15.
Kollman Artúr háza a főváros egyik zöldövezetében volt. Kertes családi házak, kisebb villák sorakoztak itt. Balassa Péter könnyen rábukkant a keresett utcára. A keskeny, rövid utca mindkét oldalán széles törzsű, öreg nyárfák követték egymást, dús lombozatuk szinte összefonódott az úttest felett.
A nyárelői késő délután fülledt meleggel tetőzött. A nap lebukni készülő korongjának fénye a magas nyárfák tetejét söpörte. Az árnyékos utca kellemes hűvöset lehelt.
Balassa a járdához irányította kocsiját, megállt, és kikapcsolta a gyújtást. Nem szállt ki a kocsiból. Azon töprengett, érdemes-e kockáztatni, hogy elhaladjon Kollman Artúr háza előtt. Reggel ugyanis egy kis kerülőutat tett, mielőtt munkahelyére ment volna, és elhajtott a Mártírok útján levő trafik előtt. Nyitva volt, ebből sejtette, hogy Csatai István ott tevékenykedik a pult mögött. Ami a figyelmét megragadta, az egy új Zsiguli volt. A kék színű kocsi ott állt a trafik előtt, és lerítt róla, hogy nem rég került ki a Merkúr raktárából. Ebből joggal következtethetett, hogy Kollman vagy Csatai új kocsit vásárolt.
Délután ismét elhajtott a trafik előtt. Az üzlet zárva volt, és a kék Zsigulit sem látta. Furdalta a kíváncsiság nem tévedett-e. Ekkor határozta el, hogy kiugrik ide, és elhalad majd Kollman Artúr háza előtt. Hitte, hogy megpillantja majd a kék Zsigulit a kertben, a ház fala mellett levő szűk helyen.
Balassa rágyújtott. Mikor felemelte tekintetét, a cigaretta majd kiesett a szájából. Hirtelen lecsúszott az ülésen amennyire csak a szűk hely engedte.
Jó alakú, formás nő kanyarodott ki az utcából világos nadrág-kosztümben. Nem nézett sem jobbra, sem balra, hanem ruganyos léptekkel sietősen indult, Balassától ellenkező irányba.
Berec Edina volt…
Balassa sejtette, hogy a nő a legközelebbi autóbuszmegállóhoz tart. Áldotta szerencséjét, hogy Berec Edina elgondolkozva haladt. Ha csak egy kicsit is oldalt néz, észreveszi őt. Tudta, kinél tett villámlátogatást, de vajon mit akarhatott? Úgy vélte, alapos indoka lehetett, ha ellátogatott Kollmanékhoz.
Balassa néhányszor megszívta cigarettáját. Érezte, hogy lassan megnyugszik. Tervéről nem tett le, elhatározta elhajt a ház előtt. Az ujja már a műszerfalon levő slusszkulcson volt, amikor valaki megkopogtatta a kocsi karosszériáját.
A járda felőli ajtó nyitott ablakában kerek, húsos fej jelent meg, turcsi orr kíséretében.
– Huhu, hogy vagyunk – hajolt be az ablakon Tompai nyomozóhadnagy.
Balassa már túl volt az első megdöbbenésén. Levette ujját az indítókulcsról, és hátradőlt az ülésen.
– És maga, hogy van? – kérdezte.
– Előfordulgatok, előfordulgatok…
– Azt veszem észre.
Tompai kinyitotta a kocsiajtót.
– Megengedi? – vigyorgott, és beszállni készült.
Balassa kelletlenül bólintott.
A kocsi megbillent, amikor a testes férfi lehuppant az ülésre, és rövid fészkelődés után elhelyezkedett. Tompai nagy kockás zsebkendőt vett elő, és megtörölte verejtékező homlokát. Szokott öltönyében volt, amely úgy feszült rajta, mintha ki akarna pukkadni.
– Remélem, nem zavarom? Randevú? – kérdezte. Balassa megvonta vállát.
– Megyek valahová, de még van időm, és gondoltam elszívok egy cigarettát. Nem akarok egy perccel sem előbb odaérni – mondta.
– Ha engem meghívtak valahová, mindig előbb mentem, mert a magam érdekét tartottam szem előtt. Aki elsőnek érkezik a vendégségbe, nem talál letarolt szendvicstálat, meleg sört, satöbbi… Azt még szűz terület fogadja.
– Erre lakik valahol? – tudakolta Balassa, hogy szóljon valamit. Tompai egérszeme kikerekedett.
– Kinézte belőlem, hogy itt lakom? – kérdezte. – Hát ez csodálatosan hízelgő.
– Mi van ebben hízelgő?
– Hogy ezt feltételezi rólam…
– Olyan hihetetlen, hogy ezen a környéken lakjon?
– De még mennyire hihetetlen – csattant fel a nyomozó. Kezével kört írt le a levegőben. – Nézzen szét, jóember. Orvos, ügyvéd, maszek és egy sor szabad foglalkozású… Itt lakni egy rendőrtisztnek? Házat venni a havi fizetéséből? Megenged egy feltételezést? Ha ló lenne az ügetőn, nekem soha nem lenne semmi anyagi problémám. Egyszer talán még házat is vehetnék a nyereményen.
– Ha én ló lennék…
Tompai egérszeme vidáman csillogott.
– Megjátszanám tétre – mondta. – Tétre vagy helyre, egyszóval mindegy, de megjátszanám magát… És maga bejönne nekem. Úgy, ahogy ez ideig is bejött.
Balassa elnyomta cigarettáját, és egy pillantást vetett a karórájára.
– Apropó! – szólalt meg ismét a testes férfi. – Megkérhetném egy aprócska szívességre?… Ígérem, pár percről van csupán szó.
– Kérdezzen… Tompai a fejét rázta.
– Nem erről van szó – mondta. – Arra kérem, vigyen lassan végig kocsijával ezen a rövid utcán – intett fejével a nyárfákkal szegélyezett útra.
Balassa enyhe szorítást érzett gyomra táján. Mit akarhat a nyomozó Kollman Artúr utcájában? Mire kíváncsi?
– Megtehetem – mondta közömbösen –, ha csak ennyi az óhaja.
– Tudja, a lúdtalpam – mentegetőzött a testes férfi. – Kocsihoz meg csak szolgálati úton jutok. Szerencse, hogy magába botlottam.
Balassa indított, és miközben megfordult az úttesten, a nyomozóból ömlött a szó.
– Bevallom, nagyon féltékeny természetű vagyok – magyarázta. – Hiszen tudja, a púp a homlokomon, összeütközés az asszonnyal. Nos, a feleségem azt magyarázza, hogy fogorvoshoz jár. Egy héten kétszer. Persze faggatóztam: kibökte a címet, és leírta a házat. Odavetette: nézzem meg, ha kíváncsi vagyok rá… Mármint a házat nézzem meg, hogy igazat beszél-e. Most megnézem a magam megnyugtatására. Ennyi az egész.
Balassa szó nélkül végighajtott a rövid utcán. A kék Zsiguli ott állt Kollman Artúr kertjében.
Balassa figyelmét nem kerülte el, hogy a nyomozó lapos pillantást vet a házra. Az utca végén el akart kanyarodni, de a testes férfi karjára tette a kezét.
– Még egyszer tegye meg – kérte. – Kissé gyorsan hajtott, és rosszul láttam.
Balassa eleget tett a kérésnek. Most már maga is meggyőződött, hogy a nyomozót Kollman Artúr háza érdekelte vagy a kék Zsiguli. Visszaérkeztek oda, ahonnan elindultak.
– Nagyon köszönöm – mondta a nyomozó, és a kezét nyújtotta. Balassa elfogadta a kézfogást, aztán megszólalt:
– Nehogy azt higgye, hogy sikerült átvernie… Ez hivatalos szaglászás volt.
Tompai vigyorgott.
– Hiába minden – tárta szét kezét. – Nem tudok hazudni. Balassa megvonta a vállát.
– Na jó – folytatta a testes férfi kíváncsi voltam itt valamire. Tudja, a Szántai ügy… Itt lakik egy ismerőse. Szántai mindig nála vásárolt külföldi cigarettákat, amelyeket főnökének szállított volt munkahelyére. Most Szántai ismeretségi körét kutatom.
– Még mindig nincs meg?
– De már megvan… Három méterre a föld alatt. Ugyanis eltemették. Balassa arcán egy izom sem rándult.
– Meghalt? – csodálkozott.
– Meg bizony…
– Mi történt vele?
Tompai megvakarta tokáját, majd megigazította nyakkendőjét, mintha táncba indulna.
– Cserbenhagyásos gázolás – mondta. – Ha tudni akarja, azt is elárulhatom, hogy egyik ismerősét gyanúsítjuk, mivel Szántai a kérdéses napon egy ismerősével indult valahová. Hogy ki ez az ismerős, még halvány dunsztunk sincs. Szántai motorral ment, az pedig kocsival. Valahogy elütötte. Persze, mindez csak feltevés.
– Én is ismertem Szántait, és nekem is kocsim van. Tompai elhúzta a száját, mint aki ismert viccet hall.
– Magát kiszelektáltam – mondta.
– Köszönöm…
– Ne köszönjön semmit… Már a múltkor megnéztem az első sárhányóit. Nincs azokon egy karcolás, egy friss javítás sem. Ennek köszönhet mindent.
Balassa megbiccentette fejét.
– Értem – mondta.
Tompai kikászálódott a szűk első ülésről.
– Minden jót, mérnök úr – köszönt, és kacsázó léptekkel megindult, amerre korábban Berec Edina is tartott, az autóbuszmegálló felé.
Balassa Péter nem vesztegette tovább az idejét. Elege volt a meglepetésekből. Egyenesen hazahajtott. Miután a ház előtt lezárta kocsiját, a közeli közértben hideg vacsorát vett. Felment a lakására, és a vásárolt élelmiszert a jégszekrénybe helyezte.
Sötétedni kezdett, amikor kilépett a ház kapuján. Megígérte Kis Máriának, hogy érte megy az edzésre. Pontban hét órakor Óbudán fékezett egy sportpálya előtt. Még a motort sem volt ideje leállítani, máris feltűnt a lány hatalmas táskájával. Egyedül lépett ki a kapun.
– Szervusz, Péter fiam – huppant az ülésre, és becsukta az ajtót. Egy karmozdulattal hátra dobta a nehéz táskát. – Milyen pontos voltál – áradozott. – De siettem, a többiek még a tus alatt nyaralnak.
– Hová menjünk?
– Bárhová, csak abba a lebujba ne.
Kis Mária nem tudott megbékélni a Csipcsup eszpresszóval. Balassa a Bem rakparton fékezett egy parkolóhelyen. A metróállomás tőszomszédságában levő elegáns cukrászdába tértek be. Egy kis sarokban kaptak helyet, az ablaknál. Balassa a lánynak két üveg kólát rendelt, magának csak kávét.
– Képzelem, hogy festek ezzel a csatakos hajjal – mondta a lány, és elrendezte hosszú fürtjeit. – Különben Pistának is tetszik, azt mondta, sokkal nőiesebb vagyok – célzott az edzőre.
– Én már régen tudtam, hogy teljesen nőies vagy. Nemcsak most, mióta elhagytad a copfot.
Kis Mária egy hajtásra kiürítette poharát, majd a másik üveget is kitöltötte.
– Na ne mondd – incselkedett. – És pontosan mióta tudod ezt?
– Mindig is volt szemem, ha nem tudnád.
– Tehát stíröltél…
– Számba vettem alkatrészeidet, és úgy láttam, minden megvan, ami a nőies fogalomhoz kell.
Kis Mária az asztalra könyökölt, és két kezét összekulcsolva megtámasztotta rajta az állát.
– Néha azon gondolkozom, ha fiú lettem volna, barátok lennénk-e? – mondta.
Balassa nevetett, és kiitta maradék kávéját.
– Nyugtalanul alhatsz – jegyezte meg.
– Mintha nem tudnád, hogy alszom – csattant fel a lány.
– Keresztbe az ágyon…
Kis Mária elnézett, aztán visszatért a tekintete.
– Szerettem volna fiú lenni – dünnyögte. – Csak akkor nem tudnám, hogy most mi lenne veled… Biztos másnak csapnád a szelet.
– Hát neked semmiképpen sem – kacagott Balassa.
A szomszéd asztaloktól többen feléjük néztek. Kis Mária elpirult, arcán a szeplők izzani látszottak.
– És kinek udvarolnál? – kérdezte kisvártatva. – Ki vele, Péter fiam… Balassa összehúzta a szemét, úgy tett, mintha erősen gondolkodna.
A lány rászegezte mutatóujját.
– Berec Edinára ne gondolj – figyelmeztette. – Ö az enyém lenne, lecsapnám a kezedről.
– Na ne mondd…
– Lecsapnám a kezedről, bizony.
– És miért?
Kis Mária komolyan nézett.
– A legjobb nő a vállalatnál – mondta. – Persze csak utánam, mivel minden szentnek maga felé hajlik a keze… Ma ott ücsörgött nálam egy jó félórát.
– Biztos azért, mert arra gondolt: mi lenne, ha fiú lenne, és akkor neked csapná a szelet.
– Pukkadj meg – legyintett a lány. – Kollmant hívogatta, míg sikerült megkapnia… Aztán hosszan vitatkozott vele valamin. Nem tudom miről lehetett szó, de Edina nem nagyon akart kötélnek állni. Végül beleegyezett, hogy ott lesz.
– Hol lesz?
Kis Mária a fejét rázta.
– Azt nem tudom, hogy hol lesz – felelte. – A válaszából csak ezt vettem ki. Azt mondta Kollmannak, hogy siet. Láttam rajta, nem rajongott a dologért.
– Az ő dolguk.
– Lehet, hogy Edina nem akar részt venni a bulin… Mindenesetre sajnálom, ha nem lenne ott.
Balassa egy pillanatig kivárt, aztán megszólalt:
– Neked már szóltak erről?
– Még nem… De tudom, hogy e hét végén lesz, szombat este.
– Honnan tudod?
Kis Mária felrántotta a vállát, és titokzatos arcot vágott.
– Hallgatóztam, de el ne árulj – mondta. – Palásti beszélt telefonon az öreggel ma délelőtt. Történetesen éppen be akartam menni az irodájába, de megvártam, míg befejezi a beszélgetést. Azt felelte Kollmannak, majd szól a társaságnak. De még nem szólt senkinek sem.
– Kollmanék vityillója Almádiban van – folytatta révedezve. – Balaton, lágy meleg este, halk zene és pezsgő… No meg te, Péter fiam, tetőtől talpig. Azt hiszem, ez éppen elég nekem. Ha sejtésem nem csal pityókás leszek.
– Szépnek nézek elébe – jegyezte meg lemondóan Balassa.
– Csak egy icipicit leszek pityókás, Péter fiam… Csak annyira, hogy egy kicsit küszködnöd kelljen velem. Mert már elkényeztettelek. Hozzászoktattalak, hogy egy kicsit sem kell velem küszködnöd… Úgy szeretném, ha küszködnél velem. Csak egy pindurit. Elvégre felszabadult leszek.
– Mintha ez ideig más lettél volna.
– Nem kell annyit hajtanom, és ez lényegesen hozzájárul kedélyállapotom javulásához… Készen leszek a melóval.
Balassa cigarettára gyújtott.
– Befejezted a próbákat az öntvénymintákkal? – kérdezte.
– Hajaj… Azok hol lesznek már szombaton.
– Majd leesik valami célprémium.
Kis Mária félresimított homlokából egy rakoncátlan tincset.
– Palástinak biztos leesik – mondta. – De nekem, a kis ürgének nem hiszem, de miért is esne le valami?
– A jobb keze voltál…
– Engem az érdekel, hogy lazíthatok majd. Legalább jobban rajtad tarthatom a szemem odabent. Szinte ki sem mozdulhattam az alkotóműhelyemből. De ne félj, szerdán lehúzom a rolót.
– Azt mondtad, szombatra lesztek csak készen.
– Hivatalosan.
– És nem hivatalosan?
– Már szerdán… Dobhatom ki azt a sok öntvénymintát. Palásti így rendelkezett. Nem akarja, hogy rajtunk kívül bárki is megtudja. Gondolom, megfelelően akarja tálalni az eredményt, bombasztikusán… A direktor miatt teszi, mert az csak szombat reggel lesz bent. Elsőnek talán vele akarja közölni, hogy a dolog sikerült, így aztán Palásti a hatást is besöpri tarsolyába, amelyet váratlan bejelentése fog okozni.
Később közömbös témákról váltottak szót. Kilenc óra volt, amikor kijöttek a cukrászdából. Balassa hazavitte a lányt, és maga is hazatért. Éppen lakásának ajtaját nyitotta, amikor megszólalt a telefonja. Az hitte, Kis Mária hívja, de azonnal ráismert Berec Edina hangjára.
– Végre – hallatszott a nő megkönnyebbült hangja a telefonba. – Már régóta hívlak, de hiába csengettem.
– Most bújtam be a barlangomba… – Balassa hirtelen ötlettől vezérelve ezt mondta: – Láttalak ma… Éppen a huszonnégyes autóbuszra szálltál fel, amelyik befelé jött a városba. Én pontosan ellenkezőleg haladtam… De lehet, hogy tévedek, mert egy villanás volt az egész, és nem is te voltál.
– Délután fél hatkor…
– Igen.
– Én voltam – mondta a nő kissé felemelt hangsúllyal.
– Akkor nem tévedtem. Sajnálom, hogy nem befelé tartottam, mert akkor leszedtelek volna a legközelebbi megállóban arról a buszról.
Rövid szünet következett.
– Szeretném, ha egy kicsit ráérnél – szólalt meg a nő.
– Most?
– Igen most… Szeretnék valamit megbeszélni veled, ami nekem fontos. Egy lényegtelennek tűnő dolog, de én problémát csináltam belőle.
Balassa Péter az órájára nézett. Fél tíz volt.
– Van valami kajád? – kérdezte a nő.
– Van… Felvágott, és egyéb hideg nyalánkság. Berec Edina rövideket lélegzett.
– Megyek – mondta határozottan. – Semmi kajám nincs itthon, ráadásul éhes vagyok, ígérem, nem fogok félni, hogy valaki megláthat a házban. Taxiba vágom magam, és percek alatt ott vagyok…
Máris kattant a készülék.
Balassa egy csomó szendvicset készített, és italt vett elő. A szobában tálalt fel. Mikorra végzett, megérkezett Berec Edina. Világoskék farmernadrág, és hasonló blúz volt rajta fémgombokkal. A kezében pénztárcáját szorongatta, mintha csak a sarokra ugrott volna le vásárolni. A tárca púpos volt a benne elhelyezett lakáskulcstól.
Berec Edina a széles heverőt választotta. Mikor meglátta a szendvicseket, letette pénztárcáját, és összecsapta a kezét.
– Úristen – csodálkozott. – Ki fogja ezt mind megenni? Balassa leült mellé.
– Egy éhes nőt várok – mondta.
– De ennyit?
– Itt vagyok én is – mondta Balassa. Előbb egy pohár konyakot töltött.
Berec Edina éppen csak belekóstolt, aztán egy szendviccsel kezdett bajlódni. Különösebb izgalom nem látszott rajta, de a tekintete nyugtalan és gondterhelt volt.
Balassa a második szendvics után megszólalt:
– Merre jártál olyan messze?
– Artúr bácsiéknál voltam… Hívott, hogy menjek ki hozzájuk. Nem szívesen tettem, de mindegy… Remélem, nem zavarlak, amiért idejöttem.
– Ugyan, Edina…
– Úgy éreztem, hogy itt nyugodtabb leszek, azért döntöttem így. Találkoztál Marikával?
Balassa lenyelte a szájában levő falatot.
– Igen… Most vittem haza az edzésről – mondta.
– Említette, hogy érte mész… Sejtettem, vele vagy, amikor hiába csengettem telefonon – mondta a nő. Megtörölte szalvétával a kezét, aztán feljebb csúszott a heverőn, és hátát megtámasztotta a faliszőnyegen. – Nem hoztam magammal cigarettát.
Balassa egy doboz Marlborót vett elő.
– Parancsolj – nyújtotta a feltépett dobozt.
Berec Edina elmosolyodott.
– Ezt honnan szerezted? – kérdezte. Kivett egy cigarettát, és mielőtt Balassa tüzet adott volna, rágyújtott az asztalon levő öngyújtóval.
– Jobb napokra spejzoltam el a kedvedért. Te is ezzel kínáltál. – Elvette a hamutartót, és a nő keze ügyébe helyezte.
Berec. Edina mélyet szívott a cigarettából, és elgondolkozva fújta ki a füstöt.
– Még nem tudod, de közlöm veled, hogy szombaton Artúr bácsi pofavizites bulit csinál a nyaralójában – mondta csendesen. – Erre mindenki hivatalos, már úgy értem, aki Tiboréknál is ott volt.
– Nekem senki sem szólt – vetette közbe Balassa.
– Tibor majd szól… Ő a hopmester. Balassa felfalt még egy szendvicset.
– Micsoda? – nézett értetlenül.
– Hát a hopmester, aki összecsődíti a népet.
– Értem… Akkor ismét egy szép éjszakának nézünk elébe. De úgy tudom Kollmanék nyaralója a Balatonnál van.
– Almádiban. Mi ebben a baj… Balassa megvonta a vállát.
– Baj éppen nincs – mondta. – De egy átbulizott éjszaka után jöjjünk egyenesen haza?… Gondolom, egyszerre indulunk, és kocsik szerint elosztjuk a bandát. Te velem jössz, és Marika is.
Berec Edina fejét rázta.
– Én nem megyek – mondta. Balassa felkapta a fejét.
– Nem jössz?– kérdezte.
– Már úgy értem, nem veletek megyek…
– Mindegy, jössz, az a lényeg… Nos, hol fogunk ott annyian aludni? Azt hiszed, hajnalban mindenki felkerekedik, és irány vissza Pestre? Vagy akik a kocsijukkal jönnek, és fuvarozzák a többit, egy kortyot se igyanak?
Berec Edina elnyomta félig szívott cigarettáját.
– Az Auróra szállóban van elég hely – mondta. – Előszezonban félig üres a szálló, az árak is szolidak. A többség ott foglal majd szobát.
– Így igen – bólintott Balassa. Rágyújtott egy Marlboróra. – Te kivel utazol?
Berec Edina kelletlenül elhúzta a száját.
– Éppen erről van szó – mondta. – Erről akartam veled beszélni. Azt akarom, hogy legalább te tudd, mi velem a helyzet. A többiek úgysem érdekelnek. Túltettem magam rajta.
Balassa megrázta a fejét.
– Egy kukkot sem értek – nézett a nőre. – Milyen helyzetben leszel?… Talán arra kértek, hogy a hangulat tetőfokán egy vetkőzőszámot mutass be?
– Ne csacsiskodj, Péter…
– Nem tudok más kellemetlen helyzetet elképzelni, amelybe belekerülnél. Bár őszintén megvallom, féltékeny lennék, de vitathatatlan, te lennél az est fénypontja.
Berec Edina ismét rágyújtott, aztán megszólalt:
– Artúr bácsi arra kért, hogy a buliján legyek a kísérője egy ismerősének… Azt mondta, a hétvégén külföldről egy jó ismerőse érkezik. Az illető egy portugál üzletember.
– És ez olyan nehéz?
– Így szimplán véve nem nehéz… De van, ami duplává teszi, és az már nehéz. Ugyanis együtt érkezem a külföldi ismerős kocsijával a nyaralóba. Artúr bácsi azt akarja, úgy mutassam be a társaságnak, mintha az én ismerősöm lenne. Hát nem fura?
Balassa értetlenül nézett.
– Ezt magam sem értem – mondta. – De hát mivel magyarázza ezt Artúr bácsi?
Berec Edina mélyen leszívta a füstöt.
– Kért, hogy értsem őt meg – mondta. – Bevallotta, kíváncsi Tibor kísérletére, és ha a külföldi ismerős egész este ott lóg a nyakán, nem tud erről szót váltani Tiborral. Úgy gondolta, majd én lefoglalom a portugál üzletembert, esetleg elviszem sétálni a Balaton partra, vagy mit tudom én…
– A másik része a dolognak – folytatta – Artúr bácsi részéről. Tart attól, ha netán Tibor megtudja, hogy a külföldi vendég az ő ismerőse, akkor begubózik. Így Artúr bácsi nem tudja kielégíteni kíváncsiságát… Szó szerint ezeket mondta nekem. És azt is, hogy míg dolgozott, maga is sokat töprengett hatásos korrózióvegyszer előállításán, de ez nem sikerült neki. Ezért az érdeklődés.
– Bízhatta volna ezt Csataira is, sőt el sem kellene hozni ezt a pasast. Egyenesen Csataira bízza, hogy vigye el a Várba, esetleg a Mátyáspincébe vagy mit tudom én, hova.
Berec Edina a fejét rázta.
– Nem, ő azért is rám bízta – mondta. – És nekem ez nem tetszett. Kért, könyörgött… Végül beadtam a derekam, amikor azzal érvelt, hogy ennyit megtehetek, és célzott az állásomra, amit neki köszönhetek… Elárulom, miért tiltakoztam emiatt. Elsősorban is tudod, mit jelent, ha egy ilyen baráti társaságban megjelenek egy külföldi öreg szivarral. Még ha máshol látnak, egye a fene. De ha elcipelem egy baráti társaságba is, joggal gondolhatják, a szeretője vagyok, külföldi pasasokkal foglalkozom. Sokan akarták a vállalatnál, hogy a szeretőjük legyek. Ezek a hiú férfiak most kapva kapnak az alkalmon, és nemcsak kibeszélnek egymás között, de terjesztik is majd a pletykát. Ráadásul ugyancsak az Aurórában foglaltat szobát Artúr bácsi ennek a portugál pasasnak is. Ez aztán tökéletes rájátszás a kezdődő pletykára.
Balassa közömbös arccal ingatta fejét.
– Mi a fenének keverte így meg a kását a te Artúr bácsid? – kérdezte. – Ha ilyen előkelő vendége van, miért nem mondta le a buliját. Vagy pedig megtartja a bulit, és ő hozza el a pasast, vagy, mint már említettem, Csataira bízza… De abban sincs igaza a te Artúr bácsidnak, hogy óvatoskodik. Vajon ki, mit hinne?… Senki sem hinne semmit. Amiért az a portugál ott lődörög a társaságban italát kóstolgatva, vagy a protézisét csikorgatva a hideg tálakon, a te Artúr bácsid nem tud beszélgetni másokkal? Palástival, ha éppen erre a beszélgetésre feni a fogát?… Te, Edina, minek tulajdonítod mindezt?
– Már nem is tudom… A legszívesebben azt hinném, hogy férjhez akar adni, de erről szó sincs. Nem vagyunk mi olyan jóban.
– Valami elképzelésed csak van…
Berec Edina legyintett, aztán egy szendvicset kezdett majszolgatni.
– Egyszerűen a kíváncsiság emészti Tibor eredményei után. Ez érthető, hiszen ő is vegyész, és nem is akármilyen vegyész volt… Talán attól fél, hogy Tiborral történő beszélgetése kudarccal végződhet a már említett okok miatt.
Balassa lapos pillantást vetett.
– A te aggályaid, Edina, sokkal elfogadhatóbbak – mondta. – Viszont a helyedben nem fognám fel bosszantónak a dolgot.
– A pletykával meg ne nagyon törődj – folytatta. – Abban viszont igazad van, ha egy szűk körű társaságban idegent viszel, joggal gondolhatják, hogy közel áll hozzád. Afelett sem lehet elsiklani, hogy a pasas ugyanabban a szállodában lesz. Mindezeket azonban ne fogd fel tragikusan… Elsősorban nem leszel majd egyedül a pasassal. A társaságban feloldódnak a dolgok, majd én is mellétek csapódok. Másodsorban nekem van rokonom Almádiban. A buli után alszom nála egy kicsit. Marika viszont az Aurórában lesz, ott foglalok neki szobát. Azok mind kétágyasak. Aludj nála. Látják a többiek, hogy ketten vagytok, mégis más, mintha egyedül lennél egy szobában. Így talán sikerül kihúzni a pletyka méregfogát.
Berec Edina rövidet sóhajtott, lerúgta cipőjét, és felhúzott lábbal a heverőre kuporgott.
– Másnap veletek jövök vissza Pestre – mondta tömören.
– A pasast és téged ki hoz le?
– A kocsijával jövünk.
– Bemutatták már?
Berec Edina a fejét rázta.
– Csak pénteken érkezik – mondta. – Artúr bácsival a Royalban találkozunk vele, amikor bemutat neki. – Hosszan bámult maga elé, ujjával nyugtalanul babrálta a díszpárna rojtját.
Balassa konyakot töltött, aztán megemelte poharát.
– Ne problémázz már ezen – kérlelte. Berec Edina egy hajtásra kiitta poharát.
– Te, Péter – fordult szembe Balassával. – Az egész dologban valami azért nem tetszik nekem… Konkrétan nem tudom mi az, még csak a gondolatomban sem motoszkál semmi, de itt belül – mutatott mellére – valami szorongást érzek… Nem kívánom ezt a bulit, ezt az egész helyzetet.
– Rossz az előérzeted?… Sebaj, lesz majd jobb is.
– Ez nem olyan könnyű, talán azért nem könnyű, mert nem tudom megmondani, mi az… Ilyen érzés bujkált bennem, amikor levittél a tanyára Irénke nénihez, és nem találtuk ott. Ez volt bennem akkor is, amikor a levelet kerestem a konyhámban. És most is ez van bennem. Irénke néni azóta sem jelentkezett, még csak a levelemre sem válaszolt.
Balassa gyengéden átkarolta a nő vállát.
– Ideges vagy – mondta. – Majd megnyugszol.
– Majd elválik…. Nem tudom, miért tartok attól a szombati éjszakától, de majd elválik.
– Biztos vagyok benne, hogy jól fogod érezni magad – jegyezte meg Balassa.