9.
Csendesen, kitartóan esett az eső. A nagy meleg után jólesett a kis lehűlés. Hód rövid ujjú ingben álldogált a Gellért-hegy oldalában megbújó, keskeny kis utcában. A hajából is csöpögött a víz. Zsebkendőjével törölgette az arcát. Szidta magát, mert néhány perccel a megbeszélt idő előtt érkezett a találkozóhelyre. Tudta, hogy az ezredes pontos lesz, hisz ő mondogatja mindig: az elhárításban a pontosság az élet, egy perc késés már a halál… S valóban, amikor a nagymutató a tizenkettesre ugrott, feltűnt az utca végén a fekete Mercedes. Hód néhány lépést tett a kocsi felé. Aztán megállt. Eszébe jutott a szabály: engedd magad előtt elmenni a kocsit, csak aztán közeledj, mert úgy nem tévedhetsz, s az esetleges vészjelzést is megláthatod.
A Mercedes előtte fékezett. Bana ezredes kinyitotta az ajtót.
– Jöjjön már, elázik, mint egy macska!
Hód beült az ezredes mellé. Legurultak egészen a Villányi útig. Az út végén kicsit habozott az ezredes, aztán jobbra fordult.
– Felmegyünk a hegyre, jó?
– Igenis…
– Törülközzön meg valamiben… Ha tudom, hogy fürdeni akar, hozok törülközőt… Papírzsebkendőt talál a kesztyűtartóban.
Hód szétnyitotta az egyik zsebkendőt, s beletemette az arcát.
– Nos, mi újság?
– Ezredes elvtárs, jelentem, nem volt vaknyom… Itt valóban van valami disznóság… De még úgy vagyok vele, mint aki idegen városba érkezik. Nézelődik a pályaudvaron…
– Tehát semmi?
Hód mosolyogva nézte a főnökét.
– De… Csak a kép még nem állt össze.
– Mondja a részleteket.
– Ez a Panex most nagy bajban van. Az utóbbi üzletei nem sikerültek. Már több mint ötszázmillió dollárt veszített…
– Nafene!
– Valami ok miatt sorra kigolyózzák az ajánlataikat… Nagy üzletektől esnek el az arab világban… A vállalatnál mindenki a kereskedelmi főosztályvezetőt, azt a bizonyos Sárosi Tamást okolja, akinek a titkárnője volt Bíró Adél… Ráadásul hitelt adnak annak is, hogy a titkárnő öngyilkos lett Sárosi berlini kapcsolata miatt…
– Nem lehetnek ezek a kudarcok véletlenek?
– Nem… Hisz eddig épp fordítva volt. Ezt a Sárosit ítélték a legjobb szakembernek, talán elfelejtette a szakmáját?
– Tehát ebből az következik, hogy Sárosi a berlini útjain valami gazságot csinál?
– Igen.
– Konkrétan? A rosseb! Nézd, hogy ugrál a kocsi előtt, részeg ez vagy mi?
Egy férfi tántorgott át előttük az úttesten. Leplezetlen szándékkal: a bokrokhoz ment.
– A fáradt gőzt ereszti – mondta Hód.
– Tehát, konkrétan?
– Az feltételezhető, hogy a kereskedelmi vagy nevezzük így, üzleti titkokat Sárosi eladja a konkurenciának.
– Bizonyítékunk van?
– Közvetett s nagyon gyenge. Összesen három. Az első maga a sok kudarc, a második Bíró Adél állítólagos fenyegetése, a harmadik pedig az az igyekezet, ahogyan a vállalatnál Bíró Adél ügyét hagyni akarja az első rendőri változatban, tehát a szerencsétlenségverziót védi.
– Ez semmi. Mert az egyik az ok, a másik ellenőrizhetetlen, a harmadik pedig legalább száz indítékkal magyarázható…
– Ezredes elvtárs, van még egy igen kemény feltételezés, ami Sárosi mentségére szolgál.
– Micsoda?
– Az, hogy saját magát fúrná… Hisz nem hülye, hogy a sorozatos kudarccal veszélyeztesse az állását. Mert ha egy üzletet elad; az hihető… Mert nem sikerülhet minden. De egy fél év óta semmi nem jött be. Ezt pedig már nem lehet kockáztatni.
– Legfeljebb, ha megéri.
– Igen. De ezredes elvtárs, ezért a három üzletért már nagy pénzt kellett kapnia… Tehát kint maradt volna . Mert így egyik napról a másikra leválthatják, s hogyan jut a pénzéhez?
– Turistaútlevelet vált… Kimegy a Kanári-szigetekre az IBUSZ-szal, még nyaral is egyet…
– Igen, csakhogy ebben az évben, januárban már volt nyugati turistaúton… Tehát legközelebb csak jövőre mehetne… De addig…
– Kivel volt?
Hód megkapaszkodott, mert a főnöke igen élesen vette a kanyart.
– A feleségével.
– Rendes ember… Családszerető… Tehát ön azt mondja, zárjuk ki őt az esetleges bűnösök köréből?
Hód megvárta, amíg az ezredes megállítja az autót, csak aztán válaszolt.
– Nem. Én azt állítom, hogy a Panex üzleteit valaki elad ja. De a gyanúsított nem lehet egyedül Sárosi. Sőt. Ha esélyt latolgatok, azt mondom, ő lehet öt százalék, a kilencvenöt százalék más vagy mások… Tehát kudarc ér bennünket, ha leragadunk Sárosinál. Az ezredes bólintott.
– Így elfogadom. Van még más?
– Igen. De ez még nagyon gyenge.
– Azért csak mondja, mert aztán én is közlök valami olyat önnel, főhadnagy elvtárs, hogy kétfelé áll tőle a füle…
– Gyenge szál. Ez a Sárosi sülve-főve együtt van a helyettesével, egy Hétfalusi András nevű mérnökkel… De ez csak látszólagos barátság… Mert mindenki beszéli, hogy Hétfalusi pályázik Sárosi helyére, mint ahogy el akarta szeretni tőle Bíró Adélt is…
– Hát ez elég gyenge…
– De… Sárosival ellentétben, ez a Hétfalusi ravasz ember… S néhány apró dolog… Megkérdezhetem, mi az a meglepetés, ezredes elvtárs?
Bana Dénes a fiatal főhadnagyra nézett. Szerette, becsülte, s nagy tehetségnek tartotta ezt a fiút. Már eddig is több rázós ügyet megoldott.
– Volt Bíró Adél temetésén?
– Igen.
– Nem tapasztalt valami különöset?
– Csak annyit, hogy Keresztes Mária, aki a lány barátnője volt, hangosan megvádolta Sárosit, hogy ő kergette a sírba Adélt. Gondolom, ez is csak arra Ösztökélte Sárosit, hogy lekenyerezze, megvásárolja Keresztes Máriát. Már mindenki azt beszéli, ő lesz a titkárnője…
– Látta a koporsóban Adélt?
– Nem. Lezárták, mert hogy… Az ezredes mosolygott.
– Most figyeljen, Hód! Bíró Adélt tegnap éjszaka a miskolci Juno Szállodában holtan találták egyik elhárító tisztünk szobájában…