15.
Tal nem fizette ki a számláját a Hotel Hungáriában. A bőröndjét is a szobában hagyta, szappant tett ki a fürdőszoba kis polcára, kibontotta és a pohárba állította a szálloda által adott fogkefét, összegyűrte, bevizezte a törülközőket, az egyiket ledobta a földre. Lássák, a szobát használja. Az egyik áruházban bőröndöt, ruhaneműt vásárolt, aztán átutazott az Intercontinentalba, egy másik útlevelet húzott ki a zsebéből, s szobát kért. A bejelentőre ezt a nevet írta: Gustav Schneckel, Hamburgból. Felment a szobába, ott is szétpakolta a holmiját, pár percig nézte az ablakból az utca forgalmát, majd lement az étterembe és megebédelt. Délután három óra volt, amikor taxiba szállt, elvitette magát a Vörösmarty térre, végigsétált a Váci utcán, kirakatokat nézegetett, sőt vett egy nyakkendőt is, a Felszabadulás téren metróra ült, de lehetséges, hogy rossz irányba indult, mert a Kálvin téren kiszállt, átrohant a túloldalon veszteglő szerelvényhez, azzal utazott a Deák térig. Onnan a másik metróvonalon a Moszkva térre, taxival vitette magát fel a Széchenyi-hegyre. A szálloda teraszára ült, egy színes napernyő alá. Cigarettázott, nézte a várost, kávét ivott és sört. Később egy másik úr is érkezett a teraszra. Csinos, fekete férfi volt. Ekkor Tal fizetett, s lassú léptekkel sétált a kis erdőcske felé. Ott leült egy padra. Talán fél óra telt el, amikor a fekete, fiatal férfi is megjelent. Előbb közömbösen ellépdelt Tal előtt, de egy másik úton visszakanyarodott.
– Jó napot… Leülhetek?
– Ülj csak le. Remélem, nem követtek.
– Nem, uram…
– Tehát eddig minden rendben?
A fiatal férfi nem válaszolt azonnal. Zavartan nézett Tálra.
– Sajnos nem, uram…
– Mi baj?
– Uram, a lány…
– Mi van a lánnyal? – kérdezte Tal ingerülten.
– Megszökött.
Tal mérgében nagyot rúgott a fiatalember bokájába.
– Megszökött? Idióta! Az isten verje meg az ilyen hülyéket! Mi az, hogy megszökött?!
A férfi sziszegve tapogatta a bokáját.
– Elrohant a szállóból… Fürödtem… És elrohant…
– Hová?
– Hát…
– Azt ne mondd, hogy nem tudod, mert agyonváglak!
– Üzent, hogy visszamegy… Át a határon… Egy németet kért meg, hogy vigye oda autóval…
Tal mélyeket lélegzett. Feje piros volt, mintha az összes vére odatolult volna.
– Mondd el rendesen. Miféle németet?
A fiatal, fekete hajú férfi az olaszokra alig jellemző lassú beszéddel számolt be a lány eltűnéséről.
– Kerestem egész éjszaka… Ez a német meg már odaérkezésünk óta udvarolni akart neki, gondoltam, hogy lefeküdt vele, s ez meg elvitte a határra. Ezért nem találtam. A portással üzent, hogy megy vissza… De a német fiúval is találkoztam, bevallotta, ő vitte el. De csak reggel. Merthogy éjszaka részeg volt. És ez is igaz. Vagyis, amíg én a városban kerestem, ő addig ezzel a némettel feküdt az ágyban.
– Ki ez a német?
– Egy müncheni kereskedő, vigéc… Megvizsgáltam, rendben találtam… Csak állandóan molesztálta a lányt…
Tal sokáig nem szólt. Egy mama sétált arra a gyerekével, hangoskodtak, játszadoztak. Az asszony képeket csinált a gyerekről. A kislány hozzájuk is odarohant, de az anyja elrángatta, aztán eltűntek a bokrok mögött.
Lehet, hogy a fényképeket készítő mamáról jutott eszébe Tálnak a kérdés.
– A lány fotói?
– Igen… Itt vannak nálam… Tessék.
Tal elvette a nejlonfóliába csomagolt fényképeket. Legalább tíz volt. Végignézte, elolvasta a kerek betűkkel hátulra írt szövegeket is: „Benitónak, Gina”, „Szeretettel Benitónak, Gina”, az egyiken pedig ez állt: „Nagy szerelemmel Benitónak, Gizi”. Nem Gina, hanem Gizi…
Tal ezt a képet kivette a csomóból és a tárcájába rakta.
– Tessék… Ezeket hordozd magaddal, Benito… Ha a lány nincsen, akkor legalább a fotográfiája…
A fiatalember, vagyis Benito, kicsit megkönnyebbült. Arra számított, hogy egy ilyen baklövésért igazi lövés jár… Mert ez a társaság valóban nem viccel… Úgy van, ahogyan ő a lánynak mondta a határon: aki árt ennek a jól kiépített hálózatnak, annak vége…
Hálásan nézte Talt.
– A többiek is Budapesten vannak – mondta. – A lány szökésén kívül minden rendben van… – Elhallgatta a soproni találkozót. Pedig azon az estén elhatározta, igencsak felháborodottan meséli el majd az esetet Tálnak. Mert ő valóban úgy érezte, ezt nem lett volna szabad, ez – ha véletlenül valamelyiküket figyelik, vagy ha nem, akkor is – kivédhetetlen bizonyítékot szolgáltathat… De ezt most nem mondhatja el Tálnak, mert az öreg keresztbe nyelné le, hisz őrá bízta a csoport összeállítását.
– Én csak magával tartom a kapcsolatot – súgta Tal, mintha attól félne, hogy valahol a bokrok mögött hallgatózik valaki. – A többi a maga dolga… – Kicsit gondolkozott, aztán folytatta. – Az akció előtt azt a mesterlövészt is szeretném látni… A puska?
– Minden vész nélkül átjött a határon. Az ötlet, Tal úr, igazán briliáns volt…
– Így igaz – nevetgélt Tal. – De beszéljünk a ti dolgotokról.
– Most?
– Nem, majd jövő húsvétkor… Mit gondolsz, hányszor akarok én veled találkozni?
– Gondoltam, hogy a fiúk…
– Mondtam már, hogy nem akarom őket látni… Figyelj ide, Benito, mert több műhiba nem lehet! És éppen azért, mert a lány megszökött, azonnal cselekednünk kell. Már ma… Érted?
– De a lány visszament, és…
– Nincs és. Mert lehet, hogy nem jutott át a határon.
– A német fiú nekem azt mondta, hogy látta, amint átengedték…
Tal dühösen csapott a levegőbe.
– És ha az a német nem német? Az a véleményed, hogy minden mesét kötelességünk elhinni?
Benito a fogán keresztül szívta a levegőt, szinte sípolt mérgében.
– Uram – mondta halkan –, azt a németet én ellenőriztem. Az valóban német.
Tal hosszan nézte Benitót, aztán csak ennyit mondott.
– Lelked rajta. – Később hozzátette. – Nem tehetek mást, mint gyanakszom, s közben megbízom bennetek… Mert ha nem így cselekednék, le kellene fújnom az akciót. – Tal kis szünetet tartott. – Tehát figyelj – kezdte újra. – Ne kaparássz papír után! – szólt Benitóra, amikor látta, hogy a fiú előveszi a tollát és a zsebébe nyúlkál. – Nem is tudtam, hogy te is ilyen kezdő vagy. Felírni, amit mondok. Megőrültél?
A fiatalember visszatette a tollat a zsebébe. Forrt benne a méreg, hisz ennyi sértést régen vágtak már a fejéhez, viszont igazat is adott Talnak, s maga sem értette, mi a fenét akart azzal a tollal. Az egyik marhaságot csinálja a másik után… Ennyire ideges lenne? Ennyire kikészítette volna, hogy a lány elszökött? Tőle!
– Hamburgban mindent megbeszéltünk. Emlékezz vissza. Ha valamit nem látsz tisztán, most szólj, később nem lesz alkalmad… Annyiban változik az egyes számú terv, hogy az igazgató úrnak nem a lányt mutatod meg, hanem a fényképét… Tulajdonképpen ez is elég… ígérj először pénzt, ha nem megy, akkor a fénykép… Érted? És nem húzhatja az időt. Te sem. Ma hívd telefonon, holnap végezni kell. Éjfél után indul egy gép Kairóba, tessék a jegy…
Tal átnyújtotta a repülőjegyet Benitónak, a fiatalember a zsebébe csúsztatta.
– A többiek?
– Várj. Tehát te a fényképekkel, vagyis a diákkal szépen átrepülsz Egyiptomba. A többiek egyenként visszaautóznak úgy, ahogyan jöttek. Tiszta?
– Igen, uram… Azt hiszem, mindent értek. Csak még…
– Mi az a még?
Benito bizonytalan hangon kezdte sorolni.
– Az, hogy például… Ha nem találom meg az igazgatót ma telefonon… Vagy nem hajlandó az üzletre, még akkor sem, ha a lányát… Vagy nem tud fogadni holnap… Vagy nem tudunk végezni estig… Ki mondja majd meg, hogy az akció második részére szükség van-e… Tal türelmetlenül rászólt.
– Hagyd abba ezeket… Ha ez lenne, meg az lenne… Neked kell majd dönteni… Ha egyáltalán képes vagy rá.
Benito felkapta a fejét.
– Uram! Ismeri az ügyeimet!
– Akik ajánlottak, elmondták. De azt is közölték, hogy te határozott, jófejű ember vagy, aki önállóan cselekszik, de én most ezt nem tapasztalom…
Benito a fejét csóválta.
– Minden eshetőségre fel kell készülni… Ezt már megtanultam.
Tal le akarta zárni a vitát.
– Nézd, én csak azt szeretném, hogy sikerüljön az üzlet. Gondolom, te is. Pelenkát nem hoztam… Ha ilyen vagy olyan helyzetbe kerülsz, magad döntesz. Nekem csak az a fontos, hogy ha a hétvégére Kairóba megyek, ott legyenek a diafilmek is. Vagy tűnjön el a gyár. A többi a te dolgod. Mindenesetre holnap este várom a megbeszélt értesítést a Hungária Szállóban. Isten veled! – Felállt, nem nyújtott kezet Benitónak, de két lépés után visszafordult, s halkan mondta. – Azt a céllövőt meg küldd el ma este 9 órára sétálni a Halászbástyára. Majd én megszólítom, emlékezetembe véstem a pofázmányát, bár a fénykép, amit mutattál róla Hamburgban, elég vacak volt.
Benito visszatette a táskájába a lány képeit, közben a keze a pisztolya agyára tévedt. Erősen megmarkolta. S lelki szemeivel azt látta, hogy a távolodó Tal összeesik, körülötte vértócsa, néhány vergődő mozdulat, aztán vége. A kicsike golyó a szívébe fúródott.
De Tal visszasétált a szállodába. Újra leült a teraszra, sört rendelt. Szíve hevesen kalimpált. Azzal nyugtatta magát, hogy ez a melegtől lehet. Később azonban elismerte, nem a meleg a ludas, hanem az a nyugtalan érzés, ami Benitóval történt beszélgetése óta tölti el. Nem szabad ilyen kétbalkezes emberekkel dolgozni, csak azért, mert olcsóbbak, mert kevesebb részt követelnek. Igaz, megbízhatóak, vagyis pontosabban: árulástól nem kell tartania, mert a megbízhatóságba a pontos munka is beletartozik. Ezek pedig… Elővette a lány fényképét. Bodros fekete haj, nagy barna szemek, kedves mosoly. Kis helyeske… Mennyivel másabb ezen a képen, mint amit Favo küldött ki, hogy felismerhessék Gizit… Állítólag a sírjáról emelte el… S valami vackot tett a helyére, amíg új felvételt csináltathatott a képről… Hát elszökött a kislány… Lehet, hogy Benito kegyetlenkedett vele? Vagy mi ütött a lányba, hogy ilyen hirtelen… És ha az apjához ment? Akkor oda az egész üzlet. Hacsak az az igazgató nem szereti a pénzt… A lány jobb adu… És ki az a német? Hogyan mer egy német fiú udvarolni egy olasz lánynak, ha annak ott van a vőlegénye? És milyen nyelven? Itt valami nagy disznóság készül… Jobb lenne innen elpárologni… De ő nem szeret menekülni. Ő győzni szeret.
Újra kortyolt a sörből. Amikor letette a poharát, az a kislány állt az asztala mellett, akit a mamája fényképezgetett a parkban.
– Hello – mondta.
– Hello – dörmögte Tal. Nem szerette a gyerekeket. Csak akadályozzák a zseniket, szokta mondogatni. A zseni magától növekszik, s nem kényszerből – ez arra válasz, ha valaki Bachot emlegette népes családjával, hogy a zeneszerzőt igenis alkotásokra ösztökélték a gyerekei. És ha egyedül élt volna? Akkor most nem lenne Bach? Vagy ami valószínű, még ennél is nagyobb művész lett volna… Az ember értéke saját magában van, nem a gyerekeiben… Az ilyen zavaroska gondolatok pihentették Talt. S ilyen eszmefuttatások után érezte leginkább, hogy ő különb ember a többinél, ezért neki nem kell félnie, ő túljár mindenki eszén.
Az asszony is az asztalhoz lépett, elnézést kért, elhúzta a gyereket, a közelben ültek le, fagylaltot rendeltek, csak parfét tudtak hozni nekik. Ezt tárgyalták nagy hangon. Aztán megjött az apuka is. Magas, szemérmes mosolyú fiatalember volt. Megcsókolta az asszonyt, a gyereket is.
– Gyere, ülj az apuka ölébe – vonta magához kedvesen a kislányt. A gyerek kitépte a karját a férfi szorításából.
– Te nem is vagy az én apukám!
Tal alatt nagyot reccsent a fonott szék.
Az asszony keserűen, szinte sírva, felnevetett.