22.
Beleznai emberei már második napja lesték-várták, hogy az ötvössel vagy az ötvösnél történjék valami. Parancsuk volt arra, hogy bárkit, aki az üzletből bőrönddel vagy nagyobb aktatáskával, csomaggal kilép, igazoltassák és megnézzék a csomag, táska tartalmát. Amennyiben az ékszeresdoboz, arany, vagy ezüsttárgy, az illetőt a parancs szerint azonnal elő kell állítani.
Két nappal ezelőtt sikerült Szutor úr tudomására hozni annyit, hogy vigyázzon, mert olyan holmikat tart műhelyében, amelyek eredete igen kétes, s a legjobb lenne, ha mielőbb megszabadulna tőlük. Az ötvös láthatóan meglepődött a hírre, de azóta mégsem történt semmi. Három-négy vevő, érdeklődő volt mindössze egész nap, amiből látszott, hogy nem a legjobban megy a bolt.
Pedig Szutor úr láthatóan sokat adott arra, hogy az üzlet tiszta, ragyogó külsővel, belsővel rendelkezzék. Tegnap megtisztogatta a bejárati kapu melletti cégtáblát meg az üzlet udvari portálját, ma meg csaknem egész nap takarított, felsepert, fellocsolt a boltajtó előtt, s odabent is rendet csinálhatott, mert egymás után hordta ki az utcai kukába a kacatokat, lemezforgácsot, miegyebet.
A kerek képű hadnagynak tűnt fel először, milyen sok szemét lehet abban a kis boltban, ha ilyen sokszor fordul a tulajdonos. Csak nem dobja ki az egész mindenséget? S akkor jutott eszébe az eligazítás: csomag, táska, bőrönd, igazoltatni, előállítani. Rossz sejtései lettek. Ezeket igazolandó lassan a kukához sétált, aztán mint egy guberáló, belenézett és turkálni kezdett benne.
És csaknem felkiáltott meglepetésében. A kukában, műanyag zacskóba tekerve, sok szemét között előbb meglátott egy háromágú arany gyertyatartót, majd egy barna, zománcozott kazettát.
– Az anyja mindenit! – fakadt ki hirtelen. – Ez majdnem átvert! Visszasietett a kocsihoz, amelyben társa foglalt helyet, és rádión azonnal jelentette az észlelteket Beleznai őrnagynak. A parancs egyértelmű volt:
– Az ötvöst előállítani, a kukát, tartalmával együtt, behozni!
Szutor úr nem volt bátor ember, egy darabig tudni sem akart semmiről, de mikor elé tették a kukát, sápadtan és ijedten ismerte be, hogy ő pakolta belé azoknak a tárgyaknak egy részét, amelyet egy Pálinkás Bálint nevű személy, volt iskolatársa hozott volt hozzá azzal, hogy a drágaköveket szedje ki a szelencékből, az aranytárgyakat pedig olvassza be, és a kapott minta szerinti ékszereket és kis aranyrudakat csináljon belőle.
– A drágakövekkel mi lett?
– Átadtam Pálinkás Bálintnak.
– S a többi arany, ezüsttárgy?
– A műhelyben van, kérem.
Az ötvössel együtt két nyomozó kiment az értékekért, és bőröndöstül behozták.
Másik két rendőrtiszt pedig Pálinkás Bálint lakásán csengetett.
Pálinkás sértődötten tiltakozott a zaklatás miatt, s csak akkor volt hajlandó követni a két nyomozót, amikor azok közölték, ha nem képes tisztességes szóra velük menni, kénytelenek lesznek megbilincselve elszállítani.
A főosztályvezetőt Pintér alezredes szobájába kísérték.
– Kaphatnék magyarázatot erre az inzultusra?
Pintér rettenetesen nyugodt volt. Hellyel kínálta Pálinkást, aztán cigarettát nyújtott, maga is rágyújtott, s a legnagyobb udvariassággal közölte:
– Szíves tudomására szeretném hozni, Pálinkás úr, hogy itt, most, e pillanatban csak én kérdezhetek.
A főosztályvezető még mindig nagy lovon ült:
– Csak az ügyvédem jelenlétében vagyok hajlandó válaszolni. Az alezredes kerekre nyitotta a szemét:
– Ügyvéd? Még azt sem tudja, mit akarok kérdezni. Vagy ennyire rossz a lelkiismerete? – Maga elé rakott néhány aktát, az egyikbe bele nézett, aztán csendesen, de nagyon határozottan folytatta. – Pálinkás úr, szeretném most, mindjárt az elején tisztázni, hogy én semmi törvénybe ütközőt nem feltételezek önről. Éppen ezért elvárom, hogy őszintén, fölösleges mondanom, hogy a szituáció tisztázása és saját érdekében őszintén feleljen a kérdéseimre… Megállapodhatunk ebben?
Pálinkás arcáról kezdett lehervadni a magabiztosság. Átvette a kihallgató tiszt tónusát, és nyugodtabban mondta:
– Tessék kérdezni.
Pintér újra a papírlapokba nézett:
– Mond önnek az a név valamit, hogy Szutor Ernő ötvös kisiparos? Az alezredesnek úgy tűnt, hogy Pálinkás Bálint magában megkönnyebbülten sóhajtott:
– Hogyne, hogyne… Együtt jártunk gimnáziumba. Csak már nagyon régen találkoztunk.
– Természetesen – bólintott az alezredes. – Pontosan tizennégy nappal ezelőtt, amikor délután három óra tíz perckor egy bordó, átszíjazott bőrönddel meglátogatta és három óra negyvenkor a bőrönd nélkül eltávozott a műhelyből.
A főosztályvezető nem kapott levegőt:
– Ez kérem… ez…
– Ez valóság, Pálinkás úr. És ismételten kérem, hogy tartsa be az imént vállalt játékszabályokat.
Az alezredes közlése annyira meglepte Pálinkást, hogy nem sok biztatás kellett ahhoz, hogy előadja, miszerint Fritz Kolbe, egy holland üzletember, aki vadászni jött Magyarországra, és ebben az ő hivatali segítségét vette igénybe, megkérte arra, hogy szerezzen neki egy ötvös-aranyművest, aki ékszerkészítést vállal, tört aranyból, ő mindjárt a volt osztálytársra gondolt, fel is kereste, s meg is állapodtak az üzletben. Néhány nap múlva Fritz Kolbe átadott neki egy bőröndöt, azzal, hogy továbbítsa az aranyműveshez, ő nem kérdezte pontosan, hogy mi van benne, gondolta, hogy ékszerminták és arany, vagy aranyozott holmik.
– És azt sem kérdezte Kolbe úrtól, hogy honnan származnak azok?
– Nem volt szükséges, mivel Fritz Kolbe közölte, hogy Elizabeth kisasszony családi tulajdonai, itt őrizték valahol Eger környékén, és most, hogy a kisasszony Magyarországra látogatott, visszakapta. De Elizabeth modern nő, nem szereti a régi kacatokat, ezért öntet belőlük új fazont… Én tudom, hogy ez a cselekedetem nem volt egészen szabályos, de Kolbe nyugati vendég, sok valutát hozhat még az országnak, s úgy vélekedtem, ez a kis szabálytalanság megengedhető. Pintér megint bólogatott.
– Valóban nincs fogalma az ékszerek, aranydolgok származásáról, Pálinkás úr?
– Szavamra.
– Akkor én ezennel informálom önt. A bőröndben lévő értékek Stark Evelin aknabocsi nevelőnőtől rablás útján szerzett zsákmány egy része.
A főosztályvezető igazat állíthatott, mert a hírre azonnal kiverte az izzadtság és dadogni kezdett:
– Be-becsületszavamra… Én azt hittem… Én hittem Kolbé-nak… Eszembe nem jutott volna, hogy Kolbe esetleg orgazda.
A rendőrtiszt javította:
– Vagy más… Egészen más.
Pálinkás papírzsebkendővel törölte a homlokát:
– Hihetetlen… Teljesen hihetetlen.
– Látja, látja, mibe keveredik az ember, ha nem vigyáz? – Pintér könnyedén kívánta tovább folytatni a kihallgatást. – No, akkor most tessék elmondani, mikor, hogyan ismerkedett meg Fritz Kolbe úrral, és miben, mikor, mit segített neki.
A főosztályvezető nagy levegőt vett, aztán ismertette az első találkozásukat megelőző telefonhívást, magát a találkozót, az első vadászatot, a másodikat, majd egy-két pesti beszélgetésüket, no meg a bőrönd átadását.
Pintér hagyta folyamatosan beszélni, mikor befejezte, mintha nem jól hallotta volna, rákérdezett:
– Hány vadászatot is említett?
– Kettőt.
– Pálinkás úr, ön vagy nem tud számolni, vagy az a szándéka, hogy félrevezessen. Mert a második csak ürügy volt, nem vadászat. Kíváncsi rá, hogy merre jártak aznap? Rögvest informálom erről is.
A főosztályvezetőnek a fejébe mehetett a vér, mert kivörösödött a hallottakra.
– Bocsánat… de Fritz Kolbe kérte, hogy ne vadásszunk, csak a trófeát vegyem meg neki, és engedélyeztessem a kivitelét. Minden pénzt megad érte.
– És nem tudja, hogy mire kellenek vajon a trófeák Fritz Kólbénak? Talán büszkélkedni akar otthon vele? De hisz most jut eszembe: Kolbe úr amszterdami házában egyetlen vadászatból származó trófea sem található.
Pálinkás most meg elsápadt:
– Azt is tudják?
Pintér később magának sem bírta volna pontosan megmagyarázni, hogy jutott eszébe ez a Kolbe-házi trófeadolog. De hogy hasznos mondat volt, az biztos, mert Pálinkás küszködni látszott magával, aztán megkérdezte, hogy rágyújthat-e. Pintér a sajátjából kínálta. És várta, hogy a főosztályvezető megszólaljon. Hagyta, hadd érlelődjék benne a mondandó. Mint régi belügyi tiszt látta és tudta, hogy Pálinkás hamarosan kinyílik és „teríteni” fog.
– Ha ennyire tudnak mindent… nincs értelme, hogy a legcsekélyebbet is eltitkoljam. – Pálinkás így kezdte a feltárónak tűnő vallomást. – Kolbe azzal is megbízott; hogy az agancsokat, mind a kettőt preparáltassam. Vagyis vágassam szét őket, a belsejük üregét vájattassam ki jobban, aztán ügyes csavarszerkezettel láttassam el, úgy, hogy a legalaposabb vizsgálat se vegye észre, hogy az agancsok négy-négy darabból állnak.
– És minek kellett a preparáció?
– Kolbe kívánságára az agancsokba tettem azokat a drágaköveket, amelyeket Szutor ötvös a szelencékből, dobozokból, feszületekből kiszedett. És néhány kisebbfajta aranyrudat is.
– Hol vannak most az agancsok?
– Otthon, a lakásomon.
– A valuta is, amit Kolbe úrtól kapott?
Csend. Majd:
– Az is, igen…
Pintér elégedett volt az első eredménnyel.
– Megkínálhatom egy kávéval?
– Köszönöm, elfogadom.
A kávéig nem is nagyon beszéltek. Az alezredes ismét hagyta, hogy érjenek Pálinkásban az elmondottak, de a kávé után odafordult a főosztályvezetőhöz:
– Ismert ön egy Viktor Moser nevű, Düsseldorfi személyt? Pálinkás a fejét rázta:
– Nem. Nem ismertem.
Az alezredes most megállt előtte:
– Ismételten és nyomatékosan kérdem: ismert ön egy Viktor Moser nevű nyugatnémet üzletembert?
A főosztályvezető visszhangozta magát:
– Nem. Nem ismertem.
Pintér sajnálkozva tárta szét kezeit:
– Nagyon szomorú, hogy nem… Kérem, erőltesse meg az emlékezetét, lesz rá alkalma, hogy gondolkozzék. Pálinkás úr, önt őrizetbe veszem. A cella, gondolom, használni fog, és holnap reggel, ha ismét találkozunk, még arra a vonalra is emlékezni fog, amit Kolbe úr említett önnek s a hozzá kapcsolódó teendőkre, amelyekkel egyelőre le kellett állniok…
Pálinkás Bálintot elvezették, Pintér pedig az eddig történtekről és fejleményekről azonnal jelentést tett Bana Dénesnek.
Az ezredes is elégedett volt a kihallgatás eredményével, engedélyezte a Pálinkás-lakásban azonnal lefolytatandó házkutatást, aztán tréfásan Pintér vállára ütött.
– És most vond vissza, amit akkor gondoltál rólam, mikor azt javasoltam, hogy Bonne fényképét is azonosíttassuk a veszprémi és szegedi szállodában. Mert láttam az ábrázatodon, hogy komolytalannak tartottad az ötletet.
Az alezredes nevet:
– Hát szó, ami szó…
– Akkor fogózkodj meg, te zsaruk zsaruja! Szegeden a hotelportás, Veszprémben egy pincér és egy hotelfiú Eugéne Bonne fényképének láttán ráismert Johannes Hinsburgra!… Áll tehát Zimonyi képlete: egy módszer, egy gyilkos… Na, most nevess, pupák!