4.
Kurt Loch hajnalban kínzó gyomorégésre ébredt. Már az este a gulyáspartin gondolt arra, hogy az erős paprikával ízesített forró étel megbosszulhatja magát. Nem volt mit tennie, csengetett a szobapincérnek, és gyógyszert kért. Úgy látszott, a szállodában már jól ismerték azokat a tüneteket, amelyeket a súlyos magyar ételek okoznak, mert pillanatok alatt hozták a szódabikarbónát egy pohár vízzel. Ez valamelyest enyhítette fájdalmát. Elhatározta, hogy soha nem próbálkozik még egyszer ilyen étellel.
Reggelire lágy tojást kért. Miután elfogyasztotta, cigarettára gyújtott, és az étterem üvegén át kibámult az utcára, ahol a reggeli csúcsforgalom zajlott. Bármennyire is megviselte a kellemetlen tünet, egyáltalán nem bánta, hogy részt vett a gulyáspartin.
Már a műsor ideje alatt úgy helyezkedett, hogy az idegenvezető nő közelébe kerüljön és szót válthasson vele. Népviseletbe öltözött fiatal lányok, fiúk ropták a táncot, cigányzenére. Még a vacsora előtt összeismerkedett a sofőrrel, és megtudta, hogy a német turista ezen az autóbuszon kapott szívszélhűdést, de akkor más vezette a kocsit. Most azt gondolta, hogy a nyúlánk, formás alakú nő, aki úgyszintén azt a csoportot vezette, talán többet tud az esetről.
Loch néhány kérdést tett fel az idegenvezető nőnek a tánccal kapcsolatban. Az készségesen válaszolt. Beszélgetésük később sem szakadt meg, mert Loch kiválóan értette a dolgát a kapcsolatteremtésnek. A sofőr azt is kikotyogta, hogy állítólag Franz Baum csupán két kanál gulyást evett, aztán letette a kanalat, mert nagyon erősnek találta.
– Tudja, hogy ismertem személyesen azt a szegény Franz Baumot? Amaz értetlenül nézett rá.
– Kiről van szó? – kérdezte.
– Baumról, aki olyan tragikusan járt itt. Azonkívül, hogy hazámfia volt, jól is ismertem.
– Most már értem. Csak a nevére nem emlékeztem. Valóban nagyon szerencsétlenül járt. Igen, Franz Baum, így hívták. Mi is nagyon sajnáltuk, később hallottuk, hogy gyenge volt a szíve.
Loch legyintett.
– Igen már otthon is panaszkodott – mondta.
– Nem lett volna szabad utaznia.
– Ilyen az élet. Maga vezette akkor is a csoportot?
– Igen.
Kurt Loch tudta, mi illik. Udvariasan engedélyt kért, hogy bemutatkozhasson. Miután a fiatal nő mosolyogva biccentett, megmondta nevét és foglalkozását.
– Fotóművész vagyok – nyomta meg szavait.
– Örvendek. Mérey Judit tolmács és idegenvezető, de műszaki fordítói vizsgám is van.
– Dicséretes.
– Csak semmi hasznát nem veszem.
Loch egy sor közömbös kérdést tett fel, aztán később visszakanyarodott a tragikus naphoz.
– Azt tudja – fordult a fiatal nőhöz –, hogy Franz Baum egy barátjával volt itt a partin, aki a helyszínen fizetett be? – Már a bejáratnál megakadt a szeme egy hirdetésen. Ez felhívta a betévedő vendégek figyelmét a gulyáspartira és arra a lehetőségre, hogy megtekinthetik a műsort is, ha befizetnek utólag.
– Valóban?
– Maga erre nem emlékszik? Mérey Judit megrázta a fejét.
– Nem emlékszem – mondta, – Nekem úgy rémlik, mintha teljesen egyedül lett volna. De várjon csak! Persze hogy beszélgetett valakivel, méghozzá Vacsora előtt! – emlékezett hirtelen a fiatal nő. – Igen, most már egészen biztos vagyok benne.
– Valóban?
Mérey Judit a nyakát nyújtogatta, aztán a szeme megakadt egy alacsony, tüskés hajú pincéren.
– Látja azt a felszolgálót? – mutatta. – Ott annál a szélső asztalnál.
– Látom.
– Nos, azért emlékszem most ilyen világosan, mert az a pincér hozta nekünk a gulyást, és kis híján beleöntötte a tálat a később olyan szerencsétlenül járt honfitársa ölébe. Új abroszt hoztak, a maga honfitársa pedig méltatlankodott. Ekkor láttam mellette azt a…
Loch értetlenül nézett. Nem tudta elképzelni, hogy a fiatal nő miért hallgatott el olyan hirtelen.
– Nos, kit látott mellette? – próbálta, serkenteni.
Mérey Judit megrázta a fejét, mintha víz alól bukkant volna fel.
– Ő volt az – mormogta maga elé. – Hát persze, hogy ő volt az! Hogy eddig nem jöttem rá.
– Ki volt az?
– Hát az elhalt honfitársának az ismerőse. Az a férfi, aki itt váltott a helyszínen jegyet a gulyáspartira és együtt ültek.
– Miért lepődött meg ennyire?
Mérey Judit bizonytalanul nézett maga elé, aztán megszólalt:
– Azért lepődtem most meg, mert ezt a férfit láttam az utazási iroda előtt azon az estén, amikor visszatértünk és a rendőrségre vártunk. Majd fellökött, úgy sietett. Ezek szerint a mi autóbuszunkkal jött volna be a városba?
– Ezt magának kell tudnia, kisasszony!
– Nem esküdnék meg rá.
A táncosok elporzottak az asztaluk mellett. A lányok párnát ráztak a fejük felett, a fiúk meg kipirult arccal a csizmaszárt csapkodták nagy ugrások közepette. A zenekar minden erejét beleadta a tusba, az ablakok beleremegtek.
Miután csend lett, Loch egy rögtönzött személyleírást közölt.
– Így festett? – kérdezte.
Amaz a fejét rázta.
– Ennyire nem figyeltem meg – mondta: – Csak a szemére emlékszem. Mélyen ülő; égő szemek voltak.
Kurt Loch többet nem mert kérdezni, nehogy makacs érdeklődése feltűnjön a másiknak. Azt azonban észrevette, hogy közeledését a fiatal nő nem csupán udvariasságból fogadja. Mikor ajánlatát megtette, már tudta, hogy nem lesz elutasításban része. Mérey Judit mosolyogva bólintott.
– Nagyon szívesen megmutatok néhány nevezetességet a fővárosunkból – mondta. – A szabadnapomon mindig ráérek.
– Az mikor van?
– Például holnap.
Loch azon volt, hogy az arca minél több őrömet sugározzon. Úgy hitte, remek alkalom adódik arra, hogy töviről hegyire kifaggassa arról az esetről. Lehet, még többet is megtudhat.
– Egy dolgot azonban szeretnék kikötni – mondta. Széles mosolyt vetett a nőre, és megmutatta tökéletes fogsorát. Előre tudta a választ, de a helyzet azt kívánta, hogy ennek hangot adjon. – Semmi esetre sem akarom, hogy ingyen fáradjon. Külföldiek kalauzolásából él, így magam is honorálni akarom.
– Ez magától értetődik. – Loch nem hitt a fülének.
– Hogy mondta? – kérdezte! Mérey Judit megismételte szavait.
– Természetesen – nyögte Loch, és mindén erejével azon volt, hogy leplezze zavartságát. – Az összeg, nem lesz probléma – tette hozzá, mert más hirtelen nem jutott eszébe.
– Megszabott tarifával dolgozom.
– Éspedig?
– Óránként tíz márka – közölte a fiatal nő olyan hangon, mintha egy vasúti menetjegy árát mondta volna meg. – Ne feledje, a kalauzolással járó költségek önt terhelik.
Loch arra gondolt, hogy felette is eljártak az évek, és erre itt az első figyelmeztetés.
– Ó, hogyne – éledezett. – Minden kiadást vállalok.
Megbeszélték, hogy másnap délelőtt tíz órakor találkoznak az Astoria Szálloda halljában. Innen indulnak útnak. Lochnak nem volt különösebb kívánsága, teljesen a másikra bízta délelőtti programját. Úgy számított, hogy kora délután és este, miután eleget tett bizonyos kötelességének, a fiatal nő társaságában marad. A kövér Hermanra gondolt, aki azzal kérkedett, hogy minden költségét fedezi. Kurt Loch kibámult az étterem ablakán. Szándékában állt gépkocsit bérelni, de aztán letett erről. Jobbnak találta, ha meghúzódva marad a háttérben, és nincs nyoma költekezésnek. Ezenkívül minél kevesebb olyan nyomot akart hátrahagyni, amely tanúsíthatta ittlétét. Elnyomta cigarettáját, és kifizette a számlát. A pincér alacsony volt és rövid hajú, akár az a másik ott a gulyáspartin.
Loch ki akarta faggatni, hátha a pincér jobban emlékezik az égő szemű ismeretlenre, aki Franz Baum mellett ült. Egy pincér számára nem mindennapos eset a leves kiöntése. Bízott abban, hogy az emlékezni fog más körülményekre is. De hiába szólította meg a fiatalembert, az csak bámult, aztán fejével az idegenvezető nő felé integetett. A fizető lépett hozzájuk, mert beszélt németül. Loch elhárította a segítséget azzal, hogy már nem aktuális. Tudta, tovább már nem szabad senkitől sem érdeklődnie. Igen feltűnő lenne, ha mindenkit Franz Baum felől faggatna. Az autóbusz sofőrét sem kérdezte semmiről. Feltételezte, hogy elkotyogná érdeklődését az idegenvezető nőnek.
Loch vacsora alatt észrevette, hogy egy őszhajú, magas férfi villogtatja a vakuját. A műsor közben is szorgoskodott, a vendégeket fényképezte. Azonnal rájött, hogy a férfi profi, és ebből csinál üzletet. Vigyázott, nehogy maga is véletlenül rákerüljön valamelyik képre. Mindig úgy fordult, hogy arca takarva legyen. Később aztán érdeklődött az idegenvezető nőnél.
– Valakinek az alkalmazottja vagy pedig saját zsebére dolgozik a barátunk?
– Nem maszek.
– Ez mit jelent?
– Ó, maga ezt nem érti! Egy szövetkezet megbízásából sürgölődik itt. De vállal alkalmilag is néhány fényképet.
– Tehát nem önálló, hanem alkalmazott.
– Így van. Akarja, hogy készítsen valamilyen képet magáról? Loch úgy megrázta a fejét, mintha dróton rángatnák.
– Nem kérek képet – mondta.
– De megijedt!
– Ismeri jól a férfit?
Mérey Judit megvonta a vállát.
– Nemrég még a barátom volt, de útjaink elváltak – mondta egykedvűen. Lochot meglepte a nyers őszinteség, de nem erre volt kíváncsi.
– Miért érdekli, hogy mennyire ismerem? – folytatta a fiatal nő. – Pusztán férfiúi kíváncsiságát izgatja?
– Meg szeretném kérni egy kis szívességre. No, nem most! Majd alkalomadtán. Emiatt érdeklődtem, gondoltam protezsál engem.
– Nincs szükség protekcióra. Bertalan vállal privát munkát is. Vagy, ahogy mi hívjuk: maszekol is néha. Bármivel megbízhatja, pontosan teljesíti. Ha üzletet lát benne.
Loch elgondolkozva nézett maga elé. Mérey Judit ismét megszólalt:
– Vagy talán nem fényképezésre gondol, hanem valami másolásra vagy nagyításra? Talán valami fotómunka?
– Pontosan erről lenne szó. Fotómunkáról!
– Szóljak neki? Loch a fejét rázta.
– Most még semmi esetre se szóljon – mondta. – Még nem aktuális. Ha majd az lesz, előbb magának fogok szólni. Ha megengedi.
– Hisz nekem, Loch úr?
– De Mérey kisasszony! – méltatlankodott Loch. – Miért e váratlan kérdés?
A fiatal nő bizonytalan mozdulatot tett a kezével, és lágy tekintetet vetett a férfira.
– Mintha kétkedést láttam volna az arcán – mondta halkan. Loch jól ismerte ezt a pillantást. Nemegyszer része volt már benne.
Mindig megcsodálta ezt a női fegyverletételt a győztes előtt. Rendszerint ilyen pillantás kísérte a ruha megoldását, az első blúzgomb kipattintását.
– Nincs bennem kétkedés – szögezte le.
– Megnyugtató. Útjaink Bertalannal már rég elváltak.
oOo
Kurt Loch kijött az étteremből, és a portáshoz ment. Az után érdeklődött, hogy hol kaphat filmet a gépbe, ha netán kifogyna. A portás elmagyarázta, hol találja a legközelebbi szaküzletet, ahol fotócikkeket árusítanak. A hallban a második cigarettájára gyújtott, mióta felkelt. A gyomorégése már teljesen megszűnt. Egy kényelmes fotelba telepedett, hogy elrendezze magában a Mérey Judit adta lehetőséget. Elve az volt, csak akkor keveredni kalandba, amikor a helyzet megkívánja.
Ez akkorra vonatkozott, amikor dolgozott. Szórakozásból soha nem kezdett ki futólag senkivel. Most hirtelen nem tudta, hogy a vonzó idegenvezető nőt hová is sorolja. Nem hitte, hogy többet megtudhat tőle, ugródeszkának tartotta a fotóshoz. Ez viszont önmagában nem jelentette azt, hogy kikezdjen vele.
Loch úgy döntött, csak akkor él a felkínált lehetőséggel, ha a helyzet azt óhatatlanul indokolja. Majd eldől, hogy felhasználhatja-e Mérey Juditot saját céljaira. Ha igen, akkor bizalmas kapcsolatot alakít ki vele. Akaratlanul elmosolyodott a tízmárkás órabéren. Vajon mit fog taksálni egy esetleges bizalmas kapcsolat?
Kurt Lochnak igen nagy szüksége volt Bertalan fényképészre, illetve annak hathatós segítségére. Abból a feltevésből indult ki, hogy a kérdéses estén, amelyen Franz Baum mellett az ismeretlen égő szemű férfi is részt vett, Bertalan éppúgy fényképezgetett, ahogyan azt most is tette. A pillanatokat igyekezett elkapni és megörökíteni a vendégek szórakozásában. Jóllehet, Franz Braum is igyekezett elkerülni az esetleges későbbi felismerést a képen, és forgolódhatott, hogy az arca ne látszódjék, de vajon ez az ismeretlen férfi mit tett? Ugyanúgy viselkedett, mint Baum? Nem valószínű! Franz Baum profi volt a hírszerzők között. Az a másik nem érhetett fel hozzá, nem lehetett dörzsölt, talán ezért rákerülhetett valamelyik képre, és felismerhető. Emiatt volt szüksége erre a Bertalan nevű fényképészre.
Loch tisztában volt azzal is, hogy nem ronthat ajtóstul a házba. A fényképész megközelítését úgy kell végrehajtani, ahogyan a jó sebész kifinomult keze vezeti a szikét. Nem lehet túl átlátszó cselt sem bevetni, mint ahogy bonyolult mesét nem találhat ki. Egy a lényeg: minden különösebb gyanú nélkül értesse meg a fényképésszel, hogy szüksége van azokra a fényképekre, amelyek a kérdéses estén készültek a gulyáspartin és megmaradtak. Persze, a legjobb lenne az összes negatívról új képeket készíteni. Biztos több tekercset elfényképezett. Lehet, hogy a szövetkezet az esetleges utánrendelések miatt bizonyos ideig megőrzi a negatívokat.
Pontban tíz órakor megérkezett Mérey Judit. Magas sarkú cipőt, divatos könnyű nadrágot viselt elegáns és mélyen kivágott blúzzal. A válláról táska csüngött alá. Igen modern szabású kabát volt hanyagul ráterítve, és ez elárulta, hogy a szálloda előtt lépett ki a taxiból. Lerítt róla, hogy nem éppen városnéző sétára készült fel.
Loch csak állt a hallban, és hirtelen nagyon ütődöttnek érezte magát. A turistaszereppel most telítődött. A nyakában lógó Nikont súlyosnak érezte. Azt azonban kénytelen volt elismerni, hogy a látvány nem hétköznapi. A legjobban csomagolt áruk egyike tartott feléje, hogy jó áron eladja magát.
– Jó reggelt, uram! – szólt a fiatal nő.
– Csókolom a kezét, Mérey kisasszony!
– A várba megyünk.
– Hívassak taxit?
– Igen, az jó lesz.
Loch intett a portásnak, aztán megigazította blézerét, amit a fényképezőgép szíja elhúzott. Leakasztotta nyakából a Nikont. Most már sokkal jobban érezte magát. Egy szóval sem említette, hogy már járt a Várban, sőt feketézett a Hilton Szálloda teraszán, a Margaréta eszpresszóban. Hallgatott, és kíváncsi volt, hogy mit kap majd óránként tíz márkáért.
Délig tartott a Vár-látogatás. Tetemes időt áldoztak a Mátyás-templomra. Loch egy csomó felvételt készített. Lefelé jövet a hegyről, a taxiban kénytelen volt magában elismerni, hogy a nő kiválóan érti a dolgát. Legalábbis ami a Várat illeti. Minden adatot, történelmi eseményt pontosan felsorolt, érdekes anekdotákkal és legendákkal érzékeltette a kor hangulatát.
Mielőtt elváltak, megbeszélték, hogy késő este találkoznak, és felkeresik a Maxim Varietét. Loch felírta a nő lakcímét, hogy este kilencre érte menjen taxival.
oOo
Kurt Loch ebéd után felkerekedett. Térképpel indult útnak és természetesen elmaradhatatlan masinájával. Villamossal ment át Budára, és a Mártírok útján szállt le. Rövid keresgélés után rátalált a kérdéses cukrászdára, amely a találkahelyet jelentette. Ezzel átellenben, az úttest másik oldalán ott volt a jelzett telefonfülke is. Előbb a cukrászdát szemrevételezte. Az ablakhoz ült, és egy kávét rendelt. A helyiség nem volt nagy, a másfél tucat asztal a hozzávaló székekkel együtt szinte teljesen betöltötte. Csupán egyetlen bejárat volt, és ez nem nyerte meg tetszését. Legalább két bejáratra számított, mivel találkahelyről volt szó. A mosdót is megnézte. Az ott lévő keskeny ablak, amelyen egy ember is kifért volna, a ház udvarára nyílt és vasráccsal volt védve. Visszament a helyiségbe, és fizetett. Úgy érezte csalódott Franz Baumban, amiért ezt a találkahelyet választotta az informátorával történő beszélgetésre. Nemcsak azért tartotta alkalmatlannak egy találkahelyre, mert egyetlen bejárata, illetve kijárata volt, hanem mert túl szűknek bizonyult. Az asztalok közel voltak egymáshoz, ha csak félig telt meg a helyiség, már nem lehetett zavartalanul beszélgetni.
Loch majd egy órát tekergett a környéken. A cukrászdához közel két mellékutcát is talált. Mindkettőn végigment, kíváncsi volt, hová jut ki. Elképzelte azt is, ha netán gyors távozásra kényszerülne a cukrászdából, vajon melyik mellékutcán nyerhetne egérutat. Beidegzett szokása volt, ha tehette, soha nem fordult meg idegen helyen előzetes terepszemle nélkül. Ezt saját biztonságának az érdekében cselekedte. Már nem egy alkalommal hasonló elővigyázatossága mentette meg kellemetlen helyzetektől. Még arra is volt gondja, hogy a cukrászdával átellenben lévő telefonkészüléket kipróbálja és meggyőződjön üzemképes állapotáról. A kérdéses számot azonban még nem hívta, mert az idő korai volt. Két telefonszámot is megadtak. A második a tartalék volt. Ezt csak akkor hívhatta, ha az első netán nem csengett ki. A számokhoz különböző időpontok tartoztak. Az elsőt csak kora délután és este, a másodikat pedig délelőtt lehetett tárcsázni. Úgy látszott, hogy ezt már Franz Baum kiválóan megszervezte.
Loch azonban még nem volt biztos abban, hogy a telefonvonal él és kapcsolatot teremthet számára Baum ügynökéhez. Ez csak késő délelőtt dőlt el, amikor egy nyilvános fülkéből felhívta a jelzett számot.
Érdes férfihang szólalt meg:
– Halló!
Loch udvariasan köszönt, és rákapcsolt a mesére:
– Klotildtól hoztam üzenetet.
– Matildtól vártuk – jött a válasz.
– Sajnos, beteg.
– Mikor kapjuk meg az üzenetet?
Loch ebből tudta, hogy most már beszélhet, persze csak a legszükségesebbeket.
– Este nyolckor a szokott helyen – mondta.
– Budán tehát.
– Igen.
– Hívjon fel onnan nyolc előtt tíz perccel.
Loch nem tudta, erre miért van szükség, de azt mondta:
– Úgy lesz.
– Nem felejti el?
– Nem. Nyolc előtt tíz perccel ismét telefonálok a szokott helyről – célzott a telefonfülkére a cukrászdával szemben.
Kurt Loch tudta, hogy a felismerés a legegyszerűbb lesz. Annak idején még ezt is Baum dolgozta ki, rendkívüli kapcsolatfelvétel esetére. Neki a Stern című képeslapot kellett olvasgatnia, míg Baum embere feltűnő Marlboro reklámtáskával érkezik. A közjáték természetesen erre az alkalomra is elő volt írva, hogy egymást igazolják.
Loch a beszélgetést követően valamelyest megnyugodott. A telefonvonal élt, az elsődleges kapcsolatfelvétel tehát sikerült. Az ügynök számára pontosan kidolgozott kérdései voltak. Elsőnek az információ elmaradását akarta tisztázni, míg végsőnek hagyta Franz Baum személyét. Kíváncsi volt, mit tud az ügynök Baumról, annak haláláról. Lehet, hogy semmit, mert nem is találkoztak. Mindent összevetve úgy gondolta, hogy találkozásuk alig tíz perc alatt lebonyolódik. Ezt követően még négy teljes napja marad, hogy kicsomagolja Mérey Juditot divatos nadrágjából. Persze, csak miután megvette szőröstül-bőröstül.
Loch nem akart a feladat végrehajtása után nyomban elutazni Budapestről. Egy hétre foglalta le szobáját, repülőjegyét is ennek megfelelően intézte. Gyors távozása könnyen feltűnést kelthetett volna, és nem akart maga mögött emiatt olyan hidat felégetni, amelyet még valamikor felhasználhat.
Este hűvös szél kerekedett, az eső lába a levegőben lógott.
Kurt Loch sötétkék ballont vett fel hasonló anyagból készült kalappal. Másfél órával előbb indult el a szállodából. Úgy számított, hogy az este folyamán még visszatér, lefürdik és átöltözik, majd csak azután megy Mérey Judit lakásához.
A Mártírok útja derekán nem szállt le a villamosról, ahogy délután tette. Ülve maradt a helyén, és kibámult az ablakon. A cukrászdát alaposan megnézte, de semmi gyanúsat nem tapasztalt. Egyetlen gépkocsi sem állt a járdaszélnél, senki sem várakozott az üzlet közelében. A legközelebbi megállóhelyen leszállt, villamosra ült és ismét elkocsikázott a cukrászda előtt.
Pont időben ért a cukrászdához. Hóna alatt ott lapult a Stern összehajtva. A bőröndjében volt egy régi példány, de ezt a frisset a szálloda portáján vette. Megállt a járda szélén, és körbenézett. Várt egy pillanatot, és indult át az úttesten a telefonfülkéhez. A megbeszélés szerint tíz perccel nyolc előtt innen kell hívnia a kérdéses számot. Az órája pontosan ezt az időt mutatta.
Ismét a rekedt férfihang vette fel a kagylót.
– Rendben van. Menjen a megbeszélt helyre, perceken belül ott leszek.
Kattant a készülék, letették a kagylót.
Loch kilökte a fülke ajtaját, s mikor az úttestre lépett, futó pillantást vetett oldalra. A szeme sarkából látta, hogy alig ötven méterre egy gépkocsi elválik a járdaszegélytől, és sötét lámpával megindul feléje.
Az utcai világítás gyér volt.
Loch észbe kapott. A kocsi sötét lámpája beindította veszélyt jelző ösztönét. Ugyanezt a pillanatot élte át évekkel előbb egy éjjel Marseille-ben. Ott egy Mustanggal akarták a betonba préselni. Húsz méterről startoltak rá, de idejében felfigyelt a kipörgő kerekekre, a vijjogó gumikra, és sikerült félreugrania.
A sötét gépkocsi, mintha csak célba vette volna, egyenesen felé tartott.
Loch nagy ugrásokkal próbálta elérni a szemben levő járdát, de a szemét nem vette le a vészesen közeledő kocsiról. Egy pillanatig sem félt, inkább a bosszúság kerítette hatalmába. Tudta, hogy ebben a küzdelemben győzni fog. Ott Marseille-ben okosabban vadásztak rá, a kocsi lámpáját teljes fényerőre kapcsolták, hogy elvakítsa. Ez itten spórolósabb volt és tapasztalatlanabb.
A pörölyként lecsapni készülő gépkocsi szinte keresztbe fordult már az úttesten. Bőgő motorral, vijjogó gumikkal módosította irányát, és emiatt vesztett sebességéből.
Loch már a sarkánál érezte a lökhárítót, amikor elrúgta magát a földtől, és a levegőbe emelkedett. Érezte, hogy úszik előre és a járda vészesen közeleg. Tudta, hogyan kell esnie a betonra. Néhányszor meghemperedett, majd felpattant és a falhoz rohant, egy üzlet mélyedéséhez. Irtózatos csattanást, üvegcsörömpölést hallott.
Az őt üldöző kocsi belerohant egy kirakatba.
A vezetőülésből sötét alak ugrott ki, és futásnak eredt. Egy pillanat alatt eltűnt. Az úttesten gépkocsik fékeztek, néhány járókelő futva érkezett. Két ember faggatni kezdte.
– Nem történt baja?
– Biztos magát akarta elütni, láttuk!
Loch egy szót sem értett az egészből. Azt azonban sejtette, hogy a szemtanúk a látottak alapján jól következtetnek. Tudják tehát, hogy a bőrére ment ez a játék és ez a kaszkadőrmutatvány nem volt a véletlen szerencse műve. Gyorsan el kellett tűnnie, ha nem akart nagyobb kellemetlenségbe keveredni. Egy porcikája sem kívánta, hogy a hatóság érdeklődési körébe kerüljön, főként úgy nem, mint kiszemelt áldozata ennek a balesetnek. Mert biztos, hogy ezt az okot is kutatták volna: ők sem nyeretlen kétévesek, bennük is felmerült volna, vajon miért akarták őt elütni.
Loch hirtelen eltolta magától a segítő kezeket.
– Nein, nein – mondta akaratlanul, és sebes léptekkel megindult a legközelebbi mellékutca felé. Néhányan még kiabáltak valamit. Ahogy a sarkon befordult, teljes erejével futni kezdett. A kalapját a kezébe fogta, nehogy elhagyja. Az volt a célja, hogy minél rövidebb idő alatt megfelelő távolságra kerüljön a helyszíntől. Előfordulhat, hogy a kiérkező rendőrök a keresésére indulnak a környéken, s ha ballag, könnyen utolérhetik.
Amikor megállt, hogy kifújja magát, az orrát vízszag csapta meg. A következő utcánál aztán megpillantotta a sötéten hömpölygő Dunát. Most már csak az volt hátra, hogy a legközelebbi hidat megtalálja. Útközben megállt egy telefonfülkénél, és a kérdéses számot tárcsázta.
Az érdes férfihang jelentkezett.
Loch letette a kagylót anélkül, hogy beleszólt volna. Pedig épp elég mondanivalója volt. Kisvártatva ahhoz a hídhoz ért, amelyiken át a Várba mentek. Homlokát és egyik tenyerét fájlalta. Mindkét helyen kissé lejött a bőr, zúzódást érzett.
A Belvárosban járt, amikor hirtelen megtorpant. Nem volt nála a Stern. Tudta, hol hagyta el. Ott csúszott ki a hóna alól az úttest közepén, amikor menekülni kezdett a gépkocsi elől. Átkozta feledékenységét, hogy ott a járdán nem jutott az eszébe. Akkor még nem lett volna késő megkeresni az úttesten.
Tisztában volt azzal, hogy nyomot hagyott hátra: a képes folyóiratot reggel vásárolta az Astoria portáján. Azt nem tudta felmérni, hogy vajon a friss Sternből hányat adtak el a fővárosban és ebből mennyi jut a szállodáknak. Ebből következtethetett volna az esélyekre. Vajon mennyi a valószínűsége annak, hogy a Stern útján rátaláljanak. Mert abban egy percig sem reménykedett, hogy az illetékes szervek figyelmét majd elkerüli a balesetet okozó gépkocsivezetőnek a szándéka. Ellenkezőleg, lázasan kutatni fogják ennek az ámokfutásnak az okát.
Loch arra is esküdni mert volna, hogy a gépkocsi lopott volt. Az ilyen esetekben, hacsak nem komplett őrültről volt szó, még az elnyűtt krimi filmekben is lopott gépkocsikat használtak. Aztán ráadásnak itt volt a szemtanúk beszámolója. Ezekből messzemenő következtetésekhez jutnak az illetékesek. Persze minden attól függött, hogy maga az esemény mennyire kerül előtérbe. Még odakint is szenzáció, ha egy lopott gépkocsival egy főútvonalon lévő kirakatban kötnek ki. Feltételezte, hogy hivatalos körökben nagy port ver fel a baleset, főként akkor, ha a vezető szándéka valakinek az elütése volt. Még gyanúsabb, ha ez a gyalogos felszívódik a helyszínről, és egy kis különbséggel éppúgy kereket old, mint maga a gépkocsi tolvaj.
Loch nem tudott napirendre térni a helyszínen visszahagyott képes folyóirattal. Felmerült benne egy mentőötlet. Arra gondolt: mi lenne, ha a portán vásárolna még egy Sternt, és elkotyogná, hogy a reggel vett példányt Budán véletlenül kiejtette a villamosból. Így azt elismerné később, hogy a baleset helyszínén hagyott újság ugyan az övé, de neki nincs köze a történtekhez. Kisvártatva az egész ötletet elvetette. Ugyanis nem gondolt a szemtanúkra, akik bármikor felismernék. Kiderült volna, hogy hazudott, a folyóiratot nem a villamosból ejtette ki. Minden baj okát a szemtanúkban látta. Ha azok nincsenek, most nem fáj a feje, amiért nyomot hagyott. Nincs az a vizsgálat, amely kétséget kizáróan megállapítaná, hogy a gépkocsi tolvaj miért vágott át a másik oldalra és futott bele szinte fékezés nélkül a kirakatba, amikor semmi műszaki hiba nem állt fenn. Legfeljebb olyan feltételezések születnének: ittasság, gyakorlatlan vezetés és hasonlók. Igaz, ebben az esetben semmi jelentősége nem lenne az úttesten elvesztett folyóiratnak. Most viszont azért került előtérbe, mert a szemtanúk láthatták, hogy a gépkocsi elől menekülő vesztette el.
Loch aggodalmát tetézte, hogy a helyszínen ráadásul elszólta magát, amikor a járókelők segítségét elhárította. Meghallották, hogy németül beszélt. Ezenkívül a ruházata is elárulta a külföldit. Ez önmagában nem lett volna nagy baj, csak hát ilyen mozaikokból áll össze egy olyan kép, amely az illetékeseknek utat mutathat. Tudta, most az a legfontosabb: milyen és mennyire elfogadható magyarázattal szolgálhat, ha a közeljövőben a balesetre vonatkozó kérdéseket szegeznek neki.
Mikorra a szállodába ért, már tudta, mit fog tenni. Elsőnek a főportást nézte ki. Mikor átvette a szobakulcsot, azt mondta:
– Képzelje, hogy jártam! Ma este valahol Budán egy autó kis híján elütött.
A főportásnak már csak hivatalból is megnyúlt a képe. Olyan arcot vágott, mintha az anyját temetnék.
– Ne mondja, Loch úr! – sápítozott. – Micsoda szerencse, hogy nem esett baja.
Kurt Loch nagyjából ecsetelte a történteket. Persze kihagyta, hogy mi dolga volt egyáltalán Budán, a telefonálás tényét, valamint hirtelen eltűnését a helyszínről.
– Abban biztos vagyok, hogy szándékosan akartak elütni – fejezte be szavait.
Ekkor már az ajtót nyitogató portás is ott tátotta a száját. – Az lehetetlen – vélekedett a főportás. – Bármennyire is annak tűnik, de a kocsiban az a pasas pontosan megcélzott, amikor az úton voltam. A kormányt is utánam fordította. A főportás kissé előrehajolt, az orrlyuka kitágult.
– Biztos ebben, Loch úr? – hitetlenkedett, aztán finoman beleszimatolt a levegőbe.
– Esküszöm.
– De miért akarták volna elütni?
Kurt Loch megvonta a vállát, és széttárta a kezét.
– Ezt ne tőlem kérdezze – mondta.
A főportás egyenes helyzetbe hozta magát, és abbahagyta a szimatolást. A gyanú jele eltűnt az arcáról, helyét bizonytalanság foglalta el.
– Ilyet még nem hallottam – jelentette ki ünnepélyesen.
Kurt Loch még néhány közömbös szót ejtett, és indult a szobájába. Kevés ideje maradt magára, ha pontos akart lenni, a randevún. Lefürdött, és megpróbálta eltüntetni homlokáról a horzsolást. Nem nagyon akart sikerülni. Kevés púdert tett rá, hogy ne legyen olyan feltűnő. Sötét öltönyt vett fel, majd megnézte a szobájában az általa készített rejtett csapdákat. Minden jel a helyén volt, tehát senki sem kutatott, holmijai között. Felhívta a portát, és taxit kért. Mikor végigment a hallon, szeme sarkából látta, hogy a személyzet összesúg a háta mögött. Tudta, hogy a vele megesett dolgot a főportás már elmondta a többieknek.
oOo
Mérey Judit nem lakott messze a belvárostól. A néhány perces utat követően a taxi máris megállt egy régi, többemeletes bérház előtt. A fiatál nő azonnal felbukkant, mintha már régen a kapualjban lesett volna a kocsira. Fekete parelinben volt, hosszú estélyi ruhája a földet érte.
Loch nagyot nyelt, mikor meglátta. A ruha esküvői hangulatot árasztott és a fél járdát tisztára seperte. Köszöntötték egymást, majd a nő behuppant a kocsiba. Enyhe porszag csapódott fel nyomában.
– Maxim Varieté – adta meg az utasítást a sofőrnek. Mérey Judit szeme megakadt a zúzódáson.
– Mi történt? – kíváncsiskodott.
– Elcsúsztam a fürdőszobában.
– Szerencse, hogy nem ájult el. Álldogálhattam volna estélyiben a kapu előtt.
Loch alaposan megnézte az estélyit. Úgy vélte, deréktól lefelé annyi anyagot gyűrtek egymásra, hogy abból egy tornászcsapat dressze kitelt volna.
– Tetszik? – kérdezte a fiatal nő. Csinos arcán alig volt festék. Ajkát azonban egy picivel szélesebbre festette, hogy érzékibbnek tűnjön.
– Miért nem mondta, hogy estélyi ruhában jön?
– Akkor mi lett volna?
Loch elhúzta a száját.
– Akkor szmokingot veszek – mondta. Nem is hozott magával, de jólesett hangoztatnia. – így viszont csak egy kihunyó csillag leszek egy ragyogóan világító égitest mellett.
– Ha ezt azért mondta, hogy csökkentsek a tarifámon, tévedett.
– Nem akartam befolyásolni anyagi elképzeléseit.
Mérey Judit a Maxim Varietében, a takarítónők legnagyobb örömére, végigseperte ruhájával a táncterembe vezető lépcsőt. A parkett szélén kaptak asztalt, szemben a színpaddal. Pezsgőt rendeltek. Alighogy kihozták, Loch valami röviditalt kívánt. Whiskyre gondolt. Felálltak az asztaltól, és a bárpultnál foglaltak helyet. Mérey Judit bemelegítőnek, ahogy nevezte, Martinit kért. Miközben az italok készültek, Loch arra kérte, hogy holnap hívja fel Bertalan fényképészt. Közölje, hogy fotóügyben akar vele találkozni és üzletet ajánlani.
Mérey Judit felhúzódzkodott a bárszékre, elhelyezkedett, és egy mozdulattal egymásra rakta a lábait úgy, hogy hosszú, formás combja szinte teljesen kibukott a ruhából, és látni lehetett piciny nadrágja csipkés szélét. A közeli asztalnál helyet foglaló két férfinak megnyúlt a nyaka.
Loch csak most vette, észre, hogy a ruha derékig felhasított.
– Legyünk csak túl az első mellbe vágáson – mondta a fiatal nő, és jelentős pillantást vétett az eléjük tett italra. – Aztán majd felhívom Bertalant.
– Nem most gondoltam, majd holnap.
– Most kell, melegében. Ilyenkor otthon van. Ha megindul, lehet, csak éjfélkor kerül elő.
– Hálás lennék.
Mérey Judit megemelte a poharát:
– Csirió! – mondta.
– Prosit.
Mérey Judit egy hajtásra leöntötte torkán az italt, aztán kinyitotta retiküljét, és hosszú, vékony cigarettát dugott a szájába. Mikorra Loch észbe kapott és elővette az öngyújtóját, amaz már hosszan maga elé fújta első szippantásának füstjét.
Loch intett a mixernőnek még egy Martiniért.
– Nem is tudtam, hogy dohányzik – jegyezte meg.
– Ritkán gyújtok rá.
Loch előbb megkóstolta italát, aztán lehajtotta. A mixernő máris újabb pohár whiskyt tett elé. Időközben a két bámészkodó férfi visszahúzta a nyakát, de szemük sűrűn villant a fesztelenül ülő fiatal nő felé.
Mérey Judit hosszan nézett a férfi arcába. A tekintete sokat sejtető, de egyben magabiztos volt. Lochnak ez nem jelentett újdonságot. Akkor néznek így a nők, ha úgy vélik, a másikat immár megkaparintották.
– Tudja, Mérey kisasszony, hogy veszedelmes pillantása van?
– Eladtam.
– Ugyan kinek?
– Magának, Loch úr! Hiszen óránként tíz márkát kapok, így a pillantásom az öné.
– Magánál minden eladó?
Mérey Judit mélyet szippantott hosszú cigarettájából, és lassan kifújta a füstöt. Úgy tett, mintha most csak ez kötné le minden figyelmét.
– Nálam minden eladó – mondta halkan és sokat sejtetően. Loch is rágyújtott.
– Nem szeretem az anyagias embereket – szögezte le. – Van egy jó ismerősöm, ha rajta múlna, még a levegőt is pénzért mérné.
– Ő biztos mást ad el.
– Még a lelkeket is.
– Én csak a testemet adom el.
Loch szélesen mosolygott, és vigyázott, nehogy fanyarnak tűnjön.
– Kedves Mérey kisasszony…
– Szólítson Juditnak. Loch örömmel bólintott.
– Hát akkor, kedves Judit, ne sértődjön meg, de kénytelen lesz tudomásul venni, hogy bizonyos dolgokból dömping van a piacon.
Mérey Judit széles mozdulattal a hamutartóba nyomta félig elszívott cigarettáját. Amikor megszólalt, a hangja olyan nyugodt és kimért volt, mintha betanult szöveget mondana:
– Azt hittem, képes a lényegest elválasztani a lényegtelentől – kezdte. – Tehát tud különbséget tenni. A piacon mindig is csak tucatárukból volt dömping. Ezt nem szabad összetéveszteni a hiányzó, a keresett dolgokkal, a különleges minőséggel. Lám, mégis ezt teszi. És miért? Nem rosszindulatból, hanem mert nem képes különbséget tenni.
– Mármint én? – kérdezte Loch.
– Itt van például a kérése Bertalannal kapcsolatban – folytatta a fiatal nő. – Macerál a protezsálásért, és hangoztatja, mennyire hálás lesz. Biztos vagyok benne, hogy nem valami kis szimpla dolog miatt akar a fényképésszel beszélni. Jó, ez nem tartozik rám. Mert ha egy szimpla kis dolog lenne, már régen felkereste volna a protezsálásom nélkül is. Hogy aztán most mennyire lesz nekem hálás, azt eldönteni a maga dolga. Viszont, ha ezt keveslem, nyomban anyagiasnak bélyegez. Tehát csak a saját árait tartja szem előtt. Nos, belátja, így nem lehet üzletet kötni. Túl egyoldalú lenne.
Kurt Loch egy hajtásra kiürítette poharát, és intett a mixernőnek, hogy nem kér többet.
– Mennyi a taksája a közvetítésnek? – kérdezte.
– Caklipakli minden benne lesz, akár tetszik, akár nem, vagy elveszi, vagy meghagyja – sorolta egy szuszra a fiatal nő. – Felfogható?
– És ha csak a közvetítésre van szükségem?
Mérey Judit csábos mosolyt vetett feléje, megcserélte keresztbe rakott lábait. A két férfinak a közeli asztalnál ismét megnyúlt a nyaka, meredten bámultak.
– Árukapcsolás – búgta. – Ha az üzleti életben forgolódik, már kellett erről hallania. Két dolognak egy az ára, és nem kötelező igénybe venni mindkettőt.
– Ennyire makacs, ha kiveti a hálóját?
Mérey Judit csodálkozott. Szép szeme volt, és az ajka is szétnyílt kissé.
– Maga téved! – mondta határozottan. – Nem vetettem ki semmilyen hálót. Egy tételben kívánok eladni több dolgot, és ettől nem tágítok. A maga baja aztán, ha abból az egyiket eldobja.
Loch cigarettára gyújtott, aztán belenézett a csodálkozó szemekbe.
– Rendben van, áll az alku – szögezte le.
A lokál előterében volt egy nyilvános telefon. Mérey Judit ismét letakarította a lépcsőt hosszú ruhájával, és feltárcsázta a fényképész lakását. Bertalan otthon volt, így néhány szóval közölte a lényeget.
Kurt Loch kissé távolabb állt, és cigarettáját szívta. A beszélgetés rövid volt, és indultak vissza az asztalukhoz. Az üveg pezsgő várta őket és a műsor, amely máris elkezdődött.
– Minden rendben lesz – mondta a fiatal nő. – Holnap vár a lakásán minket, ott nyugodtan tárgyalhatunk. Jóval előbb odamegyünk, hogy mindenre legyen időnk.
Loch nem tudta, mire kell még időt szakítani, de nem szólt semmit. Belekóstolt a pezsgőjébe, aztán letette a poharat, mert szétnyílt a kör alakú színpad függönye. Hirtelen eszébe jutott egy fontos körülmény.
– Ez a Bertalan beszél németül? – kérdezte.
– Konyhanyelven.
Loch egy pillanatig elgondolkozott, és azt mondta:
– A pontosságnak, nagy jelentősége van. Szeretném, ha végig ott lenne és segítene.
– Megtisztelő a bizalma.
– Kénytelen vagyok.
– Nélkülem nem is mennének a dolgok.
Lochnak elsiklott a válasz a füle mellett, így aztán nem is sejtette, hová fejlődnek majd a dolgok. Figyelmét egy lengén öltözött pókhálóharisnyás nő kötötte le, aki a függöny előtt körbehordozott egy táblát, amelyen az első szám művészének a neve szerepelt. A nő sápadt viaszbábuként mozgott, semmi alakja nem volt, még a mosolyt is imitálta.
Kurt Loch ezután már nem volt kíváncsi a műsorra. Az volt a véleménye, hogy egy ilyen nyitással a legjobb éjszakai mulatót is a tönk szélére lehet juttatni.
Felgyúltak a reflektorok.
Mérey Judit mocorgott egy keveset, aztán kezét a férfi térdére tette. Loch érezte a perzselő forróságot, amelyet a másik szinte sugárzott, de a figyelmét a következő pillanatban a fürgén mozgó ujjak kötötték le, ezek máris útnak indultak. Tétova tekintetét a fiatal nőre függesztette. Jól látta, amint az bátorító mosolyt küld feléje.
Loch most már tudta, amit eddig csak sejtett, hogy profi kezekbe került.