16.
Mire Hód Egerbe ért, Szeretneki őrnagy már megkapta a főkapitányság vezetőjének utasítását Temesi Pál kihallgatására vonatkozóan.
– Itt akarod vagy elviszed?
– A kinti környezet célravezetőbb.
– Kísérőt adjak?
– Köszönöm, nem.
Hód az őrnagy szobájában várta meg, míg az őrizetest felvezetik. Közben Szeretneki Temesiről informálta:
– Nagyon összement. Az a bizonyos bugylibicska hozzá képest délceg dalia. Éjszaka sír, egyébként magába roskadva ül a cellájában, a kihallgatásokon is apatikusan viselkedik.
– Gondolom érthető, nem?
– Persze, persze. Most kezd tudatára ébredni, hogy mi történt… Temesi Pál valóban önmaga árnyéka volt. Kinézetre is legalább tíz évet öregedett, erős borosta övezte arcát, kialvatlan, vörös szemei alatt nagy, fekete karikák. Szeretneki elküldte a felvezetőt, Hód mosolyogni próbált.
– Megismer? – kérdezte. Temesi szótlanul intett.
– Kérem, szeretnék magával beszélni, Temesi úr. De nem itt. Jöjjön velem, kimegyünk a városba.
Temesinek erre sincs egy szava se, Hódnak meggyőződése volt, hogy ha most kihirdetnék előtte a halálos ítéletet, azt is ilyen rettenetesen minden-mindegy módon fogadná.
A kocsiban Hód maga mellé ültette előre és beszélgetést kísérletezett.
– Hová akar menni? Valami kedvenc hely? Tardos? Szépasszonyvölgye vagy jó lesz egy étterem?
Az igazat megvallva Hódnak ez utóbbi tetszett volna a legjobban, hiszen mindjárt fél tizenkettő. így, hogy Temesi változatlanul néma maradt, megállt egy csendesnek ismert borozó előtt. A sarokba ültek, hátra, ahol nem volt vendég.
– Tisztán, vízzel? Valami ételt? Az őrizetes egy szóval válaszolt:
– Vízzel.
Aztán, hogy ivott néhány kortyot, Hód pedig felhörpintette a kávét, idejét látta, hogy megkezdje főnöke parancsának végrehajtását.
– Amint vettem észre, Temesi úr, megismert. Meg kell mondanom, hogy furcsa találkozásaink voltak. Ne csodálkozzék rajta, ami önnel történt elég magyarázat arra, miért kísérte önöket figyelemmel a Belügyminisztérium.
Temesi most egyenesen ránézett:
– Kicsoda maga? És mit akar?
– Fodor Imre főhadnagy vagyok a Belügyminisztériumból. Felfedem magam, másként nem lenne értelme a beszélgetésünknek. De ígérje meg, hogy senkinek sem árulja el kilétemet. A jövőben sem. Előrebocsátom, hogy amit most hallani fogok magától, azt fel fogom használni. Elsősorban az ön érdekében. Azért kérem, saját érdekében kérem, hogy őszinte legyen hozzám, és őszintén válaszoljon a kérdéseimre. A művésznőt nagyon sajnálom és, ha ez némi vigaszt nyújt, akkor fogadja részvétem.
Temesi szeme egyszeriben megtelt könnyel. Látszott, jólesik neki az emberi hang, a Hódból áradó együttérzés.
– Köszönöm… – suttogta.
Hód rágyújtott, kínálta Temesit is. De az intett, hogy köszöni, nem él vele.
– Két olyan tanú van Temesi úr, aki látta és vallotta, hogy maga civakodás vagy dulakodás közben lelökte a művésznőt a szikláról.
Temesi megdöbbent:
– Lelöktem?
– Fritz Kolbe és a helyi plébános vallomása szerint.
– Hazudnak.
– Rendben, hogy hazudnak, de nem mutatták meg a tanúvallomásokat önnek, amikor bejelentették, hogy előzetes letartóztatásba helyezik?
A vörös, kialvatlan szemek pillanatra lecsukódtak.
– De.
– Akkor?
– Lehet, hogy nem hiszi el, de nem láttam én abból semmit. Különben is olyan mindegy volt, hogy mit tesznek elém, mit kell aláírni, mi lesz velem… Eddig tartott az élet, uram. Pont. Vége.
Temesi maga elé meredt. A homályos sarokban még öregebbnek látszott.
– Kérem, hogy nagyon koncentráljon arra, amit felel most. Azon a napon, amely olyan rosszul végződött, mikor és hogyan találkozott a művésznővel?
A férfi valóban a történtekre akart összpontosítani. Lassan, töredezetten, de összefüggően kezdte mesélni, hogy tíz órára beszélték meg a találkozót az erdőgazdasági elágazásnál, a természetvédelmi jelzőtábla melletti turista pihenőben.
– A maga ötlete volt vagy a művésznőé a kirándulás? Nem is annyira a kirándulás, hanem a hely.
– Azé a szemété.
– Fritz Kolbét gondolja?
– Igen. Merthogy neki elintéznivalója van a plébánossal a kápolnában.
– Ezt a művésznő mondta?
– Igen.
– S aztán?
Találkoztak. Elizabeth Blumét Kolbe hozta a kocsiján. A nő igen feldobott állapotban érkezett, Temesi nyakába ugrott, s teljes súlyával csüngött rajta, mint egy gyerek. Kacagott, vibrált, körülfutkosta a jelzőtáblát és a padot.
– Italos volt?
– Inkább mámoros. Italszagot nem éreztem rajta. Kolbe láthatta, hogy csodálkozom Lizett viselkedésén, mert azt mondta: semmi baj, a művésznőt gyerekkorában fejsérülés érte, néha szokott ilyen felspannolt lenni. Ha nagyon nem bírnék vele, akkor van Lizett táskájában nyugtató, adjak neki.
– Gyógyszer?
– Egy spray. Be kell lehelni és megnyugszik.
Hódnak ismét uralkodnia kellett magán, hogy fel ne ugorjék.
– Biztos ez? Spray?
– Csak egy picit kell a szájába spriccelni, és az megnyugtatja.
– És sor került rá?
Temesi Pál igent intett. De előbb még történt egy és más. Most már folyamatosabban, de az ismételt élmény hatására zaklatottabban mondta a történetet Temesi. Azt tervezte, hogy a kék út mentén elgyalogolnak a legközelebbi turistaházig, és ott töltik majd az éjszakát.
A főhadnagy kénytelen volt ismét közbekérdezni:
– És miért nincs mindebből egyetlen szó sem a vallomásában? A férfi vállat vont:
– Nem kérdezték. Csak az érdekelte a rendőrséget, hogy mit csináltunk a sziklatetőn… Különben is, mindegy.
– Az istenfáját, dehogyis mindegy! – pattant hirtelen Hód. – Mindegy magának, hogy tíz évet ül, vagy egyet, vagy egyet se? – Aztán rájött, hogy heveskedéssel semmire se megy, hát elnézést kért. – Fel szeretném rázni Temesi úr ebből a letargiából, mert egyre inkább meggyőződésem, hogy a vallomás hiányosan van felvéve…
Temesi tovább mondta az eseményeket. Felgyalogoltak a tetőre. Útközben Lizett, mint egy pillangó, mint egy gyönyörű, sárga pillangó repdesett virágtól virágig, és minden bokor alá be akart feküdni a férfival.
– Nem lehetett vele bírni. Le akart vetkőzni, és engem is ruhátlanul akart látni… Engem feszélyezett a dolog, hiszen bármikor járhattak arra. Apa és lánya, gondolhatták volna. Vagy egy öreg szatír és a fiatal pillangó… Birkóztunk. Azazhogy fekve játszottunk. Lizett magára húzott, és akkor eszembe jutott Kolbe. Amit Kolbe mondott. Erről a viselkedésről. Várj, Lizett, mondtam neki, itt van ez a spray, lehelj belőle egy kicsit. Akkor megnyugszol… Éppen csak egy cseppet spriccelt belőle a szájába, aztán eldobta. Megnyugodott. Tényleg megnyugodott. És elkezdett sírni. Úgy éreztem, azért sír, mert boldog… Gyere, mondta, gyere, gyere, a tiéd akarok lenni… Most, itt azonnal…
Temesinek elcsuklott a hangja. Ivott a spiccerből. Nagy nehezen tudta csak folytatni. – Mondtam már, hogy feszélyezett a tudat, hogy bármikor megláthatnak bennünket. Lefejtettem magamról a karjait, felálltam, Lizett is felugrott, vissza akart rántani. Én nem hagytam. Tényleg úgy nézhetett ki messziről, mint a dulakodás. Ha nem akarod, akkor én repülök… kiáltotta. De már akkor az orom szélén állt. Lizett!… Lizett!… Késő volt. Lizett lezuhant… – Temesi hangtalanul sírt. Hód várt egy kicsit, aztán halkan kérdezte:
– A spray? Mi lett vele?
– Eldobta… Lehet, hogy még mindig ott van. Ha meg nem találta valaki.
A főhadnagy Temesi karjára tette a kezét.
– Nyugodjék meg… Elég, ha azt mondom, hogy még ma kiengedik? Új jegyzőkönyvet vesznek fel, abban mindazokat elmondja, amiket most nekem, és szabadlábra helyezik…
Visszamentek a főkapitányságra. Hód röviden közölte a tényeket Szeretneki őrnaggyal, aztán megkérte, hogy menjenek ki a helyszínre Temesivel, és próbálják megkeresni az eldobott sprayt. Legszívesebben ő menne, de időre vissza kell érnie a fővárosba.
Indulás előtt azonban szerette volna a jó hírt közölni Bana ezredessel, hiszen tudta, hogy főnöke feltétlenül kedvező fejleményt vár tőle. Közvetlen vonalon hívta az ezredest.
– Etuka, legyen szíves, kapcsoljon a főnökhöz.
Piciny kattanás és:
– Tessék, főhadnagy. Valami baj van?
– Jelentem semmi. Azt hiszem, valamit késni fogok, most tudok csak indulni.
– És? Szabadlábra helyezteti?
– Igen.
– Gratulálok, fiam… Mikorra ér fel?
– Nyomom a gázt, ezredes elvtárs.
– Csak vigyázzon magára, inkább késsen egy órát, semmint baja történjék.
Bana, mikor letette a telefont, mintha kicserélték volna. Örömmel kiabált ki a titkárságra:
– Titkárnők gyöngye, ide figyeljen! Három helyett fél négyre trombitálja össze az osztályvezető elvtársakat. És főzzön majd mindnyájunknak egy jó kávét…
Hód tényleg fél négyre érkezett. Bana szobájában ott ült a vezérkar, teljes létszámban.
– Ezredes elvtárs jelentem… – kezdte volna szabályszerűen Hód, de Bana leintette:
– Pihenj. Álljon, hallgasson, ne jelentsen. A kérdéseimre fog válaszolni… Tudja, miért áll most? Ezt érdemli az, aki megdolgoztatja a főnökét. Egész éjjel itt ültem az akták mellett, és kerestem maga helyett a művésznő halálának tettesét. Vagy legalábbis megpróbáltam Temesi helyett mást találni… Nos, adtam hat órát magának, főhadnagy egy parancs végrehajtására. Nevet kérek: ki a gyilkos vagy gyilkosok? Ki vagy kik gyanúsíthatok?
Hód részletes jelentést adott Temesi Pál kihallgatásáról, vallomásának újrafelvételéről, és arról, hogy megkérte az egri kollégákat a spray felkutatására.
– Közöltem velük… – mondta –, hogy a nyomozás szempontjából igen fontos a spray. Mintahogy valóban az is. Elizabeth Blume nem volt kábítószer-élvező, ezt a néhány találkozásunk alkalmával megállapíthattam. A Temesivel való randevúra mégis mámorosan érkezett, amely mámor semmiképpen sem származhatott szesztől, mert azt Temesi a nő leheletén okvetlenül megérezte volna. A kábítószer mellett szól a spray, az újabb befecskendezés, amelytől Blume kisasszony előbb sírni kezdett, majd szeretkezni, s végül is repülni akart. Kolbe természetesen tudott a spray drogos voltáról, nemhiába adta be Temesinek a fejsérüléses mesét, és tanácsolta a „nyugtató” használatát. Természetesen a boncolási jegyzőkönyv majd tisztázza, mekkora és milyen összetételű dózis volt a művésznőben. És, ha a sprayt megtalálják…
Bana közbeszólt:
– Nem akarom félbeszakítani, fiam, de… – lenyomta a titkársági készülék gombját. – Etuka, legyen szíves, hívja nekem Szeretneki őrnagy elvtársat a Heves megyeitől… – Aztán a főhadnagyhoz szólt. – Folytassa, kérem.
Hód már inkább a kétségeiről, tisztázatlan problémáiról beszélt.
– Csak azt nem értem, ezredes elvtárs, hogy Kolbe honnan tudta előre, hogy Temesiék kirándulása tragédiával végződik majd? Hogy a spray végül is olyan kábulatba ejti a táncosnőt, hogy lerepül a szikláról? Merthogy tudta vagy legalábbis sejtette, az biztos. Hiszen ő nézte ki és ajánlotta a helyet, páholyt váltott magának azzal, hogy a plébánost felrendelte a szemközti kápolnához, ahonnan gyönyörűen végigkísérhette az eseményt, amelyről, mint koronatanú vallhatott, saját érdekeinek megfelelően a rendőrségen.
– Véleményem szerint… – gondolkodott hangosan Bana Dénes –, Kolbe nem tudott bizonyosat. Nem tudta előre a játék kimenetelét. Kolbe csak azt tudta, hogy a táncosnő kábítószer hatása alatt áll majd, ami közben sok minden történhet. Például… – az ezredes mintha rájött volna valamire, hirtelen felélénkült –, például Bonne, ugye, az árnyék, a gorilla szépen fellopózkodhatott volna a tetőre, hiszen ott dekkolt a kőbánya másik oldalán az XX-es kocsiban, és a művésznő sem magától ugrott volna le a mélybe. Kolbe pedig változatlanul vallotta volna, mint szemtanú, hogy Temesi Pál volt a tettes.
Úgy látszik, az ezredes fejtegetése a többiekre is serkentőleg hatott, mert azt mondta Pintér alezredes:
– Kolbe indítéka világos. Elizabeth Blume túlságosan sokat tudott, illetve sejtett róla. Kolbénak kezdett kellemetlen lenni, főleg a rendőrségi fenyegetéssel is, üzleti ügyeit is keresztezte ittmaradási szándékával, nem beszélve arról, hogy rájöhetett: a Csathó grófok híres-nevezetes vagyona már nem lehet az övé. Legjobb tehát megszabadulni, mielőbb megszabadulni a nőtől, de úgy, hogy ugyanakkor Temesi Pál is börtönbe kerüljön, nehogy lépéseket tehessen ellene.
A telefon felbúgott. Bana türelmetlenül kapta fel a kagylót:
– Tessék. – A többiek roppant csendben figyeltek a beszélgetéstöredékekre. – Szervusz, Eretneki. Nem parancsolok én, csak kérdem: megtaláltátok a sprayt? Na, a fene egye meg. És tudjátok, hogy nézett ki? Értem… Mondd, olvastad te a boncolási jegyzőkönyvet? Nem, még nem kaptuk meg. És? Gondoltuk… Temesit elengedtétek már? Szegény fickó… Hát köszönöm… Szervusz…
Minden szem Bana Dénesre szegeződött. Az ezredes kiegészítette a töredékeket:
– A spray nincs meg. A tragédia után egy alakot láttak a sziklatetőn mászkálni… Feltűnően hosszú karjai voltak… Nem ismerős, fiam?
– Bonne!
– Az az. És most már az sem kétséges, hogy Kolbe és Bonne rádiókapcsolatban áll egymással. Kolbe, mikor a plébános előtt megjátszotta a megrendültét, beült a kocsiba, onnan utasította útközben Bonnét, hogy keresse meg a nő táskáját vagy a sprayt a helyszínen. Mert az rájuk nézve esetleg bizonyíték erejű.
– Elnézést… – Beleznay szólalt meg. – A boncolási jegyzőkönyv?
– Szeretneki úgy emlékszik, a művésznőben talált heroinszármazású szer dózisa oly nagy mennyiségű volt, hogy az önmagában is halálát okozhatta volna.
Most meg Hód kérdezett:
– Bocsánat, ezredes elvtárs, Temesi?
– Elengedik. Azt kérdezte Szeretnekitől, tudják-e már, mikor lesz a temetés. Képzeljék, a bélyegalbumot, az összes ékszert, mindenét odaadná a szerencsétlen, csak hogy az aknabocsi temetőben nyugodhasson Elizabeth Blume művésznő, aki bármilyen furcsán hangzik is, de voltaképpen hazajött meghalni…