte újra s újra. De aztán ez az autó is lemaradt, eltűnt valahol.
– Rémeket látok…
A határon könnyedén átjutott, s azonnal fordult is jobbra, hogy még hajnalban hazaérjen Mariazellbe. Így is történt. Két kisebb bőröndöt dobott a nagy szobája közepére, s gyorsan, szinte minden megfontolás nélkül, teletömködte ruhaneművel. Amikor bezárta, arra gondolt, s sziszegve mondta is: mindegy, hogy mit visz, majd megveszi, ami hiányzik.
– A bőrömet meg a csekkfüzetemet… Azt kell menteni… A többi nem számít.
De a szobákat mégis körbejárta, az asztalterítőket is megigazította, a konyhában a hűtőszekrényből kiszedett mindent, egy nejlonzacskóba rakta, a villanyt kikapcsolta, a bőröndöket kicipelte az autóhoz, a nejlonzacskót belevágta a szeméttárolóba, az ajtókat gondosan bezárta, sőt a kicsike papírszeletet is rájuk ragasztgatta. Ezeket nagyon nehéz volt észrevenni, de ha valaki kinyitotta az ajtót, szétszakadtak, s így jelezték: illetéktelen járt a lakásban.
– Na, isten veled – intett a háznak –, lehet, hogy nem is látlak többé…
Indult Graz felé. De idegességében eltévesztette az utat, s ezt csak akkor vette észre, amikor bekeveredett a Salza folyócska völgyébe, mellette jobbról és balról is komor hegyek figyelték vágtató autóját. Később annyira összeszűkült az út, hogy lényegében csak egysávossá vált, csökkenteni kellett a sebességet, a hegyekről víz csurgott a betonra, a kerekek csúszkáltak, Kemenes mérgesen csapkodta a volánt: neki semmi sem sikerül. Órákat veszít egyetlen megfontolatlan mozdulat miatt: induláskor balra, a nagy templom háta mögé irányította az autót, talán azért, mert minél gyorsabban szeretett volna kijutni a városból. S most csak lépésben haladhat, s örülhet annak, ha nem találkozik szemközt egy teherautóval… Amikor azonban lassan meggyőzte magát, hogy a helyzetén az idegeskedése, a mérge sem segít, megnyugodott, sőt tévedésének előnyeit kezdte mérlegelni. Ezen az úton, például, nagy biztonsággal ellenőrizheti, hogy követik-e… S ez nem utolsó szempont. Ebben a völgyben a rádiózás is bizonytalan. El lehet tűnni.
A folyó egyik kanyarulatánál, kavicsos ártér keletkezett. Kemenes odairányította az autóját. Kiszállt, s cigarettára gyújtott. Bámulta a hegycsúcsokat, a gomolygó sötétszürke felhőket. Örült, hogy egyedül lehet. Gyerekkorában sokat kirándult a Bükkben, felfedező utazónak vagy indián törzsfőnöknek képzelte magát, üldögélt Szarvaskő várának romjain, várta az ostromló törököket… Néha késő éjszaka ért haza, az anyja sírt aggodalmában, az apja viszont nem sokat teketóriázott, csattantak a pofonok, s sziszegett az ismerős mondat: „Nem fogsz te nekem csavarogni!” Kemenes még most is mosolygott, mert az ütést elszenvedve, készen volt belül a válasszal: „Én magamnak csavargok, nem neked…” Persze, akkor nem szólt. Csak amikor már megvacsorázott, s lefeküdt, fogalmazott meg magában lázadó szövegeket, az apja ellen, a világ ellen. A mamája másnap reggel magyarázta a pofonokat: „Megmondta apád, hogy sötétedésre légy itthon…” Kemenes itta a kávéját, majszolta hozzá a kenyeret, s úgy kérdezte, teli szájjal: „Miért, mama, a világ sötétben is ugyanaz… Legfeljebb nem látszik…” Az anyjának tetszettek az ilyen válaszok, megsimogatta a fiú fejét, mint aki örül, hogy ilyen okos gyereke van.
– Pedig a világ – mormogta most az Alpok szorításában Kemenes – fényben, világosságban sem ugyanaz… Sohasem ugyanaz… Csak egy valami változatlan… Nincs nyugalma az embernek sehol sem…
A folyóba hajította a csikket, kísérte egy darabig a tekintetével, látta, hogy forog, elmerül, felbukkan, szikláknak ütközik, aztán elkapja a fősodrás, s viszi magával talán egészen a tengerig. Végiggondolta az útját: Mura, Dráva és a Duna… A Duna! Mintha hideg zuhany ébresztette volna az álmodozásából. Menni kell tovább! Itt tölti a drága időt!
Éppen visszaült a kocsijába, amikor az útkanyarban feltűnt egy fekete autó. Lassan közeledett. Amikor az árterülethez ért, megállt. Aztán újra elindult, Kemenes kocsija mellé gurult. Két férfi ült benne, sötét ruhában, kalapban. Fekete kesztyűt viseltek, fehér inget, fekete nyakkendőt. Mintha temetésre indultak volna. Az egyik férfi kiszállt. Kemenes önkéntelenül is mélyebbre húzódott az ülésen, ijedten nézte, hogy a férfi elsétál a folyóhoz, belemártja a kesztyűs kezét, aztán az ő autójára rázza a vizet. Mint aki beszentelné. Akár egy koporsót.
Más azonban nem történt. A férfi visszaült a helyére, a fekete autó nyikorogva, csikorogva kivánszorgott az útra. Mély, igen mély nyomokat hagyott a kavicsban.
Kemenes nagyokat szusszantott, nehezen lélegzett. Megtörülte homlokát a zsebkendőjével.
– Mi volt ez?
Nézte a keréknyomokat, mintha azok lennének a tanúk: valóban nem álmodott, itt állt a fekete autó, s ha nem téved, nem is folytatta az útját, visszafordult Mariazell felé. Mintha csak az a cél vezette volna, hogy az ő autóját befröcskölje, s amikor ezt elérte, el is végezte a dolgát… Kemenes tanácstalanul, nyugtalanul nézegette az utat, a folyót, a hegyeket. S ha a szél erősebben susogtatta meg a fák leveleit, rémülten gondolt arra, az autó jön vissza.
– Nem, nem kellett volna…
Elmormolta ezt talán tízszer is. Nem kellett volna belebonyolódnia ilyen idős korában ebbe az üzletbe. Vége az idegeinek, már nem bírják az izgalmakat.
S mint, aki megadja magát a sorsnak, visszafordította az autóját Mariazell felé. Alig negyvenes tempóban, lassan, mintha csak kirándult volna, nézegetné a tájat, gurult a folyó partján, egészen a városig. Már látszottak a templom tornyai, amikor megállt. Félrehúzódott, ki is szállt, gondosan bezárta az autó ajtajait, mintha évekig akarna ott parkolni. De csak háromszor-négyszer megkerülte a kocsit, megrugdosta a kerekeket, mintha az lenne a legnagyobb gondja, nem eresztenek-e valahol. Aztán visszaült. Becsatolta a biztonsági övet, megmarkolta a volánt. Szorította, mintha az élete lenne. Csak percek múltán indult el. De egyenesen a házához hajtott.
Talán azon lepődött volna meg, ha nem látja a fekete autót a kerítéshez húzódva, a hatalmas hársfa alatt várakozni. Így csak a szája rándult meg, keserű mosoly villant át az arcán.
– Itt vannak…
A koporsószerű, kombi autóban senki sem mozdult. Kemenes úgy vélte, üres. Tehát bent várják a házban…
Előkaparta a kerti kapu kulcsát, szélesre tárta a bejáratot, s lassan begördült az udvarra, egészen a garázsig. Nem sietett kiszállni. Neki nem sürgős. Piszmogott a kesztyűtartóban. A revolverét fogdosta. Szinte öntudatlanul kibiztosította, s a zsebébe süllyesztette. Még járatta a motort, fel-felbúgatta, ezzel azt akarta jelezni, ő nem bujkál, megjött, itt van. Figyelte az ajtót, az ablakokat, hátha meglát valakit, észrevesz valami árulkodó jelet. Kis idő múltán leállította a motort. S kiszállt. Kinyitotta a garázs ajtaját, kimért, pontos mozdulatokkal, mint máskor. Amikor lehajolt, hogy rögzítse az ajtószárnyat, furcsa érzés lepte meg. Mint a színészt, aki közönség nélkül játszik, üres, teljesen üres nézőtér előtt. Egy pillanatra megmerevedett, aztán visszafordult a kapu felé.
Már nem állt a hársfa alatt a fekete autó.