11.
Éjfél is elmúlt már, a Belváros teljesen elcsendesedett. A szűk kis utcában, ahol Bertalan lakása volt, még a lámpák is halványabban világítottak. A fényképész szürke Trabantja a járdaszélen ácsorgott, mögötte szorosan rátapadva sötét Volvo állt. Átellenben egy kopott Barkas mikrobusz volt a kocsik sorában.
Váratlanul taxi érkezett, és pontosan a Trabant mellett fékezett le. A vezető kiszállt, a Trabanthoz lépett, és benyomta az ajtó kilincsének a gombját, ugyanezt tette a másik ajtónál, aztán beszállt a taxiba, és elhajtott.
Éjjel kettő előtt néhány perccel egy járókelő bukkant fel, és oldalogva közeledett a járdán. Aztán elhaladt a szürke kocsi mellett.
Békési Gábor a legközelebbi ház kapuja mögött figyelt. Egy mini adóvevő volt a kezében. Ezen tartotta a kapcsolatot az ezredessel, aki több utcával távolabb helyezkedett el.
A készülék hívást jelzett, Bana hangját hallotta:
– Hód! Tartsa nyitva a szemét, mert készülődik a pasasunk.
– Értettem.
– A taxis erre utal. Csak csel volt. Ugyanis azt mondta, hogy a közelben lévő lokálból egy vendég arra kérte, hogy ugorjon ide és nézze meg, lezárta-e a kocsiját. Adott egy százast a kétperces útért. Mikorra a sofőr visszament, már nem találta.
– Kíváncsi volt, hogy történik-e valami a sofőrrel.
– Így van – felelte Bana. – Ebből gondolom, hogy most már akcióba lép. Hogy bírja az alkalmi segítőtársa?
Békési elmosolyodott.
– Lapul a sötétben – mondta. – Kiválóan bírja, ezért kalapot emelek előtte.
– Csak könnyeket ne hullajtson. Valaki alaposan megfizeti ezt.
– Majd felcsapok fotóművésznek.
Bana Dénes mormogott valamit, hogy minek csapjon fel, aztán érthetően megszólalt:
Nehéz kenyér ez neki!
Húsz perccel később megérkezett a várva várt vendég. A magas férfi határozott léptekkel közeledett. Úgy festett, mint a hazafelé siető kései járókelő. Nem nézett sem jobbra, sem balra, a járda szélén jött egyenesen. Mikor a Trabanthoz ért, hirtelen megállt.
Békési úgy figyelt, hogy szinte rátapadt a kapun lévő résre.
Amaz kinyitotta a szürke kocsit és beült, majd az ajtót behúzta. Jól lehetett látni a kapu mögül, hogy lázasan kutat a kocsiban.
Mintegy adott jelre, a széles Volvo alatt mocorgás támadt. Kurt Loch lapult ott. Karcsú alakja elsiklott a motorház alatt, és a kocsi elejéhez ért. Itt kihentergette magát a két kocsi lökhárítója közé. Kezével kinyúlt, és végighúzta az ujjai között tartott szöget a Trabant kipufogóján. Kis szünetekkel ezt többször megismételte.
Bent a kocsiban a férfi mindannyiszor megmerevedett. Hosszan fülelt, és nem tudta, mire vélje a kaparó zajt, amely az egész kocsit átjárta. Kisvártatva folytatta a kutatást, de a zörej ismét felhangzott. Ahányszor csak kutatni kezdett, a zaj előjött. Hirtelen kiszállt a kocsiból, és benézett alája.
Kurt Loch ekkor már állt, és kettőt lépett, előre. Tenyerének élével tarkón vágta a lehajoló férfit. Nem ütött nagyot, csak akkorát, hogy amaz kissé elkábuljon. Nyomban megragadta az elbukni készülő férfit, és lefektette hanyatt a járdára. Fátyolos volt a szeme.
Loch fölébe hajolt.
– Guten Abend, Herr Ligeti – mondta halkan. A hangjában nem volt semmi rosszindulat. – Ezt Baum úr küldte!
Felegyenesedett, mert Békési Gábor érkezett sietve. – Itt a páciense – mondta Loch.
Ligeti Károly, a kereskedelmi iroda osztályvezetője, kábán bámult a levegőbe. Megpróbált felállni, de izmai nem engedelmeskedtek.
Kurt Loch cigarettára gyújtott, és leporolta ruháját.
– Megyek a szállodámba, és holnap elutazom – közölte, mint aki jól végezte a dolgát. – Hívhatja barátait az elszállításhoz.
– Mielőtt elmegy, még benézek a szállodába.
– Vigyázzon, nehogy baja legyen.
– Ugyan miért?
– Loch szélesen vigyorgott.
– Hát a nyugati kapcsolat miatt – mondta. Sarkon fordult, és kényelmes léptekkel távolodott.
Máris nyílt a Barkas ajtaja, és emberek bújtak elő. Az elhárítófőnök Mercedese is megérkezett. Felvette Békési Gábort, és elhajtott. Ligeti Károly bilincsbe verve szállt be az egyik gépkocsiba.
Kisvártatva Bana Dénes melegében gratulált beosztottjának.
– Sohasem hittem volna, hogy az a fura ötlete beválik – ismerte el.
– Pedig igaza volt. Ligeti Károly volt az egyetlen a nagyfőnökön kívül, aki tudta, hogy maga elhárítótiszt. Megérezte maga ezt.
Békési a fejét ingatta.
– Nem megérzés volt – mondta. – Tudtam, a helyzet csak ez lehet. Ligeti fedezni akarta magát, ezért jelentette a gazdasági titkok kijutásának a lehetőségét az irodából. Sejtette, hogy megtudjuk ezt, csak idő kérdése, és a gyanú rá is eshet. Azt hitte, így majd mentesül a gyanú alól.
Felszámolta Franz Baummal történt kapcsolatát, mert más céghez akart tartozni – folytatta a fiatalember. – Biztos vagyok, hogy sikerül bizonyítanunk a kémkedését.
Bana bólintott.
– A fényképeken mindketten rajta lesznek Baummal – mondta.
– Ezenkívül a Ligeti kezén megfordult gazdasági titkok mind kijutottak a Chemial Indrustralhoz. Most meg egy másik konszernhez igyekeztek volna. Kíváncsi vagyok, miért akarta bemártani Bordás Juliannát, és hol voltak a beígért bizonyítékok?
Békési Gábor nagyot nyelt, aztán kibökte:
– Nálam voltak – mondta. – Megsemmisítettem őket a mosdóban. Bana Dénes nem akart hinni a fülének, aztán egy szitkot morzsolt szét a fogai között. A fiatalember elmondta, hogyan történt.
– Tehát átvert minket – állapította meg az ezredes.
– Nem volt időm. Cselekednem kellett, és ez tűnt az egyetlen megoldásnak.
– Megmagyarázhatta volna, és nem csalódunk. Békési mély lélegzetet vett, és azt mondta:
– Ki tudta volna kiszámítani, hová esik az eldobott kő. Muszáj volt megakadályozom, hogy ez a kő egyáltalán elrepüljön. Az időveszteség Ligeti kezére játszott volna.
– Hát erre még visszatérünk – morgott az ezredes. – Képzelje, mit fognak szólni a többiek: Pintér, Beleznay.
– Semmit.
– Maga csak azt hiszi. Békési mosolygott.
– Amiről nem tudunk, az nem fáj – szögezte le. – Minek kell mindent bemondani a rádióban?
– Nem tőlem – mondta az ezredes. – Ligetitől, vallani fog.
– Nem kell egy kémnek minden szavát készpénznek venni, főleg akkor, ha azt nem tudja bizonyítani. Bana nevetett.
– Csak várja ki a végét – mondta.
Másnap délután Békési Gábor öreg Volkswagenjén kivitte a repülőtérre Kurt Lochot. A német nem volt kicsattanó jókedvében, de a szeme derűsen csillogott. Mielőtt elváltak, a vámvizsgálat előtt a fiatalember átadta főnöke üzenetét. Lochnak leesett az álla.
– Honnan ismerik a kövér Hermant? – kérdezte ámuldozva. Békési széttárta a karját.
– Magam is csak ennyit tudok – mondta.
– Az ember mindig tanul, soha nem tudhatja, hol érik meglepetések. Herman hanyatt esik, ha megtudja.
– Ő biztos kapcsolni fog.
Loch laposan nézett, aztán elmosolyodott, és intőén emelte az ujját a magasba.
– Tudja, mire kell a jövőben vigyázni?
– Nincs jólneveltség, csak óvatosság van!
– Inkább szemtelennek lenni és élni – kiáltotta vissza Kurt Loch, és eltűnt a vámhoz vezető ajtó mögött.