21. Hód és a rémült kísértet
1.
Turcsányi izgatottan figyelte a hálót. A százkarú diófa alatt feküdt, mozdulatlanul, moccanás nélkül. Még a lélegzetét is visszafojtotta. – Elülnek – gondolta –, elülnek…
Lassan alkonyodott. Lila felhőcskék vánszorogtak az égbolton, s vonultak dél felé. A pázsit virágai körül szellő kergette, riadt méhek csapongtak. Csend volt. A falu nesze nem ért fel ide, a hegyre. Az országút is lenn szaladt a völgyben, bár látni lehetett a futó autókat, de hangjukat elnyelték a fák.
A hálót erős karókra feszítette, jókora területet kerített be vele, olyan volt, mint egy nagy ketrec. A tetejére terítette a legfinomabb hálót. Szinte nem is látszott. Alája csaléteknek különféle magokat szórt. A madarak csak a zsákmányt látták, s óvatlanul belerepültek a hálóba. És akkor már hiába vergődtek, nem tudták magukat kiszabadítani.
Turcsányi erre várt. Néha órák hosszat is feküdt a fa alatt, hihetetlen türelemmel, mintha ez lett volna az egyedüli munkája. Pedig nem ez volt. Régebben revizorként járta az országot, heteket töltött vidéken, néha még a vasárnapokra sem került haza. Tehette, nőtlen ember volt. Pedig fiatal korában nagyon tetszett a nőknek. Sudár termete, mosolygós szeme, sűrű, fekete, hullámos haja, kicsit szemtelen udvarlása megtette a hatást. Ám múltak az évek. Jókora hasat növesztett, a mosolygós szeme hunyorgóssá vált, a haja ritkult és megőszült. A sors fricskája volt, hogy ekkor lett szerelmes. De a lány csak nevetett rajta, terhes kecskének csúfolta, s szeme előtt csókolózott egy mostani sudár termetű, mosolygós szemű, fekete fiúval. Turcsányi meggyűlölte a nőket. És mert udvarlás közben mindig madárkámnak szólította a meghódítandó szépséget, bosszúból felállította Csobánkai kertjében ezt a hálót, s meglehetős önelégültséggel roppantotta össze a kis madarak fejét. Mindegyiknek női nevet adott, beszélt hozzájuk, amíg kiszedte őket börtönükből.
– Gyere csak szépséges Kati, gyere csak…
Aztán eltemette a madarakat a kert köves-kavicsos talajába, és hosszan nézegette a kis sírokat. Volt már talán száz is, szépen egymás mellett sorakoztak, s megnyugodott.
– Aludjatok, leánykáim…
Elégedetten szedte szét a hálócsapdát, gondosan összehajtogatta, mint a halászok a vizek partján, becipelte a ház teraszára, s elfelejtette az egészet. Furcsa, de valóban így volt, hogy nem gondolt többet sem a madarakra, sem a nőkre. Pár napig. Aztán újra kezdődött az egész. Rendszerint akkor, ha megkívánta, hogy szeressék, hogy becézgesse valamelyik lány, aki megtetszett neki az utcán vagy a hivatalban. Ilyenkor összeszorította fogát, elkomorult, s úgy intézte, lehetőleg a leghamarabb beülhessen az autójába, s indulhasson Csobánkára.
Ezen a napon is így történt.
Meleg volt, a nőkön alig lebbent valami ruha. Turcsányi az irodája ablakából nézte az utcát. Előtte, a járdán elsuhant egy lány, átlátszó selymes blúzt viselt, s valami könnyű szoknyát. Turcsányiban felbukkant valami a múltból: egy Szilvia nevű gimnazista, a kerek, kemény melle, hosszú nyaka, derékig érő haja. Kirohant az utcára, de a lány már eltűnt. Hiába sietett, enyhén kacsázó lépteivel, az egyik saroktól a másikig, nem találta. Mérgesen, morogva tért vissza az íróasztalához, felemelte és lecsapdosta a dossziékat, néhány perc múltán összecsomagolt, s indult Csobánkára. De mire felállította a hálót, már alkonyodni kezdett.
– Elülnek…
Feltápászkodott, nézte a hálót, kémlelte az eget.
– A fene… Majd holnap…
Megállapította, hogy nem lesz eső az éjszaka. Nem szedte szét a hálóketrecet: maradjon, majd hajnalban, amikor élelem után szálldosnak a madarak, s tűrhetetlen hangon együtt kiabál mind, majd akkor…
Turcsányi kívülről igénytelennek tűnő nyaralója, meglepő luxussal volt berendezve. Bőrdíványok, fotelek, süppedős szőnyegek, bárpultos sarok, sok ital és kristálypohár, nyugati gyártmányú színes televízió az egyik szobában. A másikban pedig valamilyen bolondos, inkább a nőkre jellemző ötlet szerint, csupa fehérség: a fal, a falakon a fehér tónusú aktok, a szekrény, a dupla ágy, a szőnyegek, a padló kerámiája, a függönyök, az ágytakaró, az ágypárnák… Turcsányi ezt a fehér szobát, maga sem tudta, miért, alig használta. Az éjszakákat is inkább a bőrdíványon töltötte, plédet húzott magára, s úgy aludt. Rendszerint csak a zakóját vetette le, s meglazította a derékszíját. Sokszor még a cipője is a lábán maradt, s csak hajnaltájban rúgta le. Nem akarta magának bevallani, hogy mindezt lustaságból csinálja így, s ezért kitalált egy elméletet: bármelyik pillanatban menekülnie kell, s akkor nem töltheti az időt öltözködéssel.
A városi kis lakásában másként élt. Szorgos, kispénzű hivatalnok volt, aki reggelenként szinte alázatosan kívánt aznapra jókat még a házfelügyelőnek is. Telve volt mindig panasszal: szidta az emelkedő árakat, fillérekért vitatkozott a közértben, félcigarettákat szívott, s olyan ápolatlan külsővel jelent meg a lakógyűléseken, hogy mindenki elhúzódott mellőle. A vidéki szállodákban azonban tiszta inget váltott, átöltözött, felhúzta ujjára az arany pecsétgyűrűt, az étteremben, az éjszakai bárban kirakta az asztalra a Royals cigarettát, s kedélyesen szemlélődött, bőségesen itta a konyakot, amíg hirtelen valami – rendszerint egy női ajkbiggyesztés – el nem vette a kedvét. Akkor fizetett, nagy borravalót adott – úgy csinálta, hogy lehetőleg mindenki lássa –, s felment a szobájába, ahol kínlódott, hogy nem autózhat azonnal Csobánkára, a madaraihoz.
A budapesti szomszédai közül néhányan megsajnálták, kérdezgették tőle: hogyan bírja ezt az állandó utazgatást, egyik városból a másikba. A vállát vonogatta, ilyen ez a szakma… A pestiek nem tudhatták, hogy az utazgatások az utóbbi időkben már nagyon lecsökkentek, néha hónapokig sem küldték Turcsányit sehová. Nyugdíj előtt állt. Az újabb rendelkezéseket már nem nagyon értette, hibás jelentéseket készített, tudomásul vették, hogy alig használható valamire. Nem is pénzügyeket vizsgáltattak vele, hanem kitalálták, foglalkozzék a munkavédelmi előírások megtartásának az ellenőrzésével. Ezt aztán alig kérték számon tőle, lényegében azt csinált, amit akart. Ő pedig úgy gondolta, a legjobb időtöltés a Csobánkai nyaralójában múlatni a napokat. Hetenként egyszer-kétszer megjelent a pesti lakásán, aztán töltött néhány órát a munkahelyén, tessék-lássék dolgozott valamit, megitta a kávéját, beköszönt a főnökének és elmondta, hogy majd ezt és azt csinál. A hivatalvezető türelmesen végighallgatta, s jóváhagyólag bólogatott. De azért mindig megkérdezte.
– Mennyi is még a nyugdíjig, Pista bácsi?
Választ nem várt. Mert tudta. Sóhajtott is.
– Nehezen múlik az idő, ugye?
Turcsányi szelíd, rejtélyes mosollyal köszönt el, visszasétált a szobájába, s amikor az íróasztalához ült, lapozgatni kezdte az előjegyzési naptárát, s jóízűen nevetve mormogta.
– Szeretnének megszabadulni tőlem a disznók… Később kicsit merengve, gondterhelten azt is hozzátette.
– Nincsen utasításom… Lehetséges, hogy elfelejtettek? Valaki nem felejtette el.
Amikor elhatározta, hogy nem szedi szét a hálóketrecet, bement a házába, s gondosan magára zárta az ajtót. Bekapcsolta a mennyezeti ventilátort, jeges italt készített, leült a nagy bőrfotelba, s a távirányítón keresgélni kezdett a televízió csatornáin. Egyik műsort sem találta megfelelőnek. Legszívesebben valami röhögtetős kabarét nézett volna vagy sportot. De az egyik csatorna hangversenyt közvetített, a másikon egy színdarabot játszottak, a külföldieken meg filmeket vetítettek, de hát ezeknek meg nem értette a szövegét. Az asztalon pornólapok feküdtek, belelapozott, ismerte már mindet, százszor végignézte, mivel újakat nem kapott. Hirtelen üressé vált körülötte minden. Újra végigzongorázta a televízió távirányító gombjait, hátha változott a műsor, de semmi…
– Videózni kellene – mormogta. – Hányszor vehettem volna, de… Holnap, holnap lesz a napja – fogadkozott. – Bemegyek, és kész… Valaki majd elmagyarázza az üzletben, hogyan kell csinálni… Holnap már ki is próbálhatom. Ez a lehetőség megnyugtatta. Az ajtóhoz sétált, kinyitotta, kibámult a sötétségbe. Meredten nézte a hálót, mert úgy érzékelte, mintha egy madár akadt volna bele.
– Aha, madárkám!
Gyors léptekkel kerülte meg a diófát. A hálóban egy kicsi madár csapdosott a szárnyaival. Turcsányi vigyorogva nézte, hallgatta a csipogását, aztán utána nyúlt. De a madár nyilván a félelem utolsó erőfeszítésével átvergődött a háló nyílásán, s beesett a ketrecbe. Mozdulatlanul feküdt a földön, a sok ennivaló között.
– Megdöglöttél?
Ez nem tetszett Turcsányinak, hisz ő szerette volna összeroppantani a fejét. Egy száraz gallyat vett fel a fűről, benyúlt a madárhoz és piszkálgatni kezdte.
Ekkor valaki halkan köhintett.
Turcsányi megmerevedett. Az ijedtségtől, akár a madár. Egy férfi emelkedett fel a szalonnasütő kispadjáról. Fekete nadrágot, fekete rövid ujjú inget viselt.
– Jó setétet!
Közelebb lépett, s a hálóra mutatott.
– Mi a fene ez?
Turcsányi megfordult. Keze a nadrágzsebében matatott, ott, ahol máskor a kis pisztolyát tartotta, ahogyan ő mondta, minden eshetőségre… Az a bizonyos minden eshetőség most itt volt, csak hát a fegyvert kirakta a tévézés előtt az asztalkára…
– Jó estét – mormogta. – Kit keres?
A férfi nevetett.
– Téged, apuskám… Nem ismersz meg? Nagyon könnyen elfelejtettél… De hát tudod…
Turcsányi megismerte.
– Szervusz…
A férfi nyújtotta a kezét.
– Szervusz… Ha nem haragszol, egy kis beszélgetésre jöttem… Ne félj, alig pár perc… Ha te is úgy akarod… Van nálad valaki?
Turcsányi kényszeredetten mondta.
– Most még nincs… De jön…
Nem várt senkit, de így biztonságosabbnak tartotta.
– Nő, mi? Mindig ilyen nőcsábász voltál… Nem javulsz meg soha… Akkor siessünk, jó? Gyerünk be!
Turcsányi még egy pillantást vetett a fogoly madárra, kedvetlenül mutatta az utat a vendégének.
– Erre tessék, erre…
A férfi megállt az ajtóban, kilépett cipőjéből, s elismerően pattintott az ujjaival.
– Ez igen! Mindig tudtam, hogy te ügyes ember vagy… Óvatosan tette lábát a szőnyegre, puhán, kimérten lépegetett, akár egy macska.
– Apuskám, ez nagyon ügyes!
Ledobta magát az egyik bőrfotelba, kicsit hunyorgatva nézegette a bárpulton álló üvegeket.
– Megkínálhatlak? – kérdezte Turcsányi szürke hangon.
– Persze… Inni még nem felejtettem el… Turcsányi töltött. Konyakot ittak.
– Ettől még melegebb lesz – csóválta a fejét a vendég. – De hát, isten, isten!
Lassan kortyoltak, s addig nem szólaltak meg, amíg a konyak a pohárból el nem fogyott.
– Letelt? – kérdezte Turcsányi, inkább szemrehányóan, mint elégedetten.
A vendég alig lehetett valamivel több negyvenévesnél. Az arcán hosszú heg tanúskodott arról, hogy valamikor nem kis csetepatéban vehetett részt. Karján tetovált szirének úszkáltak. Mosolyogva válaszolt a házigazdának.
– Látom, nem nagyon örülsz neki… Pedig minden véget ér egyszer… Még az életünk is… Tölts még, ha megkérhetlek.
Turcsányi elvette a poharat, s lassan csurgatta bele az italt. S közben megkérdezte. Halkan, bizonytalanul.
– És tőlem mit akarsz?
– Nem tudod?
Turcsányi átnyújtotta a poharat, magának nem töltött.
– Nem, Lajos, nem…
A férfi felállt. Az ujjával megfenyegette Turcsányit.
– Nekem ne mondogasd azt, hogy Lajos… Ha jól tudom, az én nevem Zimt… Vagy már mindent elfelejtettél, Essig?
Turcsányi megtörölte a homlokát. Zimt meg Essig! Fahéj és Ecet! Talán húsz éve már, hogy ezeket a neveket kapták, de ő attól csak Turcsányi István maradt, ez meg Szabó Lajos. Egyébként is őt mindig kicsit sértette, hogy őt Essignek, Ecetnek nevezték.
– Semmit sem felejtettem – mondta alig hallhatóan.
A vendég, Szabó Lajos rá is kérdezett.
– Mit mondtál?
– Azt, hogy nem felejtek el semmit – válaszolt most már határozottabb hangon, kicsit mérgesen is Turcsányi.
Szabó újra kortyolt, hátravetette magát a fotelban.
– Ezt nagyon jó hallani, Essig… S mivel nincsen sok időnk, mert valami nőcskét vársz ide, hát adok két percet, amíg kitalálod, hogy mi az, amit mégis csak elfelejtettél… Ha két perc alatt nem találnád ki, akkor majd én közlöm, s ha akkor sem akarsz emlékezni, akkor majd ez közli veled – s egy revolvert tett maga elé az asztalra.
A Turcsányi pisztolyát pedig zsebre tette.
Turcsányi a bárpult mögé akart lépni, Szabó azonban nem engedte.
– A gondolkozáshoz nem kell mozogni… Jobban teszed, ha szépen leülsz… Ülj le! – ordította.
– Ne kiabálj! Velem te ne kiabálj!
Szabó egyszerűen intézte el a tiltakozást.
– Kuss! – Később hozzátette. – Mindjárt lejár a két perc. – Ezt már nyugodt hangon mondta.
Turcsányi leült. Hangot váltott. Hízelgőén mondta.
– Ne hülyéskedj, öregem… Mi a fenének hülyéskedsz…
A feszültség azonban nem lazult, Szabó a pisztolyával Turcsányira bökött.
– Na, halljam! Miről feledkeztél meg?! Turcsányi a vállát vonogatta.
– Nem tudom, isten bizony, nem tudom, öregem… Hiába töröm a fejemet, nem tudom…
Szabó Turcsányi felé köpött.
– Te szemét!
– Na! Vigyázz magadra! – váratlanul igen keményen hangzott Turcsányi figyelmeztetése.
Szabó mérgesen köpött egyet, s ez el is találta Turcsányit.
– Szemét vagy! Nem emlékszik az úr semmire?! Tartozol nekem néhány ezer dollárral… Ezt felejtetted el!
Turcsányi meglepetést színlelve tárta szét a karját.
– Mivel? Dollárral? Miért tartoznék én neked?
Szabó gúnyosan mosolygott.
– Gondoltam, hogy az úr nem akar emlékezni… De én sem vagyok hülye… Hiába is gondoltad azt, te szemét… Te egy bizonyos úrtól felvettél az én számomra is pénzt… És csak a felét adtad ide akkor… Mert azt hitted, sohasem fogok rájönni… De tévedtél! Tudod, mi a legnagyobb bűn? Ha becsapjuk a haverunkat, aki megbízott bennünk…
– Nem tudom, ki mondta ezt neked – törülgette a homlokát Turcsányi. – Én odaadtam neked, ami járt… Hidd el… Én nem csapom be a barátaimat…
Szabó legyintett.
– Én nem viccelek! Kérem a pénzt, vagy végzek veled. Ennyi! Érted, ennyi!
Turcsányi a gyomrához kapott, összegörnyedt.
– Juj! A gyomrom – nyögte.
Szabó pár pillanatig nézte, aztán harsányan felnevetett.
– Ne komédiázz! Halljam, mi a válaszod!
– Ki kellene mennem – nyögte Turcsányi.
– Nem mégy sehová! Csináld össze magad!
– Valóban görcsöl a gyomrom – lihegte a revizor. – És valóban nem tudom, miről beszélsz…
Szabó felállt, az ablakhoz lépett, elhúzta a függönyt, előtte pár pillanatig kibámult, aztán megnyitotta az ajtót, majd kulcsra zárta. Onnan a bejárattól lőtt Turcsányi felé. De a szőnyegre célzott.
– Én nem viccelek! Az, aki becsapja a barátját, aki nem tartja a titkos megállapodásokat, hanem átveri azt, aki bízott benne… annak halál a büntetése. Hacsak jóvá nem teszi. De most azonnal!
Turcsányit megrémisztette a lövés.
– Nem mondták, hogy az a pénz a tied – dadogta zavartan.
– Hol van?
– Micsoda?
– A pénz. Amit elloptál tőlem! Hol van?
– Hát, az… Az… Már nincsen meg…
– Nincsen? Elköltötted az én pénzemet? Jól értettem?
– Én… Isten bizony, úgy gondoltam… Hidd el, nekem senki nem mondta, hogy… Senki…
Szabó visszaült a fotelba. A revolver csövét Turcsányi mellére irányította.
– Figyelj rám! – kezdte elkomorult arccal. – Azzal, aki a pénzt küldte, én is beszéltem… Aztán bekerültem a sittre… Úgy gondoltad, esetleg megdöglök ott… Vagy elfelejtem… Add ide a pénzt, utána a szemétségedért kapsz tőlem egy jókora frászt, és tíz percet, hogy felkészülj a papírokra vonatkozó gyónásodra. Mert ugye, van még más elszámolnivalónk is…
Turcsányi arca hirtelen megváltozott. Valami átsuhant rajta, ami elsimította a félelem torzításait. A háta mögött, alig karnyújtásnyira egy szilikonos spray állt. A lemezjátszójára fújt belőle, talán egy hete is van már. Azt kellene elérni. Szabót meg lehetne vele vakítani. Ha csak egy percre is, nyert ügye van…
– Jó… Jó… Én nem akarok vitatkozni veled – mondta lassan, vontatottan, s közben a spray felé húzódott –, de azt hiszem, nem is az a lényeg, hogy becsaptalak-e, hanem hogy megkapd a pénzt… Nem kell ebből olyan nagy ügyet csinálni… Csak egy kis idő kell…
– Azt ne szavald már, hogy a bankban tartod a pénzt! Vedd csak szépen elő a párnád alól…
Turcsányinak már mosolyra is telt az erejéből.
– Nem vagyok én vénasszony.
Azon törte a fejét, hogy egy pillanatra mivel terelhetné el Szabó figyelmét. Ha valaki most kopogtatna, vagy hirtelen szél kerekedne és megzörrentené a zsalugátert… De ehhez csoda kellene… Végül úgy döntött, hogy a zsebkendőjét használja csalinak.
– Nem ragaszkodom ahhoz, hogy a párnád alól… – mondta Szabó. – Ne mozogj, mintha kukac lenne a beledben…
– A zsebkendőm kellene… Benyúlhatok érte?
– Nem.
– De…
– Ha taknyos leszel, sem utállak jobban… Maradj nyugton! Vagy megkötözlek.
– Akkor hogyan adjam oda a pénzt?
Szabó elégedetten mosolygott.
– Na, ugye… Még sincsen a bankban… Szépen felállsz, előveszed a dollárokat, s ide teszed az asztalra… De ne felejtsd el, hogy mit tartok a kezemben…
– Akkor most?
– Igen. Felállni!
Turcsányi lassan emelkedett fel a fotelból, úgy tett, mintha nyújtózni akarna, de egy szempillantás alatt megfordult, elkapta a sprayt, s megnyomta a gombot. A szilikonos olaj nagy erővel csapódott Szabó fejére.
Turcsányi diadalmasan ordított.
Szabó lőtt. Szinte célzás nélkül.