7.
Kiss Pál kilépett az áruházból, s nagyot szippantott a friss tavaszi levegőből. Bár szorongása nem múlt el, valamelyest enyhült benne a feszültség. Valahányszor Pesten járt és az áruházba vitt az útja, a szíve a torkában dobogott. Nemegyszer elhatározta, véget vet az egésznek, de a döntő lépésre sehogy sem tudta magát elszánni. Maradt minden a régiben. A megadott időben felutazott Pestre, bement az áruházba, majd menekült haza, vidékre. Sütött a nap, meleg volt. Levette vadászkalapját, zsebkendővel leitatta homlokáról a verejtéket. Lassan ballagott, nézte a kirakatokat. Megpróbált másra gondolni, de hiába. Többször megtapogatta a zsebében lapuló könyvprospektust. Ebben volt az a papírlap, amely a feladatokat tartalmazta.
Az erdő, csak az erdő nyugtatta meg. Amikor a vállára vette a puskát és nekivágott az erdőnek, a feszültség egy csapásra feloldódott. Időnként azonban dübörgő hang hallatszott az erdő mélyéről, lilás füst terjengett a fák között. A lánctalpak zörgése eszébe juttatta unokaöccsénél tett látogatását.
Sokszor visszapergette magában az eseményeket…
Azzal kezdődött, hogy meghívólevelet kapott Nyugat-Németországba. Míg a fiú idehaza volt, mindig nála nyaralt, és ilyenkor együtt csatangoltak az erdőn. Szerette a fiút, aki az ellenforradalom alatt került idegenbe. Rendszeresen érkeztek a levelek. A fiú eleinte panaszkodott, de később egyenesbe jött az útja. Essenbe került. Sikerült berendeznie egy műtermet, és reklámfotókat készített különféle árucikkekről. Fényképeket is küldött. Megnősült, egy kereskedelmi utazónak a lányát vette el.
Kiss Pál gyakran nézegette a képeket, nem fért a fejébe unokaöccse házassága. Ismerte a fiú ízlését, mindig a telt nőket kedvelte. Az asszonyka viszont egészen más típus volt, csontos, sovány teremtés. A feleségének tetszett Trudi. Egyébként is, a fiú tudja, mit csinál, az a fő, hogy boldogok legyenek. Neki azonban nem tetszett a dolog, pénzt sejtett a házasság mögött. A fiú egyszer azt írta, hogy amint házat vesznek, meghívja őket egy kis levegőváltozásra. Kiss azt hitte, hogy ez amolyan udvariaskodás, és nem tulajdonított neki jelentőséget. A meghívólevél váratlanul érte. Hirtelen nem tudta, mitévő legyen. Két hónappal előbb született a kislányuk, Esztike. Őt nem vihették, tehát a felesége sem mehetett.
– Menjél egyedül – mondta a felesége.
– Vagy együtt, vagy sehogy.
Napokig nem beszéltek róla. Szerette volna, ha az asszony is vele tart, tudta, mennyire szeret utazni.
Egy nap ismét szóba került az utazás.
– Nem gondoltad meg? – kérdezte az asszony.
– Nem – felelte. – Majd írok neki, és megmagyarázom, hogy a gyerekkel most nem vághatunk neki ennek a hosszú útnak.
– Buta vagy.
– Miért?
– Nem mindennap adódik ilyen alkalom. Minket ne félts, két hétig jól megleszünk Esztikével. Neked meg éppen ideje, hogy kikapcsolódj – felelte az asszony.
– Itt van nekem az erdő, ez a legjobb kikapcsolódás.
– Az erdő más, mint az utazás.
Nem válaszolt, letette a csizmát, amit éppen tisztított, és kiment a tornácra. Leült a lépcsőre, és maga elé meredt. Itt tudott legjobban gondolkozni.
Az erdő felől enyhe gyantaillat szállt. A fák között már sötét volt, a csillagok hunyorogtak. Odabent tányér csörömpölt. Az asszony vacsorához terített. Bement a házba, és szótlanul letelepedett az asztalhoz.
– Az útlevelet a megyénél kell kérned? – kérdezte az asszony.
– Ott.
– Az erdészetnek is javasolnia kell?
– Annak is… Kazár intézi az ilyen dolgokat.
Azon az estén többet nem beszéltek erről. Napokkal később az erdészeti igazgatóságon akadt dolga. Felkereste Kazárt, és óvatosan, mint aki még nem döntött, előadta mondókáját.
A főnökhelyettes a szemüvegét igazgatta.
– Miért ne javasolnám?
– Rokonomhoz szeretnék menni – mondta Kazárnak.
– Van meghívóleveled?
– Igen – húzta elő a zsebéből.
– Akkor állítsd ki az útlevélkérő lapot. Rokoni látogatás könnyebben megy, mert nem igényelsz valutát.
Kiss elment a járási IBUSZ-kirendeltséghez. Megkapta az útlevélkérő lapot, ott helyben kitöltötte, és visszament az erdészeti igazgatósághoz. Kazárt már nem találta a helyén, valahová elment. Várt egy darabig, aztán az egyik titkárnőnél hagyta a kitöltött űrlapot.
Másnap üzentek, hogy menjen be.
– Tessék… Aláírtam – nyújtotta Kazár az iratot. – Most már beadhatod.
– Irigylem magát, szép útja lesz – jegyezte meg a tisztviselőnő.
Kiss Pál tétován toporgott.
– Mikorra kaphatom meg?
– Egy hónapon belül választ kapsz – felelte Kazár.
Három hét múlva megkapta a hosszúkás borítékot az útlevéllel. Éppen a kertben javította a nyúlketrecet, amikor a motorpöfögést meghallotta. Sejtette, hogy csak a postás lehet. Mire a házhoz ért, az asszony a tornácon állt, és a levelet lobogtatta.
Két éjszaka töprengett, mit vigyen ajándékba. A felesége gondoskodott Trudiról. A komódból előszedte a tavaly horgolt asztalterítőt.
Unokaöccsének két üveg kecskeméti barackpálinkát vásárolt. Az apósnak pedig egy szép szarvasagancs nyelű borítéknyitót rakott a bőröndbe.
Késő estig csomagoltak.
Hajnalban már Pesten volt. A Keleti kupolacsarnokában egy vasutastól érdeklődött a vonatja után.
– Az egyes vágányról indul.
Az utazás nagy izgalommal töltötte el. A fülkében csupa osztrák ült. Bécsben átszállt másik vonatra. A helyjegy alapján megkereste a kocsit. Ezen a vonaton már jóval kevesebben utaztak. A kupéban egy idős nővel került össze, aki elég jól beszélt magyarul. A nő elmondta, hogy Győrben volt, rokonait látogatta meg.
Az idős nő közvetlenül München előtt szállt le a vonatról. A müncheni pályaudvaron nagy tolongás, bábeli zűrzavar fogadta Kisst. Megkereste azt a szerelvényt, amely Essen felé megy, és megkönnyebbülten lehuppant az ülésre. Végre, nincs több átszállás.
Késő este futott be a vonat az esseni pályaudvarra. Gyorsan leszállt, és letette a csomagokat, és tétován körülnézett. Unokaöccsét sehol sem látta. Lehet, hogy nem várják? Már indulni akart a kijárat felé, amikor a nevét hallotta.
Feri alaposan megváltozott. Meghízott, alig ismert rá. A hangja viszont a régi volt. Egy idősebb férfival jött.
– Az apósom – mutatta be Feri. – Már jóval előbb észrevettelek, csak kíváncsi voltam, megismersz-e?
– Alaposan megváltoztál, megemberesedtél – méregette a fiút.
Az állomás előtt várakozó Opelba szálltak. Kiss fényképről már ismerte a kocsit. Feri vezetett, az após hátul ült. A fiú útközben az otthoniak felől érdeklődött. Kiss alig győzött válaszolni.
A város szélén egy csinos ház előtt álltak meg. Nyílt az ajtó, elébük sietett a fiatalasszony. Kiss nyomban megállapította, hogy életben sokkal szebb, mint a fényképeken.
Vacsorára frissen sült kolbászt tálaltak. Az após egy falatot evett, máris búcsúzott.
– Holnap este összejön a család. Megünnepeljük érkezésedet, és megismersz mindenkit – közölte Feri.
Sokáig fennmaradtak. Trudi kíváncsi szemmel figyelte őket, és hálásan mosolygott, ha Feri időnként lefordította a beszélgetést.
Neki az egyik emeleti szobában vetettek ágyat. Mielőtt pihenni tértek, Feri körbevezette őt a házban. Büszkén mondta, hogy nemrégen épült a ház. Igaz, hogy nagyon sokba került, de az övék.
Másnap este ünnepi vacsorát csaptak. Kiss megismerte a lány családját. Amint a barackpálinka elfogyott, sör került az asztalra. Feri megmagyarázta, hogy itt mindenki rendszeres sörfogyasztó, ő maga is azt iszik.
A fiú és az após igen kedvesek voltak. Mindennap elvitték őt valahová, hogy megismerje a várost. Néha Trudi is velük tartott.
Kiss Pál gyakran egyedül indult útnak, főleg napközben, mivel mindenki dolgozott. Rendszerint a kirakatokat bámulta, figyelte az embereket. Egy alkalommal moziba is beült. Valami színes kalandfilmet vetítettek. Egy darabig nézte, de megunta, hogy nem értette, mi is történik a vásznon, és kijött a moziból.
A hét végén kocsiba ültek és kirándultak. Az após családja is velük tartott. Az öregnek szürke Mercedese volt. Egy fenyvesben ütöttek tanyát, színes sátrakat vertek fel. Itt töltötték a szombatot és a vasárnapot. Kiss Pál számára ez a két nap volt a legszebb. Minden porcikájában érezte az erdőt, a fák gyantaillatát. Vasárnap késő délután összecsomagoltak, és indultak vissza Essenbe. Útközben egy kisvendéglőben megvacsoráztak.
Hétfő este vacsora után a televíziót nézték, amikor Feri megszólalt:
– Holnap este egy ismerősömmel találkozunk. Ő is magyar, de már régen kint él. Még ötvenhat előtt jött el… Kíváncsi rád. Megkért, hogy hozzalak vele össze.
Trudi a konyhában matatott.
– Ki ez az ismerősöd? – kérdezte Kiss.
– Nem ismered… Paul Hidvégi, illetve magyarul Hidvégi Pál.
– Ő is fényképész?
– Nem… Újságíró.
– Te jól ismered?
– Hát persze. Nagyon sokat köszönhetek neki. Másnap este egy szálló éttermében találkoztak Feri barátjával, Hidvégi Pállal. Az újságíró hatalmas termetű, kerek fejű ember volt. Kitörő örömmel fogadta őket. A beszélgetés azonban nehezen indult meg. Hidvégi elmondta, hogy közvetlenül a felszabadulás után jött el otthonról.
– A nagynénikém gazdag nő volt, és egy némethez ment férjhez. Nekem senkim sem volt otthon, így hát kijöttem hozzá. Azóta nem jártam Magyarországon.
– Pedig sokan hazajönnek látogatóba – jegyezte meg Kiss.
Hidvégi helyett Feri magyarázkodott.
– Tudod, mit jelent újságírónak lenni? Mindig oda kell mennie, ahová a lap küldi. Brazíliába, Japánba. Szinte állandóan úton van. Két út között alig néhány napot pihen. Egy-két napra pedig nem érdemes hazamenni.
– Az igaz.
– Na látja, így van ez – mosolygott Hidvégi. Elmondta, hogy fiatal korában sokat vadászott. Említette azokat a helyeket, ahol megfordult. Kiss csodálkozott, hogy azt az erdőt is ismeri, ahol ő lakik, dolgozik. Legnagyobb meglepetésére Hidvégi nagyon jól ismerte az erdészet akkori igazgatóját, Bereczit.
– Az öreg vett fel engem erdésznek – kiáltott fel Kiss.
– Mi lett vele?
– Negyvennyolcban nyugdíjba ment, aztán azt hallottam, hogy meghalt.
– Szegény… Sokat vadásztunk együtt.
– Akkor ismeri környéket, mint a tenyerét?
– Hogyne ismerném – felelte az újságíró. – Legalábbis a lesállásokat meg az erdészházat.
– A régit – mondta Kiss.
– Hogyhogy a régit? – kérdezte Hidvégi.
– Mert azóta új erdészház épült. A régit, az emeletest lebontották még ötvenkettőben.
– Miért bontották le? Nem volt az rozoga.
Kiss hirtelen elhallgatott, nem tudta, mit szóljon. Ej, gondolta, ezzel nem árul el titkot, s elmondta, hogy az erdő közepén, a nagy tisztáson levő erdészházat azért bontották le, mert katonai gyakorlóteret építettek.
– És merre fekszik a maga háza?
– A faluhoz közelebb építették. Nagyon szép helyen van.
– Azt mondja, szép az új ház? Nem rajzolná le nekem a beosztását? Ugyanis azt tervezem, hogy építek egy magyaros erdészlakot…
Kiss Pál az étlap hátára lerajzolta az erdészházat, a szobák elhelyezkedését.
– Erre esik a falu – jelölte meg a rajzon Kiss. – Itt vannak a vadászállások… Az etető… Ezen a részen fekszik a gyakorlótér. Itt a régi tisztás… Ettől eddig zárt terület.
– És ott nincsenek épületek?
– De vannak… Három nagy, két kicsi – rajzolta be a négyszögeket Kiss.
A beszélgetés másra terelődött. Hidvégi a család, a gyerek felől érdeklődött, majd terveiről faggatta.
– Maga nagyon szerény – mondta Kissnek az újságíró. – Szinte igénytelen.
– Azt már nem, igényem azért van.
– Ne mondja… És mi ez az igény?
– Televízióra gyűjtök – felelte Kiss. – Bár nekem nem hiányzik, de az asszonynak meg majd a gyereknek igen. Még egy év, és együtt lesz a pénz.
– Egy év? – kacagott Hidvégi.
Kiss csodálkozott.
– Ha nálunk is ennyi ideig kellene gyűjteni egy vacak televízióra, nem is tudom, mi lenne velünk – folytatta Hidvégi. – Nálunk egy év egy kocsi!
– Maguknak vagy egy mérnöknek meg orvosnak. De egy átlagembernek… – jegyezte meg kétkedőn Kiss.
– Higgye el, hogy egy átlagember egy évig gyűjt, és kocsit vesz – mondta Hidvégi.
Késő estig beszélgettek. Mielőtt elváltak, Hidvégi meghívta őket vacsorára. Kiss szabadkozott, de hasztalan. Megállapodtak, hogy két nap múlva ismét találkoznak. Hazafelé Hidvégiről beszélgettek. Feri dicsérte, és többször hangsúlyozta, hogy aki barátságba kerül vele, mindig számíthat a segítségére.
– Valószínűleg jól keres – mondta Kiss.
– Jobban, mint otthon.
Azon a napon, amikor Hidvégi vacsorára várta őket, váratlan fordulat történt. Feri a kocsiban közölte Kiss-sel, hogy sürgős dolga akadt, nem maradhat velük. Őt azonban elviszi a szállodába, beszélgessenek csak.
– Akkor én sem megyek… Megvárlak otthon – mondta Kiss.
– Nem úgy van az. Téged odaviszlek, majd aztán érted megyek… Alig egy óra az egész.
– Mi az a sürgős dolog?
A fiú azt felelte, hogy egy reklámképet kell készítenie.
Hidvégi Pál a szobájában fogadta őket. Elnézést kért, de jobbnak látta, ha fent beszélgetnek. Nem volt egyedül. Egy magas, negyven év körüli férfi ült az egyik fotelban. A férfi nem tudott magyarul. Hidvégi bemutatta, mint régi barátját, aki Casablancában él.
– Pierre – nyújtott kezet az ismeretlen.
Feri elhadarta kifogását, bocsánatot kért, s megígérte, hogy siet vissza. Iddogáltak, beszélgettek. Az újságíró Kiss minden válaszát lefordította barátjának. A magas férfi állandóan mosolygott.
Hidvégi hirtelen megváltozott, lefagyott arcáról a mosoly. Halkan, szinte közömbösen előadta ajánlatát.
Kiss-sel forogni kezdett a szoba.
– Mit kellene tennem? – dadogta.
– Jól hallotta – felelte Hidvégi. – Információt továbbítani részünkre az erdőben levő gyakorlótérről! Mindenről, ami ott történik!
– Hagyjanak engem békén, hagyjanak békén – motyogta.
Felállt, remegő lábbal elindult az ajtó felé.
Hidvégi megfogta a karját.
– Üljön vissza nyugodtan…
– Én nem leszek kém, tévednek…
A Pierre nevű férfi valamit mondott, mire Hidvégi a tárcájába nyúlt.
– Máris az. – A papírt Kiss orra alá dugta. Fotokópia volt az étlap hátáról, amelyre Kiss precízen lerajzolta a gyakorlóteret, és az erdészházat.
– Maga kijött ide látogatóba – folytatta Hidvégi –, megkeresett minket… Megkeresett, és felajánlotta, hogy jó pénzért hajlandó információkat adni az erdőben levő gyakorlótérről… Hogy szándéka komolyságát bizonyítsa, nyomban lerajzolta a terepet.
– Ez nem igaz… Hazugság minden szava! Maga is tudja – kiáltott fel Kiss kétségbeesetten.
– Én azt tudom, amit most elmondtam. Maga önként jelentkezett, és felajánlotta szolgálatait!
– Hazugság! Feri…
– Hagyja Ferit – szólt rá keményen Hidvégi. – Ő is azt mondja, amit én… Ő is megesküszik, hogy maga önszántából jelentkezett. Mit gondol, mit szólnának a magyar hatóságok, ha kézhez kapnák a maga rajzát?
Kiss könyörgésre fogta a dolgot. Sírva fakadt. Kérte, hogy ne tegyék tönkre. A két férfi hagyta, hadd beszéljen.
Éjféltájt Kiss összeomlott, elfogyott minden ereje. Úgy érezte, nincs kiút, teljesítenie kell a két ember akaratát. Különböző papírokat írattak vele alá, majd közölték, hogy a következő napokban többször ide kell jönnie.
– Megbeszéljük a kapcsolattartás módját, a teendőit – magyarázta Hidvégi. Felvette a telefont, és németül beszélt valakivel. Feri fél óra múlva megérkezett. Sápadt volt, kerülte nagybátyja tekintetét. Együtt jöttek le a szállóból.
Kiss csak a kocsiban szólalt meg:
– Te tudtál erről… Tudtál, ugye?
A fiú nem válaszolt, elindította a kocsit.
– Te is arra emlékszel, amire Hidvégi? – kérdezte Kiss.
– Igen… Csak arra emlékezhetem. A kezükben tartanak.
– Aljas vagy!
– Téged is meggyúrtak – felelte a fiú.
– Igen, mert a kezükre játszottál. Elárultál, belevittél a csapdába. Te, akiért tűzbe tettem volna a kezem. Ezért hívtál meg magadhoz! Jól tudtad, mi készül ellenem. Ezért kellettem neked rokoni látogatásra. A tippet is te adtad, mert ismerted az erdőt.
A hátralevő napok fagyos légkörben teltek el. Kiss néhányszor átlépte a szálló küszöbét, és megpillantotta Hidvégit meg Casablancai barátját ordítani szeretett volna dühében.
A két férfi alaposan kioktatta.
– Egy ember fog majd magánál jelentkezni – mondta végül Hidvégi. Megadta a jelszót.
…Amikor a vonat Hegyeshalomhoz ért, Kiss Pált hirtelen elfogta a félelem. Úgy érezte, belelátnak, tudják, mi történt vele. Csak hónapok múlva kezdett valamelyest megnyugodni. Senki sem jelentkezett. Talán elfelejtették? Rossz álom volt csupán? Ferinek egy sort sem írt, pedig kapott tőle egy levelet. Szerette volna, ha a felesége nem vesz észre semmit. Ez nehezen sikerült. Az asszony csodálkozott, hogy mennyit töpreng, milyen szófukar lett az utóbbi időben, és nemegyszer megjegyezte aggódóan, hogy mióta visszajött, megváltozott.
Egy őszi nap kora délutánján idegen emberrel találkozott az erdei úton. Nem messze egy magyar rendszámú, világos színű Volkswagen állt. Kissen igen rossz érzés hatalmasodott el.
– Jó napot – szólt az idegen.
– Magának is.
Idős, vékonydongájú férfi volt, arcán millió ránc.
– Maga itt az erdész? – kérdezte halkan. Kiss kényszeredetten bólintott. Látta, hogy a gépkocsiban egy másik férfi ül, de az arcát nem tudta kivenni.
– Nem tudja véletlenül, hogy itt a közelben melyik faluban van benzinkút?
Felrémlett előtte Hidvégi Pál. Mégsem feledkeztek meg róla! Torka egyszerre kiszáradt, alig tudott megszólalni.
– Szuper kellene?
– Az, kilencvenes oktánszámú.
– Menjenek tovább egyenesen. A második faluban találnak kutat – darálta a betanult szöveget.
– Hány kilométer?
– Tizenöt.
Az öreg elővett egy könyvet.
– A lapok között megtalálja az utasítást. Utána semmisítse meg a papírt. Egy hónap múlva elkészíti a jelentését, és ebbe a könyvbe téve felhozza Pestre… Bemegy a Fény Áruházba. Az első emeleten találja a könyvárust. Nézze meg ezt a fényképet… Ez a könyvárus, vele tartja a kapcsolatot. A jelszó: „A múltkor vásárolt könyvben hibás oldalt találtam.” A válasz: „Hányadik lapon?” Maga azt mondja: „A huszonnegyediken.” Erre a könyves azt feleli, hogy hozza be, kicseréli. Maga nyomban átadja a könyvet, amelyben benne van a jelentése… Kap egy új könyvet, a lapok között lesz a következő feladat. Ha valami közbejönne, postán üdvözlőlapot kap a Balatonról, Géza aláírással. Ez esetben semmit sem csinál, megvárja, míg újabb utasítást kap…
Kissnek többször el kellett ismételnie a hallottakat. Az öreg elégedetten bólogatott, aztán elbúcsúzott, és beszállt a kocsiba. Ismeretlen társa nyomban indított, s nemsokára eltűntek a kanyarban.
Még ott helyben elolvasta az utasítást. A feladat az volt, hogy állapítsa meg, naponta hány harckocsi fordul meg a terepen, ismertesse gyakorlatuk lényegét.
Nem ment a nagy tisztás közelébe. A jelentésbe beírt egy valótlan számot, és kigondolt néhány gyakorlatot, fejből. A megadott napon felutazott Pestre, megkereste a Fény Áruházat. A könyvárust könnyen megtalálta. Elhadarta neki a szöveget, átadta a könyvet.
Az újabb feladatot az előbbihez hasonlóan oldotta meg. Várta, mikor kap látogatót, mert azt hitte, előbb-utóbb úgyis rájönnek, hogy hamis adatokat küldözget. Semmi sem történt! Jelentéseit nyugtázták, újabb feladatokra ösztökélték.
A félelem azonban nem szűnt. Többször elhatározta, hogy jelentkezik a hatóságoknál, mindent őszintén bevall, de mindig eszébe villant Hidvéginél maradt rajza.
…Megállt a Keleti pályaudvar előtt, és letörölte homlokáról a verejtéket. A hosszú séta egyáltalán nem nyugtatta meg, a zsebében lapuló üzenet szinte égette a testét. Úgy érezte, nem bírja tovább. Nem és nem!
Hirtelen elhatározással sarkon fordult, és felszállt egy villamosra.