11.
Bana ezredes éppen egy jelentést olvasott, amikor kinyílt az ajtó, és Pintér jelent meg.
– Engedélyt kérek, ezredes elvtárs, hogy jelentsek – mondta.
Az ősz férfi kijött íróasztala mögül és a fotelokra mutatott. Az alezredes helyet foglalt, és megtörölte homlokát zsebkendőjével. Kezében egy dossziét tartott.
– Történt valami érdemleges? – kérdezte az ezredes.
– Még nem tudom, mennyire lesz érdemleges, de remélem, kiránt bennünket a kátyúból.
Felütötte a dossziét, és onnan olvasta:
– Ma reggel Lancia gyártmányú személygépkocsival egy olasz állampolgár lépte át a határt. Jelenleg az Astoria Szállodában tartózkodik. A neve Marcello Astonil, palermói lakos. Foglalkozása tisztviselő.
– Szerepel nálunk?
A bajuszos férfi a fejét rázta.
– Marcello Astoni néven nem – mondta.
– Hát akkor?…
– De Luigi Combo néven igen.
Az ezredes felélénkült.
– Az a bokszoló kinézetű olasz lenne az? – kérdezte.
– Legalábbis minden arra utal, hogy Luigi Combo érkezett hozzánk Marcello Astoni néven. Persze, hogy melyik a valódi neve, azt nem tudom. De minden valószínűség szerint ő az. Ezredes elvtárs utasítására leadtuk a személyleírást – folytatta –, és jelentést kértünk, ha ehhez hasonló olasz állampolgár beutazik, függetlenül attól, hogy milyen néven. És most jelentették.
– Az útlevele rendben van?
– Igen…
– Tehát nem hamis.
Az alezredes a fejét rázta.
– Szabályos – mondta. – Különben már intézkedtem, hogy azonosítsuk.
– Hogyan gondoltad ezt?
– Két emberünk ott van az Astoriában, és várja, hogy a Gellért Szálloda főportása megjelenjen. Áthívattuk ugyanis, hogy tekintse meg a Marcello Astoni útlevelében elhelyezett fényképét. Az útlevél ott van az Astoria portáján, bejelentkezés végett.
– Jó és gyors intézkedés volt.
– Minden pillanatban befuthat a telefon az eredményről.
Az ezredes szivart vett elő a dohányzóasztalon levő dobozból, és rágyújtott. Arcán látszott, hogy a hír rendkívül felcsigázta.
– Ha kiderül, hogy ez a Marcello Astoni azonos Luigi Combóval, azt bizonyítja, hogy újabb akcióba lépnek. Csak tudnánk, hol kezdik, és mikor? – tette fel a kérdést elgondolkozva, és megpöffentette vastag szivarját. – Még abban sem látunk tisztán, vajon milyen akcióba akarnak lépni.
– Ahhoz kétség nem fér, hogy az új oszcillátorra fáj a foguk, ami az elmúlt héten elkészült.
– Igen, de hogyan akarják megszerezni? Ez itt a nagy kérdés. Hogyan?
– Biztosan kidolgozott tervük van erre – vélekedett az alezredes.
– Persze, hogy valami tervük azért van. Sőt, nagyon bíznak ebben. Mindenesetre óriási hiba a részükről, ha most ezt a Luigi Combót, aki minden valószínűség szerint részes Otto Hauser likvidálásában, beutaztatják álnéven hozzánk, és feladatot bíznak rá. Ez nagy hiba – ingatta a fejét az ezredes, aztán elmosolyodott. – Ők is követhetnek el hibát. De ne vágjunk a dolgok elé, várjuk meg, mit is állapítanak meg az embereid az Astoriában.
Pintér engedélyt kért, hogy rágyújthasson.
– Biztos vagyok benne, hogy azonos a két személy – mondta.
Türelmetlen mozdulattal gyújtotta meg cigarettáját.
Az ezredes tréfásan megfenyegette osztályvezetőjét.
– Csak azt ne mondd, hogy biztos. Az majd elválik, amikor konkrét tények támasztják alá. Most csak annyi a helyzet, hogy gyanús ennek a Marcello Astoninak a fizimiskája. Kész, ennyi az egész.
Pintér szigorú arccal ült, és vadul szívta cigarettáját. Kisvártatva megszólalt:
– Megengedi ezredes elvtárs, hogy érdeklődjem?
– Bármit kérdezhetsz, csak tény legyen az alapja. Feltevésekre, érzésekre nem válaszolok.
– Ez tény…
– Ki vele – dőlt hanyatt az ezredes a fotelban.
– Mi a helyzet a csapdánkkal, amelyet a napokban telepítettünk Hód útján? Senki sem futott bele?
Bana a fejét rázta, és gyanús pillantást vetett a bajuszos alezredesre.
– Úgy élj, hogy nem tudod, mi a helyzet a csapdánál – jegyezte meg. – Biztos kifaggattad már Beleznayt, aki az embereivel figyelteti az órásüzletet.
Pintér restelkedve szívta meg cigarettáját, és a végét elnyomta a hamutartóban.
– Tegnapelőtt érdeklődtem nála – mondta közömbösen. – Akkor még igen friss volt az egész. Azóta nem volt időm tőle megkérdezni.
– Nincs semmi, stagnál az állapot.
– Tehát minket érdeklő személy nem lépett be az üzletbe?
– Nem. Már egy csomó embert ellenőriztünk, akik megfordultak az órásnál, de nem jöhetnek számításba. Ennek ellenére nagyon jól állunk. Elvégre már van egy csapdánk, sőt nem is akármilyen, és van mire várnunk ott. Hetekkel ezelőtt egy helyben topogtunk.
– Igaz – folytatta az ezredes –, történt néhány esemény is. A legvaskosabb ennek a fotósnak a meggyilkolása. Valami Kolnitsnak vagy Kolicsnak hívják, de a neve mindegy. Nem mi foglalkozunk az üggyel, hanem az illetékes rendőri szerv gyilkossági szakcsoportja. Ez egy mellékvonal, amely elvezethet a minket érdeklő személyhez. Legalábbis ezt gyanítom, és alapos okom van rá.
Pintér bólintott.
– Olvastam a tájékoztatót – mondta. – Egy csomó aktfénykép, még jegyzett manökenek is vannak köztük, meg zsarolás útján elkövetett bűntettek.
– És hasonlók – vetette közbe az ezredes.
– Persze, nem értem, hogyan kapcsolódik ez a gyilkosság a Központi Mechanikai Vállalathoz és egyben a minket érdeklő dolgokhoz.
Bana hosszan mosolygott.
– Megvallom, én sem tudtam – mondta. – Aztán megmagyarázták, és teljes mértékig egyetértettem a magyarázattal. Majd te is időben meg fogod tudni, hogyan kapcsolódott ez a gyilkosság a mi vonalunkhoz.
A titkárnő lépett a szobába.
– Ezredes elvtárs, jelentem, Pintér alezredest sürgős telefon várja – mondta. – Bekapcsolhatom?
– Kapcsolja…
Pintér a széles íróasztalhoz ment, és felvette a telefont. Kis ideig hallgatta a jelentést, miközben arca széles mosolyra húzódott, aztán megszólalt:
– Vegyék jegyzőkönyvbe. Végeztem.
Az ezredes félfordulatot tett a fotelban, és Pintérre nézett.
– Azonos tehát – mondta.
Az alezredes mély sóhajjal ült vissza a helyére.
– Jelentem, igen – mondta. – A Gellért Szálloda főportásának vallomása szerint az általa megtekintett igazolványkép Luigi Combo olasz állampolgárt ábrázolja, aki mintegy három hónappal ezelőtt a szálloda lakója volt Otto Hauserral egyidejűleg.
Bana az ajtóhoz ment, kinyitotta és megszólalt:
– Szóljon Beleznaynak, hogy kéretem.
– Értettem – mondta a titkárnő, és a telefon után nyúlt.
Az ezredes visszaült a fotelba.
– Most melegében meg kell beszélnünk a további teendőket ezzel az olasszal kapcsolatban – közölte a bajuszos osztályvezetővel. Gábor feladata lesz, hogy szoros figyeltetéséről gondoskodjon.
A titkárnő lépett be, arcán zavar tükröződött.
– Jelentem, nincs a helyén – mondta. – Titkársága azt a választ adta, hogy kiszaladt a szobából.
Bana kérdően nézett az alezredesre.
– Nem tudom, hova ment – mondta Pintér.
– Ha előkerül, azonnal küldje hozzám.
A titkárnő bólintott és behúzta az ajtót.
Bana töprengve nézett maga elé, majd leverte szivarjának hamuját a dohányzóasztalon levő tálba. Kisvártatva felemelte a tekintetét és megszólalt:
– Mi a véleményed arról, hogy ez a Luigi Combo, nevezzük most így, milyen akcióra készülhet az oszcillátor megszerzése érdekében?
– Minden tény arra utal, hogy a KMV-nél tevékenykedő ügynök Otto Hauser szorgoskodásába illeszkedett bele. Hiába vártuk viszont, hogy Hauser helyébe más lépjen. Ilyen személyt nem sikerült felderítenünk. A meggyőződésem viszont az, hogy igenis pótolták a megbízók Otto Hausert, csak ezt nekünk nem sikerült felderíteni. A jelzések, amelyeket annak idején kaptunk az információk kiszivárgásáról, kivétel nélkül a Német Szövetségi Köztársaság területére korlátozódtak, illetve az ott tevékenykedő finommechanikai és hírközlési cégekre. Olaszországba nem szivárgott ki semmiféle értesülés a KMV-től.
– Ez azt jelenti – folytatta az alezredes –, hogy a KMV-nél nincs az olaszoknak tevékenykedő ügynökük. Ezért az új oszcillátor anyagához, amelyet a KMV fejlesztett ki, csak erőszakos úton juthatnak hozzá.
– Konkrétan?
– Úgy, hogy megszerzik attól az ügynöktől, aki Otto Hausernak dolgozott. Ellopják tőle.
Bana hosszan mosolygott.
– Milyen szépen fejezted ki magad – mondta. – Két gyilkosság után lopni? Ez elképzelhetetlen. De az annál inkább – folytatta –, hogy az erőszak újabb gyilkosság útján jut kifejezésre. Állítom, hogy személy szerint tudhatják, ki volt Otto Hauser embere a KMV-nél. Ez lehet a magyarázata, hogy ezt a Luigi Combót, aki nem egyéb, mint egy sötét bérgyilkos, ismét feladattal bízzák meg. És ez a feladat csak egy újabb gyilkosság lehet.
– A két érdekeltség itt csap nálunk össze a koncon – jegyezte meg Pintér.
– Igen, itt csapnak össze, és ha mi egy kicsit is okosak leszünk, nevető harmadikként zárjuk le a küzdelmüket.
– Feltéve, ha belelátunk a kártyáikba.
Az ezredes magabiztos volt, amikor megszólalt:
– Erre minden módunk megvan. Ezt az olaszt figyelni fogjuk. Azon kívül, hogy követjük minden lépését, megkíséreljük lehallgatni beszélgetéseit. Mert ez a Luigi Combo csak eszköz. De elvezet minket a többiekhez, mert abban biztos vagyok, nem csak ő egyedül valósítja meg az akciót. Lesz itt más is. Ezért akarok mielőbb Beleznayval tárgyalni, hogy ne szenvedjünk egy perc késedelmet sem. Az idő most nekünk dolgozik.
– Hódra mennyire számíthatunk?
– Van tippje néhány személyre, de ezek csak találgatások. Viszont az egyik legjelentősebb konkrétumot éppen neki köszönhetjük. Talán sikerül majd újabb nyomra bukkannia. Egyelőre ez a Luigi Combo a mi vonalunk.
– Sikeres lesz ez a vonal?
Az ezredes gondterhelten ingatta a fejét.
– Igen – mondta. – Persze, itt lenne most igazán szükségünk Hód leleményességére, nyelvtudására. Felhasználhatnánk őt Luigi Combo közelében. Az olasz biztosan ráharapna, ha Hód azt a benyomást hintené el, hogy lényegében ő maga is Otto Hauser nyomdokain jár.
– De ezt most már nem játszhatjuk ki – folytatta az ezredes. – Ugyanis nem lehet tudni, hol keresztezi egymást Luigi Compo és a Központi Mechanikai Vállalatnál tevékenykedő kém útja. És Hód ott dolgozik a KMV-nél. A kém első pillantásra tudná, honnan fúj a szél, és dugába dőlhetne minden tervünk. Most már nem szabad kockáztatnunk ilyen veszélyes játékot. Legalábbis ez a véleményem.
Beleznay lépett a szobába.
– Ezredes elvtárs, jelentkezem – mondta.
Bana szivarjával az egyik szabad fotelra bökött.
– Gyere, ülj le – invitálta. – Egy kis meglepetést tartogatunk a számodra. Máskor pedig, ha elhagyod a helyedet, mondd meg, hol vagy található.
Az őrnagy kipirult arccal bólintott.
– Jelentem, nagyon jó hírt kaptam, és személyesen siettem meggyőződni róla – mondta. – Ugyanis Otto Hauserral kapcsolatban újabb nyomra találtunk, sőt nem is akármilyenre.
Pintér izgatottan moccant.
– Valaki megjelent a csapdában, az órásnál – vetette közbe.
Beleznay a fejét rázta és a főnökéhez fordult.
– Megtalálták Otto Hauser levéltárcáját – mondta.
– Ez igen – hagyta helyben az ezredes, és tekintete érdeklődően csillant meg. – Hol találták meg?
– A Dáma eszpresszó vezetője szolgáltatta be ma reggel a kerületi kapitányságon. Ott tudtak a körözésről, és azonnal értesítettek. Az egyik párnázott ülőrész résébe volt becsúszva a levéltárca. A fizetőpincér találta meg, és átadta az üzlet vezetőjének.
– Csak most találták meg? – csodálkozott az ezredes. – Ha azt Otto Hauser vesztette el, annak már legalább három hónapja.
– A részleteket nem tudom.
Bana pöffentett néhányat szivarjából, és a homlokát ráncolta. Látszott rajta, hogy a hír felcsigázta.
– Persze az is előfordulhatott, hogy másnak a zsebéből csúszott ki a levéltárca, és nem olyan régen hever ott – vélekedett.
– Tisztázni fogjuk – vágta rá Beleznay.
– Mi van a tárcában?
– Diners. Club kártya, Otto Hauser csekkfüzete, néhány darab névjegy, semmi más.
Az ezredes hosszan maga elé bámult, majd megszólalt:
– Hol van ez a Dáma eszpresszó?
– A Belvárosban…
Pintér felkapta a fejét, és pislogni kezdett. Ez a rossz szokása mindig előjött, ha izgatott lett.
– Emlékszik, ezredes elvtárs, hogy Otto Hauser eltűnésének napján a Belvárosban járt, és a kocsiját otthagyta a parkolóházban – mondta. – Ezt a kiesett időt kutattuk, hogy mit is csinálhatott. Merre járt? Esetleg kivel találkozott?
Bana mélyet bólintott.
– Igen, de az még nem biztos, hogy a tárca az ő zsebéből csúszott ki, és az sem, hogy betért-e a Dáma eszpresszóba – jegyezte meg csendesen. – Ehhez tények kellenének. Azonnal ki kell hallgatni azt a fizetőpincért, aki megtalálta a tárcát. A legapróbb részleteket is tisztázni kell, minden körülményt. Ez nagyon fontos, hiszen rekonstruálhatjuk Otto Hausernak ezt az időpontját, és talán választ kapunk néhány kérdésre.
– A fizetőpincért kihallgatásra behoztuk, már intézkedtem.
– Hol van?
– A kihallgatószobában.
Bana egy mozdulattal elnyomta szivarját, és felpattant.
– Gyerünk, erre magam is kíváncsi vagyok – mondta.
Lementek a lépcsőn a földszintre, és egy párnázott ajtajú szobába nyitottak be. Hatalmas üveglap volt a falon, amelyen át látni lehetett a szomszédos kihallgatószobát és az ott levő személyeket. Az üveglap speciális kiképzésével, éppen a megfigyelést szolgálta. A kihallgatószobában ugyanis foncsorozott tükörnek nézett ki, amelyen nem lehetett átlátni. A kihallgatószobában levő asztal előtt egy igen sovány termetű, karvalyarcú férfi ült, és cigarettáját szívta. ötven év körüli lehetett.
– Ez a fizetőpincér? – kérdezte az ezredes.
Beleznay bólintott.
– Egy vasat sem bíznék rá – folytatta az ezredes. – Nem éppen bizalomgerjesztő a fizimiskája. Intézkedj, hogy kezdjenek hozzá. Tudja a kihallgatótiszt, mit kell kérdeznie?
– Igen – mondta az őrnagy és elsietett.
Bana leült egy székre az üveggel szemben, és feszülten figyelt.
Pintér követte példáját, előbb azonban cigarettára gyújtott. A mikrofonok még a moccanás zaját is tudtukra adták.
A kihallgatótiszt a személyi adatok felvétele után nyomban a lényegre tért.
– Ön találta meg a tárcát? – kérdezte.
– Igen.
– Pontosan mikor, és milyen körülmények között?
A beesett arcú férfi a levegőbe nézett.
– Tegnap délután négy óra tájt – mondta. – Ugyanis a kérdéses párnázott heverőrész sarkán már hetekkel előbb fellazult a kárpit. Ezt az üzletben mindenki tudta, hiszen leadtuk javítási igényünket vállalatunk központjának.
A másik szobában az ezredes megszólalt:
– Ellenőrizni mindent, amit mond, ezt is.
Pintér elővette a zsebnoteszát, és bejegyezte főnökének a kívánságát. Beleznay is bejött a szobába, és csendben egy székre ereszkedett.
Odaát folytatódott a kihallgatás.
– A kárpitos délután négy óra előtt érkezett – mondta a pincér. – Azonnal nekilátott rendbe hozni a leszakadt kárpitot. Ehhez azonban el kellett mozdítania az ülőrészt a támlától. Egyszercsak szól nekem, hogy menjek oda, mert valamit talált. Benéztem a támla és az ülőrész közötti résbe, és megláttam a tárcát. Nyomban megvilágosodott bennem, miről is volt akkor szó.
– Talán tudta már korábban, hogy valami beesett a résbe? – kérdezte a kihallgatótiszt.
Amaz a fejét rázta.
– Nem tudtam – mondta. – Csak azt, hogy egy külföldi elhagyta a levéltárcáját. Ez úgy három hónappal előbb történhetett.
– Pontosabban nem tudja meghatározni a napot?
– Sajnos nem, csak azt tudom, kora délután volt… Egy jól szituált külföldi úr jött be az üzletbe, és helyet foglalt a kérdéses helyen. Csupán kávét rendelt. Németül beszélt.
– Maga tud németül? – vetette közbe a kihallgatótiszt.
– Csak keveset. Ez is elég felvenni a rendelést, de azért majdnem mindent megértek, csak válaszolni nem tudok. Nos, még mondtam a kávéfőző lánynak, hogy ez is valami spórolós sváb lehet, már megbocsásson a kifejezésért, mert csak egy kávét rendelt.
– Egyedül volt ez a férfi?
– Fél órát töltött el, aztán mintha menni készült volna, de akkor megérkezett a társa.
– Honnan tudja, hogy a társa volt?
– Németül beszéltek, kérem, egyetlenegy magyar szót sem hallottam. Ebből gondoltam, hogy a másik a társa lehetett.
– Hogyan viselkedtek?
– A fogyasztásukra gondol? – kérdezett vissza a pincér.
– A magatartásukra. Persze, ha minderre vissza tud emlékezni.
A sovány férfi mélyet lélegzett, és ismét a mennyezetre függesztette szemét. Kisvártatva megszólalt:
– Hát, ahogy visszaemlékszem, nemigen társalogtak valami nagy kedvvel. Inkább úgy tűnt, mintha félszavakat váltanának, és haragosak lennének. Persze, lehet, hogy tévedek, elvégre így utólag csak találgatni tudok.
– Ki fizetett?
– Az elsőnek érkezett úr.
– Melyik zsebéből vette elő a pénzt?
– Már a kezében volt, mikorra az asztalhoz értem. Arra emlékszem, hogy az aprót zakójának külső zsebébe csúsztatta. Még jót nevettem rajta, mert negyven forintot kerek tízesekben váltottam, hadd húzza a zsebét.
A kihallgatótiszt jegyzetébe pillantott, aztán felemelte a fejét.
– Hogyan tudta meg, hogy ez a külföldi elhagyta a levéltárcáját?
– Késő délután pangott az üzlet, így kiálltam az ajtóba egy cigarettára. Ekkor lépegetett visszafelé. Megállt és azt kérdezte, nem találtam-e meg véletlenül a levéltárcáját. Azt előrebocsátotta, hogy nem volt benne pénz. Bementem az üzletbe, és alaposan szétnéztem az asztal körül. Még az ülésrész alá is benéztem. Kimentem, és mondtam neki, hogy bizony itt nem hagyta el a tárcáját. Erre elment, de láttam, igen bosszús képet vág.
– Egyedül volt?
– Igen…
– A társát nem látta sehol?
– Nem néztem körbe, nem is figyeltem, hogy az igazat megvalljam. Visszamentem az üzletbe és kész.
A kihallgatótiszt jegyzeteit rendezgette.
– Felismerné azt a német urat, aki a tárcát elhagyta, vagy a társát? – kérdezte közömbösen, mintha nem tulajdonítana különösebb jelentőséget ennek.
A beesett arcú pincér elhúzta a száját.
– Talán inkább a társát ismerném meg – mondta.
– És miért?
Amaz vállat vont.
– Jellegzetesebb volt az arca. Szemüveget viselt, jóval fiatalabb volt mint az a másik. Az az Otto Hauser.
– Tudja a nevét?
A pincér sejtelmesen elmosolyodott.
– Alaposan megnéztük a tárcát, oda-vissza. Ilyen nevű névjegy volt benne, erről gondolom; így hívták. De talán őt is megismerném, ha még egyszer látnám.
Odaát Beleznay lábujjhegyen kiosont a szobából. Egy pillanattal később a kihallgatótiszt is felállt.
– Megbocsát egy percre – mondta.
– Addig rágyújthatok? – kérdezte a pincér.
– Ez ideig is rágyújthatott volna.
A karvalyarcú férfi, mihelyt egyedül maradt, cigarettára gyújtott, és fejét hátravetve a mennyezetnek fújta a füstöt. Nyugodt volt, még a tanúkra oly jellemző izgalom sem látszott rajta. Magatartása inkább kíváncsiságot tükrözött, mintha azt kutatná, vajon mit is akarnak a hivatalos szervek, miért tulajdonítanak ilyen nagy jelentőséget egy elvesztett levéltárcának.
Kisvártatva visszatért a kihallgatótiszt, kezében vastag albummal.
A másik szobában az ezredes Pintérhez fordult.
– Szükségtelen neki megmutatni Otto Hauser fényképét – vélekedett. – Ahogy elmondta, csak a német lehetett, aki a tárcát elvesztette.
Mielőtt az alezredes válaszolhatott volna, Beleznay lépett be.
– Jelentem, hazardírozunk – mondta. – Az albumban azon személyek fényképei vannak, akik részt vettek az új oszcillátor kifejlesztésében. Mindezeket konspiráltan szereztük meg.
– Értem, mit akarsz.
– Megkíséreljük. Hátha az Otto Hauserral kávézó férfi köztük van, és a pincér felismeri.
Mindannyian érdeklődve nézték a kihallgatószobában történő eseményeket. A sovány férfi az albumot lapozgatta, arca közömbös volt. Már csak néhány lap volt hátra, amikor tekintete megmerevedett, és ujjával az albumra bökött.
– Ez volt az – mondta.
A kihallgatótiszt felállt, megkerülte az asztalt; és a pincér felett beletekintett az albumba.
– Határozottan felismeri, vagy csak hasonlít az Otto Hauser társaságában levő férfira? – kérdezte.
– Minden kétséget kizáróan ő volt az. Még a szemüveg kerete is megegyezik, az volt rajta akkor is. Miért mondanám, ha bizonytalan lennék benne?
Odaát a másik szobában, mintha bomba robbant volna, mindannyian felpattantak. Beleznay kirohant a helyiségből, de várnia kellett, míg a kihallgatótiszt kiadta a kérdéses albumot. Az őrnagy máris vitte a főnökéhez.
Az ezredes egy szemüveges fiatal férfi képével nézett farkasszemet. Pintér, aki úgyszintén az albumba lesett főnökének a válla felett, meglepetten felkiáltott:
– Bárány mérnök.
– Ismered? – kérdezte az ezredes.
– Személyesen nem láttam, de mindjárt előkerítem a dossziémat.
– Hozd a szobámba, ott nyomban megtárgyaljuk ezt az új fejleményt – utasította az ezredes, és maga sem leplezte meglepetését. Beleznayhoz fordult: – Gondoskodj róla, hogy a tanú vallomását és a fénykép-felismertetést hivatalosan is rögzítsék, utána gyere fel te is hozzám.
Kisvártatva együtt ültek az elhárítófőnök szobájában. Pintér a dossziét lapozta izgatottan, majd széthajtotta a kérdéses résznél.
– Nos, mi a helyzet? – érdeklődött az ezredes.
Pintér hangosan olvasta a sorokat:
– A Központi Mechanikai Vállalat szegedi részlegének a helyettes vezetője, nőtlen, híradástechnikai mérnök; egyik fő dirigense a kutatómunkának és az ezzel kapcsolatos kísérleteknek. Öt éve van a vállalatnál, perfekt német és orosz nyelvtudású. Alig három hete felkerült a központba, Budapestre, azóta a fővárosban lakik. Több olyan tárgyalás aktív résztvevője, amelyek különféle hazai és külföldi cégekkel történtek.
– Volt kint Nyugaton is? – vetette közbe az ezredes.
– Tanulmányúton, hivatalos tárgyaláson nem vett részt. Itt fekszik egy irat, amely szerint két évvel ezelőtt turistaúton volt több nyugati országban. IBUSZ-társasutazáson vett részt.
Bana szivarra gyújtott, és elgondolkozva nézett maga elé.
– Betaláltunk vele – jegyezte meg Beleznay örömmel.
– Kétségtelenül az egyik legfontosabb adat, amelyet most megtudtunk – vélekedett az ezredes. – Azonban egy sor alapos ellenőrzést kíván. Elsősorban konspiráltan meg kell tudnunk, hogy ez a Bárány közvetlenül tárgyalt-e vagy folytatott-e hivatalos megbeszélést Otto Hauserral. Az, hogy aktívan részt vett minden tárgyaláson, még nem konkrét, személyére utaló megállapítás. Túl általános. Nekünk az kell, hogy Otto Hauserral tárgyalt-e. És ha igen, mikor és hol?
– Másodsorban – folytatta – megnyugtató módon tisztáznunk kell, hogy ez a mérnök vajon hol tartózkodott Otto Hauser eltűnésének napján a kora délutáni órákban. Mert ha kétséget kizáróan az derül ki, hogy Szegeden volt, tévedés áll fenn, bármennyire is felismerte őt a pincér. Ugyanis a dossziéból az derül ki, hogy Bárányt akkor még nem helyezték fel a központba.
Pintér szólni akart, de Bana leintette.
– Tudom, mit akarsz mondani – jegyezte meg. – Biztos vagyok benne, hogy Bárány hetente felutazott Pestre vagy hivatalos tárgyalásra a vállalathoz, vagy pedig ügyeinek intézése végett. De nekünk arra a konkrét nap délutánjára van szükségünk, amikor Otto Hausernak nyoma veszett.
Bana néhányszor megpöffentette szivarját, aztán ismét megszólalt:
– Örömünkben nem szabad elfelejtkeznünk, hogy mindez Bárány ellen még nem bizonyíték. Még akkor sem, ha valóban ő találkozott Otto Hauserral azon a délutánon. Mindez csak alapos gyanú a kezünkben, egy irány, amelyen elindulhatunk. Az kétségtelen, hogy Bárány játszi könnyedséggel hozzájuthatott az új oszcillátor teljes adatához. Ha több adat megerősíti gyanúnkat, arra kell törekednünk, hogy akkor csapjunk le rá, amikor az általa megszerzett adatot át akarja adni annak, aki Otto Hauser nyomába lépett.
A két osztályvezető értetlenül nézett.
– Elfelejtkeztek az olasz „vendégekről” – folytatta az ezredes. – Marcello Astoniról és feltételezhető barátairól. Azok is az új oszcillátorra várnak, és meg akarják szerezni.
Elsőnek Pintér szólalt meg:
– Hagyjuk, hadd csapjanak össze, hogy nevető harmadikok legyünk.
– Járuljunk hozzá egy-két hullához?
– Azt azért nem. Ha a szálakat tisztán látjuk, tudni fogjuk, mikor is akarják keresztezni egymás útját.
– Ezek szerint hagyjuk, hogy Bárány, amennyiben beigazolódik ügynöki tevékenysége, átadja a kémanyagot az érte jelentkező megbízottnak?
Az ezredes mélyet bólintott.
– Úgy van. És most azonnal gondoskodni kell Bárány szigorú figyeltetéséről.
Beleznay felállt.
– Azonnal intézkedem – mondta.
– A legjobb emberek vegyenek részt az akcióban. Nem kockáztathatjuk meg, hogy hibát kövessünk el – vélekedett az ezredes.
– Ezzel az olasszal mi a helyzet?
Pintér megszólalt:
– Jelentem, figyelés alatt áll.
– Gondoskodj róla, hogy az akcióban részt vevő személygépkocsik ne magyar rendszámot viseljenek. Az olasz és a német rendszám kiesett, nehogy ilyet használjatok.
– Intézkedni fogok.
– Engedélyt kérek a távozásra – mondta Beleznay.
Az ezredes bólintott, mire az őrnagy sürgősen elhagyta a szobát.
Bana végigsimította arcát, mintha fáradt lenne, majd Pintérhez fordult.
– Mit szólsz az eseményekhez, Béla? – kérdezte.
– Valóban betaláltunk.
– Egyszer nekünk is lehet szerencsénk – mondta az ezredes, és töprengve nézett maga elé. – Ahogy visszaemlékszem a jelzésekre, amelyek számot adtak a különféle információk kiszivárgásáról a KMV-től, úgy tudom, főként a különféle kutatásokról és kísérletekről számoltak be.
Pintér bólintott.
– Majd mindegyik – tette hozzá.
– És ez a Bárány a szegedi részlegnek volt a helyettes vezetője.
– Annak a részlegnek, ahol súlyban ezek a munkák folytak – vette át a szót a bajuszos alezredes. – Ezért merek esküdni rá, hogy a pincér nem tévedett. Bárány volt az a férfi Otto Hauser társaságában, és Bárány az, aki információkat szolgáltatott ki, ő tehát a keresett emberünk.
Az ezredes elgondolkozva nézte szivarjának felszálló füstjét.
– Jelenleg három szálat tartunk a kezünkben – mondta morfondírozva. – Az egyik Marcello Astoni, a másik az órásmester, ahol csapdát állítottunk, hogy az Otto Hauser nyomába lépő ismeretlent felderítsük, és itt van most Bárány mérnök. Mindez kezd összeállni. Most már csak a türelmünkön és az éberségünkön múlik minden. Aztán összezárul a kör.
Beleznay lépett be.
– Jelentem, az olasz elhagyta az Astoria Szállodát – mondta.
Bana felkapta a fejét.
– Lám, máris akcióba lépett…