9.
Az elhárító szervek igyekeztek mindent megtudni a harmincas években virágzó Pilis és környéke Bánya Részvénytársaság munkájáról. Irattárakban porosodó tervrajzokról, aktákról pontos kimutatást készítettek. Pintér Béla alezredes osztálya teljes lendülettel dolgozott, hogy tiszta képet kapjanak a részvénytársaság működéséről, egykori tulajdonjogáról, az általa nyitott bányákról, azok termeléséről.
Munkájukat főként a kettes számú bányára koncentrálták, amely közvetlenül a háromforrás környékén volt.
Az osztályvezető helyesen tájékoztatta a figyelés napján főnökét. Valóban, a kettes bányát még a második világháború kitörése előtt lezárták, bejáratát befalazták, a részvénytársaság meddőnek nyilvánította.
A felkutatott iratok sok mindenről tanúskodtak, és a megsárgult papírlapokról leolvasható volt minden olyan intézkedés, amely a kettes számú bányával, az aknákkal, vágatokkal volt kapcsolatban. Sőt, jelentéseket találtak különféle intézkedésekről. Az akkori bányafelvigyázó, aki a bezárt bányán őrködött, jelentette, hogy a Honvédelmi Minisztériumból magas rangú katonatisztek szemlélték meg a bányát 1939-ben. Öt évvel később, amikor javában dúlt a második világháború, a Wehrmacht tanúsított érdeklődést.
A bányafelvigyázó igen éberen tevékenykedett, és rendkívül precíz ember volt. Hosszú jelentést készített a Pilis és környéke Bánya Részvénytársaságnak arról, hogy mikor és milyen német alakulatok fordultak meg a bányánál, sőt, két alkalommal is átkutatták, partizánbúvóhelyre hivatkozva, de eredménytelenül, hiszen az aknák és vágatok teljesen víz alatt álltak. Tehát számtalanszor kibontották, majd befalazták a bejáratot.
Az elhárítótisztek illetékes helyről megszerezték a Pilis és környéke Bánya Részvénytársaságra vonatkozó katonai dokumentumokat, konkrétan a háromforrás közelében levő kettes számú bányáról.
Az iratokból kiderült, hogy a vezérkar hadműveleti osztálya számításba vette a bányát mint katonai objektumot, és ott különféle műszaki berendezések elhelyezését javasolta. A tervből azonban semmi sem lett, mivel a meddő bánya víz alatt állt. Ugyancsak erre engedtek következtetni a német Wehrmachtra utaló katonai jelentések, melyek szerint hadianyagraktárnak kívánták volna felhasználni a bányát.
A kettes számú bánya alaprajzait is beszerezték, és szakemberek tanulmányozták azt. A válasz lehangolta az elhárítószerveket, mert a háromforrás közelében semmiféle szellőzőnyílás nem vezetett. Pedig erre számítottak. A bánya szerteágazó vágatai viszont egészen a háromforrásig terjedtek, és alig ötven méterre húzódtak a föld alatt a kérdéses dombhátnál.
Bana Dénes ezredest, az elhárítás vezetőjét, mindez nem tántorította el feltételezésétől.
Az elhárítás most már azon személyeket kutatta, akik egykoron a Pilis és környéke Bánya Részvénytársaságnál tevékenykedtek, és a kettes számú bányában dolgoztak. A részvénytársaság egész névsorát beszerezték. Az első pillanatban reménytelen feladatnak tűnt. Harminc-egynéhány év múlt el, és egy hosszú világháború. A listáról sorban egymás után húzták ki a neveket. Eltűnt, meghalt, nyoma veszett. És mégis sikerült egy-két élő személyre bukkanni, felkutatni tartózkodási helyüket.
Egy aranydiplomás, nyugdíjas bányamérnök akadt, aki frissen emlékezett a részvénytársaságnál eltöltött idejére. Az illetőnek bemutatták az akkori alaprajzot a kettes számú bányáról.
A meglepetés nem maradt el.
– Kérem, ez az első alaprajza a bányának – mondta a mérnök.
– Talán második is készült?
Az idős ember, aki egyáltalán nem sejtette, hogy vajon miért érdekli ez a hatóságot, serényen bólogatott:
– Igen… Ez a rajz, tudomásom szerint, huszonkilencben készült, de négy év múlva rekonstrukcióra került sor. Új akna készült és három másik vágat, valamint a szellőzőnyílásokat is megszaporították.
Az elhárítótiszt azonnal tudta, hogy fontos nyomra bukkant, értesítette Pintér alezredest, és a beszélgetés később hármasban folytatódott. Az osztályvezető tudta, hogy a kettes számú bányáról semmilyen más térképet a iratok között nem találtak, csak a rendelkezésükre állót.
– Honnan tudja ezt biztosan? – szegezte a kérdést Pintér a nyugdíjas mérnöknek.
– Onnan, hogy a rekonstrukciót magam készítettem.
Órák múlva, népes társaság kíséretében, a nyugdíjas bányamérnök, valamint az elhárítás vezérkara a helyszínen volt.
Bana Dénes ezredes is hosszan beszélgetett az idős emberrel, majd a domboldalon levő sziklacsoportra mutatott:
– Tehát a négy per nyolcas szellőzőnyílás, amelyet ön említett, az ott volt.
– Hogyhogy volt?… Ott is kell legyen.
– Parancsoljon – engedte előre a bányamérnököt. – Kérem, mutassa meg nekünk.
A mérnök határozottan ment a sziklákhoz, majd jobbról, északi irányba megkerülte, aztán megtorpant. Tétovázva nézett a körülötte állókra:
– Nem értem – motyogta. – Hiszen itt volt. Bana ezredes rágyújtott egy cigarettára:
– Pontosan hol?
Az idős ember a közvetlenül előtte levő sziklára mutatott:
– Itt!… Ennek tövében emelkedett ki. Természetesen vaslemezkürtő, ráccsal fedve… Talán a háború alatt szétlőtték és elhordták.
Az ezredes intésére három ember lépett elő kutatóműszerekkel, és komótosan hozzáláttak a kereséshez. Percek teltek csak el, amikor egyikük felkiáltott:
– Itt kell hogy legyen a szikla alatt!
Jó félmázsás kőtömb feküdt ott. Többen nekifeszültek, hogy megmozgassák. Ebben a pillanatban a szikla engedett a nyomásnak, és lassan oldalt fordult. Félkör alakú vaslemez húzódott a széle alatt, ezen csúszott.
Sötét üreg tárult fel az elhárítótisztek ámuló tekintete előtt. Az idős mérnök ujjongott:
– Ugye mondtam, uraim, hogy itt van a szellőzőnyílás… De ki az ördög takarította el a kürtőt és machinálta rá ezt a kőtömböt?
Kérdésére nem kapott választ. Bana ezredes intézkedett, hogy fényképfelvételeket készítsenek a szellőzőnyílást fedő szikláról, majd az idős embert személygépkocsin visszaszállíttatta a fővárosba, megköszönvén nagyra értékelt segítségét.
A rejtett üreget később ismét eltakarták a sziklával, és a környékre csend borult. Csak azok az elhárítótisztek rejtőzködtek a háromforrás környékén, akik utasítást kaptak a figyelésre és az oda érkező emberek szemmel tartására.
Ezzel azonban még nem ért véget a kutatás. Találtak egy másik embert, aki régebben tisztviselő volt a részvénytársaságnál. Ez elmondta, hogy a Wehrmacht által történő érdeklődést egy magas rangú, fiatal német tiszt tanúsította. Mást semmit nem tudott, de hivatkozott egy ugyancsak élő személyre, aki tudomása szerint többször tárgyalt akkoriban ezzel a tiszttel.
Sikerült ennek is felkutatni a tartózkodási helyét. Csak annyit tudott, hogy a kérdéses német tiszt egy magyar vezérkari százados kíséretével érkezett a részvénytársasághoz, sőt, a helyszínre, a kettes számú bányához. Megjegyezte, hogy a két tiszt bensőséges kapcsolatban állhatott egymással.
A szerencse nem pártolt el Pintér alezredes emberei mellől. Megtalálták ezt a századost is. Vidéken élt, és gyanakvóan fogadta látogatóit. A beszélgetés során őszintén elmondta, hogy a jelzett német tiszt, a fiatal alezredes, az Abwehr felderítője volt. Miután rögzítették vallomását és a visszatérő elhárítótisztek referáltak osztályvezetőjüknek, Pintér alezredes nyomban főnökéhez sietett.
– Megtaláltuk a vezérkari századost, ismerte jól a német tisztet – jelentette, majd egy pillantást vetett jegyzettömbjére: – A neve… Wilhelm…
– Schwetling – vetette közbe az ezredes.
Az osztályvezetőnek leesett az álla, alig mert hinni a fülének.
– Igen, Schwetling… Wilhelm Schwetling – dadogta. Bana ezredes mosolyogva folytatta:
– Oberstleutnant, azaz alezredes… Az Abwehr felderítőosztályának a tisztje volt.
– Pontosan.
Az elhárítófőnök ettől függetlenül nem becsülte le a Pintér emberei által felkutatott adatokat. Megmagyarázta az alezredesnek, hogy nem volt hiábavaló a munka, hiszen több oldalról sikerült ezt a tényt megerősíteni.
– Csak egy orrhosszal előztek meg téged Zimonyiék. Mondhatnám, véletlenül – kínálta hellyel a még mindig csodálkozó osztályvezetőt, majd elmondta, hogyan jutottak a birtokukban levő adatokhoz. – Lám, mennyire érdemes volt figyelmet tanúsítanunk Szegedi Ferenc személyének… Még elképzelni is rossz, mi lett volna, ha a lakásába történt betörést különleges véletlennek könyveljük el, és azt nem kapcsoljuk munkánkhoz.
– Két legyet ütöttünk egy csapásra – toldotta meg az elhárítófőnök szavait Pintér alezredes.
– Úgy van!… Két társaság marakodott össze olyan műkincseken, amelyeknek rejtekhelyét a meggyilkolt Ily József ismerte… Minden fogadást állok, hogy a bányában rejtőznek azok a fegyverek, amelyek annak idején a Keresztesek célját lettek volna hivatva szolgálni.
– Tehát Ily volt az, aki tudott a fegyverek hollétéről – mondta az alezredes.
Az elhárítófőnök bólintott:
– Engelmann, alias Elberg, volt Gestapo-ügynök, a Keresztesek összeesküvő társaságának főkolomposa, kiválóan értett ahhoz, hogy a felfedezéstől megóvja fegyverraktárukat… A konspirációs gyakorlat birtokában szervezte meg a társaság fegyverrel és lőszerrel történő ellátását. Senki mást nem avatott be titkába, csak ő találkozott Ily Józseffel… Akkoriban tapasztalatlanok voltunk és forró-fejűek, hiányzott belőlünk az elhárítómunkához szükséges széleslátás, higgadtság. Bizony hibát követtünk el. Ezért csúszott ki akkor a kezünk közül ez az Ily József… Az az egyetlen találkozójuk, mely a mulatóhelyen történt, nem keltette fel gyanúnkat, elsiklottunk felette.
– De évekkel később ezredes elvtárs utasítást adott Ily ellenőrzésére, és az sem hozott semmi eredményt – jegyezte meg Pintér alezredes.
– Utasítást adni a legkönnyebb – morgott az ősz hajú elhárítófőnök –, de magyarázattal szolgálni az a nehéz… Nos, csak utasítást tudtam adni, a magyarázás elmaradt. Az embereket nem hibáztatom, vakvilágban tapogatóztak, csak feltételezés volt a kezükben, és itt belül – bökött fejére – nem mozgolódtak a kerekek… Tán azt hihették, hogy az öregnek ez valami új rigolyája lehet. Hobbi! Esetleg nem tetszik nekem Ily József képe… Mindehhez hozzájárult, hogy Ily Józsefet a Keresztesek felgöngyölítése után az a külföldi kémszervezet, amely az összeesküvőket is támogatta, évtizedekig pihentette… Egyáltalán nem foglalkoztatták, így aztán nem volt semmilyen gyanúra utaló nyom, momentum életkörülményeiben, tevékenységében… A kirándulásait visszapergetve Hód megállapította, hogy csupán pár évvel ezelőtt kezdődtek. És mikor? A közvetlen új kapcsolatfelvétel után. Ekkor csapódott hozzá ez a Kovács Peti is, aki a Térképészeti Intézetnél dolgozik.
Alaposan megtárgyalták az eddig elért eredményeket. Abban mindketten egyetértettek, hogy a volt Abwehr-alezredes, Wilhelm Schwetling helyezte el a Pilis és környéke Bánya Részvénytársaság kettes számú meddő bányájában a fegyvereket és az Ily József által forgalomba hozott műkincseket: festményeket, értékes antik tárgyakat. Itt kapcsolódott be a láncszembe a leleplezésnél öngyilkos lett Elberg, volt Gestapo-ügynök. Hogy neki ki volt a külső kapcsolata, aki a Kereszteseket is támogatta, az már nem volt előttük titok. Csakis a német felderítő tiszt lehetett. De miként jöhetett ez létre?
Arra következtettek, hogy a megmaradt – és a háború után leleplezetlen – volt Gestapo-ügynökséget valamelyik nyugati kémszervezet átvette, hogy a kipróbált és bevált ügynököket saját céljaira használja fel. Ezt mutatta az a tény is, hogy a volt Abwehr alezredes megváltoztatott névvel, Wilhelm Schrankeként élt Nyugat-Németországban, és rendkívüli kapcsolatokkal rendelkezett, ha sikerült ráijesztenie egy olyan dörzsölt és ugyancsak magas összeköttetésekkel bíró ravasz üzletemberre, mint amilyen Helmut Maine volt.
Pintér Béla alezredesnek az volt a véleménye, hogy ez a Wilhelm Schranke még „gazdái” előtt is kettős életet élhet, és hírszerző tevékenységét összekapcsolja maszek üzleti ügyeivel.
– A műkincsekre gondolsz? – kérdezte az ezredes. Az alezredes megbiccentette a fejét.
– Igen, hiszen ha azok is a bánya mélyén rejtőznek a fegyverek társaságában, akkor azokat csak ez a Wilhelm Schranke helyezhette oda – mondta.
– Egyetértek veled… A pihentetett Ily Józsefen keresztül ismét kiépített nálunk egy kémhálózatot, közben a műkincseket is csempészte kifelé… Két zsebre dolgozik, ahogy azt Ily tette.
– Két zsebre?
– Igen – felelte az ezredes. – Nézd, a napnál is világosabb, hogy Ily József a maga szakállára kezdte dézsmálni a műkincseket… Volt szeretője, Pékár Gyuláné, aki ehhez megfelelő bizományi üzletben dolgozott, felhajtotta a kuncsaftokat, akik jó pénzért átvették a tárgyakat… Ide kapcsolódik ez a Szegedi Ferenc is, Pekárné régi ismerőse, a volt képkereskedő. Ő felhajtotta kinti üzletfeleit, akikkel egykor üzleti kapcsolatban állt. Például Helmut Mainét. Ez átvette tőlük a tárgyakat, és megbízottakat küldött az országba, akik személygépkocsijukba beépített rejtekhelyen kicsempészték ezeket a műkincseket Nyugatra… Maine úr aztán busás áron eladta őket. Így figyelt fel Wilhelm Schranke a képekre. Ő nyomban sejtette, hogy ezek hol voltak elrejtve. A bánya mélyén, ahová ő helyezte el. És erről ki tudhatott? Csak Ily József, Schranke kémje, akit ő foglalkoztatott… így jöhetett rá Schranke arra, hogy Ily megdézsmálja a rejtekhelyen levő műkincseket, és nemcsak azért száll le a bányába, hogy az ő számára juttasson ki belőlük… És mi történt ezek után?
– Ily József meghalt – felelte az osztályvezető. Bana ezredes az íróasztalra csapott.
– Meggyilkolták – dörrent.
– De kicsoda?
– Nézd, Béla, nem véletlen, hogy eltűnt Ily zsebéből lakásának és kabinjának a kulcsa… Erre csak azért lehetett szüksége a gyilkosnak, hogy valamit megszerezzen. És tudod mire gondolok?
– A már nála levő műkincsekre, amiket a bányából felhozott – vágta rá az alezredes.
– Bizony, bizony… És vajon ki juthatott volna hozzájuk bűncselekmény nélkül? Pékár Gyuláné, Ily szeretője. Ő simán és mindenképpen megkapta volna a tárgyakat, hiszen rajta keresztül jutottak el Szegedihez… ő tehát kiesik ebből a számításból, s mint gyilkos, szóba sem jöhet. Barátja és ez a Szegedi úgyszintén.
– Kevés lehetőség marad hátra.
– Az a jó – vélekedett Bana ezredes. – Minél kevesebb a lehetőség, annál jobban szűkül a számba jöhető személyek köre… Csakhogy van egy bökkenő!
Pintér alezredes kérdőn nézett főnökére.
– Hogy miért ölték meg Ilyt, azt már sejtjük, de teljesen homályos előttünk, hogy ezt ki tette.
– Ki volt vajon az ítéletvégrehajtó?
– Úgy van – felelt az ezredes. – Kétlem, hogy ezt ez a Wilhelm Schranke végezte volna el személyesen… Ő nem mer semmiféle fedéssel beutazni országunkba. Tehát marad hátra valamilyen megbízott, aki vállalta ezt a „bérgyilkosságot”, vagy olyan személy, aki tevékeny részese lehet a jelenlegi duó, Kovács Peti és Rácz Pál által végzett feladatoknak.
– Esetleg valamelyikük – kockáztatta meg az osztályvezető. Bana ezredes elhúzta a száját.
– Ezt a munkát egyikük sem végezhette el… Különben ez a Rácz aznap el sem hagyta a Kócsagot – mondta.
Az alezredes szerint ez a leleplezést követő kihallgatásoknál amúgy is kiderül majd. Az elhárítófőnök a fejét csóválta:
– Nem, nem… Nekünk erre vonatkozóan is kész tényekkel kell rendelkeznünk. Van remény, hogy ez is a kezünkben lesz.
– Hód útján?
– Igen! Kitűnően tevékenykedik a víkendtelepen, és az igazat megvallva, közvetve neki köszönhetjük eddig elért sikereink nagy részét… Mindig újabb támpontot kaptunk tőle, ami kimozdított bennünket nyugalmi helyzetünkből.
– Gratulálok neki.
– Majd személyesen add át, mikor az ügy mögött a rolót lehúztuk.
Elhatározták, hogy külön-külön csapnak le mindkét társaságra, mind a kémhálózatra, mind Pékár Gyulánéra és szeretőjére. Utolsónak hagyták Szegedi Ferencet. Ezt az indokolta, hogy Pekárnéék felelősségre vonását nem kémtevékenység indokolja, hanem az a bűnös manipuláció, amellyel a műkincseket külföldre csempészték.
Bana Dénes ezredesnek nem volt még konkrét terve a leleplezés módját illetően, abban azonban egyetértett Pintér Béla alezredessel, hogy olyan pillanatban kell ezt időzíteni, amikor nyomban dokumentálhatják és megdönthetetlen bizonyítékokkal támasztják alá Kovács Peti és Rácz Pál tettét.
Addigra egy sor kérdésre kellett még választ deríteni. Elsősorban arra, hogy a Kovács Peti által Rácz Pálnak átadott térképekről készült másolatok pontosan milyen úton jutnak ki az országból a kémhálózatot irányító Wilhelm Schranke kezeihez. Feltételezték, hogy ha nem titkos levelezés útján történik ez, akkor a megbízott viszi magával, aki a műkincseket is kijuttatja. Másodsorban tisztázatlan volt az is, hogy van-e közbeiktatott személy magában a kémhálózatban Rácz Pál és Wilhelm Schranke között.
Az ezredes késő délután találkozott Hóddal. Amint a fiatalember beszállt a Mercedesbe, a kocsi megugrott, és percek múltán a bécsi országúton száguldott Komárom felé.
Az elhárítófőnök útközben tájékoztatta az elhárítótisztet az újabban megtudott dolgokról, majd az után érdeklődött, hogy neki mit sikerült megtudnia.
– Úgy érzem, az egyik legégetőbb problémát sikerült tisztáznom, és választ kaptunk fontos kérdésre. így a fejtörésből egyet törölhet, ezredes elvtárs… Máskülönben ügyes dolog ez a Xeol-fényt sugárzó lámpa – mondta csendesen.
– Melyik kérdés az?
– Újabb személy lépett a társasjátékba…
– Tehát a duó kibővült? – lepődött meg Bana.
– Trió lett belőle… Legalábbis a tények erre utalnak – felelte a fiatalember.
Tömören tájékoztatta főnökét a megállapított dolgokról…
Az utasításnak megfelelően vasárnap este készenlétben állt, és éberen figyelte Kovács Peti felbukkanását. Miután a Fiat személygépkocsi megállt a víkendtelep előtt, a fiú az alaposan megtömött hátizsákot bevitte a csónakmester irodájába, majd távozott.
Rácz Pál egy idő után viaszos vászonba burkolt csomaggal lépett ki az irodából, és bement a csónaktároló helyiségbe. Rövid időt töltött odabent, majd csomag nélkül jött elő.
E közjáték után több kiránduló tért vissza a vízről, és csónakjaikat becipelték a tárolóba. Közöttük volt Keller ügyvéd hatalmas motorcsónakja is, amelyet Rácz segített bevinni és elhelyezni, mert Keller egyedül soha nem boldogult vele. A csónakmester később, miután mindenki visszatért a vízről, bezárta a széles ajtókat.
Hód közvetlenül hajnalhasadás előtt cselekvésre szánta el magát…
Előbb a csónakmesteri irodát látogatta meg. A hátizsák alaposan megcsappanva hevert az íróasztal alatt, s csak a könnyűbúvár-felszerelés volt benne, valamint a vízhatlan rúdlámpa, amelyet Kovács Peti kicsempészett a szakkör raktárából. Az elemet szemvillanás alatt kicserélte, visszatéve az eredetit, majd bezárta az irodát és a csónaktárolóhoz ment. Gyorsan kinyitotta az ósdi lakatot, és bement a helyiségbe. A Xeol-fényt sugárzó lámpával megvizsgálta a rejtekhelyet gyanító sarkokat, deszkaréseket. A Rácz Pál által hozott csomagot kereste, amely a hátizsákból hiányzó nylonzsákokat is tartalmazta. Már minden reményt feladott, ugyanis a rózsaszínű Xeol-fény kévéjében nem tűntek fel elszíneződések. Kétségbeesésében utolsónak a csónakok belsejét, rekeszeit világította meg. Ekkor érte a meglepetés! A kövér ügyvéd motorcsónakjának falán lilás elszíneződéses foltok tűntek fel a lámpa fényében. A foltok az egyik rekesznél véget értek. Egy beépített szekrény volt a motorcsónakban, amely szerszámok tárolására szolgált. Kíváncsian nyitotta ki, arra számított, hogy a csomagot találja benne. Tévedett! A szekrény üresen ásítozott. A belsejét tarkító lila foltok viszont azt mutatták, hogy korábban az a csomag rejtőzött itt, amelyet Rácz Pál hozott a tárolóhelyiségbe, azonban azt valaki időközben elemelte, illetve magához vette.
Bana ezredes csökkentette a kocsi sebességét, és a mellette ülő fiatalemberre vetett gyors pillantást.
– Tehát Keller ügyvéd – mondta.
– Igen! Minden valószínűség erre mutat… Így történik mind a bányából hozott tárgyak, mind a kémanyagok átadása.
– És a legegyszerűbb, mert kockázatmentes – felelte az ezredes.
– Rácz jóval előbb beviszi a csomagot, majd mikor Keller betolja a csónakját, annak szekrényébe rejti a dolgokat… Mit csinál ezután Keller? Elviszi! Az elhárítótiszt a fejét rázta:
– Van még egy közbeeső dolog!
– Micsoda?
– Az ügyvéd miután bevitte csónakját, kiereszti a tartályból a maradék benzint, és a telep végében levő kamrába viszi. Ugyanis a tárolóhelyiség deszkából épült, csak a külső fala vakolt, és tűzrendészeti szempontból nem szabad tárolni a motorcsónakok tartályaiban benzint éjszakára… Amikor ezt elvégezte, akkor ismét visszamegy a tárolóba, és a többi holmiját: takarót, melegítőt, tehát a cuccokat beviszi a kabinjába. Eközben észrevétlenül és feltűnés nélkül magához veheti a szekrényben levő csomagot… Kész! – mondta Hód.
Az ezredes furán ránézett, aztán ismét a vezetésre összpontosította figyelmét. Az elhárítótiszt magyarázata logikusnak tűnt, de valahogy hiányzott belőle a szokott határozottság, a meggyőződés.
– Tehát Kellert kénytelenek vagyunk számításba venni – mondta az ezredes.
– Nem árt körülszimatolni.
Az elhárítófőnök cigarettát dugott a szájába, oldalt fordította fejét, hogy a fiatalembertől kapott tüzet elfogadja, de szemét nem vette el az útról.
– Ide figyeljen – kezdte pedzeni sejtését –, ha maga csupán azt mondja, hogy „nem árt”, akkor mást forgat a fejében.
Hód kényszeredetten mosolygott:
– Ez a tény!… Őszintén megvallom, mégis valahogy nem tetszik nekem. Túl egyszerű.
– Azért kockázatmentes.
– E mögött mást érzek… Természetesen nincsenek tényeim, nem tudok indokolni, de ez nem tetszik nekem.
Bana mosolygott magában és elhatározta, kiugratja a nyulat a bokorból. Azon volt, hogy hangja keményen csengjen:
– Még jó, hogy az elhárítómunka nem érzésekre épül, nem kispekulált dolgokra, hanem tényekre… Tényekre! Mintha kezdene maga kifáradni. Persze, ez természetes, ilyen munka mellett. Még egy kicsit tartson ki, ha végzünk ezzel az üggyel, mehet pihenni. A fiatalember felpaprikázódott:
– Ezredes elvtárs, köszönöm az irányomban tanúsított gondoskodását.
– Nincs mit, Hód, ez egyben kötelességem – mondta az ezredes közömbösen.
– Ha megengedi, emlékeztetem egy másik dologra.
– Tessék!
Az elhárítótiszt mély lélegzetet vett:
– Önt is érzések vezérelték! Sejtések!… Tehát ez is hiba volt?
Az elhárítófőnök igyekezett meglepetést mutatni, és azután érdeklődött hitetlenkedve, hogy mikor hallott tőle érzéseket, sejtéseket.
– Pontosan egy hónappal ezelőtt – vágta rá Hód.
– Na, ne mondja.
– De bizony mondom – makacskodott a fiatalember. – Emlékezzen, ezredes elvtárs, amikor behívatott, hogy véleményemet kikérje egy régi ügyről… Azt mondta: nem tud bizonyosat, csupán sejtések, érzések motoszkálnak önben. Pontosan ezeket a szavakat mondta.
Bana ezredes nem válaszolt azonnal, előbb egy tehergépkocsit került ki, majd mosolyogva pillantott beosztottjára.
– Csakhogy én nyomban közöltem is magával érzésemet, sejtésemet erről a régi ügyről, a Keresztesekről, Ily Józsefről… Maga viszont hallgat! Nem beszél, mert nincsenek tények a kezében… Nekem milyen tények voltak a kezemben? Egy leleplezett társaság, egy véletlennek tűnő találkozás Elberg és Ily között abban a mulatóban, és más semmi… Bocsánat, az Ily halálát okozó baleset tény volt – mondta.
– De nekem csak egyetlenegy érzésem van, hogy nem biztos, a tény ellenére sem… Jóllehet, csak az ő motorcsónakját használják fel rejtekhelynek, és nem valami hosszú időre, csupán percekre – vélte Hód, és töprengve nézett maga elé.
Az ezredes mélyen hallgatott.
– Feltűnt nekem – folytatta az elhárítótiszt –, hogy Rácz, miután a fiú elhelyezte irodájában a hátizsákot, a tárolóhelyiség előtt állt, és a Dunát nézte… Mereven kémlelte a vizet.
– Várta Kellert, hogy kikecmeregjen csónakjából és azt felkurblizza a csörlőn a sétányra, no meg mikor is vigye a cuccot be a tárolóba – vélekedett az ezredes.
– Persze, ez a tények alapján logikus… Csakhogy észrevettem, Rácz nem Kellert figyelte, aki akkor már a stégnél szöszmötölt.
– Hát kit?
– Felfelé nézett a folyón… Fel, ahonnan egyre-másra tértek vissza a csónakosok.
– Keller után még más is vitt be csónakot a tárolóba? Hód legyintett:
– Nem is egy ember… Legalább öt csónak érkezett.
– Név szerint kik?
A fiatalember elsorolta őket.
Bana ezredes kíváncsi volt, milyen tervet forgat a fejében beosztottja, hogy sejtését valamennyire is elfogadhatóvá tegye.
Hódnak erre egyetlenegy elképzelése volt. A kémhálózat leleplezését annál a személynél kell elsősorban foganatosítani, aki Keller motorcsónakjának a szekrényéből kiveszi a legközelebbi alkalommal a csomagot. A másik társaságot, Pekárnéékat utána is el lehet kapni.
Az elhárítófőnök ezzel nem értett egyet. Szerinte kémtevékenység közben kell lecsapni a trióra, mert ez az elsődleges. Ismertette a Pintér Béla alezredessel történt konzultációját is.
– Ennek nincs semmiféle akadálya – felelte Hód.
– Hogyan képzeli el az akciót?
– Biztos vagyok benne, hogy most vasárnap ismét útra kel a fiú a bányába – kezdte az elhárítótiszt.
– Miért olyan biztos ebben? És ha hetekig feléje sem megy a bányának? – vetette közbe az ezredes.
– Csak nyáron tudnak lemenni, mert alacsony a karsztvíz. Tavasszal és ősszel valószínűleg teljesen ellepi a víz a rejtekhely bejáratát, mert feltételezem, a fegyverek, a műkincsek egy olyan vágatban lehetnek, ahol nincsenek kitéve ennek a veszélynek, hiszen akkor már régen tönkrementek volna.
– Tovább…
– Vasárnap meglesem, hogy ki veszi el a csomagot… Követjük, és a Kócsagtól megfelelő távolságra lecsatoljuk.
– És ha Keller az?… Ő nem hagyja el a Kócsagot vasárnap este?
– Ezt bízza rám, ezredes elvtárs. Elcsalom őt valamilyen ürüggyel – mondta Hód.
– És a többiek?… Rácz! Kovács Peti!
Az elhárítótiszt azt javasolta, hogy hétfőn az intézetben kombináció útján olyan térképet juttassanak a fiú kezeihez, amely rendkívül fontos. Ezt ő nem fogja kihagyni. Az anyag tehát nála lesz, amikor elhagyja munkahelyét. így egyenesen a Rómaira jön Rácz Pálhoz, hogy annak átadja. A csónakmester, mivel a csomagot cipelő személyt nem a Kócsagban tartóztatják le, mit sem sejtve átveszi a fiútól az anyagot. Ekkor közbelépnek.
A Mercedes már a pilisi hegyek között kanyargott. Az ezredes hosszan töprengett a fiatalember javaslatán, de csak akkor szólalt meg, amikor az ismert útelágazásnál lefékezett.
– Rendben van! Így csináljuk a dolgot.
– Itt vagyunk? – nézett körbe a fiatalember.
Az út melletti árokparton két útjavító munkás ücsörgött, kíváncsian tekingetve a személygépkocsi felé. Mellettük szerszámok, talicska.
Az elhárítótiszt kiszállt, és a hátsó ülésről jókora csomagot húzott elő.
– Látom, őrizteti ezt a helyet is – fordult a főnökéhez.
Egy órát baktattak fel az erdőn, míg elértek a háromforráshoz. Az ezredes ismerte a helyszínt figyelő emberek rejtekhelyeit, és egymás után szólította őket a fák sűrűjébe. Röviden közölte, hogy mire készülnek, és fokozott figyelmet kért.
Útban a sziklacsoporthoz, szorosan Hód mellé lépett.
– Még most is korholom magam, hogy engedtem a kérésének – súgta.
– Nem lesz semmi baj, bizonyos vagyok, hogy rábukkanok a rejtekhelyre a bánya mélyén – nyugtatta őt a fiatalember.
– Jó, jó, csak vigyázzon.
Az elhárítófőnök nehezen hagyta magát meggyőzni Hódtól, hogy ő menjen le a bányába könnyűbúvár-felszerelésben, és kutasson a rejtekhely után. Eredetileg az volt a terve, katonai búvárcsoportot kér, akik szakszerűen és nagy tapasztalatokkal elvégzik ezt a feladatot.
Hód viszont azzal érvelt: sok ember több áruló nyomot hagyhat hátra odalent, amit a fiú legközelebb észrevehet, ráadásul a Xeol-fényt sugárzó lámpa birtokában több esélye van arra, hogy rövid idő alatt megtalálja a kérdéses helyet a bánya mélyén. Ugyanis a hátizsákban nem volt gumikesztyű. Kovács Peti tehát kézben tartotta a lámpát, és valószínű, hogy nyomokat hagyott hátra, amelyeket a Xeol-fény kimutat.
A fiatal elhárítótiszt pillanatok alatt átöltözött, és felvette a könnyűbúvár-gumiöltözetet. A biztonság kedvéért oxigénpalackot is csatolt a hátára, de a maszkot nem tette a szájára.
A jelenlevők elmozdították helyéről a sziklát, és a fiatalember eltűnt szemük elől a sötét üregben, amelynek falából vaskapaszkodók álltak ki. Ezután, az elhárítófőnök intésére, visszacsúsztatták helyére a sziklát, és mindnyájan a pár lépésre levő erdőbe húzódtak.
Hód gyorsan haladt lefelé a vaslétrán a szellőzőnyílásban. Alulról nyirkos hideg áradt. Magában számolta a létrafokokat. Ötvenig jutott. A felfelé áramló hideg levegő vízszagot hozott magával. Még három lépést tett lefelé, és máris térdig vízben állt. Óvatosan kitapogatta lábával a következő létrafokot, aztán a másikat, végül szilárd talajt ért.
Teljes sötétség fogadta és csend. Még csak vízcsobogás sem hallatszott…
Kattant az erős fényű vízhatlan búvárlámpa, félig elárasztott sötét alagutat világított meg az előrevetődő fénycsóva. A víz éppen a melléig ért.
Az alaposan áttanulmányozott tervrajzból tudta, hogy jobbra, mintegy százötven méterre, két vágat találkozik, a bal kézre eső viszont talán kilencven méter hosszú, ezzel vége van. A víz felületére vetítette az erős fénysugarat, és percekig figyelt. Nem volt áramlás, csak testének rezzenésére gyűrűződött körülötte a víztükör.
Mielőtt elindult volna, a nyakában lógó zsákból vékony nylonzsineg-gombolyagot vett elő, annak végét a szellőzőnyílás vízszint feletti első létrafokához erősítette, és a gombolyagot visszacsúsztatta a zsákba.
Ezzel főnökének a kívánságát teljesítette, nehogy eltévedjen a bányában.
Arcára csatolta a légzőmaszkot, minden eshetőségre számítva, hátha rejtett gödrökbe lép és elmerül, kinyitotta az oxigénpalack csapját, aztán megindult az elágazás felé.
Lassan haladt a melléig érő hideg vízben, mindkét kezében lámpát tartva. A Xeol-fényt sugárzó kutatólámpát hol az egyik, hol a másik vágatfalra szegezte, mert biztos volt benne, hogy az előtte itt járó Kovács Peti nem középen haladt, hanem valamelyik szélen, és vegyszerrel szennyezett keze hozzáérhetett a vágat falához vagy a korhadó bányafákhoz, amelyek közel egymáshoz sorakoztak.
Olykor megtorpant, feszülten hallgatózott, de a légzőmaszkon kiáradó levegő zizzenése akadályozta a neszek észlelését. Még a mennyezetről lehulló vízcseppek koppanását sem hallotta, csak a víztükrön látta esésüket. A zsineget minduntalan ellenőrizte, hogy az megfelelően és akadálytalanul gombolyodik-e le.
Talán kilencven métert tehetett meg, amikor mezítelen lába a hideg víztől kezdett elgémberedni. Erezte, hogy bőre átveszi a hideget, hiába a testet védő gumiruha. Megborzongott, és folytatta útját.
Váratlanul rohamosan csökkenni kezdett a vízszint, és alig pár méter után már csak derékmagasságig ért. Hirtelen megtorpant. Lábán érezte a víz lassú áramlását, és jobb kézre a falnál észrevette a víztükör alig észrevehető gyűrűzését.
Valami lyuk vagy kisebb rés lehet a falon – gondolta, majd a másik kezében tartott Xeol-fényt sugárzó lámpát a jelzett helyre irányította.
A falra vetődő fényben lila foltok bukkantak elő…
Eloltotta a másik lámpát, és a nyakán levő zsákba rejtette, majd lehajolt, hogy kitapogassa a rést. Keze nem ütközött ellenállásba, túlhaladt a vágatfal függőleges szintjén. Kitapogatta a rést, amelyen vízszintesen egy ember is átbújhatott. Felvillanyozódva cselekedett, mert sejtette, hogy a nyílás nem lehet mély, ha a fiú nem tartotta szükségesnek az oxigénpalack használatát.
Lebukott a víz alá, és begyömöszölte magát a résbe. Alig fél métert haladt előre, máris érezte, hogy feje búbja nem ütközik akadályba. Amint feltérdelt, combközépig emelkedett ki a vízből. Ismét felkattintotta mindkét lámpát és felállt. Kíváncsian tekintett körbe…
Egy másik vágatba jutott át, ahol a víz még térdig sem ért.
Megfelelően eligazította a maga után húzott nylonzsinórt, és végigpásztázta a Xeol-fénnyel a vágat falát, a közelében levő bányafákat, amelyek a vágatot szegélyezték. Sehol semmi! Még csak parányi lila folt sem tűnt fel. Tétovázva állt egy darabig, kezét szabaddá téve gyorsan megmasszírozta mindkét lábfejét. Valamelyest enyhült a gémberedettség érzése.
Elhatározta, előbb jobbra fordul, és arra fürkészi át a vágatot, amerre a vízszint csökken.
Ötven métert haladhatott előre, amikorra teljesen eltűnt a víz. A nedves talaj azonban jól sejtette, hogy a vágatokban levő vízmennyiség állandó mozgásban van, hol apad, hol gyarapszik. A vágat észrevehetően emelkedett. Óvatosan lépkedett, nehogy az éles, parányi kövek felsebezzék a talpát, és az erős fényű lámpa sugarát messzire maga elé vetítette.
Úgy tűnt, mintha távolban valami megcsillant volna. Megtorpant, mozdulatlanul előreszegezte lámpáját. Agyában villámsebesen száguldottak a gondolatok. Mi lehetett az a tizedmásodpercig tartó villanás? Talán valami visszaverte a fénysugarakat? És ha igen, akkor mi lehetett ez? Ilyen nyirkos helyen mi képes megőrizni fényvisszaverő tulajdonságát?
A villanás nem ismétlődött meg.
Elhessegette fejéből a tépelődő gondolatokat, és azzal nyugtatta magát, hogy képzelődött. Itt lent a mélyben nem csillanhat meg semmi. Mindezt csupán megfeszített figyelmének, szeme káprázásának köszönheti.
Folytatta útját…
Percek múlva kanyarodott a vágat, a talaj már teljesen száraznak tűnt. Hirtelen leomlott kövek, egymásra dőlt bányafák magasodtak előtte. Keresztülvergődött az akadályon, és amint körülnézett, hatalmas nyílást pillantott meg a vágat falán. Mély üreg ásított ott. Anélkül, hogy fejét lehajtotta volna, átsétált rajta, és egy félkör alakú, barlangszerű üregbe ért. Megdermedve torpant meg, szeme kikerekedett, úgy érezte, lába a földbe gyökeredzett.
A lámpa fénykévéjében egyforma szürke ládák sorakoztak, némelyiknek kiesett már a korhadt oldala és tartalmuk a földre szóródott…
A fiatal elhárítótiszten elégedett érzés hullámzott át. Rábukkant hát a titkos fegyverraktárra, Wilhelm Schranke művére, a Keresztesek összeesküvő társaságának arzenáljára, amelynek a meggyilkolt Ily József volt a cerberusa.
Úgy vélte, az üreg egy holtvágat végén van, amelyet egykoron azért alakítottak ki, mert innen akarták szerteágaztatni az újabb vágatokat.
Alaposan szétnézett a rejtekhelyen. A ládák kivétel nélkül különféle fegyvereket rejtettek: géppisztolyokat, golyószórókat. Aztán kézigránátokat, majd robbanóanyagot is felfedezett. Tovább kutatott! A műkincseket kereste. A szürke, rothadó ládák közé ment, és hátravilágított, az üreg legtávolabbi részébe. Ott is ládák sorakoztak korhadt oldalakkal, csak ezek mások voltak, mint az előbbiek. Nem szürke katonai típusládák, hanem azoknál sokkal terjedelmesebbek. Kíváncsian nyúlt az egyikhez. Az elkorhadt deszka pattant egyet, mire különböző, koromfekete színű kancsók, kelyhek, tálak ömlöttek a földre. Felemelt egy tálat, és körmével megkaparta… Színezüstből volt, csak a nyirkos levegő miatt oxidálódott.
Aztán a festményeket is felfedezte, különféle ládákba csomagolva, rajtuk cirillbetűs névjegyzékek, mintha valahol leltározták volna őket, mielőtt idekerültek.
Rablott műkincsek, a megvert „hódítók” zsákmánya, amelyet Keletről cipelhettek magukkal visszavonulásuk során!
Amint a ládahelyek között forgolódott, érezte, hogy a nylonzsinór megfeszül. Valamibe beleakadt – gondolta, és hátrafordult, hogy egyet rántson rajta. Ez mentette meg az életét!
Hasonló könnyűbúvár-öltözetben egy alak magasodott szorosan mögötte, felemelt kezében csövénél fogott géppisztolyt tartott, amellyel lesújtani készült a mit sem sejtő fiatalemberre.
Hódnak csak annyi ideje maradt, hogy hirtelen oldalt dobja magát. Az irtózatos ütés célt tévesztve elzúgott mellette, és a támadó egyensúlyát vesztve megingott.
Az elhárítótisztnek átvillant az agyán az ellentámadás lehetősége, de annak a kézében fegyver volt. Ösztönösen kioltotta lámpáját, és a vaksötétben négykézláb mászva igyekezett távolabb. Ládába ütközött, majd még egybe.
A fülsiketítő zaj szinte megrázta az agyát, dobhártyája majd szétszakadt… Géppisztolysorozat kaszált el felette, recsegtek a ládák, gellert kapott lövedékek vijjogtak.
Hogy mentse életét, villámgyorsan cselekednie kellett. Igyekezett a sötétben óvatosan továbbmászni, kezét messzire kinyújtotta, nehogy ismét ládákban ütközzön, mert a zaj árulója lehet. Várta, mikor gyújtja meg lámpáját az ismeretlen támadó, mert ebben az esetben vége az életének, fegyvertelenül semmi esélye sincs a menekülésre.
Vészjósló csend borult rá…
Most már tudta, hogy jóval előbb nem holmi érzéki csalódás űzött vele játékot, mikor maga előtt messze azt a villanást észlelte. Az őt megelőző\ idegen ekkor oltotta ki a saját lámpáját közeledtére. Volt ideje alaposan felkészülni, betárazott egy géppisztolyt, és elbújva várt, hogy elbánjon vele. De ki lehet ez? Ki? És milyen úton jutott ide, hiszen odafent a szellőzőnyílás bejáratát már napok óta szorosan ellenőrzik? A figyelést végrehajtó elhárítók tudta nélkül egy lélek sem jöhet le. Vagy már napok óta itt bujkál ez az idegen? De hiszen akkor a fiú is belebotlott volna.
Hódnak nem volt több ideje a rejtélyen töprengeni. Várta, mikor villan fény, amely megkeresi őt. Helyette azonban kaparászó zaj, fémes csengés hallatszott…
Tehát most táraz újólag – villant a fejébe. Támadni kellene! Most kellene támadni, míg a másik is fegyvertelen! Képtelen volt erre, a félelem megbénította akaratát, csak a menekülés vibrált minden porcikájában. De merre? Hová?
Ismét mászott, a földhöz lapulva. Keze egy öklömnyi szikladarabba ütközött. Nem is tudta, mit tesz! Felkapta a követ, és elhajította a sötétben, abba az irányba, ahol az ismeretlent sejtette.
Torkolattűz villant alig tíz méterre tőle… Újabb sorozat szállt el felette.
A földet tapogatta, hogy követ keressen, amikor keze egy ismert tárgyra tévedt. Egy nyeles kézigránát volt. Tettre készen megragadta!
Amint elhaltak a lövések, még nem tapasztalt neszezés, zaj törte meg a csendet. Az üreg mennyezetéről kisebb-nagyobb kövek kezdtek potyogni.
Az elhárítótiszt átérezte az újabb veszélyt. A lövések zaja, mint megannyi apró robbanás, könnyen omlást idézhet elő, és az egész vágat rájuk szakadhat, hiszen a korhadt bányafák már képtelenek ellátni feladatukat. Valószínűleg a másik is erre gondolhatott, mert moccanás sem hallatszott.
Váratlan ötlettől vezérelve a fiatalember felegyenesedett. Tudta, amaz nem használhatja a géppisztolyt, hiszen ismét kilőtte az egész tárat. Felkattintotta lámpáját…
A fénysugárban egy ugrásra készülő alak látszott, kezében görcsösen meredt előre a géppisztoly. Arcát nem lehetett látni, mert teljesen eltakarta a szemüveg és a légzőmaszk.
Az elhárítótiszt letépte az arcáról maszkját, és a kezében levő kézigránátot a lámpa fénykévéjébe tartotta, hogy nyomatékot adjon szavainak.
– Tegye le a fegyvert, mert odavágom ezt a kézigránátot! – kiáltotta, és előrelépett egyet.
Az alak összerezzent, majd felegyenesedett, és az üres géppisztolyt maga előtt tartva hátrálni kezdett a vágat falán levő nyílás felé.
– Tegye le a fegyvert – kiáltotta ismét a fiatalember. Amaz meglendítette karját…
Az elhárítótiszt félrehajolt, de elvesztette egyensúlyát, és oldalt esett. A fényt azonban nem vette le a könnyűbúvár-öltözetes alakról, így tanúja volt gyors menekülésének. Kisvártatva a távolodó léptek nesze is elhalt, a fiatalember egyedül maradt a rejtekhelyen.
Lába felmondta a szolgálatot, az elfojtott izgalom kitört rajta. A kezében szorongatott kézigránátra vetett egy pillantást, aztán mint az eszelős, elkezdett kacagni. Úgy nevetett, hogy a könnye csurgott.
A kézigránát nem volt élesítve…
Bana Dénes ezredes futva érkezett a sziklához, amint az megmozdult és feltűnt a fiatalember.
– Nos, megtalálta? – kérdezte izgatottan.
Hód rettenetes furcsa arcot vághatott, mert az elhárítófőnöknek torkán akadt a szó.
– Mi baj van? – nyúlt a fiatalember karja alá, de az nem állt fel, csak fáradtan ült a fűben. – Beszéljen már!
Az elhárítótiszt felnézett, és körbehordozta tekintetét a körülötte levők arcán.
– Nem hallottak valami ropogásszerű zajt? – tagolta a szavakat.
– Azt mondja meg, mi történt?
– Rám lőttek…
A többiek, élükön az elhárítófőnökkel, azt hitték, hogy a fiatalember megzavarodott. Egy pillanattal később az ezredes magához tért meglepetéséből, és igyekezett megnyugtatni beosztottját.
Hód azonban nem reagált rá, hanem hajtotta a magáét. Az ezredes hagyta, hogy elcsendesedjen, és összefüggően mondja el a történteket.
Mindannyiuk előtt nyilvánvaló volt, hogy az ismeretlen nem a szokásos úton – a szellőzőnyíláson át – hatolt be a rejtekhelyre. Rövid töprengés után arra a megoldásra jutottak, hogy csak az eredeti bányabejáraton szállhatott le a tárnába, és teljesen a víz alatt haladva érte el azt a jelzett vágatot, amelyből a szellőzőnyílás vezetett a felszínre.
Bana ezredes azonnal intézkedett, közben átkozódott, amiért nem vették figyelés alá a befalazott bejáratot. Ez alig három kilométerre volt a háromforrástól. A parancsot kapott emberek futva tették meg odáig az utat, és elfúló hangon jelentették a kézi rádiókészüléken, hogy a bejárat falazásán omladozó lyuk tátong, ott bárki bemehetett. Pillanatokkal később friss kerékpárnyomokat fedeztek fel a bejárat közelében.
– Nem láttam az arcát, nem tudom, ki lehet – mondta Hód a főnökének. Ekkorra már teljesen rendben volt.
– De én tudom! – csattant fel az ezredez. – Ennek a Pékár Gyulánénak a szeretője… Valami Pali! Csak itt lenne most Pintér, az egy élő lexikon, tudja a vezetéknevét is… Azonnal szóljanak az útlezáróknak, állítsanak meg minden motorost. Ennek a Palinak a személyleírása a következő…
Az utasítás rádión ment…
A két útjavító munkás az országúton keresztbe fektetett egy hosszú piros lécet, és kíváncsian tekingettek az erdőből kivezető földút irányába, miközben mímelték munkájukat.
Kisvártatva bőgő motorral egy fiatal férfi kanyarodott az országútra, majd káromkodva fékezett az akadály láttán.
– Megbolondultak maguk, hogy az egész utat elzárják? – kiáltotta a munkások felé.
Azok egymásra néztek, és máris közrekapták a motorost.
– Le erről a masináról, barátom – mondta csendesen az egyik. A fiatal férfi a mellére szegezett revolverre vetett egy pillantást, és elsápadt.