22.
Varga Zsolt, amikor kinyitotta a szemét, azt hitte, Grottét látja majd maga előtt. Egy jól öltözött, elegáns őszes úr állt az asztal mellett, kicsit meghajolt, s udvariasan mosolygott. Ez a karmestert annyira meglepte, hogy elfelejtett válaszolni. A férfi várt egy darabig, aztán megismételte a kérdést:
– Szabad ez a hely?
Varga krákogott, s nagy buzgalmában mind a két kezével intett.
– Ja… Tessék csak…
Hosszan nézett Grotte után, de már csak a hátát látta. Szólt a pincérlánynak, hogy fizet, újra rámosolygott a letelepedett őszes úrra, a nagy aranygyűrűkre, az aranyórára, a briliánssal díszített nyakkendőtűre… És hirtelen határozott. Azonnal indul Petőhöz. Ma megcsinálják az üzletet, s ő két nap múltán már nincs az országban… S neki is lesz ilyen gyűrűje, nyakkendőtűje, órája… Talán jobb is, ha most nem megy haza, s azonnal indul a szociális otthonba. Igaz, hogy Grotte várja majd este a Zeneakadémián, csakhogy nem hülye, hogy belesétáljon a rendőrség karmaiba. A Mészáros utcai Shell-kútnál tankolt, s indult az Ml-esen Tatabánya felé. Közben végiggondolta, mit is kell tennie. Először is nincs mentőautója, tehát ezt az autót kell valahogyan elfogadhatóvá tenni. Fekvőhelynek megfelel, ha az első ülést teljesen hátradönti. Azt kell mondania, hogy azért küldték ezt az autót, mert a betegnek nem szabad… Jó, ezt majd kitalálja. De fehér köpeny is kellene… Megveheti a Sztráda Skálában. A rendszámtáblát át kell javítani, nehogy valaki felírja. És a legfontosabb: szakállt és bajuszt kell ragasztania, mert egyébként felismerik a gondozottak, hisz pár napja járt náluk. Szakáll kell… Igen, és bajusz… Eszébe jutott, hogy a Körtéren többször is megállt már egy bűvészbolt előtt. Ott biztosan vásárolhat valamilyen kelléket. Az Osztyapenko-szobor háta mögött megfordult, visszakanyarodott a város felé. A bűvészboltban valóban kapott megfelelő kelléket, de cilindert is vásárolnia kellett, mert a szakáll, a bajusz, a varázspálca és a cilinder összetartozott. A túloldali Piértben celluxot vett és tust. Megindult vissza Tatabánya felé. A Sztráda Skálában többféle fehér köpeny között is válogathatott. Meglepetten látta, hogy van olyan is, amelyen vöröskereszt díszeleg… Ez igen! Vásárolt egy fehér lepedőt is. Amikor lekanyarodott a főútról, megállt, felragasztotta a szakállt és a bajuszt, felvette a köpenyt, hátradöntötte az ülést, letakarta a fehér lepedővel. A rendszámtáblára, a betűk helyére MA feliratú papírt ragasztott.
Késő délután érkezett a kastélyhoz. Az öregek már a vacsorához gyülekeztek, nézték, hogyan terítik meg az asztalt, rakják ki a tányérokat, kanalakat, villákat, üvegkancsókban a vizet.
Bekopogott Pető szobájába, elváltoztatott hangon köszönt.
– Jó napot kívánok, gyüttem a betegért.
Pető kerekre nyitotta a szemét, úgy bámult Vargára.
– Milyen betegért? – kérdezte.
– Azért, amelyik hottán van… – Mivel Pető nem szólalt meg, a karmester folytatta. – Aszongyák, van itt valaki, aki halálos beteg… Küttek, hogy kórházba vigyem… – Mivel Pető még mindig fürkészve vizsgálgatta, hozzátette. – Te hülye!
– Az anyád!
Pető felállt, kezet fogott az unokatestvérével, körbe járta, úgy nézegette.
– Nem ismertelek meg… Isten bizony, nem! Ez jó, ez nagyon jó! A fene beléd!
– Na, látod! – lelkendezett Varga Zsolt. – Így kell ezt csinálni! – Széket húzott maga alá. – Mesélj, mi van?!
Pető is leült, s máris bor került az asztalra.
– Azt hittem, hülyéskedsz velem reggel a telefonban… De gondoltam, megértetted, ha akartad, hogy mi van…
– Persze, megértettem. Látod, itt vagyok.
Az intézet vezetője bort töltött Vargának is, de ő elhárította.
– Nem, most nem iszom… Ehhez tiszta fej kell… Gyorsan mondd el, mi van, mert nem érünk rá…
Pető ivott.
– Van itt egy öreg, aki tényleg haldoklik. Már mondtam, hogy kórházba megy majd… Lehet, hogy azóta már kampec.
– Nézd meg! Eridj, nézd meg…
Pető még egy pohár bort töltött, azt is felhajtotta. Felállt, kisietett a szobából. Nagyon hamar visszatért.
– Oké. Még él… És akkor most mi lesz?
– Nyugalom, mit izgulsz?
– Nem izgulok, szeretném tudni, hogy csinálod?
– Talán így: hogyan csináljuk? Én egyedül sehogyan sem. Pető maga alá rántotta a széket, megfordította, s úgy ült rá, hogy hátlapja került előre. Erre támaszkodott.
– Ne szőrözz! Mondjad…
– Rendben van, mondom – kezdte el Varga Zsolt. – Én most a kórházból jöttem, látod rajtam a fehér köpenyt. Az öreg urat összecsomagoltatod. Ha tud lépegetni, én kivezetem az autóhoz, ott beültetjük, én elhajtok vele a füzesig. Félórát ott várok, te utánam jössz, s többit majd meglátjuk. így jó?
– Nekem igen…
– Akkor menjünk. Majd én kísérlek.
– És ha nem hal meg? – kérdezte Pető.
– Akkor visszahozzuk… Megkocsikáztatjuk, s visszahozzuk.
– Jó – bólintott Pető, s még hozzátette. – Én semmiféle gyilkolásban benne nem vagyok… Nem akarok lógni! Ezt jegyezd meg!
Varga Zsolt gúnyosan kérdezte.
– Adjak írást róla? Azt akarod, hogy foglaljuk írásba?
Pető kinyitotta az ajtót, kitessékelte a karmestert, s mutatta, hogy merre menjen a hálótermek felé. Az előtérben a vacsorára váró öregek közül egy asszony Vargába csimpaszkodott.
– Doktor úr – jajveszékelt –, a gerincem egész nap úgy fájt, mintha tűvel szurkálták volna… Tessék már valamit felírni! Valami receptet! Doktor úr…
Varga szelíden eltolta magától.
– Én csak ápoló vagyok, jó asszony… Mentős…
A hálóteremben csak a haldokló feküdt. Háta alatt magasra polcolták a párnákat, hosszú, sárga karja kint pihent a paplanon. Szemét csukva tartotta, néha rezdült egyet-egyet a szempillája.
– Alszik? – kérdezte halkan Varga.
– Pista bácsi! – kiáltott rá Pető. – Tessék felébredni, megyünk a kórházba!
Az öreg csak kis résnyire nyitotta fel a szemhéját, valamit mondani akart, de csak tátogott, hang nem jött ki a torkán. Pető intett az egyik gondozónőnek, hogy szedje össze az öreg holmiját, s ahogyan lehet, öltöztesse fel. A kis batyu hamar elkészült, felhúzták az öregre a nadrágot, ráerőltették a sötétszürke zakót is.
– Járni tud, bácsikám? – kérdezte Varga.
Választ persze nem kapott.
– Hordágy van?
A gondozónő mondta, hogy igen, már szaladt is érte. Ráfektették az öreget, kivitték az autóhoz.
– Jó helyre kerül, Pista bácsi – mondogatta a gondozónő –, a kórházban majd meggyógyítják, s jön majd vissza… Fog még maga hetyepetyélni Joli nénivel… Ajaj!
Már az autóban ült az öreg, amikor Joli néni tipegett ki hozzá. Szép meleg nyári alkonyat volt, de, az öregasszony hátát kötött, fekete kendő takarta. Úgy szorította össze magán, mintha szélvihar tombolna.
– Elviszik Pistát… Isten vele, öreg… – Petőhöz fordult. – Rajzolhatok keresztet a homlokára?
– Csinálja csak, hátha segít…
Az öregasszony az autóba hajolt, hüvelykujjával keresztet írt a vén ember homlokára.
– Isten segéljen… Majd odafönn találkozunk…
Az öregasszony nem sírt, úgy búcsúzott, mintha csak egy pár órára válnának el.
– A felesége? – kérdezte Varga.
– Nem. Nincsen hozzátartozója, csak itteni ismerőse.
– Helyes.
Varga beült a kocsiba, a biztonsági övet az öregre csatolta, s beindította a motort.
– Viszontlátásra, igazgató elvtárs…
– Ne hajtson túl gyorsan! – mondta Pető, s intett, hogy indulhatnak.
A kocsi a városi út felé fordult, később azonban letért egy mellékútra, s a fűzfa liget mellett megállt. Varga a hátsó ülésről elvette a dossziét, amiben az öreg személyi iratait adta át Pető. A személyi igazolványt kereste. Bakos István… Most hetvenkilenc éves. Szép kor… Az akcióhoz talán túl sok is. Özvegy…. Gyerek sincs bejegyezve. Személyi száma? Aha, az is itt van. Helyes… Varga nézte az öreget, figyelte, lélegzik-e? Alig… Ha kocsikáztatják egy kicsit… Az ember élete egy hajszálon függ… S ha nagyon rögös az út… A környékről nem kellene elmenni… Pető ismer itt minden bokrot. Az egyik alá… Esetleg az egyik bokor alá… Varga kiszállt. Az autónak támaszkodott s rágyújtott. Nézte az utat, ahonnan Pető autójának kellene feltűnnie. Lassan alkonyult, még mindent világosan lehetett látni.
– Lehetne már éjszaka – dünnyögte a karmester. – Jobb lett volna később elkezdeni… Bár az is igaz, addig meghalhatott volna az öreg…
Benézett az autóba. Mozdulatlannak látta Bakos Istvánt.
– Hé, Pista úr! Alszik?
Kinyitotta az ajtót, az öreg ember homlokára tette a kezét. Enyhe meleget érzett.
– Még él…
Becsapta az ajtót, s visszament az autó másik oldalára. Újabb cigarettát vett elő, az utat kémlelte.
– Már jönnie kellene…
Fel is tűnt messzebb egy autó, de az ellenkező irányból. Néhány pillanat alatt ért hozzájuk. Lassított, aztán tovább hajtott. Varga szinte szoborrá váltan nézte. Az autó oldalán felirat: Rendőrség…
– Szerencse, hogy tovább ment…
Kísérte a szemével. A rendőrségi autó pár száz méter után megállt. Forduláshoz manőverezett. Tolatott hátra, azután…
Varga gyorsan kapcsolt. Lerángatta a szakállát, bajuszát, begyűrte köpenye zsebébe, aztán a rendszámtábláról is letépte a MA jelzést. Mire a rendőrségi autó visszaért, már újabb cigarettára gyújtott. A keze remegett idegességében.
Csak egyetlen rendőr ült a kocsiban. Kihajolt az ablakon, s hosszan nézte Vargát, és a gépkocsit. Látszott az arcán a megdöbbenés… Később kiszállt, köszönt, s elkérte Varga papírjait. Zavartan nézegette.
– Rendben… Köszönöm… Az úr a kocsiban?
– Beteg… Kórházba viszem… Csak várom az igazgató elvtársat… Azt mondta, jön utánunk, de… Pető elvtárs… Tetszik ismerni?
A rendőr is rágyújtott. A sajátjára, bár Varga kínálta.
– Ismerem… Persze… Rokona ez a bácsi?
– Igen… A nagyanyám testvéröccse… Rosszul lett, Pető elvtárs hozzájárult, hogy kórházba vigyem, de hát ehhez ö is kell…..
A rendőr a fejét csóválta.
– Meg mertem volna esküdni – mondta nevetgélve –, hogy magának szakálla volt… És hogy a rendszám sem… Azért is jöttem vissza, azt hittem, mentő, s valami baja van a kocsinak…
– Biztosan régen van már szolgálatban – mondta együttérzőn Varga.
– Az igaz…
A rendőr még egyszer körbe járta a kocsit, az öregnek is beszólt.
– Jó egészséget, mielőbbi gyógyulást!
Beült az autóba s elhajtott. Valahol találkozhatott Petővel, mert nemsokára újra feltűnt a rendőrségi kocsi. S ezt követte Pető autója. Vargát kiverte a verejték.
– Az istenit!
A rendőrségi kocsi csak lassított. Pető még alig tette le a lábát az útra, már üvöltözött.
– Mondtam magának, hogy ne erre forduljon! A kórházhoz nem kell letérni! Ha a rendőr elvtárs nincs, sohasem találom meg!
Megvárták, amíg eltűnik a rendőrautó, aztán mind a ketten káromkodni kezdtek. Varga Petőt okolta, amiért sokáig váratott magára.
– Ha hamarabb jössz, semmi baj!
– Az öreg? – kérdezte Pető.
– Éli világát – válaszolt hirtelen a karmester, aztán kapcsolt, hogy mit mondott, s ezen kényszeredetten mosolyogtak.
Pető megnézte Bakos Istvánt, s mivel az kinyitotta a szemét, nyugtatgatta.
– Mindjárt a kórházba érünk, Pista bácsi… Még egy kis kitartás…
Varga Zsolt pár lépésre elsétált az autóból. Magához hívta a rokonát.
– Figyelj ide… Ezt a dolgot be kell fejezni… Pető nevesen tiltakozott.
– Én nem veszek részt gyilkosságban, mondtam neked! Azt nem! Inkább vigyük vissza! Majd kitalálok valamit! Én gyilkosságban soha, érted, soha!
Varga végighallgatta, aztán csak ennyit sziszegett.
– Hülye!
– Nézhetsz, aminek akarsz, de…
– Ne papolj már! Ki beszél itt gyilkosságról?! Te valóban meghibbantál…
– Akkor meghibbantam! De akárhogyan is csinálod, akkor is gyilkosságnak számít…
Varga megragadta Pető karját. Erősen megszorította.
– Csend legyen már! Éppen azt akarom neked megmagyarázni, hogy egyáltalán nincs más út, mint az, hogy az öreget el kell szállítanunk a kórházba. Érted? S nagyon kell reménykednünk abban, hogy élve adjuk át! Tehát, indíts! Te mégy elöl, mutatod az utat… A többit majd megbeszéljük.
Pető megkönnyebbülten bólintott.
– Igen… Ez már okos! Szaladt az autójához.
Varga lassan levette a fehér köpenyt, s beült a kocsiba. Az öreg ember valamit motyogott.
– Mit mond?
Az öreg csak tátogott.
– Mindjárt, mindjárt – krákogott Varga, begyújtotta a motort, s Pető után hajtott. – Lélegezzen mélyeket – tanácsolta az öreg embernek. – S ha kell valami, szóljon…
Amikor a mellékútról a főútra kanyarodtak, Varga meglepődve vette észre, hogy a rendőrségi autó ott várakozik. A visszapillantó tükörből látta, hogy elindul utánuk.