9.
Kellemes tavaszi este volt, a felhőtlen égen sziporkáztak a csillagok. A Szabadság-hegy csúcsán levő üres parkolóhelyet csupán a holdfény világította meg.
Éles reflektorfénnyel egy Mercedes érkezett. Amint megállt, kihunyt a lámpája. Vezetője kiszállt, lezárta az ajtót, és kényelmesen, mint aki sétára indul, a hegyoldal padsora felé irányította lépteit.
Lent a messzeségben, mint megannyi fénylő gyöngyszem, ragyogtak a város fényei.
Az egyik padnál cigaretta parazsa izzott fel a sötétben. Magányos férfi üldögélt ott. Az érkező egyenesen oda ment és helyet foglalt a padon.
– Jó estét, Hód – szólalt meg.
– Jelentkezem, ezredes elvtárs…
Bana nem rejtette véka alá türelmetlen kíváncsiságát. Már kora délutántól erre a pillanatra várt. Ismerte beosztottját, és tudta, ha annak rendkívül sürgős a találkozás, akkor valami olyan dologra bukkant, amely fontos lehet az elhárításnak.
A fiatalember halk hangon beszámolt győri útjáról, a gépkocsi-baleset körülményéről. Hosszan részletezte a megtudott dolgokat, majd rátért Kis Péter szerelő esetére.
Az ezredes türelmesen hallgatott, de amikor beosztottja a roncs átkutatásához ért, hirtelen közbeszólt:
– Találtak valamit?
– Pontosan négyezer-ötszáz forintot, ötszázasokban. A karosszériában levő rejtekhelyről lecsúsztak a kocsi alsó részébe. A többi hiányzott. Valószínű a balesetnél néhány köteg pénz szétoldódott.
Bana több kérdést tett fel, majd később azt mondta:
– Tehát ezt a szerelőt megelőzték azon az éjjelen.
– Az a véleményem, hogy itt egy Richel nevezetű pasas társa lépett közbe – folytatta a fiatalember. – A hamburgi biztosító megbízottjai, akik még az éjjel továbbálltak… Nagyon hamar érkeztek. Állítom, csak az izgatta őket, hogy a rejtekhely érintetlen-e.
– És ha egy másik szerelő is észrevette a pénzt? Ketten találkoztak, és az ütött előbb?
– A német társának, Marczelnak nincs alibije. Rosszullétre panaszkodva késő este a gyógyszertárba indult, aztán sétált, ahogy a szálló portása elmondta. De hol sétált? A gyógyszertárban csupán percekig tartózkodott. Közben ez a Richel mulatozott az egyik Művezetővel és a biztosító megbízottjával. Miután Richel visszaérkezett a szállóba, társával együtt perceken belül elsöpörtek Bécsbe.
– Ez a Marczel Richel társa? – tudakolta az ezredes.
– Úgy festett, mint egy kidobólegény. Elejtett szavaiból ítélve a portásban az a kép alakult ki, hogy egy primitív vagány. Megjegyzem, a portás tökéletesen beszél németül, két tájnyelvet ismer. Hiszek neki.
Bánát az érdekelte, hogy vajon mennyi pénzt rejthetett az összetört gépkocsi karosszériája. A fiatalember tájékoztatta, hogy milyen úton győződtek meg erről. Egy csomó köteget készítettek papírból, és elhelyezték a rejtekhelyen.
– Tehát mennyi fért oda? – türelmetlenkedett az ezredes.
– Háromszázötvenezer… Természetesen csak ötszázasokban.
– Ennyivel már lehet valamit kezdeni.
– Vagy talán folytatni az elkezdettet – vélekedett az elhárítótiszt.
– Ezzel arra céloz, hogy a minket érdeklő dolog egyik szálára bukkantunk volna?
– Igen…
Bana mélyet sóhajtott, de a gondolat, hogy sikerült talán megfogniuk egy szálat, megbizsergette minden porcikáját.
– Bár igaza lenne – mondta, és a semmitmondó jelentésekkel tömött dossziékat látta maga előtt, amelyek már másfél éve szaporodnak a páncélszekrényben.
– Kezdjük talán Hans Huberral, a szerencsétlenül járt impresszárióval… Hosszú évek óta foglalkozik artistákkal és különféle cirkuszi művészekkel. Egy sor szerződést kötött, sőt teljes cirkuszok külföldi szerepeltetését is vállalta.
– Amikor ezredes elvtárs által hivatalosan értesültem a szerencsétlenségről – folytatta az elhárítótiszt –, felkeltette figyelmemet a férfi foglalkozása. Ez érdekelt engem. Ez indított el bennem egy sor gondolatot. Nem tudtam, hogy ez a baleset egyéb következményekkel is járt. Csak azért utaztam Győrbe, hogy a balesetről tájékozódjam. Ott jutott tudomásomra a szerelő esete a ronccsal… Önmagába véve az is gyanús volt, hogy Richel úr, a hamburgi biztosító megbízottja, és betegeskedő társa milyen hamar megjelentek az illetékes győri képviseletnél. És még egy sor más kérdés is macerált. Miért ez a nagy sietség? Miért ez a sebbel-lobbal történő távozás? Ki és miért ütötte le a telepre lopódzott szerelőt, Kist? Aztán rátaláltunk a bűncselekmény értelmére, az okokra… És most kanyarodjunk vissza kiindulópontomhoz…
Az ezredes cigarettát kínált, rágyújtottak.
– Februárban, amikor ezredes elvtárs utasítására Veszprém, Zalaegerszeg és Nagykanizsa környékén levő katonai objektumoknál szimatoltam, ahonnan egy sor értesülés kiszivárgott, aligha gondoltam, hogy egy olyan ötlethez fogok jutni, amely kizökkent a kerékvágásból.
Bana néhányszor megszívta a cigarettáját.
– Miféle ötlet volt ez? – kérdezte.
– Veszprémben az utcán észrevettem egy foszladozó plakátot. Egy építkezés deszkakerítésén díszelgett. A kopott, színes plakát egy cirkuszi műsort propagált. Még az elmúlt nyárról maradt ott… Elgondolkozva néztem, és ott jutott az eszembe, hogy ezt a plakátot, pontosabban ugyanilyen plakátot láttam Zalaegerszegen is. Ugyancsak a Saturnus cirkusz műsorát hirdette…
– A szentségit! – kiáltott fel döbbenten az ezredes. – A szép Etelka…
Most a fiatalemberen volt a csodálkozás sora.
– Az kicsoda?
– Folytassa, folytassa csak – biztatta az ezredes, mintha félne, hogy beosztottja elveszti gondolatának fonalát. – Majd a végén megmondom, hogy ki az.
– Nos, akkor jutott eszembe az a bizonyos ötlet… Arra gondoltam, hogy egy cirkuszban tevékenykedő kém milyen ideálisnak nevezhető körülmények között gyűjtheti össze biztosan, különböző beépített emberektől a híranyagokat. Sőt, maga is mennyire álcázva végezhet bizonyos kémfeladatokat. Ez akkor, és ott Veszprémben, a kopott plakát láttán iszonyatos marhaságnak tűnt. Akkora marhaságnak, hogy ezredes elvtárs biztos kidobott volna, ha ezzel állítok be… De a gondolat annyira bennem fészkelődött, hogy mikor meghallottam az impresszárió halálos balesetét, engedélyt kértem győri utazásomhoz… Ennyit az ötletről… Az eddigiek alapján ugyanis az a vélemény alakult ki bennem – folytatta az elhárítótiszt –, hogy Hans Huber impresszárió volt az a láncszem a kémhálózatban, amelyen keresztül a megszerzett és összegyűjtött kémanyag kijuthatott az országból, esetenkénti utazása alkalmával. A gépkocsijában rejtett pénzt pedig a hálózat anyagi segítségére, esetleg a kémanyagok megfizetésére hozta magával. Ezt a pénzt valaki, vagy valakik nagyon várták, s most csalódni fognak. Duplán. Egyrészt Huber halálos balesete miatt, másrészt, hogy a pénz nem érkezett meg.
Bana egyetértett azzal, hogy a német egyik láncszeme lehetett az ismeretlen kémhálózatnak, de a pénzt illetően aggályai voltak.
– És ha ez sima csempészés, devizabűntett? – vélekedett. – Mert ne felejtse, Huber javaslatai alapján az illetékes szerv külföldi artistákat és cirkuszi embereket szerződtetett magyarországi szereplésre. Ezek baksisuk bizonyos részét forintban kapták. Hogy Huber kinek és miért szállította a pénzt, az még titok. Köztudott, hogy egyesek kintről illegálisan akarják támogatni rokonaikat.
A fiatalember bólintott, mintha már maga is számításba vette volna ezt a lehetőséget, majd megrázta fejét.
– A tények azt mutatják, hogy ez esetben nem ilyesmiről van szó – mondta. – Ha valaki csak megbízta volna az impresszáriót, hogy vigye ezt a pénzt Magyarországra és adja át a címzettnek, Kis szerelő nem szenved életveszélyes sérülést azon az éjszakán, sőt sikerült volna neki teljes egészében megkaparintani az elrejtett pénzt. Mert ebben az esetben ki tudhatott erről? Csak a megbízó és a vállalkozó: Huber. Valamint a pénzt felfedező Kis. Huber meghalt, két napra rá a szerelő észreveszi a rejtekhelyen lapuló pénzt. Honnan tudta még a kinti megbízó, hogy Hubert halálos baleset érte? Ha megtudta, mit tehetett volna? Semmit. Tördelte volna a kezét, hogy oda a pénze. Kész. Ellenben két nap múltán megjelent a hamburgi biztosító megbízottja, Richel úr a társával – folytatta az elhárítótiszt. – Egy biztosító megbízottja nem vállal ilyen dolgot bárki kérésére… Csak abban az esetben, ha aktív résztvevője egy olyan dolognak, amely kétes tevékenységgel jár. A pénzt tehát nem valaki, hanem valakik küldték, és ez óriási különbség… Ezenkívül mit veszélyeztetett volna, ha az illetékes szervek megtalálják a pénzt? Egyetlenegy dolgot. Éspedig azt, hogy felhívja a figyelmet az elhunyt Huberra. De nem úgy hívja fel a figyelmet, mint egyszerű személyre, hanem mint impresszárióra. És ezt a megbízók el akarták kerülni. Vajon miért? Mert sejtették, hogy a hírek kiszivárgása előbb vagy utóbb nem marad titokban az elhárítás előtt. Tudták, hogy a kiszivárgás útjának nyomait kutatjuk majd. Amennyiben ilyen összegű pénzt találnak az elhunyt impresszárió gépkocsijában, rejtekhelyen, az gyanúra utaló ok. Féltik a kiépített kémhálózatot. Ez érthető. Huber véletlen halála nem jelentheti azt a részükre, hogy vége a bőségesen csordogáló forrásnak. Majd jön más, aki Hubert pótolja, a lényeg, hogy a kémhálózatot a gyanú árnyéka se érje. Kétségtelen, hogy Richel és társa csak a pénz miatt utazott ide. Mit érdekli a hamburgi biztosítót, hogy ripityára ment a kocsi, sok esetben elég nekik egy fényképfelvétel. Erre Richel lóhalálában idenyargal a társával. A cél, megszerezni a pénzt, mielőtt a roncsot szétszednék. Még az sem okozott gondot, hogy egy alkalmi tolvaj keresztezte lépésüket, egyszerűen szétcsapták a fejét.
Bánát meggyőzte a magyarázat, gondolataiba mélyedve ült a padon, és látszólag érzéketlenül bámulta a város csillogását, amely fényárban úszott. Arra eszmélt, hogy körmére égett a cigarettája. Eltaposta a csikket, és begombolta zakóját, mert az erdő felől hűvös levegő áradt.
– Nekem is van néhány mondanivalóm – törte meg a csendet.
– Valami szép Etelkát említett, ezredes elvtárs.
– Előrebocsátom, mindez a maga ötletének a következménye. Persze, akkor még magam sem tudtam, csak sejtettem, hogy az elhunyt impresszárió bizonyos érdeklődést váltott ki. magánál. Gondoltam, legyen nekem is valami a tarsolyomban, amikor összeülünk, és ezt megtárgyaljuk. Ezért utasítottam Beleznayt, nézzen utána az impresszárió kapcsolatainak… Így jutottunk el a cirkusz vállalathoz. Ezt a szép Etelkát tulajdonképpen Theodor Amadinak vagy mifenének hívják. A Theodor az biztos. A nő szervező a vállalatnál. Onnan a fura név, hogy kezét nyújtotta egy görög artistának, aztán villámgyorsan kirúgta a palit. Most már gondolom, nemcsak azért tette, hogy ily fura nevet vegyen fel.
A fiatalember hangjában öröm csendült, mikor megszólalt:
– Tehát a szál beleilleszkedik elképzelésembe.
– Teljes mértékig – bólintott az ezredes, majd hosszan részletezte a Beleznay által megtudott dolgokat. – Sőt a késő délután újabb adatokat hozott…
Megállapították, hogy a Saturnus cirkusz az elmúlt év nyarán pontosan azokon a helyeken szerepelt, ahonnan a hírek kiszivárogtak. A térképen a piros karikákkal jelzett katonai objektumok, amelyekről értesülések kerültek Nyugatra, akár a Saturnus egy-egy állomását is jelenthették volna.
– És ennek a cirkusznak a vidéki turnéját ez a nő egyengette – emelte magasba az ujját az ezredes. – Ezenkívül maga Huber is tavaly több esetben megnézte a cirkusz műsorát. Hivatalosan ez a szép Etelka kísérte. Több szerződést kötöttek artisták és más művészek külföldi turnéjáról.
– Ki ez a nő?
Bana vállat vont, majd elmondta, amit Beleznaytól tudott.
– Vitathatatlanul nagyon csinos – tette hozzá.
– A kapcsolata Huberral pedig hivatalos volt.
– Ez ideig nincs más adatunk. Jóllehet senki sem hitte el, hogy házassága az ötvenkilós göröggel a szerelem hatására kötődött. Beleznayék ez irányban is tapogatóznak. Lehet, a szeretője volt az impresszáriónak. De inkább hajlok arra, hogy kapcsolatukat éppen egy azon tevékenység kötötte össze. Ha a német a kémhálózathoz tallózott, márpedig minden jel erre utal, akkor a szép Etelka úgyszintén ez irányban serénykedett. Elég a Saturnus útvonalát követni… És mire utal a kémhálózat tevékenysége?
– Céltudatos munkára, meghatározott katonai értesülések gyűjtésére – adta meg a választ az elhárítótiszt.
– Úgy van.
Most sejtették csak, hogy a hírek kijuttatása miért szünetelt a késő őszi, a téli, valamint a tavaszi hónapokban. A jelzett területen akkor semmifelé mozgócirkusz nem járt. Csupán nyáron. Akkor viszont már érkeztek is a jelzések, hogy a hírek kijutottak.
Egyetértettek abban, hogy a rejtély nyitja a Saturnus cirkusznál van. Ott a kémhálózat magva.
– Három hét és megkezdi turnéját a Saturnus, valamint a többi cirkusz is – szögezte le az elhárítófőnök. – Nekünk ezek után csak a Saturnus az érdekes. Úgy gondolom, kezdetben három vasat tartunk egyszerre a tűzben. A legjelentősebb a magáé lesz, Hód. A feladat pedig nem könnyű.
A fiatalember elmosolyodott a sötétben.
– Utoljára gyermekként voltam cirkuszban az apámmal – mondta.
– Most majd bepótolja az elmulasztottakat.
– Lesz rá időm…
Bana ismételten cigarettára gyújtott. Az öngyújtó felvillanó lángja egy pillanatra megvilágította az arcát. Gondterhelt volt, de már nyoma sem látszott rajta annak a nyomasztó bizonytalanságnak, amely a közelmúltban jellemezte őt. Úgy érezte, hogy az elhárítás kimozdult a kátyúból, amely hosszú időre tehetetlenségre kárhoztatta.
– Megfelelő helyet kerítünk magának a cirkusznál. Olyan elfoglaltságot, amely nem akadályozza szabad mozgását és minden irányba nyitva tarthatja a szemét – mondta.
– Remélem, nem kell felmásznom a trapézra – élcelődött a fiatalember.
Az ezredes önfeledten nevetett.
– Az lenne csak világszám.
– Nekem ugyan nem.
Bana komolyra fordította a szót.
– A részleteket majd konkrétan megbeszéljük, különben is állandó kapcsolatban leszünk. A lényeg, hogy tovább gömbölyítsük ezt a fontosnak látszó szálat.
– Értettem…
Az ezredes hosszan fejtegette a másik két lehetőséget, ahol az elhárítás lesben áll, mintegy csapdát állítva a feltételezett ellenségnek.
Az egyik valószínű a szép Etelka, míg a másik Huber korábbi tevékenységével lesz kapcsolatban.
– A nőt a lehető legügyesebben állandóan szemmel kell tartanunk – vélekedett az elhárítófőnök. – Figyeljük mozgását, tevékenységét, és felderítjük minden kapcsolatát. Ö az egyetlen élő kulcsfiguránk, legalábbis ez ideig. Várható, hogy amennyiben köze van valamilyen formában a kémhálózathoz, tovább folytatja majd feladatát, A másik lehetőségünk pedig megtudni, hogy odakintről ki lép a meghalt Huber örökébe? Mert valaki átveszi mind a két munkát. A legális impresszáriói serénykedést, valamint a kémtevékenységet… Három szálon tartjuk a kezünket. Mindegyik külön vonal. És ezek a vonalak metszeni fogják egymást. Ezt kell kivárnunk, és akkor lecsapunk.
Odalent a távolban változatlan fénnyel ragyogtak a város millió csillagszemei. Valahol a fák között bagoly huhogott, megtörve a tücskök állandó ciripelését.
A fiatalember is begombolta zakóját.
– Ezredes elvtárs biztosra veszi, hogy valaki rövidesen Huber örökébe lép? – törte meg a csendet.
– Lehetetlen, hogy ez ne így történjen.
– Ha folytatja tevékenységét a kémhálózat, a megszerzett híreket továbbítani kell. Bár még akkor sem biztos.
Bana egy pillanatig értetlenül nézett.
– Miért ne folytatnák? És mi az, ami nem biztos? – kérdezte.
– A pénz… Amit nem kapnak meg. Az a háromszázötvenezer forint égetően hiányozni fog valakinek vagy valakiknek. És most lőttek a dohánynak.
– Ez még inkább aláhúzza, hogy kintről valaki beutazik és felveszi a kapcsolatot azokkal, akik Hubert türelmetlenül várták – mondta az ezredes.
– Az általa beindított gépezet megy tovább – folytatta. – Mit gondol, miért szervezte ismételten ugyanarra a területre a szép Etelka a Saturnust, ahogyan tavaly tette? Ugyan miért? Mert a megbízóknak a Dunántúl az érdekes… Azt a háromszázötvenezer forintot megint be kell hozniuk, a kémanyagot meg kivinni. Mindehhez valakinek érkeznie kell odakintről.
– De nem biztos, hogy ez a valaki egyből Huber örökébe lép, mint impresszárió.
Az ezredes sokáig hallgatott.
– Hogy érti ezt? – kérdezte később.
– Az összegyűjtött híreket akár egy turista is kiviheti. Mindehhez nem kell látszólagosan impresszáriós tevékenységet folytatni. Ugyanez vonatkozik a pénzre is. Ezt az összeget akárkivel beküldhetik.
Bana gondolatban villámgyorsan összevetette a lehetőségeket.
– Tudja, hogy mikor volna ez a legvalószínűbb? – tette fel a kérdést.
A fiatalember bólintott.
– Ha feltételezzük, hogy ennek a nőnek nincs semmi köze a kémtevékenységhez – mondta.
– Igen, csak ez esetben gondolhatnánk valami alkalmi kapcsolatra. Viszont minden jel arra utal, hogy a szép Etelka mindebből kiveszi a részét, és egy húron pendült Huberral… Állítom, hogy a német minden hájjal megkent, dörzsölt ügynök volt. Miért kételkednénk ebben? Nos, Hód, feltételezi, hogy ez a Huber kihagy egy ilyen lehetőséget, mint a szép Etelka személye? Rá sem ránt, hogy a nőnek szimpatikus? Nem érdekli annak vállalati kulcspozíciója? Oda sem figyel, hogy a nő az ország egész területén oda szervezi a cirkuszt, ahová akarja, és beleszól a műsor-összeállításba? Az kap fellépést, akit ő akar?… Egy ilyen alkalmat nem szalaszt el Huber. Sőt, ráharap. És ezt is tette. Más kérdés, hogy a szép Etelkát esetleg nemcsak szerelemmel tartotta a markában. Merőben más kérdés ez. A lényeg, hogy lesben álljunk a nő közelében.
– Ezredes elvtárs, én mindezt nem vitatom, csak a lehetőségeket mérlegelem. Például abból a szemszögből, hogy olyan alkalmi kapcsolatfelvételre is számítanunk kell, amely elkerüli ennek a nőnek a tevékenységét és egyenesen azt a személyt keresi meg, aki átadja a híreket.
Bana egyetértett azzal, hogy ezt a lehetőséget is számításba kell venniük. Azonban jelenleg még senkit sem gyanúsítanak a Saturnus cirkusznál ilyen bűnös tevékenységgel. Ebből kifolyólag a meglevő személyekre kell irányulni a felderítésnek, természetesen azon kívül, amit majd Hód végez.
– A cirkusz területére nem tesszük be a lábunkat – mondta az elhárítófőnök. – Ott minden magára tartozik. Abban az esetben, ha netán a nő megjelenne, maga veszi át a figyelését. Esküdni mernék rá, hogy a turné folyamán Etelka nem is egy alkalommal megjelenik majd. Teheti, hiszen a szervezési munkája megköveteli a látogatást. Ezenkívül bármiféle impresszárió bukkanjon fel – folytatta –, úgyszintén megszakítjuk a figyeltetését, ha a cirkusz területére lép… Feladata nem lesz könnyű, sőt igen nehéz. Figyeljen fel minden apróságra, mi majd ellenőrizzük, és realizáljuk azt. Soha nem lehet tudni, milyen apró mozzanat ad ismételten lökést a munkánknak.
Néhány közös témáról váltottak még szót, majd szedelőzködni kezdtek. Együtt indultak vissza a sötétben a parkolóhelyre.
– Nem láttam a kocsiját – jegyezte meg az ezredes.
Az elhárítótisztnek egy használt, de igen jó állapotban levő kiskategóriájú Alfa-Romeója volt. Bana jól ismerte a meggyszínű sportkocsit, néhányszor már volt alkalma utazni benne.
– Kissé távolabb álltam le – jegyezte meg a fiatalember. – Az a kis séta jólesett idáig.
A fekete Mercedes egymagában árválkodott a parkolóhelyen. Bana kinyitotta az ajtót és beinvitálta beosztottját.
– Jöjjön, elviszem a kocsijáig.