5.
Bóta Jánosné az este idegesen várta a lányát. Edit sohasem szokott késni, pláne éjszakára kimaradni. Volt ugyan néhány barátnője, akikhez délutánonként eljárt, de mindig igyekezett haza. Nyugtatta magát: Edit hál istennek felnőtt már – tud magára vigyázni. Bár az is lehetséges, hogy találkozott egy fiúval, akivel szívesen tölti az idejét. Bótáné megértően, mégis szomorúan gondolt arra, milyen kegyetlen ez az élet. Felnőnek és elhagyják a szülőket. De ilyen hamar? Szerette volna, hogy egy kicsit még éljenek együtt, nagyobb gondok nélkül, nyugalomban, mint két jó barátnő. És milyen lesz az a bizonyos fiú, akit Edit előbbre helyez az anyjánál? Vagy nem is lesz, hanem már van?
Tíz óra is elmúlt, és Edit még sehol. Besötétedett, felhők takarták el a holdat. Bótáné egyre zaklatottabban nem tudott másra gondolni, csak arra, hogy baj érte a lányát. Félóránként szaladt ki az utcára. A kapu előtt sétált néhány percet, minden fa, minden árnymozdulatnál azt hitte: Edit.
Éjfél után felhívta a rendőrséget. Megnyugtatták: ilyenek a mai fiatalok. Majd előkerül. A második hívásnál sem mondtak mást, harmadszorra már ingerült volt az ügyeletes:
– Asszonyom, akkor jelentse, ha három napig nem megy haza. És hozzon róla fényképet!
Három nap. Szent isten!
Hajnal felé idegnyugtatót vett be. Maga sem tudta hányadikat, egyszer csak elalélt, lefeküdt, és zsibbadtan álomba esett. Amikor felébredt, első pillantása az órát kereste. Ijedten ült fel. Délelőtt tíz óra volt. Ismét hívta a rendőrséget. Már más volt szolgálatban, egy kellemes hang. De az is három napot mondott. Bótáné elsírta magát, a rendőrtiszt úgy látszik megsajnálta, mert megígérte, hogy utánanéz, nincs-e valamiféle bejelentés Editről. És elkérte a telefonszámot.
Bótáné fotelt húzott a telefonasztalka mellé. Leült s riadtan figyelte a készüléket. Egy óra, kettő, nem tudja mennyi lehetett, mikor csengett a telefon. A kellemes hang közölte, hogy lányának semmi baja nem lehet, kórházba nem került, a baleseti jelentésekben sem szerepel.
– Nyugodjék meg, asszonyom, hamarosan hazamegy…
Edit megfeledkezett volna róla? Az édesanyjáról? Vagy szánt szándékkal nem jött haza? Nem lehet ilyen gonosz egy gyerek. De akkor hol van?
El sem mozdult a telefon mellől. Még enni sem. A sötétedés is így találta. A nyugtatók hatására állandóan kábult volt, de így is a megőrülés határán érezte magát. Mit tegyen? Kihez menjen, aki segíteni tudna, akivel Edit keresésére indulhatna?
Eszébe jutott Román Márton.
Bekopogott hozzá az ablakon:
– Jöjjön ki, Marci! Nagy baj van!
Márton, szabad szombat lévén, délig aludt. Délután már ki-kilesett az ablakon, hátha látja Editet. Nem akart átmenni hozzájuk, nem volt szokása, de estefelé már ott tartott, hogy mégiscsak talál valami ürügyet, hogy belátogasson a Bóta-lakásba. Akkor kopogott az asszony. Rögtön indult ajtót nyitni, nem tudta elképzelni, mi lehet az a nagy baj. Rossz sejtelem nyilallott belé: csak nem Edit?!
– Mi baj, Bóta néni?
Bótáné lerogyott a lépcsőre, és maga elé motyogta:
– Eltűnt a lányom… Edit eltűnt. Márton megragadta az asszony vállát:
– Hogyhogy eltűnt?
– Péntek délutántól… mostanáig… nem jött haza.
A házfelügyelőnő nyöszörgött fájdalmában és tehetetlenségében. A férfit görcsös idegesség kapta el: hiszen ma hajnalban látta, hogy Edit beóvakodik a lépcsőházi csapóajtón. Onnan a lakásuk nincs több, mint húsz méter. Mi történhetett hát vele azon a húsz méteren?
– Lehetetlen, hogy nem ment haza – erősködött szinte magának. Azt mégsem mondhatta el, hogy háromig nála volt. – Szólt már a rendőrségnek?
– Hiába – nyögte Bótáné. – Azt mondták: három nap. Kórházban, balesetiben nincs.
– Egy ember nem tűnik csak úgy el! Vannak rokonai Pesten?
– Senkink sincs, lelkem. Nem tudom, mit tegyek. Tanácstalan vagyok. Az istenért, csináljon valamit, Marci!
– Nincs valami ötlete, hogy hol keressük?… Barátnő?… Fiú?…
– Nem tudom… Nem merek odahaza maradni. Maga ezt nem értheti. Nem tudhatja, mit jelent nekem Edit. Lehet, hogy már meg is halt. – Az asszonyt újra elővette a zokogás.
– Nem kell mindjárt a legrosszabbra gondolni… – morogta a gondnok, de fikarcnyi meggyőződés sem volt a hangjában.
– Jöjjön át hozzánk, Marci. Legalább egy órára…
Román is úgy gondolta, ez lesz a legjobb. Mert titokban abban reménykedett: hátha előkerül valahonnan a lány. De honnan? S hová mehetett? Hajnalban! Tudtával kulcsa sem volt egyik kapuhoz sem.
A lakásban nem érezte olyan félelmetesnek a lány hiányát. Talán azért is, mert az érettségi fotó a falon, egy háziköntös a fogason, s egyéb, apró, személyes holmik Edit jelenlétét szimbolizálták. S ez némileg megnyugtatta. De még így is, neki is nehezen teltek a percek, különösen, hogy az asszony egyre csak azt hajtogatta:
– Istenem, nincs már nekem lányom…
Mártont nem engedte el, enni hozott neki, mint valami házőrző ebnek. Pedig a férfi állandóan okot keresett a távozásra:
– Szétnéznék az épületben. Nem lett-e rosszul a laboratóriumban, vagy…
– Csak egy kicsit. Egy kicsit maradjon még… Egy percet…
– Feküdjön le, Bóta néni.
Bótáné ruhástól dőlt a kanapéra, kis ideig forgolódott, sóhajtozott, aztán a kimerültségtől elaludt.
Márton kiosont a lakásból. Átrohant a laboratóriumba, aztán egyik szobából a másikba, de maga se tudta, miért ott keresi a leányt. A hátsó lépcsőház ajtaja nyitva volt. Ezt neki kellett volna bezárnia az este. Mielőtt ráfordította volna a kulcsot, benézett a lépcsőházba.
Hátrahőkölt. Néhány méterrel a lift mögött valaki feküdt a földön. Román villanyt gyújtott, és nekitántorodott a falnak.
A mozdulatlan test Edit volt. Körülötte tócsában dermedt a vér…
A férfivel megfordult a lépcsőház. A rémület belehasított a mellébe, fejét majdnem szétnyomta a hirtelen fájdalom. Percekig állt, és üveges szemekkel nézte a drága, moccanástalan testet. Aztán felrohant az első irodába, és remegő kézzel hívta a rendőrséget.
– Gyorsan!… Jöjjenek gyorsan! Román Márton vagyok a Hegyaljai Egyesülés gondnoka. Küldjék a mentőket, a házfelügyelő kislánya itt fekszik a lépcsőházban. Csupa vér.
Kiesett kezéből a kagyló. Hányingere támadt. A sarokba állt és öklendezett. Mint valami szűrőn keresztül, tompán hallotta, hogy autók érkeznek a ház elé.
Bizonytalan léptekkel támolygott ki a szobából. Lement a kapuhoz. Észlelte, hogy beszélnek hozzá, de semmit sem értett a szavakból. Csak mutatta a rendőröknek, merre menjenek. Aztán leroskadt a fal tövébe.
Hallani vélte, hogy mentőautó áll be az udvarra. Különböző zörejek, gépkocsiajtó-csapkodás, csend. Később valaki azt mondja:
– Nekünk már semmi dolgunk. Hívják a halottszállítókat! Halottszállítók? Próbálná megérteni, de agya nem képes felfogni a történteket. Fel akart állni, nem sikerült.
– Ott van, az az ember, Román Márton.
Mintha a nevét emlegették volna. Valaki karon fogta, és egy jegyzetelő férfihez kísérte.
– Maga Román Márton? Maga volt a bejelentő? Nagy erőlködésbe tellett, hogy kimondja:
– Én.
– Mit tud az esetről?
Csak bámult. De nem látott semmit. Nem is hallott.
– Azt kérdeztem: mit tud a halálesetről?
Valami eljutott hozzá a hangokból. Nem válaszul, inkább maga elé makogta:
– Megöltem… Én öltem meg… és zokogni kezdett. A nyomozónak nem stimmelt a dolog.
– Jöjjön velem… – mondta. – Majd elbeszélgetünk, és elmondja, hogy történt… Román Márton hagyta, hogy vezessék. Valaki odasúgta a rendőrtisztnek:
– Vigyázzon vele, elvtárs, nem normális!…