8.
Szepes ijedten állt a fürdőszoba ajtajában. Hol a földön fekvő Csandrát nézte, hol a kádban lebegő soványka, meztelen Pitát.
– Úristen! Mi történt ezekkel?
A kezében a tejet szorongatta, szédülés környékezte, az ajtófélfába kapaszkodott, s lassan csúszott le a vizes padlóra. Néhány perc eltelt, amíg újra magához tért.
– Most mit csináljak?
Szeretett volna lefeküdni, behunyni a szemét, s nem gondolni semmire.
Felállt, elzárta a vízcsapot. Egy pillantást vetett a tejeszacskóra, s beledobta a mosdókagylóba.
– Tej! Kell is ezeknek tej…
A kádhoz lépett bele akart nyúlni, hogy kihúzza a dugót, s leeressze a vizet, de megállt a keze a levegőben. Arra gondolt, talán semmit sem kellene változtatni, hisz a rendőrség… Igen. A rendőrség. Telefonálni kellene.
Kiment a fürdőszobából, tekintete Csandrára esett. Mintha az előbb nem így feküdt volna… Megmozdult? Egy halott? Lélegzetvisszafojtva figyelte. Csandra lassan kinyitotta a szemét. Megmarkolta maga mellett a vizes szőnyeget. Aztán hirtelen felugrott, nagyot ordított, de a következő pillanatban elvágódott. A feje nagyot koppant a falon.
Szepest újra a rosszullét környékezte. Forgott vele a világ.
Érezte, hogy hánynia kell. És ez egy hirtelen lökéssel be is következett.
Csandra lassan felült. Nyögve tapogatta a fejét, a semmibe néző szeme megtelt fénnyel.
– Mi történt? – kérdezte.
Szepes nem felelt. Összegörnyedve, szenvedő arccal kuporgott a vizes szőnyegen.
– Pita? – nyögte Csandra. – Pita?
Nem kapott választ. Nehezen felállt, újra a fejét tapogatta.
– Az istenit…
Belesett a fürdőszobába. Pita látványa kijózanította. Lódított egyet Szepesen, s a kád mellé ugrott.
– Hé! – kiáltotta. – Hé! – Aztán mintha valaki kérdezte volna, ezt mormogta. – Megfulladt…
Szepes is felkelt, megmosta a kezét, arcát, s elindult a szoba felé.
– Hová megy? – fordult utána Csandra.
– Be. A szobába.
– Várjon! – Csandra megfogta a karját. – Szólt már valakinek?
Szepes a fejét rázta.
– Nem. De most telefonálok.
A fiú a sarokba nézett, ahová a táskáját tette.
– A táskám?
Szepes nem értette a kérdést.
– Micsoda?
– A táskám… Maga tette el?
Szepes dühösen nézett a fiúra, és ekkor már kitört. Ordítani kezdett.
– A francnak kell a maga táskája! Rohadt alakok! Idejönnek, rám hozzák a bajt, az isten verje meg magukat! Szemetek, aljas csibészek!
Beugrott a szobába, s magára zárta az ajtót.
– Hívom a rendőrséget! – kiáltotta. Csandra egyetlen szót ordított vissza.
– Ne! Ne! Ne!
De hallotta, hogy Szepes tárcsáz.
A fiú be akarta törni az ajtót. De nem volt elég ereje hozzá. Kétszer is próbálkozott. A második nekirugaszkodásnál vette észre, hogy a telefonzsinór az ajtó alatt bújik ki, s az előszobában van a fali dugója. Mint egy eszelős rántotta ki a falból. Az ajtón át hallotta, hogy Szepes ideges hangon diktálja a lakás címét.
– Mondhatod – dünnyögte megkönnyebbülten –, most már mondhatod.
Szepes nem vette észre, hogy megszakadt az összeköttetés. Ölében tartotta a készüléket.
– Majd adok én nektek… Gyilkosok…
Az ablakhoz ment, kitárta mind a két szárnyát, kihajolt az utcára. Várta a szirénázó autókat. A pufók angyalkák gúnyosan nevettek. Amikor visszaült a szokott foteljába, hirtelen újra rázuhant: gyilkosság történt, nála, az ő lakásában…
– Lula, Lula… Miért tetted ezt velem?
Kopogtak az ajtón. Csandra kérte, hogy nyissa ki. Beszéljék meg a dolgot.
– Nincs beszélni valóm – mondta határozott hangon Szepes. – Majd a rendőrség beszélget magukkal! Mindjárt itt lesznek!
Csandra csendesen mondta.
– Nem jönnek…
– Mi az, hogy nem? Dehogyisnem!
– Nem jönnek, Szepes úr… Kihúztam a telefon dugóját. Szepes megdöbbent.
– Mit csinált?
– Kihúztam a dugót. Érti?
– Húzta a fenét! Bejelentkezett a rendőrség! Maga nem fog engem átverni!
– Majd meglátja… – Kis idő múltán hozzátette: – Egyébként elmegyek… Én elmegyek… Szegény Pitát itt hagyom… A viszontlátásra!
Szepest ez váratlanul érte. Ha elmegy a fiú, s jön a rendőrség… Még a végén, őt gyanúsítják… Meg kell akadályoznia, hogy Csandra elszökjön.
– Várjon! Várjon csak!
– Mire? Talán a rendőrségre?
– Hát… Beszéljük meg… ezt az egész izét…
– Nyissa ki az ajtót.
– Majd… Nekem nincs közöm magukhoz… – Kis szünetet tartott, s egészen más, érdeklődő hangon kérdezte. – Mi történt tulajdonképpen?
Csandra attól félt, ha Szepes meggyőződik arról, hogy valóban nem jön a rendőrség, az ablakon át kiáltozni fog az utcára, segítséget kér, lármát csap. Ezért szeretett volna mindenképp bejutni a szobába.
– Elmondom… De engedjen be… Mit ártottam én magának? Éntőlem nem kell félnie… És egyébként is… Én is majdnem… Meghaltam – tette hozzá csendesen.
Szepes csak a krimifilmekben, a televízióban látott még hasonló helyzetet. Szóval kell tartanom a fiút, gondolta. S az valószínű, hogy őt nem bántja.
– Jó… Beengedem… De semmi árulás! – Maga sem tudta, honnan jött a szájára ez a szó. Az ablakhoz ment, gondosan becsukta. Még a redőnyt is leeresztette. – Becsalom – tervezte. – Aztán egy óvatlan pillanatban kiugrom, s rázárom az ajtót… Ez a jó! Az emeletről nem tud lemászni, az ajtót nem tudja betörni…
Csandra az ajtó mellé ült a fotelba. Meglepte, hogy sötétben találta a szobát, de nem sokat törődött vele.
– A táskámat… A táskám eltűnt – ezzel kezdte.
Szepest bosszantotta, hogy nem ő ült le az ajtó mellé. Hiba, nagy hiba! Ha előre elfoglalja a helyet, a fiú kénytelen beljebb kerülni.
– Én nem nyúltam a táskájához… De… Elmondaná végre, hogy mi történt?
Csandra nagyot sóhajtott.
– Az volt a baj, hogy nem zártam be Szepes úr után az ajtót… Tulajdonképpen ez okozta szegény Pita halálát…
– Ezt nem értem.
– Pedig egyszerű… Szepes úr lement tejért… Én, hogy eleget tegyek a kívánságának, fürdetni kezdtem Pitát, aki akkor már nagyon rosszul volt… Sokat, túl sokat adagolt… És ivott is rá… Nem lehetett megfékezni…
– Ezt sem értem. Mi az hogy túl sokat?
– Nem fontos – válaszolt Csandra. – Az a lényeg, hogy rosszul volt… Fürdettem, hogy utána majd itt lefektetjük… S hallottam, hogy nyílik az előszobaajtó. Még gondoltam is, hogy milyen hamar visszatért a közértből. S akkor megszédültem. Valaki hátulról elkapott, kapálóztam, valahogy kijutottunk az előszobába, aztán többre már nem emlékszem. Kábító sprével dolgoztak a disznók… Pita is ezért halt meg. Ő is elkábult a mérges fröccstől, és megfulladt… Szegény fiú…
Szepes most emlékezett vissza arra, hogy amikor belépett a lakásába valami nagyon kellemetlen, szúrós szagot érzett. Ez lehetett a kábító spré…
– És… Kik lehettek? Miért csinálták? – kérdezte.
Csandra úgy gondolta, hogy ezzel a csendes beszélgetéssel eltéríti attól a szándékától Szepest, hogy a rendőrséghez forduljon, hogy botrányt csapjon. Szinte nyugodt hangon folytatta.
– Sajnos, senkit sem láttam… Legfeljebb gondolhatok valakikre… De ez csak gyanú… A táskámat viszont elvitték.
– Igen… – bólogatott Szepes. – A pénze, meg az igazolványai…
Csandra elmosolyodott. A nyitott tenyerét tette a szája elé, nehogy Szepes észrevegye. Kis naiv mókus – gondolta. – Az igazolványok! Ennek az embernek semmiről sincs még sejtése sem!
– És most mi lesz? – kérdezte Szepes. – Magukat megtámadták, maguk nem vétkesek. Nyugodtan megvárhatjuk a rendőrséget. Én majd tanúsítom, hogy…
– A rendőrség nem jön. Legalábbis egyelőre nem. De mi valóban nem vagyunk bűnösök… Szegény fiú, szegény fiú… Tehetséges emberke volt. Csak…
– Én is sajnálom – bólintott Szepes.
– Lula is kedvelte – merengett Csandra. – Úgy bánt vele, mintha az anyja lett volna. Lula is nagyon megsiratja majd…
– Lulát ne emlegesse – mondta fátyolos hangon Szepes. – Lula elhagyott, pedig… Pedig én feleségül is vettem…
Csandra megérezte, hogy többször kell Lulára hivatkoznia, akkor talán sikerül békésen elintézni ezt az ügyet. Anélkül, hogy a rendőrséget belekevernék. Mert az nem lenne jó. Sem neki, sem azoknak, akik a sprét használták…
– Lula nem rossz lány – bizonygatta a fiú –, csak nyugtalan… Nem tud egy helyben sokáig ülni… Biztosan visszajön majd, szeretett itt lenni… Az lenne jó – fordult bizalmasabban Szepeshez –, ha nem hagyná magára. Ha rájön a happáré, mennie kellene vele, kísérni, nem egyedül engedni.
– Én most sem engedtem. Azt sem tudtam, hogy el akar menni.
– Na, igen. Persze. Lehet, hogy azért nem merte megmondani, mert azt hitte, hogy nem engedi el.
– Nem is engedtem volna!
Csandra elhallgatott. Azon törte a fejét, ha már megtörtént a baj, akkor hogyan másszanak ki belőle. És, ami a haláleseten kívül igencsak bántotta: a táskája. Amit elraboltak tőle támadói. A táskában volt az élet… Vagy legalábbis a támadók azt hiszik… Fehér kis papírkákban, fehér, furcsa ízű por. Forintban átszámítva: milliókat érne, ha… Korbán lehetett. Csak ő és a brancsa. Valakitől úgy tudhatták, hogy a táskában van az egész havi piacra szánt készlet, és jöttek. Hiába akartak elbújni, nem sikerült. De hogy még a rendőrség is!? Azt nem.
– Lula miatt nem lenne szerencsés, ha ez az eset kitudódna.
– Mi köze ehhez Lulának? – kérdezte Szepes. Széket vitt a Csandra fotelje elé, úgy tette le, hogy ő üljön közelebb az ajtóhoz.
– Lula a maga felesége… Ez egy… ő küldött ide bennünket, ez kettő… A mi bandánkhoz tartozik, ez három… Nem kell nagy ész, hogy kitalálja az ember, ebben az ügyben Lula nyakig benne van. És persze Szepes úr is.
– Én?
– Igen. Senki nem mossa le Szepes úrról, hogy a lakása erre meg arra szolgált… Ez nagyon komoly dolog. Jobb ebből kihagyni a rendőrséget.
Szepes érezte, hogy mi a fiú szándéka. Azt is tudta, hogy ezt tűzön-vízen keresztülviszi. Hacsak be nem tudja zárni ebbe a szobába. Akkor aztán kukorékolhat! Lula pedig egyáltalán nem érdekli! Sőt! Nem ártana egy kis bosszú… Az viszont igaz, hogy ez az ő lakása… S ki tudja, mit halandzsálna ez a fiú a rendőrségen, hogy saját magát mentse…
– A rendőrséget nem lehet kihagyni, mert gyilkosság történt…
Csandra legyintett.
– Ha tudná, hogy mennyi mindenből kihagyják a rendőrséget! Ajaj, nem ez lenne az első, sőt az utolsó sem!
Szepes felállt. Az utcára fülelt. Úgy hallotta, hogy szirénázó autók jönnek. De semmi. Álldogált az ablak előtt. Félig visszafordulva kérdezte.
– Magát egyáltalán nem bántja, hogy a barátja meghalt? Nem kellene a bűnösöket megbüntetni?
Csandra hangja őszintén szólt.
– De. Én nagyon kedveltem ezt a fiút… De az elsőbbség az élőké. A Luláé, a magáé, és az enyém, ha úgy tetszik… És a büntetést ne is emlegesse… Az az én dolgom. Nem lesz hiány benne.
Szepes visszaült a székre.
– Kit büntet meg, ha azt sem tudja, ki volt?
Csandra felemelte a kezét.
– Azt csak bízza rám!
A kisfiús arca egészen megváltozott. Eltökéltség, konokság ült rá. Száját keményen összezárta, szemében villámok cikáztak, mintha máris szemben állna az ellenségével.
Hallgattak. Szepes még várta a rendőröket. Végül megkérdezte.
– Valóban kihúzta a telefont?
– Igen.
– De hát hallottam, hogy bejelentkezett a rendőrség…
– Igen. De csak ennyit. Többet már nem mondhatott. Tessék emelje fel a kagylót. Süket.
Szepes elérkezettnek látta a pillanatot, hogy a tervét végrehajtsa. Itt az indok, hogy kimenjen.
– Bedugom – mondta, felállt, s az ajtóhoz lépett. Kinyitotta, majd hirtelen berántotta maga után. Nem engedte el a kilincset. Nyúlt a kulcs után. Ekkor érezte, hogy teljes a kudarc. A kulcs, amivel az imént magára zárta az ajtót, a szobában maradt. A kulcslyukban. Gyors cselekvésre szánta el magát. Az előszobai ajtóhoz ugrott. Ki akarta nyitni. Nem sikerült. Ez sem sikerült. A kulcs ugyanis nem volt a zárban.
Ekkor azonban már ott állt mögötte Csandra.
– Nálam van a kulcs. Kihúztam, nehogy megint valami meglepetés érjen…
Mivel Szepesben hullámzottak az érzelmek, egyik percben akarta értesíteni a rendőrséget, a másikban igazat adott Csandrának, hol le szerette volna záratni Lulát, hol azon remegett, nehogy valami baja essék, hol arra gondolt, az egyetlen becsületes dolog, ha felfedi, hogy gyilkosság történt, hol arra, akkor őt is meghurcolják, jó lenne kimaradni ebből az egészből, nem érezte tehát nagy tragédiának, hogy nem tudott kiszaladni saját lakásából. Jóváhagyóan bólintott Csandra felé.
– Helyes.
Visszalépdelt a szobába. Közben bepillantott a fürdőszobába. Pita alól már lefolyt a víz, a fiú belesüllyedt a kádba, csak a két lába meredt ki belőle. A lábszára és a lábfeje. Szepes megborzongott.
– Be kellene takarni…
Csandra hümmögött.
– Jó… Persze… De mivel?
Leakasztotta a fürdőszobai fogasról a nagy fürdőlepedőt, s ráterítette a halottra. A frottíron felírás volt: „Napfény-egészség”. Csandra elolvasta, aztán megfordította a lepedőt.
– Egészség – dünnyögte.
A szobaajtó nyitva maradt. Szepes már nem a székre ült, hanem a zárt ablak előtti fotelba. Onnan kérdezte Csandrát.
– Tulajdonképpen mi a terve?
Csandra is visszaült a fotelba.
– El kell tüntetnünk szegény Pitát… Valahogyan el kell tüntetnünk…
– Hogyan?
– Elvisszük.
– Kicsoda? Mert én rám ne számítson.
– Gondoltam. Pedig Szepes úrnak is épp olyan érdeke, mint nekem…
– Nekem aztán mindegy… Lehetőleg ne kavarjon bele ebbe a piszkos ügybe, jó?
– Akkor elviszem egyedül… Vagy hívok segítséget… Elmegyek és segítséget hívok.
Szepes élénken tiltakozott.
– Azt már nem! Egyedül hagyna ezzel a… Szóval, nem! Maga innen csak a fiúval, vagy sehogyan! Sohasem jönne vissza!
Csandra gúnyosan nevetett.
– Nem ismer bennünket, azért mond ilyet… De, jó. Nem megyek segítségért. Majd megoldom valahogyan. De csak sötétben.
– Helyes – bólogatott Szepes. – Eltűnnek innen, sohasem láttam magukat! – Később megkérdezte. – Hova viszi? Bedobja a folyóba? Kihalásszák…
Csandra igyekezett megnyugtatni Szepest. Mert valóban látott arra lehetőséget, hogy elvigye innen a fiút az éjszaka. S el is tudják rejteni. De egy autó kellene hozzá.
– Van Szepes úrnak autója? – kérdezte.
– Nincsen. De ha lenne, akkor sem adnám oda.
– Pedig jó lenne egy autó… Nem tudna egyet szerezni?
Szepes nemet intett. S megkérdezte.
– Taxi!?
Csandra nem is válaszolt a kérdésre. Az ablakhoz sétált. Kimért mozdulatokkal felhúzta a redőnyt. Kinyitotta az ablakot, maga elé húzta a csipkefüggönyt, s kicsit kihajolva, az utcát nézegette.
– Melyik autó marad itt éjszakára? – kérdezte Szepest.
– Nem tudom. Sohasem figyeltem.
– Kár … Mert ha nincsen más, innen kell kölcsön vennem egyet…
Szepes megértette, mit akar a fiú.
– Hogyan indítja be?
– Azt bízza rám… Szokott erre rendőr járni éjszaka?
Szepes vállat rándított.
– Mit tudom én! Egyébként pedig, mondtam, hogy hagyjon ki engem az egészből… Nem vagyok kíváncsi erre az ügyre… Ne akarjon belekeverni. Csináljon, amit akar, de engem hagyjon békét.
– Maga kérdezte, nem? Beszari – mormogta Csandra, s újra kibámult az ablakon. Merőn nézett az utca vége felé. S csak ennyit mondott.
– Jönnek Luláék…
Szepes kétszer is rákérdezett.
– Mit mondott? Lula? Nem téved?
Ő is az ablakhoz lépett, elrántotta a függönyt, mélyen kihajolt.
– Ő az… Meg egy férfi… Hát nincsen Bécsben?
Csandra csendesen válaszolt.
– Úgy látszik… Megjött a nem remélt segítség…
– Ki az a fiú? – kérdezte izgatottan Szepes.
– Dagadt… A másik nevét nem tudom.
– Dagadt?
– Az…
Csandra már az ajtóban állt.
– Be kellene zárni a fürdőszobát… Mégse lássák… Hol a kulcsa ennek az ajtónak?
Szepes a kulcstáblára mutatott. Kapkodva igazgatta magát. Nem tudta, hogyan viselkedjék. Hisz a felesége összekapaszkodva jött azzal a fiúval… Biztosan a szeretője… Dagadt Mit mondjon? Hogyan fogadja? És ráadásul itt ez a halott is… Mindjárt csengetni fognak… Most a lépcsőforduló… Most érkeznek az emeletre… Innen hat lépés… Csengetés.
A csengetés azonban elmaradt.
Pedig Szepes mellett ott állt már Csandra is.
De nem szólalt meg a csengő. Végül Csandra ment az ablakhoz, hogy kinézzen az utcára. Egyetlen járókelőt sem látott. Lulának és Dagadtnak nyoma veszett.
– Na? – kérdezte Szepes. – Mit lát?
Csandra visszahőkölt az ablakból. Sápadtan nézett Szepesre. S csak ennyit mondott.
– Végünk van.
– Végünk? – kérdezte értetlenül Szepes. – Miért van végünk? Beszéljen!
– Torlaszoljuk el az ajtót! Gyorsan! Mozogjon, az istenért!
Csandra felkapta a fotelt és kiszaladt vele az előszobába. Az ajtó elé tette. Aztán a kisasztalt, a másik fotelt. A konyhából kihordta a székeket, sőt az asztalt is. Közben izgatott hangon, suttogva vezényelte Szepest.
– Siessen már! Mit gatyázik ott?! Hozza azt a széket! Gyerünk, gyerünk!
Amikor már nem talált semmi mozdíthatót, s az előszoba bútorraktárnak hatott, egy pisztolyt vett elő, tárat dugott bele, s leült a barikád mögé a padlóra.
– Most már jöhetnek…
De nem jött senki. Nem csengettek, nem kopogtattak. Szepes a fal mellé húzódva ijedten álldogált.
– Mi van? kérdezte. – Mi történt?
Csandra csak kis szünet után válaszolt, minden idegszálával az ajtóra figyelt.
– A gyilkosok jönnek vissza… Érti? Bennünket is el akarnak tenni láb alól… Ez biztos…
– Honnan tudja?
– Tudom.
Szepes bizonytalanul megkockáztatta.
– Nem kellene a rendőrségnek szólni?
– Eszébe ne jusson – válaszolt gyorsan Csandra, s zsinórjánál fogva magához húzta a telefonkészüléket. – A rendőrségnek semmiről sem szabad tudni… Érti? Az rosszabb, mint a halál…
– Én nem csináltam semmit – dadogta Szepes. – Semmit… Semmi törvénytelent…
Csandra erőteljesen rászólt.
– Nem beszarni! Üljön le a fal mellé és csend!
Hallgattak. Csandra a pisztolyt az előszoba ajtajára irányította, várta a célpont felbukkanását.
Szepes a nagyobbik szoba egyik sarkában ült. A lábát felhúzta, karjaival átfonta. Igyekezett minél kisebb lenni. Rémülten pislogott Csandrára. Amikor már eltelt néhány csöndes perc megkérdezte.
– Lula? Hova lett Lula?
Csandra a fejét rázta.
– Nem tudom… Talán elfogták, talán elmenekült… Ki tud nézni az utcára? Úgy, hogy ne vegyék észre…
– Megpróbálhatom – válaszolt saját magának is idegen száraz hangon Szepes.
– Akkor próbálja. De semmi meggondolatlanság… Az életével játszik.
Szepes négykézláb mászott az ablakhoz. Óvatosan felemelkedett, a függönyt kicsit elhúzta, s kinézett. így nem látott le az utcára. Csak a szemközti angyalkák pufók arca mosolygott rá.
– Mi van? – kérdezte türelmetlenül Csandra.
– Így nem látok… Fel kell állnom…
– Akkor álljon fel! De vigyázzon, magára lőhetnek.
– Rám? Miért? – kuporodott vissza az ablak alá Szepes. – Engem miért bántanának?!
– Ne akarja azt megtudni – mondta Csandra, aztán még hozzátette: – Talán én vagyok Lula férje?
– És az miért bűn? – kérdezte Szepes, de már érezte, hogy nagyon falsan hangzik a kérdés.
– Csak – mosolyodott el Csandra. – De ez most nem számít! Nézzen ki, mérje fel a terepet!
– A terepet – motyogta Szepes, s lassan újra felemelkedett. Felállt. Az ablak széléhez húzódott, a függöny mögül kilesett az utcára.
– Mit lát?
– Három autót…
– És?
– Férfiak állják körbe… Kalaposok…
– Kalaposok… – ismételte izgatott hangon Csandra.
– Maga is idejöhet… Egyáltalán nem figyelnek az ablakra…
Csandra felállt, feszült pillantást vetett az ajtóra, aztán az ablakhoz lépdelt. Lábujjhegyen, mintha alvó emberek lennének a szobában. .
– Ők azok – mondta csendesen. – Hatan… Nem, ott is van még valaki… Hét… Heten, mint a gonoszok… Vigyázzon! – szisszent, s lerántotta Szepest a padlóra. – Idenéztek… Lehet, hogy megláttak bennünket…
Szepes ijedten lihegett. De ahogyan úrrá lett az ijedtségén, megkérdezte.
– Honnan tudja, hogy meg akarnak támadni bennünket?
– Egyszerű – Csandra visszaült a helyére. – ők egy másik…
– kereste a szavakat – másik… csoport… Ezek ölték meg Pitát, s vitték el a táskámat…
– Ha már elvitték, akkor most mit akarnak még?
– Hát ez az… Azért tértek vissza, mert rájöttek valamire…
– Mire?
– Majd… Megtudja, ne féljen… Bár ne tudná meg…
Szepes a telefonra nézett. Még egyszer megkockáztatta.
– Nem lenne jobb mégis… A rendőrség… Gondolja meg… Ha itt megjelenne a rendőrség, a barátai elszelelnének… Higgye el… És akkor maga is elmehetne… Persze vele együtt – bökött a fürdőszobára.
Csandra bólogatott.
– Nem rossz taktika… Csakhogy… Akkor még az igazi barátaim is kinyírnának… Így legalább van némi remény… Mert ez egy bérház… Ha itt lövöldöznek, akkor összeszalad a szomszédság… Én nem vagyok zseni, de azt kitalálhatom, hogy az akciójuk éppen ezen akadt el… Most nyilván azt tárgyalják, hogy mi lenne az okos megoldás…
– Olyan nincsen – felelte szinte vidáman Szepes. – Ebben a házban, ha valaki pukkant, azt is hallják a szomszédok…
– Bonyolítja a helyzetüket – folytatta Csandra –, hogy engem nem ölhetnek meg… Mert akkor, hogyan tudnák meg azt, amit akarnak? Csak a válaszok után végezhetnének velem… Ahhoz be kell jutniuk a lakásba.
– Ezek szerint nem olyan veszélyes a helyzet? – kérdezte megkönnyebbülten Szepes.
– De… Éppen ezért veszélyes… Ne felejtse el, hogy amíg tudjuk, mit csinálhat az ellenség, addig előnyben vagyunk. De amikor már nem… Nos, gondolkozni kellene … Mihez foghatnak?
Szepes most azt érezte, ő csak belekeveredett ebbe az egészbe, kívülálló, tehát mégis az első alkalomkor telefonálni fog a rendőrségre. Őt ezért nem érheti bosszú. Ő nem tartozik egyik félhez sem. Telefonálni kell. Ez a megoldás.
– Például kábító gázt nyomhatnak be – morfondírozott Csandra. – De hogyan? Ezt nem tudják megoldani… Ez a feltételezés elvethető… Kiéheztetnek… Van a lakásban kaja?
Szepes a telefonnal volt elfoglalva, igyekezett lassan, észrevétlenül elhúzni Csandra mellől.
– Ennivaló? Kevéske… Amit a hűtőben talál…
Csandra nem ment ki a konyhába. Szepes biztatta, arra gondolt, az alatt gyorsan telefonálhatna.
– Nézze meg! Kettőnknek talán két napra elegendő… De ne hallgasson rám, nézze meg!
Csandra nem mozdult.
– Az ember sokáig kibírja… Víz van… Vagyis, ez sem járható út… Az ajtón nem törhetnek be… Már csak a tárgyalás marad… Majd feljönnek, s tárgyalni akarnak… De hogyan? Az ajtón át? Hogy a szomszédok is hallják?
Szepes már félig magához húzta a telefont. Csandra egy pillantást vetett rá.
– Ne játszogasson, hé! – De a következő pillanatban elnevette magát. – Persze! A tárgyalás telefonon! Az lesz… Nem adok egy félórát, s megcsörren majd a készüléke…
Szepes elengedte a drótot, mintha máris hívnák a számát.
– Én nem tárgyalok – jelentette ki ijedten.
– Nem is kell… Üldögéljünk itt nyugodtan… Majd a telefon… Mégis csak van esze az embernek – tette hozzá elégedetten. Lefeküdt a padlóra, mintha a hátát szeretné kiegyenesíteni. – Tárgyalni fogunk, de hogy élve nem ússzuk meg, az biztos.
Szepes újra megismételte.
– Nekem ehhez semmi közöm.
– Ezt nekik mondja majd… Ha elhiszik… Hogy a Lula férje semmiről sem tud… Csak éppen beengedte ezeket a fiúkat… Ne legyen már ilyen naiv… Ha másért nem, azért teszik el láb alól, hogy ne maradjon tanú… Hacsak…
– Hacsak?
– Hacsak nem mi intézzük el őket…
– Én nem! Maga azt csinál, amit akar, de én nem… Nekem ebből elegem van! Azonnal engedjen ki!
Csandra ráförmedt.
– Ne hisztériázzon! Innen nem megy ki, érti? Én udvarias fiú vagyok, azt tanultam otthon, de a türelmemnek is van határa… Mi az istennek vette feleségül Lulát, ha…
Ebben a pillanatban megcsörrent a telefon.
– Nocsak – mutatott a készülékre Csandra. – Hamarabb, mint gondoltam… Vegye fel!
– Én?
– Persze. A maga lakása.
– Hagyjon ki ebből…
A telefon tovább csörgött.
– Vegye fel, ha mondom! És uralkodjon magán! Ne legyen olyan beszari! Tessék!
Szepes a kagyló után nyúlt. Felemelte, s ijedt, síron túli hangon beleszólt.
– Halló…
Csandrára nézett, szinte könyörögve nyújtotta feléje a telefonkagylót.
Csandra Szepes mellé húzódott, elvette a kagylót és úgy tartotta, hogy mind a ketten hallják, amit a hívó mond.
– Halló – nyögte ki még egyszer Szepes.
Egy női hang türelmetlenül hallózott. Csandra látta, hogy Szepessel semmire sem megy, erőteljesen beleszólt a készülékbe.
– Tessék! Kit keres?
– A férjemet… Ott a férjem?
– Itt. Én meg Csandra vagyok. Honnan beszélsz?
– Innen… Várjál, adom Dagadtat…
Szepes nyúlt volna a kagylóért, de Csandra elfordult tőle.
– Majd! Most én beszélek… Halló! Dagadt? Bajban vagyok, öreg. Várnak itt rám a kalaposok… Pita meg… Sajnos, őt megölték… Nem hülyéskedek, ez igaz… – Lassan visszafordult Szepeshez, újra a füle mellé tette a kagylót, ketten hallgatták, amit Dagadt mondott.
– Halló! Tudjuk, hogy bajban vagytok. Ott jártunk, de még idejében észre vettük őket… De nyugalom, csigavér, sőt békavér… Ide figyelj! Én megpróbálom eltávolítani ezeket a disznókat, te figyelj, aztán majd megint telefonálok vagy felrohanunk… Nem hagyunk benneteket cserben… Várjál, ne tedd le! Még Lula akar valamit.
Csandra Szepes kezébe nyomta a kagylót.
– Tessék, maga következik. Lula közben már mondta is.
– Ne haragudj, majd mindent elmesélek. És ne izgulj, Dagadt majd intézkedik, s amit ő ígér, az szentség…
Szepes nem szólt, s még akkor is a kezében tartotta a kagylót, amikor Lula már befejezte a beszélgetést.
Csandra az ablakhoz lopakodott. Figyelte az utcát, a hét kalapost.
– Ki az a Dagadt – kérdezte Szepes fátyolos hangon.
– Dagadt az Dagadt…
– Kövér?
– A fenét… Nincs azon egy felesleges deka sem… Nem is tudom, honnan ragadt rá ez a név… Talán mert mindenkit dagadtra vert… Nagyon jól tud bunyózni… Nem ajánlom, hogy…
Szepes mélyet sóhajtott, visszatette a kagylót a helyére, s leült a szőnyegre. Fejét a tenyerébe hajtotta, mintha nem érdekelné a külvilág. De a kérdése mást jelzett.
– Emiatt a… A Dagadt miatt hagyott el engem Lula?
– Én ezt nem tudom… Nem szoktunk ilyesmiről beszélni…
– Ez a Dagadt nem valami elegáns ficsúr?
Csandra az utcát bámulta, nem válaszolt. Szepes folytatta.
– Ezt azért kérdezem, mert volt itt fenn egy ilyen izé Lulánál, s akkor kezdődött a baj…
– Ne törődjön vele… Egyébként is gombház, sej…
Szepes elkeseredetten legyintett.
– Persze, maguknak mindegy! Tönkretenni egy életet, az semmi! Az maguknak csak gombház, sej!
– Ne háborogjon…
– Ne háborogjak? Elszedik a feleségemet, betörnek a lakásomba, gyilkosság cinkosává tesznek, várhatom, hogy megtámádnak és lelőnek, vagy megfojtanak, és akkor ne háborogjak! Köpök magukra! Lulára, a Dagadtra és magára is!
Újra a tenyerébe hajtotta a fejét. Csandra azt hitte, sír.
– Na, legyen már férfi…
Hallgattak. Aztán Csandra pisszegni kezdett.
– Jöjjön, jöjjön, gyorsan …
Szepes a fejét rázta. Nem megy sehová. Hátradőlt a szőnyegen, oldalt fordult, mint aki aludni készül.
– Nem jön? Pedig… Nézze két rendőrautó is érkezett… Az egyiknek valami baja történt, mert itt a ház előtt megállt, s felhajtották a motorháztetőt, s most azt bámulják… Most az egyik a kalaposok felé indul… Valamit kérdez… Azok nemet intenek… A rendőr visszamegy az autóhoz… Jöjjön, nézze már!
– Elég, ha maga látja – válaszolta Szepes –, engem nem érdekel…
– Jó… Nem fogom megerőszakolni… De… Na, látja, a kalaposok beszállnak az autójukba… Tovább állnak… Megszabadultunk…
Csandra elfordult az ablaktól, öröm csillogott a szemében.
– Na, ehhez mit szól? Elintézte Dagadt…
De ahogyan elhangzott a mondat, Csandra máris elkomolyodott. Lassan, elgondolkozva mondta.
– Ha ezt Dagadt intézte, akkor… Akkor Dagadt… Akkor bizony Dagadt…
– Mire gondol? – kérdezte Szepes, aki nem mozdult a szőnyegről.
– Mire, mire? Semmire… Mindenki ennyire rohadt lenne?
Csandra állt tovább az ablak előtt.
A kalaposok már eltűntek az utcából, a rendőrök is befejezték a vizsgálódást, beszélgettek, cigarettáztak, de nem indultak, egyikük hosszan tárgyalt a készüléken valakivel. Csandra nem tudott szabadulni a gondolattól, hogy ez a valaki éppen Dagadt… Dagadt, akiben annyira bíztak, aki ismeri minden titkukat… Besúgó lenne? Egyébként, hogyan tudta volna elintézni, hogy a rendőrök megálljanak a ház előtt? Szepes az ablakhoz lépett. Ő is kinézett az utcára.
– Most mi lesz? – kérdezte.
– Semmi – válaszolta egykedvűen Csandra, s kopasz fejét simogatta.
– És a halott?
– Nem tudjuk feltámasztani.
– Nem ezt kérdeztem – mondta halkan Szepes, mintha attól félne, hogy valaki meghallja. – Mikor viszi el?
Csandra a rendőrökre mutatott.
– Majd megkérem őket…
Szepes mérgesen reagált.
– Ne hülyéskedjen! Komolyan kérdeztem! Mikor viszi el? – Olyan nyomatékkal mondta a szavakat, hogy Csandra elmosolyodott.
– Ne izgassa magát. Éjjel elviszem. Még nem tudom, hogyan, de elviszem. – Később hozzátette. – Bár engem is elvinne innen valaki… Nem kóser itt nekem …
Szepes be akarta kapcsolni a villanyt, a félhomály lassan rátelepedett a szobára.
– Nem kell világosság – tiltakozott Csandra. – Minek kell kidobolni, hogy itt vagyunk?
Szepes visszatelepedett a szőnyegre. Maga alá húzta a lábát. Valahová, a semmibe nézve kérdezte.
– Hol lehet most Lula?
Csandra nem válaszolt. Leült Szepes mellé, onnan nézegette a gyorsan összedobált barikádot. Pitára gondolt. Mondta is.
– Szerencsétlen fiú…
– Tessék? Ki a szerencsétlen?
– Pita – bökött a fejével a fürdőszoba felé Csandra. – De az is lehet, hogy jobb így… Hiába magyaráztam neki, hogy a port árusítani lehet, de megkóstolni nem… Főképpen annak nem, aki annyit iszik, mintha az övé lenne a sarki korcsma… Megnézem – mondta később. Feltápászkodott, s kiment a fürdőszobába. Hallatszott, hogy kiemeli Pitát a kádból. – Jöhetne segíteni – szólt be Szepesnek. – Csuromvizesen még sem vihetjük el.
Szepes nem mozdult. Mint aki újra hangsúlyozni akarja, ez nem az ő ügye. De Csandra sem erőszakoskodott. Visszatért a szobába, a kezét törülgette.
– Már egészen merev…
Szepes megfordult, a hátát mutatta Csandrának. A fiú újra az ablakhoz ment. A rendőrök még mindig ott tanyáztak. Bámulta őket, aztán legyintett.
– Nem romlott el a ti motorotok… Ilyen átlátszó trükköt használni… És akkor most, miért nem mentek tovább?
Az ablak előtt maradt. Mintha csodára várna. A pufók angyalkák megmosolyogták.
Már az utcán is kigyulladtak a lámpák, amikor újra megszólalt a telefon.
Lula jelentkezett. Közölte, ha a rendőrök is elvonulnak a ház elől, akkor ők felmennek.
– Egyedül jöjjön – súgta Csandra Szepesnek. – Mondja, hogy egyedül jöjjön!
Lula azonban azonnal rávágta.
– Nem! Dagadt nélkül nem!
Órák múltak el, amíg a rendőrautók kényelmesen, lassan kigördültek az utcából. Csandra azt vizsgálta az ablakból, nem maradt-e valaki figyelőállásban. De nem tudott felfedezni senkit. Legszívesebben lement volna az utcára körülnézni, de Szepesnek meg sem említette, biztosan kifogásolná. Arra is gondolt, hogy nem engedi be Dagadtot sem, nem bontja meg a barikádot, legalább nyugodtan aludhat. Aztán kitervelte, jöjjön csak Dagadt, együtt elviszik Pitát, s ő majd útközben valahol meglép, ráhagyja a fiút, csináljon vele, amit akar. Mert mégis csak az lenne az ésszerű, ha ő elmenekülne ebből a lakásból. Valami ismeretlen helyre. Talán külföldre. Elbújtathatná valahol a főnökség… A kalaposok elől… Ezek kíméletlenek. Legutóbb egy gimnazista nem tudott elszámolni nekik a porral, amit rábíztak, egyszerűen eltüntették. Ebben a szakmában nem lehet viccelni, vagy ahogyan mondani szokás: itt csak az ördög vigyoroghat…
Újra csengett a telefon. Lula csak annyit mondott, hogy indulnak.
Szepes hiába erőltette, nem tudott nyugton maradni. Ugrált az ablakhoz, visszavitte a fotelokat a szobába, a hűtőszekrény ajtaját nyitogatta, és százszor is elmondta, hogy sajnos, nincs trappista sajt, pedig Lula csak azt szereti. Csandra figyelte ezt a vibrálást, aztán keményen rászólt.
– Üljön már a fenekén! Egészen kimerül ebben az ugrálásban… Inkább azon gondolkodjon, hogyan tudjuk rábeszélni Dagadtot, hogy segítsen elszállítani Pitát… Ez most a kérdés, nem az, hogy van-e trappista sajt?!
Szepes néhány percig nyugodtan ült a fotelban, majd Csandra elé állt.
– Mondja… Lehetséges, hogy ez a lány, mármint a feleségem és ez a legény… Ha én segítek magának, viszonozza ezt azzal, hogy rábeszéli Lulát, maradjon itt?
Csandra szánta Szepest. Mit tudnak ezek a polgárok az életről? Úgy hiszi, hogy rá lehetne arra beszélni ezt a lányt, hogy otthagyja ezt a társaságot? Dagadt legalább a tizedik fiúja… S nem is a fiúk, hanem a drog… Amióta elszökött Szepestől mindent kipróbált… Ha ez a szegény pasas meglátja a felesége összeszurkált karját, leveti magát az ablakból…
– Persze, persze – bólogatott. Az első végig nem mondott kérdésre nem válaszolt. Egyébként az volt a meggyőződése, hogy a lány azt teszi, amit Dagadt parancsol neki.
Szepes dadogott még valamit.
– Én is jó tanú leszek majd… Ha szükséges… Emiatt a gyilkosság miatt… Csak szóljon…
– Jó… Jó… Mindent megpróbálok…
– Akkor megegyeztünk – nyújtotta a kezét Szepes.
Csandra meglepődött: izzadt, szinte csuromvizes a férfi tenyere. Izgul, nagyon izgul. Ennyire odavan azért a kis kurváért…
Szepes kiment az előszobába, kezdte helyretologatni a bútorokat, leterítette a szőnyegeket, közben rá-rákapta a tekintetét a kád előtt fekvő Pitára. Be szerette volna csukni a fürdőszoba ajtaját, de a halott fiú karja majdnem a küszöbig ért, ő meg nem nyúlt hozzá, hogy eltegye az útból.
– Nem kellene valamit vele csinálni? – kérdezte Csandrát és Pitára mutatott. – Muszáj látnia ezt a… hullát a feleségemnek? Csináljon már vele valamit!
Csandra megállt a fiú fölött. Töprengve nézte. Aztán lekapott az akasztóról egy törülközőt, s azzal tolta közelebb a kádhoz Pitát.
– Ne haragudj… De… Na, így szépen… Majd elviszünk már… A karodat is… Hát ez már nehezen megy… Rád zárom az ajtót pajtás… így megfelel? – kérdezte Szepest.
Szepes már nem felelt, mert felberrent a csengő. Három rövidet.
– Ez Lula…
Valóban ők álltak az ajtó előtt. A lányt alig ismerte meg Szepes. Bodros hosszú haja volt, arca csupa festék, lábszárhoz és combhoz simuló fekete nadrágjára egy angol szöveggel össze-vissza firkált sárgás blúzt eresztett. Az őzikés melle úgy domborodott ki alóla, mintha valaki a két öklét dugta volna a blúza alá.
– Itt vagyunk – mondta, arcára mosolyt erőltetett. – Ez Dagadt… Ő patronál – magyarázta.
Dagadt megbiccentette a fejét, mint a régi katonatisztek. Valóban nem illett rá a neve. Magas, vállas fiú volt. Öltözéke is tiszta, kicsit talán szolid is.
– Elnézést – mosolygott –, de jöttünk segíteni… Lula megfogta a kezét, s behúzta a lakásba.
– Zárd be az ajtót…
Csandra a fürdőszoba ajtajából figyelte őket. Szeretett volna gyorsan valami gyanúsat felfedezni Dagadton, hogy rögtön rácsaphasson: na, mi van, te spicli?! Ideparancsoltad a rendőröket?! De hallgatott. Dagadt üdvözlésére sem válaszolt.
Szepesre hirtelen rátört a sértődöttség. Elborította az egész lelkét. Hiába készült arra, hogy majd okosan beszél a feleségével, ebből semmi nem lett. Amikor Lula megkérdezte tőle, mi újság, haragszik-e, olyat ordított, hogy visszhangzott tőle a lakás.
– Kuss! Fogd be a pofád!
Aztán, mint egy gyerek, összegörnyedve, könnyes szemmel beszaladt a szobába, s becsapta maga után az ajtót. Lula dermedten állt. De csak pár pillanatig.
– Le vagy szarva…
Dagadt azonban az ajtóra mutatott.
– Eredj utána és viselkedj tisztességesen! Mit gondoltál, majd glóriával fogad?!
Lula zokszó nélkül teljesítette a parancsot. Óvatosan kinyitotta a szobaajtót és besettenkedett.
Dagadt figyelte nem kezdődik-e újra a kiabálás, mivel csend volt, Csandrához fordult.
– Hogy történt ez? – mutatott Pitára.
Csandra kihúzódott az előszobába, Dagadt kénytelen volt a kádhoz lépni, Pita. holtteste miatt. Meglehetősen bizonytalanul állt, ha valaki egy kicsit meglöki beleesik a kádba.
– Maradj ott – szólt rá keményen Csandra. – Te rendőrspicli vagy? – kérdezte.
– Micsoda?
– Ne csodálkozz, de ne is mozogj feleslegesen! Látod ezt? – A kezében egy piszkavasat tartott. – Ha megmozdulsz, agyoncsaplak!
– Mi ütött beléd?
– Semmi… Csak vége a játéknak…
– Te megőrültél?
Csandra gúnyosan nevetett.
– Nem, öregem… Csak gondolkozom… Az, aki a rendőröket ide-oda tudja rendelgetni, az… Folytassam?
Most Dagadt nevetett.
– Te hülye! Lula hívta fel a kapitányságot, ő jelentette be, hogy itt a ház előtt férfiak álldogálnak, és… De hülye vagy, istenem, de hülye!
Mivel Dagadt látta, hogy Csandra elbizonytalanodik, azonnal ellépett a kádtól, s látszólag ügyet sem vetve Csandrára, bement a szobába.
Lula Szepes előtt állt, aki a fotelban ülve hallgatta. Amikor Dagadt belépett, odafordította az arcát.
– Magával nem tárgyalok – mondta csendesen, mintha az indulatok már elhaltak volna benne.
Dagadt intett, megértette. Visszalépett az előszobába, Csandrához fordult.
– Na, most mit csináljunk?
Csandra még mindig zavartan, mint aki nem tudja eldönteni, mit tegyen, válaszolt.
– Hát…
– Jobb lenne innen eltűnni, mi?
– Hát…
– Elvitték a táskát… Látom az arcodon…
– El… De… Ez – mutatott Pitára – nagyobb baj.
– Az.
– El kellene tüntetni.
– El.
– Hová?
– Nem tudom… De nem hagyhatjuk itt…
– Lulát?
– Őt sem.
– És ezt a…
– Őt sem.
Csandra nagyot sóhajtott.
– Szépen vagyunk.
– Ha ez szép.
Dagadt leült az előszobában egy székre.
– Semmi terved nincsen? – kérdezte Csandrát.
– Csak annyi, hogy el kell vinni… Nem szeretném, ha a rendőrség… – Elhallgatott, s merően nézte Dagadtot.
– Éjszaka lehet. Ha van autó… Gondolod, hogy a kalaposok visszajönnek?
Csandra bólintott.
– Biztosan… Rájöttek hamar, hogy ez a táska nem az a táska…
– És belőled akarják kiszedni, hogy az igazi hol van… Logikus… Hamar, nagyon hamar kell cselekedni… Szepes mit tud?
– Jóformán semmit… Hacsak Lula most nem dumál neki…
– Dumál. Mondtam, hogy dumáljon… így könnyebben tudunk eltűnni innen.
– Az autó… Az kellene…
Dagadt a zsebébe nyúlt, s egy kulcscsomót vett elő. A tenyerén nyújtotta Csandrának.
– Válassz, milyen kocsin akarsz megugrani? Ezekkel akármilyen keleti autót kinyitok… Na?
Csandra elismerően bólintott.
– Ez igen…
– Lemegyünk az utcára, kiválasztunk egy autót, kicsit megpiszkáljuk a zárát valamelyik kulccsal, aztán rajta! Na? Mit szólsz?
– Oké.
– Pitát meg majd letesszük valamelyik temetőben.
Csandra eddig szorongatta a piszkavasat. Most visszatámasztotta a sarokba, ahonnan elvette.
– Kezdjük? – kérdezte. – Nincsen sok időnk, mert lehet, hogy…
– Nem lehet, biztos… Kinéznék az utcára. Csak a szobából lehet?
– Igen… Gyere, ne törődj az öreggel… Ez fontosabb.
Benyitottak a szobába. Lula még mindig állt, de Szepes már a kezét fogta. Dagadt, mintha ott sem lennének, egyenesen az ablakhoz ment. Intett Csandrának, hogy oltsa el a villanyt. Félrehúzta a függönyt és kibámult az utcára. Aztán csak ennyit mondott.
– Már megint itt vannak a rendőrök…