16.
A bőrdíszműves üzlete a Belváros egyik mellékutcájában volt. Kerülő utat választott, hogy eljusson oda. A Duna-parton állította le a bérelt Rovert. Úgy tett, mintha céltalan sétára indult volna. Később átjáróházakon haladt át, és többször ellenőrizte, vajon követik-e. Megnyugodva vette tudomásul, hogy senki sem haladt a nyomában.
A kisiparos élénk mozgású, alacsony termetű, negyven év körüli férfi volt.
– Mivel szolgálhatok, uram? – fogadta.
– A menyasszonyom küldött önhöz. Már régebben megrendelt egy díszes kivitelű bőrtokot a töltőtollamhoz. A tollat is itt hagyta. Ezért jöttem – mondta egy szuszra.
Amaz homlokát ráncolva kutatott emlékezetében.
– Valami rémlik, mintha hónapokkal ezelőtt lett volna. Szabadna talán a megrendelőcédulát?
– Nos, itt van a probléma. Ugyanis nincs meg a megrendelőcédula.
– Elvesztették volna?
– Motorcsónakáztunk… A menyasszonyom véletlen beleejtette táskáját a Dunába.
Az alacsony férfi savanyú arcot vágott.
– Hát ez baj – vakarta a fejét.
– Az igazolványai is odavesztek… Pénz, kulcs, miegyéb. Minden, amit egy nő általában magánál tart.
– Már sok esetben volt kellemetlenségem hasonló ügyek miatt.
– Ebből nem lesz semmi kellemetlensége.
Amaz sajnálkozva ingatta a fejét.
– Ne értsen félre, de akadt már olyan vevőm, aki azzal jött, elveszett a cédulája. Kiadtam ennek ellenére a tárgyat. Egy idő után megtalálta az elveszettnek hitt cédulát, és tévedésből vagy szándékosan, ezt már nem tudom, de beállított és újólag követelte rajtam a már egyszer elvitt holmit.
– Ismétlem, a megrendelőcédula a táskában volt. A táska pedig elmerült a vízben.
– Értem, uram – tárta szét kezét a kisiparos –, csakhogy ön is értse meg aggodalmamat.
– Gondolom, azért megtalálja a töltőtollamat. Kifizetem a tokkészítés költségét és rendben vagyunk.
– Természetes, hogy megtalálom. Most már halványan emlékszem is a kisasszonyra, illetve a menyasszonyára. Csinos, fiatal hölgy, amolyan fiús frizurával.
– Úgy van…
– Nagyon régen járt bent nálam. Nem is tudom, miért nem jött már előbb a munkáért.
– Külföldön volt.
– Értem – bólintott a kisiparos. Egy nagy könyvet szedett elő a pult alól és belelapozott. Kisvártatva ujjával rábökött egy rubrikára. – Itt van a bejegyzés – mondta.
– A menyasszonyomat Pula Ildikónak hívják.
– Igen. Tizenhatodik kerület…
– Sashalom – vette át a szót –, Szerencs utca…
– Negyvennégy – vágta rá a kisiparos.
Jól sejtette, hogy a lány annak idején a víkendház címét adta meg. Itt biztonságban érezhette magát. Nem akarta, hogy bárki is megtudja, milyen rendeléssel bízta meg a kisiparost.
– Most látom – hajolt a könyvbe az alacsony férfi –, hogy a feleségem a napokban feldobott egy lapot a maga menyasszonyának.
Érezte, hogy homlokát kiveri a verejték.
– Ó, persze – mondta.
– Így figyelmeztetjük megrendelőinket. Előfordult már, hogy egy évig felénk se néztek, nem jöttek a munkáért. Egy illetővel így jártunk legutóbb. Behozott egy márkás fényképezőgépet, hogy készítsünk hozzá sürgősen tokot. A tok elkészült, majd a géppel együtt egy évig itt volt. Az illető csak többszöri felszólításra jelent meg.
Kisvártatva a kisiparos eltűnt az üzlet végében levő függöny mögött, aztán már hozta is a lány által megrendelt tokot. Szép munkát végzett. A bőrből készült tok mintás bőrszálakkal volt szegélyezve. Benne az ajándéknak szánt keskeny, aranyhegyű toll.
– A legújabb Montblanc… Igen szép toll. Valóban megérdemel egy ilyen tokot – simította végig ujjával a mintás, puha bőrt.
– Mennyit fizetek?
– Százötven forintot.
Miközben a pénzt leszámolta a pultra, a kisiparos ismét felütötte a könyvet, amelyben a megrendeléseket tartotta nyilván.
– Elnézést kérek – mentegetődzött –, de bejegyezném a nevét… Ugyebár megérti? Tudnom kell, ki is vette át az elkészített munkát, ha már az elismervényem megsemmisült.
Elővette útlevelét.
– Velinger Tibor vagyok – mutatta a fényképét.
– Ó, ön külföldi?
– Magyar vagyok, csak Belgiumban élek.
Az alacsony férfi gondosan bejegyezte a nevet könyvébe.
– Köszönöm… És legyen máskor is szerencsém – mondta.
Már alig várta, hogy kint legyen az üzletből. Az utcán megkönnyebbülten sóhajtott fel, és letörölte homlokáról a verejtéket. A kíváncsiság szinte bizsergette minden porcikáját. Legszívesebben ott az utcán szemügyre vette volna a megszerzett töltőtollat. Útban kocsijához betért egy eszpresszóba. Anélkül, hogy helyet foglalt volna, kávét rendelt. Miközben a kávé készült, megkereste a mosdót. Magára zárta az ajtót és elővette zsebéből a tollat. Lehúzta a védőkupakját, majd szétcsavarta a szárat. A piciny mikrofilmtekercs ott rejtőzött feltekeredve a toll betétjén.
Az öröm majd szétvetette. A kezében volt a Pula Ildikó által megszerzett tervek fényképfelvételeinek negatívja. Az új komputer memóriaagyának minden részlete. Az a titok, amelyért ez ideig két ember az életével fizetett.
Nem nyúlt a filmhez. összecsavarta a töltőtollat, és tokkal együtt eltette.
Mikor visszaérkezett kocsijához, jóval elmúlt már dél. Néhány perc hiányzott az egy órához. Ez volt a megbeszélt időpont. Elszívott egy cigarettát, majd felnyitotta a Rover motorházának fedelét. Megnézte a motort, mintha valami hibát keresne, aztán lecsukta a tetőt. Tudta, hogy valahonnan figyelik minden mozdulatát, és ezt a ténykedését máris továbbítják megfelelő helyre. Bana Dénes így értesül majd arról, hogy számításuk bevált, a kémanyag a töltőtollban rejtőzött.
Kisvártatva indult is. Elhatározta, valahol megebédel, de menet közben meggondolta magát. Úgy döntött, előbb szállására megy, átöltözik.
Érkezésére a lakástulajdonosnő-megjelent a hallban.
– Velinger úr, vendége érkezett – mondta hűvösen.
A meglepetéstől földbe gyökerezett a lába.
– Nekem? – dadogta.
– Igen… Egy hölgy.
Most már tudta, ki lehet az.
– És miért jött? – kérdezte zavartan.
Az idős nő vállat vont.
– Vagy másfél órája érkezett. Közöltem vele, hogy ön nincs itthon. Ennek ellenére úgy döntött, megvárja. Azt mondta, ön hamarosan megérkezik, mert délután amúgy is találkoznának.
Szegedi Marika a szobájában várt rá. A heverőn ült keresztbe vetett lábakkal, és cigarettáját szívta. A felsliccelt szoknya megmutatta formás combját.
– Na, végre! – sóhajtott, mintha nehezére esett volna az egyedüllét –, már azt hittem elfelejtkezett mindenről.
Gyors pillantást vetett körbe. A szekrényajtó csukva volt, bőröndjei a helyükön hevertek. Látszólag minden úgy volt, ahogy hagyta. Mindez azonban nem tévesztette meg. Sejtette, hogy holmiját átnézték. Ennek ellenére igyekezett közömbös arcot vágni és természetesen viselkedni.
– Miről felejtkeztem volna el? – csodálkozott. – Azt beszéltük meg, hogy kora délután felhív és találkozunk, hogy kimenjünk arra a címre… Sashalomra.
A csinos nő mélyen megszívta cigarettáját és hosszan kifújta a füstöt. A széles mosoly változatlanul ott ült arcán.
– Csakhogy már most kora délután van – jegyezte meg. – A másik, hogy erre jártam. Gondoltam, minek telefonálni, amikor felugorhatok magához.
– Láthatta, hogy nincs a ház előtt a kocsim.
– Talán az utcán vártam volna magára? Arra, hogy állandóan leszólítsanak a ráérős férfiak?
Vállat vont.
– Most már ez mindegy. A lényeg, hogy itt van. Sikerült megszereznie Brennertől azt a kulcsot? – kérdezte.
– Ha nem is közvetlen az öregúrtól, de nálam a kulcs.
Levette zakóját és beakasztotta a szekrénybe. Érdekelte, hogyan, kinek a segítségével sikerült a nőnek megszerezni a kulcsot.
Szegedi Marika elnyomta cigarettáját, és karjára támaszkodva kissé hanyatt dőlt a heverőn.
– Érdekes ez? – kérdezte lágy hangon.
– Igen.
– És miért?
– Mert engem érdekel – bökött a mellére.
– Nem a lényeg a fontos, hogy itt a kulcs?
Állta a nő pillantását, majd megszólalt:
– Nézze, nem szeretném, ha valami baj származna ebből. Bármilyen kellemetlenség súlyosan érintene, hiszen nem vagyok magyar állampolgár… Érthető?
– Ha annyira aggódik, megnyugtatom, nem lesz semmi baja. Gerlay volt a segítségemre. Brenner bácsi ugyanis rábízta a lakáskulcsot, mert a gázszerelők felülvizsgálatot tartanak a házban… Minden tűzhelyet ellenőriznek, hogy nincs-e szivárgás. Gondolja, Brenner csak úgy átadta volna nekem ezt a kulcsot?… Ne higgye. Az öregurat szerfölött izgatja minden. Azt hiszi, hogy pénzt talál valahol, amit Ildikó gyűjtött össze… Ez volt az egyetlen lehetőségem, hogy a kulcsot kölcsön vegyem. Most már megnyugodott?
Bólintott.
– Csak azt nem értem – folytatta a nő –, hogy miért kételkedik bennem?… Azt hiszi, ezt nem veszem észre? Nagyon furcsa ez nekem. Elvégre, ha belegondol, tulajdonképpen maga tartozna köszönettel… Maga bizony. Én csak segíteni akarok, hogy a leveleit megtalálja.
– Előre is köszönöm a fáradozását – mondta. Igyekezett, hogy hangja a lehető legközömbösebb legyen.
A hatás nem maradt el, a nő szemében a meglepetés szikrája gyúlt.
– Gondolja, hogy hiába megyünk oda? – kérdezte izgatottan.
– Magam sem tudom, hogy ott megtaláljuk-e a leveleimet vagy sem.
– És miért ez a reménytelenség?
Nyugtalanságot mímelve végigsimította néhányszor homlokát.
– Magam sem értem, miért is ragaszkodom annyira a leveleimhez. Talán a szegény Ildikóhoz fűződő emlék miatt? Lehetséges.
Kint a hallban a tulajdonosnő matatása hallatszott.
Elnézést kért a nőtől és kiment. Közölte az idős nővel, hogy hozza be a tartózkodási idejét bizonyító számlát.
Szegedi Marika természetesen mindezt hallotta.
– Máshova költözik? – érdeklődött.
– Nem költözöm máshova… Elutazom.
– Máris?
– Holnap délben…
– Hiszen a kocsija elromlott.
– Reggelre már készen lesz… A Rovert visszaadom a kölcsönzőnek és indulhatok.
Az idős nő méltóságteljesen lépett a szobába a szükséges papírokkal. A férfi a szekrényben lógó zakójának zsebéből elővette a díszes tokban elhelyezett töltőtollat. Ezzel írta alá a számlát. A lakástulajdonosnő, fejét biccentve, elköszönt tőlük, és egyenes tartással kivonult a szobából anélkül, hogy egy pillantásra is érdemesítette volna a csinos látogatót.
Eltette a töltőtollat és felvette zakóját.
– Indulhatunk? – fordult a nőhöz.
Amaz lusta mozdulattal felállt.
– Tőlem mehetünk – mondta.
– Ebédelt már?
A nő fejét rázta.
– Mit szólna ahhoz, ha útközben valahol megebédelnénk? – kérdezte.
– Ez meghívás lenne?
– Természetesen…
Szegedi Marika lesimította a szoknyáját, és beleegyezően bólintott.
A Rover a tűző napon állt, a kocsiban meleg volt. Mindketten letekerték az ablakokat.
Az után érdeklődött, hogy a nő ismeri-e az utat, amely a sashalmi címhez vezet. Amaz fejével intett és szótlanságba burkolódzott. A körúton betértek egy elegáns étterembe, és ebédet rendeltek. Mielőtt az ételt felszolgálták volna, Szegedi Marika elnézést kért és eltűnt a mosdó irányában.
Sejtette, nemcsak kézmosás miatt tette ezt. Megnézte a karóráját. A nő pontosan tíz perc múlva érkezett csak vissza.
– Még egy ilyen helyen sincs törülköző a mosdóban – méltatlankodott. – Kézszárító van, de meg se nyikkan.
– Milyen italt parancsol?
– Egy pohár sört.
Intett a pincérnek, magának pedig ásványvizet kért.
Az ebédet követően a nő megváltozott, mintha kicserélték volna. Bőbeszédű lett, egyre-másra vetett fel különböző témákat. Nyaralásának idejéből vidám epizódokat sorolt fel, majd általánosságban a férfiak udvarlási szándékát taglalta. Úgy tűnt, mintha valami okból húzni akarná az időt, de aztán elsőnek állt fel az asztaltól, amikor a fizetőpincér eltette a számla összegét.
– És most merre? – tudakolta a nőtől, mikor elindította a kocsit.
– Egyenest a Keleti pályaudvarhoz… A Kerepesi úton kell végigmennünk.
– Amerre az ügető van?
– Látom, ismeri…
Bólintott.
A forgalom nagy volt, lekötötte a figyelmét. A visszapillantó tükörből gyakran hátralesett. A mögötte haladó gépkocsikat figyelte. Nem vett észre semmi gyanúsat. Csak amikor elhagyták a metró végállomását, akkor látott meg egy világos színű Volgát, amely tisztes távolból jött utána. Aztán eltűnt a Volga, és egy taxi nyomakodott előre két utasával, de nem előzték meg. Csökkentette a sebességét, a taxi úgyszintén; tartotta a kellő távolságot.
Szegedi Marika útmutatása alapján később lekanyarodott a főútvonalról. A tükörből látta, hogy most egy motorkerékpár szegődött a nyomába, nyergében fiatal pár ült. Ettől messze lemaradva egy személygépkocsi jött.
– Álljon meg – szólalt meg váratlanul a nő.
A járdaszélhez kanyarodott és fékezett. Amaz töprengő arcot vágott. Közben elhaladt mellettük a motorkerékpár.
– Rossz irányba jöttünk? – fordult a nőhöz.
– Az előbb még azt hittem… Mindenesetre kövessük az autóbusz vonalát.
Hosszú, egyenes útra kanyarodtak rá. Megnyugodva vette tudomásul, hogy a személygépkocsi messziről ismét feltűnt mögötte. Esküdni mert volna, hogy a nő nem azért állította meg, mert eltévesztette az irányt. Kíváncsi volt, vajon milyen gépkocsi halad el majd mellettük. Ez a közjáték óvatosságra intette. Abban biztos volt, hogy sikerült felcsigáznia a nő gyanúját hirtelen elutazásának szándékával. Ezt még jobban fokozta az az érdektelenség, amelyet a napokkal előbb még hőn óhajtott levelek megszerzése iránt tanúsított. Tudta, hogy ezek milyen gondolatokat ébresztenek. Ráadásul, mintegy véletlennek feltüntetve, a díszes tokban levő töltőtollat is elővette, mikor a papírokat aláírta. A tok elárulta, hogy újonnan készült, és a magyaros minták alapján csak itt juthatott ahhoz.
A kocka immár el volt vetve.
Mindezeket Szegedi Marika az étteremből továbbította valakinek. A tényeket sorrendbe rakva, az a valaki csak arra a következtetésre juthat, hogy immár nem érdekesek számára a levelek. És miért? Mert birtokában van az, amiért érkezett. Velinger Tibor leveleiből kivehető volt az is, hogy valami ajándékot készíttetett számára Pula Ildikó. Ezt összevetve a bőrdíszműves által adott megrendelőszámlával tudhatják, egy töltőtoll változtatta meg magatartását.
A Szerencs utcánál voltak. A nő azt javasolta, hagyják félreeső helyen a kocsit, így nem keltenek feltűnést az utcában. Gyalog indultak a jelzett számhoz, majd megálltak a víkendház előtt.
Szegedi Marika benézett a kerítésen.
– Ez tehát a negyvennégy – mondta. Táskájából kulcsot vett elő.
– Nem lesz baj, ha bemegyünk?
– Ugyan, milyen baj származna ebből?… Majd azt mondjuk, Ildikótól kaptuk a kulcsot, hogy valamit hozzunk el.
A nő a zavar legkisebb jele nélkül nyitotta ki a kaput. Még arra is gondja volt, hogy megnézze a kapun levő postaládát. Egy lap hevert ott. Kivette és kíváncsian megnézte. A férfi esküdött volna rá, a bőrdíszműves értesítése volt, hogy Pula Ildikó jöjjön a megrendelt munkáért.
Szegedi Marika visszatette a levelet a postaládába, és indult a házhoz.
– Ildikónak küldték azt a lapot? – kérdezte.
– Ó, a postás tévedett… Negyvennyolcas szám alá címezték.
A kulcs nyitotta a víkendház ajtaját. Amint beléptek, az első pillanatban megállapította, hogy látogatása óta senki sem járt itt. Minden úgy volt, ahogy ő látta. Vastag por fedte a polcokat és a szobában levő dohányzóasztalt. Mindenesetre kíváncsian meresztgette a szemét körbe.
– Ez lett volna Ildikó titkos barlangja – húzta el a száját a nő.
– Miért volt titkos? – kérdezte.
– Ezt a vőlegénynek jobban kellene tudnia.
– Láthatja, hogy egyedül lakott itt. Nem volt igaza, amikor azt fejtegette, hogy mással él.
– Az majd elválik… Mindenesetre körülnézünk.
Szegedi Marika nem vesztegette az idejét. Kézitáskáját a heverőre dobta és azonnal kutatni kezdett. Elsőnek a szekrényt túrta fel.
– Hiába serénykedik, nem talál férfiholmit – jegyezte meg.
A nő felegyenesedett.
– A leveleit keresem – mondta.
– Segíthetek?
– Hagyja csak… Egy nő jobban ért a kíváncsiskodáshoz.
Helyet foglalt a fotelban és némán nézte a nő szorgoskodását. Tudta, mindez csak szemfényvesztés. Az igazi játék arra megy, hogy megkaparintsák a nála levő töltőtollat. Izgatottan várta, vajon milyen úton kísérlik ezt majd meg. Mert hogy előbb vagy utóbb sor kerül rá, ahhoz kétség nem fért. Sőt, abban sem kételkedett, hogy ezt nem halasztják holnapra vagy egy későbbi időpontra. Szegedi Marikát és megbízóját ma mozdította ki óvatos érdeklődésükből. A nő ott az étteremből közölhette telefonon gyanús viselkedését másokkal. Azoknak kevés idejük maradhatott annak eldöntésére, hogy milyen módon tegyenek kísérletet a töltőtoll megszerzésére. Még a bőrdíszműves levele is véletlenül a kezére játszott. Vajon hogyan kezdenek mindehhez? A nő egyedül cselekszik, vagy valaki a segítségére lesz ebben? Reménykedett, hogy a nőnek csak sebtében kiötlött terve lehet erre. Kevés időt hagyott nekik, hogy minden lehetőséget számba véve cselekedjenek. Azok kapkodásra, gyors döntésre és azonnali cselekvésre kényszerültek.
A nő háttal feléje guggolva matatott egy alsó fiókban. Váratlanul meglepetten felkiáltott, aztán felegyenesedett, kezében egy csomag levéllel.
– Tessék – mutatta őket fel –, itt voltak a levelei.
Adta a meglepettet. Most már azt is tudta, miért viselt a nő olyan bő blúzt. Egész idő alatt nála rejtőztek Velinger Tibor levelei. Csak alkalom kellett, hogy a kutatás közben blúzából elővegye a leveleket, és úgy tegyen, mintha azokat éppen most találta volna meg.
– Mutassa csak – vette át a levélköteget. Egy szemvillanás alatt meggyőződött, hogy azokat tartja a kezében, amelyeket korábban a postai levélszekrényben talált. – Valóban, az én leveleim.
– Teljesült a vágya.
– Igen…
– Érdemes volt idelátogatni – mondta Szegedi Marika s merően nézett.